سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سردار نقدي:

اسم كوروش را هيچ‌كجا پيدا نمي‌كنيم

چهره كوروش اين‌قدر كه در اين سال‌ها سياسي شده، احتمالا در دوران زمامداري‌اش نشده بود. پادشاه هخامنشي بعد از دوهزارواندي سال دست‌مايه‌اي براي يك صف‌بندي ميان موافقان و مخالفانش، آن هم نه در عرصه تاريخ، بلكه سياست شده است؛ از دروغين و جنايتكارخواندن كوروش از سوي صادق خلخالي‌گيوي تا «شاه‌جهان» خواندنش از سوي محمود احمدي‌نژاد. از تلاش‌هاي برخي اعضای مجلس فعلي براي نام‌گذاري روز كوروش تا انتقادات چند روز پيش سردار نقدي كه گفته است اسم كوروش را هيچ‌كجا پيدا نمي‌كنيم.
مشاغل رشته ی تاریخ؛

با مدرک تاریخ چه کاری می‌توان پیش برد؟

دانش آموختگان تاریخ در زمینۀ داشتن مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی قوی بسیار معروف اند و این ویژگی آنها را جهت مشاغل ارتباط محور مناسب می‌کند. مشاغل در بازار، تبلیغات و روابط عمومی برای دانش آموختگان تاریخ مناسب است چرا که آنان دارای فهم ویژه از این امور اند که چگونه وقایع و تمایلات گذشته جامعه و فرهنگ امروز را شکل داده اند و آنها را قادر به تحلیل و پیش‌بینی بازار و اهداف مخاطبان در زمان کنونی می‌کند
10 پیشنهاد به خانواده‌ها؛

چه کنیم هویت فرهنگی فرزندان مان گم نشود؟

چگونه می توانیم به فرزندان خود کمک کنیم تا در میدان مغناطیسیِ شبکه‌های ارتباطی و القائات رسانه ها، ایدئولوژی‌ها و امواج ماهواره‌ها، قدرتِ انتخاب خود را از دست ندهند؟ گُم نشوند؟ و ضمن حرکت با دنیای جدید بی‌اصالت نشوند؟ 10 پیشنهاد ما پاسخ به این پرسش هاست.
شهریار زرشناس:

پاسارگاد، مقبره کوروش نیست/کوروش جنگ افروز بود نه صلح طلب

شهریار زرشناس عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی طی یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، به ارائه تحلیلی از پروژه آلترناتیوسازی از «ناسیونالیسم باستان گرا» در مقابل انقلاب اسلامی پرداخت و نوشت: برخلاف برخی مدعاهای تبلیغاتی(و البته غیر حقیقی) مروجان و هواداران ناسیونالیسم باستان گرا و تبلیغات چی های ماسونی ـ صهیونیستی، سند و گواه متقنی دال بر موحد بودن کوروش در دست نداریم. کوروش ( آنگونه که روایت های راستین تاریخی به ما نشان می دهند) یک مرد نظامی توسعه طلب است که بخش عمده زندگی خود را در جنگ های تجاوزکارانه سپری کرد.
از تولد تا مرگ شاه هخامنشی؛

ابهاماتی درباره کوروش

اغلب مطالبی که درباره زندگانی کورش داریم مربوط به مورخین یونانی است. مورخینی که سال‌ها بعد از کورش می‌زیسته‌ و از کشوری بوده‌اند که صدها فرسنگ با ایران فاصله دارد.
انتقاد حجاریان از منتشرنشدن اسنادتاریخی؛

یکی از علل نادیده‌گرفتن مستندسازی، «واسازی تاریخ» است

در ایران، امر مستندسازی غالبا از سوی منشی‌ها و دیوانیان انجام گرفته و هنوز بسیاری از آن آثار موجود و قابل مراجعه است. علاوه‌بر این، جهانگردان هم مسائل زیادی را مستند کرده و بخشی از منابع امروز را ساخته و پرداخته کرده‌اند.
تصاویر دیدنی؛

زندگی دیده‌نشده اروپایی‌ها + تصاویر

در این گزارش تصاویری دیدنی از زندگی مردم اروپا از یک پلیس در لندن گرفته تا کشاورزانی در اتریش را در سال ۱۹۰۴ میلادی می‌بینید.
ماشین حمام!؛

شیوه عجیب حمام کردن اروپایی‌ها

در قرن هجدهم و قرن نوزدهم میلادی وسیله ای به نام ماشین حمام وجود داشت که به مردم این امکان را می‌داد تا در آب دریا حمام نمایند.
۴۰ سال گذشت؛

روزی که ۳۷۷ ایرانی زنده‌ درسینما سوختند

در ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۵۷ سینما رکس آبادان، هنگام نمایش فیلم گوزن‌ها، دچار آتش سوزی عمدی شد و ۳۷۷ نفر از تماشاچیان آن پشت درهای بسته، زنده در آتش سوختند.
تصاویر روزگار قدیم؛

از شنای صدام تا سلام هیتلری به هیتلر

تصاویر سیاه و سفیدِ روزگار قدیم: از شنای صدام در دجله تا سلام هیتلری به هیتلر
فعالان‌ پنهان تاریخ؛

عملکرد زنان ایرانی در طول جنگ جهانی اول

زنان معمولا در تاریخ‌نگاری ایران نادیده گرفته شده‌اند. مورخان و پژوهشگران کلاسیک جز مکر و نیرنگ داخل حرمسراها و قرار گرفتن به‌عنوان ابژه میل شاهان چیز دیگری از زنان بازتاب نداده‌اند و همین میزان نیز محصول قرار گرفتن در طبقات بالای اجتماعی بود. به این ترتیب ما از سرنوشت و روزگار نیمی از جمعیت ایران در طول تاریخ بی‌اطلاع مانده‌ایم. پنهان ماندن آن ها البته الزاما به معنای عدم حضور اجتماعی‌شان نیست.
خواجهٔ آفریقایی؛

تصاویر:بردگان آفریقایی‌ در حرمسرای ناصری

در تاریخ قاجار نیز آفریقایی‌ها جزئی از خدمهٔ خانواده‌های اشراف ایران به شمار می‌آمدند. مردان سیاهپوست معمولاً خواجهٔ حرمسرای شاهان می‌شدند در حالیکه زنان سیاهپوست به خدمت زنان ایرانی در می‌آمدند.
تلاطم‌های بازار و هویت فرهنگی؛

دلار ۸ تومانی، هویت ایرانی/چاره، مهاجرت از ایران است؟

وضعیت فرهنگی و اجتماعی و در کنار آن دلبستگی به هویت بومی و ملی در ایران به شرایط نامناسب و خطرناکی رسیده و التهابات اقتصاد ایران ماجرا را پیچیده‌تر کرده است.
تصاویر قدیمی؛

تصاویر سیاه و سفید روزگار قدیم

تصاویر سیاه و سفید روزگار قدیم : از اولین حضور زنان ترکیه در انتخابات تا وضع وخیم دو اسیر آمریکایی
ایران کجاست، ایرانی کیست؟

ماجرای هدیه "خودنویس تپانچه ای" هیتلر به رضاشاه

ایرانی ها در سرزمین بیگانه، در صندوقخانه خود ایرانی هستند و نه در مهمانخانه و به همین دلیل خارج از خانه چیزی مبنی بر ایرانی بودن وجود ندارد اما از درون خانه بوی قورمه سبزی می آید و اگر بتوان وارد خانه شد مظاهر ایرانی بودن قابل مشاهده است.
گفت‌و‌گو با دکتر کزازی؛

شاهنامه، دفتری فراسوی تاریخ

بررسی نسبت شاهنامه فردوسی با گفتمان تجددخواهی در گفت‌و‌گو با استاد دکتر میرجلال‌الدین کزازی؛
تحولات تاریخی؛

مقایسه فرانسه جنگ جهانی با فرانسه امروز

یک قرن قبل در زمان جنگ جهانی اول سنگرها، خندق‌ها، سلاح‌های شیمیایی و بمب‌ها چشم انداز فرانسه را زیر و رو کرده بودند.
هنر لوئیس هاین؛

شاهکارهای تلخ از فرانسه جنگ‌زده

هاین در سراسر فرانسه سفر کرد و از خانواده‌های پناهندگان، کودکان یتیم، سربازان زخمی، پرستاران، خانه‌های ویران شده مردم پس از جنگ جهانی اول عکاسی کرد.
روز ملی خليج فارس؛

خلیج فارس؛ گهوارۀ فرهنگ ها و تمدن های بشری

خليج فارس گهواره فرهنگ ها و تمدن هاي كهن و باستاني جهان به شمار مي‌رود. نامي ‌برخاسته از تاريخ، فرهنگ و تمدن بزرگ و كهن ايراني که شواهد و مدارك و مستندات ما را به جايگاه ممتاز و عظيم آن در ميراث فرهنگي مشترك بشري رهنمون است.
تحریف نام خلیج فارس؛

چه کسی برای اولین بار نام خلیج فارس را تحریف کرد؟

«سر چارلز بلگریو» برای اولین بار در مقاله ای مبنی بر اینکه «خلیج فارس همان دریایی که به خلیج عربی مشهور است»، با این شیطنت زمینه ای را فراهم می کند تا افرادی مانند عبدالکریم قاسم و یا جمال عبدالناصر که اختلافات سیاسی با محمدرضا پهلوی داشتند در سخنرانی های خود از واژه خلیج عربی استفاده کنند.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها