سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روایتی از خیابان "ایران"؛

ورود امام خمینی (ره) به ایران

چهل سال پیش هر نقطه از تهران و به خصوص خیابان "ایران" شاهد اتفاقاتی بودند که در طول این سال‌ها تا امروز آن را بزرگترین رخداد انقلابی کشورمان می‌دانیم و مکان‌هایی که به واسطه‌ی حضور امام خمینی (ره) ارزشمند شدند، اما بعد از گذشت این سال‌ها خیابان "ایران" و بناهایی که ارزشمند بودند، به واسطه‌ی ساخت وسازهایش کمتر نشانی از گذشته خود دارند.
فرضیه های تاریخی عجیبی که شاید واقعیت داشته باشند!

عجیب‌ترین راز‌های تاریخی که هنوز هم سر به مُهر مانده‌اند

با کاوش در تاریخ مواردی کشف شده که شاید در ابتدا شما را به خنده بیندازد، اما هر چه بیشتر در رابطه با این نظریه‌ها تحقیق کنید، بیشتر به واقعی بودن آن‌ها پی می‌برید.
ماجرای امیرکبیر و سماور روسی؛

سرنوشت عجیب نخستین سماور ساز ایرانی

سماور برای نخستین بار در دوره سلطنت شاهرخ، نوه نادرشاه افشار از روسیه وارد ایران شد و تا مدت هشتاد سال همواره سماور از روسیه وارد ایران می شد، تا این که دوران صدارت امیرکبیر فرا رسید!.
فرزانه ابراهیم‌زاده؛

خواب آشفته کافه نادری؛ از مصادره تا مزایده

چه کسی فکر می‌کرد «هتل و کافه‌ نادری» ۹۰ سالگی‌اش را در هراس دوتکه شدن پشت‌سر بگذارد؟ دوتکه شدن و خراب کردن دیوار ماجرای عجیب‌و‌غریبی بود که یکی از قدیمی‌ترین کافه‌ها و هتل‌های ایران با همراهی دوستدار‌ان میراث فرهنگی و شبکه‌های اجتماعی، آن را پشت‌سر گذاشت. کافه و هتلی در حاشیه خیابان جمهوری اسلامی که حالا در ۹۰ سالگی خود، خاطرات زیادی از تاریخ و آدم‌های مشهوری چون صادق هدایت،‌ نیما یوشیج،‌ هوشنگ ابتهاج، مرتضی کیوان و... را در ذهن در و دیوارهایش حفظ کرده است.
در سرزمین رنگ، آواز و مهربانی؛

یکی از عجیب‌ترین قرآن‌های ایران مرمت شد+‌تصاویر

قرآنی که در یک روستا نگهداری می‌شود و روایت‌های عجیبی از آن می‌گویند و حتی با حمایت رهبر معظم انقلاب محفظه ضدگلوله برای جلوگیری از سرقت آن تهیه شده است، بالاخره پس از مدت‌ها چالش و کسب رضایت روستائیان مرمت شد.
دانستنی های جالب؛

سید جعفر چطور سیدخندان شد؟

پشت نام بسیاری از خیابان‌ها یا محله‌های منطقه قصه‌ای نهفته است که اغلب از آن بی‌خبریم. درست مثل پل سید خندان و خیابان‌های اطراف آن.
داستانی از باستان؛

انوشیروان ساسانی و خانه گلی پیرزن

روایتی از انوشروان و پیرزن
تصاویر ماندگار؛

12 عکس تاثیرگذار تاریخ!

برخی تصاویر ثبت شده در تاریخ، تاثیر عجیبی بر زندگی انسان گذاشته اند، برخی از آن ها را مشاهده می‌کنید.
سردار ملی؛

۲۸ مهرماه ۱۲۴۵ سالروز تولد ستار خان

ستارخان سردار ملی ۱۲۸۴ ۱۳۳۲ق فرزند حاج حسن قراجه داغی در منطقه قراجه داغ ارسباران در ۲۸ مهرماه ۱۲۴۵ هجری در۳۲ کیلومتری مهاباد به دنیا آمد
خزانه جواهرات ملی؛

موزه جواهرات؛ خزانه بانک مرکزی ایران

خزانه جواهرات ملی، در زیرزمین بانک مرکزی تهران، یکی از موزه‌های جالب ایران است که جواهرات و اشیا سلطنتی در آن نگهداری می‌شوند.در این مقاله از این موزه جالب اطلاعات بیشتری کسب کنید.
به بهانه برپایی «کانون بانوان»؛

رضاشاه چه مقدماتی را برای کشف حجاب فراهم کرد؟

تأثیر سفر به ترکیه در رضاشاه به حدی است که بعدها خطاب به محمود جم اظهار می‌دارد: «...از وقتی که به ترکیه رفتم و زن‌های آن‌ها رادیدم که حجاب را دورانداخته‌اند... دیگر از هرچه زن چادری است بدم آمده است.
بررسی برند ملی؛

ایران من، با چه کلماتی در دنیا شناخته می شود؟!

در فرودگاه زنی میانسال وقتی فهمید ایرانی هستیم،با شوق و ذوق گفت:"اُاُاُ... اصغر فرهادی!"
بررسی تطبیقی آراء فیلسوفان در تعریف زیبایی و هنر؛

نظریه فرانمایی در هنر چه می گوید؟

یکی از نگرش های موجود در باره هنر، نظریه فرانمایی (Expressionism) است. این نگرش هنر را یک نوع فرافکنی و بازتاب عواطف، احساسات و امیال درونی هنرمند می داند، که این ابراز احساسات و شور درونی با رسانه ها و ابزار متفاوت رخ می نمایاند.
قدیمی‌ترین و نامدارترین آثار حماسی ادبیات دوران تمدن باستان؛

آیا قهرمان حماسی گیلگمش وجود داشته‌ است

حماسه گیلگمش به طور گسترده‌ای در جهان شناخته شده است و اغلب در دوره‌های ادبیات جهان مطالعه می‌شود. این اثر حماسی نه فقط به این دلیل که اولین قطعه از شعر حماسی غربی است، بلکه در نوع خود یک شاهکار محسوب می‌شود.
با هنرمندی یک جوان خلاق ؛

ثبت چهره شهید محسن حججی با اثر انگشت

هنرمندی خلاق چهره پاسدار شهید حججی را با بیش از 35 هزار اثر انگشت در مدت زمان 20 ساعت ثبت کرد.
جلد سوم خاطرات یزدی؛

دستور سیدحسن خمینی برای رفع موانع انتشار خاطرات ابراهیم یزدی

مهم‌ترین موضوع مناقشه‌برانگیز درباره جلد سوم کتاب خاطرات یزدی، فرد پیشنهاددهنده انتخاب فرانسه به عنوان مقصد امام بعد از نپذیرفتن از سوی بوده است.
در مراسمی فرهنگی صورت گرفت؛

رونمایی از تمبر یادبود ثبت ملی زبان لکی

طی آیینی از تمبر یادبود ثبت ملی زبان لکی رونمایی شد.
خاطرات رزمندگان از روزهای اسارت؛

از مقاومت رزمنده مسیحی تا ماجرای دختران ایرانی که اسیر نیروهای بعثی شدند

خاطرات آزادگان جنگ ایران و عراق از اسارت، برگ دیگری از تاریخ ایران را روایت می‌کند؛ برگی که سختی‌ها، شکیبایی‌ها و رشادت‌های رزمندگان ایرانی را به تصویر می‌کشد.
گفت‌وگو با "جورجیو روتا"؛

غفلت از تاریخ صفویه، خطایی نابخشودنی

اگر ایرانِ روزگار صفوی را از دیدگاه جهانگردان اروپایی نگاه کنیم می‌بینیم کشوری نبود که در آن‌ آدم‌ها از گرسنگی بمیرند
روایت حماسه های جنگ:

روایت آوینی از دیکتاتورهای فرهنگ

وقتی خلأ موجود در سینمای انقلاب را شناخت به آنجا وارد شد و تیغ نقد خود را تیز کرد. وقتی از کارهای بر زمین مانده در روایت حماسه‌های جنگ شنید، دوربین به دست گرفته و راهی روایت فتح شد و وقتی جدل‌های بی نتیجه را در باب موضوعات فرهنگی دید تحلیل ارائه داد.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها