سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کپی‌ رایت در ایران وجود داشته است؟

سند مهم ۱۳۰ ساله درباره حق کپی رایت در ایران

طبق سندی که کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران منتشر کرده است، کتاب «روائح المصطفی من ازهار المرتضی» که مولفش مولانا سیدصدرالدین احمدالعلوی‌ الموسوی‌ البوهاری در سال ۱۳۰۷ قمری است، کاملا به این حق کپی رایت اشاره داشته است و در این سند مؤلف به‌ وضوح اعلام می‌کند: «هر کتابی که بر خاتمه او مهر این‌جانب ثبت نباشد، مال مسروق بدانند.»
نمایشگاه آثار نقاشی پشت شیشه؛

بازسازی تاریخ زیبایی‌شناسی ایران

نمایشگاه «پنجاه سال نقاشی با بهرام دبیری» در نگارخانه سهراب که 23 آذر ماه افتتاح و بهانه‌ای شد برای برگزاری جشن تولد 68 سالگی این هنرمند پرکار که علاوه بر هنرش، وجه روشنفکرانه او نیز همواره مورد توجه بوده است. همان وجهی که بخش عمده گفت‌وگوهای او را اختصاص می‌دهد با مروری بر تاریخ و زیبایی‌شناسی و تحلیل‌هایی درباره فرهنگ و هنر ایران و غرب و مسائل مربوط به آن. چنان‌که در گفت‌وگویی که می‌خوانید هم هر مثال دبیری با اشاره‌ای به تاریخ هنر و معمولاً تاریخ هنر ایران همراه است. بهرام دبیری در آستانه 70 سالگی میراثی از خود به جا گذاشته که علاوه بر آثار متعدد هنری‌اش از نقاشی روی بوم و سفال گرفته تا نمد و نقاشی پشت‌شیشه و... انبوهی از گفت‌وگوها را هم شامل می‌شود که او در آ‌ن ها کوشیده تا تاریخ کهن سرزمینش را واکاوی کند.
ایران در‌ گذار از سنت به مدرنیته؛

نگاهی به همایش «بررسی تحولات ایران از آستانه‌ مشروطیت تا پایان قاجاریه»

درست یکصد و دوازده سال پیش، ایران، محمل و منزلِ انقلابی شد که تغییرات بنیادین بسیاری را تجربه کرد؛ همین که حکومت سلطنتی مطلقه، حتی در کلام و روی کاغذ، به سلطنتی مشروطه تبدیل شد، بدل به مهم‌ترین اتفاق خاورمیانه در دهه اول قرن بیستم شد. ایران، صاحب مجلس شد و حکومت قانون. مردم اما حق انتخاب پیدا کردند که رأی دهند و برگزینند.
نیمه پنهان اکـــباتان؛

ناگفـته‌های زندگی«رحمـــان گلزار»

رحمان گلزار همان کسی است که یادگاری عظیم در تهران به جا گذاشته است: «اکباتان». در این گفت‌وگو هم به بسیاری از شایعات در مورد اکباتان، پاسخ می‌دهد.
سردار نقدي:

اسم كوروش را هيچ‌كجا پيدا نمي‌كنيم

چهره كوروش اين‌قدر كه در اين سال‌ها سياسي شده، احتمالا در دوران زمامداري‌اش نشده بود. پادشاه هخامنشي بعد از دوهزارواندي سال دست‌مايه‌اي براي يك صف‌بندي ميان موافقان و مخالفانش، آن هم نه در عرصه تاريخ، بلكه سياست شده است؛ از دروغين و جنايتكارخواندن كوروش از سوي صادق خلخالي‌گيوي تا «شاه‌جهان» خواندنش از سوي محمود احمدي‌نژاد. از تلاش‌هاي برخي اعضای مجلس فعلي براي نام‌گذاري روز كوروش تا انتقادات چند روز پيش سردار نقدي كه گفته است اسم كوروش را هيچ‌كجا پيدا نمي‌كنيم.
مشاغل رشته ی تاریخ؛

با مدرک تاریخ چه کاری می‌توان پیش برد؟

دانش آموختگان تاریخ در زمینۀ داشتن مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی قوی بسیار معروف اند و این ویژگی آنها را جهت مشاغل ارتباط محور مناسب می‌کند. مشاغل در بازار، تبلیغات و روابط عمومی برای دانش آموختگان تاریخ مناسب است چرا که آنان دارای فهم ویژه از این امور اند که چگونه وقایع و تمایلات گذشته جامعه و فرهنگ امروز را شکل داده اند و آنها را قادر به تحلیل و پیش‌بینی بازار و اهداف مخاطبان در زمان کنونی می‌کند
10 پیشنهاد به خانواده‌ها؛

چه کنیم هویت فرهنگی فرزندان مان گم نشود؟

چگونه می توانیم به فرزندان خود کمک کنیم تا در میدان مغناطیسیِ شبکه‌های ارتباطی و القائات رسانه ها، ایدئولوژی‌ها و امواج ماهواره‌ها، قدرتِ انتخاب خود را از دست ندهند؟ گُم نشوند؟ و ضمن حرکت با دنیای جدید بی‌اصالت نشوند؟ 10 پیشنهاد ما پاسخ به این پرسش هاست.
شهریار زرشناس:

پاسارگاد، مقبره کوروش نیست/کوروش جنگ افروز بود نه صلح طلب

شهریار زرشناس عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی طی یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، به ارائه تحلیلی از پروژه آلترناتیوسازی از «ناسیونالیسم باستان گرا» در مقابل انقلاب اسلامی پرداخت و نوشت: برخلاف برخی مدعاهای تبلیغاتی(و البته غیر حقیقی) مروجان و هواداران ناسیونالیسم باستان گرا و تبلیغات چی های ماسونی ـ صهیونیستی، سند و گواه متقنی دال بر موحد بودن کوروش در دست نداریم. کوروش ( آنگونه که روایت های راستین تاریخی به ما نشان می دهند) یک مرد نظامی توسعه طلب است که بخش عمده زندگی خود را در جنگ های تجاوزکارانه سپری کرد.
از تولد تا مرگ شاه هخامنشی؛

ابهاماتی درباره کوروش

اغلب مطالبی که درباره زندگانی کورش داریم مربوط به مورخین یونانی است. مورخینی که سال‌ها بعد از کورش می‌زیسته‌ و از کشوری بوده‌اند که صدها فرسنگ با ایران فاصله دارد.
انتقاد حجاریان از منتشرنشدن اسنادتاریخی؛

یکی از علل نادیده‌گرفتن مستندسازی، «واسازی تاریخ» است

در ایران، امر مستندسازی غالبا از سوی منشی‌ها و دیوانیان انجام گرفته و هنوز بسیاری از آن آثار موجود و قابل مراجعه است. علاوه‌بر این، جهانگردان هم مسائل زیادی را مستند کرده و بخشی از منابع امروز را ساخته و پرداخته کرده‌اند.
تصاویر دیدنی؛

زندگی دیده‌نشده اروپایی‌ها + تصاویر

در این گزارش تصاویری دیدنی از زندگی مردم اروپا از یک پلیس در لندن گرفته تا کشاورزانی در اتریش را در سال ۱۹۰۴ میلادی می‌بینید.
ماشین حمام!؛

شیوه عجیب حمام کردن اروپایی‌ها

در قرن هجدهم و قرن نوزدهم میلادی وسیله ای به نام ماشین حمام وجود داشت که به مردم این امکان را می‌داد تا در آب دریا حمام نمایند.
۴۰ سال گذشت؛

روزی که ۳۷۷ ایرانی زنده‌ درسینما سوختند

در ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۵۷ سینما رکس آبادان، هنگام نمایش فیلم گوزن‌ها، دچار آتش سوزی عمدی شد و ۳۷۷ نفر از تماشاچیان آن پشت درهای بسته، زنده در آتش سوختند.
تصاویر روزگار قدیم؛

از شنای صدام تا سلام هیتلری به هیتلر

تصاویر سیاه و سفیدِ روزگار قدیم: از شنای صدام در دجله تا سلام هیتلری به هیتلر
فعالان‌ پنهان تاریخ؛

عملکرد زنان ایرانی در طول جنگ جهانی اول

زنان معمولا در تاریخ‌نگاری ایران نادیده گرفته شده‌اند. مورخان و پژوهشگران کلاسیک جز مکر و نیرنگ داخل حرمسراها و قرار گرفتن به‌عنوان ابژه میل شاهان چیز دیگری از زنان بازتاب نداده‌اند و همین میزان نیز محصول قرار گرفتن در طبقات بالای اجتماعی بود. به این ترتیب ما از سرنوشت و روزگار نیمی از جمعیت ایران در طول تاریخ بی‌اطلاع مانده‌ایم. پنهان ماندن آن ها البته الزاما به معنای عدم حضور اجتماعی‌شان نیست.
خواجهٔ آفریقایی؛

تصاویر:بردگان آفریقایی‌ در حرمسرای ناصری

در تاریخ قاجار نیز آفریقایی‌ها جزئی از خدمهٔ خانواده‌های اشراف ایران به شمار می‌آمدند. مردان سیاهپوست معمولاً خواجهٔ حرمسرای شاهان می‌شدند در حالیکه زنان سیاهپوست به خدمت زنان ایرانی در می‌آمدند.
تلاطم‌های بازار و هویت فرهنگی؛

دلار ۸ تومانی، هویت ایرانی/چاره، مهاجرت از ایران است؟

وضعیت فرهنگی و اجتماعی و در کنار آن دلبستگی به هویت بومی و ملی در ایران به شرایط نامناسب و خطرناکی رسیده و التهابات اقتصاد ایران ماجرا را پیچیده‌تر کرده است.
تصاویر قدیمی؛

تصاویر سیاه و سفید روزگار قدیم

تصاویر سیاه و سفید روزگار قدیم : از اولین حضور زنان ترکیه در انتخابات تا وضع وخیم دو اسیر آمریکایی
ایران کجاست، ایرانی کیست؟

ماجرای هدیه "خودنویس تپانچه ای" هیتلر به رضاشاه

ایرانی ها در سرزمین بیگانه، در صندوقخانه خود ایرانی هستند و نه در مهمانخانه و به همین دلیل خارج از خانه چیزی مبنی بر ایرانی بودن وجود ندارد اما از درون خانه بوی قورمه سبزی می آید و اگر بتوان وارد خانه شد مظاهر ایرانی بودن قابل مشاهده است.
گفت‌و‌گو با دکتر کزازی؛

شاهنامه، دفتری فراسوی تاریخ

بررسی نسبت شاهنامه فردوسی با گفتمان تجددخواهی در گفت‌و‌گو با استاد دکتر میرجلال‌الدین کزازی؛
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها