سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تصاویر دیدنی؛

زندگی دیده‌نشده اروپایی‌ها + تصاویر

در این گزارش تصاویری دیدنی از زندگی مردم اروپا از یک پلیس در لندن گرفته تا کشاورزانی در اتریش را در سال ۱۹۰۴ میلادی می‌بینید.
ماشین حمام!؛

شیوه عجیب حمام کردن اروپایی‌ها

در قرن هجدهم و قرن نوزدهم میلادی وسیله ای به نام ماشین حمام وجود داشت که به مردم این امکان را می‌داد تا در آب دریا حمام نمایند.
۴۰ سال گذشت؛

روزی که ۳۷۷ ایرانی زنده‌ درسینما سوختند

در ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۵۷ سینما رکس آبادان، هنگام نمایش فیلم گوزن‌ها، دچار آتش سوزی عمدی شد و ۳۷۷ نفر از تماشاچیان آن پشت درهای بسته، زنده در آتش سوختند.
تصاویر روزگار قدیم؛

از شنای صدام تا سلام هیتلری به هیتلر

تصاویر سیاه و سفیدِ روزگار قدیم: از شنای صدام در دجله تا سلام هیتلری به هیتلر
فعالان‌ پنهان تاریخ؛

عملکرد زنان ایرانی در طول جنگ جهانی اول

زنان معمولا در تاریخ‌نگاری ایران نادیده گرفته شده‌اند. مورخان و پژوهشگران کلاسیک جز مکر و نیرنگ داخل حرمسراها و قرار گرفتن به‌عنوان ابژه میل شاهان چیز دیگری از زنان بازتاب نداده‌اند و همین میزان نیز محصول قرار گرفتن در طبقات بالای اجتماعی بود. به این ترتیب ما از سرنوشت و روزگار نیمی از جمعیت ایران در طول تاریخ بی‌اطلاع مانده‌ایم. پنهان ماندن آن ها البته الزاما به معنای عدم حضور اجتماعی‌شان نیست.
خواجهٔ آفریقایی؛

تصاویر:بردگان آفریقایی‌ در حرمسرای ناصری

در تاریخ قاجار نیز آفریقایی‌ها جزئی از خدمهٔ خانواده‌های اشراف ایران به شمار می‌آمدند. مردان سیاهپوست معمولاً خواجهٔ حرمسرای شاهان می‌شدند در حالیکه زنان سیاهپوست به خدمت زنان ایرانی در می‌آمدند.
تلاطم‌های بازار و هویت فرهنگی؛

دلار ۸ تومانی، هویت ایرانی/چاره، مهاجرت از ایران است؟

وضعیت فرهنگی و اجتماعی و در کنار آن دلبستگی به هویت بومی و ملی در ایران به شرایط نامناسب و خطرناکی رسیده و التهابات اقتصاد ایران ماجرا را پیچیده‌تر کرده است.
تصاویر قدیمی؛

تصاویر سیاه و سفید روزگار قدیم

تصاویر سیاه و سفید روزگار قدیم : از اولین حضور زنان ترکیه در انتخابات تا وضع وخیم دو اسیر آمریکایی
ایران کجاست، ایرانی کیست؟

ماجرای هدیه "خودنویس تپانچه ای" هیتلر به رضاشاه

ایرانی ها در سرزمین بیگانه، در صندوقخانه خود ایرانی هستند و نه در مهمانخانه و به همین دلیل خارج از خانه چیزی مبنی بر ایرانی بودن وجود ندارد اما از درون خانه بوی قورمه سبزی می آید و اگر بتوان وارد خانه شد مظاهر ایرانی بودن قابل مشاهده است.
گفت‌و‌گو با دکتر کزازی؛

شاهنامه، دفتری فراسوی تاریخ

بررسی نسبت شاهنامه فردوسی با گفتمان تجددخواهی در گفت‌و‌گو با استاد دکتر میرجلال‌الدین کزازی؛
تحولات تاریخی؛

مقایسه فرانسه جنگ جهانی با فرانسه امروز

یک قرن قبل در زمان جنگ جهانی اول سنگرها، خندق‌ها، سلاح‌های شیمیایی و بمب‌ها چشم انداز فرانسه را زیر و رو کرده بودند.
هنر لوئیس هاین؛

شاهکارهای تلخ از فرانسه جنگ‌زده

هاین در سراسر فرانسه سفر کرد و از خانواده‌های پناهندگان، کودکان یتیم، سربازان زخمی، پرستاران، خانه‌های ویران شده مردم پس از جنگ جهانی اول عکاسی کرد.
روز ملی خليج فارس؛

خلیج فارس؛ گهوارۀ فرهنگ ها و تمدن های بشری

خليج فارس گهواره فرهنگ ها و تمدن هاي كهن و باستاني جهان به شمار مي‌رود. نامي ‌برخاسته از تاريخ، فرهنگ و تمدن بزرگ و كهن ايراني که شواهد و مدارك و مستندات ما را به جايگاه ممتاز و عظيم آن در ميراث فرهنگي مشترك بشري رهنمون است.
تحریف نام خلیج فارس؛

چه کسی برای اولین بار نام خلیج فارس را تحریف کرد؟

«سر چارلز بلگریو» برای اولین بار در مقاله ای مبنی بر اینکه «خلیج فارس همان دریایی که به خلیج عربی مشهور است»، با این شیطنت زمینه ای را فراهم می کند تا افرادی مانند عبدالکریم قاسم و یا جمال عبدالناصر که اختلافات سیاسی با محمدرضا پهلوی داشتند در سخنرانی های خود از واژه خلیج عربی استفاده کنند.
آخرین تمبرفروشی‌های تهران؛

تمبربازهایی که رو به انقراضند

از زمانی که زنان‌خانه‌دار بریتانیایی عکس ملکه را از روی بسته‌های پستی درآورده و قاب کردند و جنبه دکوراتیو به تمبر دادند بیش از 100سال می‌گذرد.
غذا فقط غذا نیست؛

غذاها چطور هویت سازی می کنند؟

غذا در حکم یک ویترین است. ما گاهی اوقات با غذا، سبک زندگی‌مان را به رخ می‌کشیم. درست است که همه ایرانیان کم‌وبیش غذاهای مشترکی طبخ می‌کنند ولی طبخ غذاهای جدیدی که بیانگر آشنایی میزبان با زندگیِ مد روز باشد می‌تواند برای او پرستیژ اجتماعی به همراه آورد. غذاها می‌توانند به ما تمایز اجتماعی بدهند. می‌توانند گواهی بدهند که ما به سبک‌های جدید زندگی تعلق داریم.
روایتی از خیابان "ایران"؛

ورود امام خمینی (ره) به ایران

چهل سال پیش هر نقطه از تهران و به خصوص خیابان "ایران" شاهد اتفاقاتی بودند که در طول این سال‌ها تا امروز آن را بزرگترین رخداد انقلابی کشورمان می‌دانیم و مکان‌هایی که به واسطه‌ی حضور امام خمینی (ره) ارزشمند شدند، اما بعد از گذشت این سال‌ها خیابان "ایران" و بناهایی که ارزشمند بودند، به واسطه‌ی ساخت وسازهایش کمتر نشانی از گذشته خود دارند.
فرضیه های تاریخی عجیبی که شاید واقعیت داشته باشند!

عجیب‌ترین راز‌های تاریخی که هنوز هم سر به مُهر مانده‌اند

با کاوش در تاریخ مواردی کشف شده که شاید در ابتدا شما را به خنده بیندازد، اما هر چه بیشتر در رابطه با این نظریه‌ها تحقیق کنید، بیشتر به واقعی بودن آن‌ها پی می‌برید.
ماجرای امیرکبیر و سماور روسی؛

سرنوشت عجیب نخستین سماور ساز ایرانی

سماور برای نخستین بار در دوره سلطنت شاهرخ، نوه نادرشاه افشار از روسیه وارد ایران شد و تا مدت هشتاد سال همواره سماور از روسیه وارد ایران می شد، تا این که دوران صدارت امیرکبیر فرا رسید!.
فرزانه ابراهیم‌زاده؛

خواب آشفته کافه نادری؛ از مصادره تا مزایده

چه کسی فکر می‌کرد «هتل و کافه‌ نادری» ۹۰ سالگی‌اش را در هراس دوتکه شدن پشت‌سر بگذارد؟ دوتکه شدن و خراب کردن دیوار ماجرای عجیب‌و‌غریبی بود که یکی از قدیمی‌ترین کافه‌ها و هتل‌های ایران با همراهی دوستدار‌ان میراث فرهنگی و شبکه‌های اجتماعی، آن را پشت‌سر گذاشت. کافه و هتلی در حاشیه خیابان جمهوری اسلامی که حالا در ۹۰ سالگی خود، خاطرات زیادی از تاریخ و آدم‌های مشهوری چون صادق هدایت،‌ نیما یوشیج،‌ هوشنگ ابتهاج، مرتضی کیوان و... را در ذهن در و دیوارهایش حفظ کرده است.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها