سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

توجه به خواسته‌های متولدین ۸۰ از اولویت‌های فرهنگی کشور است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ورود دهه هشتادی‌ها به دانشگاه‌ها از مهر ماه سال جاری، اظهار کرد: این 18 ساله‌ها ظرفیت‌های فرهنگی متنوع و خواسته‌های فرهنگی متفاوتی دارند و هر کدام دارای سبک زندگی اجتماعی منحصر به فرد و متفاوتی هستند؛ توجه به این نسل بسیار مهم است و باید به خواسته‌ها و نیازهای فرهنگی آنها توجه کنیم.
احمد میدری:

جزئیات گفت وگوی اجتماعی دولت

هدف گفت وگوی اجتماعی ترمیم رابطه دولت و مردم است - دولت می‌خواهد با بدنه نظام اجتماعی ارتباط متفاوتی داشته باشد.
یک تیر و دو نشان وزیر ارشاد!

پیگیری تأکید رهبری و زمینه‌سازی برای یک تغییر

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی را که کم‌تر از ۱۳ ماه قبل به مدیرکلی فرهنگ و ارشاد مازندران منصوب کرده بود، با معرفی عباس زارع به عنوان جایگزین شالویی در این استان شمالی، شالویی را به عنوان مشاور خود در امور پاسداشت زبان فارسی منصوب کرد.
کلانتری مطرح کرد؛

جلوگیری از ساختمان‌سازی‌های عریض و طویل با نام و نشان‌های فرهنگی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: از ستادسازی‌ها و ساختمان‌سازی‌های عریض و طویل با نام و نشان‌های فرهنگی جلوگیری شود.حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در این دیدار با تأکید بر اینکه فرهنگ و مسائل پیچیده و گوناگون پیرامون آن همواره از موضوعات و مسائل بسیار مهم و حیاتی میهن اسلامی است.
مهارت باختن؛

فلسفه باشگاه مشت‌زنی است

تاحالا دعوا کرده‌اید؟ آن‌قدر که زیر مشت‌ولگد کسی کشته شوید؟ لابد نه، چون زنده‌اید و دارید این متن را می‌خوانید. دعوای فلسفی چه؟ در مناظره‌ای فلسفی طوری شکست خورده‌اید که تلخیِ شکست را زیر زبانتان حس کنید؟ اگر این شکست را نچشیده‌اید، بد به حالتان. چون، در این صورت، اصلاً نمی‌دانید فلسفه چیست. سقراط می‌گفت فلسفه مشق مرگ است. اما اگر در گفت‌وگویی فلسفی آنچنان ببازید که چیزی برای گفتن نداشته باشید، آن وقت اعتراف می‌کنید که فلسفه نه مشق مرگ، که خودِ مرگ است.
ایران درودی موزه‌اش را می‌بیند؛

داستان موزه ایران درودی به سرانجام رسید

سرانجام پس از گذشت نزدیک به سه سال و پشت سر گذاشتن کش و قوس‌های فراوان، قرار است روز جمعه (۲۷ اردیبشهت ماه) از سند واگذاری زمین موزه ایران درودی رونمایی و پروژه عمرانی ساخت موزه آغاز شود.
یادداشت دکتر سریع القلم؛

پیروزی فکر بر عصبانیت

نزاعِ میان کشورها و افراد ضرورتاً مذموم نیست. آنچه اهمیت دارد اینکه کشوری یا فردی به جمع بندی برسد که باید نزاع کند یا تعامل، کنار بیاید یا حتی عقب نشینی، می تواند سرنوشت ساز باشد. پرسیده میشود: مصداق مناسبی برای این موضوع چیست؟ پاسخ چین و شخص چوئن لای است. بعضی تصور می کنند معمارِ چینِ نوین دنگ شائو پینگ است. در حالی که مطالعۀ دقیق ترِ تاریخِ معاصرِ چین مشخص می کند که فکر، شخصیت و عملکرد چوئن لای از ۱۹۴۹ (زمانِ پیروزی انقلاب چین) تا ۱۹۷۶ (زمانِ مرگ او) به مدتِ ۲۷ سال نه تنها مسیرِ اقتصادی و سیاسی چین را تغییر داد بلکه با موقعیتِ فعلی چین، مسیرِ تحولات جهانی را رقم زد.
در پیامی از سوی عاملی؛

راهبردهای ادامه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۸ تبیین شد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌مناسبت نام‌گذاری سال ۹۸ با عنوان «رونق تولید» راهبردهای ادامه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی را در سال ۹۸ ابلاغ کرد.
سال ۱۳۹۷ به ایستگاه آخر رسید؛

آثار برگزیده فرهنگ در سال ۹۷

سال ۱۳۹۷ به ایستگاه آخر رسید و شمارش معکوس برای رسیدن بهار آغاز شده است. امسال هم به روال سال‌های گذشته بسیاری از رسانه‌ها عملکرد حوزه‌های مختلف را بررسی کردند و روی دستاوردها ذره‌بین گذاشتند.در بخش فرهنگی نیز بسیاری از رسانه‌ها نظرسنجی برگزار کردند و نتیجه‌اش را منتشر کردند تا هم به واکاوی بازار فرهنگ بپردازند و هم آثار قابل تامل در یک بازه زمانی یک ساله را به مخاطبان خود معرفی کنند.
ابتذال نقد؛

الزامات و پیامدهای گفت‌وگوی جمعی

اغراق نیست اگر گفته شود ویژگی یک جامعه مدرن تابع کمیت و کیفیت و رواج و اثرگذاری نقد است. نقدی که هیچ مرزی نمی‌شناسد و تمام حوزه‌ها را در برمی‌گیرد.
مجتبی لشکربلوکی ؛

دشت بی‌فرهنگی ما!

مجتبی لشکربلوکی در کانال تلگرامی‌اش با عنوان «شبکه استراتژیست» نوشت: وقتی کتاب جامعه شناسی خودمانی را می‌خوانید به این جمع‌بندی می‌رسید که ما ملتی، پنهان کار، ریاکار، ظاهرساز، بی‌برنامه، متجاوز، همه چیز دان و مسئولیت‌ناپذیر هستیم.
سمینار«ناسیونالیسم ایرانی » با حضور جامعه شناسان و صاحبنظران برگزار شد؛

کدام ناسیونالیسم؟

سمینار«ناسیونالیسم ایرانی »در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با حضور جامعه شناسان و صاحبنظران برگزار شد.
صالحی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دوره چهارم شورای عالی انقلاب فرهنگی که با مدیریت جدید انجام می‌شود دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است.
میانگین آگاهی سیاسی؛

میزان آگاهی سیاسی مردم ایران چقدر است؟

میانگین آگاهی سیاسی بر روی طیف ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۳۰٫۳ بوده است که از نقطه وسط طیف(عدد ۵۰) پایین‌تر است. این شاخص در پیمایش سال ۱۳۸۴ که با سؤالات تقریباً مشابه انجام شده است برابر با ۳۲٫۵ بوده است. میانگین آگاهی سیاسی زنان ۲۵٫۲ و میانگین آگاهی سیاسی مردان ۳۵٫۳ بوده است.
صالحی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دوره چهارم شورای عالی انقلاب فرهنگی که با مدیریت جدید انجام می‌شود دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است.
گفت وگو با آیدین آغداشلو؛

هنر؛ اسم رمز تغییرات اجتماعی

هنر در دوران‌‌های مختلف کارکردهای اجتماعی گوناگونی داشته است. آنچه امروز از «کارکرد اجتماعی هنر» مراد می‌شود، قدر مسلم محصول دگردیسی این مفهوم در طول سده‌ها و حتی دهه‌های پشت سر است. از میانه و به طور عمده از اواخر قرن نوزدهم که مدرنیسم در اروپا گسترش یافت، هنر نیز در نسبتش با اجتماع دستخوش تحولاتی شد؛
فرهنگسازی به سبک ایرانی؛

فرهنگ رفتاری ایرانیان از سینما تا شبکه‌های اجتماعی

طرح آمارگیری مرکز آمار ایران از فرهنگ رفتاری خانواده‌های ایرانی در سال ۹۶ در نقاط شهری و روستایی برای افراد ۱۵ ساله و بیشتر اجرا شد. در این طرح سرانه برخی رفتارهای فرهنگی ایرانیان مانند مطالعه، تماشای تئاتر، رفتن به سینما، موسیقی، تماشای سیمای جمهوری اسلامی، مصرف شیر، نوشابه و ... مورد بررسی قرار گرفت. در اینفوگرافی پیش رو، جزییات این طرح مشخص شده‌است.
کارشناسان بررسی کردند؛

چرا مردم تماشای اخبار را به خواندن آن ترجیح می‌دهند؟

مردم این روزها می‌توانند اخبار مورد نظر خود را از رادیو، تلویزیون، روزنامه، شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های خبری و... دریافت کنند و البته تعداد زیاد منابع خبری باعث نشده است رسانه‌های سنتی جایگاه خود را از دست بدهند. با اینکه مخاطبان به ابزارهای سنتی رسانه نظیر روزنامه، تلویزیون و رادیو بیشترین اعتماد را دارند، ولی کارشناسان براساس بررسی‌های جدید خود به این نتیجه رسیدند که در سال‌های اخیر سلیقه مردم عوض شده است.
حدادعادل:

دولت به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم معارفه دبیر جدید این شورا گفت: دولت به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند.
دانستنی ها؛

چرا بايد سواد رسانه اي بياموزيم؟

مشکلي که جوامع امروز و حتي ايران ما بيشتر با آن دست به گريبان است از تنوع رسانه اي و تهديدات فرامرزي آن نيست بلکه از عدم شناخت درست رسانه و کارکرد هر يک از اين رسانه ها است .
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها