سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سال ۱۳۹۷ به ایستگاه آخر رسید؛

آثار برگزیده فرهنگ در سال ۹۷

سال ۱۳۹۷ به ایستگاه آخر رسید و شمارش معکوس برای رسیدن بهار آغاز شده است. امسال هم به روال سال‌های گذشته بسیاری از رسانه‌ها عملکرد حوزه‌های مختلف را بررسی کردند و روی دستاوردها ذره‌بین گذاشتند.در بخش فرهنگی نیز بسیاری از رسانه‌ها نظرسنجی برگزار کردند و نتیجه‌اش را منتشر کردند تا هم به واکاوی بازار فرهنگ بپردازند و هم آثار قابل تامل در یک بازه زمانی یک ساله را به مخاطبان خود معرفی کنند.
ابتذال نقد؛

الزامات و پیامدهای گفت‌وگوی جمعی

اغراق نیست اگر گفته شود ویژگی یک جامعه مدرن تابع کمیت و کیفیت و رواج و اثرگذاری نقد است. نقدی که هیچ مرزی نمی‌شناسد و تمام حوزه‌ها را در برمی‌گیرد.
مجتبی لشکربلوکی ؛

دشت بی‌فرهنگی ما!

مجتبی لشکربلوکی در کانال تلگرامی‌اش با عنوان «شبکه استراتژیست» نوشت: وقتی کتاب جامعه شناسی خودمانی را می‌خوانید به این جمع‌بندی می‌رسید که ما ملتی، پنهان کار، ریاکار، ظاهرساز، بی‌برنامه، متجاوز، همه چیز دان و مسئولیت‌ناپذیر هستیم.
سمینار«ناسیونالیسم ایرانی » با حضور جامعه شناسان و صاحبنظران برگزار شد؛

کدام ناسیونالیسم؟

سمینار«ناسیونالیسم ایرانی »در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با حضور جامعه شناسان و صاحبنظران برگزار شد.
صالحی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دوره چهارم شورای عالی انقلاب فرهنگی که با مدیریت جدید انجام می‌شود دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است.
میانگین آگاهی سیاسی؛

میزان آگاهی سیاسی مردم ایران چقدر است؟

میانگین آگاهی سیاسی بر روی طیف ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۳۰٫۳ بوده است که از نقطه وسط طیف(عدد ۵۰) پایین‌تر است. این شاخص در پیمایش سال ۱۳۸۴ که با سؤالات تقریباً مشابه انجام شده است برابر با ۳۲٫۵ بوده است. میانگین آگاهی سیاسی زنان ۲۵٫۲ و میانگین آگاهی سیاسی مردان ۳۵٫۳ بوده است.
صالحی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دوره چهارم شورای عالی انقلاب فرهنگی که با مدیریت جدید انجام می‌شود دوره شتابنده عرصه علم و فرهنگ است.
گفت وگو با آیدین آغداشلو؛

هنر؛ اسم رمز تغییرات اجتماعی

هنر در دوران‌‌های مختلف کارکردهای اجتماعی گوناگونی داشته است. آنچه امروز از «کارکرد اجتماعی هنر» مراد می‌شود، قدر مسلم محصول دگردیسی این مفهوم در طول سده‌ها و حتی دهه‌های پشت سر است. از میانه و به طور عمده از اواخر قرن نوزدهم که مدرنیسم در اروپا گسترش یافت، هنر نیز در نسبتش با اجتماع دستخوش تحولاتی شد؛
فرهنگسازی به سبک ایرانی؛

فرهنگ رفتاری ایرانیان از سینما تا شبکه‌های اجتماعی

طرح آمارگیری مرکز آمار ایران از فرهنگ رفتاری خانواده‌های ایرانی در سال ۹۶ در نقاط شهری و روستایی برای افراد ۱۵ ساله و بیشتر اجرا شد. در این طرح سرانه برخی رفتارهای فرهنگی ایرانیان مانند مطالعه، تماشای تئاتر، رفتن به سینما، موسیقی، تماشای سیمای جمهوری اسلامی، مصرف شیر، نوشابه و ... مورد بررسی قرار گرفت. در اینفوگرافی پیش رو، جزییات این طرح مشخص شده‌است.
کارشناسان بررسی کردند؛

چرا مردم تماشای اخبار را به خواندن آن ترجیح می‌دهند؟

مردم این روزها می‌توانند اخبار مورد نظر خود را از رادیو، تلویزیون، روزنامه، شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های خبری و... دریافت کنند و البته تعداد زیاد منابع خبری باعث نشده است رسانه‌های سنتی جایگاه خود را از دست بدهند. با اینکه مخاطبان به ابزارهای سنتی رسانه نظیر روزنامه، تلویزیون و رادیو بیشترین اعتماد را دارند، ولی کارشناسان براساس بررسی‌های جدید خود به این نتیجه رسیدند که در سال‌های اخیر سلیقه مردم عوض شده است.
حدادعادل:

دولت به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم معارفه دبیر جدید این شورا گفت: دولت به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند.
دانستنی ها؛

چرا بايد سواد رسانه اي بياموزيم؟

مشکلي که جوامع امروز و حتي ايران ما بيشتر با آن دست به گريبان است از تنوع رسانه اي و تهديدات فرامرزي آن نيست بلکه از عدم شناخت درست رسانه و کارکرد هر يک از اين رسانه ها است .
صالحی:

تلاش ایران تثبیت نگاه وحدت‌گرا و ضدافراطی‌گری درجهان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ایران هراسی را از تلاش‌های استکبار عنوان کرد و گفت: مخالفان جمهوری اسلامی درصدد هستند تا چهره‌ای غیر واقعی از ایران معرفی کنند در حالیکه تلاش ایران تثبیت نگاه وحدت‌گرا و ضدافراطی‌گری در جهان است.
یادداشت دکتر روح‌الله اسلامی ؛

فرهنگ ملی، زیربنای توسعه

ایران چهارراه است؛ یعنی در موقعیتی قرار گرفته که محل عبور ارتش‌ها، افکار، جمعیت‌ها و تمدن‌های شرقی و غربی است. این وضعیت باعث شده تنوعی از قومیت‌ها و فرقه‌ها در ایران وجود داشته و به لحاظ طبیعی باید گسست‌های تاریخی فراوانی خلق شده باشد. با همه تنوع، ایران وحدت تاریخی و پیوستگی ملی دارد که از عهد باستان تاکنون تداوم داشته است. به‌عنوان مثال نام ماه‌های ایرانی همان امشاسپندان فرهنگ مزدایی است.
توسعه یافتگی شوخی نیست!

توسعه و پیشرفت عربستان بدون آزادی بیان امکان ندارد

نیم قرن بعد از شاه پهلوی، بن سلمان جوان تازه یاد گرفته به زنان اجازه حضور اجتماعی دهد، تئاتر بسازد و سینما تاسیس کند؛ زنان اجازه حضور در ورزشگاهها بعنوان تماشاگر داشته باشند و رانندگی کنند
تغذیه روح یا بدن؛

کتابفروشی های خیابان انقلاب آماده کافه شدن

بازار داغ نخریدن کتاب کار را به جایی رسانده که بورس کتابفروشی ایران یعنی خیابان انقلاب در حال ورشکستی کامل است. فروشندگان آرزوی تعطیلی دارند اما حتی مغازه هایشان را کسی نمی خرد.
پوتین: شب‌ها خیام می‌خوانم و می‌خوابم؛

سیاستمداران بزرگ خارجی عاشق کدام شاعران ایرانی هستند؟

شاید برای ما ایرانی‌ها جالب باشد که سیاستمداران و رهبران معروف دنیا، توجه خاصی به شاعران بزرگ ایرانی داشته باشند.
آیا می دانید...

باسوادترین مردم دنیا کجا زندگی می‌کنند؟

مجمع جهانی اقتصاد، هر سال کشورها را بر اساس آمار و ارقامی که منتشر می‌کنند در رشته‌ها و حوزه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌کند تا مشخص شود کشورها نسبت به یکدیگر در چه جایگاهی قرار دارند. بهترین کشور دنیا از نظر دسترسی به آموزش و مهارت‌آموزی نروژ در شمال اروپاست که البته تقریبا در تمام رده‌بندی‌های مربوط به رفاه و توسعه‌یافتگی در بالاترین پله قرار دارد.
تابلوها عوض شدند؛

ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد

بعد از فراز و نشیب‌ها و جریان‌سازی‌های تابلوهای ورود ساز ممنوع در پارک‌ها، سرانجام نوشته‌های این تابلوها در پارک جمشیدیه تهران پاک شد.
ظرفیت های ناشناخته؛

مناطق آزاد، پلی به دنیای فرهنگ و هنر

تجارت، از مهم‌ترین ارکان مناطق آزاد به شمار می‌آید و لازم است تمام راه‌هایی که در این مناطق پیموده می‌شوند، به رشد و شکوفایی اقتصادی و تجاری برسند. در این‌روزها که اوضاع اقتصادی کشور چندان مساعد نیست و بسیاری حال اقتصادمان را وخیم می‌خوانند، مناطق آزاد می‌توانند در توان خود در بالین اقتصاد بیمارمان قرار بگیرند و حال آن را بهبود ببخشند. حال پرسش این است که فعالیت‌های فرهنگی در مناطق آزاد، به چه اندازه می‌تواند در رونق اقتصادی‌موثر باشد؟
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها