سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دلایل عدم تأثیر‌گذاری جوایز پرشمار حوزه ادبیات؛

خزانِ بی‌بهار ِ جایزه‌های ادبی

پائیز فصل ِجایزه‌های ادبی در ایران است. حالا بار دیگر پاییز از راه رسیده و باید منتظر برگزاری جوایز متعدد ادبی باشیم؛ پاییزی با درخت‌های سوگوار و برگ‌هایی که معلوم نیست از شاخه درخت‌ها می‌ریزند یا به سر شاخه‌ها باز می‌گردند. دست‌اندرکاران جوایز دولتی داستان و شعر انقلاب هم از ادغام این دو جایزه خبر دادند و اعلام کردند، این رویداد ادبی همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی در فروردین‌ماه سال 1398، برگزار خواهد شد و... اما نکته اینجاست که هیچ‌یک از این نام‌ها و نهاد‌های ادبی پر رنگ و لعاب و ده‌ها جایزه موضوعی دیگر با گستره‌های فعالیت محدود‌تر و... توجه جمع کثیری از مردم و حتی علاقه‌مندان به این حوزه‌ها را بر نمی‌انگیزد و ظاهراً داستان ِ پُر آب چشم جایزه‌های ادبی در ایران، از همین‌جا آغاز می‌شود.
حاشیه‌نویسی بر «اسطوره زال»؛

جنگ نیابتی رستم و اسفندیار

مبارزه تاریخی رستم و اسفندیار، صرفا رودررویی دو پهلوان حماسی نیست، مواجهه دو تفکر و دو نگرش سیاسی است. رستم، نماینده نهادی سیاسی است که بر مدار مُدارا می‌گردد و اسفندیار، نماینده نهاد سیاسی دیگری است که بر پاشنه قدرت می‌چرخد. اگر به مبارزه رستم و اسفندیار از این منظر بنگریم، امتناع رستم از مبارزه با اسفندیارِ رویین‌تن معنایی عمیق پیدا می‌کند. اسفندیار به فرمان پدرش، گشتاسب یا به ترفند او به قتلگاه فرستاده می‌شود.
ژيگولتارياي فرهنگي؛

تبصره‌هايي بر مفهوم «مدارا»

محمد مختاري بزرگ‌ترين تئوريسينِ اصلاحات است اگر، ايده‌هاي او را بدونِ تبصره‌هايش بخوانيم كه خوانده‌اند! نمونه‌اش كليدواژه‌هاي مختاري است، از «تمرين مدارا» و «تكثر فرهنگي» تا «بازخواني فرهنگ» كه در وهله نخست يادآور ادبياتِ سياسي اصلاحات است. بازخواني آرا و مقالات مختاري از پسِ دو دهه و در فاصله‌اي بعيد از دوران سياسي موسوم به اصلاحات، اين همخوانيِ شكلي را در ذهن تداعي مي‌كند، و همزمان ضرورتِ بازشناسيِ تفاوت، چه‌بسا تقابلِ اين دو را پيش مي‌كشد.
انتشار«نمادهای جان» بعد از سه دهه بلاتکلیفی؛

فعالیت جلال ستاری در اسطوره شناسی، تألیف و ترجمه

«نمادهای جان» نوشته «کارل گوستاو یونگ» عنوان کتابی است که بعد از سه دهه بلاتکلیفی بالاخره با همکاری «نشر پارسه» در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد، آن‌طور که استاد جلال ستاری عنوان کرد این کتاب بیش از سه دهه قبل به یکی از مؤسسات نشر سپرده می‌شود اما ناشر بخش‌هایی از کتاب را گم کرده و ستاری بعد از چند سال ناچار به ترجمه دوباره آن می‌شود.«نمادهای جان» که آن را از جمله مهم‌ترین آثار یونگ می‌دانند به بحث سمبل‌ها در اسطوره شناسی و روانشناسی می‌پردازد و حجم آن حدود یک هزار صفحه خواهد بود. علاوه بر این به تازگی کتاب «اسطوره و نماد در ادبیات و هنر» کار مشترکی از ابوالقاسم اسماعیل‌پور و فروغ اولادی هم از سوی نشر چشمه روانه بازار کتاب شده، این کتاب حاصل گفت‌و‌گو با جلال ستاری، پژوهشگر و مترجمی است که او را از نسل نخست اسطوره شناسان کشورمان می‌دانند.
گپ و‌گفتی با مصطفی علی‌پور؛

شاعران جوان بیشتر از شاملو و اخوان، شعر منتشر کرده‌اند

به دست دادن معیارها و چارچوب‌هایی که از یک‌سو شاعران بتوانند آنها را مدنظر قرار دهند و از سوی دیگر منتقدان و تحلیلگران ادبیات بتوانند با استفاده از این معیارها به تحلیل شعر بپردازند یکی از اصلی‌ترین مسئله‌های ادبیات امروز بوده است؛ به‌ویژه در شعر امروز که گستره و تنوع جریان‌ها بسیار زیاد است و هرچند سال یک‌بار جریان تازه‌ای با ادعاهای نو سر برمی‌آورد. در چنین شرایطی بازخوانی و تحلیل شاعران بزرگ معاصر می‌تواند در یافتن چنین مبناهایی راهگشا باشد.
مسئولان پاسخگو باشند؛

ضربه عمیق چاپ آثار ممنوعه بر پیکره نشر

این روز‌ها با وجود حال بد کتاب و نشر، باز هم شاهد اتفاقات عجیب در این حوزه هستیم و اگر در خیابان‌های میدان انقلاب قدم بزنید دست فروش‌های زیادی را می‌بینید که کتاب‌ها را با قیمت‌های پایین‌تر می‌فروشند؛ آثاری که بدون مجوز و ممنوعه در حال چاپ هستند. موضوعی که جای سوال دارد این است که این کتاب‌ها از کجا آمده‌اند و کدام انتشارات آن‌ها را به چاپ می‌رساند؟
گفت‌وگو با ابوالقاسم اسماعیل‌پور، مترجم و اسطوره پژوه؛

حیف از اسطوره های اصیل ایرانی که به حال خود رها شده اند

ابــوالقــاسم اسمــاعیل‌پور شــاعر، نویســنده، متــرجم و اسطوره‌شناس است و استاد دانشگاه شهید بهشتی در رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی، وی در فاصله سال‌های 2004 تا 2006 استاد مدعو دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای و در فاصله سال‌های 2013 تا 2015 استاد دانشگاه دولتی مسکو بوده است.
جزئیات برنامه‌های نمایشگاه؛

بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان چگونه اداره می‌شود؟

قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت جزئیات برنامه‌های ویژه هفتادمین سال برگزاری این نمایشگاه را تشریح و از سازوکار برپایی این رویداد سخن گفت.
کتاب فرنگیس؛

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «فرنگیس»

در مراسم هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با موضوع بررسی نقش بانوان در دوران دفاع مقدس که صبح امروز (یکشنبه) در مؤسسه‌ پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «فرنگیس» منتشر شد.
کارگروه صیانت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان اعلام کرد:

اقامه شکایت برای پیگیری قضایی یک پرونده بزرگ قاچاق کتاب

چهار ماه پس از توقیف صدها عنوان از کتاب‌های سه ناشر - که به صورت غیرقانونی چاپ و تکثیر شده بود - با دستور مقام قضایی و توسط پلیس و در هماهنگی با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، کارگروه صیانت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، گزارش فعالیت خود را منتشر کرد
دریچه‌ای به سوی زندگی بهتر؛

تقدیرشدگان ایرانی کنگره جهانی ادبیات کودک و نوجوان

امسال یونانی‌ها در حالی میزبانی کنگره جهانی ادبیات کودک و نوجوان دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY) را برعهده داشتند که شعار سی و ششمین دوره برپاکنندگان این رویداد جهانی ادبیات «آنجا که شرق و غرب با یکدیگر دیدار می‌کنند» بود.
شعر زیر تیغ دو دم فضای مجازی؛

باید و نبایدهای حضور شاعران در «فضای مجازی» و «شبکه‌های اجتماعی»

در تقویم رسمی ما امروز را روز شعر نامگذاری کرده اند و این در حالی است که آمارهای رسمی و غیررسمی گویای حضور بخش قابل توجهی از ایرانیان در جمع کاربران «فضای مجازی» و «شبکه‌های اجتماعی» است، با این حال هنوزهم باید و نباید‌هایی در ارتباط با این حضور بویژه در بخش شعر شنیده می‌شود. عده‌ای که انتشار بدون محدودیت اشعار در فضای مجازی را آسیبی برای شعر فارسی می‌دانند و گروهی دیگر که از آن به‌عنوان فرصتی برای تعامل و انتشار بی‌واسطه آثار یاد می‌کنند.
ادبیات پرمخاطبِ عامه‌پسند؛

لمپنیسم پنهان و آدم‌حسابی‌ها

نتایج برخی مطالعات نشان می‌‏دهد، هر انسان فرهیخته‌ای، مقداری لمپنیسمِ درونِ بالقوه دارد و تفاوت آدم‏‌ها تنها در این است که برخی آن را تقویت می‌‏کنند و برخی به تضعیفش برمی‏ خیزند.
نابهنجاری زبان رسانه‌ای؛

کاربرد نابهنجار و آشفته زبان پارسی در پیوندهای رسانه‌ای

انگیزه‌های گونه‌گونی در کارند که این پدیده فرهنگی و اجتماعی: «کاربرد نابهنجار و آشفته زبان پارسی در پیوندهای رسانه‌ای» را در ایران پدید آورده‌اند و همچنان. در می‌گسترند یکی از آنها گسترش فناوری رسانه‌‌ای است.
محمد محمدعلی:

نگاهِ هدایت به ریشه‌هاست

از محمد محمدعلی بعد از رمان «جهان زندگان» چند سالی بود که کتاب تازه‌ای منتشر نشده بود تا این‌که امسال «جُستاری در فرهنگ وغ‌وغ‌ساهاب» او در نشر کتابسرای تندیس منتشر شد؛ اثری که چنان‌که از عنوانش برمی‌آید یک کتاب غیرداستانی است و موضوع آن کتاب «وغ‌وغ‌ساهاب» صادق هدایت است.
فرزانه طاهری:

کاوش در جهان پیچیده یک نسل سرگشته

تحصیل در رشته ادبیات دانشگاه تهران، سابقه ترجمه از دوران تحصیل، سال‌ها ویراستاری در مرکز نشر دانشگاهی، سابقه کار ترجمه و ویراستاری در مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، زندگی مشترک چند دهه با یکی از بهترین نویسندگان معاصر ایران، هوشنگ گلشیری، از فرزانه طاهری مترجمی توانمند و آگاه ساخت که علاقه‌مندان جدی ادبیات مطالعه بخشی از ادبیات معتبر و درخشان جهان را مدیون ترجمه‌های کم نقص او هستند: از کافکا تا ناباکوف، از کارور تا یوناس یوناسن.
فایننشال تایمز در گزارشی منتشر کرد؛

تغییر ذائقه فرهنگی در بحران اقتصادی

با نگاهی به فهرست پرفروش‌های کتاب در کتاب‌فروشی‌های کشور می‌توان پی برد سلیقه مردم در زمینه مطالعه به ویژه ادبیات در سال‌های اخیر رویکرد جدیدی یافته است و اغلب رمان‌های ترجمه از آثار پرفروش غربی در سبد خرید مردم قرار گرفته است. درباره دلایل این رویکرد منتقدان تاکنون موضوعات گوناگونی مطرح کرده‌اند از جمله کیفیت برتر آنها از نظر ساختار، بحث روانی اعتماد به جنس خارجی همانند کالاهای مصرفی دیگر و... اما نکته‌ای که کمتر به آن پرداخته شده است، ارتباط بحران‌های اقتصادی و محتوای ادبیات است.
شعر هیئتی یا مقتل منظوم؟

اصالت «ضربه» در شعر آئینی!

عباس احمدی، شاعر و پژوهشگر شعر معتقد است شعر هیئت گاهی تبدیل به مقتل منظوم می‌شود و بویژه در مواردی که با سفارش مداحان خلق می‌شود و خود را از عناصر زیباشناسانه عاری می‌کند.
بیم و امیدهای بازار کتاب؛

صنعت نشر در ایران با چالش‌های جدی مواجه شده است

در یکی، دو سال اخیر معادلات بازار نشر به هم ریخته و بحران‌های متعددی گریبانگیر فعالان این حوزه شده است. گران شدن تصاعدی قیمت کاغذ در چند ماه گذشته و گسترش دامنه قاچاق کتاب با چاپ غیرقانونی آثار پرفروش مهم‌ترین رویدادهایی بودند که داد ناشران را درآورد. این اتفاق‌ها به نوبه خود باعث بالا رفتن قیمت کتاب، کاهش دستمزدهای مولفان و مترجمان و البته کاهش میزان فروش شد.
حفره حاشیه ساز در حوزه نشر؛

چرا کتب تخصصی بدون مجوز نهادهای مسئول منتشر می‌شود؟

با وجود اینکه بازار کتاب هر روز کوچک‌تر از قبل می‌شود، حواشی این عرصه پابرجاست و هر روز بر شمار این حواشی افزوده می‌شود. یکی از حواشی مداوم که اراده‌ای برای رفع آن نبوده، چالش انتشار کتاب تخصصی است. بسیاری از کتب جنبه عمومی نداشته و دارای محتوای تخصصی است. بنا به رویه معمول، ناشر از طرف مؤلف یا مترجم برای کسب مجوز نشر کتاب اقدام می‌کند و سوای اینکه محتوای کتاب چه باشد، در صورت رعایت ممیزی‌ها، کتاب مجوز می‌گیرد.
صفحه  از ۳۰
نظرات و گلایه ها