از عدالت رسانه ای تا توسعه زیرساخت ها؛

الگوهای اقتصاد مقاومتی در حوزه مطبوعات

تنها دولت، متولی امر اقتصاد مقاومتی نیست و بهترین گزینه و کاربردی ترین نهاد در اجرا و عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور، مردم و نهادهای مردمی هستند.
تیراژ و عناوین کتاب‌های منتشر شده در حال افزایش است ؛

رشد آماری فروش در ویترین کتابفروشی‌ها

وضعیت انتشار کتاب در سال‌های اخیر روند رو به بهبودی داشته است. به‌رغم کاهش نسبی تیراژ در این مدت، در بخش تنوع عناوین منتشر شده، بازار کتاب با روندی افزایشی مواجه بوده است و این موضوع می‌تواند امیدها را به توسعه این بازار افزایش دهد.
شلاق خوردن خبرنگار؛

خبرنگار شلاق خورد، هیچکس توضیح نداد

چندوقت قبل با شکایت نیروی انتظامی و حکم قوه قضائیه، یک خبرنگار در شهرستان نجف‌آباد شلاق خورد.مدتی از آن ماجرا گذشته اما هیچ‌کس توضیح و پاسخی در این‌باره نداده است.
جایگاه واقعی زن در فرهنگ ملی:

سیمای زن در شعر حافظ

تحلیل مقام و موقعیت زن موضوعی است که از نظر شخصیت‌های بزرگ فرهنگی کشورمان چون فردوسی، سعدی، مولوی و حافظ قابل تامل بوده است و به دلیل فخامت جایگاه آنها در عرصه فکر و هنر ایرانی – اسلامی و نگاه ویژه ای که این بزرگان به جهان و اسلام دارند و برای پی بردن به منزلت موجودی که مرد از دامن او به معراج می رود بهترین روش و شیوه برای شناسایی بیشتر این متغیر، مراجعه به متون و آثار این بزرگان را به شیوه کتابخانه‌ای و میدانی می دانم.
نباید با خبرنگاران برخورد آهنین کنیم؛

نظر نمایندگان مجلس درباره حکم شلاق برای خبرنگار اصفهانی

نمایندگان مجلس با تاکید بر اینکه کار خبرنگاری بسیار حساس، ظریف و سخت است؛ تاکید کردند: حتی اگر اتهامی در این خصوص متوجه خبرنگار باشد چنانچه عملی ناخواسته صورت گرفته و عمدی در آن نبوده؛ باید از مجازات جایگزین استفاده می‌شد.
گفت‌وگو با محسن فرجی نویسنده و روزنامه‌نگار:

از زیر سایه «هدایت» بیرون بیاییم

«جغرافیای اموات» سومین مجموعه داستان محسن فرجی است که مهرماه امسال از سوی نشر آموت منتشر شد و در کمتر از دو ماه به چاپ دوم رسید.
آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای:

مفاهیم والای عرفانی در زبان فارسی بهتر از عربی منتقل می‌شود

رئیس بنیاد ایران شناسی تاکید کرد که مفاهیم والای عرفانی در زبان فارسی بهتر از زبان عربی منتقل می‌شود.
رئیس بنیاد سعدی عنوان کرد؛

آموزش آنلاین فارسی به خارجی‌ها نیازمند بودجه و نیروی متخصص است

رئیس بنیاد سعدی از فعالیت این بنیاد برای ایجاد یک نرم‌افزار جامع آنلاین آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها خبر داد و گفت: به نتیجه رسیدن این کار نیازمند بودجه قابل توجه و نیروی متخصص است.
ماجرای نهج‌البلاغه‌ای که در زندان ترجمه شد؛

روایت نجف‌زاده بارفروش از دیدار با منوچهر نوذری در زندان

هشتاد و نهمین «عصرانه ادبی فارس» پاسداشت محمدباقر نجف‌زاده بارفروش در حالی برگزار شد که تاکنون بیش از ۶۰ جلد کتاب از او منتشر شده است.
در شعر مدرن عقب‌ ماندیم؛

انعکاس حس و اندیشه در شعر کلاسیک فارسی

عباس صفاری می‌گوید شعر کلاسیک فارسی شاید شفاف‌ترین آینه حس و اندیشه جهان کهن باشد اما از زمان نیما تا عصر حاضر سرمشق‌های‌مان را از جریان ادبی مدرن دنیا گرفته از آن‌ها عقب مانده‌ایم.
ناشر حرفه‌ای در ایران حاشیه امن ندارد؛

ارشاد در نحوه خرید کتاب شفاف عمل نمی‌کند

رئیس اتحادیه ناشران خراسان رضوی معتقد است،‌ بازار نشر ایران به‌گونه‌ای است که ناشران حرفه‌ای در آن حاشیه امن ندارند و سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؛ البته در برخی از موارد همچون مسئله قاچاق کتاب خود ناشران زمینه را فراهم کرده‌اند.
مجازات به دلیل درج اشتباه عدد؛

شلاق بر تن خبر

حسین موحدی، خبرنگار یکی از رسانه‌های شهر نجف‌آباد، چندی‌پیش به دلیل درج اشتباه عدد موتورهای توقیف‌شده به وسیله نیروی انتظامی به ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد و حکمش نیز در هفته گذشته به اجرا درآمد.
واکنش نماینده نجف آباد به شلاق خوردن یک خبرنگار:

این عمل نسنجیده بود/ هم شاکی و هم مسئولان باید با سعه صدر بیشتری برخورد می‌کردند

بروکراسی اداری و عدم دقت نظر مسئولان باعث شد به دلیل قطعی بودن، حکم این خبرنگار اجرا شود.
گفت‌وگو با اصغر نوری؛

درست‌ ننوشتن از کجا می‌آید؟

اصغر نوری می‌گوید، دلیل نادرست‌نویسی‌ها این است که ادبیات به امر ساده‌ای تبدیل شده و اهل فرهنگ نمی‌خواهند زمان لازم را برای تولید ادبیات بگذارند. او همچنین به بی‌سوادی، بی‌حوصلگی و شتاب اشاره می‌کند.
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی؛

خیانت به همسر، همجنسگرایی و خودارضایی با کدام قانون مجوزچاپ می‌گیرند؟

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اشاره به محتوای غیر اخلاقی کتب منتشر شده با مجوز وزارت ارشاد گفت: کتب‌ مروج خیانت زنان به همسران با قوانین جمهوری اسلامی ایران چه نسبتی دارند؟ آیا در راستای ترویج اخلاق است؟
اقتصاد نشر؛

گردش مالی تکثیرهای غیرقانونی کتاب در بازار ایران چقدر است؟

تکثیرهای غیرقانونی کتاب در ایران موضوعی رو به گسترش است آنقدر که بسیاری بر این باورند که اقتصاد نشر را تحت‌الشعاع قرار داده است.
گلایه اصغر فرهادی از حسن روحانی؛

سیاه‌نمایی انگی است برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی‌ها/ شرم بر ما

اصغر فرهادی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی از وضعیت امروز شهر و فقر حاکم بر بخش عظیمی از جامعه گلایه کرد.
سازمان بازرسی کل کشور؛

سراج نماینده قوه‌قضائیه در هیئت نظارت بر مطبوعات باقی ماند

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه بار دیگر قاضی ناصر سراج را به عنوان نماینده رئیس قوه‌‌قضاییه در هیئت نظارت بر مطبوعات تعیین و منصوب کرد.
رئیس انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران:

انجمن روزنامه‌نگاران تهران غیرقانونی است/ پیگیری قضایی می‌کنیم

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران، اقدام وزارت کار را در ثبت «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» غیرقانونی، و پیگیری قضایی آن را نیز حق مسلم انجمن متبوعش دانست.
وزیر ارشاد:

در یک‌ماه آینده بخش عمده مطالبات مطبوعات و روزنامه‌نگاران را پرداخت می‌کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح بیست و سومین نمایشگاه صنعت چاپ، از آینده این صنعت و تمهیدات در نظر گرفته شده برای تعالی آن در سطح منطقه‌ای و جهانی سخن گفت.
صفحه  از ۱۷
نظرات و گلایه ها