نگاهی به مدیریت چاپ و نشر در سال ۹۵؛

ادامه جنجال‌ها بر سر ممیزی و افزایش تعرفه کاغذ

مدیریت، سیاست‌گذاری و مسائل کلانی که حوزه‌ی کتاب و نشر کشور در سال ۹۵ روندی نسبتا با ثبات اما توام با تکاپو برای پیگیری و حفظ آنچه در سال‌های پیش به دست‌ آورده بود را پشت سر گذاشت.
در گفتگو با سیدمهدی شجاعی عنوان شد؛

رازهای «پدر، عشق و پسر»/ آرزویم نوشتن رمانی از امام حسین(ع) است

سیدمهدی شجاعی می‌گوید در آرزوی نوشتن رمانی حول شخصیت حضرت سیدالشهداء(ع) بودم، به این نتیجه رسیدم که نزدیک شدن به ساحت آن خورشید، در توان من نیست.
روایتی از توجه رهبر انقلاب به اشعار پروین؛

غفلت صد و ده ساله تبریز از اختر چرخ ادب

کاری به تهران نشین ها که فاجعه زندگی و بزرگترین مایه شرمساری شان کنسل شدن برنامه کنسرت است، ندارم؛ پروین در شهر خود که منزلگاهش بعنوان یک نماد برای اثبات تبریزی بودن باقی مانده مظلوم، گمنام و ناشناخته است.
ادوارد سعید؛

“نقد” کردن یا “نق” زدن

ادوارد سعید، کتابی با عنوان “روشنفکر کیست؟ روشنفکری چیست؟” نوشته است که در ان وظیفه روشنفکر را “نقد نهادهای حاکم و قدرت” می‎داند.
بازخوانی بهاری؛

حلاوت «نوروز» در شعر پارسی/ ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار

روایت «نوروز»، یکی از جلوه‌های درخشان شعر فارسی است؛ آنجا که شاعران مختلفی، بهاریّه‌های متنوعی سروده و به استقبال از فصل اعتدال رفته‌اند.
چگونه کتاب بنویسیم؛

قدم به قدم تا نویسندگی

در پاسخ به سوال چگونه کتاب بنویسیم با سه روش نوشتن کتاب، رمان و کتاب غیرداستانی آشنا می‌شوید تا به پشتوانه تمرین، نوشتن کتاب را تجربه کنید.

حقوق مالکیت معنوی چیست و به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

حقوق مالکیت فکری شاخه‌ای از حقوق است که در آن حقوق و تکالیف افرادی که یک مال فکری و غیرمالی دارند مشخص می‌شود. منظور از مال فکری چیزی است که در اثر کار و تلاش فکری و هنری ایجاد می‌شود و برخلاف سایر اموال غیرفیزیکی است و حالت مادی ندارد.
فضای نشر آلوده است!

انتقاد از بی‌اخلاقی و تقلب ناشران

مسعود خیام از ناشرانی که بی‌اخلاقی و در کار نشر کتاب تقلب می‌کنند به شدت انتقاد کرد و خواستار رسیدگی به این تخلف‌ها در مراجع رسمی شد.
اصغر نوری بررسی کرد؛

ادبیات ایران در سالی که گذشت

اصغر نوری معتقد است امسال اتفاق ویژه‌ای در ادبیات ایران رخ نداده است.
رونمایی از ترجمه گزیده اشعار فارسی؛

مترجمی که خود را وقف ادبیات انقلاب کرد/ گلچین ادب انقلاب صادر شود

«عزیز مهدی» مترجم و ادیب هندی در مراسم رونمایی از ترجمه‌اش از گزیده شعر فارسی معاصر ایران عنوان کرد که خود را وقف ادبیات انقلاب اسلامی و ترجمه آن کرده است.
مدیر اداره کتاب خبر داد؛

آمادگی البرز و مازندران برای مسئولیت ممیزی/ ۲۰۰۰ناشر «توکن»گرفتند

مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد از تحویل ۲۰۰۰ «توکن» (شناسه الکترونیک) به ناشران کشور و اعلام آمادگی استان‌های البرز و مازندران برای پذیرش مسئولیت ممیزی کتاب خبر داد.
کارت پستال های تاریخی؛

حج به روایت کارت پستال‌های تاریخی

کتاب «حج به روایت کارت‌پستال‌های تاریخی» به کوشش مهرداد اسکویی و با همکاری نشر گمان و انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی منتشر شد.
صلح‌میرزایی:

انتشار ترجمه‌ «فلسطین» به زبان‌های عربی و انگلیسی/استقبال جوانان عرب زبان از سخنان رهبری درباره فلسطین

ویراست جدید کتاب «فلسطین از منظر آیت‌الله ‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای مد ظله العالی» به‌همراه ترجمه این اثر به زبان‌های عربی و انگلیسی در حاشیه ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه رونمایی می‌شود.
معاون فرهنگی شهرداری:

شهر آفتاب برای دومین میزبانی از نمایشگاه کتاب تهران کاملاً مهیاست

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از ارائه خدمات بیشتر به بازدیدکنندگان سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب، نسبت به دوره نخست میزبانی این مجموعه خبر داد.
یک هفته با کتاب؛

بررسی نظام جدید یارانه نشر کشور/ یوسا هم علیه ترامپ فراخوان داد

بررسی نظام جدید یارانه نشر در هیات وزیران و خواسته ماریوس بارگاس یوسا از مردم جهان برای ایستادگی علیه ترامپ از جمله خبرهای مهم این هفته در حوزه کتاب هستند.
باقر رجبعلی مطرح کرد؛

چرا از نویسنده «لحظه‌های انقلاب» یادی نمی‌شود؟

یک پژوهشگر می‌گوید: چرا این روزها از نویسنده «لحظه‌های انقلاب» یادی نمی‌شود؟
افشین شحنه‌تبار:

قاچاق کتاب را با بیانیه و میزگرد نمی‌توان برچید/بی‌قانونی تأسف برانگیز در فضای نشر

مدیرانتشارات «شمع و مه» راه‌حل رفع قاچاق کتاب را رفع بی‌قانونی تأسف‌برانگیز در فضای نشر عنوان کرده و می‌گوید:‌ قاچاق کتاب با بیانیه و میزگرد برطرف نمی‌شود،‌ آقایان به فکر تصویب قانون باشند.
وقتی «کتاب» جان گرفت؛

انقلاب صنعت نشر ایران پس از انقلاب

نشر ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر پرفراز و نشیبی را طی کرده است که از سویی به افزایش تعداد عناوین کتاب و از سویی به کاهش شمارگان کتاب گواهی می‌دهد.
مناظرات داغ سیاسی و انتخاباتی در شهرآفتاب؛

برگزاری مناظره‌های انتخاباتی در شهرآفتاب/کاندیداها امکان تبلیغ در نمایشگاه کتاب را دارند

قرار است در زمان باقیمانده به نمایشگاه کتاب برنامه‌های لازم درمورد چگونگی استفاده از فضای انتخاباتی نمایشگاه برای کتاب اندیشیده شود. قائم‌مقام نمایشگاه هم می‌گوید: هم‌پوشانی زمان انتخابات و نمایشگاه کتاب را درنظر داشته‌ایم و شورای سیاست‌گذاری با علم بر همین موضوع؛ زمان برگزاری نمایشگاه کتاب سال 96 را تعیین کرده‌است.
رئیس انجمن مفاخر فرهنگی ؛

ادبیات حماسی، موجب امید به آینده است/ روح پویای یک ملت

مهدی محقق از مفاخر علم و فرهنگ کشور که بیش از ۱۵سال ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور را به عهده دارد معتقد است «حماسه»، روح پویا و سازنده یک ملت است.
صفحه  از ۱۹
نظرات و گلایه ها