سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مصطفی رحماندوست :

چرا ادبیات کودک با وجود ظرفیت‌های جهانی ساماندهی نمی‌شود؟

شاعر و نویسنده کتاب کودک و نوجوان از وضعیت فعلی ادبیات کودک و نوجوان گلایه کرد.
گفت‌وگو با طراح تعیین روز ادب فارسی:

چرا سالروز درگذشت شهریار به عنوان روز ادب فارسی انتخاب شد؟

پیشنهاددهنده انتخاب سالروز درگذشت استاد شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی در تقویم ملی توضیح می‌دهد فرایند انتخاب این روز به شکل قانونی دیگر روزهای ملی، انجام شده و تحت تاثیر فعالیت وی به عنوان نماینده در مجلس شورای اسلامی نبوده است.
کارشناس زبان و ادبیات فارسی:

ترجمه‌های متعدد از اشعار ترکی شهریار نشان‌دهنده قوت آن‌هاست

یک کارشناس زبان و ادبیات فارسی گفت: اشعار ترکی شهریار به خصوص شاهکار حیدر بابا به چندین زبان زنده دنیا نشان‌دهنده قوت اشعار و دوستداران بی‌شمار این شاعر دارد.
سید حمیدرضا برقعی؛

نباید در همه هیئت‌ها شعرخوانی باشد/ نه وزارت ارشاد به شعر اهمیت می‌دهد نه حوزه هنری

سید حمید رضا برقعی شاعر آیینی از اهمیت شعر و شعر خوانی در هیئت‌ها گفت.
روایت سیمین از غروب زندگی جلال؛

جلال گفت وقت من کم است و خیلی کارها هست که باید تمام‌شان کنم

کارش که تمام شد، خنده‌ای از روی رضایت بر لب آورد و گفت: «خسته‌ام، اما نمی‌توانم مراعات خستگی را بکنم. وقت من کم است و خیلی کارها هست که باید تمام‌شان کنم. با این حال، حالا باید کمی استراحت کنم.»
دیدار با رهبری؛

روایت یک شاعر چپ از اهتمام ویژه رهبر انقلاب به شعر

از مسائلی که آنجا کاملا یاد من هست این است که جلال یک بحثی کرد همان بحثی که در «خدمت و خیانت روشنفکران» بارها کرده خلاصه‌اش این بود که « آنگاه که روحانیت به تنهایی خواسته کاری بکند نتوانسته، آنگاهی هم که روشنفکر جدا از روحانیت جدا از بدنه جامعه خواسته تحولی ایجاد موفق نشده.نهضت مشروطه و دولت مصدق را هم مثال می زد.
نیاز مداحان به مشاور مذهبی و ادبی؛

شعر جناحی با شعر انقلابی و سیاسی متفاوت است

یک شاعر جوان گفت: اصل اول در سرودن شعر برای هیئت این است که شعر نباید جناحی باشد، شعر جناحی با شعر انقلابی و سیاسی متفاوت است.
شاعری از جنسی دیگر؛

عبدالجبار کاکایی؛ سراینده ترانه‌هایی که اسیر پسند مخاطب نمی‌شود

عبدالجبار کاکایی از زمره شاعرانی است که ترانه خود را به پسندِ مخاطب نفروخته است. او در ترانه سرایی دنباله‌رو شاعرانی است که به جای آنکه در پی سلیقه مخاطب راه بیفتند، سلیقه و پسندِ وی را با شعر و ترانه خویش همراه می‌کرده‌اند.
مصاحبه با محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی؛

توضیحات معاون مطبوعاتی درباره تغییر سیاست‌ها در زمینه یارانه رسانه‌ها

معاون مطبوعاتی از هدفمند شدن توزیع یارانه به رسانه‌ها خبر و توضیح می‌دهد که از این به بعد صرف اسم یا چاپ رسانه، ملاک دریافت حمایت نخواهد بود؛ بلکه محتوا و اثر یک رسانه شاخص خواهد بود. به گفته او این تصمیم ظرف یکی ـ دو هفته آینده اجرایی خواهد شد؛ ضمن اینکه شاخص‌های کیفی برای درجه‌بندی رسانه‌ها، از قبل وجود داشته و در حال تکمیل است. با این حال محمد خدادی در مقام معاون مطبوعاتی همچنان مصر است که نباید در اخذ مجوز سخت‌گیری کرد، بلکه باید همه رسانه‌ها در میدان وارد شوند ولی مهم این است که در محتوا رقابت کنند.
قائم‌مقام دفتر شعر شهرستان ادب:

مرز بین سیاست‌زدگی و موضع سیاسی صحیح دقت در سیره اهل بیت(ع) است

قائم‌مقام دفتر شعر شهرستان ادب گفت: متأسفانه بسیاری از شاعران اشعار هیئت علاقه‌ای به شرکت در جلسات نقد ندارند و حتی تاب نقد را هم ندارند.
یادداشت نوشین زرگری؛

مافیای نشر چه بده بستانی با این اوباش «ضد فرهنگی» دارند؟

نوشین زرگری در کانال تلگرامی چهل سالگی در یادداشت تندی نسبت به رابطه‌ی برخی سلبریتی‌ها با آنچه مافیای نشر می‌خواند، نوشت
حمیدرضا جلایی‌پور:

ميرسليم در زمان وزارت ارشاد مي‌گفت بخش خصوصي نبايد روزنامه داشته باشد

حمیدرضا جلایی‌پور، استاد دانشگاه و فعال سیاسی، در گفت‌وگویی با «ايرنا» به تشریح عملکرد اصلاح‌طلبان در طول دو دهه گذشته پرداخته است که خلاصه‌ای از آن را در ادامه می‌خوانید.
کاکایی:

برخی ها تصمیم گرفته‌اند ابتذال بیرون را با ابتذال درون پاسخ دهند

عبدالجبار کاکایی با پایان ماموریتش از شورای شعر دفتر موسیقی رفت تا در یکی از مدارس جنوب تهران مشغول معلمی شود.
نگاهی به آخرین انتخاب‌های هیأت خرید کتاب؛

کتاب‌های کودک و مؤلفان ایرانی؛ بیشترین خریدهای وزارت فرهنگ

هیأت خرید کتاب در قالب حمایت مستقیم از ناشران از بیش از ۲۰ سال گذشته از آنها کتاب می‌خرد، کتاب‌های کودکان و مؤلفان ایرانی از جمله بیشترین انتخاب‌های این هیات در آخرین جلسه آن در مرداد گذشته بوده است.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ :

برون‌سپاری نظارت بر کتاب خصوصی‌سازی نشده است

محسن جوادی : «از آنجایی که فعالیت‌های نظارت بر کتاب و نشر یک امر نظارتی بوده و بر اساس ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری امر نظارت از وظایف حاکمیتی و غیر قابل واگذاری است، علی‌القاعده بررسی کتاب از جمله امور حاکمیتی شمرده شده و به موجب هیچ قراردادی نباید قابل واگذاری باشد».
دور زدن ممیزی کتاب با کمک اینستاگرام؛

نهادهای نظارتی کجای مجلس نشسته‌اند؟

کتابی که مسیر ممیزی و دریافت مجوز را طی نکرده با تبلیغ در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی به فروش قابل توجه می‌رسد و نهادهای نظارتی و فرهنگی نیز مثل همیشه جای‌شان خالی است.
گفت‌وگو با عبدالجبار کاکایی:

وقتی بازیگران به ابتذال در حوزه شعر و ادبیات دامن می‌زنند

عبدالجبار کاکایی معتقد است که حوزه ادبیات و شعر ایران این روزها درگیر ابتذال شده است و برای بخش وسیعی از اقشار جامعه نیز دارای جذابیت است. او تاکید کرد که برای از بین بردن ابتذال نیاز به حمایت جمعی است.
بررسی علل انتشار کتاب‌ بازیگران؛

بلایی که برخی از بازیگران بر سر ادبیات آوردند

به نظر می‌رسد حضور گسترده بازیگران در حوزه‌های غیرتخصصی مانند شعر و داستان به بلایی برای ادبیات ایران بدل شده است که انتقاد جدی فعالان این حوزه را هم به همراه داشته است؛ چرا که فارغ از کیفیت آثار بر سطح سلیقه مخاطبان هم تاثیر منفی می‌گذارند.
مگر فقط کاغذ مشکل اصلی نبود؟

ناشرها یارانه کاغذ گرفتند، کتاب گران‌تر شد

حرف و حدیث‌ها برای کاغذ تمام نمی‌شود و هر روز یک اتفاق جدید می‌افتد و این بازار آشفته را داغ‌تر و آشفته‌تر می‌کند. با اینکه ۹۰ درصد ناشرهای فعال کشور یارانه کتاب گرفتند، ولی قیمت کتاب بیش از ۵۰ درصد گران شده است
عمر کوتاه ادبیات کودک و نوجوان؛

چرا ادبیات کودک و نوجوان دغدغه نیست؟

ادبیات کودکان و نوجوانان به عنوان بخش مهمی از حوزه ادبیات کشور به زعم بسیاری از ادب دوستان از قافله توجه‌های حمایتی و انگیزشی و آنچه در شان آن است، عقب مانده و با جود اهمیت فراوان دغدغه خیلی‌ها نیست.
صفحه  از ۳۷
نظرات و گلایه ها