سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
راه رفتن ناشران بر لبه تیز کاغذ؛

وضعیت بازار کاغذ و تأثیر آن بر صنعت نشر

کمی قبل از آغاز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از قرار گرفتن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی خبرداد. با وجود تأثیر مثبتی که این گفته صالحی بر بازارملتهب کاغذ داشت، گفته‌های ناشران حاکی از آن است که همچنان شرایط چندان مطلوبی بر این بخش حاکم نیست. با توجه به نیازی که به همراهی بیشتر مسئولان با فعالان نشراحساس می‌شود گزارش امروز را به وضعیت حاکم بر خرید و فروش کاغذ و انعکاس گفته‌های برخی فعالان این حوزه اختصاص دادیم.
گفت‌و‌گو با دکتر داوود نوابی؛

ترجمه‌هایم را زندگی می‌کنم

قدیمی‌ترها، داوود نوابی را با کتاب «نامه به کودکی که هرگز به‌دنیا نیامد» اوریانا فالاچی می‌شناسند. ترجمه نوابی از این کتاب در قبل از انقلاب، بیش از دوازده‌ بار چاپ شد، اما او کتاب‌های مهم دیگری را هم عرضه کرد؛ آثاری همچون «دیو در تن» اثر «رمون رادیگه» که در سال 1354 توسط انتشارات فرانکلین عرضه شد. این رمان یکی از شاخص‌ترین آثار داستانی مدرن ادبیات فرانسه محسوب می‌شود.
رسول آبادیان:

نویسنده‌های ما به تاریخ اعتماد ندارند

رسول آبادیان با بیان این‌که نویسنده‌های ما به تاریخ اعتماد ندارند، نوشته نشدن رمان تاریخی را تقصیر تاریخ و تاریخ‌نویس دروغ‌گو می‌داند.
عید فطر در قاب شعر و ادب؛

سروده‌های شاخص‌ترین شاعران درباره عید فطر

عید فطر و هلال ماه شوال همواره از مضامینی بوده است که شاعران بزرگ فارسی در آثارشان از آن بهره برده‌اند و ابیاتی بدیع را سروده‌اند.
فضای مجازی؛ امکانی برای شاعران شهرستانی؛

جلیل صفربیگی از شعر، فضای مجازی و رباعی می‌گوید

گسترش فضای مجازی و شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان رسانه‌های تازه سبب شده است که شاعرانی از این رسانه‌ها به شعر امروز معرفی شوند؛ شاعرانی که با استفاده درست از ظرفیت‌های این رسانه‌ها تازه توانسته‌اند آثار خود را به درستی معرفی و جایگاه خود را به‌عنوان شاعر تثبیت کنند.
ناشران بورسی ملزم به افشای اطلاعات هستند؛

افشاي اطلاعات ناشران به 86 درصد افزايش يافت

سازمان بورس در کنار رسيدگي به تخلفات ناشران متخلف، از پاييز 1396 پس از عملياتي‌شدن دستورالعمل جديد افشاي اطلاعات، موارد مرتبط با بازه‌هاي زماني قانوني و نيز موارد تأخير در افشاي اطلاعات براي ذي‌نفعان ناشر موردنظر (مدير مالي، مديرعامل و اعضاي هيئت‌مديره) را در قالب پيامک ارسال مي‌كند که نقش بسزايي در کاهش چشمگير تأخير در افشاي اطلاعات داشته است.
محمدجعفر یاحقی:

در نوشتن زندگینامه‌ام پنهان‌کاری نکردم

گفت‌وگو با دکتر محمدجعفر یاحقی نویسنده و محقق؛
گفتگو با بهمن رافعی؛

هر جا موسیقی غلبه می‌کند شعری در کار نیست

گت‌و‌گو با بهمن رافعی درباره یک‌عمر شاعری و داستان‌نویسی و معلمی ادبیات؛
به مناسبت تجدیدچاپ؛

رازِ ناگشوده "نبوغ" اثرِ هرولد بلوم

درباره کتاب «نبوغ»، اثرِ هرولد بلوم، به مناسبت تجدیدچاپ ترجمه این کتاب با ویراستِ تازه؛
کارگروه کاغذ کشور؛

موافقت بانک مرکزی با تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای کاغذ چاپ و تحریر

جلسه ۴ ساعته کارگروه کاغذ کشور برای مهار بحران در بازار این کالای استراتژیک حوزه چاپ و نشر با موافقت بانک مرکزی برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذهای چاپ و تحریر، پایان یافت.
گفت‌و‌گو با شهلا لاهیجی نخستین زن ناشر به بهانه انتشار جلد دوم «شناخت هویت زن ایرانی»؛

فرهنگ مقصد آنی ندارد

از پانزده سالگی، شاید هم کمی زودتر قلم به‌دست گرفت و نوشت، از تفاوت‌ها، از رنج و دغدغه‌هایی که از همان سن و سال کم گریبانش را گرفت و هیچگاه رهایش نکرد، حتی حالا که در هفتمین دهه زندگی‌اش به سر می‌برد. آنقدر این راه را ادامه داد تا این که حول و حوش سال‌های وقوع انقلاب شهلا لاهیجی توانست به‌عنوان نخستین ناشر زن کشورمان وارد عرصه نشر شود.
زنجیره مدرن زندگی؛

نگاهی به کتاب از شار تا شهر، نوشته دکتر محسن حبیبی

شناخت هر پدیده به درجه شناخت تاریخی ما از آن پدیده بستگی دارد و فرآیند تاریخی بر آن است که نحوه شکل‌گیری پدیده و عناصر موثر در آن را کشف کرده و سپس آن را در طول زمان مورد بررسی قرار دهد.
بلقیس سلیمانی مطرح کرد:

نویسنده ایرانی جورِ نبودِ نهادهای مدنی را به دوش می‌کشد/ برای برخی از زنان بی‌عدالتی‌ عین عدالت است

خالق رمان «سگ‌سالی» می‌گوید: ادبیات ما در این صد سال به جای نهادهای مدنی هم کار کرده و خواه یا ناخواه وجه اجتماعی دارد و صدای بلند سیاست و عدالت اجتماعی و برابری‌خواهی از آن شنیده می‌شود.
داورپناه؛

تولیدات فرهنگی اسیر نگاه های سلیقه ای است

معاون پژوهشی فرهنگی خانه کتاب با بیان اینکه در بحث تولیدات داخلی ذهن همه سیاستمداران به تولیدات صنعتی و کشاورزی جلب شده تا موضوع تولیدات فرهنگی ـ هنری، گفت: کشور ما بیش از هر چیز در شرایط حاضر از ناحیه تولیدات فرهنگی و هنری آسیب‌پذیر و در معرض تهدید قرار دارد.
افشین علاء:

در ترانه دچار آفت شدیم

افشین علاء با بیان این‌که در ترانه دچار مشکل هستیم می‌گوید: بعد از انقلاب در ترانه دچار آفت شدیم؛ یکی کارهای سفارشی بسیار و دیگری راه افتادن موسیقی زیرزمینی به‌خاطر منع موسیقی که با موزیک و کلام مبتذل همراه بود.
محمدرضا مرزوقی مطرح کرد؛

مسائلی که نوجوان در واقعیت تجربه می‌کند، در داستان‌ها تابو هستند

مرزوقی می‌گوید: مخاطب هنوز به داستان نوجوان ایرانی اعتماد ندارد و مدام فکر می‌کند داستان ایرانی قرار است به تو پند و اندرز بدهد. همیشه به نوجوان تلقین کرده‌اند که اشتباه می‌کند و دیگران باید راه درست را به او نشان دهند.
زبان و ادبیات فارسی؛

«رندی» به مثابه یک سبک زندگی

رندی در لغت به معنی زیرکی، نیرنگ‌باختن، غداری و حیله‌گری‌است؛ بر این اساس رند، شخصیتی‌است زیرک و حیله‌گر و در یک کلام، دارای صفات منفی و اگر بخواهیم معادلی امروزی برای رند بیابیم مناسب‌ترین و گویاترین معادل، «لُمپن» است و لمپن نامی است بر رند در روزگار ما.
یکی از خون‌بارترین روزهای ایران به روایت اهل قلم؛

از نگاهی به حرکت انقلابی مردم ورامین تا نقش بازار در شکل‌گیری قیام

کتاب‌های متعددی در طول 55 سال گذشته درباره قیام 15 خرداد به رشته تحریر درآمده است که به شرح زوایای مختلف این حرکت مردمی را برای آیندگان پرداخته‌اند.
معیارهای انتخاب شاعران؛

شاعران چگونه برای دیدار با رهبر انقلاب انتخاب می‌شوند؟

مدیر دفتر طنز حوزه هنری درباره چگونگی و معیارهای انتخاب شاعران برای حضور در دیدار امسال با رهبر معظم انقلاب سخنانی گفت.
در باب اسب‌های محمدرضا صفدری؛

ریشه‌های سیاسی آفرینش «زمان درون ماندگار»

«آتش... از گردن نخل‌ها بالا می‌رفت نتوانستند قالی‌ها و گلیم‌های دستبافت فریال را از پنجدری‌ها و پستوها بیرون بکشند... آتش پیچید به کله اسب که از بالای قالی گردن کشیده بود کله‌های سوزان اسب‌ها از چهارگوشه بالا و پایین به‌سوی هم سوختنا دویدند... گردن اسب سرخ شد می‌چرزید میان دود... نوذر پی برد که تن اسب از اول توی دیواره قالی گم بوده است و با زبانه‌های پیچان در خود بود که تن اسب دیدار می‌آمد و کمر می‌خیزاند تا بگریزد از آتش که دنباله پیکر خود بود هم زمان با شیهه اسب‌هایی که توی سرا و باغ می‌دویدند...» از كتاب «من ببر نیستم پیچیده به بالای خود تاکم»
صفحه  از ۲۷
نظرات و گلایه ها