سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عباس صفاری مطرح کرد؛

پیشنهادی برای تغییر عنوان «ساده‌نویسی»

این شاعر در یادداشتی نوشته است: من‌نمی‌دانم این ترکیب «ساده‌نویسی» را اول بار چه کسی به کار برده یا پیشنهاد داده است و تا جایی که خبر دارم از میان شاعران مطرح این ژانر تا به حال آقایان شمس لنگرودی و گروس عبدالملکیان به صورت کتبی و شفاهی مخالفت‌شان را با آن ابراز داشته‌اند. من نیز به سهم خود در گفت‌وگوهایی که با رسانه‌های داخل کشور داشته‌ام در چندین مورد به نارضایتی‌ام از این عنوان که به هیچ وجه بیانگر ویژگی‌های ژانر مورد نظر نیست اشاره کرده‌ام.
دستمزد سالانه نویسندگان در جهان؛

نویسندگان ایرانی دریک سال چقدر درآمد دارند؟

درآمد جی‌‌کی‌رولینگ خالق مجموعه هری‌پاتر در یک سال بیش از ۹۰میلیون دلار است؛ به‌عبارتی ثانیه‌ای در شبانه‌روز بیش از ۸/ ۲ دلار در خواب و بیداری به‌دست می‌آورد. فقط خیال‌پردازی درباره چنین درآمد هنگفتی، کافی است خواب و آرام را از شما سلب کند.
به منظور صیانت از حقوق ناشران؛

جلوگیری از عرضه کتاب قاچاق در مترو و پارک‌

بر اساس اعلام اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران،مسئولان شهرداری و مترو موظف شدند برای جلوگیری از عرضه و فروش کتاب قاچاق، همه رویدادها در حوزه کتاب را با همکاری و نظارت اتحادیه ناشران و کتابفروشان انجام دهند.
ایران را از یاد نبریم؛

مراسم تجلیل از «اسلامی ندوشن» برپا شد

ششمین شب فرهنگی یزد با تجلیل از اندیشه‌های ایران‌شناسانه دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن با عنوان «ایران را از یاد نبریم» برگزار و از آخرین اثر این اندیشمند رونمایی ‌شد.
دو صادق؛

هدایت، چوبک و «تکنولوژی قدرت»

آنچه اساس داستان‌های صادق هدایت را می‌سازد، قرائت او از خودش و جامعه‌ای است که در آن به‌سر می‌برد. جامعه‌ای فرسوده و سنتی و لنگ‌درهوا که تمام‌وکمال تَن به مدرن‌بودن نمی‌دهد. داستانِ «سگ ولگرد» با صراحت این وضعیت را نشان می‌دهد. به‌گفته جلال آل‌احمد، سگ ولگرد انگار متعلق به عالم دیگر است که ارباب دیگری داشته و در این عالم غریبه افتاده و محکوم به لطمه‌خوردن و کنار جاده‌ای ازنفس‌‌افتادن است. در این تعبیر استعاره «ارباب» بیش از هرچیز دیگری نظرگیر است و همدلی بیشتری برمی‌انگیزد. درواقع داستان «سگ ولگرد»، داستان ارباب و بنده است.
جواد مجابی در درسگفتارهای عبید زاکانی:

طنز ایرانی خردورزانه، معتدل و کمتر تخریبگر است

جواد مجابی در نخستین نشست از مجموعه درسگفتارهایی درباره عبید زاکانی با عنوان «زمانه و زمینه عبید زاکانی» که در شهرکتاب برگزار می‌شود، از این طنزپرداز بزرگ ایرانی که با تلفیق میراث ایرانی و عربی طنز را رونق داده است، به عنوان نگین انگشتر طنز کشورمان یاد کرد.
یک هفته با کتاب؛

کشف انبارهای تازه قاچاق کتاب و اعلام سرانه تازه مطالعه در ایران

کشف دو مرکز جدید قاچاق کتاب و انصراف ۷ نامزد انتخابات هیئت مدیره اتحادیه ناشران از جمله خبرهای مهمی هستند که این هفته در حوزه کتاب و نشر منتشر شدند.
دکتر امیر اکرمی/ دکترای فلسفه دین از دانشگاه مک‌گیل:

«کثرت‌گرایی دینی» در منظومه فکری مولانا

هانس کونگ، متکلم معروف کاتولیک معاصر، معتقد است که «بدون صلح میان ادیان، صلح میان ملت‌ها اتفاق نخواهد افتاد و بدون گفت‌وگوی بین ادیان، صلحی میان ادیان واقع نخواهد شد.» به‌نظر می‌رسد بدون نگاهی کثرت‌گرایانه به ادیان، گفت‌وگوی مفید، عمیق و سازنده‌ای هم میان ادیان محقق نمی‌شود. بنابراین، در دنیای معاصر، ادیان نقش مهمی ایفا می‌کنند؛ تا آنجا که اگر رابطه ادیان با هم و همچنین رابطه ادیان با سایر شئون و نهادهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، صلح‌آمیز نباشد طبعاً ما در جهانی پر از خشونت و درگیری زندگی خواهیم کرد و چنانچه رابطه میان ادیان و سایر شئون اجتماعی به وجهی صلح‌آمیز پیش رود، تحقق صلح در جهان امکان‌پذیرتر خواهد شد.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی؛

بازگشت نوستالژی‌های مشهور به کتب درسی دانش‌آموزان

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از بازگشت درس‌هایی مانند «تصمیم‌کبری» و «کوکب خانم» به کتب درسی خبر داد و گفت: دهقان فداکار نیز به صورت درسی مجزا ارائه می شود
گفت‌وگوی دو شاعر: آدونیس و محمدمهدی جواهری؛

انسان، نه مکان

آدونیس به لطف مترجمان ایرانی تا حدود زیادی برای خواننده شناخته است ولی جواهری را جز اهل شعر کلاسیک کمتر می‌شناسند. او دو بار در زمان حکومت قبلی عراق به ایران آمد، و یک بار بعد از آمدنش به ایران، دولت عراق تابعیت عراقی او را ملغا کرد. در همین زمان گروهی از روشنفکران ایرانی این عمل را محکوم کردند. جواهری بیشتر عمرش را به حال تبعید در پراگ چکسلواکی زندگی کرده است.
در دانشگاه تهران؛

صدور مجوز انتشار ۱۶ نشریه دانشجویی

در جلسه کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی با صدور مجوز ۱۶ نشریه و تغییرات در ۲۴ نشریه و انتشار ۳ نشریه الکترونیکی موافقت شد.در این جلسه با تغییرات در نشریات آوای زمین، بارقه، تکانه، جاده عدالت، خیزش (تغییرنام به قیام)، داروگ، دنا، راهبرد، خوشه، خردنامه، دادار، ریشه (تغییر نام به نگاه)، علوم دامی (تغییر نام به دامستیک)، فرآیند، فقه پویا (مجوز الکترونیکی)، فانوس راه، قلم، کاوش (مجوز الکترونیکی)، گیاهپزشک، نو اندیش، وایک (مجوز الکترونیکی)، وقایع الاتفاقیه و معماری ما موافقت شد.
صادق کرمیار:

ما سکوت کرده‌ایم و سالها بعد نتیجه این سکوت را خواهید دید

صادق کرمیار می‌گوید در مقام نویسنده باید به شکلی رفتار کند که در چشم نباشد و البته نظام فرهنگی جامعه امروز ایران نیز نویسنده جدی و اهل فرهنگ را منزوی می‌کند.
در حاشیه‌ دیدار دست‌اندرکاران کتاب «فرنگیس»؛

تقدیر رهبر انقلاب از فعالیت‌های مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری

چندی پیش در حاشیه‌ دیدار دست‌اندرکاران کتاب «فرنگیس» (در تاریخ ۱۳۹۷/۷/۸) آقای مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‌ هنری نیز با رهبر انقلاب دیدار و گفت‌وگو کرد. متن بیانات رهبر انقلاب در آن دیدار، عصر امروز (یکشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲) در مراسم تجلیل از فعالیت‌های فرهنگی آقای سرهنگی، منتشر شد.
اخراج کارگران؛

ماهیگیری موسسه انتشارات کتب کمک درسی از آب گل آلود

یک موسسه انتشارات کتب کمک درسی که فعالیت و گستردگی تبلیغات آن مورد انتقاد کارشناسان تعلیم و تربیت است، به تعدیل نیروی انسانی رو آورده است.
خُمی از شراب ربانی؛

گزارشي از بزرگداشت محمدعلی موحد

من عادت نبشتن نداشته‌ام هرگز، سخن را چون نمي‌نويسم در من مي‌ماند و هر لحظه مرا روي دگر مي‌دهد». محمدعلي موحد در پيشاني مقدمه مقالات شمس اين گفته شگفت‌انگيزِ شمس تبريزي را مي‌آورد كه در نظرش چنان شيفته جلوه‌هاي جادويي خيال در خاطر پرخروش خود است كه دلش رضا نمي‌دهد سخن را در قالب كلماتي بي‌حركت درآورد.
توزیع نابرابر کتابفروشی‌ها؛

کتاب را تهرانیزه نکنید

درگذشته بازار تهران و راسته میدان انقلاب تا دانشگاه تهران، محل قرارگیری کتابفروشی‌ها بوده است و هر کس که می‌خواست وارد این کار شود به این دو محل مراجعه و کتابفروشی‌اش را دایر می‌کرد، اما حالا خیابان کریمخان هم به این دو جا پیوسته و چند سالی است که کتابفروشی‌هایی در آنجا تاسیس شده است. شهر کتاب‌ها هم از جمله کتابفروشی‌هایی هستند که توانسته‌اند مخاطبان خودشان را در تهران پیدا کنند و به سیل کتابفروشان بپیوندند. کسانی که بخواهند کتاب مورد نظرشان را پیدا کنند باید به تهران بیایند و آن را تهیه کنند.
شهریار مندنی‌پور در آستانه دریافت جایزه «پن»؛

آثار دو نویسنده ایرانی در جمع ۱۰ اثر بخش ترجمه جایزه معتبر آمریکا قرار گرفت

نامزدهای اولیه جایزه قلم آمریکای سال ۲۰۱۹ در بخش‌های مختلف معرفی شدند و رمان«ماه پیشانی» نوشته شهریار مندنی‌پور با ترجمه سارا خلیلی در میان نامزدهای اولیه جایزه قلم آمریکا در سال ۲۰۱۹ قرار گرفت. بخش ترجمه جایزه قلم به نویسندگانی از کشورهای مختلف اهدا می‌شود که آثاری از آن ها به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و ده اثر در این بخش به‌عنوان نامزد اولیه معرفی شده‌اند.
یحیی نیازی:

کتاب ماندگارترین اثر هنری در بستر زمان است

معاون امور استان‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت:رسانه‌های مکتوب، به‌خصوص کتاب به‌عنوان ماندگارترین اثر هنری در بستر زمان، یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه ویژه شود.
محمدجعفر یاحقی:

موج آلودگی به زبان فارسی رسیده است

این روزها حال زبان فارسی چندان خوب نیست، زبان نوشتاری و گفتاری مردم به سمت و سویی رفته که موجب نگرانی کارشناسان فرهنگی شده و اغلب آنان از ضرورت برنامه‌ریزی برای حفظ این بخش مهم از فرهنگ و هویتمان خبر می‌دهند.
به روایت آمار؛

چهار دهه نشر کتاب در انقلاب اسلامی

گرچه آمار نشر در ایران طی چهار دهه پس از انقلاب با شیبی صعودی در همه بخش طی سالها خود را به نمایش کشیده است اما دقیق شدن در آن راوی دردهای بسیاری بر پیکر نحیف نشر در ایران است.این آمار از آن جهت قابل توجه است که می‌توان به عنوان یکی از معدود گزارش‌های آماری از نشر ایران طی چهار دهه گذشته به آن استناد کرد و از سوی دیگر پس از بسته شدن بخش ارائه آمار در پایگاه اطلاع رسانی موسسه خانه کتاب که به طور معمول محل رجوع برای پژوهشگران و اصحاب رسانه بود، انتشار این آمار می‌تواند برای افرادی که تمایل دارند تا درباره فراز و فرودهای نشر ایران به روایت آمار اطلاعاتی را به دست بیاورند، قابل توجه باشد.
صفحه  از ۳۲
نظرات و گلایه ها