صلح‌میرزایی:

انتشار ترجمه‌ «فلسطین» به زبان‌های عربی و انگلیسی/استقبال جوانان عرب زبان از سخنان رهبری درباره فلسطین

ویراست جدید کتاب «فلسطین از منظر آیت‌الله ‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای مد ظله العالی» به‌همراه ترجمه این اثر به زبان‌های عربی و انگلیسی در حاشیه ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه رونمایی می‌شود.
معاون فرهنگی شهرداری:

شهر آفتاب برای دومین میزبانی از نمایشگاه کتاب تهران کاملاً مهیاست

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از ارائه خدمات بیشتر به بازدیدکنندگان سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب، نسبت به دوره نخست میزبانی این مجموعه خبر داد.
یک هفته با کتاب؛

بررسی نظام جدید یارانه نشر کشور/ یوسا هم علیه ترامپ فراخوان داد

بررسی نظام جدید یارانه نشر در هیات وزیران و خواسته ماریوس بارگاس یوسا از مردم جهان برای ایستادگی علیه ترامپ از جمله خبرهای مهم این هفته در حوزه کتاب هستند.
باقر رجبعلی مطرح کرد؛

چرا از نویسنده «لحظه‌های انقلاب» یادی نمی‌شود؟

یک پژوهشگر می‌گوید: چرا این روزها از نویسنده «لحظه‌های انقلاب» یادی نمی‌شود؟
افشین شحنه‌تبار:

قاچاق کتاب را با بیانیه و میزگرد نمی‌توان برچید/بی‌قانونی تأسف برانگیز در فضای نشر

مدیرانتشارات «شمع و مه» راه‌حل رفع قاچاق کتاب را رفع بی‌قانونی تأسف‌برانگیز در فضای نشر عنوان کرده و می‌گوید:‌ قاچاق کتاب با بیانیه و میزگرد برطرف نمی‌شود،‌ آقایان به فکر تصویب قانون باشند.
وقتی «کتاب» جان گرفت؛

انقلاب صنعت نشر ایران پس از انقلاب

نشر ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر پرفراز و نشیبی را طی کرده است که از سویی به افزایش تعداد عناوین کتاب و از سویی به کاهش شمارگان کتاب گواهی می‌دهد.
مناظرات داغ سیاسی و انتخاباتی در شهرآفتاب؛

برگزاری مناظره‌های انتخاباتی در شهرآفتاب/کاندیداها امکان تبلیغ در نمایشگاه کتاب را دارند

قرار است در زمان باقیمانده به نمایشگاه کتاب برنامه‌های لازم درمورد چگونگی استفاده از فضای انتخاباتی نمایشگاه برای کتاب اندیشیده شود. قائم‌مقام نمایشگاه هم می‌گوید: هم‌پوشانی زمان انتخابات و نمایشگاه کتاب را درنظر داشته‌ایم و شورای سیاست‌گذاری با علم بر همین موضوع؛ زمان برگزاری نمایشگاه کتاب سال 96 را تعیین کرده‌است.
رئیس انجمن مفاخر فرهنگی ؛

ادبیات حماسی، موجب امید به آینده است/ روح پویای یک ملت

مهدی محقق از مفاخر علم و فرهنگ کشور که بیش از ۱۵سال ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور را به عهده دارد معتقد است «حماسه»، روح پویا و سازنده یک ملت است.
ارزیابی وضعیت صنعت ترجمه :

به آینده ترجمه در ایران امیدوارم

هم‌اکنون در حال سپری کردن یک دوران بیماری در عرصه ترجمه هستیم، باید زمان بگذرد تا راه درمان آن هم پیدا شود
در گفتگو با سید حسین میرکاظمی؛

خطر نابودی فرهنگ عامه جدی است/ ۲۳ سال برای «یورت» مادری کردم

سید حسین میرکاظمی می‌گوید فرهنگ عامیانه ایران ثروتی ملی است و نبوغ روحی بسیاری را می‌توان در افسانه‌های محلی دید که اگر گردآوری نشود دنیای مجازی امروز آن‌ها را نابود می‌کند.
مخالفت وزیر ارشاد با افزایش تعرفه کاغذ؛

وزیر فرهنگ: افزایش تعرفه کاغذ زیان سنگینی به صنعت نشر کشور وارد می کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعرفه کاغذ در کشور تاکید کرد: اگر این تعرفه افزایش یابد منجر به ایجاد مشکلات فراوانی در صنعت چاپ می‌شود بنابراین در حال حاضر از افزایش آن باید جلوگیری کرد.
کودکی‌های حذف شده؛

ادبیات کودک ایران به کدام سمت می‌رود؟

در جامعه‌ای که سهم هر کودک کمتر از یک کتاب است، امید چندانی نمی‌توان به بهبود وضعیت این نشر داشت. ادبیات کودک ایران بعد از یک دوره طلایی، این روزها سیر نزولی خود را طی می‌کند.
تحلیل شعر و ادبیات پایداری از نگاه یک شاعر و استاد دانشگاه:

نوسان شعارزدگی و نوگرایی تفننی در شعر پایداری/ جای خالی پژوهش‌های علمی ژرف در حوزه ادبیات پایداری

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و شاعر دفاع مقدس گفت: شعر انقلاب و دفاع مقدس در سال‌های اخیر بین دو قطب شعارزدگی و نوگرایی تفننی در نوسان بوده است.
فرهنگستان ربان و ادب فارسی :

تازه‌ترین واژه‌های مصوب فرهنگستان

فرهنگستان ربان و ادب فارسی برخی از تازه‌ترین واژه‌های مصوب خود را اعلام کرد.
ارشاد تهدید کرد؛

مدیران کمیته‌ها بایدامروز مشخص شوند/ تشکیل شورای ریش سفیدان در اتحادیه ناشران

معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای تهدید آمیز از تشکل‌های طرف قرارداد با نمایشگاه کتاب خواست تا ظرف امروز مدیران کمیته‌ها را معرفی کنند.
گفت‌وگو با معاون بنیاد سعدی؛

از وضع زبان فارسی در جهان تا ریاست حداد عادل

معاون بنیاد سعدی با بیان این‌که استقبال از زبان فارسی در خارج از ایران بسیار زیاد است و این علاقه همه جای دنیا دیده می‌شود می‌گوید: وقتی تلاش کشورهای دیگر را برای زبانشان می‌بینم خجالت می‌کشم.
از عدالت رسانه ای تا توسعه زیرساخت ها؛

الگوهای اقتصاد مقاومتی در حوزه مطبوعات

تنها دولت، متولی امر اقتصاد مقاومتی نیست و بهترین گزینه و کاربردی ترین نهاد در اجرا و عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور، مردم و نهادهای مردمی هستند.
تیراژ و عناوین کتاب‌های منتشر شده در حال افزایش است ؛

رشد آماری فروش در ویترین کتابفروشی‌ها

وضعیت انتشار کتاب در سال‌های اخیر روند رو به بهبودی داشته است. به‌رغم کاهش نسبی تیراژ در این مدت، در بخش تنوع عناوین منتشر شده، بازار کتاب با روندی افزایشی مواجه بوده است و این موضوع می‌تواند امیدها را به توسعه این بازار افزایش دهد.
شلاق خوردن خبرنگار؛

خبرنگار شلاق خورد، هیچکس توضیح نداد

چندوقت قبل با شکایت نیروی انتظامی و حکم قوه قضائیه، یک خبرنگار در شهرستان نجف‌آباد شلاق خورد.مدتی از آن ماجرا گذشته اما هیچ‌کس توضیح و پاسخی در این‌باره نداده است.
جایگاه واقعی زن در فرهنگ ملی:

سیمای زن در شعر حافظ

تحلیل مقام و موقعیت زن موضوعی است که از نظر شخصیت‌های بزرگ فرهنگی کشورمان چون فردوسی، سعدی، مولوی و حافظ قابل تامل بوده است و به دلیل فخامت جایگاه آنها در عرصه فکر و هنر ایرانی – اسلامی و نگاه ویژه ای که این بزرگان به جهان و اسلام دارند و برای پی بردن به منزلت موجودی که مرد از دامن او به معراج می رود بهترین روش و شیوه برای شناسایی بیشتر این متغیر، مراجعه به متون و آثار این بزرگان را به شیوه کتابخانه‌ای و میدانی می دانم.
صفحه  از ۱۸
نظرات و گلایه ها