سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گاف عجیب بی بی سی فارسی؛

وقتی رسانه انگلیسی فرق مصلی و حسینیه را نمی‌داند!+ تصاویر

رسانه سلطنتی انگلیس درحالی تصویر بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب را منتشر کرده که ایشان امسال هنوز بازدیدی از این نمایشگاه انجام ندادند.
به بهانه درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد ؛

مرثیه ای تلخ برای سرنوشت هنر طنز

تا همین یک دهه پیش از بی‌شمار شوخی، مزه، لودگی، لطیفه و جوک، فکاهه، هجو و هزل و طنزی که امروز با این حجم انبوه و چنین گستره‌ای در دسترسمان قرار گرفته است، خبری نبود؛ بیشترشان(جز آنها که امکانی برای نشر داشتند) مکتوم می‌ماند، یا آنکه در جمع‌های خانوادگی و شب‌نشینی‌ها و میهمانی‌ها خلاصه می‌شد. چرا که فرصت و امکان عرضه عمومی طنز قابل قیاس با امکانات امروزینش نبود؛ گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به کل داستان را تغییر داده و حالا هرکسی مختصر ذوقی دارد، به مدد شبکه‌های اجتماعی می‌تواند توجه دیگران را به شوخی‌های خود جلب کند.
فردین علیخواه؛

به دنبال حواس‌پرتی می‌گردم

گریز(escapism) یکی از مفاهیم مطالعات فرهنگی است و به معنای آن است که وقتی ما با واقعیتی ناخوشایند مواجه می‌شویم به دنبال حواس‌پرتی می‌رویم. درواقع آنچه در «گریز» رخ می‌دهد استقبال خودخواستۀ فرد از حواس‌پرتی است تا شاید به این طریق بتواند ساعت‌ها یا روزهایی خود را از نظر جسمی و ذهنی از آن واقعیت ناخوشایند دور کند. در موضوع گریز، دو موقعیت « گریز از » و « گریز به » وجود دارد. افراد مختلف معمولاً گریزگاه خود را می‌جویند.
اینفوگرافی:

قوانین پنج گانه سواد رسانه ای و اطلاعاتی (ام آی ال)

در مطلب زیر با قوانین پنج گانه سواد رسانه ای و اطلاعاتی آشنا شوید.
اینفوگرافیگ؛

غذای ایرانی سومین مکتب غذایی در جهان

غذای هند، ترک و عرب نیز از مکتب آشپزی و غذای ایرانی منشعب شده اند. کشور ما با ۲۳۰۹ نوع تنوع غذایی و نوشیدنی در رتبه سوم مکتب غذایی جهان قرار گرفته است.
یادداشت یوسف بهمن‌آبادی؛

بی‌طرفی، سراب یا واقعیت؟

هنگامی که رسانه‌ها به نقش خود در اطلاع‌رسانی می‌پردازند اصل عینیت و بی‌طرفی رسانه در قبال اخبار منتشر شده اهمیت فراوانی پیدا می‌کند این مهم تا آنجاست که رعایت چنین اصلی در درازمدت می‌تواند اعتبار و اعتماد ویژه‌ای برای رسانه به همراه آورد.«عینی‌گرایی از مفاهیم اساسی در روزنامه‌نگاری غربی است که آموزه‌های آن امروز به الگوی مسلط روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در بیشتر نقاط جهان تبدیل شده است. به بیان دیگر، عینی‌گرایی یکی از اسطوره‌های روزنامه‌نگاری حرفه‌ای است که در خدمت بازگویی و انتقال اجزای واقعیت یا رویداد، بدون دخالت نظرهای شخصی و تمایلات و گرایش‌های خبرنگار، روزنامه‌نگار یا حتی ساختار سردبیری است.بدین ترتیب در مقوله عینی‌گرایی، خبرنگار در گزارش رویدادها دست به جهت‌گیری شخصی نمی‌زند، ماجراها، آدم‌ها و موضوع‌ها را به بد و خوب یا سیاه و سفید تقسیم نمی‌کند و معتقد است مخاطب، آگاه و دارای قدرت تحلیل و نتیجه‌گیری است و خبرنگار موظف است اطلاعات دقیق و جامع را پیرامون یک رویداد در اختیار بگذارد تا خود به قضاوت و ارزیابی بپردازد.»
"آداب خردمندی"

خردمندی حاصل هوش، اخلاق و اراده

منظور از خردمندی، هوشمندی نیست، زیرا بسیاری از افراد که از هوش و استعداد بالایی برخوردار بوده اند اما ویژگیهای خردمندی را کمتر داشته اند.
یادداشت احسان پوری؛

مدیریت نوین رسانه‌ای در عصر اطلاعات

زنگ خطر کاهش تیراژ مطبوعات کشور مدت‌هاست به صدا درآمده و با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی در شرایط کنونی و گرانی مواداولیه تولید رسانه‌های چاپی ازجمله کاغذ، حیات مطبوعات به خطر افتاده است. در این بین دوران حمایت‌ها و یارانه‌های مطبوعاتی نیز به سر آمده و مهم‌ترین منبع درآمد مطبوعات، یعنی آگهی‌های تبلیغاتی نیز که تابع شرایط اقتصادی و به نوعی آینه رونق اقتصادی است، کاهش چشمگیری داشته است. همچنین ظهور و گسترش بازارهای مجازی، انتشار کم‌هزینه و متنوع آگهی‌های چندرسانه‌ای و حجم انبوه کاربران شبکه‌های اجتماعی موجب عدم‌تمایل سازمان‌ها و شرکت‌ها برای درج آگهی و تبلیغات در مطبوعات شده است. درحالی‌که ظهور و توسعه فضای مجازی در جهان توانسته انقلاب عظیمی در رونق اقتصادی رسانه‌ها ایجاد کند، در کشور ما نه‌تنها به آن توجه نشده و از فرصت‌های ناب آن در راستای توسعه کسب‌وکار رسانه‌ای بهره‌ای برده نشده بلکه همواره به چشم یک رقیب و حتی دشمن مطبوعات دیده شده است.
انتقال آثار موزه هنرهای معاصر تهران به آلمان؛

چشم طمع سفیر آلمان به گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران

حدود دو سال قبل بود که طرحی با عنوان واگذاری آثار موزه هنرهای تهران به کشورهای اروپایی و به طور خاص، آلمان کلید خورد. این طرح، در ظاهر یک حرکت فرهنگی برای نمایش آثار هنری موجود در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران بود. اما از همان ابتدا، ماجرا رنگ و بویی مشکوک و حتی سیاسی یافت.سفیر آلمان در تهران که قبلا نیز علاقه شدید خود به انتقال آثار موزه هنرهای معاصر تهران به آلمان را نشان داده بود، همچنان به آثار این موزه، چشم طمع دارد.
گفت‌و‌گو با سیدعبدالله انوار؛

هرکس هر چه می‌خواهد بگوید جلال آزادیخواه بود

برای فیش‌برداری از محله‌ها و خیابان‌های تهران روزانه 30 کیلومتر راه می‌رفتم اغراق نیست اگر بگوییم از در و دیوار خانه‌اش کتاب می‌بارد! سمت چپ، کمی بعد از ورودی خانه تهران پژوه و نسخه شناس مشهور معاصر، درست وسط سالن پذیرایی که بیشتر به مخازن کتابخانه‌های قدیمی می‌ماند تا بخشی از یک خانه، میز و صندلی کوچکی گذاشته و آنجا اغلب پذیرای میهمانانی است که می‌آیند تا پای گفته‌هایش بنشینند.
مشکلات نابینایان؛

قوانین عجیب و محدود کننده روشندلان در ایران

قوانین عجیب و محدود کننده روشندلان در ایران
از چاقی تا جنگ‌های خونین؛

مرور نقش‌آفرینیِ عجیب چند ماده‌غذایی در تاریخ

غذا خوردن و تجربه طعم غذاهای رنگارنگ، برای بسیاری از مردم دنیا، موضوع هیجان‌انگیزی است، اما مهم است بدانیم برخی غذاها و خوردنی‌ها، داستان‌های تاریخی برای گفتن دارند.
جرم تغییر پرچم کشور؛

مشغله های وزیر ارشاد و کم توجهی به تغییر نماد ملی در وبسایت های وزارتخانه

در قانون اساسی ایران پرچم به عنوان نماد ملی ذکر گردیده و هرگونه تحریف و تغییر در آن جرم محسوب می گردد. با این وجود، متاسفانه در این بازار پر مشغله مدیران دولتی، تحریف در طراحی پرچم کشور نادیده انگاشته شده و ظاهرا به امری طبیعی تبدیل گشته است . با بررسی در وبسایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی معاونت های وابسته، به مصادیقی از این اشتباه غیرعامدانه برخورد می کنیم. مواردی که جای دارد، بشکل فوری، دستور بررسی و تصحیح آنها صادر گردد.
دانستنی ها؛

تاریخچه انواع وسایل رسانه های جمعی

ازنظر فرهنگ اندیشه ی نو: سیستمها یا دستگاه های انتقال اطلاعات و یا سرگرمی از جمله رادیو – تلویزیون – فیلم – کتاب و غیره را رسانه می گویند.
دانستنی ها؛

رسانه چیست و چه می‌کند؟

رسانه یا Media در لغت به معنی رساندن است و به آن دسته از وسایلی گفته می‌شود که انتقال‌دهنده فرهنگ‌ها و افکار عده‌ای باشد.
مراسم اختتامیه؛

پایان کار جشنواره «ساعت شنی» + عکس

اختتامیه جشنواره بین المللی «ساعت شنی» با موضوع مرگ بر اسرائیل شامگاه پنجشنبه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
گفتگو با مجتبی حسینی؛

در محدوده مربع تهدید

یکی از گسترده‌ترین معاونت‌های تحت نظر وزارت ارشاد، معاونت هنری است که به دلیل تنوع مأموریت‌های خود مخاطبان فراگیری دارد و به دلیل مطالبات طیف متنوع هنرمندان، مدیران این مجموعه باید پاسخ‌گوی هر یک از آنها باشند. البته موضوع زمانی سخت‌تر می‌شود که مطالبات بحق جا مانده از گذشته به دلیل ناکارآمدی برخی از مدیران پیشین همچنان باقی مانده و برای مدیران این مجموعه همچون میراثی سرگردان به ارث رسیده باشند.
مروری بر یک رسم فراموش شده؛

بابا جون یکی یه پول خروس...

تهران در سکوت و تاریکی محض فرو رفته است. حتی پرنده‌ها هم به خواب رفته‌اند و صدای آوازشان شنیده نمی‌شود. نسیم خنکی که در کوچه‌باغ‌ها پیچیده از پنجره راهش را به خانه‌های کاهگلی و آجری شهر باز می‌کند و صورت افرادی را که روی پشت‌بام‌ها جا انداخته و مشغول دیدن ستاره‌ها هستند نوازش می‌کند.
نظر مردم در مورد زندگی آقازاده ها؛

حاضری داماد یک آقازاده شوی؟

در این برنامه به سراغ مردم رفتیم تا ببینیم نظر آنها در مورد زندگی آقازاده ها چیست؟ آیا حاضرند همانند فرزندان آقازاده ها زندگی کنند؟
دیرین دیرین؛

من، دنبال یک لقمه نان حرام هستم!

من فقط، دنبال یک لقمه نان حرام هستم!
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها