سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیین های غیر ایرانی ؛

خرس‌ها و قلب‌ها؛ حکایت تغییرات جامعه

آنچه این روزها در جامعه به چشم می آید در کنار دگرگونی های نقشی و کارکردی نظام خانواده نیاز به بازاندیشی در بسیاری از روندها را ضروری ساخته است.
خطر در کمین آینده زبان فارسی؛

فارسی را در «فظای مجاضی» پاس بداریم

فارسی نوشتن، آنقدرها که فکر می‌کنیم راحت نیست و می‌توان زبان مادری یا رسمی که هر لحظه در رسانه‌ها می‌شنویم و می‌خوانیم را نیز پر از غلط و اشتباه گفت و نوشت.
آرمان های فوتبالی؛

در آینه فوتبال چه شکلی هستیم؟

فوتبال، و بیشتر ورزش ها، از این نظر که هدف نهایی در آنها برای همه بازیکنان و دست اندرکاران آشکار و یگانه است، ساده ترین و همه فهم ترین مصداق برای تجسم و تشبیه هدف، آرمان، چشم انداز و موفقیت است.
تغییر سبک زندگی ؛

اصول موفقیت از نگاه غربی ها با ما چه کرده؟

این روزها بسیاری از افراد جامعه و مردم، متاسفانه خودشان و سبک زندگیشان را با الگو از افراد پولدار خراب کردند و می‌کنند: چرا دیگر آرامش در جامعه به آن شکل قدیم نیست؟ این همه استرس و ناراحتی از کجاست؟ عزت نفس زنان و مردان ایران اسلامی به کجا رفته که امروزه هزاران احادیث و توصیه اسلام عزیز را رها کرده‌اند و به آموزش‌های غرب و اصول موفقیت از نگاه آنان چسبیده‌اند؟فردی که به خاطر به دست آوردن یک زن پا بر روی همه اعتقاداتش می‌گذارد؛ کارمندی که برای رسیدن به چند هزار تومان حقوق بیشتر، زیر آب همکارش را می‌زند؛ حرص زدن برای عوض کردن ماشین و موبایل؛ ظلم به دیگران برای رسیدن به پول یا زن! و... به کدام سمت داریم می‌رویم؟
نمی‌دانیم که نمی‌دانیم؛

رسانه‌های اجتماعی چه‌قدر در «توهم دانایی» کاربران و دولتمردان نقش دارند؟

توهم دانايي» اين روزها شايد بيش از هميشه تاريخ گريبانگير انسان شده است. اينجاست كه برخي به واسطه تخصص يا مسئوليتي خاص در يك رشته يا زمينه، فكر مي‌كنند در بقيه حوزه‌ها نيز مي‌توانند صاحب‌نظر باشند
جشن طلاق؛

یک لاکچری‌ ایرانی در قاب خودنمایی

در حالیکه عمل "طلاق"، چه به صورت توافقی و یا غیرتوافقی آسیب‌های روحی زیادی برای طرفین ایجاد می‌کند، این روزها برگزاری "جشن طلاق" یکی از رسومات بیگانه‌ای است که در ایران و توسط زوجین به عنوان مراسم لاکچری و خاص برگزار می‌شود. در همین راستا برخی از کارشناسان حوزه خانواده معتقدند که این جشن‌ها نمی‌تواند عذاب‌ها و رنج‌های وارد شده بر زوج طلاق گرفته را از ذهن و یاد زوجین پاک کند
فقر مطالعه؛

شبکه‌های اجتماعی هر روز چقدر وقت ما را می‌گیرند؟

بر طبق مطالعه ای ،سرانه مطالعه کتابهای غیر درسی، قرآن کریم و ادعیه‌ها و ساعات حضور ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در مقایسه با آمار جهانی در یک اینفوگرافی به شرح زیر ارائه شده است .
هاشم‌زایی:

صداوسیما ضد امنیت ملی حرکت می‌کند

یک نماینده مجلس تأکید کرد: من نه‌تنها عملکرد صداوسیما را در جهت رسالتی که بر عهده دارد نمی‌دانم بلکه معتقدم ضد امنیت ملی حرکت می‌کند. رسانه ملی که از بودجه ملی استفاده می‌کند باید شرعاً و قانونا به‌واقع ملی باشد و منافع ملی را در نظر بگیرد.
هیچکس در ناامنی نمی ماند؛

ابراز نگرانی روزنامه اصولگرا از فرارمغزها

دکتر مجتبی لشکربلوکی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود با اشاره به نتایج آزمایشی درباره گنجشک‌ها به بررسی وضعیت امید در ایران و راهکارهای پیش‌رو پرداخت. وی معتقد است: «اگر در شرایطی باشیم که همه متغیرهای سیاسی و اقتصادی خوب باشد و ما امیدوار باشیم که هنری نیست.»
مستند "پول و پورن "؛

نقد و تحلیل فیلم پول و پورن در سینما روایت

فیلم مستند "پول و پورن " به تهیه کنندگی بنیاد روایت فتح روز گذشته با حضور دکتر شهناز سجادی و فاطمه دانشور و در غیاب کارگردان فیلم نقد و بررسی شد.
واکنش ده‌نمکی به یک چالش؛

چالش عکس ۱۰ سال پیش خاوری +عکس

ده‌نمکی به انتشار چالش عکس ۱۰ سال پیش محمود خاوری واکنش نشان داد
دعوای صنفی حوزه نشرکتاب ؛

جدل‌های صنفی، سرعت‌گیر مبارزه با قاچاق‌کتاب

در همین چند ماهه، وانت‌هایی پر از کتاب قاچاق کشف شده است، کتاب‌هایی که در همین خیابان انقلاب چاپ شده بودند و به راحتی در اختیار همه قرار می‌گرفتند. اما به گفته مسئولان اتحادیه ناشران که وظیفه برخورد با قاچاقچیان کتاب را دارند، در همین چند ماه اخیر یک میلیون کتاب قاچاق کشف شده است.
چالش های فرهنگی در جامعه؛

نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

کارشناسان معتقدند ؛ فرهنگ، مجموعه ای از هنجارها، قوانین و عادات، آداب و رسوم، عقاید و باورها و ارزش ها و الگوهای ارتباطی و نیز امور مادی ارزشمند و معقول یک جامعه است که افکار، احساسات و رفتار اعضای آن اجتماع را شکل می دهد و یا به نوعی تحت تاثیر قرار می دهد. فرهنگ را می‌توان به‌عنوان مجموع ویژگی‌های رفتاری و اکتسابی افراد یک جامعه تعریف کرد. واژه تعیین‌کننده در این تعریف، همان واژه اکتسابی است که فرهنگ را از رفتاری که نتیجهٔ وراثت زیست‌شناسی است، متمایز می‌سازد، می گویند فرهنگ زیربنای توسعه در یک کشور است، می گویند فرهنگ اساس پیشرفت و ترقی شاخصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی در یک منطقه است.
جلیلی:

تابلوهای لبخند زیبا بودند اما بهتر از این می شد

جلیلی در ارتباط با تابلوهای لبخند تصریح کرد: تابلوهای لبخند زیبا بودند اما بهتر از این نیز می‌شد، بنده به جای متولیان این تابلوها جملات مذهبی می‌نوشتم و آنها را متناسب با مشهد انجام می‌دادم.
معاون فرهنگی وزیر علوم:

کاهش بودجه فرهنگی وزارت علوم/ بودجه پاسخگوی نیاز فرهنگی نیست

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: بودجه معاونت فرهنگی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته و جوابگوی نیازهای فرهنگی نیست.وی ادامه داد: امیدواریم بودجه معاونت فرهنگی وزارت علوم در لایحه بودجه سال ۹۸ افزایش یابد تا ما بتوانیم خیلی از فعالیت هایی را که برخی از آنها نیز در سال جاری اجرایی شده، به اتمام برسانیم.
پیامدهای اینترنت رایگان!!

واکنش مهراب قاسم خانی به حاملگی با گیگ رایگان

مهراب قاسم خانی نویسنده سینما و تلویزیون در خبر منتشر شده حاملگی یک دختر نوجوان با اینترنت رایگان واکنش نشان داد.
پوپولیسم ادبی!

رضا اسماعیلی در یادداشتی از «پوپولیسم ادبی» نوشته است

حتما شما هم شعرهای بی‌هویت و ضعیفی را که گاهی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به اسم بزرگان ادبی بازنشر می‌شوند، خوانده‌اید. شعرهایی منتسب به مولانا تا فروغ و سپهری و قیصر و... شعرهایی از متشاعرانینقاب‌دار که در مواردی حتی الفبای شاعری(وزن و قافیه) را هم رعایت نمی‌کنند
بیژن مقدم:

استفاده ابزاری از سلبریتی‌ها / سیاست، عالم آواز و دستگاه دشتی و ماهور نیست!

به باور بسیاری از اندیشمندان ، رسانه نقش برجسته‌ای در تولید و ترویج فرهنگ و حتی تهییج عواطف و تغییر ذائقه جوامع دارد. از سویی ساختار حاکم بر فضای رسانه‌های دولتی و حتی خصوصی فعال در کشور ما نیز متاثر از ایدئولوژی ، آرمان گرایی و آرمان خواهی حاصل از انقلاب اسلامی بهمن 57 است...
در اختتامیه جایزه استاد مجتبایی عنوان شد؛

سیطره مدرک‌گرایی بر دانشکده‌های ادبیات

زمان چندانی به برپایی اختتامیه جایزه استاد فتح‌الله مجتبایی باقی نمانده و علاقه مندان در حالی به استقبال اعلام نتیجه داوری هشتمین دوره این رویداد علمی-ادبی می‌روند که اغلب استادان و فعالان عرصه ادبیات به وضعیت حاکم بر نظام آموزشی و از سویی خروجی دانشکده‌ها نقد دارند. هرچند که با وجود مشکلات فعلی و کاهش سطح کیفی رساله‌های دکتری در رشته های«عرفان و ادیان» و «زبان و ادبیات فارسی»که مد نظر برپاکنندگان این جایزه است همچنان به اثرگذاری چنین اقداماتی برای تشویق جوانان امیدوار هستند.
چالش این روزهای هنر؛

نگرانی‌هایی درباره بودجه فرهنگ و هنر و ارز دولتی

با نزدیک‌شدن به ایام ارائه بودجه کل کشور در سال ۹۸ به مجلس شورای اسلامی و مباحثی که درباره بودجه انقباضی برای سال ۹۸ در نظر گرفته شده است؛ این روزها در میان جامعه فرهنگی و هنری کشور نیز نگرانی‌هایی در رابطه با بودجه فرهنگ و هنر در سال آینده وجود دارد. با توجه به شرایط اقتصادی حال‌حاضر کشور که پس از تحریم‌ها ایجاد شده، هنرمندان و اهالی فرهنگ معتقدند که شرایط برون‌رفت از شرایط فعلی و عبور از بحران‌ها توسط فرهنگ‌سازی انجام می‌شود و می‌توان با تکیه بر ایجاد بستر برای فرهنگ و هنر شرایطی برای عبور از بحران‌های فعلی فراهم کرد.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها