سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
از دنیای روشنفکران تا دنیای مردم؛

چرا حاتمی کیا طوفانی برخورد کرد؟

حاتمی کیا مضحک و کمدی خواندن فیلمش را نوعی حمله از سوی جریان روشنفکری سینما می‌داند، اما این مضمون بیان‌کننده تمامی مساله نیست. بخش عمده این رفتار حاصل فاصله دنیای روشنفکران با دنیای جامعه است. طلاق فکری روشنفکران با مردم تاریخی به درازی عمر صدساله جریان روشنفکری دارد و سینما تنها یکی از بسترهای بروز آن بوده است.
جنجال در جشنواره؛

چرا سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با آبروریزی به پایان رسید؟

اکنون باید پرسید، مگر هیأت داوران جشنواره، هیأت مصلحت اندیشی است که برای کاهش اعتراضات، سیمرغ‌های بلورین را نصف می‌کند و به دو کاندیدا می‌دهند و تقریباً به نصف فیلم‌های جشنواره به انحاء مختلف جایزه می‌دهند؟ اساساً در بخش اصلیِ کدام جشنواره معتبر بین المللی به قریب به نصف فیلم‌های سینمایی حاضر در بخش اصلی جایزه تعلق می‌گیرد؟!
گفت‌وگو با عماد افروغ؛

بازنمایی دردهای جامعه سیاه‌نمایی نیست

امروز که شما دارید این گفت‌وگو را می‌خوانید، ما به انتهای جشنواره فخیم فیلم فجر رسیده‌ایم و تا به‌حال تعدادی فیلم دیده‌ایم که بعضی‌هایشان فیلم‌های خوب و خوش‌ساختی هستند، بعضی‌هایشان متوسط به‌نظر می‌رسند که برای یک‌بار دیدن قابل تحمل هستند و بعضی‌هایشان که معمولا وجه غالب جشنواره هر سال را تشکیل می‌دهند اصلا معلوم نیست برای چه ساخته شده‌اند! یعنی نه می‌فروشند، نه جشنواره‌ای هستند، نه می‌توان اسم‌شان را فیلم تجربی و آوانگارد گذاشت و پشت همین نام از فیلم دفاع کرد، و نه احتمالا می‌توانند با مردم عادی ارتباط برقرار کنند. حالا اینکه این فیلم‌ها با این مضمون‌هایشان، چطور در سینمای ما نفس می‌کشند و سال‌هاست ساخته می‌شوند سؤالی است که باید به‌دنبال جوابی برای آن بگردیم.
علیرضا زرگر:

برای صداوسیما نویسنده و تشکل خصوصی وجود خارجی ندارد

صداوسیما با نویسندگان و تشکل‌های خصوصی به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار مطلقا وجود خارجی ندارند و تمام و کمال غیرخودی هستند. نه خبری از آن‌ها پخش می‌شود نه برنامه‌ای برای تحلیل کار و عملکردشان روی آنتن می‌رود.
راه حلی دیگر یا ادامه برخوردها؛

انتقال از حوزه سیاست به فرهنگ، راه حل مساله حجاب

این گزاره مشهور این روزها متعدد تکرار می شود که وضعیت فعلی بی حجابی حاصل برخورد قهریه با این ناهنجاری اجتماعی است. بر خلاف این نظر معتقدم وضعیت فعلی نه حاصل الزام به حجاب بلکه حاصل دیدگاهی است که معتقد بوده است شل فرهنگی یا تسامح در امر فرهنگ از جمله در مسائلی مانند حجاب و سینما و تئاتر و ماهواره می تواند به ابزاری برای سرگرم کردن عامه و مغفول نگه داشتن آن ها از فشارها و مفاسد حاصل از سیاست های آزادسازی اقتصادی پس از جنگ باشد.
یک استاد دانشگاه تشریح کرد؛

عمده‌ترین مشکلات صداوسیما چیست؟

یک استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی معتقد است: آنچه در صداوسیما در غیبت به سر می‌برد، جایگاه مردم است؛ یعنی خواسته‌ها، نوع نگاه و نوع سیاستی که مردم می‌پسندند و دنبال آن هستند و بخشی که صورت‌های اعتراضی و انتقادی دارد، سانسور می‌شود.
سپر برداریم؛

تصمیم با شماست

دیروز از محل کار به خانه باز می گشتم. بساط سی دی فروشی کنار خیابان به راه بود. سی دی آخرین فیلم های هالیوودی و بالیوودی ، جدیدترین شوها و ویدئوهای خوانندگان آن چنانی و این چنانی، انیمیشن های معروف دنیا با صدای شخصیت های مهم سینمایی وسیاسی و خلاصه هر آن چه که دل تنگ تان بخواهد تا دمی را به بی خیالی ، تفریح و یا اوقات فراغت سالم و ناسالم! بگذرانید ، موجود بود.
پرونده های بزرگ در دست بررسی؛

تفاوت سرقت و اختلاس ! ؛

رشیدپور:یک فقیری اگر دزدی بکند نامش میشود "سرقت"! یک ثروتمندی اگر دزدی بکند نامش میشود "اختلاس" که پرونده اش در دست بررسی است
رونمایی از کشتی قرآنی مطلا؛

ساختن «کشتی و قرآن مطلا» را چگونه باید ببینیم و تفسیر کنیم؟!

خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر، احساسات بسیاری را جریحه دار کرده است. اگر به جامعه و واقعیت های آن سری بزنیم، چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قرآن مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط صد خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید بر خلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان ـ علیهما السلام ـ آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول خدا (ص) سازگار است یا سنت جاهلی که آن حضرت به مبارزه با آن پرداخت؟
آسیب شبکه های اجتماعی؛

تخریب حقیقت به دست فناوری

چطور رسانه‌های اجتماعی خبرها را می‌بلعند و منافع عمومی را در روزنامه‌نگاری تهدید می‌کنند
واکنش مسوولان جشنواره به یک خبر جنجالی؛

داستان ورود قوه‌قضائیه به جشنواره فیلم فجر

ورود قوه‌قضائیه به داوری جشنواره فیلم فجر! این خبری است که انتشارش مثل توپ در فضای مجازی و رسانه‌های خبری صدا کرد و بسیاری از دوستداران و مخاطبان سینما را به واکنش واداشت.
وقتی متاسفانه فرهنگ استفاده از فضای مجازی را نداریم؛

جذب ممبر با راه اندازی کانال پیش بینی زلزله +عکس

همزمان با وقوع زلزله 5.2 ریشتری در استان تهران، بسیاری برای جذب ممبر اخبار و مطالب خود را به سمت حواشی زلزله بردند، اما برخی افراد با ادعای پیشگویی باعث ایجاد رعب و وحشت مردم شدند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام :

مشکل اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرهنگ رفتاری حاکم بر اعضای شوراست

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مهم‌ترین مشکل این شورا و شوراهای مشابه در فرهنگ رفتاری حاکم بر اعضای این شوراهاست و در صورتی که این معضل اصلاح نشود، سایر اقدامات از جمله حل مشکلات ساختاری نیز نتیجه لازم را در بر نخواهد داشت.

کیوسک های مطبوعاتی، حق فروش سیگار ندارند!

در حال حاضر ۱۲۰۰ کیوسک مطبوعاتی شهر تهران وجود دارد. برابر قانون اجازه عرضه دخانیات تنها به برخی از سوپرمارکت‌ها داده شده تا به افراد بالای ۱۸ سال فروش دخانیات را داشته باشند. لذا کیوسک‌های روزنامه در سطح شهر تهران مجوزی برای عرضه دخانیات ندارند
دکتر مهران صولتی-جامعه شناس؛

چرا در انتقال " میراث فرهنگی " خود به نسل های آینده شکست خورده ایم؟

برخورد مراجع سیاسی کشور با میراث فرهنگی این سرزمین بسیار مکانیکی است.میراث فرهنگی ما عموما انتزاعی و غیر کاربردی است، همین مساله موجب افزایش نگاه تزئینی به این میراث شده است.
بحران تولید محتوای دیجیتال؛

نبود قوانین حمایتی از محتوای بازار نرم‌افزارها

نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در شرایطی در حال برگزاری است که منتقدان به نبود قوانین برای تولید محتوای دیجیتال و حمایت دولت از آنها گلایه‌مندند. اجرا نشدن قوانینی نظیر کپی‌رایت و قوانین داخلی حمایت کننده از محتوای دیجیتال از جمله مسائلی هستند که باعث شده فعالان حوزه برنامه‌های نرم‌افزاری موبایل و وب سایت نسبت به آن نگران باشند.
ابوالفضل ورمزیار :

بودجه‌ای برای کارهای فرهنگی در نظر گرفته نمی‌شود

ابوالفضل ورمزیار که سال‌ها در حوزه نقالی و پرده‌خوانی فعالیت کرده از کاهش هرساله برنامه‌های عاشورایی انتقاد کرد.
"قاچاق فیلم" هنرمندان را گردهم آورد؛

طرح جمع‌آوری سی دی‌های غیرمجاز

با حضور هنرمندانی و برخی مسوولان سینمایی، طرح سراسری جمع‌آوری و برخورد با سی دی‌های غیر مجاز و قاچاق فیلم در تهران بزرگ در پلیس امنیت اطلاعات عمومی اجرایی شد.
هیس! ممنوع‌الکار نداریم ؛

وضعیت هنرمندانی که اجازه کار ندارند

«ممنوع‌الکار»! این عنوانی است که به آنها داده شده و گاهی هم به همین نام و به‌ صورت رسمی اعلام می‌شود. همین چندی پیش بود که وقتی اسم یکی از هنرپیشه‌های تلویزیونی به میان آمد و از ممنوع‌التصویری‌اش صحبت شد، این تأکید وجود داشت که او ممنوع‌التصویر نیست، «ممنوع‌الکار» است.
یک فعال و شتابدهنده استارت آپی ؛

راه سختی پیش روی استارت آپ های فرهنگی قرار دارد

یک فعال و شتابدهنده استارت آپی با اشاره به اینکه با همکاری مجموعه فناوری پردیس نیازهای کودکان شناسایی و برای آنها محتواهایی در قالب سرگرمی و بازی تولید می شود، تصریح کرد: بخش محصولات فرهنگی در سبد خانواده کوچک است و راه سختی پیش روی استارت آپ های فرهنگی قرار دارد.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها