سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گفتگوی با احمد جولایی؛

نگاه نادرستی که کمر «تعزیه» را شکست/ «پژوهش» نقطه مغفول نمایش ملی

احمد جولایی پژوهشگر باسابقه تعزیه و نمایش‌های ایرانی با اشاره به ویژگی‌های یک نسخه‌نویس متبحر تعزیه، معتقد است بی‌توجهی به پژوهش در زمینه تعزیه نقطه مغفول این هنر ملی است.
فلسفه وجودی تعزیه؛

تعزیه نه هنر و نمایش بلکه مناسک است

در مناسک ما- به مثابۀ مخاطب- جزئی اصلی از آن به حساب می‌آییم. شبیه‌خوانان و تمامی اجزای تعزیه پیرامون ما گرد می‌آیند و به خدمت گرفته می‌شوند. اصالت از آن ماست و به نوعی ما صاحب عزا هستیم و حرمتی داریم. در اینجا جایگاه مخاطب بر پایۀ اندیشۀ شرقی معین شده و این با تفکر یونانی در مورد مخاطب و پس از گذار به دوره جدید یعنی عصر ظهور کسانی چون شکسپیر متفاوت است.
غذای محبوب شب عید

10غذای محبوب شب عید در شهرهای مختلف ایران +عکس

در آستانه تحویل سال نو شمسی هستیم و فارسی زبانان دنیا در حال تدارک برای جشن روز های عید و البته شب عید هستند.
مراسم نوروزی منطقه مراغه ؛

تكم‌گردانی؛ یادگاری از گذشتگان

تکم چی به اتفاق همراه خود (توربا چَكن/ توبره کش) وارد روستا شده و از یک سوی ده، شروع به اجرا مراسم می کرد. روستايیان و بچه‌ها دنبال آن‌ها به راه می‌افتادند وبه اتفاق کوچه به کوچه و منزل به‌منزل روستا را می گشتند. تکم‌چی در حالی که بز نمادين چوبین (تَکَه) را می‌رقصاند‌؛ صدا زنگوله و اصابت پاهای ثابت آن به سطح تخته همراه با سرودن اشعار دلنشین، حالت خاصی به نحوه اجرا این مراسم می‌داد.
آیین های نوروزی؛

چهارشنبه سوری دیروز و چهارشنبه سوزی امروز

هر ساله در آستانه ایام نوروز متاسفانه برخی از افراد با به کارگیری موادی که علاوه بر آلودگی صوتی ، خطرات جانی را نیز به همراه دارد خاطرات این شب را تیره می کنند.
تحلیل نجومی تحویل سال

جنبه خرافی نامگذاری سال‌ها به نام حیوانات

‌بامداد پنج‌شنبه در ساعت یک و ۲۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه، نخستین روز سال جدید هجری خورشیدی آغاز می‌شود
شور و حال نوروز؛

شور و حال مردم در آستانه عید

چه دوست‌داشتني و زيبا بود، دوران كودكي كه مفاهيم و ارزش‌ها در بارِ عاطفي‌شان شكل مي‌گرفتند، و چه زيباتر بود نوروز كه به هنگام تحويلِ سال، با ضربه‌اي همچون ناقوسِ آسمان، به قلبِ ما راه مي‌يافت، تا پاك و پاكيزه، لباسِ عيد پوشيده، كنار سفره هفت‌سين نشسته، به سبزيِ سبزه و زلالي آب و آينه بنگريم و در لحظه‌ي مبارك تحويل سال به دعا و نيايش، رحمت الهي و عشق را براي عزيزانمان و ايران‌زمين طلب كنيم. انگار در نگاهِ گرم پدر و شيريني‌های خوشمزه مادر، دعاهايمان مستجاب مي‌شدند و بر سفره به شادي گسترده شام عيد، رحمت و بركت مي‌باراند.
آداب و رسوم نوروز؛

چهارشنبه‌سوری سرمایه‌ و جشن مردمی است

چهارشنبه‌سوری ازجمله آیین‌های پایان زمستان و‌ به پیشواز بهار رفتن است. کاری پس از خانه‌تکانی و پالایش و کاری پیش از نوروز و آرایش. شبی است که تیرگی و خستگی و آزردگی را به آتش می‌سپردند و با مهر آفتاب نوروز جامه نو بر تن می‌کردند. چنین گردهمایی خویشاوندی شبانه‌ای بیش از آنکه سوزاندن باشد سور و سات اجتماعی است.
فراموشی سنن ایرانی؛

چه کسانی به ولنتاین و کریسمس، بیش‌تر از نوروز اهمیت می‌دهند؟

عید نوروز، چند هزار سالی است که در میان ایرانیان قدمت دارد. با ظهور اسلام و ورودش به کشور نیز این آیین نه تنها رنگ نباخت، بلکه با صحه گذاشتنش توسط ائمه (ع) بیش از پیش قوت گرفت. به علت همزمانی ایام نوروز با آغاز بهار، روح نشاط و امید و طراوت در بین مردم ساری و جاری می‌شود. اما سالیانی است که با هجوم فرهنگ‌های بیگانه و از بین رفتن خرده‌فرهنگ‌های بومی، نوروز نسبت به سال‌های گذشته، کم‌رنگ‌تر شده است.
آداب و رسوم نوروز؛

بازار در تب و تاب ماهی قرمز

یکی از میهمانان سفره هفت سین ماهی قرمزبوده که به عنوان نمادی از زندگی است. هر ساله در اسفند ماه فروش ماهی قرمز به منظور استفاده در سفره هفت سین شروع می شود و تا عید نوروز ادامه دارد.
دانستنی ها؛

آشنایی با مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان

واژه جشن در اوستایی یسن خوانده می‌شود. این واژه اوستایی به معنی ستایش و پرستش است. هدف از برگزاری جشن‌ها در ایران باستان، ایجاد روحیه اتحاد، تمرکزِ نیرو و نزدیکی افراد به هم بوده است.
آیین باستانی نوروز ؛

برج میلاد میزبان جهان نوروز می‌شود

نوروز از دیرباز در جغرافیای ایران زمین به عنوان جشن رسمی برگزار می‌شده‌ است. جغرافیای پهناور نوروز و همزمانی آن با بهار طبیعت در نیمکره شمالی و پیشینه باستانی آن و تأکید این جشن بر نوع‌دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث توجه سازمان ملل متحد و دیگر کشورها به نوروز شد. از این رو در ۱۰ مه سال ۲۰۱۰ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل با گذراندن قطعنامه نوروز را به خاطر بزرگداشت آن در بیش از ۱۱ کشور جهان به رسمیت شناخت.
جشن کادو!

ولنتاین؛ جشنی با تقلید از سپندارمذگان ایرانی

روز عشق ایرانی یا همان سپندارمذگان (سپندارمزگان) که با نام‌ها‌ی اسپندگان و یا اسفندگان هم شناخته می‌شود روزی است که آن را معادل ولنتاین می‌دانند. اما با تاریخی کهن تر از روز ولنتاین که ویژه ایرانیان باستان بوده و این روز را به خاطر بزرگداشت زن و زمین جشن می‌گرفتند.
بحران نمایش در ایران؛

کریسمس ایرانی؛ نماد تجدد یا تهاجم فرهنگی؟

این رویداد عمدتاً توسط دو قشر مشخص برگزار می‌شود: یکی مرفهان بی‌دغدغه و سلبریتی‌ها و دیگری افرادی که تمایل دارند شبیه قشر اول به نظر برسند. پدید آمدن پدیدههای نوظهوری از این دست، برخی کاربران توییتر را به واکنش واداشته که در این گزارش به برخی از آنها پرداخته می‌شود.
ازدواج های آسان؛

کاهش طلاق با مهریه‌های نامتعارف

هنوز هم در ازدواج هایی که صورت می گیرد بعضی از عروس خانم‌ها قبل از حضور در دفتر ازدواج از مهریه‌های نامتعارف یا به نوعی عجیب و غریب حرف می‌زنند، 1983 عدد گل رز آبی، سفر به دور دنیا، یک دست داماد و نمونه‌هایی از این قبیل؛ این در حالی است که چندی پیش دختری باسواد کردن شش کودک محروم از تحصیل را به‌عنوان مهریه در نظر گرفته بود.
یادداشت علی ربیعی؛

یلدا در سه برداشت

نوروز، سیزده بدر، چهارشنبه سوری، یلدا و.‌.. درس‌هایی است برای سیاست گذاری فرهنگی. ایران آمیزه ای از تمام این نمادها و فرهنگ‌هاست که باید پاس داشته شود.
آداب و رسوم ملل؛

شب یلدا در کشور‌های مختلف دیگر چگونه است؟

شب یلدا همواره به عنوان یک جشن کهن ایرانی در حافظه ایرانیان ثبت شده است که بلندترین شب سال یا انقلاب زمستانی را جشن می‌گیرند. کشور‌های مختلف شب یلدا را با آداب و رسوم متفاوت جشن می‌گیرند که در این گزارش به برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم.
آداب و رسوم؛

«یلدا» نماد آیین های ملی و مظهر مهرورزی

سنت های ملی و مذهبی سبب ایجاد انسجام فرهنگی میان افراد می شود. به همین دلیل بایستی مراسم سنتی و باستانی همچون شب یلدا به صورت محوری تداوم پیدا کند تا فرهنگ شنیداری از میان نرود و اینگونه ارتباط گیری و مهرورزی میان خانواده ها تقویت شود و بدین شکل نسل های بعدی نیز با فلسفه و چرایی این سنت ها آشنا شوند.
آداب و رسوم و فرهنگ مردم جهان ؛

عجیب و غریب‌ترین آداب و رسوم در دنیا + تصاویر

رسم و رسوم‌ها در نزد فرهنگ‌های مختلف معنای متفاوتی دارد و چیز‌هایی که ممکن است به‌نظر ما عجیب یا جالب به‌نظر برسد برای مردمان همان مرز و بوم پسندیده و دارای احترام است
پاسداشت سنت های ایرانی؛

یلدا را بدون موبایل و تبلت جشن بگیرید!

این روز‌ها خانواده ها به دلیل مشکلات متعددی که دارند کمتر فرصت باهم بودن را تجربه می‌کنند، مناسب‌های سنتی و ایرانی مثل شب یلدا فرصت خوبی برای تجربه این حس خوب در کنار خانواده است.این اتفاق‌ موجب بالارفتن سرمایه اجتماعی، وحدت، پیوستگی و تعامل معنوی در درون خانواده می‌شود. الآن خانواده‌ها به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصادی دیگر فرصت رسیدگی به درد و حال هم را ندارند.چنین مراسم‌ها و دورهمی‌هایی سابقه دیرینه و هزاران ساله دارد که بسیار خوب هستند.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها