سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سالروز درگذشت شهریار؛

درنگی در «روز ملی شعر و ادب فارسی»

بیست‌وهفتم شهریور، سالروز درگذشت شهریار، شاعر بزرگ معاصر، سال‌هاست که به‌عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی انتخاب شده است. این تصمیم، با همت دکتر علی‌اصغر شعردوست، نماینده مردم تبریز در دوره ششم مجلس شورای اسلامی، و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته و چنین روزی در تقویم ایران ثبت شد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی:

برای واژگانی معادل می‌سازیم که همه‌گیر شده باشند

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پاسخ به اقدام گهگاه دیرهنگام این نهاد برای وضع معادل فارسی لغات خارجی گفت: برای واژگانی معادل می‌سازیم که همه‌گیر و مردمی شوند؛ زیرا بعضی از این لغات اصلا وارد واژگان مردم عادی نمی‌شوند.
رئیس بنیاد سعدی:

زبان فارسی، زبان صلح و دوستی است

حدادعادل خطاب به فارسی‌آموزان عنوان کرد: ارتباط خودتان را با بنیاد سعدی حفظ کنید و این رشته را قطع نکنید. مشکلات زبان فارسی خود را از ما بپرسید. شما باید استاد زبان فارسی در کشور خودتان شوید و این فرهنگ آشنایی را رشد دهید.
غلامرضا عمرانی:

حمایت از کرسی‌های زبان فارسی؛ از حرف تا عمل!

غلامرضا عمرانی از اهمیت کرسی‌های زبان فارسی و لزوم حمایت از آن‌ها و همچنین تاثیری که در فعالیت‌های خانه‌های فرهنگ خارج از کشور دارند، می‌گوید.
منصور بزرگمهر:

زبان ایلامی از زبان‌های پیوندی است نه هم‌ریشه و هم‌خانواده زبان عربی

کارشناس واحد پژوهش پایگاه جهانی میراث فرهنگی شوش معتقد است: بررسی تمدن‌های کهن نیازمند ارائه منابع تراز اول و جدید به زبان‌های مختلف در حوزه‌ها و علوم مختلف است از این رو بیان موضوعات خاص مانند فرهنگ و زبان دوران ایران باستان نیازمند پژوهش‌های متعدد است.
حداد عادل:

در شمال تهران باید به دنبال زبان فارسی بگردیم

غلامعلی حداد عادل می‌گوید: در شمال تهران بویژه‌ در رستوران‌ها باید به دنبال زبان فارسی بگردیم.
انقراض زبان :

هر 100روز 7زبان می‌میرد

روی زمین، انسان‌های گوناگون، به زبان‌های متفاوتی صحبت می‌کنند:‌ حدود 7000 زبان! اما بسیاری از آن‌ها بازمانده‌های انگشت‌شماری دارند که با مرگ آن‌ها، ‌آن زبان هم برای همیشه محو خواهد شد، هر 14 روز،‌ یک زبان می‌میرد.
رضا امیرخانی:

زبان فارسی در خطر است

چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های «کوتاه با داستان» با حضور رضا امیرخانی، سیروس همتی و علی فامیان، و به میزبانی سیدمهدی شجاعی عصر یکشنبه (ششم آبان‌ماه) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
دانستنی ها؛

دانستنی‌های جالب درباره زبان فارسی

زبان فارسی در 29 کشور جهان صحبت می‌شود که در ریف ششم بعد از زبان اسپانیایی و پیش از زبان آلمانی رده‌بندی شده است.
اسرار زبان ها؛

حقایقی عجیب و حیرت‌انگیز از زبان‌های رمزی ایران!

زبان رمزی زبانی ساختگی است که دو یا چند نفر یا یک گروه از مردم در بین خود قرار می‌دهند تا زمانی که بخواهند معنا و راز سخنان‌شان برای دیگران پنهان بماند، با آن گفت‌وگو کنند.
زبان بدن سخن می‌گوید؛

چرا به‌جای یک مثقال زبان یک من کله تکان می‌دهیم؟

زبان بدن همان چیزی است که در تعاملات روزانه زیاد از آن استفاده می‌کنیم: از سر تکان‌دادن برای آری یا نه گفتن تا نمادهایی که با انگشتان دستمان خلق می‌کنیم
کهن‌ترین ادبیات ایران پس از ورود اسلام؛

رسم‌الخط واحدی برای زبان لکی معرفی می‌شود‌

سرپرست گروه پژوهشی ثبت ملی زبان لکی با اشاره به اینکه این زبان کهن‌ترین ادبیات ایران پس از ورود اسلام را دارد، گفت: رسم‌الخط واحدی برای زبان لکی معرفی می‌شود.
پالیزدار:

اساتید زبان فارسی در جهان نیازمند ارتقا و آموزش هستند

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی می‌گوید: اولویت بنیاد سعدی در سال آینده ارتقا و آموزش زبان فارسی در جهان خواهد بود و بر این اساس دوره دانش‌افزایی برگزار خواهیم کرد.
سوءتفاهمات زبانی؛

زبان مادری و زبان رسمی

زبان فارسی میراث مشترک همه مردم و اقوام ایرانی است و سهم اقوام ترک و کرد و بلوچ و...در این زباان و آثار ادبی آن اگر بیش‌تر از دیگران نباشد، قطعاً کم‌تر نیست.
روز جهانی زبان مادری؛

به پیشواز روز جهانی زبان مادری زبان فارسی چه کم دارد؟

زبان مادری یا زبان اول زبانی است که کودک از بدو تولد در معرض فراگیری آن قرار می گیرد.کودکانی که در معرض بیش از یک زبان هستند کودکان دو زبانه یا چند زبانه تلقی می شوند. زبان مادری با سرزمین و کشور و زادگاه عجین است هر کشوری و هر منطقه ای و یا هر قومی زبان یا زبان ها و گویش های خاص خود را داراست که زبان مادری آن منطقه و سرزمین محسوب می شود.
نگاهی به وضعیت زبان فارسی در فرانسه؛

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

نگاهی به وضعیت زبان فارسی در فرانسه حکایت از چهار قرن سابقه آموزش در این کشور به ویژه در پاریس، عروس شهرهای جهان دارد.
دانستنی جالب در مورد اعداد لاتین ؛

راز جالب درون اعداد انگلیسی

راز جالبی که دانشمند ایرانی، درون اعدادی که به اعداد انگلیسی شناخته میشوند، طراحی کرده است.
گفت‌و‌گو با سعید امیرارجمند؛

دو دهه تلاش جهانی برای حفظ و ترویج زبان فارسی

سعید امیرارجمند استاد ممتاز جامعه‌شناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک است. او دکتری جامعه‌شناسی را در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه شیکاگو دریافت کرده است
وضعیت آموزش زبان فارسی در ایتالیا؛

سیر نزولی ایران­‌شناسی و تدریس فارسی در سایه ناتوی فرهنگی آمریکا در ایتالیا

با وجود گذشته موفق آموزش زبان فارسی در ایتالیا‌، امروزه این زبان از وضعیت خوبی در این کشور برخوردار نیست‌ به‌گونه‌ای که علاوه بر به‌روز نبودن کتابخانه‌ها از نظر منابع فارسی با سیر نزولی ایران‌شناسی و تدریس فارسی نیز روبه‌رو هستیم.
اگه تونستی قبول شی؟

زیروبم لهجه اصفهانی های عزیز (طنز)

امتحان کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته زبان و ادبیات اصفهانی به همراه کلید حل سوالات (طنز)
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها