سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
منصور بزرگمهر:

زبان ایلامی از زبان‌های پیوندی است نه هم‌ریشه و هم‌خانواده زبان عربی

کارشناس واحد پژوهش پایگاه جهانی میراث فرهنگی شوش معتقد است: بررسی تمدن‌های کهن نیازمند ارائه منابع تراز اول و جدید به زبان‌های مختلف در حوزه‌ها و علوم مختلف است از این رو بیان موضوعات خاص مانند فرهنگ و زبان دوران ایران باستان نیازمند پژوهش‌های متعدد است.
حداد عادل:

در شمال تهران باید به دنبال زبان فارسی بگردیم

غلامعلی حداد عادل می‌گوید: در شمال تهران بویژه‌ در رستوران‌ها باید به دنبال زبان فارسی بگردیم.
انقراض زبان :

هر 100روز 7زبان می‌میرد

روی زمین، انسان‌های گوناگون، به زبان‌های متفاوتی صحبت می‌کنند:‌ حدود 7000 زبان! اما بسیاری از آن‌ها بازمانده‌های انگشت‌شماری دارند که با مرگ آن‌ها، ‌آن زبان هم برای همیشه محو خواهد شد، هر 14 روز،‌ یک زبان می‌میرد.
رضا امیرخانی:

زبان فارسی در خطر است

چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های «کوتاه با داستان» با حضور رضا امیرخانی، سیروس همتی و علی فامیان، و به میزبانی سیدمهدی شجاعی عصر یکشنبه (ششم آبان‌ماه) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
دانستنی ها؛

دانستنی‌های جالب درباره زبان فارسی

زبان فارسی در 29 کشور جهان صحبت می‌شود که در ریف ششم بعد از زبان اسپانیایی و پیش از زبان آلمانی رده‌بندی شده است.
اسرار زبان ها؛

حقایقی عجیب و حیرت‌انگیز از زبان‌های رمزی ایران!

زبان رمزی زبانی ساختگی است که دو یا چند نفر یا یک گروه از مردم در بین خود قرار می‌دهند تا زمانی که بخواهند معنا و راز سخنان‌شان برای دیگران پنهان بماند، با آن گفت‌وگو کنند.
زبان بدن سخن می‌گوید؛

چرا به‌جای یک مثقال زبان یک من کله تکان می‌دهیم؟

زبان بدن همان چیزی است که در تعاملات روزانه زیاد از آن استفاده می‌کنیم: از سر تکان‌دادن برای آری یا نه گفتن تا نمادهایی که با انگشتان دستمان خلق می‌کنیم
کهن‌ترین ادبیات ایران پس از ورود اسلام؛

رسم‌الخط واحدی برای زبان لکی معرفی می‌شود‌

سرپرست گروه پژوهشی ثبت ملی زبان لکی با اشاره به اینکه این زبان کهن‌ترین ادبیات ایران پس از ورود اسلام را دارد، گفت: رسم‌الخط واحدی برای زبان لکی معرفی می‌شود.
پالیزدار:

اساتید زبان فارسی در جهان نیازمند ارتقا و آموزش هستند

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی می‌گوید: اولویت بنیاد سعدی در سال آینده ارتقا و آموزش زبان فارسی در جهان خواهد بود و بر این اساس دوره دانش‌افزایی برگزار خواهیم کرد.
سوءتفاهمات زبانی؛

زبان مادری و زبان رسمی

زبان فارسی میراث مشترک همه مردم و اقوام ایرانی است و سهم اقوام ترک و کرد و بلوچ و...در این زباان و آثار ادبی آن اگر بیش‌تر از دیگران نباشد، قطعاً کم‌تر نیست.
روز جهانی زبان مادری؛

به پیشواز روز جهانی زبان مادری زبان فارسی چه کم دارد؟

زبان مادری یا زبان اول زبانی است که کودک از بدو تولد در معرض فراگیری آن قرار می گیرد.کودکانی که در معرض بیش از یک زبان هستند کودکان دو زبانه یا چند زبانه تلقی می شوند. زبان مادری با سرزمین و کشور و زادگاه عجین است هر کشوری و هر منطقه ای و یا هر قومی زبان یا زبان ها و گویش های خاص خود را داراست که زبان مادری آن منطقه و سرزمین محسوب می شود.
نگاهی به وضعیت زبان فارسی در فرانسه؛

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

نگاهی به وضعیت زبان فارسی در فرانسه حکایت از چهار قرن سابقه آموزش در این کشور به ویژه در پاریس، عروس شهرهای جهان دارد.
دانستنی جالب در مورد اعداد لاتین ؛

راز جالب درون اعداد انگلیسی

راز جالبی که دانشمند ایرانی، درون اعدادی که به اعداد انگلیسی شناخته میشوند، طراحی کرده است.
گفت‌و‌گو با سعید امیرارجمند؛

دو دهه تلاش جهانی برای حفظ و ترویج زبان فارسی

سعید امیرارجمند استاد ممتاز جامعه‌شناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک است. او دکتری جامعه‌شناسی را در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه شیکاگو دریافت کرده است
وضعیت آموزش زبان فارسی در ایتالیا؛

سیر نزولی ایران­‌شناسی و تدریس فارسی در سایه ناتوی فرهنگی آمریکا در ایتالیا

با وجود گذشته موفق آموزش زبان فارسی در ایتالیا‌، امروزه این زبان از وضعیت خوبی در این کشور برخوردار نیست‌ به‌گونه‌ای که علاوه بر به‌روز نبودن کتابخانه‌ها از نظر منابع فارسی با سیر نزولی ایران‌شناسی و تدریس فارسی نیز روبه‌رو هستیم.
اگه تونستی قبول شی؟

زیروبم لهجه اصفهانی های عزیز (طنز)

امتحان کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته زبان و ادبیات اصفهانی به همراه کلید حل سوالات (طنز)
گفت‌و‌گو با مهشید نونهالی؛

صِرف زبان آموزی کسی را مترجم نمی‌کند

امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری مترجمان حرفه‌ای و فعالان دانشگاهی هستیم تا نظام آکادمیک را به کار حرفه‌ای ترجمه پیوند بدهیم. متأسفانه در شرایط فعلی این همکاری خیلی کم وجود دارد و هنوز ضرورت آن درک نشده
گزارشی از وضعیت آموزش فارسی در انگلستان؛

تنفس زبان فارسی در مهمترین دانشگاه‌های بریتانیا

بریتانیایی‌ها به علت حضور در هند و رواج زبان فارسی در این کشور، آموختن این زبان را ضروری دیدند‌، از قرن ۱۷ به تدریج آموزش فارسی به دانشگاه‌های بریتانیا نظیر دانشگاه آکسفورد راه یافت.
جشن تولد یک کتاب؛

فرهنگواره اصطلاحات و واژگان ورزیگری رونمایی شد

با حضور مولف و سخنرانی ادیبان، شاعران و اصحاب قلم کتاب فرهنگواره اصطلاحات و واژگان ورزیگری نی ریز رونمایی شد.
نقش زبان مادری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی؛

عدم پایبندی به هنجارهای اجتماعی موجب پیدایش آن ها می شود

از مفاهیم و مباحث عمده ای که بصورت بین رشته ای در مقولات روانپزشکی ، روانشناسی، جامعه شناسی و علوم اجتماعی بسیار مورد توجه بوده و در پیرامون آن بحث فراوان شده است مقوله آسیب های اجتماعی بوده که در منابع علمی با عنوان social pathology و social harm از آن نام برده می شود. این آسیب هاکه موارد متعددی از قبیل : وابستگی دارویی و اعتیاد، انحرافات جنسی، سرقت و دزدی، خودکشی، مهاجرت، بی خانمانی، فقر،بیکاری و … را شامل می شود در حقیقت زمانی پدید می آیند که از هنجارهای اجتماعی تحلفی صورت بگیرد و بعبارت دیگر عدم پایبندی به هنجارهای اجتماعی موجب پیدایش آن ها می شود.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها