سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سوءتفاهمات زبانی؛

زبان مادری و زبان رسمی

زبان فارسی میراث مشترک همه مردم و اقوام ایرانی است و سهم اقوام ترک و کرد و بلوچ و...در این زباان و آثار ادبی آن اگر بیش‌تر از دیگران نباشد، قطعاً کم‌تر نیست.
روز جهانی زبان مادری؛

به پیشواز روز جهانی زبان مادری زبان فارسی چه کم دارد؟

زبان مادری یا زبان اول زبانی است که کودک از بدو تولد در معرض فراگیری آن قرار می گیرد.کودکانی که در معرض بیش از یک زبان هستند کودکان دو زبانه یا چند زبانه تلقی می شوند. زبان مادری با سرزمین و کشور و زادگاه عجین است هر کشوری و هر منطقه ای و یا هر قومی زبان یا زبان ها و گویش های خاص خود را داراست که زبان مادری آن منطقه و سرزمین محسوب می شود.
نگاهی به وضعیت زبان فارسی در فرانسه؛

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

نگاهی به وضعیت زبان فارسی در فرانسه حکایت از چهار قرن سابقه آموزش در این کشور به ویژه در پاریس، عروس شهرهای جهان دارد.
دانستنی جالب در مورد اعداد لاتین ؛

راز جالب درون اعداد انگلیسی

راز جالبی که دانشمند ایرانی، درون اعدادی که به اعداد انگلیسی شناخته میشوند، طراحی کرده است.
گفت‌و‌گو با سعید امیرارجمند؛

دو دهه تلاش جهانی برای حفظ و ترویج زبان فارسی

سعید امیرارجمند استاد ممتاز جامعه‌شناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک است. او دکتری جامعه‌شناسی را در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه شیکاگو دریافت کرده است
وضعیت آموزش زبان فارسی در ایتالیا؛

سیر نزولی ایران­‌شناسی و تدریس فارسی در سایه ناتوی فرهنگی آمریکا در ایتالیا

با وجود گذشته موفق آموزش زبان فارسی در ایتالیا‌، امروزه این زبان از وضعیت خوبی در این کشور برخوردار نیست‌ به‌گونه‌ای که علاوه بر به‌روز نبودن کتابخانه‌ها از نظر منابع فارسی با سیر نزولی ایران‌شناسی و تدریس فارسی نیز روبه‌رو هستیم.
اگه تونستی قبول شی؟

زیروبم لهجه اصفهانی های عزیز (طنز)

امتحان کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته زبان و ادبیات اصفهانی به همراه کلید حل سوالات (طنز)
گفت‌و‌گو با مهشید نونهالی؛

صِرف زبان آموزی کسی را مترجم نمی‌کند

امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری مترجمان حرفه‌ای و فعالان دانشگاهی هستیم تا نظام آکادمیک را به کار حرفه‌ای ترجمه پیوند بدهیم. متأسفانه در شرایط فعلی این همکاری خیلی کم وجود دارد و هنوز ضرورت آن درک نشده
گزارشی از وضعیت آموزش فارسی در انگلستان؛

تنفس زبان فارسی در مهمترین دانشگاه‌های بریتانیا

بریتانیایی‌ها به علت حضور در هند و رواج زبان فارسی در این کشور، آموختن این زبان را ضروری دیدند‌، از قرن ۱۷ به تدریج آموزش فارسی به دانشگاه‌های بریتانیا نظیر دانشگاه آکسفورد راه یافت.
جشن تولد یک کتاب؛

فرهنگواره اصطلاحات و واژگان ورزیگری رونمایی شد

با حضور مولف و سخنرانی ادیبان، شاعران و اصحاب قلم کتاب فرهنگواره اصطلاحات و واژگان ورزیگری نی ریز رونمایی شد.
نقش زبان مادری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی؛

عدم پایبندی به هنجارهای اجتماعی موجب پیدایش آن ها می شود

از مفاهیم و مباحث عمده ای که بصورت بین رشته ای در مقولات روانپزشکی ، روانشناسی، جامعه شناسی و علوم اجتماعی بسیار مورد توجه بوده و در پیرامون آن بحث فراوان شده است مقوله آسیب های اجتماعی بوده که در منابع علمی با عنوان social pathology و social harm از آن نام برده می شود. این آسیب هاکه موارد متعددی از قبیل : وابستگی دارویی و اعتیاد، انحرافات جنسی، سرقت و دزدی، خودکشی، مهاجرت، بی خانمانی، فقر،بیکاری و … را شامل می شود در حقیقت زمانی پدید می آیند که از هنجارهای اجتماعی تحلفی صورت بگیرد و بعبارت دیگر عدم پایبندی به هنجارهای اجتماعی موجب پیدایش آن ها می شود.
حدادعادل عنوان کرد:

اجرای آزمون مهارتی زبان فارسی در ایران و جهان

حدادعادل یکی از کارهای بسیار مهم بنیاد سعدی را آزمون استانداردسازی زبان فارسی « آمفا» عنوان کرد و گفت: هماهنگی های خوبی با وزارت علوم، شورای انقلاب فرهنگی و دیگر دستگاههای مرتبط صورت گرفته تا به زودی آزمون مهارتی زبان فارسی در ایران و جهان اجرایی شود و هر دستگاهی در این امرمهم وظیفه اش مشخص باشد.
عربی یا انگلیسی؟

تهدید برای زبان فارسی

در حالی که بسیاری از کارشناسان نسبت به نفوذ زبان انگلیسی هشدار داده‌اند، برخی بر این باورند که نفوذ زبان عربی نیز به‌اندازه زبان انگلیسی می‌تواند بر پیکره زبان فارسی آسیب برساند.
آموزش زبان فارسی؛

مدرسه ۲۰۰ قلب زبان فارسی در ایروان

مدرسه شماره 200 در ایروان که مسئولیت آموزش زبان فارسی را به عنوان یک درس و برنامه مصوب به دانش آموزان برعهده دارد، قلب آموزش این زبان در ارمنستان شناخته می شود.
یادگیری زبان فارسی توسط ارمنی ها؛

استقبال ارمنستانی‌ها از یادگیری زبان فارسی

یک فارسی‌آموز ارمنستانی که به عنوان کارشناس و راهنمای گردشگری فعالیت می‌کند، از علاقه مردم کشورش به فراگیری زبان فارسی گفت.
گفت‌وگو با «صفر عبدالله»؛

مرزبانی از فرهنگ ایرانی در ماوراءالنهر

«صفر عبدالله»؛ مدیر بخش ایران‌شناسی در دانشگاه ابولَیخان قزاقستان معتقد است که در قزاقستان، تعداد نسخ خطی فارسی به اندازه ازبکستان و تاجیکستان نیست؛ در مجموع، 300 نسخه خطی و در کتابخانه ملی 112 نسخه خطی فارسی وجود دارد
پیام مدیرکل یونسکو برای روز جهانی زبان مادری؛

پیام مدیر کل یونسکو، ایرینا بوکووا به مناسبت روز جهانی زبان مادری، ۲۱ فوریه ۲۰۱۷

مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری، پیامی را منتشر کرد.
برای روز جهانی زبان مادری؛

زبان مادری؛ زبان قلب و ذهن

عدم توجه به آموزش و یادگیری زبان مادری، به اندازه دست کم 12 سال کودکان را از تجربه و اندیشیدن به زبان مادری باز می دارد. کودکان با محروم ماندن از یادگیری زبان مادری، زبان دل و ذهن خود را از دست می دهند و درست پس از پایان تحصیلات مدرسه ای یا دانشگاهی که وارد تجربه واقعی زندگی اجتماعی می شوند با کاستی حاصل از زبان مادری روبرو می شوند.
جذب ملل به فرهنگ و هنر؛

زبان فارسی، رمز هویت ملی و پل ارتباطی با جهان

غرفه بنیاد سعدی در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، این پرسش را در ذهن بسیاری از مخاطبان متبادر کرد که دلیل حضور بنیاد به عنوان متولی آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، میان فعالان صنعت گردشگری چیست؟
روابط عمومی بنیاد سعدی اعلام کرد؛

سند راهبردی زبان فارسی در کشورهای فارسی زبان نهایی شد

سند راهبردی حوزه کشورهای فارسی زبان با حضور اکثریت اعضای شورای راهبردی این منطقه بررسی و نهایی شد.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها