سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فتح مناطق شرقی شهر بصره؛

چرا جنگ پس از فتح خرمشهر تمام نشد؟

عملیات بزرگ رمضان که پس از فتح خرمشهر انجام شد،‌ یکی از اتفاقات مهم در تاریخ دفاع مقدس است که جلوه‌های زیادی از نبرد عاشورایی را توسط رزمندگان ایرانی در خود جا داده است.
جنگ هشت ساله ایران و عراق؛

روایتی متفاوت از آخرین روزهای جنگ تحمیلی

این روزها همزمان است با رویدادهای مهم جنگ تحمیلی عراق علیه ایران. حماسه گردان عمار در تنگه ابوقریب، پذیرش قطعنامه۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل و تهاجم دوباره به مرزهای کشورمان فقط ۶ روز پس از امضای این قطعنامه یعنی وقوع عملیات مرصاد.
بمب‌گذاری در قرآن و سجاده؛

ناگفته‌های یک عراقی از عملیات مرصاد تا مبارزه با داعش

عملیات فروغ جاویدان نام نبردی است که توسط سازمان مجاهدین خلق طرح‌ریزی شد و میان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سازمان مجاهدین خلق در اواخر جنگ ایران و عراق، در سال ۱۳۶۷ درگرفت. پس از چند روز درگیری درنهایت نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش ایران با اجرای عملیات مرصاد بر سازمان مجاهدین خلق پیروز شد. تعداد زیادی از نیرو‌های مهاجم در این نبرد کشته شدند.
به مناسبت سالروز عملیات مرصاد؛

فروغ جاویدانی که کابوس جاویدان شد + تصاویر

عملیات مرصاد به عنوان آخرین عملیات در طول دفاع مقدس، مشت محکمی بر دهان متجاوزان به خاک جمهوری اسلامی ایران بود.
کاربران در سالروز شکست منافقین نوشتند:

فروغ جاویدان به شکست جاویدان تبدیل شد +تصاویر

در آستانه پنجم مردادماه و همزمان با فرارسیدن سالروز پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد مقابل گروهگ تروریستی منافقین، کاربران با انتشار هشتگ #روایت_ مرصاد یاد شهدای این عملیات و این روز را گرامی داشتند.
در مراسم سالروز گرامیداشت عملیات مرصاد؛

ناگفته‌های سرلشکر رحیم‌صفوی از لشکرکشی مسعود و مریم رجوی برای فتح ‌ایران

سرلشکر سید‌یحیی رحیم‌صفوی در مراسم سالروز گرامیداشت عملیات مرصاد که در محل یادمان مرصاد برگزار شد اظهار داشت: سلام مقام معظم رهبری را به یکایک جوانان سلحشور این دیار مقاومت می‌رسانم، همین ملت مقاوم و جوانان استان کرمانشاه و نیروهای بسیجی 31 سال پیش در تاریخ سوم مردادماه سال 67 در تنگه چهارزبر یک حماسه بزرگ خلق کردند.
سردار جعفری ؛

ایده هاشمی‌ رفسنجانی برای پایان جنگ

فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیة‌الله(عج) گفت: آقای هاشمی دائم دنبال این بود که یک عملیات موفق بکنیم و یک جای بزرگی را بگیریم و با مذاکره و صدور قطعنامه، جنگ را به پایان برسانیم.
شما نظر بدهید؛

امام قطعنامه ۵۹۸ را بدلیل فشار برخی مسئولین پذیرفتند؟

پذیرش قطعنامه از همان ابتدا با مخالفت هایی همراه شد و تا امروز ادامه یافته است. برخی معتقدند امام این قطعنامه را تحت فشار سیاسی برخی مسئولین چون آیت الله هاشمی پذیرفته اند، برخی دیگر هم می گویند منافع ملی آن مقطع زمانی ایجاب می کرد امام قطعنامه را بپذیرند.
ردیابی شهدای اسیر دوران دفاع مقدس؛

اطلاعات دقیق در اختیار پنتاگون است

فرمانده کمیته جستجو مفقودین ستاد کل نیروی مسلح گفت: در مدت اخیر اردوگاه‌هایی که شهدای ما در اسارت در آن به شهادت رسیدند، ردیابی شده و در حال تلاش هستیم تا شهدایی که هنوز به کشور بازنگشتند را به میهن بازگردانیم، اما اطلاعات دقیق از محل و چگونگی شهادت در اختیار وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) است.
خبرسازترین فصل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران؛

خیال بافی دشمن در جنگ نفتکش ها

حملات مشکوک ماه گذشته به چند نفتکش عربی و اروپایی، بار دیگر خاطره جنگ نفتکش‌ها در دهه 60 را زنده کرد. واقعیت این است که حمله به کشتی‌های تجاری برای به زانو درآوردن حریف نه اولین بار در خلیج فارس بلکه توسط دولت انگلستان در قرون 16 و 17 رخ داد.جنگ ایران و عراق در کنار هزینه‌های سنگین انسانی و نبردهای بزرگ زمینی، هزینه‌های سنگین مالی نیز به همراه داشت و بی اغراق شدت نبردهای هوایی و دریایی آن کمتر از نبردهای زمینی نبود. به همین دلیل است که افرادی نظیر آنتونی کردزمن این جنگ را حتی جنگی مدرن می‌دانند.
سردشت، شهر بی دفاع؛

روایتی از مردم سردشت؛ ۳۲ سال پس از بمباران شیمیایی

۷ تیرماه ۱۳۶۶ حمله شیمیایی به سردشت انجام شد؛ حمله‌ای که از ۳۲ سال هنوز قربانی می‌دهد. رویداد۲۴ در گزارش خود وضعیت قربانیان شیمیایی سردشت را بررسی کرده است. مردم سردشت هنوز نتوانسته‌اند از کمترین برخوردار باشند.«صدای خس خس نفس‌های سردشت را شنیده‌ای؟ شهری که نفس‌های خسته و حزن‌آلودش هنوز هم بوی سیر و لیموی سوخته می‌دهد؟ شهری که تاول‌هایی ملتهب و سوزان تا ابد بر پیکرش حک شده است، شهری که ساعت ۱۶ و ۱۵ دقیقه بعد از ظهر یک‌شنبه ۷ تیرماه ۱۳۶۶ تبدیل به بی‌پناه‌ترین شهر جهان شد.»
ابراهیم نصیری :از چلومرغ‌های دوران جنگ تا ....

جنگی که به غیرمسلمانان ربطی نداشت

ابراهیم نصیری رزمنده و آزاده‌ای است که 3070 روز در اسارت دشمن بعثی بود، می‌گوید: دشمن اسیر اعتقاد و تفکر ما بود.
لحظه اعلام آزاد سازی خرمشهر؛

سوم خرداد نماد زنده و سربلند در تاریخ ایران

سوم خرداد روز آزادسازی شهری است که در جنگ اراده‌ها، اراده دشمن زمین‌گیر می‌شود و این پیام به دشمن داده می‌شود که وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه.
خرمشهر را خدا آزاد کرد؛

صدای کمتر شنیده شده از یک پیام بی سیم در دفاع مقدس

صوت کمتر شنیده شده از نخستین پیام بی‌سیم به قرارگاه فتح، هنگام ورود رزمندگان به خرمشهر
فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق:

جنگ به درازا کشیده / گاهی مجبور می‌شویم به ریسک دست بزنیم / تمرین‌هایی برای عقب‌نشینی انجام شود

«همانطور که می‌بینید جنگ به درازا کشیده و آموزش و انضباط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این دو امر، یعنی آموزش و انضباط، را جایگزین روحیه دادن (اکتفا به روحیه) نکنید؛ بلکه اینها مکمل یکدیگرند و باعث می‌شوند که تلفات ما کاهش پیدا بکند.»
بررسی دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر ؛

چرا مسئولان ارشد نظام موافق ادامه جنگ بودند؟

با بازخوانی جلسه مسئولان ارشد سیاسی و نظامی کشور با امام خمینی (ره) پس از فتح خرمشهر به بررسی دلایل ادامه جنگ خواهیم پرداخت.
سالروز آزاد سازی خرمشهر؛

با عملیات « بیت المقدس » بیشتر آشنا شوید

عملیات «بیت المقدس» از دهم اردیبهشت تا سوم خرداد ۱۳۶۱ در مناطق اهواز، خرمشهر، دشت آزادگان در استان خوزستان و جنوب غرب کشور و با پیروزی رزمندگان اسلام برگزار شد.
روایت نبرد خرمشهر؛

از اشغال تا آزادی

رمشهر پس از 35 روز مقاومت، چهارم آبان 1359 سقوط کرد. 19 ماه دراشغال بود، پس از طی 24 روز جنگ سخت، روز سوم خرداد 1361 آزاد شد. نیمه شب سوم آبان سال 59 بود که نیروهای ارتش بعثی با سازماندهی و تجهیز لشکرهای مستقر در جبهه خرمشهر و همچنین فراخوانی نیروهای تازه‏‌نفس به این جبهه، هجومی وسیع و گسترده را به شهر آغاز کردند و پس از جنگی نابرابر، وارد خیابان‏‌های خرمشهر شدند. رزمندگان و مردم شهر در اطراف پل خرمشهر که حالا به نام خونین‌شهر شناخته می‌شد، تلاش بسیاری کردند تا از پیشروی نیروهای صدام جلوگیری کنند، اما سرانجام در غروب چهارم آبان، غرب خرمشهر به دست دشمن افتاد و تراژدی تلخ خونین‌شهر رقم خورد.
روایتی از شادی مردم در سوم خرداد ۶۱؛

خبری که قلب جنگ‌زدگان را فتح کرد

خرمشهر- بخشی از تاریخ نسل دهه پنجاهی‌های خرمشهر و والدینشان در آوارگی گذشت و برای همین خیلی خوب، هم آغاز جنگ و هم لحظه پیروزی که شادترین لحظه زندگی‌شان است را به خاطر دارند.سهیلا هم اهل خرمشهر است. روزی که جنگ شد ۱۶ سال داشت. جمعیتشان زیاد و پدرشان ملوان و آن روزها خارج از کشور بود.
دفاع مقدس ؛

سالروز اجرای عملیات «بیت‌المقدس۵»

ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات آفندی «بیت‌المقدس ۵» را در روز ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۶۷ در مناطق غربی کشور انجام داد.
صفحه  از ۲۲
نظرات و گلایه ها