سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سردار کارگر :

اسناد محرمانه جنگ سال آینده منتشر می شود

مجادله بر سر ماهیت عملیات کربلای چهار به عاقبت خوبی منتهی می‌شود. دو هفته پیش بود که مباحثه توئیتری محسن رضایی، فرمانده جنگ با جعفر شیرعلی نیا، پژوهشگر، بازار بحث و تحلیل درباره هشت سال دفاع مقدس را داغ کرد. حالا سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت که اسناد محرمانه جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران ابتدای سال آینده، روی یک سایت یا سامانه منتشر خواهد شد.
تضاد در روایت ها؛

آیا «هاشمی رفسنجانی» فرمان اجرای عملیات کربلای۴ را صادر کرد؟

حجت‌الاسلام روحانی روز گذشته در حالی عنوان کرد که مرحوم هاشمی رفسنجانی فرمان اجرای عملیات کربلای چهار را صادر کرد که خود در خاطراتش از زمان دقیق اجرای عملیات اظهار بی اطلاعی کرده است.
انهدام دژهای تسخیر ناپذیر عراق؛

اینفوگرافیکِ عملیات غرورآفرین کربلای ۵

امام خامنه‌ای: کسانی که اهل دانش نظامی هستند، می دانند یکی از دشوارترین و غیر قابل دسترسی ترین تاکتیک های نظامی و جنگی، عبور از رودخانه است.
اینفوگرافیک؛

عملیات غرورآفرین کربلای ۵

عبور از رودخانه در والفجر۸ ، آن هم رودخانه اروند، اعجاب انگیز است... یا کربلای ۵ و انهدام دژهای تسخیر ناپذیر عراق ... که می گفتند به هیچ تدبیری نمی شود این ها (دژها) را از بین برد واقعش هم همینجور بود. اگر ابتکار نظامی برخاسته از شور ایمان و فداکاری بچه ها نبود، همین جور بود، قابل دسترسی نبود.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح؛

قضاوت های ناعادلانه درمورد دفاع مقدس نباید تکرار شود

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نگاه های تعجیلی و قضاوت های ناعادلانه درمورد دوران دفاع مقدس نباید تکرار شود.
سردار سلامی:

عملیات های کربلای چهار و پنج سرنوشت جنگ را تغییر دادند

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: دو عملیات کربلایچهار و پنج متصل به هم بودند که بدون هم به موفقیت نمی رسیدند و توانستند سرنوشت جنگ را تغییر دهند.
15 دی 1373؛

شهادت امیر سرلشکر منصور ستاری و یاران

15دی 1373 - سرلشکر «منصور ستاری» فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه پنج تن از فرماندهان این نیرو و شش تن از خدمه پرواز در سانحه هوایی اصفهان به شهادت رسیدند.
شهادت جوانان ایرانی در جنگ؛

ابهاماتی تازه درباره آمارهای عملیات کربلای 4 و 5

پاسخ فرمانده پایان کار نبود؛ حالا باز هم جعفر شیرعلی نیا ابهامات جدیدی درباره عملیات کربلای 4 مطرح کرده است.رضایی در آن برنامه تلویزیونی تأکید داشت که کل شهدای عملیات کربلای 4 زیر هزار نفر بوده‌اند. شیرعلی‌نیا اما عددهایی را پیش کشیده که در آمار مورد نظر رضایی تردیدهای جدی ایجاد می‌کند؛ آماری 41 هزار نفری از شهدای سال 65 به نقل از بنیاد شهید. او نوشته این سال در واقع خونین‌ترین سال جنگ ایران و عراق برای کشورمان بوده که به تنهایی 41 هزار و 50 شهید برای ما برجا گذاشته است.
واکنش محسن رضایی به حواشی کربلای چهار؛

اگر به سه روز قبل برگردم دقیق‌تر توییت می‌کنم

محسن رضایی گفت: ما در هیچ عملیاتی غافلگیری ۱۰۰ درصدی نداشتیم. همیشه بخشی از عملیات لو رفته بود. ما در شرایط لورفتگی جنگ را با موفقیت و پیروزی به پایان رساندیم.
ناکامی در عملیات سرنوشت ساز؛

نگاهی به دو عملیات کربلای چهار و پنج

از پاییز سال 1365 که هفت سال از شروع جنگ می‌گذشت، فشارها بر ایران افزایش یافت. در اوایل آبان ماه آن سال با افشای جریان مذاکرات غیرعلنی ایران با مک فارلین مشاور امنیت ملی امریکا که به منظور تأمین قطعات یدکی هواپیماها و موشک‌ها انجام شده بود، تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران شروع شد و دولت ریگان آشکارا جانب صدام را در جنگ علیه ایران گرفت. ارتش عراق نیز حمله به مناطق مسکونی را شدت بخشید و فشار روانی عظیمی را بر مردم وارد کرد. قیمت نفت نیز با کمک عربستان کاهش یافت و دولت ایران نیز در تنگنای شدید اقتصادی قرار گرفت. در آن زمان تصور بر این بود که یک عملیات گسترده و مؤثر می‌تواند سرنوشت ساز باشد و دولت عراق را وادار به پذیرش خواسته‌ها و شرایط ایران برای پایان بخشیدن به جنگ تحمیلی کند. اسم این عملیات کربلای چهار، انتخاب شد.
فرمانده گردان یونس :

کربلای ۴ تکلیف جنگ را مشخص کرد

فرمانده گردان حضرت یونس (ع) لشکر ۱۴ امام حسین (ع) اصفهان تاکید کرد: کربلای ۴ تکلیف جنگ را مشخص کرد چراکه توان عملیاتی و نظامی ما و دشمن و همچنین توانایی لجستیکی هر دو طرف براساس آن روشن شد
روایت امیر سرتیپ سید محمود آذین؛

جلوی عراق را کجا باید می‌گرفتیم؟

از روزهای اول جنگ به‌عنوان ایام حساس و بحرانی کشور یاد می‌شود. روزهایی که به‌دلیل شوک ناشی از تحمیل جنگی گسترده، افق‌ها رنگ نگرانی و ناامیدی به خود گرفته بود. درچنین مواقعی همه نگاه‌ها متوجه نهادهای نظامی – امنیتی است تا انتظار عمومی برای یافتن راهکاری مؤثر در جهت دفع خطر دشمن را پاسخ گویند و در ضرب الاجلی منطقی مانع از پیشروی دشمن به عمق خاک کشور شوند. نا گفته‌هایی از روزهای شروع جنگ به روایت امیر سرتیپ سید محمود آذین آجودان مخصوص ریاست جمهوری وقت را در ادامه می خوانید.
واکنش آذری جهرمی به ماجرای کربلای ۴:

مادران شهدا تاب شنیدن این حرف‌ها را ندارند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار متنی در حساب توییتری خود در خصوص عملیات کربلای ۴ نوشت: با مادرم تلفنی صحبت می‌کردم، داستان عملیات کربلای۴ به گوش او هم رسیده بود‌، پرسید این حرف‌هایی که می‌زنند واقعیت دارد؟
درپی توییت‌های محسن رضایی؛

چه کسانی عملیات کربلای 4 را لو دادند؟

هاشمی: «آقای شمخانی اطلاعات لازم را درباره نتایج عملیات شکست‌خورده کربلای ۴ داد؛ خیلی بدتر از آنچه تابه‌حال گفته بودند. نزدیک به هزار شهید و سه‌هزارو ٩٠٠ مفقودالاثر داشتیم که اکثر آن‌ها را باید شهید حساب کرد و حدود ١١ هزار مجروح که حدود نصف آن‌ها سرپایی معالجه شده یا می‌شوند.
اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه؛

اگر کربلای ۴ شکست نمی‌خورد عملیات دیگری انجام نمی‌شد

حسین علایی،نخستین فرمانده نیروی دریای سپاه پاسداران در پاسخ به ادعای محسن رضایی فرمانده کل سپاه در دوره جنگ هشت ساله، مبنی بر عملیات فریب بودن کربلا۴ یادداشتی در روزنامه ایران منتشر کرد.
حواشی توییت محسن رضایی؛

تأملی در طوفانی که می‌سازیم!

یک کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به موضوع توییت محسن رضایی درباره عملیات کربلای ۴ و حاشیه‌های آن پرداخت.
عملیات کربلای ۴؛

روایت مرحوم آیت‌الله هاشمی از عملیاتی که «فریب» نبود

توییت محسن رضایی درباره عملیات کربلای ۴ با واکنش های مختلفی بخصوص از سوی خانوادهای شهدای این عملیات مواجه شده است. رضایی بیان کرده است که این عملیات برای فریب دشمن برگزار شد در حالیکه آیت‌الله هاشمی که در سال ۶۵ فرمانده جنگ بود، روایت دیگری از این عملیات ارائه کرده است.
یلدای مرگ!!

یلدای متفاوت کرمانشاه در سال ۱۳۶۵

یلدای ۱۳۶۵ را می‌توان یلدای خونین کرمانشاه نامید. روزی که ده ها فروند هواپیمای رژیم بعث صدام بر فراز آسمان کرمانشاه ظاهر شده و مردم بی‌دفاع این شهر که برای برپایی مراسم شب یلدا آماده می‌شدند را به خاک و خون کشیدند.
قلم دکتر هادی نخعی؛

در تارک تاریخ‌نگاری جنگ و دفاع مقدس

بی‌شک تعیین اهداف، شیوه گردآوری‌، روش تحقیق و تدوین تاریخ‌نگاری جنگ ایران و عراق، مرهون دانش، بینش، تجربه و زحمات مرحوم استاد دکتر هادی نخعی است. او مبدع، ایده‌پرور و صاحب سبک بود، لذا روش شناسی مطالعه و تحقیق او از این جهت منحصربفرد است چرا که نه در هنگام و نه بعد از جنگ و دفاع مقدس، این شیوه و روش در مراکز دیگر مشاهده نشده است. اگرچه او با همه دقت‌ها و شگردهای علمی‌ای که مصروف داشت آثار بی‌نظیری خلق کرد، اما این گام‌های اساسی را مقدمه‌ای بر تاریخ‌نگاری جنگ می‌دانست.
کشف پیکر مطهر شهید غلام حق شناس؛

لحظه بیرون آوردن پیکر یک شهید از زیر خاک بعد از ۳۶ سال

در این فیلم لحظات کشف پیکر مطهر شهید غلام حق شناس را مشاهده می کنید که بعد از ۳۶ سال در محور نهرکتیبان عراق پیدا و شناسایی شد
صفحه  از ۲۱
نظرات و گلایه ها