سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دفاع مقدس؛

27 مهر 1362 - آغاز عملیات والفجر 4 +عکس

عملیات والفجر ۴ با رمز یاالله یاالله یا الله در محور بانه تا مریوان و بلندی های پنجوین انجام شد.
محسن رشید:

جنگ چگونه به فرماندهی واحد رسید

جمهوری اسلامی ایران تنها کشور جهان است که دو نیروی نظامی مجزا دارد. پیامدهای وجود دو نیروی دریایی، دو نیروی زمینی و دو نیروی هوایی برای کشور چیست؟ سؤال بهتر این است که پیامد داشتن دو نیروی مسلح بویژه در دوران جنگ تحمیلی برای ایران چه بوده است؟ درباره این مسائل، با محسن رشید، عضو سابق دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس پیشین مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه گفت‌وگو کرده‌ایم.
به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

ارتشیان شجاع محاسبات صدام را به هم ریختند

حضور مقتدرانه ارتش در دفاع مقدس یادآور شجاعت و از خودگذشتگی‌های رزمندگانی است که با خون خود نهال انقلاب اسلامی را آبیاری کردند، ارتشیان سرافرازی که با شجاعت خود محاسبات صدام را به هم ریختند و کارنامه ای درخشان برای آیندگان به یادگار گذاشتند.سربازان وظیفه که عموما 60 درصد استعداد نیروی زمینی را تشکیل می دادند از عامه مردم و اکثرا روستاییان بودند، اقشار سه گانه با توجه به حوزه وظایف و مسئولیت خود تحت تعلیم و تربیت نظامی قرار گرفته و افرادی وطن خواه و وظیفه شناس بار می آمدند.
به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

پنج علمیاتی که دشمن را به زانو درآورد

جنگ عراق علیه ایران از جمله حوادث تاریخی است که در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی تاثیراتی شگرف به دنبال داشت؛ عملیات رزمندگان اسلام یکی پس از دیگری رقم می خورد و در نهایت پیروزی حق بر باطل را رقم زد.دفاعی مقدس و هشت ساله شکل گرفت که سلسله عملیات های غرورآفرین آن از افتخارات ملی و میهنی ماست و وظیفه داریم از به فراموشی سپرده شدن این بخش از تاریخ خود جلوگیری کنیم و فرهنگ شهادت و مقاومت در برابر بیگانگان را به فرزندانمان انتقال دهیم.
ماجرای اسارت ۱۰ساله؛

نقشه‌بردارها چطور به داد جنگ رسیدند؟

با آن‌که نزدیک به ۳۸ سال از جنگ تحمیلی می‌گذرد اما هر روز ابعاد تازه‌ای از آن رو می‌شود. شاید در طول این سال‌ها کسی یادش نبود بگوید عملیات فاو چطور به پیروزی رسید یا چرا خسارات اوایل جنگ بیشتر بود. شاید همه این مسائل عوامل زیادی داشته باشد اما تاکنون کسی نگفته چطور نقشه‌ها به کمگ جنگ آمدند. حالا قرار است روایتی را مرور کنیم از مهندسانی که کار نقشه‌برداری از مناطق جنگی را به عهده داشتند.
دفاع مقدس؛

اینفوگرافیک| کدام شهرها در جنگ بیشتر بمباران شدند؟

رژیم بعثی عراق، در طول هشت سال دفاع مقدس، همواره پس از شکست در جبهه‏‌های جنگ با توسل به بمباران مناطق مسکونی و غیرنظامی سعی کرد تا شکست خود را پنهان کند.
روایتی متفاوت از بیسیم‌چی احمد متوسلیان؛

ماجرای از کار انداختن 100 تانک بعثی

بیسیم‌چی احمد متوسلیان با بیان اینکه در عملیات رمضان به گواه و تائید سردار مرتضی قربانی، گردان ما 100 تانک عراقی را از کار انداخت، به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت.
رشادت لشکر77 خراسان؛

عملیات ثامن‌الأئمه و شکست حصر آبادان در مهرماه 1360

محوریت اصلی عملیات با لشکر ۷۷ خراسان بوده و پس از آن با نام لشکر ۷۷ پیروز خراسان شناخته می‌شود.
امیر گلفام:

دفاع مقدس جعبه سیاه بازنشده‌ ندارد

جانشین معاونت فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: عملکرد دولت موقت در حوزه دخالت در ارتش به‌گونه‌ای بود که موجب تضعیف ارتش و استعفای شهید سپهبد قرنی شد.
به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

هشت سال دفاع مقدس ...!

هشت سال دفاع مقدس! آزمونی بزرگ برای اثبات قدرت ایمان، حقانیت، پایداری، مقاومت و حماسه آفرینی‎ و سلحشوری‎ بهترین و دلاورترین فرزندان این آب و خاک است.
پیام رهبری بمناسبت هفته دفاع مقدس؛

میدان مجاهدت در عرصه‌های گوناگون همچنان گشوده است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به ‌مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران، تاکید کردند: میدان مجاهدت در عرصه‌های گوناگون همچنان گشوده است، و قلّه‌ی جهاد، شهادت است.
به قلم علی‌محمّد نائینی؛

چرایی تداوم جنگ بعد از فتح خرمشهر

درحالی‌که در سال 1361، بعد از فتح خرمشهر، فضای حاکم بر کشور و جبهه‌های جنگ، تعقیب متجاوز تا سقوط رژیم بعث عراق بود و به‌هیچ‌وجه این‌گونه سؤالات در زمان جنگ مطرح نگردید.
شب خاطره در حضور رهبر انقلاب؛

شب آرمانگرایان در حسینیه امام(ره)

از حوالی ساعت ۷ دیشب، مراسمی تحت عنوان شب خاطره در محضر رهبر معظم انقلاب برگزار شد. جمعی از فرماندهان، جانبازان، آزادگان و هنرمندان عرصه دفاع مقدس در این مراسم حاضر بودند.پیرمرد طاقتش تمام شده. پشت سر هم صلوات چاق می‌کند. سین‌هایش می‌زند؛ آن‌قدری که اصفهانی بودنش خیلی واضح کاملا به چشم آید. این بار سومی است که درخواست صلوات می‌کند و بلد است که هر بار متنوع‌ترش کند تا جمعیت همراهی‌اش کنند.اما بی‌طاقت شده است، درست مثل آن پیرمرد بسیار سالخورده آذری زبان که صدایش کم بود و جمعیت یاری‌اش دادند و آن مرد میانسال بلند قامت کُرد که بلند و رسا ایستاد و برای ورود سریع‌تر رهبر صلوات گرفت. انتظار چند روزه‌شان احتمالا طولانی‌ شده بود و کم‌کم حوصله‌شان داشت سر می‌رفت که پیرمرد تهرانی بلند شد. از آن صف اولی‌ها بود ولی شباهتی به صف‌اولی‌های معمول نداشت. قامتی خمیده؛ اما نگاهی تیز و برنده به جمعیت انداخت و شروع کرد به رجزخوانی و همه ناخودآگاه یاد حاجی بخشی افتادند که چه قدر این روزها جای قاطعیت و صراحت و آن زبان تند و تیزش خالی بود و چه قدر امشب جایش خالی بود که مثل همیشه سربند «یازهرا» یش را ببند و شعار جدیدی یاد جمعیت دهد و رجزخوان انقلابی باشد که این جمعیت برایش زندگی داده بودند. پیرمرد مشغول بود؛ صدایش به سختی به گوش می‌رسید که رهبر آمد و جمعیت دستپاچه و غافلگیر ایستادند و سرک کشیدن ها شروع شد و شعارها کم‌کم یکپارچه شد و حسینیه امام خمینی سراپا ایستاد.
روزهای طلایی دفاع مقدس؛

عشقی متفاوت که جوانان دهه ۶۰ تجربه کردند

نمایشگاه «فرزندان روح‌الله» با نگاهی تازه به حوزه دفاع مقدس، به روایت حضور پرشور جوانان و نوجوانان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل پرداخته است.باقری درباره علل برگزاری این رویداد و دلیل پرداختن به جوانان گفت: «ما در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی سلسله نمایشگاه هایی را برای ادای دین به امام و انقلاب برگزار کرده و خواهیم کرد که شامل حوزه های مختلف و موضوعاتی متفاوت می‌شود. نمایشگاه «فرزندان روح الله» نیز بخشی از همین پروژه است که به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شده است.»
عملیات‌های موفق دفاع مقدس؛

عملیات «بیت‌المقدس» افتخاری برای ایرانیان

عملیات بیت‌المقدس به عنوان طولانی‌ترین عملیات دوران دفاع مقدس از ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ آغاز شد و در تاریخ ۴ خرداد به پایان می‌رسد.پس از عملیات ثامن‌الائمه و قبل از عملیات آزادسازی خرمشهر، عملیات‌های پیروزمندانه طریق‌القدس و فتح‌المبین هم صورت گرفت. در جریان عملیات فتح‌المبین شمال استان خوزستان از دشت عباس تا قسمت‌هایی از غرب کرخه آزاد شد و در یک تصمیم بسیار مهم و سرنوشت‌ساز، قرار بر این شد که عملیات بیت‌المقدس برای آزادسازی خرمشهر نیز بلافاصله انجام شود. از زمان اشغال خرمشهر، آزادسازی این شهر برای تمام مردم کشور یک آرزو شده بود. برای برخی‌ها باور این موضوع سخت بود که منطقه‌ای با مساحت ۶ هزار کیلومتر مربع، بلافاصله بعد از عملیات فتح‌المبین بخواهد آزاد شود. زیرا یک عملیات برای انجام شدن تنها به نیروی انسانی نیاز ندارد بلکه نیرو‌های پشتیبانی و تدارکات و همچنین سوخت و... نیز باید به صورت گسترده فراهم باشد. آن هم عملیاتی مثل عملیات بیت‌المقدس که آن همه مانع بر سر راه داشت و سیم‌خاردار‌ها و مین‌های ارتش بعث به‌طور مرتب در مسیر عملیات بود.
محسن رضایی:

تعدادی از روحانیون از بنی صدر حمایت می‌کردند و به ما می‌گفتند کارشکنی می‌کنید

نقش و نوع بازیگری ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران در سال اول دفاع مقدس از جمله مسائل قابل تأمل و جنجال برانگیزی بود که هنوز هم در رابطه با آن سئوال و ابهام‌های فراوانی در ذهن افکار عمومی به ویژه آن‌هایی که آغاز جنگ تحمیلی را درک نکردند، وجود دارد. به راستی اگر بنی صدر بی کفایت بود، چرا دوران ریاست جمهوری و فرماندهی او بر نیرو‌های مسلح بیش از ۸ ماه از دوران جنگ را در برگرفت؟
حسنی سعدی؛

غرضی در جنگ با ارتش چه‌ها که نکرد

نامزد ناکام و در‌عین‌حال متفاوت انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ در ۷۷ سالگی همچنان روی خط اخبار است. تاجایی‌که وقتی از چرایی ناتوانی ارتش در جلوگیری از توقف حمله عراق در منطقه صفر مرزی در روز ۳۱ شهریور ۵۹ پرسش می‌شود، انگشت اتهام نظامیان بعد از ۳۸ سال به سمت محمد غرضی نشانه می‌رود.
گردان دژ؛

تکاوران آزادسازی خرمشهر + عکس

تعدادی از نیروهای سپاه خرمشهر به همراه محمد جهان‌آرا از جمله افرادی هستند که در برابر چند لشکر عراقی ایستادگی کردند.
گزیده ای از عملیات نظامی دفاع مقدس؛

مروری بر اهم عملیات نظامی 8 سال دفاع مقدس

اینفوگرافی زیر به مروری بر اهم عملیات نظامی هشت سال دفاع مقدس می پردازد.
امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی در گفت‌وگویی مطرح کرد؛

بنی صدر با شنیدن گزارش من از آبادان غش کرد!

امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی از جمله فرماندهان دفاع مقدس است که در روزهای خطیر محاصره شهرآبادان، در کنار آیت الله حاج شیخ غلامحسین جمی حضور داشته و دشواری های آن روزها را از نزدیک شاهد بوده است.
صفحه  از ۱۹
نظرات و گلایه ها