نبرد در کردستان؛

تن های تنها، سرهای جدا

گریه امانمان را بریده بود سر هر جنازه که می رفتیم به هیچ وجه نمی شد شناسایی کرد چون بدن ها کاملا سوخته و از همه بدتر این که سرها را بریده بودند.
نانوای جبهه‌ها:

زنی که ۸ سال پیاپی برای جبهه‌ها نان پخت

دوست دارم بروم زیارت. مردم روستایمان گروه گروه می‌روند کربلا، ولی من پول ندارم که بروم. زمان جنگ پاسدارها می‌گفتند می‌خواهیم بفرستیمت مکه ولی من می‌گفتم الان وقتش نیست، باشد برای وقتی دیگر. حالا دوست دارم بروم.
در پی درگذشت هاشمی رفسنجانی؛

مروری بر نقش هاشمی در دفاع مقدس و پایان جنگ

«جناب حجت‌الاسلام آقای حاج‌شیخ علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی (دامت افاضاته)؛ بدینوسیله جناب‌عالی به سمت نمایندگی از طرف این‌جانب در شورای‌عالی دفاع منصوب ‎می‌شوید که ان‌شاءالله تعالی، ضمن انجام وظایف محوله به ادارات مربوطه دیگر نیز‏‎ ‎‏رسیدگی و نظارت نمایید.
شهید سید‌کرم‌علی موسوی؛

شهیدی که سنگ مزار ندارد!

مزار این شهید که در زمان شهادت به خاطر تنگدستی خانواده‌اش بدون سنگ مزار و در روستای زادگاهش آب ملخ دفن شده بود، هنوز با گذشت قریب به 28 سال از شهادتش همچنان بدون سنگ مزار باقی مانده است.
گزارشی از یک کتاب تازه انتشار در فرانسه پیرامون جنگ تحمیلی؛

رمزگشایی جنگ از میان شنودهای جاسوسی

دو جنگ بزرگ منطقه‌ای با عاملیت رژیم بعث عراق طی یک دهه، خاورمیانه را سخت تحت تأثیرقرارداده و عوارض ناشی از آن پیامدهای پیش‌بینی نشده‌ای را به‌دنبال آورد، تا آنجا که بدون آگاهی ازچرایی، چگونگی و بازتاب‌های این دو رخداد، بویژه جنگ طولانی مدت عراق علیه ایران نمی‌توان به صورت‌بندی دقیق تحولات خاورمیانه پرداخت و درک درستی از آن به دست داد.
یادبود عملیات هویزه و شهید علم‌الهدی؛

حکایت فرمانده دانشجویی که پس از شهادت با قرآنش شناسایی شد

این روزها سالروز عملیات نصر (هویزه) و شهادت مظلومانه شهید سید حسین علم الهدی و سایر شهدای مظلوم آن دیار است؛ شهدایی که تا پای جان ایستادند و ایستادگی کردند.
مهاباد؛

درگذشت شاهد عینی بمباران شیمیایی سردشت

یکی از شاهدان سردشتی دادگاه لاهه مربوط به پرونده بمباران شیمیایی این شهرستان درگذشت.
پانزدهم دی ماه؛

سالروز اولین عملیات زرهی جنگ تحمیلی

پانزدهم دی ماه سالروز عملیات نصر با محوریت قرارگاه عملیاتی لشگر 16 زرهی است، بهمین منظور فرمانده این قرار گاه به میان خبرنگاران آمد و از این عملیات گفت.

اتاق امنیتی مقام معظم رهبری در زمان جنگ + عکس

تصاویری از اتاق امنیتی مقام معظم رهبری در زمان جنگ را مشاهده می‌کنید.

هزینه درمان به لیست ناتوانی های جانباز شیمیایی اضافه شده است

هوشنگ قادریان از یادگاران هشت سال جنگ تحمیلی در دهلران این روزها به دلیل بی توجهی در وضعیت مناسبی نیست، جانبازی که بر اثر شیمیایی شدن امروز مورد حمایت هیچ دستگاهی قرار ندارد.
روایت تکان دهنده گفته نشده از عملیات کربلای4؛

پیکرشهدای ما وسیله ی سرگرمی عراقی ها شده بود+عکس

نمیدانم ساعت چند بود به هوش امدم ولی نمیدانستم کجا هستم،سعی کردم افکارم را جمع کنم که صدای شلیک گلوله هشیارترم کرد،صدای قهقهه و لحن عربی توجه مرا جلب کرد درحالی که سرم سینه دژ خین و تنم داخل آب بود خودم را آرام بالا کشیدم و از لای نی ها شروع کردم به نگاه کردن.
زمستان 1362 عملیات خیبر، منطقه هور الهویز:

عکسی کمتر دیده شده از "شهدای گمنام"

حمید داودآبادی نویسنده ارزشی کشورمان در صفحه اینستاگرامش تصویری از شهدای گمنام منتشر کرد.
روایتی از آرامنه حاضر در دفاع مقدس؛

گزارشی از حضور هموطنان ارمنی در جنگ

من خودم یک بار این صحبتم را در عمل ثابت کردم و همیشه گفته‌ام که هیچ وقت راضی نیستم به ارمنستان که وطن نیاکانم است برگردم چون از زمانی که پدر پدربزرگم به ایران آمد حس می‌کنم که ایرانی هستم و همیشه دوست دارم جایگاه خودم را در سنگر سازندگی این کشور حفظ کنم.
گزارش از خانه‌ای که صاحبش در بهشت است؛

اینجا چراغی روشن است

آنچه برای فرزندان آقا سید جلال اتفاق افتاد، زندگی دوباره بود و البته برای او و خانم، سرنوشت یعقوب بود و هجران یوسف.
مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا:

وجود و استمرار انقلاب به دلیل صبر خانواده شهداست

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، گفت: وجود انقلاب اسلامی به دلیل صبر و حوصله خانواده‌های شهداست و اگر این صبر نبود از انقلاب اسلامی هم چیزی باقی نمی‌ماند.
رسالت آثار هنری و دفاع مقدس؛

با تاریخ ایران چه کردیم؟

فیلم های جنگی ما که به تازگی تمی از طنز و هجو به آن داده شد، نه تنها مفهومی را منتقل نکرد بلکه گوشه‌ای از مشقت مردم و رزمندگان را که با دست‌های خالی به جنگ می‌رفتند به نمایش نگذاشت و مخاطب کم سال را به این توهم انداخت که جبهه در حد یک اردوی تفریحی بوده که هیجان شلیک هم به آن اضافه شده.
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین؛

پیکر ۶۰۰۰ هزار شهید جنگ تحمیلی کشف نشده است

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به شهادت ۲۰۰ هزار رزمنده در هشت سال جنگ تحمیلی، گفت: پیکر ۶ هزار شهید هنوز کشف و تفحص نشده است.
روایتی از خواهر شهید مجبتی رهبری؛

آخرین قول یک فرمانده "تبعیدی"

دنیا روی سرم خراب شد. وقتی به خودم آمدم، دیدم تمام همسایه‌ها در خانه ما جمع شده‌اند و دوستانم برای دلداری‌ام آمده‌اند. هیچ چیز در آن لحظه تسکینم نمی‌داد. دلم می‌خواست گریه کنم اما اشک‌هایم خشکیده بود. مادرم هم حال خوشی نداشت اما مردم‌داری می‌کرد. می‌دانست با شیون و زاری تو دل خیلی از مادرهایی که بچه‌هایشان در جبهه بود خالی می‌شد.
بیمارستان صحرایی یعنی ...

زندگی و مرگ زیر سقف کانکس‌ها

بیمارستان‌های صحرایی در جنگ نام بسیار آشنایی است که کمتر به آن پرداخت شده است. پزشکان برای ایجاد بیمارستان در خط مقدم تلاش بسیاری کردند که مهمترین اقدام در حفظ نیروی انسانی در جنگ در تمام دنیا به شمار می‌رود.
به مناسبت هفتم آذرماه روز نیروی دریایی منتشر می‌شود

خاطرات یکی از طراحان عملیات دریایی مروارید

خاطرات یکی از طراحان عملیات دریایی مروارید، به مناسبت هفتم آذرماه روز نیروی دریایی منتشر می‌شود.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها