سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پیشنهاد اندیشه‌ورزی؛

شیوه مطلوب «ساماندهی دروس معارف» چیست؟

بررسی شیوه‌های مطلوب «ساماندهی دروس معارف» در دانشگاه‌ها، موضوعی است که می‌تواند برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها استفاده شود.
گفتگوی تفصیلی با استاد دانشگاه شریف؛

برنامه‌های درسی را باید متناسب با نیاز جامعه طراحی کنیم

ایرج گودرزنیا، استاد دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف، برای ما از خاطراتش گفت؛ از مسیر سختی که او را به این مرحله رسانده است. سلام و احوال پرسی گرم، سپس دعوت ما به نشستن، مشغول آماده سازی که شدیم، شروع کرد به گفتن از گذشته‌ها، گهگاهی صدایش را صاف می‌کرد و مجدد ادامه می‌داد، از چهل وپنج سال تدریسش می‌گفت:، از انجمن‌هایی که راه اندازی کرده بود، از تجربیاتش در دانشگاه‌های آن ور آب، از اختراعاتش و...، آنقدر شیرین سخن می‌گفت که دلم نمی‌آمد با سوال پرسیدن، رشته سخن او را قطع کنم، اما چه باید می‌کردم، سوال بخشی از مصاحبه بود. دکتر ایرج گودرزنیا، استاد دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف، برای ما از خاطراتش گفت. از مسیر سختی که او را به این مرحله رسانده است.
عضو کمیسیون آموزش مجلس:

اصلاح ساختار آموزش کشور به قوانین جدید نیاز ندارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختار آموزشی کشور به قوانین جدید نیاز ندارد و تنها اراده وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش را می‌طلبد.
مجتبی شریعتی:

«پیوست شغلی» شرط مجوز تاسیس رشته شد

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: دریافت مجوز تاسیس رشته در دانشگاه‌ها در سال 98 در گرو پاسخ به سوال پارامتر «پیوست شغلی» است .
رئیس جمهور در مراسم نکوداشت یکصد سال تربیت معلم در ایران:

نسخه روحانی برای یادگیری زبان انگلیسی

رئیس جمهور در مراسم نکوداشت یکصد سال تربیت معلم در ایران: زبان خارجی را در مدارس نباید از آموزش گرامر شروع کرد روحانی درباره افزود آیا دانش‌آموزان ما می تواند 2 دقیقه به زبان خارجی صحبت کند؟
هنوز از 20؛

معیار سنجش دانش آموزان

این پرورش نمی تواند به دست کسانی مدیریت شود که هنوز نمره گذاریشان به اندازه تعداد انگشتان ِ دست و پایشان بوده و تصور دارند عددی بالاتر از 20 وجود ندارد!
کارشناسان آموزشی تأکید کردند؛

رونق بازار کمک آموزشی ها بخاطر حجیم بودن کتاب های درسی

دو روز پیش رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور اعلام کرد که حجم کتب درسی سنگین نیست و انتقاداتی که مطرح می‌شود غالباً کلی‌گویی است. حجت‌الاسلام علی ذوعلم از معلم‌ها، خانواده‌ها و دانش‌آموزان خواست تا برایش نامه بنویسند و عنوان کنند که حجم کدام کتاب زیاد است.
معاون دادستان کل کشور؛

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

محمدجواد حشمتی روز سه شنبه گفت : هر مؤسسه‌ای که برای آموزش و کنکور مجوز می‌گیرد، باید طبق قاعده و ضابطه فعالیت کند و از طرف دیگر نهادها و سازمان‌های مسئول نیز باید بر عملکرد این آموزشگاه ها نظارت داشته باشند.
میرحمایت میرزاده؛

مهارت‌گرایی جایگزین مدرک‌گرایی می‌شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قصد دارد مهارت‌گرایی را جایگزین مدرک‌گرایی کند.
معاونت پرورشی که در کلیشه‌ها باقی ماند؛

فاصله بین نیازهای دانش‌آموزان با عملکرد معاونان پرورشی مدارس

این معاونت در کلیشه‌های دهه 60مونده و باور نمی‌کنه که نیازهای دانش‌آموزان متفاوت و فراتر از گروه سرود و برگزاری مسابقات است. این برنامه‌ها با واقعیت موجود در بین نوجوانان فاصله معناداری داره.
از سوی مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان؛

"گام دوم انقلاب اسلامی"برنامه درسی می‌شود

"گام دوم انقلاب اسلامی"به عنوان جدیدترین درس آموزشی مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان منتشر شد.
تطبیق آموزش فلسفه در ایران و غرب؛

چرا نمی‌توانیم فیلسوف تربیت کنیم؟

اغلب اهالی فلسفه به این موضوع نقد دارند که «چرا در دانشگاه‌های ما از دل سیستم آموزش فلسفه، فیلسوف متولد نمی‌شود؟» این در حالی است که ما در فلسفه‌ورزی گذشته درخشانی داشتیم و امروز کشورهای غربی گوی سبقت را از ما ربوده‌اند. اما چرا؟ سیستم آموزش فلسفه در کشورهای غربی چه تفاوتی با سیستم آموزش ما دارد که آنان را در دانش فلسفه در وضعیت بهتری قرار داده است؟ برای بررسی این موضوع سراغ دکتر سید حسن امین رفتم. او صاحب کرسی استاد تمام در دانشگاه گلاسگو بریتانیا است. نکته جالب درباره او این است که استاد راهنمای رئیس  جمهوری روحانی نیز بوده است.
نیازهای دانش‌‌آموزان تغییر کرده است؛

انتقاد وزیر آموزش و پرورش از محتوای کتب درسی

وزیر آموزش و پرورش گفت: آیا نیاز دانش‌‌آموزان با ۱۵، ۲۰ سال پیش فرق نکرده است؟ معتقدم بخش عمده سبد یادگیری از محتوایی پر شده که باید جای خود را به محتوای دیگری بدهد. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دانش‌آموزان به نیازهای جدیدتری نیاز دارند که ما در سبد یادگیری جای کافی برای آن نگذاشتیم، گفت: بچه‌ها در مدرسه عمدتاً چیزی می‌آموزند که در بیرون از مدرسه کمتر به آن نیاز دارند.
مصطفی رحماندوست:

امروزه قصه گویی به عنوان تکنولوژی آموزشی مطرح است

مصطفی رحماندوست نویسنده کتاب کودک معتقد است: جشنواره قصه‌گویی و جشنواره هایی از این دست نشان می دهد اتفاقات تازه‌ای رخ داده و امروزه قصه‌گویی به عنوان تکنولوژی آموزشی مطرح است و برخی از مدارس با افتخار اعلام می کنند با این تکنولوژی در حال کار هستند
یادداشت دکتر شجاعی‌زند؛

دفاع از تحول علوم‌ انسانی

«تحول در علوم ‌انسانی» با «بومی‌سازی علوم‌ انسانی» و «دینی‌سازی علوم‌ انسانی»، سه مقوله متفاوت هستند نه سه عنوان برای یک هدف. هرچند که غالباً این سه مقوله، در عمل با هم خلط می‌شوند. بر این اساس، می‌توان و باید به دنبال تحول علوم‌ انسانی و بومی‌سازی علم رفت بی‌آنکه قائل به «دینی‌سازی علم» باشیم؛ چراکه این سه مقوله از هم متمایزند و لازم و ملزوم یکدیگر نیستند.
وزیر آموزش‌‌و‌پرورش:

کتاب کمک‌آموزشی برای دانش‌آموز ابتدایی سم است

وزیر آموزش‌‌و‌پرورش گفت: استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی برای بچه‌ها در دوره ابتدایی سم است، زیرا بچه‌ها را از مدرسه جدا و یادگیری را طاقت‌فرسا و تلخ کرده است.
اشتباهات قابل چشم پوشی نیست؛

کلاف سردرگم رابطه کتاب‌های درسی، کمک درسی و کنکور

کلاف سردرگم رسیدن به پاسخ این مساله که نیاز به کلاس های کنکور و کتاب های کمک درسی و بعضا صرفا تجاری از کجا نشات می گیرد، زوایای پنهان بسیاری دارد که در این گزارش به برخی‌شان پرداخته شده است.
نقد و بازنگری در محتوای کتاب های درسی؛

نقد و بازنگری در محتوای کتاب های درسی یک ضرورت راهبردی

نقد و بررسی و لزوم تغییر و بازنگری محتوایی کتب و محتوای آموزشی مدارس بر اساس نیاز دانش آموزان و جامعه و متناسب با زمان، به عنوان مبنایی برای تحول و توسعه، یکی از مهمترین اهداف و راهبردهای آموزشی دولت ها شمرده می شود
نظام آموزشی در دنیا؛

چه موضوعاتی در مدارس سرتاسر دنیا تدریس می شود؟

مدرسه مکانی است که در آن نوجوانان برای آینده زندگی خود تصمیم می گیرند. اما مدارس هر کشوری شیوه متفاوتی برای کشف و پیشرفت استعداد دانش آموزان دارند.
محتوای آموزشی در ایران؛

زبان خوب است اما فقط از نوع فرنگی‌اش!

مقاله‌ای می‌خواندم که با استناد به نتایج یک پژوهش تحلیل کرده بود «دانش‌آموزان ایرانی از آنجا که در خواندن زبان فارسی ضعیفند، در درک و دریافت درس‌هایی چون علوم و ریاضی نیز به مانع برمی‌خورند.» به‌عبارت دیگر، ضعف محصل‌های ما در خواندن، آن هم «خواندن فارسی»، موجب می‌شود تا کمیت‌شان در سایر علوم نیز بلنگد و با مشکل مواجه شوند. از خانواده و مدرسه گرفته تا انواع مؤسسات آموزشی و از خویشاوندان و همسایه‌ها گرفته تا برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی، همه و همه مدام بر طبل موفقیت خیل دانش‌آموزان ما می‌کوبند؛ که البته از منظر همه آنها موفقیت به این معناست که دکتر و مهندس شوند!(تازه منظورشان هم از دکتر، نه اخذ دکتری در یک عالمه رشته دیگر، بلکه عمدتاً «پزشک» است و تازه آن هم فقط از نوع شیک و بالاشهری‌اش!) اما جای بسی شگفتی است که خانواده‌ها و سیستم آموزشی نسبت به خواندن فارسی بچه‌ها و بالا رفتن سطح دانش فارسی آنها، هیچ حساسیتی نشان نمی‌دهند!
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها