سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مطالبات زنان در ارتقای جایگاه اجتماعی؛

افزایش سهم مدیریت زنان در دولت روحانی

بالاخره پس از کش‌وقوس‌های زیاد، مجلس دهم با اختصاص هفده کرسی به زنان توانست رکورد بشکند؛ رکوردی که سال‌ها جزو مطالبات زنان بود اما محقق نمی‌شد.به اعتقاد این نماینده زن ، در این دوره از مجلس شاهد حضور بیشتری از بانوان نسبت به دوره‌های قبل هستیم، اما با توجه به اینکه خانم‌ها نیمی از جمعیت کشور و تحصیلکردگان سطوح دانشگاهی را تشکیل می‌دهند، ۶ درصد فعلی راضی‌کننده نیست. به‌گفته وی ، ‌با افزایش تعداد نمایندگان خانم در مجلس قطعاً شاهد به نتیجه رسیدن مطالبات دیرین بانوان جامعه خواهیم بود.
زنان سیاستمداری که برخی تاریخی شدند و برخی از تاریخ جاماندند

زنان در بازی تاج و تخت؛ از آلا صالح تا جمیله بوپاشا

زنان زیادی در طول تاریخ، خود را در قدرت سیاسی و سرنوشت تاریخی ملت خود شریک کردند، این شراکت یا از طریق ساز و کار قانونی مانند به ارث بردن تاج و تخت بود یا از طریق انقلاب و براندازی نظام سیاسی کهنه و بر پا کردن نظام سیاسی جدید. آلا صالح، دختر دانشجوی ۲۲ ساله سودانی که این روزها تبدیل به نمادی از انقلاب سودان علیه عمرالبشیر شده است، نمونه ای از زنان تاریخ ساز گروه دوم است؛ زنان انقلابی!
دانستنی های سلامت ؛

اولین مدرک پزشکی زنان در ایران در سال ۱۳۳۵+عکس

براساس شواهد اولین زنی که دانشنامه فارغ‌التحصیلی رشته پزشکی‌اش را دریافت کرد، دکتر آفاق آذربال متولد ۱۳۰۶ و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران بود.
معصومه ابتکار مطرح کرد؛

تشریح برنامه‌های معاونت ریاست‌جمهوری برای زنان سیل‌زده

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده برنامه‌های این معاونت برای زنان سیل‌زده را تشریح کرد.معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در مرحله بعد از امدادرسانی خدماتی در مرحله اسکان و بازگشت به شرایط عادی باید به افراد ارائه شود، ادامه داد: در این مرحله بحث مدیریت شرایط روانی مهمترین موضوع است و افراد و خانواده‌ها در شرایط سختی قرار دارند و باید بتوانند از نظر روانی نشاط لازم را داشته باشند، البته این موضوع خوشبختانه بسیار مورد توجه فرمانداران قرار دارد و تلاش می‌کنند ابزار نشاط را برای کودکان فراهم کنند و فعالیت‌هایی را برای کودکان اگرچه در کمپ‌ها حضور دارند نیز برگزار کرده‌اند.
مدیریت زنان در جامعه ؛

افزایش حضور زنان در مجلس، نیازمند تلاش قانونگذاران است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شرایطی با پیشنهاد افزایش تعداد کرسی های زنان در مجلس مخالفت کردند که آمارهای جهانی و منطقه ای بیانگر رتبه پایین ایران به لحاظ حضور آنها در مجالس قانون گذاری است؛ گذار از این شرایط نیازمند تلاش قانون گذاران است.پیشنهاد دوم از سوی فاطمه حسینی مطرح شد به این صورت که کرسی‌های دارای 4 و 5 کرسی نمایندگی 2 نفر از فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص ‌یابد و در حوزه‌های دارای 6 کرسی نمایندگی و بالاتر یک سوم فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص ‌یابد. طبق این پیشنهاد، حوزه‌های انتخابیه دارای یک یا دو کرسی نمایندگی تحت تأثیر این پیشنهاد قرار نمی‌گرفتند که با این حساب بیش از 170 حوزه انتخابیه مشمول این پیشنهاد نیستند.
رای مردانه مجلس علیه یک تصمیم زنانه؛

مخالفت نمایندگان مجلس با اختصاص سهمی از فهرست‌های انتخاباتی به زنان

نکته جالب است که تعداد بسیاری از نمایندگان مرد مجلس، هنگام رای گیری با نشان دادن عدد 4 و بالا بردن دست خود موافقت خود را با این طرح اعلام کردند.
شهیندخت مولاوردی:

روحانی می‌گوید وعده وزیر زن نداده است/ حجاب از ابتدا نباید اجباری می‌شد

شهیندخت مولاوردی معاون سابق روحانی در امور زنان و خانواده بر این عقیده است اکنون در بحث زنان و برابری در حال در جا زدن هستیم درحالی که کشورهایی مانند عربستان در برخی از مباحث به دلیل نوآوری و نه مسائل سیاسی در رتبه‌های بالاتری از ما قرار دارند.
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان؛

نگرانی از سوء استفاده از افزایش وام ازدواج برای معامله دختران

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با ابراز نگرانی از تبدیل شدن افزایش وام ازدواج به عاملی برای معامله دختران گفت: در برخی از نقاطی که با فقر فرهنگی روبه رو هستند افزایش بیش از این وام ازدواج ممکن است باعث معامله دختران زیر ۱۸ سال شود.تندگویان با اشاره به فعالیت شبکه کارآفرینی سازمانهای مردم نهاد نیز توضیح داد این شبکه ارائه آموزشهای لازم در حوزه کار آفرینی به جوانان را آغاز کرده است . همچنین قصد داریم امسال شبکه "بازار" را طراحی کنیم به طوری که جوانان بتوانند توسط این شبکه در پروسه کامل تولید یک کالا تا فروش آن قرار بگیرند.
چالش‌های خوانندگان زن برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی؛

هنری که درآمد ندارد

کنسرت بانوان پس از انقلاب اسلامی و از اوایل دهه‌ ۷۰ شکل گرفت. پیش از انقلاب چیزی به‌نام کنسرت بانوان وجود نداشت، اما تنها یکی، دو ارکستر بانوان فعالیت داشتند. با وجود این، پدیده‌ اجرای موسیقی زنان برای زنان چیزی نیست که منحصر به عصر مدرن و زمان حال باشد. این سنت پس از اسلام در مجامع زنانه و اندرونی‌ها وجود داشته است. در مراسم مذهبی، چه عزاداری و چه مراسم شادی نظیر اعیاد مذهبی، جشن‌های ملی و عروسی و ختنه‌سوران و غیره در میان زنان وجود داشته و این سنت فرهنگی حتی پس از مشروطه که تابوی حضور خوانندگان زن در مجامع عمومی شکسته شد، همچنان در میان مردم کوچه و بازار متداول بوده و هست.
توانمندسازی زنان؛

ابزارهای تحقق «رونق تولید» در دست زنان ایرانی

دستگاه های متولی زنان و خانواده با نامگذاری سال ۹۸ به نام «رونق تولید» برای توسعه تولید کالای ملی توسط زنان و محقق شدن این شعار سیاستگذاری و برنامه ریزی کرده‌اند.
مطابق ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی در مورد ازدواج دختران ؛

شرایط اجازه دادگاه برای ازدواج دختران

در برخی موارد ممکن است پدر بدون دلیل محکمه پسند و منطقی با ازدواج دختر باکره خود مخالفت کند و از دادن اجازه امتناع کند. در این خصوص راهکار آن را ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی چنین پیش بینی نموده که گرچه اجازه ازدواج دختر دوشیزه با پدر اوست، لیکن چنانچه شخص هم تراز خودش را پیدا کرد می‌تواند با معرفی به دادگاه خانواده نسبت به ثبت ازدواجِ رسمی اقدام کند.
نقش زنان در دفاع مقدس؛

زنان جانباز بعد از جنگ هشت ساله

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده مطلبی با عنوان زنان جانباز بعد از جنگ هشت ساله در کانال تلگرامی خود منتشر کرد.
در نشست فراکسیون زنان با جمعیت مامایی ایران مطرح شد:

اتحاد فراکسیون زنان و جمعیت مامایی ایران برای نجات زنان و دختران مناطق سیل زده

نشست فراکسیون زنان با حضور مسئولان جمعیت مامایی ایران به منظور ارائه راهکار برای نجات زنان و دختران گرفتار شده در سیل استان های مختلف کشور برگزار شد.
معصومه ابتکار عنوان کرد؛

احمدی نژاد از زنان به عنوان ویترین استفاده می‌کرد

ابتکار می‌گوید احمدی نژاد در دولتش از زنان به عنوان ویترین استفاده می‌کرد و حضور زنان در جامعه را به صورت بنیادین و ساختاری حل نکرد.در بحث زنان باید بگویم تفاوت نگاه و دیدگاه میان اصولگرایان و اصلاح طلبان وجود دارد، تفکر ما این است که زن در هویت انسانی و زنانه خود و روحی که خداوند در آن دمیده، هیچ تفاوتی با مرد ندارد بنابراین اینگونه نیست که زن ناقص باشد یا وابسته باشد یا ماهیت وجودی‌اش نشات گرفته از فرد دیگری باشد.
آمارهای ضدونقیض؛

بررسی دو خبر کاهش سن بلوغ دختران ایرانی و رسیدن سن اعتیاد به 19 سال

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درباره وضعیت سن بلوغ در کشور گفت: طبق بررسی‌ای که چندسال قبل انجام دادیم، سن بلوغ در دختران ایرانی نسبت به دهه قبل کمتر شده است. از طرفی هم مسئول دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، سن اعتیاد را 19 سال اعلام کرد؛ دو خبری که دو معضل مهم را در میان جوانان و نوجوانان مطرح می‌کنند؛ مسائلی که پیش از این بارها روی آنها تأکید شده بود. دسترسی ساده به اطلاعات و همچنین دردسترس‌بودن مواد مخدری مانند گل و حشیش می‌تواند علل اصلی این دو پدیده در میان نوجوانان و جوانان باشد.
کار‌هایی ثروتمندترین زنان دنیا؛

ثروتمندترین زنان دنیا

هر زمان که یک مرد ثروتمند تصمیم بگیرد از همسرش جدا شود، جایگاه زنان ثروتمند جهان جابه‌جا می‌شود. این اتفاق در اواخر هفته گذشته رخ داد؛ بنیانگذار کمپانی مشهور آمازون یعنی جف بزوس و همسرش مک‌کنزی به طور توافقی از یکدیگر جدا شدند. این زوج خبر جدایی‌شان را روز چهارشنبه (۹ ژانویه) در بیانیه‌ای مشترک در توییتر اعلام کردند.در این مطلب قصد داریم ۷ زن ثروتمند جهان در سال ۲۰۱۹ را به شما معرفی کنیم.
سیده فاطمه حسینی/نماینده تهران در مجلس:

چرا باید از افزایش تعداد نمایندگان زن دفاع کرد؟

موضوع افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس که بررسی الحاق آن به قانون انتخابات مجلس در دستور کار این هفته صحن علنی قرار دارد، راهی طولانی را طی کرده و در ادوار مختلف بارها مطرح شد اما امروز در وضعیتی متفاوت از گذشته در معرض آرای نمایندگان قرار گرفته است.
ملکشاهی مطرح کرد؛

احتمال مطرح شدن مجدد موضوع کودک همسری/ چهره قوه قضاییه درخشان‌تر شود

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در خصوص رد شدن طرح کودک همسری با بیان اینکه این طرح به دلایل مختلف همچون موانعی که در جامعه برای ازدواج ایجاد می‌کرد رد شد از احتمال مطرح شدن دوباره این طرح در مجلس خبر داد.
برده داری مدرن؛

آزادی زنان در جهان از تبلیغات تا واقعیت!

واقعیت تبلیغات رسانه ای از آزادی زنان در جوامع غربی، چیز دیگری است که گزارش زیر به مواردی که در خود همان رسانه های غربی بیان شده است اشاره می کند.
طیبه سیاوشی شاه عنایتی :

دردسرهای یک ساله نماینده زن مجلس

نماینده مردم تهران می گوید من برای اینکه گفته‌ام عرصه نشاط و شادمانی با حضور مردم در رویدادهای فرهنگی فراهم می‌شود، اینکه زنان هم امکان حضور در ورزشگاه داشته باشند یا یک هنرمند در پارک و فضای باز رایگان کنسرت برگزار کند دائم بد و بیراه شنیده‌ام.
صفحه  از ۷۵
نظرات و گلایه ها