سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ابتکار:

گفت و گو بین اعضای خانواده به ۲۰ دقیقه کاهش پیدا کرد

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: براساس مطالعات علمی انجام شده گفت و گوی بین اعضای خانواده ها از ۲ ساعت در شبانه روز ۲۰ سال گذشته اینک به ۲۰ دقیقه کاهش پیدا کرده است.
سوژه کارتونی شهاب جعفر نژاد؛

جرات داری دکمه رو بزن!

شهاب جعفر نژاد با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود به گرم شدن هوا در روزهای تابستان و افزایش استفاده از وسایل سرمایشی (کولر) در منازل که گاه با حساسیت‌هایی از سوی والدین همراه است، پرداخت.
معاون رئیس جمهور در امور زنان؛

طرح ملی گفتگوی خانواده به مرحله بسیج اجتماعی می‌رسد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت:‌ طرح گفتگوی خانواده موقعیت‌یابی در ارتباط با خانواده و مهارت‌های زندگی بوده است که در مراحل بعد بسیج اجتماعی اتفاق می‌افتد.
فقدان گفتگو در خانواده های ایرانی؛

فقدان گفت‌وگو در خانواده، وجه اشتراک مسئله مهدی هاشمی و نجفی

فقدان گفت‌وگوی موثر در فضای خانواده از منظر جامعه شناسی مردم مدار و بینش جامعه شناسی قابل بررسی است. از طرفی پدیده های اجتماعی و مساله چرایی و چگونگی دگرگونی آن‌ها، در بستر تاریخی معینی قابل درک هستند.
تشویق زنان روسی به فرزندآوری؛

خدمات فوق‌العاده روسیه برای تشویق به فرزندآوری

دولت روسیه سالانه بیش از ۳۰ درصد از بودجه سالانه خود را در بخش سیاست‌های اجتماعی هزینه می‌کند که اعطای کمک هزینه‌های متعدد به فرزندآوری و حمایت از خانواده از جمله آن است.در سال‌های اخیر در کنار مشکل کمبود جمعیت و کاهش نرخ باروری، پیری جمعیت نیز به تدریج گریبان گیر این کشور شده است.
والدین ایرانی بهترین دانش آموزهای جهان؛

به هم ریختگی نقش ها، عصیان و احساس فرسودگی در خانواده

شما به‌عنوان پدر یا مادر، دقیقاً چه نقشی در خانه دارید؟ می‌خواهید بگویید معلوم است پدر یا مادر هستیم و وظیفه داریم به تربیت فرزندان برسیم و امنیت‌ و خورد و خوراک‌شان را تأمین کنیم و از این حرف‌ها. اشتباه می‌کنید؛ شما هزار و یک نقش برعهده گرفته‌اید الا نقش پدر یا مادر بودن.
همسرتان عصبانی است؟

هنگام عصبانیت چگونه با همسر خود رفتار کنیم؟

یک روانشناس گفت: داشتن یک زندگی آرام با وجود همسر بداخلاق باعث آشفتگی روابط می‌شود که با تدبیر می‌توان در روحیات او تاثیرگذار بود.
پایین آمدن سن بلوغ در دختران و پسران چه خطراتی دارد؟

بحرانی به نام «بلوغ زود هنگام»+ فیلم

پایین آمدن سن بلوغ در دختران چه خطراتی دارد؟پاسخ پزشکان به سوال کاهش سن بلوغ دختران و پسران این است که این روند از 10 سال پیش آغاز شده است.سن بلوغ بین یکسال و نیم تا دوسال کم شده است.اکنون دختران در 10 سالگی و پسران در 12 سالگی به بلوغ می رسند. بلوغ زودرس خطرناک است زیرا هم باعث ایجاد برخی بیماری ها در آینده برای فرد میشود و همین که فرد دارای آمادگی شناختی روانی برای ورود به این مرحله نیست .هر چقدر دوره بازی و کودکی کمتر باشد، آمادگی بلوغ زودرس بیشتر می شود.
قانون از قربانیان خشونت خانگی چگونه حمایت می‌کند؟؛

کتک نمی‌خوردم اما هر روز تحقیر می‌شدم!

امشب بعد از مدت‌ها قرار شده بود برای دیدن فیلمی که به تازگی روی پرده سینما رفته و غوغا کرده بود به سینما برویم. فکر می‌کردم تغییر دادن در رویه زندگی یکنواختمان ممکن است کمی باعث تغییر رفتارهای زشت حمید شود. در حال امتحان کردن لباس بودم که حمید داخل اتاق شد. نگاهی به سر تا پای من کرد و گفت چرا جدیداً شبیه دهاتی‌ها لباس می‌پوشی؟ عوض کن این لباس‌ها را. بعد هم بیرون رفت انگار فقط برای گفتن همین حرف به داخل اتاق آمده بود.
یک روانشناس تأکید کرد:

آگاه کردن والدین نسبت به تبعات کم فرزندی؛عامل تغییر سبک فرزندآوری

یک روانشناس تأکید کرد: می توان از طریق آموزشهای قبل، بعد و حین ازدواج و رسانه ها، خانواده ها را نسبت به تبعات تک فرزندی آگاه کرده و موجب تغییر سبک زندگی فعلی و تمایل زوج ها به فرزندآوری شد.
مصالحه یک هنر است؛

شش مهارتِ مدیریت تعارضات در زندگی زناشویی

در زندگی زناشویی گاهی تعارضاتی بین زن و مرد شکل می گیرد اما چگونگی مدیریت تعارضات بسیار اهمیت دارد.ایجاد فاصله و فرصت در هنگام تعارضات ،صحبت کردن مودبانه ،گوش دادن به احساسات طرف مقابل،شنونده خوب بودن در این تعارضات و بیان واضح خواسته ها و در آخر مصالحه و مذاکره است که باید در این روند تعارضات صورت بگیرد.
چالش تابعیت یا عدم تابعیت ایرانی؛

مادرم ایرانی است من کجایی‌ام؟

«می‌فهمی درد ما چیست؟ نمی‌فهمی. درد ما را کسی درک نمی‌کند. خیلی‌ها نمی‌دانند ما چه می‌گوییم چون هیچ وقت جای ما نبوده‌اند. درد ما درد بی‌شناسنامه بودن است.» زهرا زن ایرانی که 15 سال پیش با یک مرد افغانستانی ازدواج کرده، اینها را می‌گوید و از درد بی‌شناسنامه بودن بچه‌هایش می‌نالد.فعالان اجتماعی می‌گویند: تصویب لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی گام رو به جلویی است. لایحه‌ای که طبق آن فرزندان زیر 18 سال هم به درخواست مادرشان می‌توانند شناسنامه بگیرند و بالای 18 ساله‌ها هم خودشان می‌توانند درخواست کنند. آنها امیدوارند این لایحه در صحن علنی مجلس تصویب و در شورای نگهبان نیز تأیید شود. این لایحه اردیبهشت ماه امسال بررسی خواهد شد.
یادداشت از بابایی‌طاهری؛

نقش خانواده در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

خانواده‌ در کشاکش روزگار و پستی و بلندی‌های ایام و مشکلات دوران، باید نگاهشان همواره به قله باشد و فراموش نکنند که فرزندی که در دامان آنها پرورش می‌یابد، قرار است چه باری را به دوش بکشد.چندی می‌گذرد از وارد شدن انقلاب شکوهمند اسلامی به دهۀ پنجم عمر خود و صدور بیانیۀ مهم گام دوم توسط رهبری معظم. تا به حال پیرامون حوزه‌های متکثر و متفاوت این بیانیۀ جامع، یادداشت‌های مختلفی نگاشته و منتشر شده است. نوشتۀ حاضر اما قصد دارد به نقشی که هر خانوادۀ ایرانی می‌تواند برای برداشته شدن این گام ایفا کند، بپردازد.
روابط همسران؛

افزایش خیانت در روابط زناشویی

یکی از معضلات جامعه امروزما روابط فرا زناشویی است. به گفته بسیاری از منابع حقوقی دلایل طلاق‌های بسیاری در دادگاه‌های خانواده، خیانت یکی از زوجین اعلام شده است. اتفاقی که می‌توان ریشه‌های آن را در زمین آسیب‌ها اجتماعی و بسیاری از ضدفرهنگ‌های عصرجدید جست وجو کرد.
کوری عاطفی؛

زن و شوهرانی که در زندگی دیگر حرفی برای گفتن ندارند

گاهی در بعضی روابط عاطفی 2نفر با وجود اینکه همچنان در کنار هم هستند، ولی حرفی برای گفتن ندارند، توجهی به هم نمی‌کنند و انگار فقط از روی عادت یا اجبار محکوم به بودن در کنار یکدیگرند. در چنین مواردی می‌توان گفت انگار محبت و عاطفه در رابطه، بینایی خود را از دست داده و فضایی برای دیده‌شدن همدیگر وجود ندارد.
کور وارد خانه‌ی مردم شویم و کـَر از آنجا بیرون بیاییم !

زندگی دیگران را نابود نکنیم

یواش یواش از شغلش دلسرد شد و درخواست حقوق بیشتر کرد . صاحب کار هم قبول نکرد و اخراجش کرد . قبلا شغل داشت ، اما حالا بیکار است ...
تبلیغ کتک زدن زن در رسانه ملی؛

فرمول صدا‌و‌سیما برای ترویج خشونت علیه زنان !

صدا‌و‌سیما بازهم در اقدامی نسنجیده پرچم سفید را برای مردانی بالا برده است که باید مورد توبیخ و حتی درمان قرار بگیرند؛ اقدامی نسنجیده که شاید برای بقا و دوام خانواده‌ها صورت گرفته اما به اعتقاد کارشناسان در جهت تعویق تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان قدم برداشته است.
مطهره پایکاری مطرح کرد؛

از خانه‌داری تا بازنشستگی

از خستگی روی پا بند نبودم، آنقدری که نمی‌توانستم کلید را تنظیم کرده و در داخل قفل در فرو کنم. دستانم را کنار بدنم انداختم، کمی چشمانم را روی هم گذاشته و فشار دادم. بعد از چند ثانیه دوباره امتحان کردم و موفق شدم. به داخل خانه رفتم و با همان لباس‌ها خودم را روی مبل رها کردم. وقتی چشم گشودم ساعت ۱۲ بود. با اعصابی بهم ریخته برخاستم. چرت ۱۰ دقیقه‌ای مساوی شده بود با ۳ ساعت خواب روی مبل. علی رغم گرسنگی شدید، به خوردن کمی آب اکتفا کردم و درحالیکه زیر لب از این زندگی یکنواخت کسل‌کننده گله می‌کردم، به اتاق رفتم تا قبل از اینکه خواب از سرم بپرد دوباره بخوابم چون فردا هم مثل همیشه باید ۵ صبح بلند می‌شدم.
درمان ناباروری در ایران؛

بچه‌دارشدن به قیمت گزاف

حداقل هزینه درمان ناباروری در ایران به‌طور متوسط 20میلیون تومان می‌شود. طبق آمار دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، حدود سه میلیون زوج ایرانی، سابقه ناباروری اولیه و ثانویه دارند و سالانه حدود 88 هزار زوج نابارور به این تعداد اضافه می‌شوند. طبق آمار ورزات بهداشت در سال1397، شیوع ناباروری در کشور 15تا 20درصد است.‌ماه گذشته بود که نایب‌رئیس هیأت مدیره انجمن ناباروری ایران اعلام کرد از هر پنج زوج ایرانی یک زوج با مشکل ناباروری درگیر است؛ یعنی یک‌پنجم از 24میلیون زوج ایرانی با مشکل ناباروری مواجه هستند.
ماجرای دنباله‌دار کم‌کم، کم شدن؛

آمار و ارقام فرزندآوری در ایران

فرزندآوری در ایران امروز ما و سال‌های اخیر چه وضعیتی داشته و دارد؟ ایران تغییرات شدیدی را در این حوزه تجربه کرده است. در دهه60، رشد جمعیت ایران و البته نرخ فرزندآوری یا باروری در آن به‌شدت بالا بود. اما بعد از اجرای برنامه‌هایی برای کنترل این وضع، این نرخ به‌شدت افول کرده و ایران در این زمینه رکورددار شد. به‌طوری که مسئولان نگران شده و مجدداً برنامه‌هایی برای تغییرات مثبت نرخ باروری و رشد جمعیت و... در پیش گرفتند. اما وضعیت نرخ فرزندآوری یا باروری کل در ایران چگونه است؟ با هم اعداد و ارقامی را در این زمینه مرور می‌‌کنیم.
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها