سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
قوانین پرداخت مهریه؛

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

پیشنهاد «بیمه مهریه» برای اولین از سوی معاونت رئیس جمهوردر امور زنان و خانواده مطرح شد. زمانیکه زهره سادات لاجوردی، مدیر وقت سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، مرداد ماه سال ۹۱ درتشریح پیشنهاد "بیمه شدن مهریه زنان" از سوی مرکز زنان، گفته بود: براساس این پیشنهاد، مرد با توجه به وسع و توان مالی خود از ابتدای ازدواج، مبالغی را به صورت تدریجی به عنوان بخشی از مهریه برای زن پس‌انداز می‌کند.این پیشنهاد زمانی مطرح شد که به گفته ذوالقدر در پی بالا رفتن قیمت سکه در ماه‌های اخیر، آمار محکومان مهریه افزایش یافته، همچنین عده‌ای به دلیل فرار از پرداخت مهریه به دنبال خروج از کشور هستند.
خیانت، عامل اصلی طلاق در مناطق مرفه؛

با گرانی سکه، مهریه کاهش یافته اما عروس‌ها حق طلاق می‌خواهند

این روزها آمارهای متفاوتی از وضعیت ازدواج و طلاق در کشور مطرح می‌شود. برخی معتقدند که با کاهش آمار ازدواج مواجهیم، اما گروهی دیگر بر این باورند که میزان طلاق با افزایش چشمگیری روبه‌رو بوده است.
دانستنی ها؛

منابع اضطراب درخانه خود را بشناسید

اضطراب جزء جدایی ناپذیر زندگی پرشتاب بشر امروز است، بنابراین خانه ی ما باید محل آرامش ما باشد تا بعد از یک روز سخت و آشفته بتوانیم انرژی و آرامش از دست رفته ی خود را دوباره در آن به دست آوریم. اما گاهی اشتباهاتی کوچک خانه ی ما را تبدیل به مکانی اضطراب آور می کند.
یک جمعیت‌پژوه :

شمارش معکوس سقوط «نرخ رشد جمعیت ایران» به زیر صفر آغاز شد

یک جمعیت‌پژوه با بیان اینکه زودتر از آنچه که فکر می‌کردیم نرخ رشد جمعیتی در ایران صفر خواهد شد، گفت: پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد این اتفاق حدود ۵ سال زودتر و درسال 1415 رخ خواهد داد اما سیاستگذاران هنوز تحولات نگران‌کننده جمعیتی را جدی نمی‌گیرند.
افزاد زودرنج؛

خطاهای شناختی رایج درافراد زودرنج

چرا بعضي افراد با کوچک ترين اتفاقي اعصاب شان بهم مي ريزد؟
واکاوی یک اختلال وسواسی؛

عشق به اشیا و خنزر پنزرها

چند سال پیش در خبرها به پیرزنی 60 ساله اشاره شد که عاشق زباله و خانه اش پر از خنزر پنزرهایی بود که مردم روانه سطل آشغال محله کرده بودند و او آنها را به خانه می آورد. هرچند به گفته همسایه ها شهرداری 12 کامیون زباله از خانه اش بیرون آورده بود، باز هم پیرزن زباله جمع می کرد.
دخل و خرج یک خانواده؛

هزینه‌های یک خانواده در طول سال چقدر است؟

ایرانیان بطور متوسط ماهانه 3 و نیم میلیون تومان هزینه می کنند.
معصومه ابتکار:

احساس محدودیت‌ بیش از آنچه شرع مقدس و قانون اساسی تکلیف کرده، یکی از دلایل افسردگی جوانان است

معاون زنان و امور خانواده رئیس‌جمهوری با بیان اینکه حضور خانواده‌ها و جوانان در ورزشگاه‌ها برای ایجاد نشاط و سرگرمی لازم است، تاکید کرد که نمی توان بیش از آنچه در شرع مقدس و قانون اساسی وجود دارد برای جوانان محدودیت ایجاد کرد.
ابتکار:

شورای تامین مجوز ورود خانواده ها به ورزشگاه ها را صادر کرد

مجوز ورود خانواده ها به ورزشگاه ها را شورای تامین استان صادر کرد و فقط برای استان تهران نیست. وی تاکید کرد: وزیر کشور و مقامات ذیربط در جریان این اتفاق بودند.
افزایش پرونده های مرد آزاری در پزشکی قانونی؛

5 هزار مرد پارسال از زنان شان کتک خوردند

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت :۹۰ درصد مدعیان همسر آزاری را زنان و ۱۰ درصد باقیمانده را مردان تشکیل می‌دهند، اما در کشور شاهد افزایش پنج و هشت دهم درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ بودیم. تا سال ۹۵ فقط ۵ درصد از مدعیان همسرآزاری را مردان تشکیل می‌داد، اما در حال حاضر مدعیان مرد به رقم ۷ درصد افزایش یافته است. احمد شجاعی، در تازه‌ترین اظهارنظر خود اعلام کرد، آمار مراجعان همسر آزاری در سال گذشته 81 هزار و 729 نفر بوده است که سهم زنان از این نزاع‌ها، 77 هزار و 59 و سهم مردان 4هزار و 670 نفر بوده که قربانی خشونت و آزارهای روحی و روانی از سوی همسران‌شان شدند.
کاهش نرخ باروری؛

آمار تکان دهنده از نرخ زادو ولد در ایران

سریع ترین کاهش نرخ باروری در تاریخ مربوط به زنان ایرانی است و این نتیجه سالها بمباران تبلیغاتی برای فرزند کمتر است.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد:

کوتاهی در اجرای سیاست‌های ابلاغی در حوزه خانواده

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در رابطه با خانواده باید برای عملیاتی شدن تبدیل به قانون می‌شد اما متأسفانه نسبت به این مسئله کوتاهی شده است.
راهروهایی که هر روز شلوغ‌تر می‌شود؛

شکسته شدن قبح طلاق در فضای مجازی/ دو علت اصلی فروپاشی خانواده‌ها چیست؟

بالا رفتن روابط اجتماعی، وجود فضای مجازی، قوت گرفتن ارزش‌های ظاهری و دنیوی برای انتخاب زوجین، بالا رفتن تورم، پایین آمدن توان مالی افراد، بیکاری و اعتیاد از جمله دلایلی هستند که امروزه زندگی مشترک را به طلاق می‌رساند.
خانواده مهم ترین نهاد اجتماعی؛

بازنگري اساسنامه بنياد صيانت از خانواده

بنياد صيانت از خانواده با استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف مردمي با هدف توجيه و ساماندهي مشاهير و سرمايه‌هاي ملي و اجتماعي و منابع مختلف مردمي در زمينه خانواده، ايجاد سامانه و ظرفيتي خلاق براي جاانداختن موضوع خانواده برای پيشگيري از وقوع جرم در سال 90 در اداره کل پيشگيري‌هاي مردمي قوه قضائيه راه‌اندازي شد و رياست آن را حجت‌الاسلام طباطبايي، استاد اخلاق در خانواده، برعهده داشت که در دوران بيماري و سپس با درگذشت ايشان فعاليت اين بنياد متوقف شد.
شکاف در زندگی؛

چرا طلاق به‌خصوص در میان قشر جوان افزایش یافته است

یکی از موضوعات اجتماعی مهمی که این روزها بسیاری از آسیب‌شناسان نسبت به آن هشدار می‌دهند کاهش سن طلاق در بین دختران و پسران جوان ایرانی است. آنها می‌گویند عده‌ای از جوان‌ها پدران و مادرانشان را از مداخله در 2مسئله اصلی زندگی یعنی ازدواج و طلاق منع کرده‌اند و به تنهایی در این دو موضوع اساسی تصمیم‌گیری می‌کنند. یکی از این کارشناسان دکتر جعفر بای روان‌شناس است که می‌گوید 6علت اصلی برای این اتفاق وجود دارد.
سواد زندگی؛

پنج نیاز اساسی انسان چیست؟

انسان ها 5 نیاز اصلی دارند که عدم ارضای هر یک از آنها می تواند ما را دچار ناخرسندی کند. نیازهای اساسی انسان در دیدگاه تئوری انتخاب عبارتند از:1-بقا 2-قدرت 3-عشق و تعلق خاطر 4-آزادی 5-تفریح و لذت
ایرج فیضی:

پیمایش ملی خانواده با هدف شناخت آسیب های اجتماعی اجرا می شود

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی به منظور شناسایی آسیب های اجتماعی، طرح پیمایش ملی خانواده را در کشور اجرا می کند.
کلام کوتاه، پیامی بلند؛

آفات فاصله گرفتن از هم صحبتی با اعضای خانواده

یکی از مسائل امروزی اینکه، زندگی خیلی از خانواده ها تلویزیون محور شده و حتی نحوه چیدمان دکور منزل ها به سمت آن می باشد. همچنین ساعت صرف غذای ما همراه با کودکان با برنامه های تلویزیونی تنظیم می شود.
سیما فردوسی:

دهه شصتی‌ها آمادگی زیادی برای پدر و مادر شدن ندارند/دهه هفتادی‌ها نسل عجیبی هستند

سیما فردوسی معتقد است یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای حفظ کیفیت روابط خانوادگی در ایران، در معرض آموزش قرار گرفتن خانواده‌هاست.
ساده به جامعه اعتماد نکنیم؛

پدر و مادرها؛ چرا به این جامعه اعتماد می‌کنید؟

چرا اینقدر ساده به جامعه عادت می‌کنیم. به راحتی اجازه می‌دهیم فرزندمان با هر کسی بیرون برود. در جشن تولدی که نمی‌دانم چه کسانی در آن حضور دارند شرکت کند. به راحتی اجازه می‌دهیم فرزندمان به خانه هم‌کلاسیش که نمی‌دانیم برادرش کیست و یا پدرش از نظر اخلاقی چگونه است برود و درس بخواند.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها