سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پایین آمدن سن بلوغ در دختران و پسران چه خطراتی دارد؟

بحرانی به نام «بلوغ زود هنگام»+ فیلم

پایین آمدن سن بلوغ در دختران چه خطراتی دارد؟پاسخ پزشکان به سوال کاهش سن بلوغ دختران و پسران این است که این روند از 10 سال پیش آغاز شده است.سن بلوغ بین یکسال و نیم تا دوسال کم شده است.اکنون دختران در 10 سالگی و پسران در 12 سالگی به بلوغ می رسند. بلوغ زودرس خطرناک است زیرا هم باعث ایجاد برخی بیماری ها در آینده برای فرد میشود و همین که فرد دارای آمادگی شناختی روانی برای ورود به این مرحله نیست .هر چقدر دوره بازی و کودکی کمتر باشد، آمادگی بلوغ زودرس بیشتر می شود.
قانون از قربانیان خشونت خانگی چگونه حمایت می‌کند؟؛

کتک نمی‌خوردم اما هر روز تحقیر می‌شدم!

امشب بعد از مدت‌ها قرار شده بود برای دیدن فیلمی که به تازگی روی پرده سینما رفته و غوغا کرده بود به سینما برویم. فکر می‌کردم تغییر دادن در رویه زندگی یکنواختمان ممکن است کمی باعث تغییر رفتارهای زشت حمید شود. در حال امتحان کردن لباس بودم که حمید داخل اتاق شد. نگاهی به سر تا پای من کرد و گفت چرا جدیداً شبیه دهاتی‌ها لباس می‌پوشی؟ عوض کن این لباس‌ها را. بعد هم بیرون رفت انگار فقط برای گفتن همین حرف به داخل اتاق آمده بود.
یک روانشناس تأکید کرد:

آگاه کردن والدین نسبت به تبعات کم فرزندی؛عامل تغییر سبک فرزندآوری

یک روانشناس تأکید کرد: می توان از طریق آموزشهای قبل، بعد و حین ازدواج و رسانه ها، خانواده ها را نسبت به تبعات تک فرزندی آگاه کرده و موجب تغییر سبک زندگی فعلی و تمایل زوج ها به فرزندآوری شد.
مصالحه یک هنر است؛

شش مهارتِ مدیریت تعارضات در زندگی زناشویی

در زندگی زناشویی گاهی تعارضاتی بین زن و مرد شکل می گیرد اما چگونگی مدیریت تعارضات بسیار اهمیت دارد.ایجاد فاصله و فرصت در هنگام تعارضات ،صحبت کردن مودبانه ،گوش دادن به احساسات طرف مقابل،شنونده خوب بودن در این تعارضات و بیان واضح خواسته ها و در آخر مصالحه و مذاکره است که باید در این روند تعارضات صورت بگیرد.
چالش تابعیت یا عدم تابعیت ایرانی؛

مادرم ایرانی است من کجایی‌ام؟

«می‌فهمی درد ما چیست؟ نمی‌فهمی. درد ما را کسی درک نمی‌کند. خیلی‌ها نمی‌دانند ما چه می‌گوییم چون هیچ وقت جای ما نبوده‌اند. درد ما درد بی‌شناسنامه بودن است.» زهرا زن ایرانی که 15 سال پیش با یک مرد افغانستانی ازدواج کرده، اینها را می‌گوید و از درد بی‌شناسنامه بودن بچه‌هایش می‌نالد.فعالان اجتماعی می‌گویند: تصویب لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی گام رو به جلویی است. لایحه‌ای که طبق آن فرزندان زیر 18 سال هم به درخواست مادرشان می‌توانند شناسنامه بگیرند و بالای 18 ساله‌ها هم خودشان می‌توانند درخواست کنند. آنها امیدوارند این لایحه در صحن علنی مجلس تصویب و در شورای نگهبان نیز تأیید شود. این لایحه اردیبهشت ماه امسال بررسی خواهد شد.
یادداشتی از محمدعلی بابایی‌طاهری؛

نقش خانواده در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

خانواده‌ در کشاکش روزگار و پستی و بلندی‌های ایام و مشکلات دوران، باید نگاهشان همواره به قله باشد و فراموش نکنند که فرزندی که در دامان آنها پرورش می‌یابد، قرار است چه باری را به دوش بکشد.چندی می‌گذرد از وارد شدن انقلاب شکوهمند اسلامی به دهۀ پنجم عمر خود و صدور بیانیۀ مهم گام دوم توسط رهبری معظم. تا به حال پیرامون حوزه‌های متکثر و متفاوت این بیانیۀ جامع، یادداشت‌های مختلفی نگاشته و منتشر شده است. نوشتۀ حاضر اما قصد دارد به نقشی که هر خانوادۀ ایرانی می‌تواند برای برداشته شدن این گام ایفا کند، بپردازد.
روابط همسران؛

افزایش خیانت در روابط زناشویی

یکی از معضلات جامعه امروزما روابط فرا زناشویی است. به گفته بسیاری از منابع حقوقی دلایل طلاق‌های بسیاری در دادگاه‌های خانواده، خیانت یکی از زوجین اعلام شده است. اتفاقی که می‌توان ریشه‌های آن را در زمین آسیب‌ها اجتماعی و بسیاری از ضدفرهنگ‌های عصرجدید جست وجو کرد.
کوری عاطفی؛

زن و شوهرانی که در زندگی دیگر حرفی برای گفتن ندارند

گاهی در بعضی روابط عاطفی 2نفر با وجود اینکه همچنان در کنار هم هستند، ولی حرفی برای گفتن ندارند، توجهی به هم نمی‌کنند و انگار فقط از روی عادت یا اجبار محکوم به بودن در کنار یکدیگرند. در چنین مواردی می‌توان گفت انگار محبت و عاطفه در رابطه، بینایی خود را از دست داده و فضایی برای دیده‌شدن همدیگر وجود ندارد.
کور وارد خانه‌ی مردم شویم و کـَر از آنجا بیرون بیاییم !

زندگی دیگران را نابود نکنیم

یواش یواش از شغلش دلسرد شد و درخواست حقوق بیشتر کرد . صاحب کار هم قبول نکرد و اخراجش کرد . قبلا شغل داشت ، اما حالا بیکار است ...
تبلیغ کتک زدن زن در رسانه ملی؛

فرمول صدا‌و‌سیما برای ترویج خشونت علیه زنان !

صدا‌و‌سیما بازهم در اقدامی نسنجیده پرچم سفید را برای مردانی بالا برده است که باید مورد توبیخ و حتی درمان قرار بگیرند؛ اقدامی نسنجیده که شاید برای بقا و دوام خانواده‌ها صورت گرفته اما به اعتقاد کارشناسان در جهت تعویق تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان قدم برداشته است.
مطهره پایکاری مطرح کرد؛

از خانه‌داری تا بازنشستگی

از خستگی روی پا بند نبودم، آنقدری که نمی‌توانستم کلید را تنظیم کرده و در داخل قفل در فرو کنم. دستانم را کنار بدنم انداختم، کمی چشمانم را روی هم گذاشته و فشار دادم. بعد از چند ثانیه دوباره امتحان کردم و موفق شدم. به داخل خانه رفتم و با همان لباس‌ها خودم را روی مبل رها کردم. وقتی چشم گشودم ساعت ۱۲ بود. با اعصابی بهم ریخته برخاستم. چرت ۱۰ دقیقه‌ای مساوی شده بود با ۳ ساعت خواب روی مبل. علی رغم گرسنگی شدید، به خوردن کمی آب اکتفا کردم و درحالیکه زیر لب از این زندگی یکنواخت کسل‌کننده گله می‌کردم، به اتاق رفتم تا قبل از اینکه خواب از سرم بپرد دوباره بخوابم چون فردا هم مثل همیشه باید ۵ صبح بلند می‌شدم.
درمان ناباروری در ایران؛

بچه‌دارشدن به قیمت گزاف

حداقل هزینه درمان ناباروری در ایران به‌طور متوسط 20میلیون تومان می‌شود. طبق آمار دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، حدود سه میلیون زوج ایرانی، سابقه ناباروری اولیه و ثانویه دارند و سالانه حدود 88 هزار زوج نابارور به این تعداد اضافه می‌شوند. طبق آمار ورزات بهداشت در سال1397، شیوع ناباروری در کشور 15تا 20درصد است.‌ماه گذشته بود که نایب‌رئیس هیأت مدیره انجمن ناباروری ایران اعلام کرد از هر پنج زوج ایرانی یک زوج با مشکل ناباروری درگیر است؛ یعنی یک‌پنجم از 24میلیون زوج ایرانی با مشکل ناباروری مواجه هستند.
ماجرای دنباله‌دار کم‌کم، کم شدن؛

آمار و ارقام فرزندآوری در ایران

فرزندآوری در ایران امروز ما و سال‌های اخیر چه وضعیتی داشته و دارد؟ ایران تغییرات شدیدی را در این حوزه تجربه کرده است. در دهه60، رشد جمعیت ایران و البته نرخ فرزندآوری یا باروری در آن به‌شدت بالا بود. اما بعد از اجرای برنامه‌هایی برای کنترل این وضع، این نرخ به‌شدت افول کرده و ایران در این زمینه رکورددار شد. به‌طوری که مسئولان نگران شده و مجدداً برنامه‌هایی برای تغییرات مثبت نرخ باروری و رشد جمعیت و... در پیش گرفتند. اما وضعیت نرخ فرزندآوری یا باروری کل در ایران چگونه است؟ با هم اعداد و ارقامی را در این زمینه مرور می‌‌کنیم.
قضایای پایه‌ای نظریه‌ای در باب مشکل بنیادی خانواده در ایران

تأخّرِ اَشکال عقلانی‌‌سازیِ امر غیرعقلانی

عشق و نیروی جنسی دو امر غیرعقلانی بشری بوده‌اند که آدمی در روند عقلانی‌سازی آن‌ها دایماً دچار کش‌مکش و زحمت بوده است و در این روند چندان کام‌یاب نبوده است. این امور غیرعقلانیِ بشری همیشه اَشکالی از چالش‌ها را برای شیوه‌های عقلانی‌سازی‌شان پدید آورده‌اند و هرگز به‌نحو تام و تمامی عقلانی‌سازی نشده‌اند.
سریال جنجالی بچه مهندس؛

«بچه مهندس» ترویج کودک همسری یا نقد عشق نوجوانی؟

فصل دوم سریال «بچه مهندس» در حالی به پایان رسید که بر خلاف فصل اول خود با حواشی بسیاری همراه بود. بزرگ‌ترین حاشیه این سریال مربوط به سکانسی بوده که در آن شخصیت اصلی این سریال که پسری به نام جواد است، به فرودگاه رفته و از شخصیت دیگر این سریال که دختری به نام مژگان است خداحافظی می‌کند.
طاهره همیز پاسخ داد؛

چه کسانی «جشن طلاق» می‌گیرند؟

یک کارشناس و مشاور خانواده معتقد است، عموما «جشن‌های طلاق» توسط خانواده‌هایی برگزار می‌شود که مراسم‌های ازدواجشان را با تجملات افسارگسیخته و اسراف شروع کرده‌اند این در حالیست که برخی افراد نیز که برای جدایی از همسر خود از رنج‌ها و مشکلات زیادی عبور می‌کنند برای رسیدن به خواسته‌شان این اتفاق را جشن می‌گیرند
پشت یک شاخ؛

زندگی شوهران اینستاگرامی

شوهر اینستاگرامی کسی است که از یک شاخ اینستاگرام عکس می‌گیرد. ماجرا را ساده نگیرید، چرا که حرف از چندین ساعت عکس‌گرفتن در روز است. زندگی با چهره‌های پرطرفدار اینستاگرامی می‌تواند به جهنمی دردناک تبدیل شود چون مداوماً باید در جستجوی زاویه یا موقعیتی برای عکس‌گرفتن باشید و این پروژه تمام نمی‌شود. توی خانه، وقت سفر، طی تعطیلات، همه‌جا و همه‌وقت. ولی نکتۀ دیگری هم هست که شاید شرایط را خوشایندتر کند: کنار همسرتان هستید و پول درمی‌آورید.در سال ۲۰۱۶، مردیت هگرتی، نویسنده و روزنامه‌نگار حوزۀ مُد، فراخوانی برای استخدام یک شوهر اینستاگرامی داد، که در واقع زنی بود که از طریق یک اپلیکیشن او را استخدام کرده بود تا در یک نمایشگاه مد به دنبال او برود و عکاسی کند. هگرتی نوشت: «در این عصر مترقی، عشق ربطی به جنسیت ندارد، به این مربوط است که بتوانی کسی را پیدا کنی که عکس‌هایی برازنده از تو بگیرد».
در گفتگو با یک روانشناس مطرح شد؛

پیامدهای طلاقی که در دفترخانه ثبت نمی‌شود برروی فرزندان

مسعود غفاری، روانشناس و مشاور خانواده گفت: طلاق عاطفی یعنی طلاقی که در دفترخانه ثبت نشده اما بین پدر و مادر، پیوند های زناشویی، احساسی و انسانی از بین رفته است و هرکس برای خود مهمانی، خرید و رستوران می‌رود.در طلاق عاطفی؛ زن و مرد زیر یک سقف زندگی می‌کنند اما در کنار یکدیگر غذا نخورده و یا حتی زمانی که می ‌خواهند خریدی داشته باشند تنها رفتن را به در کنار هم بودن ترجیح می‌دهند، کمتر با هم حرف می زنند و تقریبا تمام برنامه های زندگیشان جدا از هم است، این در حالی است که اغلب در این خانواده ها تنها زن و مرد نیستند که زندگی می کنند بلکه فرزندانشان هم هستند و شاهد این نوع ارتباط .
کودک‌همسری در جهان چقدر است؟؛

فقر، مهم‌ترین عامل کودک‌همسری

آرمان نوشت: سالانه در جهان ۱۲ میلیون دختر پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند؛ یعنی تقریباً هر دو دقیقه یک ازدواج زیر ۱۸ سال رخ می‌دهد.یش از یک سال و نیم است که طرح افزایش حداقل سن ازدواج که بعدها به طرح کودک همسری موسوم شد، در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار دارد.
کودک همسری ؛

انتقاد تند عباس عبدی از رحیم پور ازغدی

رحیم پور ازغدی: زن و مرد صد ساله هم می توانند با هم ازدواج کنند. یک پسربچه هم مدرسه ابتدایی می رود. اسلام منع نکرده. ممکن است بگوید دختر و پسر فعلا با رابطه عاطفه که هنوز هم رابطه جنسی نشده، می توانند زن و شوهر باشند. اصلا اسلام محدودیت و عقده جنسی ایجاد نکرده
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها