سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سهم هر توریست در بودجه بازاریابی؛
۳۰ سنت برای جذب هر گردشگر ورودی در بودجه ۹۷
درحالی که قرار بود «۲۶۵میلیارد ریال برای برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای تخصصی مرتبط»، «۳۷۵ میلیارد ریال هزینه تبلیغات رسانه‌ای و محیطی داخلی و خارجی»، «۱۴۷میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی» و «۲۵ میلیارد ریال کمک به فعالان غیردولتی گردشگری در جذب گردشگران» بودجه در سال ۹۷ برای جذب گردشگر ورودی به کشور در نظر گرفته شود اما مدیر دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرده که برای این منظور در سال گذشته تنها ۳۰میلیارد تومان مصوب شد؛ رقمی که البته هنوز کاملا تخصیص پیدا نکرده است. این به آن معنا است که برای بازاریابی و جذب هر یک گردشگر از ۸/ ۷میلیون گردشگر خارجی که در سال ۹۷ وارد ایران شده‌اند، تنها ۳هزار و ۸۴۰ تومان درنظر گرفته شده بود.
بودجه تبلیغات و بازاریابی گردشگری ایران؛
ایران برای جذب هر خارجی چقدر خرج می‌کند؟
پس از سال‌ها مسکوت ماندن رقم بودجه تبلیغات و بازاریابی گردشگری ایران و اشاره‌های مختصر و کلی مسؤولان به بودجه‌ای که گاه عدد آن به صفر نزدیک بود، سرانجام علی‌اصغر مونسان به مبلغ پایین این بودجه واکنشی اعتراضی نشان داد و گفت که «در بسیاری از کشورها به ازای هر گردشگر ۱.۷ الی ۲.۲ دلار برای تبلیغات گردشگری هزینه می‌شود، اما متأسفانه در ایران هزینه این تبلیغات به چند سِنت هم نمی‌رسد.»
اوج گرفتن مشکلات زیرساخت در فصل سفر؛
پیش‌بینی بازار سفرهای تابستانی
در حالی فصل تابستان شروع شده که برخی از بررسی‌ها در بازار گردشگری داخلی روزهای نوروز و تعطیلات خرداد ماه نشان می‌دهد بسیاری از مسافرانی که پیش از افزایش نرخ ارز و نوسانات پس از آن، مقاصدشان کشورهای همسایه و ارزان بود، به‌جای آن به طرف مقاصد داخلی حرکت کردند، اما آن‌طور که باید از شرایط سفرهای داخلی باتوجه به هزینه‌هایی که پرداخت می‌کردند، رضایت نداشته‌اند. موضوعی که کارشناسان گردشگری معتقدند می‌تواند تهدیدی برای سفرهای داخلی در فصل تابستان نیز باشد.
حذف مهر ورود و خروج برای گردشگران خارجی؛
محمدجواد ظریف: با شیطنت آمریکا در بخش گردشگری مقابله کردیم
حذف مهر ورود و خروج از پاسپورت گردشگران ورودی به کشور که رئیس‌جمهوری چهارشنبه گذشته دستور آن ‌را صادر کرد، نخستین اقدام عملیاتی در مقابله با تحریم غیرمستقیم صنعت گردشگری ایران از سوی آمریکاست. با این تصمیم گردشگران خارجی ورودی به ایران بدون درج مهر ورود یا خروج در پاسپورت در تمامی فرودگاه‌های کشور قادر به ورود به ایران هستند.
برنامه‌های تهران‌گردی سازمان میراث فرهنگی از اول تیر شروع می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران از شروع برنامه‌های تهران‌گردی سازمان میراث فرهنگی از اول تیر ماه جاری خبر داد‌.
فروش خدمات آزاد، بااستفاده از امکانات دولتی؛
تشدید بنگاه‌داری مدارس در اقامت
بنگاه‌داری نهادهای دولتی در حوزه اقامت گردشگران، وارد فاز جدیدی شده است. پس از آنکه چندی پیش استاندار مازندران اعلام کرد قرار است ویلاهای دولتی حاشیه ساحل مازندران در اختیار مردم قرار گیرد، حالا مدیر آموزش و پرورش آستارا نیز از آماده شدن ۲۱مدرسه با ۱۸۴ کلاس برای اسکان مسافران فرهنگی این شهرستان در تعطیلات تابستانی خبر داده است؛ اتفاقاتی که در اصلی‌ترین منطقه گردشگری کشور، یعنی محور شمالی، درحال وقوع است.
سفر گردشگران خارجی به ایران بدون مهر و ثبت در پاسپورت
علی ربیعی با اشاره به مصوبات جلسه دولت، گفت: برای جذب بیشتر گردشگران خارجی و اینکه ایالات متحده آمریکا متاسفانه در برنامه های تروریستی اقتصادی که دنبال می‌کند، شرایطی ایجاد کرده که هرکس به ایران می آید ممکن است به نحوی بترسند و بعدها دچار مشکل یا تحریم شوند، امروز آقای روحانی دستور دادند که این گردشگران بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت به ایران آیند که قرار است در همه فرودگاه های ما اجرا شود.
اعلام جزئیات پروازهای حج تمتع در سال ٩٨
حسن قاسمی قائم مقام مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایر جزئیات پروازهای حج تمتع در سال جاری برای جابجایی ٨٦ هزار و ٥٥٠ زائر ایرانی را تشریح کرد.
احداث مهمان‌شهر، مرهمی بر زخم بافت تاریخی
نخستین شهرخشتی جهان که حالا دیگر شهرت جهانی یافته، این روزها زخمی از ساکنان بیگانه و در رویای سکونت فرزندان خویش است، رویایی که به نظر می‌رسد دیگر قرار نیست رنگ واقعیت به خود بگیرد.
الگوی حمل‌و‌نقل ایرانی‌ها در سفر؛
هزینه حمل‌ونقل سفرهای تابستانی
از آنجا که یکی از مهم‌ترین هزینه‌کردهای خانواده‌های ایرانی برای سفر کردن هزینه‌ حمل‌و‌نقل است؛ به همین دلیل افزایش قیمت آن نیز تاثیر مستقیمی بر افزایش هزینه‌های کلی سفر خواهد داشت، به‌طوری که سهم هزینه‌های حمل‌و‌نقل منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در بهار ۹۵ و ۹۶ نشان داده هزینه حمل‌و‌نقل، صدرنشین هزینه‌های سفر ایرانی‌ها بوده و در بهار ۹۷ با رقم ۲۲ میلیارد و ۹۵۶ میلیون و ۳۲۵ هزار ریال نیز جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.
نخستین کارخانه قند ایران از فهرست آثار ملی خارج شد!
نخستین کارخانه قند خاورمیانه در کهریزک با حکم دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج شد، اما مشخص نیست همچنان مالک این عمارت تاریخی و ارزشمند قصد تخریب و ساختِ بنایی جدید را دارد یا خیر؟
نگاهی به تعارضات گونه‌ای از کسب‌وکارهای محلی؛
تداوم چالش اقامتگاه‌های بوم‌گردی
مسوولان گردشگری کشور اعلام می‌کنند بیش از هزار و ۵۰۰ اقامتگاه بوم‌گردی در حال حاضر در کشور وجود دارد؛ که باید تا پایان برنامه ششم توسعه به رقم ۲هزار برسد. این اقامتگاه‌ها اگرچه در ابتدای شکل‌گیری خود قرار بود کسب و کاری خانوادگی و محلی باشند و مردم را به سمت مقاصد جدید هدایت کنند اما به باور بسیاری از کارشناسان، رشد بی‌رویه آنها باعث شده این فلسفه اندک اندک به دست فراموشی سپرده شود.
ارمغان جهانی شدن برای شهرهای صنایع‌دستی ایران
ایران با برخورداری از 8شهر و 2روستای جهانی، رتبه نخست شهرهای جهانی صنایع‌دستی را در بین 33شهر و روستای جهان به‌خود اختصاص داده است. اما پرسش این است که ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی ایران در شورای جهانی صنایع‌دستی چه تأثیری در توسعه مناطقی که به ثبت جهانی رسیده‌اند، داشته و چه میزان بر ارزآوری و رونق اقتصادی در این مناطق مؤثر بوده است؟ وضعیت اشتغال در شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی کشور پس از جهانی‌شدن آنها چه اندازه افزایش یافته است؟
بزرگترین برج قلعه تاریخی غزنی فرو ریخت
بزرگترین برج قلعه(ارگ) تاریخی شهر غزنی که زمانی مرکز فرمانرویان سلسله غزنویان بود، فرو ریخت.
بررسی یک مدل بازاریابی همزمان با هفته صنایع‌دستی
در سال‌های اخیر، «بازاریابی» و «بسته‌بندی» دو چالش اصلی فروش و صادرات صنایع‌دستی بوده است. در این میان توجه به موضوع بازاریابی استراتژیک و ایجاد مدلی برای آن، در شرایطی که اکثر هنرمندان صنایع‌دستی مردم بومی و افرادی غیرمتخصص در حوزه بازاریابی هستند و فارغ از فضای رقابتی بازار داخل و خارج به‌صورت سنتی تولید می‌کنند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
گفت‌و‌گو با معاون صنایع دستی کشور؛
صادرات چمدانی صنایع دستی ایران به 20 کشور جهان
صادرات صنایع دستی به گفته معاون صنایع دستی کشور به رغم شرایط سخت اقتصادی و سنگ اندازی‌های امریکا با رشد سه درصدی رو به رو شده است. آنطور که «پویا محمودیان» به «ایران» می‌گوید صادرات صنایع دستی همچنان به امریکا ادامه دارد. صادرکنندگان چمدانی توانسته‌اند 99 میلیون دلار صنایع دستی را به صورت چمدانی به خارج صادر کنند. این سوای صادرات 289 میلیون دلاری براساس آمار گمرکات ایران است.
آتش‌سوزی در بناهای تاریخی ایران تبدیل به بحران شده است
دبیر علمی نشست تخصصی «میراث فرهنگی و مواجهه با بحران سیل » با اشاره به این که سیل اخیر خسارات زیادی به آثار تاریخی زد، گفت: وقوع آتش سوزی نیز در این بناها تبدیل به موضوعی بحرانی شده است.
بعد از 4 سال ایران به کلوپ کشورهای دارنده قطارهای گردشگری می‌پیوندد
در طی 4 سالی که قطارهای گردشگری ایران فعالیت خود را آاز کرده، 28 قطار اروپایی با گردشگران خارجی به ایران آمده‌اند و اکنون زمان آن رسیده که شرکت راه‌آهن ایران نخستین قطار استاندارد گردشگری خود را تا سال آینده آماده کند و روی ریل به حرکت درآورد تا به کلوپ کشورهای دارنده قطارهای گردشگری، بپیوندد.
اختلال سیستم فروش آنلاین؛
چالش استارت‌آپ‌های گردشگری
چالش شرکت‌های استارت‌آپی و کسب‌وکارهای کلاسیک به حوزه سفر رسید. پیش از این تاکسی‌های اینترنتی و آژانس‌دارها و برخی فروشگاه‌های دیجیتالی با رقبای کلاسیک خود درگیر بودند؛ اما در فاز جدید شرکت‌های فعال در حوزه فروش آنلاین بلیت با همتایان کلاسیک خود در این بخش به چالش خوردند. مدیران شرکت‌های استارت‌آپی می‌گویند همزمان با شروع پیش‎فروش‌های تابستانه بلیت قطارهای مسافری از روز ۱۹ خرداد، با قطع مکرر سیستم فروش آنلاین بلیت مواجه شدند. درحالی‌که رقبای سنتی امکان دسترسی به سیستم دارند.
عضو انجمن علمی فرش:
حال ناخوش فرش خراسان
عضو پیوسته انجمن علمی فرش ایران گفت: از دست دادن نیروی انسانی در روستاها باعث شده است عمر فرش دست بافت در حال سپری شدن باشد و تجارت جهانی را از دست دهیم و دلیل این تنزل تنها مشکلات اقتصادی نیست بلکه از دست دادن هنرمندان و نیروی انسانی است.
هشدار درباره دو پیامد اصلی کاهش احتمالی سفرها؛
مسیر ناهموار افزایش تقاضای سفر
نظرسنجی‌ای که پیش از تعطیلات خرداد ماه انجام شد حاکی از آن بود که تقاضای مردم برای سفر به دلایل مالی به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده است. درحالی که هنوز آمار دقیقی از میزان سفرها در تعطیلاتی که گذشت اعلام نشده اما برخی از مشاهدات حاکی از ازدحام در برخی محورهای گردشگری بود و البته افت محسوس سفرهای خارجی در این تعطیلات، نتایج نظرسنجی «دنیای اقتصاد» را تایید می‌کرد.
ایران رتبه سوم دنیا در تنوع تولید صنایع‌دستی/ برای گرانی مواد اولیه نمی‌توانیم کاری انجام دهیم
پویا محمودیان معاون صنایع دستی گفت: ساره بیات دیگر سفیر صنایع دستی نیست و اگر تاکنون برای انتخاب سفیر دست نگه داشته‌ایم از این جهت بود که بتوانیم از حوزه هنرمندان و بازیگران یا ورزشکاران و موسیقدانان این سفیر را انتخاب کنیم تا موج حمایتی از اقشار تاثیرگذار در حوزه صنایع دستی را داشته باشیم.
روابط تجاری ایران با بین‌النهرین در پنج هزار سال قبل
سرپرست هیات باستان‌شناسان آلمانی که در منطقه کرمان مشغول کاوش است، می‌گوید: به وسیله بررسی اشیاء می‌توانیم بگوییم که چه ارتباط فرهنگی و بین‌المللی بین مناطق مختلف باستانی در هزاره سوم تا ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بین فرهنگ‌های مختلف وجود داشت. می‌توان گفت، این اشیاء باستانی از جیرفت به دیگر نقاط بین‌النهرین حتا سوریه هم رفته است.
پیشنهاد واگذاری امتیاز اقامتگاه‌های دولتی به خصوصی‌ها؛
رسمیت بنگاه‌داری دولتی درمهمانسراها؟
چندی پیش استاندار مازندران اعلام کرد که قرار است ویلاهای دولتی حاشیه ساحل مازندران در اختیار مردم قرار گیرد. اما به گفته وی هنوز راهکاری که باید براساس آن ویلاهای دولتی حاشیه دریای مازندران در اختیار عموم مردم قرار گیرد، نهایی و ابلاغ نشده و به‌زودی این اتفاق خواهد افتاد؛ موضوعی که در میان فعالان گردشگری این نگرانی را به‌وجود آورده که بنگاه‌داری دستگاه‌های دولتی از طریق اقامتگاه‌هایی که در اختیار دارند، شکل علنی‌تری به خود گیرد.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد