سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نشان تعامل گردشگری برای وزیر راه؛
pic
خوردنی‌های سنتی‌مان چقدر در دنیا شناخته شده؟
آبگوشت، آش، اشکنه، آلبالوپلو، بریانی، تاس‌کباب، جوجه‌کباب، حلیم، دلمه، دمپختک، دیزی، کوکو، زرشک‌پلو، سبزی‌پلو، قورمه‌سبزی، قلیه‌ماهی، کلم‌پلو، کله‌پاچه، کوفته، مرصع‌پلو و میرزاقاسمی تنها بخشی از غذاهای ایرانی و محلی هستند که هر کدام ‌از آنها طعم و خوشمزگی خاص خود را دارد.
زائران اربعین پول نقد همراه داشته باشند
سفیر ایران در عراق، با بیان اینکه روند حرکت زوار ایرانی شرکت کننده در مراسم اربعین حسینی در مرزهای چذابه، مهران و شلمچه به صورت روان و بدون مشکل خاصی در جریان است، گفت: حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد کامیون‌های حامل مواد مورد نیاز موکب‌ها وارد عراق شده‌اند
گنبد از معماری های شگفت‌انگیز ایرانیان؛
فایده رمزگشایی از شاهکارهای ایرانی برای تهدیدات سیل و زلزله
معاون سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: کنار انواع سازه‌ها شاهد بافتها و بناهای تاریخی بی‌شماری در ایران هستیم که همه این‌ها شاهکار هستند، در ایران هزاران تجربه نهفته است و معماران و مهندسان جدید به این موضوع کمتر توجه کرده‌اند
صدور ویزای ۲۴ ساعته امکان ندارد؛
صف خرید برای ویزای ۶۰۰ هزار تومانی!
مردمی که اخبار را از رسانه‌ها دنبال می‌کنند با این اخبار مواجه می‌شوند که صدور ویزا ۲۴ الی ۴۸ ساعت به طول می انجامد. این درحالیست که ویزای بسیاری از زائران پس از گذشت ۵ روز هنوز صادر نشده است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موزه ملی قرآن کریم ۱۳ سال بعد از افتتاح؛
تا ایجاد موزه ملی هنرهای قرآنی چقدر راه است؟
مدیر موزه ملی قرآن کریم می‌گوید: نگاه‌مان برای تبدیل "موزه ملی قرآن کریم" به "موزه ملی هنرهای قرآنی" مثبت است، اما بسترهای انجام این کار توسط موزه هنوز مهیا نشده تا بتوانیم به جز نسخ خطی، هنرهای ملی مربوط به قرآن کریم را نیز نمایش دهیم.حجت‌الاسلام و المسلمین امیر لهراسبی مدیر موزه ملی قرآن کریم با اشاره به تهیه‌ سه ویترین جدید برای موزه با هدف نمایش آثارِ قرآنی آقاجان پرتو، از برپایی نمایشگاه‌های مختلف و مشارکت با موزه بزرگ خراسان توسط موزه قرآن خبر می‌دهد و می‌افزاید: چهار اثر از موزه ملی قرآن در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته شده است.
افت ۳۳درصدی سفر ایرانی‌ها به همسایه شمالی؛
سفر یک‌سوم گردشگران خروجی جمهوری آذربایجان به ایران
مسافرت شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران در نه ماه سال ۲۰۱۸ میلادی نسبت به مدت مشابه سال پیش ۲/ ۵۳‌درصد افزایش یافت. به گفته فعالان گردشگری، شهروندان همسایگان شمالی ایران بیشتر با هدف گردشگری مذهبی و سلامت به ایران می‌آیند. از سوی دیگر، با این حال که تا ماه گذشته کشورمان دومین مقصد گردشگران آذربایجانی به شمار می‌رفت، حالا جدیدترین آمار منتشره نشان می‌دهد ایران به صدر مقاصد مسافران خروجی این کشور تبدیل شده است.
محققان عنوان کردند:
نگاهی به گردشگری در ایران
نگاه گردشگران خارجی به ایران، خلاف آن چیزی است که قبل از سفر به ایران تصور می‌کردند.گردشگران خارجی که از ایران بازدید می‌کنند، علاوه بر ثروت‌های باستان‎شناسی و سایت‌های تاریخی، همیشه در مورد مهمان‌نوازی مردم، بودن چهار فصل در ایران، لباس‌ها و غذاهای سنتی ایرانی صحبت می‌کنند. آنها همچنین می‌گویند که ایران کاملا متفاوت از اخباری است که در رسانه‌های خارجی در موردش گفته می‌شود.
ضوابط سفر با خودروی شخصی به عتبات عالیات
یک مدیر گمرکی با اشاره به شرایط تردد زائران اربعین حسینی با وسیله شخصی خود به سمت عتبات عالیات اظهار داشت: مدارکی که مورد نیاز برای خروج موقت خودرو نیاز است، شامل ویزا به همراه سند خودرو و اوراق هویت بوده که با حضور در گمرک، اظهارنامه خروج موقت خودرو را تنظیم کرده و تشریفات اداری آن انجام خواهد شد.
تردد در مرز شلمچه روان است
مدیر گمرک شلمچه با بیان اینکه مرز شلمچه برای عبور کامیون مواکب و زائران اربعین روان است، گفت: تا شب گذشته حدود ۱۷ هزار زائر ازمرز خارج شدند.
رئیس انجمن دفاتر مسافرتی کشور خبرداد؛
درج نشدن مهر ویزای ایران در پاسپورت گردشگران اروپایی
رئیس انجمن دفاتر مسافرتی کشور گفت: باتوجه به اینکه برخی از کشورهای اروپایی دغدغه درج نشدن مهر ویزای ایران در پاسپورتشان داشتند، در حال حاضر این موضوع برای آنها عملیاتی شد.وی افزود: البته باید بگویم که این موضوع هنوز تاثیری در کار ما ایجاد نکرده و سبب افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران نشده است چراکه هیچ‌وقت این موضوعات تاثیری آنی نمی‌گذارد و با گذر زمان خود را نشان می‌دهد. دلیل این موضوع هم این است که گردشگران همیشه برای سفر به ایران از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی خود را انجام می‌دهند. در نتیجه باید گفت که تاثیر درج نشدن مهر روی پاسپورت گردشگران نیز چند ماه طول خواهد کشید.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دستورالعمل مقابله با قاچاق صنایع‌دستی؛
قاچاق صنایع‌دستی کساد می‌شود
معاون سابق صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سال93یعنی 4 سال قبل به خبرنگاران گفته بود که ۱۲میلیون دلار کالای صنایع‌دستی خارجی از مبادی رسمی به بازار ایران وارد شده است که ۶میلیون دلار از این میزان به کالاهای صنایع‌دستی ساخت چین اختصاص داشت.
انفصال از خدمت شهردار محدوده تاریخی ارومیه به دلیل تخریب ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی
شهردار منطقه چهار ارومیه به دلیل رعایت نکردن ضوابط بافت تاریخی در تخریب ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی این شهر به یکسال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
وجوه اثرگذاری گردشگری قومی در توسعه توریسم
فولکلور یا فرهنگ قومی محورهای مهم برنامه‌ریزی گردشگری است. فرهنگ قومی به‌عنوان سرمایه فرهنگی گردشگری، در قالب یکی از مهم‌ترین منابع درآمدزای مغفول مانده است.پژوهشگران معتقدند پایداری و فراگیری اجتماعات ملی، متکی به کم و کیف روابط مناطق مختلف با یکدیگر است و توسعه گردشگری قومی می‌تواند در ایجاد ارتباط بین گروه‌های مختلف جامعه اثرگذار باشد. در جوامع با تنوع قومی فرهنگی، گردشگری می‌تواند همبستگی و انسجام قومی و ارائه فرصت برای تلفیق مرزهای قومی را حمایت کند و نیز رقابت و همکاری میان قومی را گسترش دهد. گردشگری قومی به‌عنوان استراتژی مناسب برای اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد و بهبود تبادلات خارجی با دیگر جوامع بسیار مورد توجه است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی:
رشد 51.5 درصدی صنعت گردشگری در کشور
رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: ایران جزء 10 کشور برجسته دارای عوامل جذب گردشگر بوده و همین عامل باعث رشد 51.5 درصدی صنعت گردشگری در 6 ماهه نخست امسال شده است.
گفت‌وگو با فعالان گردشگری؛
ماموریت‌ خصوصی‌ها برای معاون گردشگری
اواخر شهریورماه امسال بود که خبر برکناری محمد محب‌خدایی، معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام شد؛ معاونی که عمر معاونت‌اش یک سال بیشتر دوام نداشت. اما عصر جمعه گذشته، ولی تیموری از سوی رئیس سازمان به‌عنوان معاون گردشگری منصوب شد؛ انتخابی که البته نویددهنده آن بود که این بار فردی انتخاب شده که از دل سازمان است و سابقه کاری در حوزه گردشگری نیز دارد.
صربستان بار دیگر برای ایرانی ها ویزا گذاشت؛
تشدید سختگیری صربستان برای صدور ویزای ایرانیان
مسوول دفتر اطلاع‌رسانی گردشگری و تجارت صربستان در ایران گفت: «با برقراری دوباره قانون ویزا از سوی دولت صربستان، حتما تدابیر سختگیرانه‌تری در صدور روادید برای اتباع ایرانی اعمال خواهد شد.»
رده بندی اعتبار پاسپورت ایرانی؛
اعتبار پاسپورت ایرانی چطور تغییر می کند؟
یکی از عوامل اعتبار پاسپورت کشورها، فرهنگ مردمی است که با آن ،سفر کرده و هنجارها را رعایت می کنند اما موسسات اعتبارسنجی میزان سفرهایی که می شود با آن پاسپورت انجام داد را ملاک قرار می دهند.
معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری؛
صدور مجوز ۳۳۰ پرواز فوق‌العاده اربعین
معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به صدور مجوز ۳۳۰ پرواز فوق‌العاده اربعین از فروش بلیت این پروازها از روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه خبرداد.
روایتی از تاریخ در «زیرکوچه‌های» رشت؛
تاریخ در این شهر مُرد از بس که جان ندارد
هر شهری ویژگی‌های خاص خودش را دارد؛ نام شهر رشت هم با کوچه پس کوچه‌های قدیمی، خانه‌های بزرگ، بازار و بوی کباب و نمِ باران عجین شده؛ پیاده‌روی در کوچه و زیرکوچه‌های محله‌های قدیمی مثل ساغری سازان لذتی است که شاید تنها در این شهر شمالی آن را تجربه کنید
تشریح رویکرد جدید معاونت گردشگری کشور در اولین اظهارنظر «تیموری»
معاون گردشگری جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جزو معدود مسوولان منصوب‌شده است که سال هاست در بدنه این سازمان فعالیت می‌کند، تحصیلات مرتبط دارد، از دانشگاهیان گردشگری است و پیش از این راهنمای گردشگری نیز بوده است. معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی پس از تقریبا یک ماه که بدون معاون سپری کرد، حالا صاحب معاونی شده که اغلب ویژگی‌های لازم را برای مدیریت این حوزه دارد.
۳۳۰ پرواز‌ فوق‌العاده در اربعین/چالش ایرلاین‌ها‌ در «دو مدیریتی‌» شدن فرودگاه نجف
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به صدور مجوز ۳۳۰ پرواز فوق‌العاده برای شرکت‌ها در ایام اربعین غیر از ۹۰ پرواز برنامه‌ای در هفته، به مشکلات فرودگاه نجف اشاره کرد و گفت: یکی از این مشکلات دو مدیریتی بودن فرودگاه نجف است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
با 400 میلون تومان اعتبار کارخانه ابریشم مرمت شد
شاید 120 سال پیش که اولین کارخانه ابریشم شهرلاهیجان در گیلان ساخته می‌شد، کسی نمی‌توانست تصور کند که بعد از این مدت زمان، این کارخانه که در حال حاضر متروکه شده، به مجموعه گردشگری تبدیل خواهد شد. ساختمان این کارخانه سابق نساجی که به «فلاطوری» معروف است و یکی از آثار معماری سنتی منحصر به فرد منطقه و حتی کشور محسوب می شود، قرار است در قالب مجموعه فرهنگی - گردشگری پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به آثار تاریخی گیلان باشد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رئیس ستاد بازسازی عتبات نجف اشرف؛
اعلام کرایه حمل و نقل زائران اربعین ۹۷ در خاک عراق
رئیس ستاد بازسازی عتبات نجف اشرف با اشاره به لزوم همراه دشتن دینار برای زائران اربعین حسینی، کرایه‌های مسیرهای مختلف در خاک عراق برای زائران اربعین ۹۷ را اعلام کرد.
رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه؛
مابه‌ التفاوت هزینه صدور روادید زائران اربعین بازگردانده می‌شود
رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه در مورد کاهش قیمت صدور روادید عراق در ایام اربعین حسینی در طی چند روز اخیر، گفت: براساس این کاهش در حال حاضر هزینه صدور روادید حدود 235 هزار تومان شده است و به کسانی که به قیمت 375 هزار تومان ویزا دریافت کرده‌اند مابه‌التفاوت کاهش قیمت ویزا از طریق سامانه سماح پرداخت می‌شود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
محمدرضا گوهری / کارشناس‌ارشد اکوتوریسم:

آسیب به طبیعت به اسم «اکوتوریسم»

مسعود غلامی در یادداشتی عنوان کرد؛

مردم ،رکن پنجم بازاریابی در هتل‌ها

مسعود غلامی / مدرس دانشگاه:

دو خدمت غیراقامتی هتل

بهنام اسلمی/ مشاور توسعه کسب‌و‌کار:

بهترین پاسخ‌ها به مشتریان سفر

محمدرضا گوهری، کارشناس ارشد اکوتوریسم ؛

چالش‌های ارزیابی اثرات در مدیریت اکوتوریسم

محمدرضا گوهری/ کارشناس ارشد اکوتوریسم:

مسیر دستیابی به توسعه اکوتوریسم در ایران

مسعود غلامی‌/ مدرس دانشگاه؛

آنچه از بازاریابی خدمات هتل باید بدانیم

سازمان جهانی گردشگری منتشر کرد؛

تجربه پروژه‌ اروپایی هتل‌های کم مصرف

محمدرضا گوهری/ کارشناس ارشد اکوتوریسم :

چگونگی ارزآوری از طریق گردشگری

محمدرضا گوهری/ کارشناس ارشد اکوتوریسم:

سالِ درک بهتر از «فضای دیجیتالی» توریسم

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد