سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نشان تعامل گردشگری برای وزیر راه؛
غیبت مقاصد ایرانی در لیست یورومانیتور؛
۴۱ سهم آسیایی از ۱۰۰ شهر برتر جهان در جذب توریست
«یورومانیتور» در گزارشی جدید، فهرستی منتشر کرده که در آن صد مقصد سفر شهری که در سال ۲۰۱۷ بیشترین تعداد بازدیدکننده خارجی را داشته‌اند معرفی کرده است. طبق این گزارش، هنگ‌کنگ با پذیرش بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸۰ هزار گردشگر در این سال، بالاتر از بانکوک و لندن عنوان توریستی‌ترین شهر جهان را به خود اختصاص داد. در این فهرست صدتایی، نام بیش از ۱۰ شهر از کشورهای خاورمیانه و آفریقا به چشم می‌خورد اما نکته قابل‌توجه این است که نام هیچ‌یک از شهرهای ایران در این فهرست به چشم نمی‌خورد.
دو درس از قربانیان توریستی ترور؛
مسیر عبور گردشگری چابهار از بحران امنیتی چیست؟
هفته گذشته یکی از مقاصد نوشکفته گردشگری کشور قربانی یک حمله تروریستی شد؛ بندر چابهار که در جنوبی‌ترین نقطه از استان محروم سیستان و بلوچستان قرار دارد به سبب برخورداری از جاذبه‌های طبیعی حیرت‌انگیز، اقلیمی با آب‌وهوای معتدل و فرهنگ بومی منحصر‌به‌فرد خود طی سال‌های اخیر تبدیل به یکی از مقاصد محبوب سفر گردشگران داخلی در کشور شده و در ایام تعطیلات به‌ویژه در نوروز میزبان مسافران پرشماری بوده است. اما اکنون و در پی عملیات انتحاری صورت‌گرفته نگرانی‌هایی درخصوص آینده گردشگری این خطه به‌وجود آمده است.
آیا آژانس‌ها و سایت‌های فروش بلیت هواپیما سازش می‌کنند؟
کشمکش آژانس‌های مسافرتی با یک سایت فروش آنلاین بلیت هواپیما همچنان ادامه دارد. هفته گذشته بود که این داستان با انتشار یک نامه انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران به این سایت فروش بلیت آغاز شد؛ نامه‌ای که در آن آمده بود تخفیف‌های ارائه شده از سوی سایت علی‌بابا بر اساس عرف نیست؛ تخفیف‌های پنج تا نه درصدی که موجب ضرر و زیان و لطمه به فعالیت سایر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شده و اگر این روند ادامه داشته باشد به شکایت از مراجع قانونی خواهد کشید.
نمایش اثر نرخ ارز بر نسبت سفرهای ورودی و خروجی در هفت ماه اول سال ۹۷
آمار چهار میلیون و ۷۰۴ هزار و ۵۰۹ سفر خروجی در چهار میلیون و ۷۳۹ هزار و ۴۱۳ سفر ورودی در هفت ماه نخست سال ۹۷ در حالی از سوی معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منتشر شده است که این آمار نشان می‌دهد تراز سفر ایران به میزان ۳۴ هزار و ۹۰۴ سفر مثبت شده است. در مدت زمان مشابه سال ۹۶، با سه میلیون و شش هزار و ۵۵۸ سفر ورودی در برابر پنج میلیون و ۲۸۲ هزار و ۱۸۱ سفر خروجی ترازی منفی به میزان دو میلیون و ۲۷۵ هزار و ۶۲۳ سفر ثبت شده بود. همچنین در ۷ ماه نخست سال ۹۵، سه میلیون و ۱۲۰ هزار و ۳۷۸ سفر ورودی در برابر چهار میلیون و ۳۲۰ هزار و ۹۴۹ سفر خروجی تراز منفی یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۵۷۱ سفر خروجی را به نمایش گذاشته بود.
تورهای غیر مجاز بلای صنعت گردشگری؛
آمار پنج برابری تورهای غیر مجاز نسبت به تورهای مجاز
هنجار شکنی‌ها که عمده آن توسط تورهای غیر مجاز انجام می‌شود امروز یکی از چالش‌های فرهنگی صنعت گردشگری است. فریدون اللهیاری اظهار کرد: از نظر ما تورهایی رسمیت دارند که از طریق دفاتر خدمات سفر انجام می‌شوند و دفاتر خدمات سفر مجوزهای لازم و قانونی را دارند و توری که برگزار می‌کنند ضوابط مشخصی از نظر راهنمای تور، اخلاقی، امنیتی، ایمنی و … برخوردار است.
تکمیل اطلاعات بیش از ۱۵۰ هزار ودیعه‌گذار حج تمتع تاکنون
معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت با اشاره به ادامه روند تکمیل اطلاعات ودیعه‌گذاران حج تمتع، گفت: تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار ودیعه‌گذار حج تمتع اطلاعات خود را به روز رسانی کرده‌اند.
درمان، زیارت و سفرهای فرهنگی بیشترین علت مسافرت خارجی‌ها به ایران
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: در گذشته بیشتر همسایگان برای زیارت، تجارت و کار به ایران سفر می‌کردند اما حالا عراقی‌ها و آذربایجانی‌ها بیشتر با انگیزه درمان به ایران سفر می‌کنند. این نوع از گردشگری هم معمولاً درآمدزایی خوبی دارد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی؛
آرشیو مردمی ، گورستان تدریجی اسناد ملی
بسیاری از اسناد ملی که بخش مهمی از حافظه تاریخی و آلبوم ثبت زوایای زندگی پیشینیان محسوب می‌شود امروز به دلیل ناشناختگی و آگاه نبودن مردم از تعریف سند ملی در صندوقخانه‌ها، گنجه‌ها و آرشیوهای شخصی خاک می‌خورد و به تدریج در حال نابودی است.
مهمان ناخوانده رانده می شود؛
روش های نوین مهار گلسنگ درتخت جمشید
محققان روش های نوینی را برای مهار گلسنگ ها در تخت جمشید طراحی کردند تا این مهمان ناخوانده از عظیم ترین بنای سنگی جهان رانده شود.
نام‌نویسی اعزام زائران به عتبات آغاز شد
سازمان حج و زیارت اعلام کرد که زائران اعزامی به عتبات در محدوده زمانی دی می‌توانند از طریق سامانه اینترنتی این سازمان اقدام کنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبرداد:
ثبت 1070 اثر تاریخی در گیلان
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، از ثبت یک هزار و 70 اثر تاریخی در گیلان خبر داد و افزود: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده و تخصیص اعتبارات لازم بتوانیم نسبت به مرمت و بازسازی این آثار که سرمایه ملی کشور محسوب می شوند، بپردازیم و آنها را حفظ کنیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
روند رشد ورود مسافران به ایران؛
عراقی‌ها همچنان صدرنشین سفرهای ورودی
۴ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۴۱۳ نفر گردشگر خارجی، آمار ۷ ماهه امسال سفرهای ورودی به ایران است که چندی پیش رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آن را اعلام کرد؛ آماری که نشان‌دهنده رشد بیش از ۵۶ درصدی نسبت به ۳ میلیون گردشگر در مدت مشابه سال ۹۶ است؛ ۷ماهی که در سال ۹۵،معادل ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار گردشگر ورودی را به خود دید. با وجود آنکه چنین آماری می‌تواند نشان‌دهنده اخبار خوب در حوزه گردشگری باشد اما متاسفانه از آنجا که هنوز سازمان متولی گردشگری نتوانسته به سیستم حساب‌های اقماری دست پیدا کند، همچنان آمار دقیقی برای تعداد گردشگران ورودی به کشور محسوب نمی‌شود. این آمار درواقع از سوی پلیس مهاجرت اعلام می‌شود و تمام اتباع خارجی را که با نیت‌های گوناگون به کشور می‌آیند، شامل می‌شود؛ در نتیجه نمی‌توان به صورت دقیق برآورد کرد که ورود این تعداد اتباع خارجی تا چه میزان با هدف گردشگری بوده و از طرف دیگر تا چه میزان درآمدزایی در کشور به ارمغان آورده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
فعالان دفاتر مسافرتی تورهای تخصصی گردشگری طراحی کنند
یک فعال حوزه گردشگری و فروش خدمات سفر گفت: پیشنهاد می‌کنیم آژانس‌های گردشگری به سمت تعریف و طراحی تورهای داخلی و خارجی به صورت تخصصی پیش بروند زیرا طراحی تور نمونه ای از کارهایی است که تکنولوژی به خوبی نیروی انسانی نمی‌تواند آن را انجام بدهد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رشد تعداد سفر ایرانیان به گرجستان؛
نفع مالی گرجی‌ها از گردشگران ایرانی
اخبار ضد و نقیضی که در هفته اخیر درخصوص بازگرداندن حدود ۲۰۰ شهروند ایرانی از گرجستان به کشور در رسانه‌ها منتشر شد، جنجال آفرید و ابهامات بسیاری درخصوص آینده سفر اتباع ایرانی به گرجستان ایجاد کرد؛ کشوری که در پی اجرای دوطرفه سیاست لغو روادید با ایران، بدل به یکی از محبوب‌ترین مقاصد خارجی گردشگران ایرانی شد و مطابق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت گردشگری گرجستان، تعداد ۲۷۸ هزار و۸۳۲ سفر به این کشور در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی به نام شهروندان ایرانی به ثبت رسیده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در پی اجرای دوطرفه سیاست لغو روادید با ایران؛
درآمد ۶۶ میلیون دلاری گرجستان از گردشگران ایرانی
اخبار ضد و نقیضی که در هفته اخیر درخصوص بازگرداندن حدود ۲۰۰ شهروند ایرانی از گرجستان به کشور در رسانه‌ها منتشر شد، جنجال آفرید و ابهامات بسیاری درخصوص آینده سفر اتباع ایرانی به گرجستان ایجاد کرد؛ کشوری که در پی اجرای دوطرفه سیاست لغو روادید با ایران، بدل به یکی از محبوب‌ترین مقاصد خارجی گردشگران ایرانی شد و مطابق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت گردشگری گرجستان، تعداد ۲۷۸هزار و۸۳۲ سفر به این کشور در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی به نام شهروندان ایرانی به ثبت رسیده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به هنرمندان صنایع دستی پرداخت می‌شود‌
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: بالغ بر هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه چهار تا شش درصد برای هنرمندان صنایع دستی درنظر گرفته شده که پرداخت می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
گرجستان فقط با ایرانی‌ها سختگیر نیست
دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در عین حال که قوانین حاکم در مبادی ورودیِ گرجستان را تنها شامل حال اتباع ایرانی ندانست، به افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند، توصیه کرد که با مدارک کامل به گرجستان سفر کنند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کشمکش آژانس‌های مسافرتی و «علی‌بابا»
رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران در نامه‌ای به مدیرعامل سایت فروش آنلاین بلیت «علی‌بابا»، نسبت به برخی تخفیف‌های ارائه‌شده که به اعتقاد وی خارج از عرف هستند، اعتراض کرده است. در این نامه که از سوی «علی‌بابا» در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است: «طبق گزارش‌های واصله از سوی تعداد قابل‌توجهی از همکاران ما در سایت‌های مرتبط با آن شرکت از جمله علی‌بابا و زورق مبادرت به فروش بلیت با ۵ تا ۹ درصد تخفیف مستقیم به مسافر می‌کنند که خارج از ضابطه و عملا موجب ضرر و زیان و لطمه به فعالیت سایر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شده و مورد اعتراض انجمن و سایر همکاران است.»
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تحلیل UNWTO از بازار گردشگران؛
تجربه اروپایی درآمدزایی از گردشگران عرب
پژوهش جدیدی که سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و کمیسیون سفر اروپا (UTC) انجام داده‌اند نشان می‌دهد گردشگری خروجی در شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و این منطقه به یکی از مهم‌ترین خاستگاه‌های گردشگران ورودی به بسیاری از کشورهای جهان و خصوصا اروپا تبدیل شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موزه ادب و عرفان و بقعه شیخ شهاب الدین اهری بازگشایی می شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: موزه ادب و عرفان و بقعه شیخ شهاب الدین اهری تا دهه فجر امسال بازگشایی می شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
۱.۲میلیون متقاضی پشت نوبت اعزام به حج
اکبر رضایی در مورد فراخوان زائران حج تمتع در سامانه سازمان حج و زیارت افزود: زائرانی که در گذشته متقاضی سفر به حج تمتع بوده ثبت نام کرده و دارای فیش هستند اطلاعات خود را در سامانه reserve.haj.ir واردکنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بهره برداری از ظرفیت‌های گردشگری؛
تشکیل وزارت گردشگری هم سودآوری هم تولید اشتغال
چندی قبل مجلس با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارتخانه موافقت کرد.توسعه گردشگری می‌تواند یکی از راه‌های برون‌رفت از تحریم‌ها باشد موضوعی که به آن توجه کمتری شده ولی با تشکیل وزارت گردشگری مشکل حل خواهد شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
گردشگران خارجی همچنان مسافر ایران هستند
گردشگران کشورهای اسپانیایی زبان همچنان به «ایران» می‌آیند. گزارش منتشر شده از سوی روزنامه انگلیسی زبان «ایندیپندنت» هم خبراز قرارگرفتن ایران در فهرست امن‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران در سال 2019 می‌دهد. خبری که بیش از هرچیزی فعالان حوزه گردشگری کشور را خوشحال کرده است. بسیاری از راهنمایان گردشگری از کاربران در فضای مجازی خواستند تا گزارش ایندیپندنت را در شبکه‌های اجتماعی انتشار دهند یا برای گردشگرانی که هنوز برای سفر به ایران تردید دارند، بفرستند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دهکده سلامت جنوب شرق کشور در کرمان راه‌اندازی می‌شود
جمشید تقی‌زاده، معاون وزیر تعاون گفت: دهکده سلامت جنوب شرق کشور در کرمان راه‌اندازی می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
گردشگری خارجی
زیرساخت،سرمایه گذاری
احیا،حفظ،مرمت
ثبت داخلی و خارجی آثار
وعده بین و فرابخشی
گردشگری داخلی
صنایع دستی،هنرسنتی
سایرحوزه ها و موارد