جنگ ماسک‌ها و تغییر در نظم جهانی
صادق امامی عنوان کرد؛

جنگ ماسک‌ها و تغییر در نظم جهانی

تصور جنگ جهانی سوم در پساکرونا، کمی دور از ذهن است، اما این به معنای تضعیف بیشتر نهادهای برآمده از نظم جهانی فعلی نیست. صادق امامی، دبیرگروه بین‌الملل طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: توقیف ۶۸۰ هزار ماسک ارسالی از چین به ایتالیا در چک، سرقت مواد الکلی و ضدعفونی به مقصد تونس توسط ایتالیا، ضبط ۴ میلیون ماسک به مقصد ایتالیا و اسپانیا در پاریس، مصادره محموله ژل ضدعفونی متعلق به نروژ توسط لهستان، توقیف ۸۰۰ هزار ماسک ایمنی از آمریکا به مقصد ایتالیا در آلمان، خریداری محموله ماسک فرانسوی‌ها در پای باند فرودگاه چین از سوی آمریکا و دستور دونالد ترامپ برای بازگرداندن بیش از ۲۰۰ هزار ماسک سفارش پلیس برلین به آمریکا و لغو ارسال سفارشات تولید ماسک ان ۹۵ برای کانادا و آمریکای لاتین از سوی آمریکا، خبر‌های عجیب و غریب این روز‌های رسانه‌های بین‌المللی هستند.
نوام چامسکی: همه گیری کرونا قابل پیشگیری بود
خیانت نظام سیاسی آمریکا؛

نوام چامسکی: همه گیری کرونا قابل پیشگیری بود

به گفته نوام چامسکی، بحران کرونا ویروس قابل پیشگیری بوده زیرا اطلاعات کافی برای جهان در این زمینه در دسترس بوده است. او همچنین درباره ادامه چالش‌هایی همچون تهدید جنگ هسته‌ای و گرمایش زمین به محض پایان این همه‌گیری هشدار داد. نوام چامسکی، زبان شناس و فیلسوف آمریکایی اظهار کرد، همه گیری کرونا با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه در دسترس قرار داشت، قابل پیشگیری بود و در اکتبر ۲۰۱۹ نیز یک مانور شبیه سازی شده گسترده در خصوص یک همه گیری احتمالی توسط مرکز جان هاپکینز با همکاری مجمع جهانی اقتصاد و بنیاد گیتز برگزار شد.
نخست وزیر مکلف عراق؛ در منگنه ایران و آمریکا
چالش های پیش روی الزرفی؛

نخست وزیر مکلف عراق؛ در منگنه ایران و آمریکا

منابع سیاسی نزدیک به مذاکرات نیروهای عراقی مخالف عدنان الزرفی، در گفتگو با العربی الجدید گفتند: یکی از مهمترین دلایل مخالفت با الزرفی، اتهاماتی است که در مورد نزدیکی وی به طرف آمریکایی مطرح می شود و مخالفان وی نگرانند این مساله روی روابط با ایران تاثیر بگذارد.
رونمایی از جهانِ پس از کرونا
کرونا در جهان ؛

رونمایی از جهانِ پس از کرونا

بر اساس مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده، در حدودا ۸۵۰ منازعه پایدار و بادوامِ میان دولتی که در فاصله سال‌های ۱۸۱۶ تا ۱۹۹۲ اتفاق افتاده اند، بیش از ۷۵ درصد از آن‌ها در جریانِ ۱۰ سال شوک‌های بی ثبات کننده‌ی بزرگ، خاتمه یافته اند. شوک‌های اجتماعی به طرقِ مختلفی بروز پیدا می‌کنند و موجب ایجاد تغییراتی در جهاتِ مختلف (خوب یا بد) می‌شوند. با توجه به سطحِ کنونی تنش‌هایی که در آمریکا و جهان وجود دارد، شرایط کنونی، زمان مناسبی برای ترویجِ الگو‌های مثبت و سازنده در گفتمانِ سیاسی و فرهنگی ماست. این رو، زمانِ ایجاد تغییر به وضوح فرارسیده است.
کرونا، انتقال دولت مصر به پایتخت جدید را متوقف کرد
دولت مصر اعلام کرد؛

کرونا، انتقال دولت مصر به پایتخت جدید را متوقف کرد

ریاست جمهوی مصر در بیانیه‌ای امروز شنبه (۱۶ فروردین) اعلام کرد که افتتاح پروژه‌های ملی بزرگ از جمله پایتخت اداری تا سال ۲۰۲۰ متوقف خواهد شد. نزدیک به هزار نفر تا دیروز در مصر به کرونا مبتلا شده و 65 نفر هم فوت کرده‌اند.
اهداف آمریکا از لفاظی های اخیر چیست؟
تهدید به جنگ در میانه بحران کرونا؛

اهداف آمریکا از لفاظی های اخیر چیست؟

درحالی که کشورهای مختلف درگیر جنگ طاقت فرسایی با ویروس کرونا هستند و تقریبا همه توان خود را پای مقابله با این ویروس آورده اند، رئیس جمهور آمریکا در توئیتی ایران را به جنگ نظامی تهدید کرده است!
اتحادیه اروپا: تحریم‌ها نباید در مبارزه با کرونا اخلال ایجاد کنند
بحران کرونا در جهان؛

اتحادیه اروپا: تحریم‌ها نباید در مبارزه با کرونا اخلال ایجاد کنند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته تحریم‌ها نباید باعث ایجاد اخلال در مبارزه کشورها با ویروس کرونا شوند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته اعمال تحریم‌ها نباید باعث اخلال در جلوگیری از گسترش شیوع ویروس «کرونای جدید» شود. این مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه در شرایطی که دولت آمریکا از رفع تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا جلوگیری کرده گفت تحریم‌ها نباید باعث توقف ارسال تجهیزات پزشکی به کشور‌هایی شود که در حال مبارزه با گسترش شیوع ویروس کرونا هستند.
کمیسیون امنیت پارلمان: پیامد هرگونه اقدام علیه حشد شعبی برای آمریکا سنگین خواهد بود
تحولات سیاسی و نظامی در عراق؛

کمیسیون امنیت پارلمان: پیامد هرگونه اقدام علیه حشد شعبی برای آمریکا سنگین خواهد بود

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز اعلام کرد که پیامد هرگونه اقدام علیه حشد شعبی برای منافع آمریکا در عراق و منطقه بسیار سنگین خواهد بود. «کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق طی گفتگو با سایت المعلومه اظهار داشت که پیامد هرگونه اقدام و تحرک علیه حشد شعبی و فرماندهان آن و گروه‌های مقاومت توسط نیرو‌های آمریکایی٬ پاسخی قاطع ضد منافع واشنگتن در عراق و منطقه دارد و برای آن سنگین خواهد بود.
10 رئیس دولت و 10 کار عجیب در بحران کرونا!

گاف های کرونایی رهبران کشورها!

با شیوع کرونا درجهان و درگیری کشورها با این بحران،رهبران سیاسی برخی از کشورها تصمیمات عجیب در این موضوع ارائه دادند و یا توصیه های عجیبی ارائه دادند که تمام این گاف ها در گزارش زیر جمع آوری شده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.