پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
بیانیه هفت انجمن علمی در انتقاد از اخراج اساتید و برخورد با دانشجویان
هفت انجمن علمی در واکنش به آنچه اخراج اساتید و برخورد با دانشجویان عنوان شده، بیانیه‌ای را منتشر کرده‌اند که در بخشی از آن آمده است: ما به رغم همه تضییقات و محدودیت‌هایی که در سال‌های اخیر برای انجمن‌های علمی ایجاد شده است و با ابراز نگرانی عمیق نسبت به سرنوشت کشور وظیفه خود می‌دانیم که چنین هشداری را با صدای بلند اعلام کنیم و امید داریم که نهاد علم در جامعه ما آن‌چنان قدرتمند شود که بتواند از ارزش‌های بنیادین و هویت و موجودیت خود دفاع کند و راه را بر اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های بنیان‌سوز و مخرب ببندد.
بیانیه مشترک پنج انجمن روان‌شناسی کشور در خصوص عدم همراهی با انتخابات ۲۷ مرداد و علل آن
بیانیه مشترک پنج انجمن روان‌شناسی کشور در خصوص عدم همراهی با انتخابات ۲۷ مرداد شورای مرکزی و هیات بازرسان منتشر شد. علت انتشار این بیانیه، تعریف و اضافه شدن «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به مراجع تأیید صلاحیت نامزد‌های انتخابات شورای مرکزی و بازرسان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در قالب ابلاغیه معاونت حقوقی ریاست جمهوری است. لازم به توضیح است که از ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲ نیز کارزاری با عنوان درخواست استقلال سازمان نظام روانشناسی - مشاوره (عدم ورود دولت به بخش صنفی و انتخاب مسئولین شایسته محور)، در این خصوص راه اندازی شده است. در بازه زمانی ۶ الی ۱۳ تیرماه ۲۳۸ نفر برای شرکت در انتخابات (منجمله ۵۰ عضو هیات علمی دانشگاه) پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام روانشناسی مشاوره ثبت نام کرده و این انتخابات قرار است که در ۲۷ مردادماه سال جاری برگزار شد.
برنامه لایحه هفتم توسعه، نیمه دوم شهریور به صحن مجلس می‌رسد
عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با بیان اینکه بررسی این لایحه هنوز در این کمیسیون به پایان نرسیده است، پیش بینی کرد که گزارش نهایی کمیسیون تلفیق هفته سوم شهریور ماه به صحن علنی مجلس برسد. بنظر می رسد که این زمان فرصت مناسبی برای انجمن های علمی برای نقد و اصلاح این لایجه باشد.
بیانیه خانه اندیشمندان علوم انسانی در مورد مشکلات پیش آمده توسط عوامل شهرداری تهران
خانه اندیشمندان علوم انسانی در مورد مشکلات پیش آمده توسط عوامل شهرداری تهران بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است که: متاسفانه در روز‌های اخیر با اقدام غیر مسؤلانه و تعجب برانگیز مدیرانی از شهرداری تهران برای تصرف این مجموعه که با ورود نامتناسب با شان خانه اندیشمندان و تغییر نگهبانان و تعویض قفل اتاق مدیریت و کارکنان آغاز شد، مسائل ناخوشایندی پیش آمد که لازم است برای تنویر افکار عمومی توضیحات مختصری داده‌شود.
اقدام شهرداری علیه خانه اندیشمندان علوم انسانی با حکم تخلیه و پلمب
روز گذشته شهرداری تهران با حضور پرتعداد در خانه اندیشمندان علوم انسانی سعی در تخلیه و پلمب ساختمان این مجموعه کرده است.این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که شورای شهر تهران با این اقدام مخالف است، اما بر اساس دستور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، عوامل شهرداری اصرار به تخلیه و تحویل ساختمان دارند.این در حالی‌ست که رییس و برخی از مدیران خانه اندیشمندان علوم انسانی، شب گذشته را در این محل گذراندند تا این ساختمان را حفظ کنند.
نشست «نقد آثار، افکار و بزرگداشت کوشش‌های علمی و اجتماعی دکتر محمد امین قانعی راد»دیروز صبح با حضور جمعی از استادان و صاحب نظران علوم اجتماعی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. در بخش اول این نشست محمدرضا ذوالفقاری، حسین سراج‌زاده، رحیم محمدی، غلامرضا ذاکرصالحی و سید جواد میری به ایراد سخن پرداختند.
هم اندیشی انجمن‌های علمی و گروه آموزش عالی و تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس در راستای برنامه هفتم توسعه
جلسه هم‌اندیشی انجمن‌های علمی و گروه آموزش عالی و تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در راستای برنامه هفتم توسعه، امروز (چهارشنبه ۱۰ خردادماه ۱۴۰۲) برگزار شد.
رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد خبر داد:
برگزاری انتخابات ۱۲۰۰ انجمن علمی دانشجویی دانشگاه آزاد در نیمه دوم آبان ماه
در‌حال‌حاضر بالغ بر ۱۲۰۰ انجمن علمی دانشجویی فعال در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد فعالیت داشته و در برنامه اجرایی باشگاه، از جمله در حوزه برگزاری رویدادها، مسابقات و المپیاد حضور دارند. حامد حسن‌پور، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد بیان داشته است که قرار است انتخابات این انجمن های علمی دانشجویی، در نیمه دوم آبان ماه اجرایی شود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
پیام رهبر انقلاب به نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی؛
آمادگی برای نقش آفرینی در تحولات به سود جبهه حق وظیفه میان مدت نخبگان است
همزمان با آغاز پنجاه و ششمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، پیام رهبر انقلاب به این دانشجویان قرائت شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
شرط عجیب وجود سابقه پنج ساله برای کاندیداتوری دندانپزشکان در انتخابات جامعه دندانپزشکی!
هرچند داشتن تجربه شاخص مناسبی برای تقویت اثرگذاری اعضای وارد شده به انجمن هاست، ولی شکل دستوری و غیر بروکراتیک آن (مثلا بخشنامه وزارت بهداشت و درمان)، می‌تواند از طریق دیوان عدالت پیگیری شده و لغو گردد. توضیح اینکه اخیرا جامعه دندانپزشکی اقدام به اصلاح اساسنامه خود (منجمله افزایش سابقه حرفه‌ای نامزد‌های عضویت در هیات مدیره با توجیه دستور وزارت بهداشت و درمان) نموده است. این تغییرات، مسلما محدودیت‌هایی را برای دندانپزشکان جوان ایجاد خواهد کرد.
جلسه مخبر با هیات رئیسه اتاق‌های بازرگانی، تعاون، اصناف و فراموشی شورای انجمن‌های علمی ایران
در حالیکه مغز متفکر و جریان راهبری حوزه سیاستگذاری، نظارتی و اصلاح امور اجرایی کشور در تشکلی بنام شورای انجمن‌های علمی ایران مستقر است، معاون اول رئیس جمهور اقدام به تدارک جلسه با هیات رئیسه سه تشکل اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف نموده است. ضمن تقدیر و تائید چنین جلساتی، یادآور الزام به برگزاری جلسه با هیات رئیسه شورای انجمن‌های علمی ایران، خدمت جناب دکتر مخبر هستیم.
نقطه عطفی در آشنایی فعالان علمی حوزه و دانشگاه
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری نشست فعالان انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به مناسبت بزرگداشت وحدت حوزه و دانشگاه طی روز‌های ۲۳ تا ۲۶ آذرماه در قم گفت: این نشست می‌تواند نقطه عطفی در آشنایی و گفتگوی فعالان علمی دو حوزه علم و دین و طراحی مسیری برای انجام پروژه‌های مساله محور باشد.
اهمیت غربالگری دوران بارداری
یک فعال حوزه غربالگری دوران بارداری و نوزادی، نکاتی را پیرامون اهمیت غربالگری توضیح داده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بیانیه انجمن فیزیک درباره علوم کوانتومی در ایران
در روز‌های اخیر اظهارات یکی از صاحب منصبان کشور در باره «سرمنشاء بودن ما در کوانتوم»، آن هم در هزار سال پیش، انعکاس وسیعی در داخل و خارج کشور داشته است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بیانیه انجمن علمی مدیریت دولتی ایران به مناسبت انتصاب دکتر سید محمد مقیمی
قابل تامل است که در خصوص سردار شهید سلیمانی مقالات و یادداشت‌های مدیریتی و سیاسی و نظامی مختلفی توسط محققان دنیا به زبان انگلیسی منتشر شده است که با یک جستجوی ساده می‌توان به حجم وسیع این تحقیقات پی برد. چطور غربی‌ها با عینک خود صلاحیت بررسی وجوه شخصیت شهید سلیمانی را دارند، ولی محققان بومی که می‌توانند روایت کاملتری از این شخصیت بین المللی داشته باشند، مجاز نیستند که به این عرصه ورود کنند و اگر یادداشت و مقاله‌ای در این زمینه بنگارند، افرادی غیر علمی و فاقد تخصص بشمار می‌آیند. فقط کمی بصیرت نیاز است که درک نمود نتیجه چنین تفکری، خودباختگی، بی هویتی و عقب ماندگی ذهنی خواهد بود.
بیانیه انجمن ترویج حقوق شهروندی پیرو شکایت از وزارت بهداشت و ستاد کرونا
انجمن ترویج حقوق شهروندی اطلاعیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است درباره‌ی شکایت اعضای این انجمن از وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا توضیحاتی ارائه داده است.
مشکلات و معضلات باستان‌شناسی و حوزه میراث فرهنگی کشور
انجمن علمی باستان‌شناسی ایران در آستانه تغییر دولت و آغاز به کار دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران، بیانیه‌ای درباره مشکلات و معضلات باستان‌شناسی و حوزه میراث فرهنگی کشور، راهکار‌ها و طرح‌های بنیادین برای برنامه‌ریزی‌های کلان حوزه میراث صادر کرد.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نامه اعتراضی انجمن علمی ترویج به سازمان جنگل‌ها و مراتع
پیرو درخواست جذب نیروی انسانی در سازمان جنگل‌ها و مراتع و با وجود نیاز بالای این سازمان به استفاده از نیروی ترویجی و متخصصان توسعه، متاسفانه خبری از تقاضای جذب برای این گروه از فارغ التحصیلان نبوده و این نوع برخوردها، انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی را مجبور به ارسال نامه اعتراضی و درخواست برای اصلاح امور نمود. متن نامه به پیوست ارایه شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کمبود مالی باعث شده قطب‌های علمی نتوانند یک بستر ساده را مدیریت کنند
معاون پژوهشی دانشگاه شریف گفت: حمایت مالی که از قطب‌ها انجام شده به اندازه‌ای نبوده است که قطب‌های علمی بتوانند حتی یک بستر ساده را نیز مدیریت کنند.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای:
چرخه معیوب تبدیل علم به تولید
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: متاسفانه هنوز در کشور نتوانسته‌ایم علم را وارد چرخه تولید کنیم و برای تبدیل علم به محصول مشکل داریم.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
فعالیت ۴۰۰ انجمن علمی در سطح کشور
معاون پژوهش وزارت علوم درباره فعالیت انجمن‌های علمی در کشور‌های پیشرفته گفت: در این کشور‌ها به طور مثال، بهترین و برترین نشریات علمی - پژوهشی توسط انجمن‌های علمی منتشر می‌شوند و این انجمن‌ها بستری فراهم می‌کنند تا متخصصان و اندیشمندان، مطالب‌شان را در آن نشریات عرضه کنند.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مدیر کمیتة خدمات ویراستاری خبرداد
انجمن علمی ویراستاری ایران تاسیس شد
مجوز تأسیس انجمن علمی ویراستاری ایران، در وزارت عتف (علوم، تحقیقات، فناوری) صادر شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موسس سمپاد درگذشت
حجت‌الاسلام دکتر «جواد اژه‌ای» نماینده رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا در پی ابتلا به کرونا در سن ۷۲ سالگی درگذشت.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
انجمن‌های علوم اجتماعی و تاریخی منشر کردند؛
نامه اعتراضی به اقدام وزارت آموزش و پرورش
بر اساس مندرجات دفترچه راهنمای آزمون استخدامی کشوری که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر شده است، برای استخدام به عنوان دبیر تاریخ، و علوم اجتماعی، علاوه بر دانش‌­آموختگان کارشناسی وکارشناسی ارشد این رشته‌­ها، دانش‌­آموختگان سطح ۲و ۳ حوزه علمیه هم واجد شرایط اعلام شده‌اند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ارتقاء توانایی مشاوره راهبردی هدف انجمن رمز ایران
اعضای انجمن رمز ایران در نشست خبری خود که امروز (۱۶ شهریور)‌ به صورت آنلاین برگزار شد اهداف و برنامه‌های دور جدید فعالیت این انجمن را اعلام کردند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
از مسئولیت عالمان اجتماعی تا میانجی‌گری و کنشگری مرزی
گزارشی از برگزاری همایش سالانه «مسئولیت اجتماعی علم و نقش انجمن‌های علمی» :
کم توجهی و حاشیه نگری به محیط زیست در برنامه هفتم توسعه
تحلیل لایحه برنامه هفتم در بحث محیط زیست توسط شورای انجمن‌های علمی کشور:
دانشجویان ۴ و نیم برابر بیشتر از مردم عادی به کرونا مبتلا شدند
سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان:
نقد و بررسی
برای فعالیت‌های انجمن‌های علمی هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود
مسئول انجمن علمی مهندسی کامپیوتر مطرح کرد؛
علت حضور یک انجمن علمی در انتخابات مجلس چیست؟
حمایت جامعه بیوتکنولوژی از دکتر سید محسن دهنوی؛
انجمن‌هایی که هنوز علمی نشده‌اند
روایتی از جایگاه انجمن‌های علمی؛
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی در شعار سال
تا چه حد با وظایف و کارکردهای شورای انجمن های علمی ایران آشنایی دارید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها