پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۴۰۰۲۸
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
کامیار ثقفی تنها رئیس دانشگاهی است که از زمان دولت اول احمدی‌نژاد باقی‌مانده. او در این سیزده سال در دانشگاه شاهد چه کرده است؟

شعارسال: جلال احمدی؛ دانشگاه شاهد از دانشگاه‌های دولتی است که در سال ۱۳۶۸ و با فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر لزوم رسیدگی به امور فرهنگی و تحصیلی فرزندان شهدا، آزادگان و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، برای ایجاد عرصه آموزشی و تحقیقاتی درسطح عالی زیر نظر بنیاد شهید و امور ایثارگران شروع به فعالیت کرد.


دانشگاه شاهد دانشگاهی هیئت امنایی است که رئیس جمهور یا معاون اول، رئیس هیات امنای این دانشگاه است. همچنین وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت و درمان و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از دیگر اعضای هیئت امنا هستند. دانشگاه شاهد درحال حاضر بیش از شش‌هزار دانشجودر حال تحصیلدر ۱۰۲ رشتهدر مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه‌ای ودکتری تخصصی دارد. این دانشگاه دولتی در جنوب شهر تهران و روبه‌روی حرم امام خمینی (ره) واقع شده است.


ریاست سیزده ساله

این دانشگاه پیش از این پنج رئیس مختلف به خود دیده و از سال۸۵تاکنون در زمان ریاست ششمین رئیس خود، «کامیارثقفی» به‌سرمی‌برد. کامیار ثقفی،دارای مدرک دکتری مهندسی برق و الکترونیک وعضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی است. وی از جانبازان دفاع مقدس بوده و با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی از زمان تشکیل تا به امروز مشغول فعالیت است.

ثقفی تنها رئیس دانشگاهی است که از زمان دولت اول احمدی نژاد تاکنون بر مسند خود باقی مانده است. با هم نگاهی داریم به عملکرد این ریاست سیزده ساله.


امنیتی و خاموش / عملکرد ثقفی در مسائل صنفی و دانشجویی دانشگاه شاهد

دانشجویان این دانشگاه در سال ۸۷ به دلیل وضع نامناسب صنفی اعتصاب سه روزه کردند و حتی قصد تحصن در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) را داشتند. ضمن این که کارمندان این دانشگاه در سال ۹۳ نیز به علت منحل‌کردن شورای صنفی کارمندان و کمبود حقوق و مشکلات معیشتی چندین بار درخواست رسیدگی داده بودند و حتی طوماراعتراضی با امضای ۴۵۰ نفره نوشته بودند. در نهایت با تهدید کارمندان و معرفی آنان به برخی از نهاد‌های خاص این اعتراض خنثی شد و شورای صنفی کارمندان تعطیل ماند.

وقتی دانشجویان در حال امضا کردن نامه اعتراضی درباره غذای سلف بودند، حراست دانشگاه سرمی‌رسد و ازدانشجویان داوطلب جمع‌کننده امضا عکس می‌گیرد و با تهدید دانشجویان، طومار را ضبط کردند.

اخیراً نیز دانشجویان نسبت بهوضع غذای سلف دانشگاه،که به بهانه صرفه‌جویی کیفیت آن افت کرده و دورچین‌های غذایی نیز حذف گشته بود،اعتراض داشتند. وقتی دانشجویان در حال امضا کردن نامه اعتراضی درباره غذای سلف بودند، حراست دانشگاه سرمی‌رسد و ازدانشجویان داوطلب جمع‌کننده امضا عکس می‌گیرد و با تهدید دانشجویان، طومار را ضبط کردند.

دانشگاه دارای چهار خوابگاه است که دو خوابگاه شهید آوینی و حضرت زهرا (س) برای دختران و دو خوابگاه امام حسین (ع) و ولی عصر (عج) برای پسران تدارک دیده شده است.

خوابگاه شهید آوینی برای رشته‌های غیرپزشکی و در محیط دانشگاه قرار گرفته و یکی از مشکلات آن دوری از سطح شهر در مواقع ضروری است. خوابگاه حضرت زهرا (س) نیز برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و پرستاری است که در خیابان نجات‌اللهی واقع شده است.

خوابگاه امام حسین (ع) برای دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی تدارک دیده شده که در یک مجتمع مسکونی در نزدیکی بزرگراه آزادگان و در مسیر بزرگراه سعیدی به اسلامشهر است. این خوابگاه در محله‌ای که خوشنام نیست و مکان خرید و فروش مواد مخدر است قرار گرفته. دانشجویان نیز بار‌ها شاهد نزاع اوباش در آن محله بوده‌اند. این خوابگاه برای دانشجویان مکان آرامی نیست. البته در سال‌های اخیر کیوسک انتظامی در این محل ایجاد شد و با سکونت فارغ‌التحصیلان سابق همین دانشگاه، محله به نسبت امن و قابل‌سکونت شده است.


از نظر فعالیت‌های دانشجویی، در سال‌های اخیر با انفعال شدید شورای صنفی دانشگاه مواجه‌ایم. درانتخابات اخیر شورای صنفی که در خرداد سال ۹۷ برگزار شد،شاهد کاندیداتوری دانشجوهای دکتری نزدیک به مدیریت دانشگاه بودیم.دانشجویان اندکی -کمتر از چهارصد نفر-در این انتخاباتشرکت کرده‌بودند کهباتوجه به نفرات شرکت‌کننده کمتر از حد نصاب لازم، تشکیل شورای صنفی غیرقانونی است.

سال‌های سازندگی / عملکرد کامران ثقفی در مسائل عمرانی

در سال‌هایی که کامیار ثقفی تکیه بر مسند دانشگاه شاهد زده است، مجتمع آموزشی ایثار در چهار طبقه و ۲۱ کلاس آموزشی به بهره برداری رسید. همچنین پروژه دانشکده کشاورزی با مساحت ۶۱۶۳ متر مربع در سه طبقه به همراه ۸۵۰ مترمربع محوطه به بهره‌برداری رسید. همچنین می‌توان به پروژه‌های عمرانی دیگری مثل ۲۳ آزمایشگاه تخصصی، آمفی‌تئاتر، کتابخانه، اتاق مطالعه، سایت مخصوص خواهران و برادران، اتاق شورا، اتاق اساتید و قسمت‌های اداری مختلف اشاره کرد که در همین سال‌ها به سرانجام رسیده است.مسجد پیامبراعظم (ص)در زمره بزرگترین مسجد دانشگاه‌های کشور حساب می‌شود کهازسال ۹۷و با گنجایش ۲۴۰۰ نفرنمازگزارآماده استفاده شده است.


قابل قبول / عملکرد ثقفی در مسائل فرهنگی دانشگاه شاهد

سال ۸۹ در دانشگاه شاهد مراسم تشییع و تدفین دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس با حضورمسئولان دانشگاه شاهد، جمعی از اساتید و خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و اقشار مختلف مردمبرگزار شد و از آن سال این دانشگاه میزبان حضور دو شهید بزرگوار است.


تصویر یادمان شهدای گمنام دانشگاه شاهد

همچنین دانشگاه شاهد در سال‌های ۸۹ تا ۹۲ افتخارات فرهنگی متعددی کسب کرده است که می‌توان به کسبرتبه اول فرهنگی در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم تحقیقات وفناوری، رتبه اول فرهنگی در نمایشگاه نشریات دانشجویی وزارت علوم و رتبه‌های دوم و سوم در مسابقات قرآن کریم اشاره کرد.


اخراج‌های بی‌سروصدا / بررسی امور پژوهشی-آموزشی دانشگاه شاهد

متاسفانه تعدادی از اساتید نخبه و کارمندان مجرب در طول دوران مدیریت ایشان به دلایل غیرعلمی و واهی از دانشگاه اخراج شده‌اند که برای نمونه می‌توان به اخراج دکتر عباس محمدی، استاد رشته حقوق دانشگاه شاهد، در سال ۹۵ و با بررسی صدای ضبط‌‌شده ایشان در کلاس درس توسط یکی از دانشجویان و ارسال آن به حراست دانشگاه اشاره کرد.


در نمودار زیر، رتبه دانشگاه شاهد بر اساس معیار تولید مقالات علمی درسال‌های مختلف قابل‌ملاحظه است. در سال
۹۵ دانشگاه شاهد افت چشمگیری در بین دانشگاه‌های کشور داشته است. (خط بالا برای رتبه در دانشگاه‌های دولتی و خط پایین برای رتبه در دانشگاه‌های کل کشور)


دانشگاه شاهد تاکنون ۳۲۵۳ مقاله درهمایش‌ها و نشریات داخلی منتشر نموده است؛ که از این تعداد ۶۰۱ مقاله ژورنالی و ۲۶۵۲ مقاله کنفرانسی است. نمودار زیر تعداد سالانه مقالات دانشگاه شاهد را به تفکیک مقالات ژورنالی و کنفرانسی نمایش می‌دهد.


دانشگاه شاهد از نظر تولید علم در کل کشور رتبه ۷۶ را در اختیار دارد و در بین دانشگاه‌های دولتی رتبه ۴۱ را داراست.

قبولی فارغ التحصیلان این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دیگر رو به رشد است و به طور متوسط بالغ بر ۵۰ درصد دانشجویان دانشگاه شاهد در آزمون کارشناسی ارشد قبول می‌شوند.


حضور طولانی‌مدت رؤسای دانشگاه‌ها، فارغ از کاهش خلاقیت و افزایش روحیه محافظه‌کاری میان‌سالانه در مدیریت، می‌تواند عامل ثبات و برداشتن گام‌های بلندمدتی در دانشگاه شود. در پایان این بررسی‌ها باید پرسید که کامیار ثقفی در دوره سیزده‌ساله خود، چه اندازه از این فرصت استفاده کرده و چه اندازه فرصت را از جوانان مستعد دیگر گرفته است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ 27 مهر 98، کد مطلب: 796245: www.snn.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین