سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
خسارت‌های اعتراضات بنزینی چقدر بود؟
اینفوگرافی؛

خسارت‌های اعتراضات بنزینی چقدر بود؟

اینفوگرافیکی از میزان خسارت‌های وارده در پی ناآرامی‌های روزهای اخیر و تخریب اموال عمومی در دل اعتراضات مردمی درمخالفت با افزایش قیمت بنزین، توسط گروهی خرابکار تهیه کرده است.
دولت فرصت‌های بهتری برای اصلاح قیمت بنزین داشت؛ مثلا بعد از امضای برجام
جمشید پژویان، کارشناس اقتصادی عنوان کرد؛

دولت فرصت‌های بهتری برای اصلاح قیمت بنزین داشت؛ مثلا بعد از امضای برجام

یک کارشناس مسائل اقتصادی بر این باور است که در وضعیت کنونی کشور با سطحی بزرگ از تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند و فشار زیادی بر مردم تحمیل می‌شود. این مساله باعث خواهد شد، بیشتر مردمی که حتی سهمی از یارانه بنزین نمی‌بردند به بهانه نارضایتی از این افزایش قیمت اعتراض و تظاهرات کنند. این روند نشان می‌دهد دولت زمانی نامناسب و بد را برای اجرای افزایش قیمت بنزین انتخاب کرده است. جمشید پژویان، کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط با موضوع گران شدن بنزین و سهمیه بندی این حامل سوخت، به خبرنگار «انتخاب» گفت: «در 30 سال گذشته همواره بحث اصلاح قیمت‌های نسبی مطرح بوده یا به عبارتی، موضوع به قیمت واقعی برگشتنِ کالاهایی که دولت برای آن‌ها سوبسید پرداخت می‌کند، مطرح بوده است. واقعیت این است که دولت منبع تامین این یارانه‌ها را ندارد. دولت نه چاهی دارد که هزینه این منابع سوبسید را از درون آن‌ها به دست بیاورد نه از مکانی دیگر بودجه‌ای به این منظور به او داده می‌شود. این خود مردم هستند که این هزینه را پرداخت می‌کنند.»
تفاوت‌های افزایش قیمت بنزین در سال‌های ۸۹ و ۹۸ در سه پرده
دولت دوازدهم چه کار‌هایی را نکرد؟

تفاوت‌های افزایش قیمت بنزین در سال‌های ۸۹ و ۹۸ در سه پرده

آماده‌سازی افکار عمومی برای اصلاح نظام یارانه‌ها، تعیین یارانه مناسب برای افراد مشمول، تدوین و ارسال لایحه قانونی لازم، واریز یارانه همزمان با اجرای قانون، تعیین قیمت‌ها در حدود انتظار افکار عمومی از اقداماتی بود که برای اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها انجام شد، اما دولت دوازدهم به هیچ‌یک ازآن‌ها توجه نکرد.
قیمت گازوئیل بدون تغییر
مدیر کل حمل و نقل و راهداری مازندران:

قیمت گازوئیل بدون تغییر

مدیر کل حمل و نقل و راهداری مازندران با بیان اینکه قیمت گازوئیل در طرح جدید هیچ تغییری نکرده است، گفت: افزایش نرخ کرایه به بهانه افزایش قیمت بنزین تخلف محسوب و با آن برخورد می‌شود.
نصب پیمایش‌سنج در وانت‌بارها تا دو ماه آینده
عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای؛

نصب پیمایش‌سنج در وانت‌بارها تا دو ماه آینده

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با تأکید بر اینکه کرایه سواری عمومی بین‌شهری افزایش نمی‌یابد، گفت: اگر قانون‌گریزی در این حوزه رخ دهد به تخلف راننده یا شرکت حمل‌ونقلی در کمیسیون‌های ماده 11 و 12 رسیدگی می‌شود.
باتوجه به سهمیه بندی بنزین، در کوتاه مدت شاهد فشار تورمی خواهیم بود
بهمن آرمان، اقتصاددان:

باتوجه به سهمیه بندی بنزین، در کوتاه مدت شاهد فشار تورمی خواهیم بود

محافل بین‌المللی اقتصادی و کارشناسان مربوطه، اظهارات امروز نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه را چیز جز مطالب غیرعلمی محسوب نمی‌کنند و نشانه‌های آن نیز همین امروز در رسانه‌های انگلیسی‌زبان و شبکه‌های اقتصادی بین‌المللی کاملا مشهود بود؛ لذا طرح دولت مبنی بر افزایش یارانه ۱۸ میلیون خانوار، بایستی متوقف و صرفا به امر افزایش تولید و اشتغال پایدار بیانجامد.
درآمدحاصل از افزایش قیمت بنزین را خرج زیرساخت‌ها کنید، نه پرداخت یارانه
طعنه روزنامه جمهوری اسلامی به احمدتوکلی و حدادعادل؛

درآمدحاصل از افزایش قیمت بنزین را خرج زیرساخت‌ها کنید، نه پرداخت یارانه

در طرح جدید افزایش قیمت بنزین، در عین حال که ظاهراً چاره‌ای غیر از این اقدام وجود نداشت، متاسفانه درآمد حاصل از این افزایش قرار است به همان مصرف اشتباهی برسد که سال‌هاست تحت عنوان پرداخت یارانه به خانواده‌ها پرداخت می‌شود.
آیا دونرخی شدن بنزین در شرایط کنونی ممکن است؟
کارشناسان انرژی؛

آیا دونرخی شدن بنزین در شرایط کنونی ممکن است؟

بحث‌های زیادی بر سر دو نرخی شدن قیمت بنزین انجام شده است که تا به امروز به نتیجه‌ی واحدی نرسیده است. به نظر می‌رسد با توجه به اتمام توزیع کارت سوخت بستر سخت‌افزاری این موضوع هم فراهم باشد، اما آیا دولت به سمت دونرخی کردن بنزین می‌رود و این اتفاق در شرایط کنونی چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟
مصدق تنها کسی بود که پای اقتصاد بدون نفت ایستاد
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا؛

مصدق تنها کسی بود که پای اقتصاد بدون نفت ایستاد

مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا اظهار داشت: بنابراین در میان گذاشتن این موضوع با جامعه که زمان رانتخواری به پایان رسیده دشوار است، نیازمند رستمی است که بنده آن را نمی‌بینم و شاید تنها کسی که پای اقتصاد بدون نفت ایستاد، مرحوم مصدق بود. البته اگر به اهداف مورد نظر نیز نرسیم و تنها اتکای دولت به نفت را کاهش دهیم باز هم دستاورد مهمی خواهد بود.
فرمول جدید برای حذف یارانه انرژی
پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی؛

فرمول جدید برای حذف یارانه انرژی

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به سیاست دولت برای حذف یارانه پنهان در بودجه سال آینده، گفت: مالیات بر مصرف انرژی نسبت به سایر ابزار‌هایی که دولت می‌خواهد استفاده کند، کمترین فشار را به مردم وارد می‌کند. دولت با وضع مالیات بر مصرف انرژی می‌تواند بودجه را خوب ببندد.
خوشحال باشیم یا حسرت بخوریم؟
یادداشت دکتر داود سوری؛

خوشحال باشیم یا حسرت بخوریم؟

دکتر داود سوری خبــر کشف میدان نفتی جدید در خوزستان با ذخیره حداقل ۵۳ میلیارد بشکه نفت حس غریبی دارد. از یکسو خوشحال‌کننده است که چنین ثروت عظیمی نصیب کشور شده است و از سوی دیگر حسرت‌برانگیـز، چرا که در دهه‌های گذشته وجود چنین ثروتی نه تنهـا نتوانسته است رشد و توسعه اقتصادی برای کشور به ارمغان بیاورد، بلکه با مخدوش کردن رابطه حکومت و مردم بر موانع رشد و توسعه اقتصادی نیز افزوده است.
فروش نفت بالاتر از ۵۰۰ هزار بشکه لحاظ می‌شود
زمزمه دلار ۸ هزار تومانی در بودجه ۹۹؛

فروش نفت بالاتر از ۵۰۰ هزار بشکه لحاظ می‌شود

بررسی‌ها نشان می‌دهد از هفته گذشته سناریوی جدیدی برای میزان فروش نفت در بودجه لحاظ شده و به این ترتیب احتمالا دولت با سناریوی درآمدی حاصل از فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات در روز عبور خواهد کرد و شاهد ارقام بهتری در لایحه بودجه سال بعد خواهیم بود.
قیمت بنزین گران می‌شود؟
اصلاح قیمت حامل‌های انرژی ؛

قیمت بنزین گران می‌شود؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین عنوان کرد: دولت برای عدم وابستگی به درآمدهای نفتی و جبران هزینه‌های جاری مندرج در بودجه سالانه نیازمند است منابع درآمدی دیگری را جایگزین کند که یکی از این منابع افزایش قیمت حامل‌های انرژی خصوصا بنزین و گازوئیل است.
بوی بد بنزین
احتمال افزایش قیمت بنزین در روز‌های آینده؛

بوی بد بنزین

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی: دولت می‌خواهد قیمت بنزین یارانه‌ای را ۶۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد را ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان کند روزانه معادل ۱۵ میلیون لیتر مصرف مازاد، هزینه حذف کارت سوخت- صرفا برای سال ۹۷- بوده است
وزارت نفت، نقشی در بخش خصوصی ندارد؟
سیاست های اقتصادی در حوزه نفت؛

وزارت نفت، نقشی در بخش خصوصی ندارد؟

بیش از نیمی از مخاطبین نفتی‌ها نقش وزارت نفت در روند خصوصی سازی در این حوزه را کمرنگ دانستند و معتقدند این وزارت راه طولانی ای را در جهت اعتلای به این هدف در پیش دارد.مدتی است که حمایت از بخش خصوصی داخلی و استارت آپ‌ها به یکی از اهداف مهم وزارت نفت تبدیل شده است و تا به اکنون نیز برای رسیدن به این هدف برنامه‌های متعددی در نظر گرفته شده وکه برخی از آن‌ها به ثمر نشسته است که می‌توان به بومی‌سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای کاربردی صنعت نفت و ممنوعیت واردات ۸۴ قلم کالای خارجی که امکان ساخت داخل را دارند اشاره کرد
سرنوشت اقتصاد بدون نفت چه می‌شود؟
لزوم سیاست های جدید اقتصادی؛

سرنوشت اقتصاد بدون نفت چه می‌شود؟

اقتصاد ایران، دست‌کم از سه دهه گذشته تاکنون، تک‌محصولی بوده است. آمارها نشان می‌دهد از سال 1383 تا 1396 یک هزار و 503 میلیون دلار ارز تنها از فروش نفت و گاز برای کشور حاصل شده است.مردم و مسئولان نگران دورانی هستند که می‌توان نام آن را «پسا نفت» گذاشت؛ یعنی دورانی که دیگر درآمدهای نفتی وجود ندارد. این پرسش وجود دارد که در شرایط تحریم و بدون درآمدهای نفتی اقتصاد چگونه اداره خواهد شد؟اقتصاد ایران، دست‌کم از سه دهه گذشته تاکنون، تک‌محصولی بوده است. آمارها نشان می‌دهد از سال 1383 تا 1396 یک هزار و 503 میلیون دلار ارز تنها از فروش نفت و گاز برای کشور حاصل شده است.
آمار تولید و صادرات گاز طبیعی در 3 سال اخیر
بر اساس گزارشات؛

آمار تولید و صادرات گاز طبیعی در 3 سال اخیر

مصرف داخلی گاز، سال به سال نسبت به زمان مشابه در سال قبل، با افزایش قابل توجه همراه بوده، در حالی که رشد صادرات گاز طبیعی از چنین افزایشی برخوردار نیست و شیب صعودی صادرات گاز، بسیار ملایم‌تر از شیب صعودی نمودار رشد مصرف داخلی گاز طبیعی است.
نوسان نفت بر مدار چین و آمریکا
رشد روزانه قیمت طلای سیاه در ۶ هفته؛

نوسان نفت بر مدار چین و آمریکا

نفت روز جمعه به‌عنوان آخرین روز معاملاتی هفته، بیشترین رشد خود را از زمان حمله به تاسیسات نفتی آرامکو یعنی طی ۶ هفته اخیر تجربه کرد. اخبار منتشر شده از مذاکرات تجاری آمریکا و چین و همچنین آمار بهتر از انتظارات از اقتصاد هر دو کشور مهم‌ترین اهرم جهش قیمت‌ها در بازار طلای سیاه بود. قیمت نفت برنت در این روز بیش از دو دلار معادل ۴/ ۳ درصد رشد کرد و در نهایت به مرز ۷/ ۶۱ دلار بر بشکه رسید. وست تگزاس اینترمدیت، نفت شاخص بازار نیویورک نیز بیش از دو دلار معادل ۷/ ۳ درصد افزایش یافت و ۲/ ۵۶ دلار بر بشکه معامله شد. بعد از حمله به تاسیسات آرامکو در ۱۴ سپتامبر، قیمت نفت بیش از ۱۴ درصد رشد قیمت را به ثبت رساند، با این حال بازگشت سریع تولیدات عربستان به حالت عادی موجب شد قیمت‌ها در عرض چند روز به سطح پیش از حمله بازگردد.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین