سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
«اقتصاد را معطل و شرطی نکنید»
نظر ۲۰ اقتصاددان و فعال اقتصادی درباره راه‌حل عبور از مشکلات؛

«اقتصاد را معطل و شرطی نکنید»

در حالی رونق تولید کیلدی ترین راه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی ارزیابی می شود که توصیه اقتصاددانان و فعالان اقتصادی به دولتمردان این است که برای رونق گرفتن تولید، اقتصاد کشور را معطل مذاکرات و کمک خارجی ها نکنند. یکی از چالش های اصلی اقتصاد ایران که به ویژه در سالهای اخیر مساله ساز شده و بیش از همه بخش تولید داخلی را متاثر کرده است، چشم انتظاری دولت و مسئولان برای گره گشایی از مشکلات اقتصادی از برخی کشورها و مذاکرات خارجی است که نمونه بارز آن چشم دوختن دولت در سالهای قبل به مذاکرات برجام بود که متاسفانه علیرغم به نتیجه رسیدن مذاکرات و حصول توافق، عایدی اقتصاد و به ویژه بخش تولید از این مذاکرات حداقلی بود و الان هم که با تشدید تحریم ها عملا این توافق بی خاصیت شده است.
راهکار جلوگیری از سوءاستفاده اغتشاشگران، قطعی سراسری اینترنت نیست
عضو اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد؛

راهکار جلوگیری از سوءاستفاده اغتشاشگران، قطعی سراسری اینترنت نیست

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: در صادرات دچار مشکل شدیم و الان خبر نداریم که محموله‌های ما کجاست؟ وضعیت کشتی‌ها چگونه است؟ اگر امروز و فردا اینترنت وصل شود شاید بتوان تا حدودی خسارتی که به وجه بین المللی وارد شده را جبران کرد اما اگر این وضعیت طولانی شود به طور حتم دیر خواهد شد.
ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا بنزین مصرف می‌کنند
مجتبی توانگر عنوان کرد؛

ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا بنزین مصرف می‌کنند

محاسبات کارشناسی نشان می‌دهد دهک دهم درآمدی (ثروتمندان) در استفاده از خودروی شخصی حدود ۱۱ برابر دهک اول (فقیران) از مواهب یارانه بنزین بهره‌مند می‌شوند. بنابراین باید طوری برنامه‌ریزی شود که به‌طور عادلانه همه لایه‌های درآمدی به‌طور یکسان از یارانه بنزین و سایر حامل‌های انرژی بهره‌مند شوند.تاکنون همه از بی‌تحرکی دو دولت آقای روحانی در حل مشکلات اقتصادی گلایه‌های سنگینی داشتند که بعضا موجب عصبانیت‌های اجتماعی شد. حتی اقداماتی که در دولت‌های گذشته نیز در مورد حامل‌های انرژی همچون کارت سوخت به کار گرفته‌شده بود، در این دو دولت تعطیل و عملا اقتصاد کشور به تعطیلی کشانده شد. کارت سوخت در سال ۸۴ اجرایی شد و با جلوگیری از هدر رفت دلارهایی که از کشور به بهانه واردات بنزین خارج می‌شد بیش از ۳۰ میلیارد دلار به خزانه کشور کمک کرد.
وزارت اقتصاد کم‌کار
اقتصاد گریزان از مالیات؛

وزارت اقتصاد کم‌کار

موعد بستن بودجه سال ۹۹ فرا رسید و دولت پس از رفت و برگشت‌های بسیار، نتوانست تکلیف لوایح مالیاتی را جهت ایجاد پایه های جدید مالیاتی به‌عنوان درآمد پایدار جایگزین نفت به سرانجام برساند.
نهاد رهبری به موضوع افزایش قیمت بنزین ورود کنند
فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه :

نهاد رهبری به موضوع افزایش قیمت بنزین ورود کنند

فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: من در اینجا در کمال خضوع، رییس‌جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد را در مورد دستاوردها و هزینه‌های افزایش قیمت بنزین به مناظره دعوت می‌کنم به شرطی که این مناظره پخش مستقیم شود و حداقل استانداردهای آن رعایت شود.
رشد پایین یا رکود درد کدام است؟
چالش اقتصاد ایران ؛

رشد پایین یا رکود درد کدام است؟

برای بهبود وضعیت اقتصاد ایران و حرکت به سمت توسعه اقتصادی باید به فکر حل مشکلات و بیماری های مزمن آن بود. خروج اقتصاد ایران از چالش رشد اقتصادی پایین یکی از اولویت های اصلی است و نباید توسط سیاستگذاران، کارشناسان و رسانه ها به خروج از رکود و مثبت شدن رشد اقتصادی تقلیل یابد.
چرا بازار درمسیر امیال دولت گام برنمی‌دارد؟/ شش نکته درباره گران شدن سه برابر قیمت بنزین
دکتر اصغر بالسینی، اقتصاددان در یادداشتی نوشت؛

چرا بازار درمسیر امیال دولت گام برنمی‌دارد؟/ شش نکته درباره گران شدن سه برابر قیمت بنزین

پس از کش و قوس‌های فراوان و تأیید و تکذیب‌های مکرر نهایتا دولت تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفت. اینکه اتخاذ این تصمیم و اجرای آن توسط دولتی که به اذعان خود حامیان سیاسی دولت در پایین‌ترین سطح مقبولیت و کارآمدی قرار دارد چگونه می‌تواند منافع عموم مردم را تامین کند
خطر در کمین بازارهای صادراتی سیمان
چالش‌های یک صنعت؛

خطر در کمین بازارهای صادراتی سیمان

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه جلسه برای بازگشت صادرات سیمان و کلینکر از منطقه پارس جنوبی هنوز ادامه دارد، گفت: صادرات برای سیمانی‌ها حیاتی است و نباید اخلالی در این زمینه پیش بیاید چرا که با کوچکترین حرکت، بازارها از دست می‌رود و به دلیل رکود در بازار داخل، این صنعت به مرز ورشکستگی می‌رسد.حرکت صنعت سیمان برای توسعه با چند چالش جدی روبروست. صنعت سیمان کشور چند سالی است که به واسطه رکود مصرف، بازار داخل خوبی ندارد اما با تلاش این صنعتگران همچنان تولید رو به افزایش است ولی نگران افزایش مازاد تولید این محصولات هستند. سیاست های توسعه بخش مسکن همچنان مسکوت مانده است و ساخت بافت های فرسوده به دلیل نرسیدن بودجه در همان فرسودگی خود باقی مانده است و همه این موارد کاهش مصرف سیمان در داخل را رقم زده است.
توسعه صادرات غیر نفتی سال‌هاست که مسکوت مانده
دو فعال اقتصادی مطرح کردند؛

توسعه صادرات غیر نفتی سال‌هاست که مسکوت مانده

یک فعال اقتصادی با انتقاد از اینکه دیگر در حاشیه بازار‌های صادراتی هم جایی نداریم گفت: تمام این موارد را دولت‌ها بهتر از هر فعال اقتصادی می‌دانند، اما واردات را به صادرات ترجیح می‌دهند.
پول‌هایی که ناپدید می‌شوند
یادداشت فاطمه عزیزخانی؛

پول‌هایی که ناپدید می‌شوند

طبق بررسی اخیر وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس به آن استناد شده، بیش از ۷۲٫۸ درصد طرح‌های بهره‌مند از تسهیلات اشتغال روستایی که حدود ۱۷۰٫۳ هزار نفر نیروی کار جدید را دربرمی‌گیرد مشمول بیمه‌های اجتماعی قرار نگرفته‌اند که نشانگر ناپایداری فرصت‌های شغلی برای این افراد است. اما آیا راهکار حمایت از اشتغال روستایی دادن وام است؟ آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که به طور متوسط جمعیت شهری ۷۱ درصد جمعیت کشور و جمعیت روستایی ۲۹ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد و در حدود ۷۲ درصد جمعیت مردان و زنان کشور ساکن شهرها و ۲۸ درصد ساکن روستاها هستند و هسته اصلی جمعیت کشور در مناطق شهری متمرکز شده است.
خرید سیمان با کارت ملی متکدیان/ نیمى از فعالان رسته عایق رطوبتى به مشاغل کاذب روى آورده اند
رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز؛

خرید سیمان با کارت ملی متکدیان/ نیمى از فعالان رسته عایق رطوبتى به مشاغل کاذب روى آورده اند

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز با اشاره به اینکه تعدادى از دلالان در مقابل کارخانه هاى سیمان حضور دارند و سیمان را با کد ملى افراد متکدى خریدارى‌مى‌کنند، گفت: افراد و دلالان دیگرى نیز وجود دارند که در جهت فرار از مالیات به دلیل اینکه پول نقد دراختیار دارند، با پرداخت مبلغ جزیى به متکدیان، محصولات سیمان را با نام و کد ملى افرادى مانند پیرزن، پیرمرد و حتى در بعضى مواقع افرادى که در قید حیات نیستند، خریدارى مى کنند.
هزینه‌های میلیاردی «فروشگاه رفاه» برای تبلیغ قرعه کشی خودرو در تلویزیون + سند
تبلیغات تلویزیونی فروشگاه رفاه ؛

هزینه‌های میلیاردی «فروشگاه رفاه» برای تبلیغ قرعه کشی خودرو در تلویزیون + سند

طی ماههای گذشته بینندگان سیما شاهد برنامه هایی از صدا و سیما بودند که مملو از تبلیغات فروشگاه رفاه بود که اتفاقا بهترین ساعات تلویزیون را نیز به خود اختصاص داده و طبیعتا سازمان صدا و سیما برای تامین بودجه خود، دست به تبلیغات برای چنین مجموعه هایی زده است.
بساط میلیاردی خرید و فروش مجوز!
خریدوفروش مجوز کسب‌وکار ؛

بساط میلیاردی خرید و فروش مجوز!

بازار خریدوفروش مجوز کسب‌وکار مکاره بازار جالبی است که این روزها دامنه آن به فضای ‌مجازی و سایت‌های اینترنتی هم کشیده است. بازه قیمتی فروش مجوز در سایت‌هایی مثل دیوار و شیپور از ‌یک‌میلیون تومان شروع می‌شود و به 2‌میلیارد تومان هم می‌رسد؛ البته بستگی به سهم افراد از ‌مجوز هم دارد. مجوزهای ارزان‌تر، مجوزهای شراکتی هستند که افراد تنها بخشی از سهم‌شان را از ‌مجوز اجاره می‌دهند یا به مشاغلی مربوط می‌شود که بازارش راکد است. ‌
بی‌تدبیری در سیستم بانک مرکزی
ولی داداشی عنوان کرد؛

بی‌تدبیری در سیستم بانک مرکزی

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه یکسری بی‌تدبیری در سیستم بانک مرکزی وجود دارد، گفت: خبرهایی در مورد اعطای ارز دولتی به افراد فاقد شرایط لازم به گوش می‌رسد.
تعویق چندساله حذف یارانه پردرآمد‌ها از سیستم دریافت ۴۵ هزار تومان! / آخرین وضعیت مالیات بر عایدی سرمایه
کارشناس اقتصادی:

تعویق چندساله حذف یارانه پردرآمد‌ها از سیستم دریافت ۴۵ هزار تومان! / آخرین وضعیت مالیات بر عایدی سرمایه

سید محمد هادی سبحانیان، کارشناس مسائل اقتصادی ابراز کرد: برنامه اصلاح ساختار بودجه متشکل از احکامی است که لزوما نیازمند قانون گذاری نیست بلکه در مواردی دولت ها باید روش خود را در اجرای مصوبات گذشته اصلاح کنند؛ ابتدای امسال سازمان برنامه و بودجه پیش بینی کرده بود که اصلاح ساختار بودجه را ۴ ماهه به مرحله اجرا برساند تا آثار آن سال ۹۸ را نیز نشانه بگیرد، اما متاسفانه این عملکرد به تاخیر افتاد و مشاهده می‌کنیم که اصلاحات به نحو مناسبی عملیاتی نشده است.
جریان‌شناسی تخریب اقتصادی
چالش های در مسیر اقتصاد؛

جریان‌شناسی تخریب اقتصادی

نقد مسائل اقتصادی به ۳طریق انجام می‌گیرد؛ «نقد مفهوم»، «نقد روش‌شناسی» و «نقد صاحب تئوری». نقد انحرافی نقدی است که بحث روی مفاهیم و روش‌شناسی را کنار گذاشته و به نقد فرد حقیقی یا حقوقی «صاحب تئوری» بپردازد؛ به این صورت که فرد نقدکننده به این دلیل ادعای مورد نظر را رد می‌کند که صاحب ادعا در نقطه مقابل ایدئولوژیک او قرار دارد. این نوع نقد غیرسازنده در دهه‌های گذشته به کرات در بحث اصلاح قیمت حامل‌های انرژی تکرار شده است. در واقع، نقاد به جای نقد روش‌شناسی و مفهوم، به مغالطه روی می‌آورد.
حبس لوایح کلیدی جنگ اقتصادی در وزارت اقتصاد
برج مراقبتی که تعطیل است؛

حبس لوایح کلیدی جنگ اقتصادی در وزارت اقتصاد

در آستانه یکسالگی برنامه اصلاح ساختار بودجه کشور، مهمترین ابزارها و لوایح مبارزه در جنگ اقتصادی در وزارت امور اقتصادی و دارایی حبس شده و این وزارت خانه برای اقتصاد ایران مانند برج مراقبتی می‌ماند که تعطیل است.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین