سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیا سایت‌های خرید اینترنتی به دنبال کلاهبرداری هستند؟
دردسرهای عصر مدرن؛

آیا سایت‌های خرید اینترنتی به دنبال کلاهبرداری هستند؟

الکترونیکی شدن بیشتر فرایندهای اداری موجب شده است تا در عصر مدرن مردم به جای آنکه وقت خود را برای گشت زدن در بازار و پاساژ های مختلف استفاده کنند به فکر خرید اینترنتی بیفتند و از آن استفاده کنند.:تعداد سایت‌های خرید اینترنتی رو به افزایش است و مشکلاتی در مبادلات تجاری به این نوع وجود دارد.
تغییر شتاب زده قواعد تجارت
علی نیکبخت ،کارشناس اقتصادی؛

تغییر شتاب زده قواعد تجارت

با توجه به اهمیت قانون تجارت به‌عنوان یک قانون مادر و حوزه شمول گسترده آن که در برگیرنده تعاملات حقوقی و اقتصادی صاحبان حرفه‌ها با هم و با مصرف‌‌کنندگان است (ماده۱ لایحه تجارت) این قانون از بعد اقتصادی-قضایی-اجتماعی اهمیت خیلی زیادی دارد. با توجه به همین، تعداد زیادی از کارشناسان حقوقی و اقتصادی و همچنین فعالان اقتصادی کشور به نقد این لایحه پرداخته‌اند
لایحه تجارت اقتصاد را قربانی خواهد کرد
قانونی بدون الگو و مبانی ؛

لایحه تجارت اقتصاد را قربانی خواهد کرد

محمدرضا پاسبان عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و از اولین تدوین‌کنندگان لایحه تجارت در دهه 80 با اشاره به ایرادات و ابهامات مواد متعدد این لایحه گفت: مشکل اساسی لایحه تجارت این است که معلوم نیست چه الگو و مبانی برای تهیه آن وجود داشته است؟
ابهام لایحه تجارت ریسک حقوقی را افزایش می‌دهد
معاون وزیر اقتصاد:

ابهام لایحه تجارت ریسک حقوقی را افزایش می‌دهد

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه قانون نباید مبهم نوشته شود، گفت: اگر به جزئیات توجه نشود قطعا لایحه تجارت می‌تواند باعث تبدیل اختلافات بین تجار به پرونده‌های قضائی طولانی مدت شود.
کسب 5 درصد گردش مالی کنونی حلال دنیا ایران را از نفت بی‌نیاز می‌کند
مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی؛

کسب 5 درصد گردش مالی کنونی حلال دنیا ایران را از نفت بی‌نیاز می‌کند

مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال سازمان استاندارد ایران گفت: در صورتی که ایران بتواند ۵ درصد از گردش مالی کنونی حلال دنیا را به عنوان حق واقعی خود کسب کند دیگر نیازی به نفت نخواهیم داشت.
تجارت در خشکسالی یا ترسالی اعتباری
بررسی یک پژوهش؛

تجارت در خشکسالی یا ترسالی اعتباری

بررسی‌های یک پژوهش نشان می‌دهد که چرخه‌های اعتباری همبستگی قابل توجهی با چرخه‌های تولید ناخالص داخلی حقیقی بدون نفت (به‌عنوان شاخص فعالیت اقتصادی) دارند. این پژوهش با بررسی جزئیات تطابق دوره‌های انقباض و انبساط اعتباری با دوره‌های رکود و رونق اقتصادی شواهد قوی بر ارتباط این چرخه‌ها به‌صورت همزمان ارائه کرده است. بر اساس یافته‌های این پژوهش، بررسی شاخص اعتباری مشخص شده نشان از تفاوت روندهای اتفاق افتاده در وضعیت اعتباری کشور در بلندمدت دارد. به‌طور مشخص در سال‌های نیمه دوم دهه ۱۳۷۰ و نیمه اول دهه ۱۳۸۰ توسعه مالی بزرگی در کشور اتفاق افتاده است. دیگر شاخص‌های توسعه مالی تفاوت این دوره را با دوره‌های قبل و بعد یا کشورهای دیگر نشان می‌دهد.
مکث ۴روزه تجارت در صورت تعطیلی ۵شنبه‌ها
تامین زیرساخت‌ها مهم‌تر از افزایش تعطیلات؛

مکث ۴روزه تجارت در صورت تعطیلی ۵شنبه‌ها

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان هفته گذشته کمیسیون اجتماعی مجلس با تعطیلی روزهای پنج‌شنبه موافقت کرد تا این طرح برای اجراشدن منتظر موافقت سایر نمایندگان و شورای نگهبان بماند.بررسی جوانب اقتصادی این طرح نشان از وجود معایب و مزایایی دارد. چنان‌که مخالفان این طرح معتقدند که افزایش تعطیلی سالانه موجب کاهش کارایی بنگاه‌های اقتصادی و ادارات می‌شود و موافقان آن با تکیه بر گزاره‌ صرفه‌جویی و افزایش کارایی نیروی کار از آن دفاع می‌کنند.
عواقب تغییر قانون تجارت؛ بی‌نظمی عمیق در نظام حقوقی تجارت کشور
یک حقوقدان مطرح کرد؛

عواقب تغییر قانون تجارت؛ بی‌نظمی عمیق در نظام حقوقی تجارت کشور

کامبیز نوروزی، حقوقدان ضمن مخالفت با تصویب لایحه تجارت در مجلس در خصوص کلیات لایحه نیز گفت: انتقادی که من دارم بنیادی‌تر از بحث درباره مفادلایحه تجارت است؛ مسئله این است که قانون تجارت ایران حدود 80 سال از عمر آن می‌گذرد و لایحه جدید تجارت می‌خواهد تمام قانون تجارت را به صورت دفعی عوض کند، بر این اساس تمام رویه‌ها و عادت‌های حقوقی یکباره دگرگون خواهد شد.
تحولی در نظام توزیع خرده‌فروشی
یادداشت مجتبی سلیمانی؛

تحولی در نظام توزیع خرده‌فروشی

نظام توزیع کالا و خدمات، همپای سایر تحولات اقتصادی در جهان به سرعت در حال تحول است. در سال‌های گذشته تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان کوچک و بزرگ، بازیگران اصلی توزیع کالا و خدمات بودند (و در نهایت فروشگاه‌های کوچک و متوسط وظیفه عرضه مستقیم کالا و خدمات به مشتریان را برعهده‌ داشتند)، اما در حال حاضر نهادهای جدیدی جایگزین بازیگران قبلی در زنجیره توزیع و حتی بخشی از تولید شده‌اند.
تعجیل در تصویب «لایحه تجارت»، برای بنگاه‌های اقتصادی مشکل زاست
نامه 1300 بنگاه اقتصادی به رئیس کمیسیون اقتصادی؛

تعجیل در تصویب «لایحه تجارت»، برای بنگاه‌های اقتصادی مشکل زاست

بیش از 1300 بنگاه اقتصادی ذیل انجمن دارندگان نشان استاندارد با ارسال نامه ای به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تصویب لایحه تجارت ابراز نگرانی کرده و ضمن هشدار در مورد عواقب اجرای آن، آمادگی خود برای اصلاح و رفع مشکلات این لایحه را اعلام کردند.
١٢ایراد اساسى لایحه تجارت
یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

١٢ایراد اساسى لایحه تجارت

محمدصادق الحسینى، تحلیلگر اقتصادى در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: فرایند تصویب قانون تجارت به شدت عجیب بود به طوریکه قانون در ٢دقیقه در کمیسیون مطرح و وارد صحن علنى مجلس شده که در عرض چند روز ۳۳۲ ماده آن تصویب شده است.
تغییر قانون تجارت طوفان به پا می‌کند: ۲۰ میلیون نفر درگیر می‌شوند
یک اقتصاددان تشریح کرد؛

تغییر قانون تجارت طوفان به پا می‌کند: ۲۰ میلیون نفر درگیر می‌شوند

با توجه به بررسی لایحه تجارت در مجلس و احتمال تصویب آن، یک اقتصاددان تاکید کرد که تغییر قانون تجارت ده‌ها برابر از بهبود فضای کسب و کار مهم‌تر است و این قانون حدود ۲۰ میلیون نفر را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین تغییرات سریع و بدون ملاحظه آن همچون طوفانی مخرب در فضای اقتصادی خواهد بود.
جهش در توسعه اقتصادی با تصویب لایحه تجارت
عضو حقوقدان شورای نگهبان:

جهش در توسعه اقتصادی با تصویب لایحه تجارت

محمد دهقان معتقد است لایحه اصلاح قانون تجارت بستر مناسبی برای تسهیل تجارت و سرمایه گذاری، حمایت از تولید و رونق اقتصادی و جهشی برای پیشرفت کشور است.
گشت و‌ گذار در فروشگاه‌های عرضه کالا
قلاب تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای؛

گشت و‌ گذار در فروشگاه‌های عرضه کالا

بار‌ها هنگام خرید از خودتان پرسیده‌اید از کجا خرید کنم که قیمت آن بالا نباشد؟ این سؤال در روز‌هایی که قیمت انواع کالا‌ها گران شده است بیش از گذشته در ذهنتان تداعی می‌شود. البته برخی هم هستند که خرید کالای گرانقیمت برای آن‌ها جذاب‌تر است و در هیچ دوره‌ای رشد قیمت به اقتصاد آن‌ها خدشه‌ای وارد نکرده است. این افراد فروشگاه‌های خاص خود را دارند که معمولاً در آن‌ها هیچ تخفیفی دیده نمی‌شود و اگر تخفیفی هم لحاظ شود قیمت نهایی آن کالا با جیب اکثر خانوار‌ها همخوانی ندارد.
نمایش سرمایه‌داری در مال‌های ایران
گزارش میدانی از ایرانمال؛

نمایش سرمایه‌داری در مال‌های ایران

ایرانمال یکی از پنچ مال برتر جهان، مجموعه‌ای که از آغاز فعالیتش خالی از بحث نبوده و بسیاری جدا از تخلفاتش به موضوع چرایی وجود چنین مراکزی در شهرهای مدرن اشاره کردند. در چند سال اخیر تعداد این مراکز به نسبت لوکس بیشتر شده که برای بخشی از مردم تماشا و حضور در آن موضوعی خوشایند است و از آن استقبال می‌شود.
حبوبات و چای ارزان می‌شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

حبوبات و چای ارزان می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تغییر مدیرعامل گروه ایران خودرو در هفته جاری، گفت: این تغییر و تحولات با هدف رضایتمندی مردم انجام شده است و امید می رود فصل جدید در فعالیت خودروسازان در کشور آغاز شود
اجرای لایحه تجارت کودتای اقتصادی است
آخرین میخ به تابوت «مالکیت»؛

اجرای لایحه تجارت کودتای اقتصادی است

محمدرضا یزدی‌زاده عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور با بیان اینکه تصویب این لایحه کشور را دچار بحران می‌کند، گفت: نوع برخورد با لایحه تجارت‌ نشان می­دهد آقایان آثار اقتصادی وحشتناکی که با تصویب این لایحه ایجاد می­‌شود و اساس اقتصاد کشور را در شرایط جنگ اقتصادی با خطر مواجه می­ کند، متوجه نشده‌اند. به نظرم اجرای این قانون، کودتای اقتصادی است،که موجب هرج و مرج وحشتناکی می­شود.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین