site traffic analytics سیاسی - توسعه سیاسی
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
جهان دستخوش تغییر است؟
یادداشت احمد غلامی ؛

جهان دستخوش تغییر است؟

سیاست خارجی و به‌تبع آن سیاست داخلی در سکوت عمیقی فرو رفته است. شرایط به‌گونه‌ای است که هیچ کنش سیاسی داخلی و خارجی، خارج از محدوده بیماری کرونا معنا و مفهومی ندارد. گویا همه وقایع ناگوار پایانی سال 98 به نقطه جوش خود رسیده و مردم بعد از عبور از حوادث آبان‌ماه، سقوط هواپیمای اوکراینی و ترور سردار سلیمانی به گرانیگاه بحرانی رسیده‌اند. گرانیگاهی که با هستی و نیستی و با بود و نبودشان گره خورده است. به‌گفته استفان والت، بدیهی‌ترین موضوع در شرایط کنونی این است که دولت‌ها همچنان قدرت اصلی در صحنه سیاست جهانی هستند. هرچند دانشمندان و نظریه‌پردازان باور دارند که در دنیای امروز از نقش دولت‌ها در روابط بین‌الملل کاسته شده و بازیگران دیگری از‌جمله نیروهای اجتماعی، سازمان‌های غیرحکومتی، شرکت‌های چندملیتی، تروریست‌های بین‌المللی و بازار جهانی، در حال تضعیف حاکمیت دولت‌ها هستند و چیزی نمانده که دولت‌ها به زباله‌دانی تاریخ بروند.
بازسازی قدرت دیپلماسی ملی
ضرورتی برای ایران؛

بازسازی قدرت دیپلماسی ملی

محسن امین زاده، معاون وزیر خارجه دولت اصلاحات، در مقاله ای در روزنامه سازندگی نوشت:«"کشور چگونه از بحران های فزاینده پیش رو خارج خواهد شد؟"، "چشم انداز خروج کشور از بحران های جاری بین المللی ایران که روی همه امور کشور سایه انداخته چیست؟"
به دنبال شیوع کرونا در ایران ؛

دیپلماسی عمومی و ارتباط اتحادیه جوانان ترکیه با ایران

وقتی می گوییم که بخشی از بدنه مدیریتی و کارشناسی وزارت امور خارجه کشورمان بشکل تاریخی فهم درستی از دیپلماسی عمومی نداشته و یا در مقابل آن مقاومت می کنند، مورد انتقاد قرار می گیریم. چرا نباید در چله دوم انقلاب اسلامی، به فکر پاکسازی این وزارتخانه از فامیل بازی ها و دوست بازی ها نباشیم؟ کلیپ زیر، نمونه ای از اثرات دیپلماسی عمومی را نشان می دهد. ایران قوی باش، ملت ترک با توست .
دلیل عقب ماندگی برخی جوامع، جبر جغرافیایی نیست
عجم اوغلو:

دلیل عقب ماندگی برخی جوامع، جبر جغرافیایی نیست

عجم اوغلو در کتاب معروف چرا ملتها شکست میخورند، توضیح میدهد که دلیل عقب ماندگی و عدم توسعه برخی جوامع نسبت به جوامع دیگر، جبر جغرافیایی نیست بلکه تفاوت در نهادهای خوب و بد است! او مثالهای متعددی از شهرها و‌ کشورهای مختلف مانند شهر نوگالس مکزیک و آمریکا یا آلمان شرقی و غربی می آورد که در عین جغرافیای یکسان، از سطح توسعه یافتگی متفاوت برخوردارند و دلیل آن را تفاوت نهادی یا همان قوانین و مقررات و عرفهای رسمی و غیررسمی می داند!
تعجب فرانسوی‌ها از مسلح نبودن دشمنان نهضت
سید محمد غرضی:

تعجب فرانسوی‌ها از مسلح نبودن دشمنان نهضت

سید محمد غرضی گفت: جریان انقلاب اسلامی به لحاظ عمق داخلی و عقیدتی برای خارجی‌ها مبهم بود. چون آنها بعد از جنگ جهانی دوم عادت کرده بودند یکسری سوال‌های ساده بپرسند و پاسخ‌های کلیشه‌ای دریافت کنند. اما انقلاب اسلامی عمق سیاسی جهان را از نظامی‌گری سیاسی به اجتماع آورد و جریان اجتماعی را تقویت کرد.
نهاد انتخابات در ساختار ذهنی مردم تثبیت شده است
در آستانه چهل‌ویکمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی؛

نهاد انتخابات در ساختار ذهنی مردم تثبیت شده است

در آستانه چهل‌ویکمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، انقلابی که با مدل منحصربه‌فرد امت-امامت الگو‌های رایج سیاست‌ورزی در دنیا با ریشه‌های مادی‌گرایانه‌ را به چالش کشید.
وجه تمایز انقلاب اسلامی همان اهداف اخلاقی و معنوی آن است
یک جامعه‌شناس:

وجه تمایز انقلاب اسلامی همان اهداف اخلاقی و معنوی آن است

ما باید به گفتمان انقلاب اسلامی یا به عبارتی به سه هدف «آزادی»، «عدالت» و «اخلاق و معنویت» رجعت کنیم؛ باید هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ عملی بیشتر به اخلاقیات اجتماعی توجه کنیم؛ چراکه یک پیوند ناگسستنی بین عدالت اجتماعی و اخلاقیات اجتماعی وجود دارد.
فائق آمدن بر هستی‌شناسی اندوه‌بار
یادداشت دکتر روح‌‌اله اسلامی؛

فائق آمدن بر هستی‌شناسی اندوه‌بار

اساس حکمرانی جدید که حرکت از رعیت‌محوری به شهروندی است بر مبنای صیانت نفوس استوار شده است. جان انسان‌ها اهمیت دارد و وظیفه حکومت‌ها در قبال اخذ اراده عمومی مردم حرکت کردن از بی‌ثباتی داخلی و جنگ که همان وضع طبیعی است به وضعیت مدنی است. در وضعیت مدنی همه انسان‌ها محترم و در برابر قانون یکسان هستند و صلح و امنیت بر اجتماع آنها حاکم است.
مهمترین یافته های گالوپ در سال 2019
آنچه مردم در بیش از 140 کشور فکر و احساس می کنند ؛

مهمترین یافته های گالوپ در سال 2019

در سال 2019 ، گالوپ بیش از 100 گزارش و مقاله جهانی را در مورد آنچه مردم در بیش از 140 کشور فکر و احساس می کنند منتشر کرده است.
سرخوردگی و انفعال در کشور مثل یک بمب ساعتی است
فاصله زیادی تا موقعیت آرمانی داریم؛

سرخوردگی و انفعال در کشور مثل یک بمب ساعتی است

ناصر فکوهی استاد گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: اگر همه چیز درست انجام شود، حاکمیت دموکراتیک را دارای مشروعیت می‌دانند. یعنی اگر همه مردم بتوانند به صورت برابر انتخاب شوند و انتخاب کنند و میزان فساد اداری در حداقل ممکن و مبارزه با آن سیستماتیک و دائم باشد.
باید جلو رادیکالیسم را بگیریم
هشدارهای عماد افروغ:

باید جلو رادیکالیسم را بگیریم

عماد افروغ، استاد جامعه شناسی و فعال سیاسی فضای جامعه و سیاست ایران را رادیکال توصیف کرد و گفت: رادیکالیسم در جامعه ما ریشه دوانده است؛ از این رادیکالیسم هم می توان قرائت چپگرایانه و هم می توان قرائت به اصطلاح محافظه کارانه داشت؛ جامعه ما یا به سمت تفکیک می رود و یا به سمت اقتدارگرایی و انسجام.
متافور و قدرت
یادداشت سعید حجاریان؛

متافور و قدرت

قدرت‌ها، به‌منظور موجه جلوه دادن خود علاوه بر تطمیع و تهدید ناگزیر از چنگ انداختن به عنصر ایدئولوژی هستند و به همین خاطر دست به ساختن فضاهای مجازی و پر از ایهام می‌زنند تا خود را مشروع جلوه دهند. در متن پیش‌رو می‌خواهم رابطه بین متافور و قدرت را در این بازی کلان توضیح دهم.
جریان سوم شهروندی و جریان مدنی تغییر
بررسی تحولات اجتماعی سیاسی؛

جریان سوم شهروندی و جریان مدنی تغییر

طی چهار دهه حاکمیت جمهوری اسلامی همواره جریان‌هایی فکری در فضای کشورعرض‌‎اندام کرده و برای اثرگذاری بر افکار عمومی شهروندان ایرانی و جلب اعتماد و نظر آنها تبلیغات و تلاش‌های فراوانی کرده و جهت دستیابی به قدرت باهم در رقابت و ستیز شدند.
تبلور شعار اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا!
جامعه بی سر ایران؛

تبلور شعار اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا!

تبلور حذف گروه‌های مرجع در جامعه در سال‌های گذشته در شعار «اصولگرا، اصلاح طلب دیگه تمومه ماجرا» دیده شد؛ اصولگرا، اصلاح طلب در این شعار، استعاره‌ای است از همه گرو‌ه های اجتماعی و مرجع که جامعه به آنان بی اعتماد شده است؛ پدیده‌ای که بدون تردید از اشتباهاتی نشات می‌گیرد که در گذشته و هم اکنون در حال انجام آن هستیم.
مردم ایران چقدر اطلاعات سیاسی دارند؟+اینفوگرافیک
مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران؛

مردم ایران چقدر اطلاعات سیاسی دارند؟+اینفوگرافیک

بر اساس آمارگیری مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) از چهار هزار و ۸۹۰ نفر از شهروندان بالای ۱۸ سال کشور، میزان اطلاعات سیاسی مردم ایران مورد بررسی قرار گرفته و برخی پرسش‌ها درباره این موضوع از آنها مطرح شده است. در این اینفوگرافیک خلاصه نتایج این تحقیق را مشاهده می‌کنید. این پژوهش اردیبهشت ۱۳۹۷ انجام شده و آذر ۹۸ منتشر شده است.
شوق خدمت یا حرص قدرت؟
حضور ۱۴ هزار نفر در ثبت‌نام انتخابات؛

شوق خدمت یا حرص قدرت؟

نزدیک به ۱۴ هزار نفر در انتخابات این دوره از مجلس نام‌نویسی کردند. این حجم از افراد برای نامزدی در انتخابات مجلس بی‌سابقه بوده است. چرا این تعداد از مردم تشنه خدمت هستند؟ به گفته سیداسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور، در این دوره نسبت به دوره قبلی بیش از ۱۵ درصد افزایش ثبت‌نام داشته‌ایم.
عضویت ایران در شورای اجرائی سازمان منع تسلیحات شیمیائی
تصویب شد؛

عضویت ایران در شورای اجرائی سازمان منع تسلیحات شیمیائی

بیست و چهارمین اجلاس کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح های شیمیائی در جلسه پنجشنبه خود، عضویت کشورهای جمهوری اسلامی ایران، فیلیپین، پاکستان و امارات متحده عربی از گروه آسیائی را برای دوره زمانی ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۲ با اجماع آراء تصویب کرد.
بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟
پیشرفت از شاهراه دوستی و تعامل با آمریکا!؟؟

بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

برای نگارنده بسی جای خوشنودی است که توانستم سطح توقع مخاطبان را از شبیه "همه" کشورهای جهان بودن به شبیه کشورهای "تراز اول" بودن بالا برده باشم. به این ترتیب، نظراتی که تا پیش از این به آرژانتین و مکزیک و فلیپین شدن رضایت داده بودند اکنون به کمتر از فنلاند و سوئد و سنگاپور راضی نمی شدند! حقیقت هم همین است.
قواعد حکومت‌مندی در عصر اطلاعات
یادداشت روح الله اسلامی؛

قواعد حکومت‌مندی در عصر اطلاعات

کشور تداومی و دارای سنت تاریخی باشکوه، بهره‌مند از خردمندان سیاسی و اجتماعات انسانی همبسته‌ای است که مانع از ورود حکومت برای خلق دولت توتالیتر یا دولت شکننده شده‌اند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین