site traffic analytics سیاسی - تاریخ سیاسی
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
۲۰ نکتۀ تاریخی در سالروز همه پرسی «جمهوری اسلامی»
انقلاب اسلامی ایران؛

۲۰ نکتۀ تاریخی در سالروز همه پرسی «جمهوری اسلامی»

مهندس بازرگان نخست‌وزیر دولت موقت، به رغم اصرار بر «جمهوری دموکراتیک اسلامی» پس از اعلام نظر صریح امام دیگر پی‌گیر این عنوان نبود و به «جمهوری اسلامی» رأی داد. دوازدهم فروردین به مناسبت اعلام نتیجۀ همه‌پرسی «جمهوری اسلامی، آری یا نه» به عنوان «روز جمهوری اسلامی ایران» نام‌گذاری شده و تعطیل رسمی است.امام خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی ۱۲ فروردین را به عنوان روز جشن و عید اعلام کردند و از آن پس در کنار عنوان رهبر انقلاب از ایشان به عنوان بینان‌گذار جمهوری اسلامی ایران هم یاد شد.
12 فروردین؛ روز نخستِ حکومت الله در ایران
12 فروردین ماه و رأی مردم به جمهوری اسلامی؛

12 فروردین؛ روز نخستِ حکومت الله در ایران

«12 فروردین، روز نخستینِ حکومت الله و از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست، ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند.» این جمله بخشی از پیام تاریخی رهبر فقید و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به مناسبت پیروزی انقلاب مردم بر رژیم پهلوی است.
محسن صدر؛ روضه‌خوانی که نخست وزیر ایران شد
محسن صدر صدر الاشراف نخست وزیر ایران؛

محسن صدر؛ روضه‌خوانی که نخست وزیر ایران شد

محسن صدر معروف به صدر الاشراف نخست وزیر دوران محمدرضا شاه پهلوی بوده است. صدر بیش از آنکه به کار سیاست بیاید، آخوندی روضه‌خوان و حقوق‌خوانده بود که در بهترین حالت در مقایسه با چهره‌های قدرتمند آن زمان شاید بتوان گفت که به اشتباه نخست وزیر ایران شد.
بازداشت نمایندگان مجلس تا اسقوط هواپیمای جنگی
در سالی که گذشت؛

بازداشت نمایندگان مجلس تا اسقوط هواپیمای جنگی

تابستان دنیای سیاست پر خبر آغاز شد و پرخبر به پایان رسید. از تحریم رهبر انقلاب و وزیر امورخارجه تا قدرت‌نمایی سپاه در خلیج فارس. تماس های مکرر روسای جمهور ایران و فرانسه هم در طول تابستان ادامه یافت.
پایان قراردادهای امتیازی
به مناسبت بزرگداشت روز ملی نفت، قراردادهای نفتی بررسی شد؛

پایان قراردادهای امتیازی

پایان هر سال‏، آغاز بزرگداشت روزی است که سرانجام نفت ایران از چنبره انگلستان و روسیه رهید. با نهضت ملی‌شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329 که با دادخواهی نمایندگان مجلس ملی با رهبری محمد مصدق‏ و پشتوانه کارگران نفت خوزستان به ثمر نشست، قراردادهای امتیازی نفت کنار گذاشته و نفت ایران ملی شد.
پیدا و پنهان نهضت ملی‌شدن صنعت نفت
صنعت نفت را چه کسانی ملی کردند؟

پیدا و پنهان نهضت ملی‌شدن صنعت نفت

وقایع مربوط به ملی شدن صنعت نفت، ناشی از حضور پررنگ و محوری آیت‌ا... کاشانی در صحنه بود. بدون جانفشانی وی، مصدق در تیرماه سال 1331، قافیه را می‌باخت و نهضت به بن‌بست می‌رسید و حتی سقوط می‌کرد. شجاعت و صراحت آیت‌ا... کاشانی در حمایت از نهضت، مردم را به خیابان‌ها کشاند و استعمارزدایی را به یک مطالبه عمومی و ملی تبدیل کرد.
پیدا و پنهان نهضت ملی‌شدن صنعت نفت
تاریخ سیاسی در گذر زمان؛

پیدا و پنهان نهضت ملی‌شدن صنعت نفت

وقتی سخن از ملی شدن صنعت نفت به میان می‌آید، نگاه عمومی به سوی افراد یا جریان‌هایی خاص متمرکز می‌شود؛ افرادی مانند دکتر محمد مصدق و آیت‌ا... سیدابوالقاسم کاشانی و جریان‌هایی مانند جبهه‌ملی. این تمرکز نگاه، به هیچ وجه رویکرد اشتباهی نیست؛ دکتر مصدق نقشی اساسی در تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت داشت و حتی، ورود وی به عرصه اجرایی و پذیرش مقام نخست‌وزیری، محملی برای اجرای این قانون مهم بود. نقش آیت‌ا... کاشانی در عرصه حمایت همه جانبه و خیزش ملت برای قطع دست اجانب، انکار ناشدنی است.
نبوی: منافقین سعی می‌کردند مواضع امام را به حاج احمد آقا نسبت دهند
پاسخ به شائبه‌ای درباره خط دادن سیداحمد خمینی به امام ؛

نبوی: منافقین سعی می‌کردند مواضع امام را به حاج احمد آقا نسبت دهند

سید مرتضی نبوی می گوید: افراد معاند و منافقی بودند که سعی می ‌کردند مواضع امام را به حاج احمد آقا نسبت دهند و می‌ گفتند ایشان به امام خط می ‌دهد. در حالی که به هیچ عنوان چنین چیزی صحت نداشت.ایشان کاملاً امین و مورد وثوق پدر بود و بدون نظر ایشان کاری انجام نمی‌ داد و موضعی نمی‌ گرفت.
کرونا تغییر دهنده مسیر تاریخ
تاریخ دوباره تکرار می شود؛

کرونا تغییر دهنده مسیر تاریخ

بسیاری از پژوهشگران بیماری‌هایی، چون طاعون را نقطه عطف تاریخ بشریت می‌دانند. طاعون قرن شاید مقدمه‌ای برای استیلای دگراندیشی در اروپا بود. در زمانه‌ای که کلیسا دست به هرکاری زد تا طاعون را از بین ببرد، از آتش زدن گربه‌ها گرفته تا کشتن یهودیان و ...، اما طاعون از بین نرفت. این موضوع یکی از عوامل اصلی دور شدن مردم از خرافات و توهمات و ایجاد رنسانس در اروپای پانصد سال قبل بود. اما آیا کرونا هم می‌تواند نقشی همانند طاعون در سپهر اندیشه، سیاست و جامعه جهانی ایفا کند؟
ملی شدن نفت ؛یک پیش‌بینی غلط از انسانی درست
سالروز طرح لایحه ملی شدن نفت؛

ملی شدن نفت ؛یک پیش‌بینی غلط از انسانی درست

در مطلب زیر گزارشی از یک پیش‌بینی غلط از انسانی درست ،به قلم دکتر مسعود فروزنده، استاد دانشگاه در خصوص چرایی ملی شدن صنعت نفت ایران را می خوانید.شور و اشتیاق مبارزه و به خاک مالیدن پوزه استعمارگر پیر آنچنان همه را مجذوب خود کرد که بسیاری از مردم و اهل قلم، چشم بر عواقب و نتایج اقتصادی و برخی اشتباهات بستند و عصر مصدق را عصر جادویی تاریخ معاصر ایران نام دادند.
مدرسه جادوگری شاه سلطان حسین!
آموزش جادوگری در مدرسه شاه سلطان حسین؛

مدرسه جادوگری شاه سلطان حسین!

چرا آخرین شاه صفوی در قصرخود ازپوست مارسیاه، اکسیرهای مختلف و جمجمه انسان نگهداری می‌کرد؟
عسگر تنها ماشه بود
حجاريان:

عسگر تنها ماشه بود

اگرچه حجاريان او را بخشيد اما همواره اين ابهام وجود داشته است که سعید عسگر چرا از بابت وجه عمومي جرم در زندان نماند .
10 نکته و خاطره در بیستمین سالگرد ترور حجاریان
از فرهاد مهراد تا ناطق نوری؛

10 نکته و خاطره در بیستمین سالگرد ترور حجاریان

بیم و امید مرگ یا زنده ماندن سعید حجاریان، بخش هایی از جامعه را فرا گرفت و شماری از جوانان در مقابل بیمارستان سینا تجمع کرده و دست به دعا برمی‌داشتند. شبیه همین صحنه را سه هفته قبل با انگیزه‌های سیاسی کمتر و احساسی بیشتر در مقابل بیمارستان جم و برای محمد رضا شجریان دیدیم. نام شجریان آمد، جا دارد به نکته ای اشاره شود که پوران گلفام همسر «فرهاد مهراد» خواننده محبوب گفته بود.
در مذاکره دیپلمات هلندی درباره ایران چه گذشت؟
سال ۱۳۸۲؛ 

در مذاکره دیپلمات هلندی درباره ایران چه گذشت؟

فیتزپتریک دستیار وزیر امورخارجه در حوزه گسترش تسلیحات و ورمسر، مشاور عالی او با موریتز جوشمز، رییس بخش سیاست امنیتی وزارت امورخارجه هلند در روز ۲۱ جولای دیدار کرده و درباره اقدامات بعدی درباره ایران و آژانس گفتگو کردند. آن‌ها توافق کردند تا البرادعی، دبیرکل آژانس را قانع کنند تا گزارش کامل خود را تا روز ۱۵ آگوست منتشر کند.
محمد مصدق؛ استوار و سازش ناپذیر در مذاکره با استعمارگران
دیدار مصدق و هریمن و استاکس به روایت اشپیگل؛

محمد مصدق؛ استوار و سازش ناپذیر در مذاکره با استعمارگران

محمد مصدق به‌عنوان یکی از رهبران سیاسی تاریخ معاصر ایران محسوب می‌شود که در پی استقلال ایران از قدرت‌های جهانی بود؛ نخست‌وزیری که برای ملی کردن نفت مبارزه کرد و در همین ارتباط با نمایندگان دولت‌های استعمارگری همچون انگلیس و آمریکا نیز مذاکره‌هایی داشت اما در این راه همواره استوار و سازش‌ناپذیر عمل‌ می‌کرد.
پادشاهی که می خواست سلطنت کند نه حکومت
نودمین سالگرد درگذشت احمد شاه قاجار؛

پادشاهی که می خواست سلطنت کند نه حکومت

قضاوت ها دربارۀ کارنامۀ احمد شاه متفاوت و گاه متضاد است. همین چند روز پیش ترجمۀ مقاله‌ای از نوه احمد شاه در روزنامۀ دولتی ایران به چاپ رسید که در آن خانم مریم فاروقی قاجار می‌کوشد تصویری متفاوت از طایفه قاجار ترسیم کند.
نقش توسعه در فروپاشی حکومت پهلوی
فرآیند توسعه در ایران؛

نقش توسعه در فروپاشی حکومت پهلوی

برای بررسی نقش توسعه در فروپاشی حکومت پهلوی لازم است تا به نقاط برجسته الگوی توسعه در آن دوران توجه شود. از نظر پژوهش حاضر ایران گام‌هایی را در فرآیند توسعه برداشت که در مراحل مهمی از آن آمریکایی‌ها نقش تاثیرگذاری در آن داشتند. سه گام مهم توسعه اقتصادی در ایران را می‌توان تاسیس سازمان برنامه، اصلاحات ارضی و سرانجام گام‌های مبتنی بر گرانی قیمت نفت در دهه ۱۳۵۰ دانست. مقاله حاضر تلاش می‌کند تا فرضیه خود را در این سه گام به بحث بگذارد و نشان دهد چگونه فقدان برنامه ملی توسعه که مبتنی بر خواسته‌های نهادهای مدنی باشد، رژیم را در سراشیب سقوط قرار داد.
اشغال سفارت آمریکا در ۲۵ بهمن ۵۷ کار نهاد‌هایی از آمریکا بود نه چریک‌های فدایی
محمد توسلی :

اشغال سفارت آمریکا در ۲۵ بهمن ۵۷ کار نهاد‌هایی از آمریکا بود نه چریک‌های فدایی

محمد توسلی درباره ماجرای تیراندازی در سفارت آمریکا در ۲۵ بهمن ۵۷ می‌گوید: دکتر یزدی در جلد چهارم خاطرات‌شان که زیر چاپ است، دقیقاً این مسئله را بررسی کرده و تمام ریشه‌های این ماجرا را نشان داده‌اند. خلاصه بحث ایشان این است که این حمله به وسیله نهاد‌هایی از آمریکا انجام شده بود، آن‌ها با این اقدام می‌خواستند، بهانه‌ای برای عدم شناسایی انقلاب و اقداماتی علیه جمهوری اسلامی داشته باشند. به گفته او، این حمله کاملاً برنامه‌ریزی‌شده بوده، اهداف سیاسی در پی آن بوده است و به هیچ وجه هم ارتباطی با چریک‌های فدایی خلق و همچنین مجاهدین خلق نداشته است.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین