site traffic analytics سیاسی - اعتراضات و تجمعات
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ده نکته درباره‌ی اعتراض مردم خرمشهر و آبادان
بحران آبي اخير در ‎خرمشهر و ‎آبادان؛

ده نکته درباره‌ی اعتراض مردم خرمشهر و آبادان

اتفاقات اخير بيشتر مربوط به تصميمات غلط دولت هاي قبل در حوزه آب و محيط زيست بود و مثل بسياري از نابساماني هاي ديگر بر سر اين دولت خراب شد، كه نياز هست ابتدا اين دولت شفاف تر با مردم صحبت كند و همچنين مديريت كارآمدتر در مواقع بحران داشته باشد
تعداد کشته شده‌های آبان‌ماه تهران را اعلام می‌کنم
استاندار تهران؛

تعداد کشته شده‌های آبان‌ماه تهران را اعلام می‌کنم

استاندار تهران با بیان اینکه رقم اعلام شده کشته شدگان آبانماه در برخی رسانه‌های معاند رقم درستی نبوده و تعداد بسیار کمتر است، گفت: تعداد کشته شده‌های آبانماه تهران را در نشست خبری بعد اعلام می‌کنم.
آسیب‌ شناسی
یگانه راه رهایی به روایت "ملکیان"؛

آسیب‌ شناسی "مصطفی ملکیان" از ریشه اعتراضات

مصطفی ملکیان می‌ گوید: بارها گفته‌ام بزرگ‌ترین ظلمی که می‌شود در حق مردم انجام داد این است که آنها را به آستانه‌ای برسانند که خود مردم، احساسات و عواطف‌شان را به عقلانیت‌شان غلبه بدهند. نمی‌شود از همه امتیازها استفاده کرد و بعد گفت: «مردم! فایده‌ها را خیلی دوست دارم، اما برایتان هزینه نمی‌دهم!» این کار نه معقول است و نه اخلاقی.
تظاهرات دانشجویی بیانگر پویایی و حساس بودن قشر دانشجو ست
گسست‌های اجتماعی و سیاسی؛

تظاهرات دانشجویی بیانگر پویایی و حساس بودن قشر دانشجو ست

تعدادی از دانشگاههای ایران با اعتراض دانشجویان عزیز مواجه بود . علت اعتراض آنان ، دروغ گوئی مسئولان طی سه روز درمورد علل سقوط هواپیما و نیز داغدار بودن برای شهادت تعداد زیادی از دانشجویان و برجستگان علمی کشور است .
بی توجهی به دلایل نارضایتی منجر به اعتراض میشود
رئیس انجمن جامعه شناسی ایران

بی توجهی به دلایل نارضایتی منجر به اعتراض میشود

به نظر می‌رسد در جهان فصل اعتراض است و ما در کشورهای مختلف شاهد اعتراضات مردمی هستیم. به صورت کلی اعتراض در یک جامعه نشانه چیست و دولت‌ها چه واکنشی باید نسبت به چنین اعتراضاتی داشته باشند؟اعتراض نشانه نارضایتی از وضع موجود است که ممکن است نسبت به یک موضوع خاص یا مجموعه‌ای از شرایط و وضعیت جامعه باشد.
درخواست شورای شهر تهران برای برگزاری تشییع جمعی
اعضای شورای شهر تهران می‌گویند باید روز و محلی برای سوگواری عمومی جانباختگان حادثه اخیر هواپیما مشخص شود؛

درخواست شورای شهر تهران برای برگزاری تشییع جمعی

جایی برای تشییع نمادین و سوگواری عمومی. این خلاصه خواسته تعدادی از ایرانی‌هاست. یک روز بعد از اعلام شلیک به هواپیمای پرواز تهران- کی‌یف، به دلیل خطای انسانی. از زمان اعلام این خبر در صبح شنبه، بیست‌ویکم دی ٩٨، کاربران شبکه‌های اجتماعی و کسانی که به یادبود خیابانی کشته‌شدگان این اتفاق رفته بودند، یک خواسته را مطرح کرده‌اند: درنظرگرفتن یک روز و مکانی برای سوگواری جمعی؛ موضوعی که حالا اعضای شورای شهر تهران هم در گفت‌وگو با «شهروند» از آن می‌گویند.
آقای سفیر، این چه‌کاری بود؟!(نکته)
اقدام علیه امنیت کشور؛

آقای سفیر، این چه‌کاری بود؟!(نکته)

«راب مک ار»، سفیر انگلیس که در تجمع اعتراضی تعدادی از پادوهای کاسه‌لیس غرب حضور یافته و در حال سازماندهی عوامل خود بود و مخصوصاً روی شعار علیه شهید قاسم سلیمانی تاکید می‌کرد، از سوی نیروهای انتظامی بازداشت شد. سفیر انگلیس که می‌دانست دست به اقدام خطرناکی زده است به هنگام دستگیری از شدت ترس خودش را خیس کرد و در حالی که به محل دیگری بیرون از تجمع یاد‌شده منتقل می‌شد بار دیگر خیس کردن او تکرار شد!
سفیر انگلیس، حضور خود در تجمع غیرقانونی در تهران را انکار کرد
بازداشت سفیر انگلیس ؛

سفیر انگلیس، حضور خود در تجمع غیرقانونی در تهران را انکار کرد

«راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران که شب گذشته در تجمعات غیرقانونی واقع در تهران بازداشت شده بود در حساب توئیتری خود مدعی شد: «می‌توانم تایید کنم من در هیچ اعتراضی شرکت نکردم. به رویدادی رفتم که گفته شده بود تجمعی به یاد قربانیان تراژدی پرواز 752 بود. طبیعی بود که بروم تا به قربانیان، که برخی از آنها بریتانیایی بودند، ادای احترام کنم. 5 دقیقه بعد از اینکه شعارها شروع شد محل را ترک کردم.»
هشدار احسان شریعتی درباره طلبکار شدن مسئولان رژیم گذشته
خطر پنهان در شعارهای اعتراضات؛

هشدار احسان شریعتی درباره طلبکار شدن مسئولان رژیم گذشته

احسان شریعتی شعارهایی مانند «کشور که شاه نداره، حساب کتاب نداره» و «رضاشاه روحت شاد» را خطرناک می‌داند و معتقد است: «بتدریج جا می‌افتد که ما اصلاً اشتباه کردیم که به نظام گذشته اعتراض داشتیم و مسئولان گذشته طلبکار می‌شوند و برای بازپس گرفتن قدرت شروع به تنبیه تمام کسانی خواهند کرد که اعتراض داشتند.»
شواهدی دالّ بر پذیرش «حق اعتراض» وجود ندارد
عباس عبدی:

شواهدی دالّ بر پذیرش «حق اعتراض» وجود ندارد

«راه بیان اعتراضات در جامعه کدام است؟» این سوالی است که برای چندمین بار و پس از حوادث آبان ماه 1398 در محافل حقوقی، سیاسی و رسانه ای بر سر زبان ها افتاده است. اگرچه اصل 27 قانون اساسی «تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ها، بدون حمل سلاح ، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد» را آزاد می داند؛ اما شرایط خاص کشور در چهار دهه گذشته و تأکید بر بر اولویت داشتن مقوله «امنیت»، همواره مانع تحقق کامل این حق قانونی شده است».
اعتراضات از کجا آمد و به کجا می‌‌رود
تحلیل صاحبنظران جامعه‌شناسی؛

اعتراضات از کجا آمد و به کجا می‌‌رود

گفت‌وگو و تحلیل درباره ریشه‌های اجتماعی و تاریخی حوادث آبان ماه همچنان در جریان است. آخرین آن‌ها، نشستی با عنوان «اعتراضات و ناآرامی‌های آبان‌ماه؛ ریشه‌ها و پیامدها» بود که به همت انجمن جامعه‌شناسی ایران و در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
بحران بعدی از کجا سر باز خواهد کرد؟
ابرچالش فراگیر؛

بحران بعدی از کجا سر باز خواهد کرد؟

خودسوزی محمد بوعزیزی دست‌فروش جوان تونسی در 17 دسامبر 2010 نقطه آغازین سلسله خیزش‌های مردمی بود که نه‌تنها به حکومت 23ساله زین‌الدین بن‌علی در تونس پایان داد بلکه در مدت زمانی کوتاه به موجی از اعتراضات و انقلاب‌های مردمی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا منجر شد که با نام بهار عربی شناخته می‌شود.
منازعه بی‌قاعده
سرمقاله شرق؛

منازعه بی‌قاعده

« منازعه بی‌قاعده » عنوان سرمقاله روزنامه شرق سردبیر به قلم احمد غلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید.
تصاویر جدید از اغتشاشات؛

مستند خیال خام

تصاویر جدید از اغتشاشات و مکالمات اهانت‌کنندگان به قرآن مستند «خیال خام» با تکیه بر تصاویر جدید و دیده نشده و مصاحبه با اغتشاشگران، آشوب‌های اخیر کشور را با نگاهی متفاوت روایت می‌کند.
حق‌شهروندی اعتراض کجاست؟
حق شهروندی اعتراض؛

حق‌شهروندی اعتراض کجاست؟

اصل ۲۷ قانون اساسی، یک بخش این منشور به حق تجمع می‌پردازد و در چهار ماده از چنین حقی سخن به میان می‌آورد؛ به‌عنوان‌مثال ماده ۴۶ این منشور می‌گوید: «حق شهروندان است که آزادانه و با رعایت قانون نسبت به تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها و شرکت در آن‌ها اقدام کنند و از بی‌طرفی دستگاه‌های مسئول و حفاظت از امنیت اجتماعات برخوردار شوند».
برخی مدعیانِ حقوق شهروندی از کنار «۹دی»خاموش عبور می‌کنند
سخنگوی جبهه پایداری:

برخی مدعیانِ حقوق شهروندی از کنار «۹دی»خاموش عبور می‌کنند

مجید متقی‌فر با اعلام اینکه بزرگداشت حماسه نهم دی در تهران با حضور آیت‌الله مصباح برگزار می‌شود، گفت: باعث تأسف است که برخی مدعیان حقوق شهروندی در رسانه‌هایشان خاموش از کنار این حماسه عبور می‌کنند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین