site traffic analytics سیاسی - سایر
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نبرد سیاسی با روحانی در روزهای کرونایی
شلیک از پدافند توییتر؛

نبرد سیاسی با روحانی در روزهای کرونایی

همان‌ها که در روزهای آتش‌گرفتن پلاسکو به منتقدان سیاسی قالیباف نهیب می‌زدند که حالا وقت همدلی و همراهی است نه تسویه‌حساب سیاسی و تابلوی هشتگ #لاشخور_سیاسی را در شبکه‌های اجتماعی بالا برده بودند، اکنون خودشان در روزهایی که کرونا جهان را درنوردیده است، به یادآوری همان هشتگ نیاز دارند.
ستاد مبارزه با کرونا و ویروس‌های سیاسی
بحران و اما و اگرها؛

ستاد مبارزه با کرونا و ویروس‌های سیاسی

به نظر می‌رسد که حتی کرونا قادر نیست که اصول‌گرایان تندرو را از مسیر ناصواب و ضدیت با وحدت و یکپارچگی ملی خود باز دارد. آنان که برای مدتی پستوهای خانه را ترجیح داده بودند و حضوری حتی رسانه‌ای هم نداشتند، اکنون که وضعیت کنترل این بیماری فراگیر، بطور نسبی بهبود یافته و می‌رود که در آینده نه چندان دور مردم نفس راحتی بکشند، آنان دوباره با انتشار ویروس‌های افراط‌گرایی در پی آلوده کردن فضای عمومی کشور هستند.
مسئولانی که به حرف هم قطارهایشان اعتماد نمی کنند!!
افراد عادی نباید از ماسک استفاده کنند ؛

مسئولانی که به حرف هم قطارهایشان اعتماد نمی کنند!!

طی بیست و چهار ساعته گذشته، صدا و سیما، کانالهای وزارت بهداشت، نظام پزشکی و اساتید وابسته به وزارتخانه، در دهها برنامه و گزارش تاکید کردند که افراد عادی نباید از ماسک استفاده کنند و ماسک فقط برای کادر درمان و در بیمارستانها است.اما گاف مسئولان را در جلسات می توانید در خبر زیر ببینید.
جهانِ پسا کرونا چگونه خواهد بود؟
نظرات ۱۲ متفکر برجسته از سراسر جهان را بخوانید؛

جهانِ پسا کرونا چگونه خواهد بود؟

مانند سقوط دیوار برلین یا فروپاشی بانک برادران لیمن، همه گیری کرونا رویدادی تازه در جهان است که پیامدهای گسترده آن در آینده را می‌توان از همین امروز تصور کرد. مساله مسلم آن است که درست همانطور که این بیماری زندگی‌ها و بازارها را مختل کرده و صلاحیت دولت را در معرض داوری قرار داده به روشهایی که بعداً آشکار می‌شود، منجر به تغییر دائمی قدرت سیاسی و اقتصادی هم خواهد شد.
خبر رسید، پسر حسن روحانی فوت کرده!
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛

خبر رسید، پسر حسن روحانی فوت کرده!

خبر رسید، [محمد روحانی]، پسر دکتر [حسن] روحانی، [نایب رییس مجلس و دبیر شورای عالی امنیت ملی]، در اثر حادثه‌ای فوت کرده است. با ایشان تلفنی صحبت کردم. خیلی متأثر بود و گفت، دیشب در خانه با گلوله‌ای کشته شده است. ظواهر نشان می‌دهد که احتمالاً در حال ور رفتن با اسلحه، از دست‌خودش در رفته، ولی احتمالات دیگری هم مطرح است؛ در حال بررسی هستند. پیام تسلیتی برای پخش فرستادم.
نگاهی به حوادث سال ۹۸؛ «سال مصیبت»
وقایع ایران در سال 98 ؛

نگاهی به حوادث سال ۹۸؛ «سال مصیبت»

سال ۹۸ یکی از پرحادثه‌ترین سال‌های ایران پس از انقلاب بوده. از سیل و کرونا گرفته تا شهادت سردار سلیمانی و حوادث بعد از آن.
جریان‌شناسی
کاسبان کرونا چه‌کسانی هستند؟

جریان‌شناسی "کروناپلاس" در ایران

کشور ما ایران، علاوه بر آنکه این روزها با ویروس کرونا مبارزه می‌کند، درگیر حاشیه‌هایی است که بر حجم مشکلات ناشی از کرونا افزوده و کار را برای کادر درمانی و ستاد مقابله با کرونا سخت کرده است. از این مشکلات غیرکرونایی که ناشی از فضای هفته‌های اخیر است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که در آینده به هرکدام به‌تفصیل خواهیم پرداخت.
کدام کشورها تا کنون به ایران کمک کرده‌اند؟
برای مقابله با کرونا؛

کدام کشورها تا کنون به ایران کمک کرده‌اند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با قدردانی از کشورهای ارسال کننده کمک برای مقابله با شیوع کرونا، گفت که دولت و مردم ایران هرگز دوستان دوران سختی‌ را فراموش نمی‌کنند.
پای سیاستمداران در بحران کرونا می‌لنگد
مدیریت کارآمد و ناکارآمد در زمان بحران؛

پای سیاستمداران در بحران کرونا می‌لنگد

ویروس کرونا با سرایت به ۱۱۲ کشور، بیش از ۴۵ هزار نفر مبتلا و هزار و ۵۰۰ قربانی در خارج از چین، نقطه آغاز شیوع کووید-۱۹ برجای گذاشته است. نشریه اکونومیست در سرمقاله روی جلد این هفته خود به بررسی آگاهی یافتن رهبران جهان به ناتوانی سیستم‌های سلامت برای مقابله با کرونا پرداخته و چالش‌هایی را که کرونا متوجه این رهبران بی‌تجربه در برابر بیماری‌های واگیردار می‌سازد، بررسی کرده است.
ترامپ کرونا دارد؟!
در سلامتی کامل هستم!

ترامپ کرونا دارد؟!

ترامپ در آخرین سخنرانی خود گفته: من کرونا ندارم. قصد داشتم تست کرونا بدهم، اما در سلامتی کامل هستم و نیازی به این کار نبود... مهدی عزیزی با انتشار کارتون به این موضوع پرداخت.
نحوه شناسایی بیماران و کنترل ویروس دارای ابهامات فراوانی است
بیانیه مجمع نیروهای خط امام درباره بحران کرونا:

نحوه شناسایی بیماران و کنترل ویروس دارای ابهامات فراوانی است

با شیوع بحرانی ویروس کرونا در ایران مجمع نیروهای خط امام ضمن ابراز قدردانی از کادرهای بهداشتی و درمانی که امروز در خط مقدم این بحران هستند شرایط شیوع و گسترش آن را نگران کننده دانسته و در بخشی از این بیانیه آورده است متاسفانه نحوه شناسایی بیماران و کنترل ویروس، از نخستین روزهای بروز بحران در کشور دارای سوالات و ابهامات فراوانی است .
اویر پرز دکوئیار درگذشت
در سن ۱۰۰ سالگی؛

اویر پرز دکوئیار درگذشت

دکوئیار از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۱ دبیرکل سازمان ملل بود و پس از آن در سال ۲۰۰۰ برای مدت کوتاهی نخست وزیر پرو شد. وزارت دادگستری و حقوق بشر پرو در توئیتی درباره درگذشت این دیپلمات پرویی نوشت: او در مقام یک وکیل، دیپلمات و دبیرکل سازمان ملل همواره ذات انسانی و دغدغه‌های خود در قبال آسیب‌پذیرها را نشان داد.
افشاگری خبرنگار چینی؛

ویدئویی با زیرنویس فارسی جعلی درباره کرونا در ایران

به دنبال انتشار یک ویدئو در فضای مجازی که در آن مجریان تایوانی به بیان مسائل شیوع کرونا در ایران پرداخته اند،و زیرنویسی فارسی آن به صورت غیر صحیح مطالبی را ترجمه کرده بود،یک خبرنگار چینی به بیان جعلی بودن این زیرنویس پرداخت و از همکاری ایران و چین برای شکست ویروس کرونا خبر داد. وی ابراز امیدواری کرد که دوستی سنتی این دو کشور همچنان باقی باشد تا بتوانند همکاری خود را در نابودی این ویروس ادامه دهند.
آیا
مطالعه در روزهای کرونایی؛

آیا "همیشه پای انگلیس در میان است"؟

بعد از انقلاب اسلامی، جک استراو نخستین مقام رسمی دولت بریتانیا بود که به ایران سفر کرد، او را در غرب با لقب «جک تهرانی» می‌شناسند! در این روزها که پویش‌های مختلفی برای مبارزه با کرونا در جامعه شکل گرفته فرصتی دست داده است تا کتاب بخوانیم، بالشخصه خودم به کتاب‌های سیاسی و تاریخی زیاد علاقمند نیستم اما در این میان به لطف یکی از دوستان کتابی به دستم رسید که از همان اول عنوان کتاب برایم جالب توجه بود، نویسنده آن جک استراو (وزیر خارجه سابق انگلیس) است و اسم کتاب: «همیشه پای انگلیس در میان است» با ترجمه امیرحسین فاضلی مقدم.
جنگ روانی و قربانیانش
یادداشت عمادالدین باقی؛

جنگ روانی و قربانیانش

«در چکاچک جدال سیاسی مخالفان با حکومت، خبرها و تحلیل های فراوانی در قالب های شوخی و جدی پراکنده می شود که روح و روان جامعه را می ساید و آسیب های فراوانی وارد می کند. در این جدال ها قربانی اصلی کیست؟مقارن با ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی و سیل سیستان و بلوچستان و ناراحتی و التهابی که در جامعه به وجود آمده بود هنوز مردم از آن حوادث ناگوار فارغ نشده بودند که ناگهان خبرهایی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می شد که از حوادث بزرگ دیگری خبر می داد. خبر این بود که:
آیا دموکراتیک شدن راحت است؟
یادداشت محمود سریع القلم؛

آیا دموکراتیک شدن راحت است؟

وقتی مشکلات روی هم انباشته می­شوند، بعضی به واژه و مفهوم دموکراسی متوسل می­شوند و تحقق آن را به عنوان راه­ حل مطرح می­کنند. البته اگر نروژ، سوئد، دانمارک و آلمان نمونه­های دموکراتیک تلقی شوند، این قضاوت منطقی است. اما آیا افراد می­دانند دموکراتیک شدن چه فرایندها، اصول و تمرین­های سختی در بر دارد؟ این افراد چقدر متون و ادبیات دموکراسی را خوانده ­اند و بر آنها مسلط هستند؟ تا چه میزان با تاریخ این کشورها با دقت و جزییات آشنایی دارند؟
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین