site traffic analytics سیاسی - سایر
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیا دموکراتیک شدن راحت است؟
یادداشت محمود سریع القلم؛

آیا دموکراتیک شدن راحت است؟

وقتی مشکلات روی هم انباشته می­شوند، بعضی به واژه و مفهوم دموکراسی متوسل می­شوند و تحقق آن را به عنوان راه­ حل مطرح می­کنند. البته اگر نروژ، سوئد، دانمارک و آلمان نمونه­های دموکراتیک تلقی شوند، این قضاوت منطقی است. اما آیا افراد می­دانند دموکراتیک شدن چه فرایندها، اصول و تمرین­های سختی در بر دارد؟ این افراد چقدر متون و ادبیات دموکراسی را خوانده ­اند و بر آنها مسلط هستند؟ تا چه میزان با تاریخ این کشورها با دقت و جزییات آشنایی دارند؟
چین نمی‌تواند الگوی انقلابی به نام خدا باشد
حزب کمونیست چین؛

چین نمی‌تواند الگوی انقلابی به نام خدا باشد

چین در هر چه الگو باشد از حیث سلطۀ یک حزب بر شهروندان دیگر نمی‌تواند و اگر هم بتواند اخلاقی و حتی دینی نیست. صریح‌تر این که «چینِ بی خدا، نمی‌تواند الگوی انقلابی به نام خدا باشد». به تئوریسین جوان متولد بعد از انقلاب باید یادآور شد طی 113 سال گذشته در ایران دو انقلاب بزرگ رخ داده تا مردم حاکمیت و در قدرت مشارکت داشته باشند و حالا ایشان می خواهند این حق را سلب کنند که الگوی چین را ارایه می کند؟
پنج معیار ارزیابی پارلمان
یادداشت دکتر امیرحسین خالقی؛

پنج معیار ارزیابی پارلمان

فون هایک بزرگ می‌گفت نمی‌توان هم پارلمان آزاد داشت و هم شهروندان آزاد؛ آزادی شهروندان تنها زمانی برقرار خواهد ماند که همه نهادهای قدرت و از جمله پارلمان را با برخی اصول محدود کرده باشیم؛ اصولی ثابت و پایدار که مردم آنها را پذیرفته و تایید کرده باشند.
سیاست و اخلاق درون ماندگار
یادداشت محمدرضا تاجیک ؛

سیاست و اخلاق درون ماندگار

از یک منظر، پرسش از رابطه‌ی میان اخلاق و سیاست بر دوگونه ممکن است: استعلایی و درون‌ماندگار. پرسش استعلایی، پرسشی بازنمایانه است و ناظر بر پاسخ و فهم و یا عدم فهم درست از یک امر یا پدیده است. در این‌جا، نقد، نقد پاسخ‌ها و فهم این مهم است که کدامین پاسخ بازنمایی وثیق‌تر و واقعی‌تر از واقعیت ارائه (از رهگذر کشف) می‌دهد. رویکرد استعلایی ما را به فرارفتن از آشوب کثرات و شورش جزئیات و محسوسات و دست‌یافتن به جهانی مثالی یعنی جهان ذوات کلی و وحدت و پیوستگی و استمرار و ضرورت و اصالت و هویت و ثبات فرامی‌خواند. این جهان جهان شباهت‌هاست نه تفاوت‌ها. در این جهان، آدمیان از غار تنگ و تاریک سوبژکتیویته‌ی شخصی و فردی خود رها می‌شوند و به کمال و تعالی و یگانگی و فهم ناب می‌رسند و امکان رویت همه‌ی رخدادها و امور و اشیاء را در ذات و جوهر ناب یا طبیعت‌شان می‌یابند. این جهان جهان فراروایت‌ها و فرانظریه‌هاست، جهان ذات و جوهر و عمق و حقیقت است نه جهان نمودها و ظواهر و اعراض. در این جهان، همه‌‌ی آدمیان و چیزها به اصل خویش بازمی‌گردند و در اصل خویش با یکدیگر یگانه می‌شوند. در این جهان معنایی، درد فراق سیاست و اخلاق آرام می‌گیرد و جان‌هاشان با هم متحد می‌شود.
کاندیداهای مجلس عامل اختلاف در خانواده
آیدین سیارسریع طنزنویس؛

کاندیداهای مجلس عامل اختلاف در خانواده

آیدین سیار سریع در نوشته ای طنزآمیز ،از مسئله لیست اموال کاندیداهای مجلس استفاده کرده و آن را عاملی برای تنش در روابط خانوادگی و سرکوفت بخاطر اموال کم و ناچیز خود از زبان همسرش در مقایسه با کاندیداها بیان نموده و برای حل و فصل مشکل خود گفته که،« در انتها روی این موضوع به تفاهم رسیدیم که از نظر فنی و ادبی امکان رقابت با کاندیداها وجود ندارد، اما قرار شد بنده با یک‌سری کارهای جنجالی در اینستاگرام معروف شوم تا فروش کتاب‌هایم بیشتر شود».
امپریالیسم چیست؟
آشنایی با مفهوم امپریالیسم ؛

امپریالیسم چیست؟

واژه امپریالیسم از ریشه لاتینی Imperium به معنای قدرت مطلقه، حق فرمانروایی و امپراتوری است.این اصطلاح پس از انتشار کتاب «امپریالیسم به مثابه بالاترین مرحله سرمایه‌داری» توسط لنین از نفوذ سیاسی خاصی برخوردار شد.
عکس‌هایی از همراهی پزشک معتمد رهبری
یک خبرنگار منتشر کرد؛

عکس‌هایی از همراهی پزشک معتمد رهبری

عکس‌هایی از همراهی همیشگی پزشک معتمد رهبری در سخنرانی‌های عمومی و نمازهای جمعه و اعیاد نشان می‌دهد که حضور او تازگی ندارد و نمی‌تواند نشانه‌ی ویژه‌ای باشد.
۱۰ چالش پیش روی کشور
در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور عنوان شد؛

۱۰ چالش پیش روی کشور

بحران آب، فساد، پیامدهای بحران آب، بحران ناکارآمدی عملکردها، فرسایش اعتماد عمومی، ناهنجاری‌های ساختاری، نگرانی درباره آینده، انباشت نارضایتی‌ها، بیکاری و قضاوت افکار عمومی درباره عملکرد حاکمیت ۱۰ چالشی است که پیش روی کشور قرار گرفته است.
هدیه پوتین به نوزادان جدید
برای تشویق افزایش جمعیت؛

هدیه پوتین به نوزادان جدید

رسانه‌های روسی اعلام کردند ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به هر خانواده‌ای که در سال جاری میلادی صاحب فرزند شود 466617 روبل (حدود 7600 دلار) هدیه خواهد داد.
رئیس‌جمهور و مدیران ارشد نباید دوتابعیتی باشند
پوتین:

رئیس‌جمهور و مدیران ارشد نباید دوتابعیتی باشند

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در بخشی از سخنرانی اخیرش در مورد اصلاحات قانون اساسی، تأکید کرد که رئیس‌جمهور و دیگر مقام‌های ارشد دولتی نباید تابعیت دوگانه یا اقامت دائمی کشوری دیگر را داشته باشند.
روی اعصاب مردم راه نروید...
مثل ما فکر نمی کنید از ایران برید!

روی اعصاب مردم راه نروید...

وقتی آقا و خانم تلویزیون برای مهمان‌ها الک می‌گذارد و فقط افرادی خاص با ظاهری خاص و تفکرات خاص می‌توانند به این قاب راه پیدا کنند باید هم شاهد اینگونه نظرات باشیم.
​رویدادها و عبرت‌ها
قادر باستانی- پژوهشگر؛

​رویدادها و عبرت‌ها

سه سال پیش در یکی از روزهای سرد دی، خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی انتشار یافت؛ این خبر برای مردم، سخت و بهت‌آور بود، مثل همین خبر تلخ ترور پهبادی و شهادت سردار قاسم سلیمانی، که شوک بزرگی بر ایرانیان وارد کرده است. آیت الله نقش تعادل بخش در فضای سیاسی ایفا می کرد و از وزن سیاسی خود برای پختگی تصمیمات کلان کشوری و مهار تندروی ها بهره می برد.
زیان‌های جامعه دو قطبی
بازسازی اعتماد عمومی؛

زیان‌های جامعه دو قطبی

سقوط هواپیما با خطای انسانی حقیقتا تلخ و دردناک بود. اگر از عواطف انسانی و افکار عمومی که به حق جریحه‌دار شدند بگذریم، از منظر سیاسی این اتفاق تبعات بسیار جدی به دنبال داشت.
جایگاه سیاست در پاتوق‌های تهران
گفت و گوهای سیاسی مردم؛

جایگاه سیاست در پاتوق‌های تهران

«بیا جلوی این ستون وایسا، به آخر ستون نگاه کن، می‌بینی؟ نوشته شده حضرت فرح پهلوی جاوید باد. بعد از انقلاب پاکش کردند اما یک جاش مونده. اینو کسی ندیده و نمی‌دونه.»
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین