site traffic analytics پزشکی و سلامت - توانبخشی،معلولیت
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان
صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی؛

تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان

۲۶ سال از انجام اولین عمل کاشت حلزون شنوایی در ایران می‌گذرد و طی این سال‌ها ۱۰ هزار و ۶۶۹ کودک ناشنوا، قدرت شنیدن پیدا کرده‌اند؛ اما اکنون چالش‌هایی مقابل درمان ناشنوایی کودکان قرار گرفته؛ چالش‌هایی نظیر کم‌پولی، صف‌های طولانی، تحریم و ...
زنجان ۲۸۵۴ ناشنوا دارد
مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

زنجان ۲۸۵۴ ناشنوا دارد

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: از کل معلولان استان زنجان ۲ هزار و ۸۵۴ نفر ناشنوا هستند و برای جلوگیری از ناشنوایی افراد یکی از رویکردهای بهزیستی انجام طرح غربالگری شنوایی است.
فروش اینترنتی سمعک‌های دست دوم
ماجرای سفارش سمعک از خارج؛

فروش اینترنتی سمعک‌های دست دوم

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، نسبت به خرید اینترنتی سمعک هشدار داد و گفت: اغلب این سمعک ها، دست دوم و بعضا خراب هستند.
«دِمانس»، واقعيتي كه بايد آن را از نو شناخت
پائولا اسپن:

«دِمانس»، واقعيتي كه بايد آن را از نو شناخت

در «توان‌بخشی شناختی» درمانگران، بیماران را به روش‌های ساده‌اي آموزش می‌دهند که اين آموزش‌ها می‌توانند زندگی روزمره را برای آنها آسان‌تر کنند. مردی که موضوع مقاله ماست، کارگر بازنشسته یک کارخانه است که با همسرش در شهر کوچکی در ولز (بریتانیا) زندگی می‌کند. او پيش از ابتلا به بيماري اخيرش، بسيار اجتماعی و خونگرم بود و در فعالیت‌های محلی‌ (مثل خواندن در یک گروه کُر) شرکت می‌کرد تا اینکه با تشخیص اولیه دِمانس (زوال عقل يا خردزدودگي) در شوک فرورفت. چند ماه بعد و در 70سالگی از ترس اینکه مبادا براي بازگشت به خانه دچار مشكل شود، به تنهایی از خانه بيرون نمي‌رفت، چراكه نمی‌توانست برای تماس با همسرش از موبایل استفاده کند. او حتی از انجام کارهای خانه که قبلا بر عهده‌اش بود، مثل بردن لباس‌ها به خشک‌شویی اجتناب می‌کرد. وقتی همسرش مأیوسانه سعی می‌کرد به او نشان دهد چطور از ماشین لباس‌شویی استفاده کند، او نمی‌توانست دستورات استفاده از آن را به خاطر بسپارد.
کم‌شنواییِ درمان‌نشده، مقدمه ابتلا به بیماری‌های پرهزینه است
تأخیرِ بيشتر، درمانِ سخت‌تر؛

کم‌شنواییِ درمان‌نشده، مقدمه ابتلا به بیماری‌های پرهزینه است

صدای گوش‌خراش آژیر آمبولانس در نیویورک‌سیتی باعث می‌شود آن روز، زودتر فرا برسد. همان روزی که من و خیلی‌های دیگر به خاطر اینکه بارها و بارها در معرض این صداها قرار گرفته‌ایم، مجبور به استفاده از سمعک خواهیم شد. فقط امیدوارم قبل از سال ۲۰۲۱ یا قبل از زمانی که این ابزار، بدون نسخه و خیلی ارزان‌تر و شاید خیلی مؤثرتر از نمونه‌های فعلی، در دسترس قرار بگیرند، چنین اتفاقی نیفتد.
اوتیسم نه بیماری است نه معلولیت
عماد ملازاده /دبیر انجمن علمی کاردرمانی :

اوتیسم نه بیماری است نه معلولیت

دردنیای خود غرق شده و جز چرخش اجسام چیزی را نمی‌بیند شاید هم نمی‌خواهد با دنیایی که آنها و رفتارهایشان را درک نمی‌کنند، ارتباط برقرار کند. مردمانی که با دیدنشان درگوش یکدیگر پچ پچ می‌کنند و تمام درک‌شان تکان دادن سر و افسوس برای والدین‌شان است. شاید با خودتان بگویید آنها بیمار یا معلول هستند، اما پزشکان معتقدند آنها فقط طیفی از اختلال دارند که هنوز منبع و ریشه آن مشخص نیست.
تاثیر عارضه کم شنوایی بر زندگی کودکان
کو گوش شنوا ؟ !

تاثیر عارضه کم شنوایی بر زندگی کودکان

کم شنوایی مادرزادی یکی از شایع‌ترین اختلالات دستگاه شنوایی است که متأسفانه در بدو تولد بدون علائم ظاهری نمایان می‌شود. پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد افت شنوایی نه تنها به اختلال در برقراری ارتباط منجر می‌شود بلکه می‌تواند منشأ بروز بسیاری از بیماری‌های حوزه مغز و اعصاب از جمله آلزایمر باشد.
400 هزار ایرانی نیازمند مراقبت در منزل هستند
معاون بهزیستی:

400 هزار ایرانی نیازمند مراقبت در منزل هستند

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: هم اکنون حدود 20 هزار معلول و سالمند از خدمات مراقبت در منزل برخوردار هستند در حالی که برآوردها نشان می دهد حداقل 400 هزار نفر به این خدمات نیاز دارند.
قیمت سمعک به حدود ۸میلیون رسید
افزایش قیمت تجهیزات توانبخشی ؛

قیمت سمعک به حدود ۸میلیون رسید

قیمت سمعک به حدود ۸میلیون تومان رسیده است و در این بین معلولان و بازنشستگانی که از این وسیله استفاده می‌کنند با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده‌اند و توان خرید آن را نیز ندارند و در این شرایط برخی از سودجویان نیز اقدام به احتکار این وسیله کرده‌اند.
صرف مدیکالیزه شدن خدمات توانبخشی، آفت است
ایرج حریرچی:

صرف مدیکالیزه شدن خدمات توانبخشی، آفت است

ایرج حریرچی در این مراسم که سوم مرداد در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، با بیان اینکه دکتر کمالی رئیس پیشین دانشگاه از دهه ۶۰ در حوزه توانبخشی زبانزد بوده است، همچنین دکتر عرب را دارای سوابق علمی و پژوهشی روشن توصیف و تاکید کرد: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از نظر ما یک دانشگاه ویژه است که باید ماموریت‌های ویژه‌ای نیز برای آن تعریف کرد.
از هر ۵ نفر بالای ۶۵ سال ۲ نفر نیازمند سمعک/ قیمت سمعک‌های دیجیتال
دبیر انجمن شنوایی‌شناسی ایران عنوان کرد:

از هر ۵ نفر بالای ۶۵ سال ۲ نفر نیازمند سمعک/ قیمت سمعک‌های دیجیتال

دبیر انجمن شنوایی‌شناسی ایران با اشاره به اینکه به طور میانگین افراد بالای ۶۵ سال از هر ۵ نفر یک تا ۲ نفر نیاز به سمعک دارند، گفت: قیمت سمعک‌های دیجیتال در کشور ۱.۵ تا ۱۶ میلیون تومان است
استان هایی که بدترین وضعیت را در سلامت جسمی کودکان دارند
مطالعه تدوین شاخص ترکیبی بهزیستی کودکان در ایران؛

استان هایی که بدترین وضعیت را در سلامت جسمی کودکان دارند

رئیس مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: نتایج یک مطالعه در حوزه کودکان نشان می دهد که سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان بدترین شرایط را در رابطه با وضعیت سلامت جسمی کودکان دارند.
بچه های«اوتیسم» نگران حضور در اجتماع
افراد کم توان را دریابیم؛

بچه های«اوتیسم» نگران حضور در اجتماع

بچه های اوتیسم انتظار دارند که سایر شهروندان با آنها به گونه ای برخورد و رفتار کنند که باعث نشود این افراد در اتاق تنهایی خود زندگی کنند.
نظام ثبت اطلاعات اوتیسم کودکان راه اندازی میشود
مشاور وزیر بهداشت خبر داد؛

نظام ثبت اطلاعات اوتیسم کودکان راه اندازی میشود

مشاور وزیر بهداشت در امور توان‌بخشی با اشاره به شناسایی 30هزار کودک مبتلا به اوتیسم در کشور گفت: نظام ثبت اطلاعات اوتیسم کودکان به صورت پایلوت از استان اصفهان راه اندازی شده است و به زودی در سراسر کشور توسعه می‌یابد
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین