site traffic analytics کشاورزی و محیط زیست - بازار واقتصاد
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نرخ برنج ایرانیِ شب عید اعلام شد
اندر احوالات بازار برنج در ایام‌ پایانی سال؛

نرخ برنج ایرانیِ شب عید اعلام شد

با وجود شرایط مساعد اقلیمی و رشد ۲۰۰ هزارتنی تولید برنج و واردات مازاد بر نیاز کشور انتظار می رفت که بازار برنج در آرامش‌ به سر برد که متاسفانه برخی عوامل واسطه و دلال به بهانه کمبود برنج خارجی و مقصر کردن بانک‌ مرکزی در اختصاص ندادن ارز به موقع به دنبال افزایش کاذب قیمت ها هستند که این امر بیش از پیش بر قشرهای کارمندی و کارگری فشار وارد می‌کند.
کاهش صادرات خرما محصول وضع عوارض صادراتی
عوارض صادرات خرما؛

کاهش صادرات خرما محصول وضع عوارض صادراتی

هفته گذشته رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در نامه‌ای به انجمن ملی خرما و سایر نهادهای بخش خصوصی نوشت صادرات خرما از تاریخ ۱۵ فروردین تا ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ مشمول عوارض صادراتی است و نرخ عوارض آن نیز در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. این نامه واکنش‌های را از سوی انجمن‌ها و کمیسیون‌های کشاورزی به همراه داشت. گفتنی است، امسال تولید خرما به حدود یک‌میلیون تن ‌می‌رسد، اما صادرات خرما هشت ماهه ابتدایی امسال حدود ۱۰۰ هزار تن برآورد شده و این بدان معناست که این محصول با کاهش ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار تنی صادرات روبه‌رو شده است.
دولت فکری به حال ارزش طلای سفید کند
تأمین ۷۰ درصد پنبه کشور از طریق واردات؛

دولت فکری به حال ارزش طلای سفید کند

کاهش تولید پنبه به‌عنوان طلای سفید و حلقه اول صنعت نساجی، نه تنها کلیت این صنعت را تضعیف کرده، بلکه بازار داخلی را به میزان زیادی به واردات وابسته کرده است که این امر، با توجه به بازار بسیار بزرگ پوشاک و منسوجات کشور و ظرفیت‌های اقتصادی آن باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد
آمریکا جای ایران را در صادرات پسته گرفت!
کاهش صادرات پسته ایران؛

آمریکا جای ایران را در صادرات پسته گرفت!

در سال ۲۰۱۶ ایران در رتبه اول بزرگترین صادرکنندگان بازار جهانی پسته قرار داشت، اما طی دو سال اخیر به دنبال آن افزایش قابل توجه صادرات آمریکا، این کشور جای ایران را در بازار جهانی تصرف کرده است.
یک بام و دو هوای دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی
حذف ارز دولتی کره حیوانی؛

یک بام و دو هوای دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی

یکی از موضوعات مورد بحث در این زمینه، حذف ارز دولتی از یک کالا و عدم حذف آن از کالای رقیب است که می‌تواند منجر به ایجاد چالش‌های جدی شود. به عنوان مثال کارشناسان معتقدند که دولت بعد از حذف ارز دولتی کره حیوانی چرا ارز کره گیاهی (مارگارین) که رقیب این کالاست حذف نمی‌کند و باعث ایجاد رانت برای برخی شرکت‌ها می‌شود؟
وضع عوارض بر صادرات خرما درصورت افزایش قیمت در مبدا
رییس انجمن ملی خرمای ایران؛

وضع عوارض بر صادرات خرما درصورت افزایش قیمت در مبدا

محسن رشید فرخی با بیان این‌که امسال حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزارتن تا یک میلیون ۲۰۰هزار تن تولید خرما در کشور داشتیم که نسبت به سال قبل تولیدات حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است، گفت: این افزایش تولیدات ما را مطمئن کرده که سال بدون کاستی را در بازار خرما خواهیم داشت. از طرفی صادرات خرما نیز در ۱۰ ماهه سال جاری کاهش یافته است و به همین جهت خرما در انبارها به اندازه کافی ذخیره شده است و مشکلی در تامین خرمای ماه رمضان نخواهیم داشت.
در صورت افزایش غیرمنطقی قیمت گوشت، ذخایر استراتژیک عرضه می‌شود
مدیر عامل شرکت پشتیبانی و امور دام:

در صورت افزایش غیرمنطقی قیمت گوشت، ذخایر استراتژیک عرضه می‌شود

مدیر عامل شرکت پشتیبانی و امور دام گفت: اگر قیمت خرید گوساله زنده از سطح عادلانه تعیین شده یعنی حاشیه بازار محدوده ۲۷ هزار تومان فراتر رود، ذخایر استراتژیک گوشت را وارد بازار می‌کنیم.
کاهش قیمت جهانی هم برنج را در ایران ارزان نکرد
کارگروه تنظیم بازار مسیر کاهش قیمت برنج وارداتی را سد کرد؛

کاهش قیمت جهانی هم برنج را در ایران ارزان نکرد

در پی کاهش قیمت برنج هندی و پاکستانی گمرک مصوبه کارگروه تنظیم بازار در خصوص «اخذ مابه التفاوت ریالی» از برنج وارداتی را ابلاغ کرد.
سیب و پرتقال عید تامین شد
سخنگوی ستاد تنظیم بازار :

سیب و پرتقال عید تامین شد

سخنگوی ستاد تنظیم بازار گفت: جهت رفاه حال شهروندان ساعت کار مراکز عرضه در ایام پایانی سال افزایش خواهد یافت و میوه تنظیم بازار (سیب و پرتقال) ایام پایانی سال تامین و آماده توزیع است.
گرانی گل در آستانه روز زن
رصد بازار گل ؛

گرانی گل در آستانه روز زن

سه روز دیگر، ولادت باسعادت حضرت زهــرا(س) است که در تقویم ملی ما، روز زن و مـادر، روزی برای تکریـــم زنان و مادران نام گذاری شده است و از آن جا که در همه این سال‌ها، یک شاخه یا یک سبدگل، یکی از رایــج‌ترین هدایا به زنان و مادران در چنین روزی است، در این ایام گل فروشی‌ها شلوغ، پررفت و آمد و پررونــق‌اند. همین داغی بازار گــل، انگیزه‌ای شد تا به رصد قیمت‌ها و حواشی این بازار بپردازیم و به همراه تیمی متشکل از بازرسان اتاق اصناف مشهد و قاضی شعبه سیار تعزیرات حکومتی استان، سری به تعدادی از گل‌فروشی‌های سطح شهر زدیــم تا نحوه فعالیت و چگونگی رعایت حقوق مصرف‌کننده توسط این صنف را بررسی و با گران فروشی و تخلفات احتمالی، برخورد کنیــم.
در صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ناکام بودیم
دستیار وزیر نیرو:

در صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ناکام بودیم

داوود میرزاخانی، دستیار وزیر نیرو ، تصریح کرد: نه تنها در تعیین قیمت شکست‌خورده هستیم بلکه در گرفتن سهم از بازار روسیه تاکنون برعکس ترکیه ناتوان بوده‌ایم. زمانی که روسیه با آمریکا و اروپا دچار مشکل شدند ترکیه توانست از این فرصت استفاده کند اما زمان مشکل‌دار شدنش با ترکیه ما نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم.
50 درصد از خرمای بوشهر روی دست نخل‌داران
زیان تولیدکنندگان خرما ؛

50 درصد از خرمای بوشهر روی دست نخل‌داران

افزایش قیمت خرما و سود خوب نخل‌داران و فعالان بازار این محصول در اواخر سال گذشته باعث شد تا آنان با تصور این‌که نرخ خرما در پاییز و زمستان امسال نیز گران‌تر می‌شود، در ابتدای فصل برداشت سال جاری بخش عمده‌ای از محصول خود را در سردخانه‌ها انبار کردند؛ اما به‌رغم انتظار آن‌ها نه‌ تنها قیمت خرما تغییر چندانی نداشت، بلکه بازار فروش آن نیز رونق پارسال را ندارد.
به جای موز و آناناس، مجوز واردات کانتینر یخچال‌دار بدهند
شیوع کورنا، فرصتی برای توسعه بازار محصولات کشاورزی؛

به جای موز و آناناس، مجوز واردات کانتینر یخچال‌دار بدهند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: با شیوع کورنا در چین کشورهای منطقه از جمله روسیه ورود محصولات کشاورزی از این کشور را ممنوع کرده‌اند، این ممنوعیت فرصتی برای توسعه صادرات برای ما است، اما به دلیل عدم همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط زیرساخت‌های آن تا این لحظه فراهم نشده است.
تخم‌مرغ گران نمی‌شود
مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار:

تخم‌مرغ گران نمی‌شود

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار با اشاره به این‌که تولید تخم‌مرغ در وضعیت مطلوبی قرار دارد، اعلام کرد که قیمت این محصول تا پایان سال افزایش نمی‌یابد.
نیازی به واردات میوه شب عید نداریم
فعالان اقتصادی:

نیازی به واردات میوه شب عید نداریم

برخی از فعالان اقتصادی بر این باورند که با وجود رشد چند برابری تولید و ذخیره‌سازی مناسب میوه در کشور، احتمال واردات میوه‌های لوکس در صورت احیای وزارت بازرگانی دور از انتظار نیست.
عدم برنامه‌ریزی مدون مانع صادرات محصولات کشاورزی شده است
رشد 5 برابری هزینه‌های صادرات نسبت به سال گذشته؛

عدم برنامه‌ریزی مدون مانع صادرات محصولات کشاورزی شده است

ایران با وجود پتانسیل بالای بخش کشاورزی و مزیت نسبی اقلیمی می‌تواند با توسعه صادرات کالاهای مزیت‌دار، درآمد ارزی قابل‌توجهی را نصیب کشور کند تا از فشار بر منابع نفتی بکاهد. با وجود تنوع اقلیم و پتانسیل بالای بخش کشاورزی در کشور، امکان کاهش وابستگی اقتصاد به درآمد‌های ارزی حاصل از صادرات نفت وجود دارد که بدین منظور دولتمردان طی سال‌های تحریم بر اهمیت روزافزون تجارت خارجی و ارتباط تنگاتنگ رشد و توسعه اقتصادی کشور بر صادرات کالا‌های کشاورزی تأکید می‌کنند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین