site traffic analytics کشاورزی و محیط زیست - آلودگی، تخریب
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آلودگی هوا تلفاتی تقریبا دو برابر تلفات جاده‌ای دارد!
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

آلودگی هوا تلفاتی تقریبا دو برابر تلفات جاده‌ای دارد!

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سالانه ۳۰ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، گفت: تصادفات جاده‌ای ما در کشور سبب مرگ ۱۶ هزار نفر در سال می‌شود اما آلودگی هوا تلفاتی تقریبا دو برابر تلفات جاده‌ای به دنبال دارد.
گاز کم نیست مازوت زیاد است
نیروگاه متهم ردیف اول آلودگی تهران؛

گاز کم نیست مازوت زیاد است

رئیس سازمان محیط زیست سرانجام به شک و تردیدها در خصوص آلودگی هوا و بوی نامطبوع هوای تهران پایان داد و مازوت سوزی نیروگاه ها را دلیل اصلی این مشکلات عنوان کرد ، موضوعی که اقتصاد آنلاین یک ماه پیش بر آن تاکید کرده بود.
تخریب صددرصدی پایتخت
یک کارشناس اقتصادی:

تخریب صددرصدی پایتخت "موز" ایران در پی سیل سیستان و بلوچستان

یک کارشناس اقتصادی ضمن انتقاد از اینکه در سیل سیستان و بلوچستان، تمهیدات لازم قبل از وقوع سیل اندیشیده نشد، گفت: جنوب بلوچستان، بیشترین آسیب را در سیل دیده است؛ به گونه‌ای که در منطقه زرآباد بلوچستان که بخش اعظم موز کشور در آنجا تولید می‌شود و پایتخت موز ایران است ۱۰۰درصد تخریب شده است.
توقف بعد از تخریب ساحل خلیج فارس!
نوشداروی بعد از مرگ سهراب؛

توقف بعد از تخریب ساحل خلیج فارس!

مسئولین در حالی پای تحریم را به تولید لارو میگو می‌کشاند که فعالان حوزه محیط زیست خالی شدن خلیج‌فارس از ذخایر میگو و ماهی را نتیجه بی‌توجه بودن به محیط زیست می‌دانند. آنها می‌پرسند آیا دستور توقف عملیات ساخت سایت لارو میگو بعد از تخریب این ساحل، نوشداروی بعد از مرگ سهراب نیست؟
مرگ و میر کودکان زیر یک سال بر اثر آلودگی هوا در ایران شش برابر ترکیه است
کلانتری:

مرگ و میر کودکان زیر یک سال بر اثر آلودگی هوا در ایران شش برابر ترکیه است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست انحصار را عامل اصلی عقب ماندگی در توسعه و ویرانی محیط زیست دانست و گفت: هم‌اکنون ۷۳ درصد اتوبوس‌ها، ۶۰ درصد کامیون‌ها، ۸۷ درصد مینی‌بوس‌ها و ۸۱ درصد موتورسیکلت‌های کشور اسقاطی هستند و هر موتورسیکلت به اندازه هشت خودرو سمند آلودگی تولید می‌کند و با این شرایط چه انتظاری برای داشتن هوای پاک داریم؟
زنگ خطر برای ایران زمین!
آلودگی دریای خزر؛

زنگ خطر برای ایران زمین!

آلودگی، معضلی جدی و خطرناک برای خزرِ پهناور است؛ به طوری که سالیانه حدود ۱۲۲ هزار تن آلودگی ناشی از فعالیت کشورهای حاشیه دریای خزر مانند آلودگی‌های نفتی، فاضلاب‌های خانگی و صنعتی، ورود انواع زباله، ناوگان تجاری و ... محیط آن را آلوده و گونه‌های زیستی آن را تهدید می‌کند؛ علاوه بر آن، زندگی ماهیگیران محلی نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. سال گذشته میزان صید در استان گیلان ۴۰ درصد کاهش داشته که به دنبال آن درآمد ماهیگیران نیز کاهش یافته است.
درگیری ۷۵ درصد جمعیت کشور با اثرات گردوغبار
تامین ۳۰ درصدی آب از آب‌های شور؛

درگیری ۷۵ درصد جمعیت کشور با اثرات گردوغبار

دکتر نادرقلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر ۵۷ درصد از جمعیت کشور تحت پوشش اثرات گرد و غبار قرار دارند و در آینده این میزان به ۷۵ درصد می‌رسد، گفت: از میان مالچ‌های زیستی برای تثبیت کانون‌های ریزگرد تنها دو مورد تایید شده است.
جلوی مسیر وزش باد غالب در تهران که از جنوب غربی به شمال شرقی می وزید، همه را ساختمان کرده‌ایم
اسماعیل کهرم/ استاد دانشگاه و فعال محیط زیست:

جلوی مسیر وزش باد غالب در تهران که از جنوب غربی به شمال شرقی می وزید، همه را ساختمان کرده‌ایم

فعال محیط زیست بر این باور است که مریض بودن اقتصاد کشور عیان است؛ این‌که خودروسازان با قیمت قطعاتی که با دلار فلان قیمت وارد می‌شود، می‌بینیم که نمی‌توان خودرو را به 30 میلیون فروخت و ناچار هستیم قطعات چینی و تقلبی وارد شود که نتیجه آن پایین آمدن کیفیت خودروها و افزایش آلودگی هوا است.زمانی که خودرو سازان ناچار به واردات جنس چینی می‌شوند و بنزین بی‌کیفیت استفاده می‌شود، چه دست پنهانی وجود دارد.
مسکوت ماندن پنج ساله مصوبه فیلتر دوده ماشین‌های سنگین
نصب فیلتر دوده روی ماشین های سنگین؛

مسکوت ماندن پنج ساله مصوبه فیلتر دوده ماشین‌های سنگین

یک متخصص حوزه آلودگی هوا ضمن اشاره به اینکه شهرداری تنها ارگانی نیست که مسئولیت کنترل آلودگی هوا را برعهده دارد، گفت: سال ٩٣ مصوبه نصب فیلتر دوده روی ماشین های سنگین ابلاغ شد اما تا به امروز این مصوبه بین دولت و خودروسازان مسکوت مانده است.
عملیات پاکسازی جزیره خارگ از آلودگی نفتی
گزارش تصویری؛

عملیات پاکسازی جزیره خارگ از آلودگی نفتی

پس از اطلاع سازمان بنادر و دریانوردی، تیم مقابله با آلودگی به همراه تجهیزات و شناور‌های خلیج فارس و قیام ۷ به منطقه اعزام شدند و از طریق پاشش دیسپرسنت شروع به مهار آلودگی کردند.
هوای ۹ شهر ناسالم است
آلودگی مهمان کلانشهرها؛

هوای ۹ شهر ناسالم است

رییس گروه پایش آلودگی هوا و صدا محیط سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هوای شهرهای اصفهان با شاخص ۱۵۴ و همدان ۱۵۷ در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها هستند، گفت: همچنین هوای شهرهای کرمان با شاخص ۱۰۲، تهران ۱۰۳، کرج ۱۰۳، زنجان ۱۰۵، تبریز ۱۱۰ ، اراک ۱۱۶ و مشهد ۱۱۶ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارند.
ذرت‌های آلوده، ترخیص نشدند
مقام مسوول وزارت کشاورزی تاکید کرد؛

ذرت‌های آلوده، ترخیص نشدند

طبق اعلام قائم مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، حتی یک کیلوگرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است. چند سال پیش این ذرت‌ها، چون استاندارد‌های لازم را نداشتند، اجازه ترخیص به آن‌ها داده نشد.
کدام کشورها مرگبارترین هوای جهان را دارند+اینفوگرافیک
آلودگی هوا ؛

کدام کشورها مرگبارترین هوای جهان را دارند+اینفوگرافیک

آیا شما هوای پاک استنشاق می‌کنید؟ تحقیق جدیدی درباره‌ آلودگی هوا نشان می‌دهد که احتمالاً این‌طور نیست. محققان دریافتند که تقریباً نودوپنج درصد از جمعیت دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که مقدار ذرات ریزشان بیشتر از حد مجاز دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی‌ست. بر‌اساس تحقیقی که در مجلۀ گاردین منتشر شده است، جوامع فقیر بیشتر از همه از این موضوع متضرر می‌شوند.
چرا با یک بارندگی، پل‌ها تخریب می‌شوند؟
دبیر انجمن شرکت‌های سرمایه‌گذار در آزادراه‌ها؛

چرا با یک بارندگی، پل‌ها تخریب می‌شوند؟

در روز های اخیر پل های زیادی در اثر بارندگی در شمال کشور تخریب شده است. درست مانند اوایل سال جاری که پس از سیل‌ ویرانگر شمال و جنوب کشور، پل‌های زیادی تخریب شد. در نگاه اول کارشناسان به این نکته اشاره می‌کنند که کیفیت پایین ساخت پل موجب تخریب شده است و حتی در برخی از مکان‌ها با فواصل کمتری مشاهده می شود که پل‌های قدیمی و حتی پل های باستانی باقی مانده‌اند و پل های جدید تخریب شده اند.
تهدید غلات آلوده‌ می‌تواند به فرصت تبدیل شود
پرونده محموله‌های غلات آلوده؛

تهدید غلات آلوده‌ می‌تواند به فرصت تبدیل شود

پرونده غلات آلوده همچنان خبرساز است و اگرچه تولیدکنندگانی هستند که بتوانند از هدررفت ارزهای تخصیص یافته به واردات این محموله‌ها جلوگیری کنند؛ مقاومت عجیب و غریبی در این راستا شکل گرفته است.
خسارت سالانه ۱۴ میلیونی آلودگی هوا به هر خانواده ایرانی
رتبه ۷۱ ایران در سرانه خودرو در جهان؛

خسارت سالانه ۱۴ میلیونی آلودگی هوا به هر خانواده ایرانی

دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه ایران به لحاظ سرانه خودرو به نسبت جمعیت، در رتبه هفتاد و یکم دنیا قرار دارد، قیمت بالای خودرو و قیمت پایین سوخت را عامل مهم در افزایش ترافیک و آلودگی هوا دانست. بهزاد اشجعی دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه کاهش استفاده از خودرو بهترین راهکار برای دستیابی به آسمان پاک و آبی است، می‌گوید: با اینکه استانداردهای آلایندگی در دنیا نسبت به ۲۰ سال گذشته بسیار سختگیرانه‌تر شده است اما بازهم مردم به عدم استفاده از خودرو تشویق می‌شوند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین