سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
استمرار ثبات نرخ گوشت گوسفندی در بازار/ قاچاق دام در حال انجام است
ریس اتحادیه گوشت گوسفندی خبر داد؛

استمرار ثبات نرخ گوشت گوسفندی در بازار/ قاچاق دام در حال انجام است

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ، از ثبات نرخ گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ 80 تا 81 هزار تومان به مغازه دار و با احتساب 10 درصد سود معادل 90 تا 91 تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود.
ضرباهنگ توسعه صنعت غذا
بررسی آمارهای وزارت صمت ؛

ضرباهنگ توسعه صنعت غذا

بررسی سه نمای آماری از «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» از تداوم صدرنشینی این گروه در اخذ مجوز تا میانه تابستان سال‌جاری حکایت دارد. داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» توانسته بالاترین سهم از جوازهای تاسیس و پروانه بهره‌برداری را در دوره زمانی موردبررسی به لحاظ تعداد به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده آن است که این صنعت در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار دارد و توانسته نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.
درآمد ۱۲۵ میلیارد دلاری با ورود به بازار حلال فراهم می شود
سخنران پیش از خطبه نماز جمعه؛

درآمد ۱۲۵ میلیارد دلاری با ورود به بازار حلال فراهم می شود

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد گفت: چنانچه بتوانیم پنچ درصد از بازار گسترده حلال را در دنیا برای کشور هدفگذاری کنیم، حدود ۱۲۵ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور حاصل می‌شود که ۲.۵ برابر درآمد نفتی کشور است.
انقباض تقاضا در بخش غذایی
جزئیات نظرسنجی از مدیران خرید نشان می‌دهد؛

انقباض تقاضا در بخش غذایی

نتایج نظرسنجی از فعالان صنعت غذا، اگرچه از نامساعدتر شدن شرایط این صنعت در مرداد ماه حکایت دارد،‌ اما فعالان صنعتی همانند ماه‌های گذشته نسبت به بهبود وضعیت این گروه در شهریور ماه امیدوارند. براساس ارزیابی صورت گرفته عدد شامخ (شاخص مدیران خرید) برای گروه صنایع غذایی در دومین ماه تابستان سال‌جاری رقم ۵/ ۴۵ ثبت شده و انتظارات تولید برای ماه آینده برای این گروه رقم ۶/ ۷۱ پیش‌بینی شده است.
ارزیابی مدیران از آینده غذا
قیمت خرید و موجودی مواد اولیه در صدر مشکلات صنایع‌غذایی قرار گرفت؛

ارزیابی مدیران از آینده غذا

نتایج نظرسنجی از فعالان صنعت غذا بیانگر آن است که با وجود فراز و فرودهایی که این صنعت از ابتدای سال‌جاری ثبت کرده است، اما همچنان نگاه مثبت به آینده در میان فعالان این صنعت وجود دارد. براساس ارزیابی صورت گرفته عدد شامخ برای گروه صنایع غذایی در اولین ماه تابستان سال‌جاری رقم ۱/ ۴۷ ثبت شده و انتظارات تولید برای ماه آینده برای این گروه رقم ۸/ ۵۴ اعلام شده است. رصد شاخص مدیران خرید (PMI) نشان‌دهنده آن است که دو مولفه «موجودی مواد اولیه» و «قیمت خرید مواد اولیه» چالش‌‌برانگیزترین مسائلی بوده‌اند که فعالان این گروه صنعتی در تیرماه با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. رصد چهارماه شاخص مدیران خرید نشان‌دهنده آن است که از ابتدای سال‌جاری اقدامات خوبی برای بهبود شاخص «موجودی مواد اولیه» صورت گرفته و ماحصل این اقدامات موجب شده عدد این شاخص از ۲۵ در فروردین ماه سال‌جاری به ۶/ ۴۷ در تیرماه برسد و به این طریق بهبود نسبی را تجربه کند.
برنامه «استاندارد» برای امنیت غذا
گفت‌و‌گو با نیره پیروزبخت؛

برنامه «استاندارد» برای امنیت غذا

امنیت غذایی به معنی دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم تعریف ‌شده است؛ اما با اعمال تحریم‌های جدید مقوله استاندارد غذا به یکی از دغدغه‌های مصرف‌کنندگان بدل شده است؛ به‌طوری‌که در حال حاضر رعایت حال تولیدکنندگان و نادیده گرفته شدن حقوق مصرف‌کنندگان ازسوی متولیان امر برای مصرف‌کنندگان شائبه برانگیز شده و این سوال در اذهان جامعه به‌وجود آمده است که آیا صنایع غذایی نیز مانند سایر صنایع از استاندارد اجباری برخوردار است و این استانداردها در شرایط کنونی اجرایی می‌شود؟
چشم‌انداز کشاورزی ایران و جهان چیست؟
آینده ۱۰ ساله تولید غذا؛

چشم‌انداز کشاورزی ایران و جهان چیست؟

فائو و OECD در گزارشی چشم‌انداز کشاورزی جهان را تا ۲۰۲۸ پیش‌بینی کرده‌اند. بر این اساس با توجه به اینکه تقاضای موادغذایی اساسی برای عمده جمعیت جهان به حالت اشباع رسیده است، انتظار می‌رود طی سال‌‌های آتی مصرف سرانه این گروه موادغذایی روندی باثبات داشته باشد. در مورد اقتصاد ایران، هر چند در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۹/ ۳ را تجربه خواهد کرد؛ اما در سال‌ ۲۰۲۰ دوباره به رشد مثبت بازخواهدگشت و در سال ۲۰۲۱ به ۶/ ۱ درصد و در سال‌های پس از آن تا ۲۰۲۸، به ۳/ ۲ درصد می‌رسد.
صنایع تبدیلی گوشت همانند سوسیس و کالباس، در صورت کاهش استانداردهای غذایی تعطیل می‌شوند
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم؛

صنایع تبدیلی گوشت همانند سوسیس و کالباس، در صورت کاهش استانداردهای غذایی تعطیل می‌شوند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم گفت: درصورتی‌که واحدهای تولیدکننده صنایع تبدیلی گوشت، استانداردهای غذایی را رعایت نکنند از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری می‌شود.
بازار روسیه تشنه محصولات لبنی ایران است
مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران؛

بازار روسیه تشنه محصولات لبنی ایران است

مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران(پگاه) گفت: بازار بکر روسیه تشنه محصولات لبنی کشور ما است، اما با سدهای داخلی برای توسعه تولید و صادرات روبه‌رو هستیم.
رونمایی از اپلیکیشن اعلام روزانه قیمت‌ها
وزیر صنعت خبر داد:

رونمایی از اپلیکیشن اعلام روزانه قیمت‌ها

وزیر صمت با اشاره به موضوع افزایش قیمت‌ها گفت: باید بپذیریم افزایش قیمت‌های صورت گفته در کشور به دلایل متعددی بوده که گاهی از دست ما نیز خارج بوده است. به طور مثال در بحث افزایش قیمت ماکارونی، ما شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی بودیم که در نهایت ۶۸ درصد افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت پذیرفته شد.
تولید و تجارت غذا در قاب آماری
بر‌اساس داده‌های «صمت»؛

تولید و تجارت غذا در قاب آماری

انتشار تصویر تولید و تجارت «گروه صنایع غذایی» در سال ۹۷ از نزولی شدن روند صدور پروانه بهره‌برداری در مقابل صعودی شدن جوازهای تاسیس صادره برای این گروه حکایت دارد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در سال ۹۷ «گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها» هرچند توانست به لحاظ تعداد و ارزش در جوازهای تاسیس صادره رشد را تجربه کند، اما در مقابل روند صدور پروانه بهره‌برداری به لحاظ تعداد در این سال افت داشته است. افت صدور پروانه‌های بهره‌برداری به لحاظ تعداد در سال گذشته در حالی رقم خورد که این بخش سال ۹۷ را به لحاظ ارزش با رشد سپری کرد.
همکاری با اوراسیا؛ فرصت یا تهدید؟
گفت‌وگو با فعالان صنعت غذا؛

همکاری با اوراسیا؛ فرصت یا تهدید؟

طی روزهای آینده لایحه موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به صحن علنی مجلس می‌رود. یک فوریت لایحه موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو با قید فوریت به تصویب دولت رسیده و سپس برای تصویب در مجلس نیز در کمیسیون‌های مربوطه خانه ملت مورد بررسی قرار گرفته است؛ این لایحه پس از موافقت کمیسیون‌های یاد شده به هیات‌رئیسه مجلس ارسال شده است.
برابری یک تن زعفران خشک با 17 هزار بشکه نفت
مجری طرح انتقال آب دریای عمان عنوان کرد:

برابری یک تن زعفران خشک با 17 هزار بشکه نفت

علی عبداللهی در جلسه شورای آب استان خراسان رضوی که در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: بر این باور هستیم که برای رسیدن به ثبات و پایداری آب در شرق کشور به دو بال توسعه و مدیریت مصرف در منابع نیاز داریم. نمونه بارز این امر شهر مشهد است که در مدیریت مصرف و منابع و توسعه خطوط مانند خط دوستی کمک کرده تا مشکل مرتفع شود.
احتکار روغن و شکر افزایش یافته است
رئیس اتحادیه بنکداران؛

احتکار روغن و شکر افزایش یافته است

مواد اولیه در کشور وجود دارد اما عرضه آن پیچیده شده است. رئیس اتحادیه بنکداران می‌گوید به خاطر احتکار شکر و روغن، مشکلاتی در بازار ایجاد شده است.
از همین امروز بازسازی کارخانه کاله در عراق را آغاز می‌کنیم
غلامعلی سلیمانی مدیرعامل «کاله» ؛

از همین امروز بازسازی کارخانه کاله در عراق را آغاز می‌کنیم

غلامعلی سلیمانی مدیر عامل کاله اظهار داشت: 80 میلیون دلار خسارت دیدیم ولی بازار 80 میلیارد دلاری را از دست نمی‌دهیم. روز سه‌شنبه شرکت کاله در کربلا در آتش سوخت، این کارخانه حدود 25 درصد بازار عراق را در اختیار دارد. به گفته سلیمانی، به زودی بازسازی شرکت کاله آغاز می‌شود.
مقصد پول خارجی در صنعت غذا
بر اساس داده‌های «صمت» بررسی شد؛

مقصد پول خارجی در صنعت غذا

مقاصد ورود سرمایه خارجی برای گروه صنایع غذایی معرفی شدند. آمار منتشر شده از روند جذب سرمایه خارجی تا پایان نیمه زمستان سال گذشته بیانگر آن است که در دوره زمانی مورد بررسی در مجموع ۱۰ مصوبه در گروه صنایع غذایی برای استان‌های «تهران، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و لرستان» از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده است.آمار اعلام شده بیانگر آن است که تا پایان بهمن سال گذشته، در مجموع ۶۵ طرح صنعتی، معدنی و تجاری موفق به اخذ مجوز از سوی هیات سرمایه‌‌گذاری خارجی شده‌اند که مجموع سرمایه‌‌گذاری خارجی مصوب از سوی این کمیته بیش از ۹۱۴ میلیون دلار ثبت شده است که سهم گروه صنایع غذایی از سرمایه‌گذاری مصوب تنها ۴۷ میلیون و ۶۴۵ هزار دلار بوده است.
«هوا خوری» با طعم گرانی
گرانی مواد غذایی؛

«هوا خوری» با طعم گرانی

سال‌هاست که مدارس و رسانه‌ها از سرطان‌زایی و زیا‌ن‌بار بودن انواع چیپس و اسنک می‌گویند و می‌نویسند؛ اما اکنون باید این واقعیت را پذیرفت که این تنقلات مضر در کنار بستنی، خشکبار بسته‌بندی‌شده و ... به جزئی جدایی‌ناپذیر از سبد غذایی خانوار تبدیل شده‌اند و شهروندان زیادی این محصولات را به عنوان میان‌وعده پذیرفته‌اند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین