سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
هشدار نارنجی از آسمان تهران
هوای پایتخت بعداز پاییز سالم ۹۷ دوباره «آلوده» شد؛

هشدار نارنجی از آسمان تهران

آلودگی هوا بعد از پاییز سالم سال ۹۷، بار دیگر به آسمان پایتخت بازگشت. آمار‌های رسمی از کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد طی روز‌های گذشته از نیمه دوم امسال، ساکنان تهران روز «پاک» به خود ندیدند. در مدت مشابه پارسال، تهران ۵ روز هوای پاک داشت.
تشدید ناگهانی طول قرمز بزرگراه‌های تهران
ترافیک مرموز در معابر پایتخت ؛

تشدید ناگهانی طول قرمز بزرگراه‌های تهران

ترافیک بزرگراه‌های تهران به شکل مرموز تشدید شده و معطلی در پیک شبانگاهی-مسیر برگشت شاغلان به منزل- نسبت به هفته‌های قبل دو برابر شده است. نه تنها «مشاهدات و تحقیقات میدانی» از شهروندان که «نقشه‌های ترافیکی حرکت خودروها» از شهرداری نیز افزایش طول قرمز در حداقل چهار بزرگراه اصلی پایتخت طی روزهای اخیر را نشان می‌دهد. مسیرهای قرمز در پیک ترافیکی صبح و عصر به معنای ازدحام خودرو در معابر بزرگراهی است و از تشدید ترافیک نسبت به ماه گذشته و مدت مشابه پارسال، حکایت دارد. دو گمانه‌زنی در این باره مطرح است.
روز جهاني شهر، بهانه بحث دو عضو شوراي شهر تهران در چگونگي رسيدن به توسعه
شهر پايدار در گرو حل ترافيك؛

روز جهاني شهر، بهانه بحث دو عضو شوراي شهر تهران در چگونگي رسيدن به توسعه

31 اكتبر هر ‌سال به نام «روز جهاني شهر‌ها» نام‌گذاري شده است. اين روز فرصتي براي دولت‌ها، نظام ملل متحد به‌ويژه برنامه اسكان بشر ملل متحد، سازمان‌هاي بين‌المللي مرتبط، جامعه مدني و ساير ذي‌نفعان و فعالان شهري جهت اهتمام به توسعه پايدار شهري در سراسر جهان است. اما موضوعي كه قرار است در روز جهاني شهرها به آن توجه شود چيزي نيست جز «شهر بهتر، زندگي بهتر» كه قرار است امسال بزرگداشت آن، امروز يعني 11 آبان در برج ميلاد برگزار شود
۹۰ درصد مردم جهان در مناطق آلوده زندگی می‌کنند/ هر ۷ ثانیه، یک نفر به علت آلودگی هوا می‌میرد
استاد دانشگاه:

۹۰ درصد مردم جهان در مناطق آلوده زندگی می‌کنند/ هر ۷ ثانیه، یک نفر به علت آلودگی هوا می‌میرد

یک استاد دانشگاه گفت: ۹۰ درصد مردم جهان در مناطق آلوده زندگی می‌کنند و هر ۷ ثانیه، یک نفر به علت آلودگی هوا می‌میرد. وی استفاده از هوای پاک را حق هر شهروندی دانست و تاکید کرد: تهیه برنامه عملیاتی برای کاهش اثرات مقابله با تغییر اقلیم، باید در دستور کار قرار گیرد. شهروندان باید به اطلاعات کیفیت هوا دسترسی داشته باشد و این امر باعث افزایش آگاهی مردم می‌شود.
خطری که بافت‌های فرسوده پایتخت‌ را تهدید می‌کنند
تهران روی خط ِخطر؛

خطری که بافت‌های فرسوده پایتخت‌ را تهدید می‌کنند

هربار که زمین‏لرزه‌ای با مقیاس‌های بزرگ در اعماق زمین، یکی از استان‌های کشور را به لرزه می‌اندازد، این خطر که تهران چگونه قرار است با زلزله مواجه شود، در اذهان زنده می‌شود. مدل‏سازی‌های زمین‌لرزه تهران پیش‌بینی کرده‌اند که اگر در شب حادثه‌ای رخ دهد 8 میلیون نفر و اگر در روز حادثه‌ای رخ دهد 12 میلیون نفر از آن متاثر خواهند شد. افرادی که به حتم بیش از 4 میلیون نفر از آنها را ساکنان بافت‌های فرسوده و ناپایدار تشکیل خواهند داد. مناطقی که سال‌هاست در انتظار نوسازی هستند اما این کار به کندی نوسازی چند‏ساله پلاک به پلاک خانه‌های قدیمی این مناطق انجام می‌شود.
ورژن جدید امضای طلایی
تغییر شکل «مجوزفروشی»؛

ورژن جدید امضای طلایی

«فروش مجوز» برای تامین هزینه‌های اداره پایتخت از محل ساخت وسازهای شهری تغییر شکل داد. بررسی‌های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نشان می‌دهد: گزارش‌های مردمی از وضعیت صدور جوازهای ساختمانی در مناطق ۲۲ گانه پایتخت، حاوی شکل‌گیری ورژن جدیدی از امضاهای طلایی برای عبور از ضوابط طرح تفصیلی و مصوبات پارلمان محلی پایتخت به بهانه تامین هزینه‌های اداره شهر است. محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر، با اشاره به نامه سازمان بازرسی کل کشور به رئیس شورا، از پیگیری شکل جدید فروش مجوزهای مغایر با اسناد فرادست شهری خبر داد.
چرا حادثه سقوط جرثقیل در تهران رخ داد؟
پایتخت؛ محدوده خطر!

چرا حادثه سقوط جرثقیل در تهران رخ داد؟

سقوط جرثقیل ۱۶۰ تنی بر اتوبان محلاتی و جان باختن دو تن از شهروندان تهران داستان دیگری به داستان‌های تلخ حوادث شهری در قلب پایتخت اضافه کرد تا به یادبیاوریم فرقی نمی‌کند که در ساختمان پلاسکو باشی یا در پارک کودکی را همراهی کنی، تفاوتی ندارد به پارک ارم بروی یا در داخل تاکسی نشسته باشی در هر کجا که باشی عدم توجه به ایمنی توسط اداره کنندگان شهر و همکاران، تو را با خطر بالقوه جانی مواجه می‌کند
شهر در اسارت روزمرگی شهرداری
سه علت خشکسالی مالی در پایتخت ؛

شهر در اسارت روزمرگی شهرداری

کارنامه دخل‌وخرج شهرداری تهران در ۵ ماه نخست ۹۸ رمزگشایی شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، گزارش عملکرد مالی مدیریت شهری پایتخت در نیمه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد: ۸۵ درصد از مجموع درآمدهای مصوب بودجه ۹۸ مربوط به دوره زمانی ۵ ماه نخست امسال محقق شده است. به این معنی که از مجموع ۷هزار و ۸۴۵ میلیارد تومان منابع نقد و غیرنقد پیش‌بینی شده برای ۵ ماه ابتدایی سال‌جاری، ۶ هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان محقق شده است. جزئیات دخل‌وخرج پایتخت که مربوط به دوره زمانی پنج ماه ابتدایی سال ۹۸ می‌شود حاکی از وجود دو نکته جالب توجه در حوزه تامین مالی شهرداری تهران است. به‌طوری که در این بازه زمانی به‌رغم وجود رکود بخش ساخت‌وساز، درآمد حاصل از کد درآمدی «عوارض شهرسازی» به‌عنوان ناپایدارترین درآمد شهری که تکیه اصلی تامین منابع مدیریت شهری طی سال‌های گذشته و همین‌طور امسال بر آن قرار داشته، بیش از بودجه مصوب بوده است.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین