سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مجتمع‎های تجاری بزرگ در کلان‎شهرها چه معایبی دارند؟
در محاصره «مال‌»ها؛

مجتمع‎های تجاری بزرگ در کلان‎شهرها چه معایبی دارند؟

«مال‎»ها مهمانان جدید کلان‎شهرهای ایران در سال‎های اخیر هستند که تب ساخت‌شان هم هر روز بالاتر می‌رود؛ مجتمع‎های تجاری بزرگی که امکان خرید، تفریح و وقت‎گذرانی را یک‎جا فراهم می‎کنند. این تعریفِ یک جمله‎ای، مال‎ها را ضروری و کاربردی جلوه می‎دهد اما قضیه به این سادگی نیست؛ وجوه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مجتمع‎های تجاریِ تازه آن‎قدر متنوع و پیچیده است که هنوز اتفاق نظری سر خوب یا بد بودن‎شان ایجاد نشده‎‌است.
عامل مخفی آلودگی هوا
ردگم‌کنی در اعلام‌نکردن آمار آلاینده‌ها؛

عامل مخفی آلودگی هوا

برای شناختن مقصر آلودگی شدید هوا در سال جاری، هر بار مسئولان انگشت اتهام را به سوی هم دراز می‌کنند و تلاش دارند مسئولیت آن را بر گردن نگیرند. از آن طرف، برخی می‌گویند مقصر سوخت است و برخی نیز انگشت اتهام به سوی خودرو‌ها نشانه می‌روند.
مقایسه آلودگی هوا در اصفهان و تهران
حمید بیدرام؛

مقایسه آلودگی هوا در اصفهان و تهران

نظر به اینکه در خصوص وضعیت آلودگی هوای کلان شهرها، متاسفانه شهر اصفهان، با وجود آلودگی بسیار زیاد، کمتر مورد توجه رسانه‌ها و سایت‌های خبری قرار می‌گیرد، در این نوشتار خبری- تحلیلی قصد داریم وضعیت هوای اصفهان در ۵ سال گذشته را با تهران مقایسه نماییم.
تهران نیاز فوری به نصب ایستگاه های سنجش گاز و آب های زیرزمینی دارد/ احتمال منشا شيميايی بوی نامطبوع تهران
رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات شهرسازی؛

تهران نیاز فوری به نصب ایستگاه های سنجش گاز و آب های زیرزمینی دارد/ احتمال منشا شيميايی بوی نامطبوع تهران

علی بیت‌اللهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص تحقیقات آن مرکز برای کشف دلایل بوی بد پایتخت، بر ضروت تهیه ایستگاه‌های سنجش گاز و ایستگاه‌های برخط سنجش آب‌های زیرزمینی تاکید کرد و گفت: به دلیل انتشار بوی نامطبوع در فصل‌های مختلف و همچنین در مناطق آلوده، پژوهشگران نیازمند ایستگاه‌های سنجش گاز و همچنین ایستگاه‌های برخط سنجش آب‌های زیرزمینی هستند.
یلدای دودی
بلندترین شب سال با مدارسی تعطیل؛

یلدای دودی

پاییز نود وهشت هم در روز‌های غ بارآلود تهران به ایستگاه پایانی رسید و در آستانه شب یلدا قرار گرفته‌ایم تا این شب مردم را چند ساعتی در بسیاری از شهر‌های بزرگ و صنعتی کشور در هوایی دودی به خود مشغول کند. درازترین شب سال در فرهنگ ایرانی یلدا نام گرفته است و امشب آن شب است، شبی که پاییز، در هر ثانیه از ما رد می‌شود و می‌گذرد.
مسیر سخت عبور از تعطیلی‌های بی‌هوا
کاهش آثار ناسالم آلودگی هوا؛

مسیر سخت عبور از تعطیلی‌های بی‌هوا

«همه افراد با هم برابرند، اما برخی برابرترند»؛ این گزاره بر اساس رمان سیاسی «قلعه حیوانات» جورج اورول، به عنوان تعریفی از بی‌عدالتی در شرایطی که ادعای برابری و یکسانی حقوق همگان مطرح است، بسیار بیان شده است. این روزها، اما نه درباره یک مسئله سیاسی که درباره یک موضوع اجتماعی این گزاره مصداق پیدا کرده است؛ تعطیلی به دلیل آلودگی هوا!
بوی نامطبوع از کجا آمد؟
دو بررسی درباره بوی نامطبوع؛

بوی نامطبوع از کجا آمد؟

روز گذشته برای سومین روز پی در پی، «بوی نامطبوع» در هوای تهران منتشر شد. انتشار بوی بد در سطح شهر که یکبار نیز در ۱۲ دی پارسال اتفاق افتاد، پدیده‌ای خاص عنوان شده است. یک تیم کارشناسی مستقل، مطالعه‌ای درباره بوی بد تهران انجام داده است.
شهر شهروندکش
تبعات انسانی افزایش آلودگی هوا؛

شهر شهروندکش

چهره پایتخت باز خاکستری شده و هوای سمی نفس شهروندان را به تنگ آورده است. غول آلودگی هوا با قدمت چندین و چند ساله دیگر برای مردم غریبه نیست. هر سال با شروع فصل سرما بیدار می‌شود و روز‌های زیادی را در آسمان پایتخت و برخی از کلانشهر‌ها جولان می‌دهد و نفس‌ها را بند می‌‎آورد.
ایستادن هوا طاقت شهروندان را طاق کرده‌است
سقف آسمان کوتاه؛

ایستادن هوا طاقت شهروندان را طاق کرده‌است

دیروز پایتخت ایران با شاخص ۱۶۶، دومین شهر آلوده جهان بود (شاخص بالای ۱۵۰ ناسالم برای همه گروه‌هاست). رکوردی حقیقتا هشدار‌دهنده... این در حالی است که مهم‌ترین کاری که نهاد‌های متولی انجام می‌دهند، جلسه گذاشتن برای تعطیلی مدارس و شاید کارخانه‌های آلاینده است یا مثل شهرداری تهران، اجرای طرح ترافیک جدید- یا اظهار امیدواری برای بارش باران.
چرا سکونت‌گاه‌های غیر رسمی مهمند؟
مروری بر نتایج یک پژوهش؛

چرا سکونت‌گاه‌های غیر رسمی مهمند؟

در نتایج این پژوهش آمده است:« اسکان بشر نقشی تمدن ساز در فرآیند تاریخی توسعه جوامع داشته است و در این فرآیند، شهرها به مثابه برترین سطح اسکان، کانون ایفای این نقش بوده اند. چشم انداز توسعه جهانی نشان می‌دهد این نقش همچنان تداوم دارد و این مهم در گرو حفظ محیط زیست است. از پدیده های عمده ناپایدار کننده شهری به ویژه در کشور ما اسکان غیر رسمی به عنوان گونه ای از شهرنشینی با مشکلات حاد است که رو به گسترش نیز هست. امروز که سکونت‌گاه‌های غیر رسمی به عنوان یک واقعیت و بخش انکار ناپذیر شهر های کشورمان پذیرفته شده اند، تقویت بخشی از جنبه های مثبت و تضعیف جنبه های منفی این سکونت‌گاه ها با تاکید بر امکانات بالقوه و بالفعل موجود در فضا ها امکان پذیر است.»
چند ساعت گم شدن در فاضلاب
زیر زمین مثل کف دستم آشناست؛

چند ساعت گم شدن در فاضلاب

تصاویرشان را شاید شما هم دیده باشید. دو پاکبانی که وارد کانال فاضلاب شده‌اند تا راه آب را باز کنند.
فقیرترین شهرهای آمریکا کدامند؟
معرفی فقیرترین شهرهای آمریکا؛

فقیرترین شهرهای آمریکا کدامند؟

به نقل از بیزینس اینسایدر گزارش داد: در مطالعه آماری از ۱۰۰۰ شهر آمریکایی بر حسب معیارهایی چون: جمعیت شاغلین، متوسط درآمد خانوار و دسترسی به مراقبت های درمانی مشخص شد که بیشترین شهرهای فقیر آمریکا درایالت کالیفرنیا واقع شده اند که بزرگ ترین ایالت آمریکا از نظر میزان تولید ناخالص داخلی نیز محسوب می شود و این مساله نشان دهنده اختلاف طبقات بسیار بالای این ایالت است.
متروی تهران؛ بزرگ‌ترین فروشگاه متحرک دنیا
دستفروشی در مترو ؛

متروی تهران؛ بزرگ‌ترین فروشگاه متحرک دنیا

دختر آراسته و شیک‌پوشی در ایستگاه سعدی آویز به دست بین مسافران حرکت می‌کندهفته‌ای دو، سه روز در مترو فروش دارم چون دانشجو هستم و وقت ندارم اما با همین وقت کم ماهی بین پنج تا هفت‌میلیون تومان درآمد داریم، بیشتر کالاهایم را به صورت اینترنتی میفروشم.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین