site traffic analytics گردشگری - بافت ها،اماکن،آثار و اشیا تاریخی
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کارشناسان درباره کج شدن برج مشهور تاریخی در جنوب تهران چه می‌گویند؟
برج کج طغرل؛

کارشناسان درباره کج شدن برج مشهور تاریخی در جنوب تهران چه می‌گویند؟

اگر زلزله نسبتا مهیب دوره زندیه و صفویه برج طغرل یا به قول برخی متون دیگر برج خلیفه یزید را در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری ویران نکرد اما حرکت دستگاه‌های مختلف گودبرداری از جمله برای مترو که حیات چشمه علی ری را نیز با خطر روبه‌رو کرد، انفجارهای پی‫در‫پی در کارخانه‌های اطراف در دل زمینِ باستانی «ری» و درنهایت ساخت مجتمعی فرهنگی که در طول چند سال گذشته ساختش آغاز شده این بنای عصر سلجوقیان را به ویرانه‌ای بدل خواهد کرد؛ اگر مسئولان و مدیران شهری در تهران با همین دست فرمان و تفکر توسعه مبتنی بر سازه‌ و بی‌توجه به حفظ میراث فرهنگی تهران پیش‌ رود.
کاشی‌ها پیشمرگ گنبد شدند
آب‌گریزی گنبد شیخ‌لطف‌الله؛

کاشی‌ها پیشمرگ گنبد شدند

از یک سو وزیر میراث فرهنگی می‌گوید که «اگر ما بتوانیم (گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله) را آب گریز کنیم، بسیار خوب است» و از سوی دیگر معاون میراث فرهنگی وزارتخانه تاکید می‌کند که «شروع کارگاه را نباید قضاوت کرد، برداشت‌های متفاوتی درباره آب‌گریزی روی گنبد وجود دارد.»
خانه محمد ظهیری کجاست؟
عمارت اقدسیه(خانه شهرداران)؛

خانه محمد ظهیری کجاست؟

محمد ظهیری کیست؟ خانه محمد ظهیری کجاست؟ شهرداران تهران بعد از انقلاب کجا اقامت داشتند؟ عمارت اقدسیه کجاست؟ خانه اقدسیه یا منزل شهردار تهران چه سرانجامی خواهد داشت؟ چرا خانه شهرداران تهران باید تخریب شود؟ چه کسی یا کسانی پشت این تخریب هستند؟ چرا دسترسی به اطلاعات این عمارت بسته شده است؟ و …
قهوه خانه ۱۰۰ ساله +عکس
جاذبه فرهنگی بغداد؛

قهوه خانه ۱۰۰ ساله +عکس

دیوارهای قهوه خانه پر از عکس ها، گواهی ها، بریده روزنامه ها و نشانه هایی از زندگی مشتریانش در عصرهای مختلف است.
هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست
مدیر کل حفظ بافت‌های تاریخی:

هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست

سید هادی احمدی با اشاره به اینکه خانه موسوم به شهرداران واجد ارزش تاریخی نیست گفت: هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست چرا که آینه کاری های زیبایی در خیلی از خانه های تهران وجود دارد.
کاخ مرمر، اشغال نشده بود که آزاد شود
رضا سلیمانی:

کاخ مرمر، اشغال نشده بود که آزاد شود

با توجه به سوابق و تاریخچه بعد از انقلاب اسلامی کاخ مرمر که مورد استفاده کمیته انقلاب ،روسای قوه قضائیه و دادستانی کل قرار داشته،القاء این مطلب که آیت الله هاشمی خود این ساختمان را انتخاب کرده و بنیاد از ایشان پس گرفته،آنهم سه سال پس از رحلت و بدون اشاره به نقش ایشان برای جلوگیری از تخریب بنا و وسایل آن، در حالت خوشبینانه،نوعی بی انصافی، جفا و تحریف واقعیت در مورد شخصیتی است که خود در انتخاب این ساختمان اداری نقشی نداشته و بالطبع خانواده هم در آن حضور نداشتند.
درخواست بی‌جوابی که تهدید ترامپ را پیش‌بینی کرده بود
دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری ایذه ؛

درخواست بی‌جوابی که تهدید ترامپ را پیش‌بینی کرده بود

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری ایذه «تاریشا» با اشاره به ارسال نامه‌ی دو ماه قبل این انجمن به کمیسیون ملی یونسکو با محوریت هشدار آسیب به محوطه‌های تاریخی در زمان جنگ گفت: متاسفانه هنوز هیچ پاسخی از سوی این کمیسیون به این نامه داده نشده است.
چگونه یک میدان 17 ساله جز میراث فرهنگی شد؟
میدان فدرال ملبورن ؛

چگونه یک میدان 17 ساله جز میراث فرهنگی شد؟

زمانی‌که سخن از میراث فرهنگی به میان می‌آید، تصور یک بنا یا آثار تاریخی چند هزار ساله به ذهن خطور می‌کند. اما وقتی یک میدان 17 ساله عنوان میراث فرهنگی را به خود اختصاص می‌دهد، باید دلایل و شرایط آن را سنجید.
نامه اعتراض ایران به یونسکو/آرزوی رئیس‌جمهورآمریکا رفتارداعشی است
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران؛

نامه اعتراض ایران به یونسکو/آرزوی رئیس‌جمهورآمریکا رفتارداعشی است

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران درباره تهدید رئیس جمهور آمریکا به مورد هدف قراردادن مراکز فرهنگی ایران، گفت: زمانی که آمریکا از عضویت در سازمان جهانی یونسکو خارج شد نشان داد که آمریکایی‌ها هیچ اهمیتی برای میراث بشری قائل نیستند. شاید برخی از کشورها تصور می‌کردند که از لحاظ اقتصادی این عدم عضویت در یونسکو انجام شده است اما حالا این تهدید به آن‌ها ثابت کرد که چنین نیست و در واقع میراث فرهنگی برای او در جایگاه و اهمیت نیست.
یادگاری حکومت ایران در دل آنتالیا
مسجد یولی مناره؛

یادگاری حکومت ایران در دل آنتالیا

مسجد یولی مناره یا علاءالدین در شهر آنتالیا واقع شده است. علت نامگذاری به مسجد علاءالدین آن است که این بنا از آثار تاریخی ساخته شده در دورانی است که علاءالدین سلجوقی بر ترکیه حکومت می کرد و این مسجد به دستور او در سال ۱۲۳۰ در این شهر ساحلی ساخته شده است.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین