سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نگاه راهبردی ترکیه به مقوله گردشگری و توریسم
دلایل توسعه گردشگری ترکیه؛

نگاه راهبردی ترکیه به مقوله گردشگری و توریسم

اینکه ترک‌ها توانسته‌اند کشورشان را نه تنها به ایرانیان بلکه به تمام مردم دنیا معرفی کنند و در نتیجه صنعت گردشگری خود را رشد دهند و سالانه تعداد زیادی گردشگر جذب کنند، حاصل نگاه راهبردی آنان به مقوله گردشگری و توریسم است. ترکیه از سال ۱۹۸۵ موضوع توجه به امر گردشگری را بصورت راهبردی در دستور کار خود قرار داد و با اقدامات زیربنایی زمینه‌های لازم برای جذب گردشگران خارجی به کشور را ایجاد کرد.
شرط سرمایه‌گذاری در بناهای تاریخی
مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی؛

شرط سرمایه‌گذاری در بناهای تاریخی

مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی درباره شرایط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کار ترمیم، مرمت و احیای بناهای تاریخی گفت: صندوق احیا، مجوز بهره‌برداری مکان‌های تاریخی را تنها برای اقامتگاه و هتل صادر نمی‌کند بلکه از کاربری‌های فرهنگی و هنری نیز استقبال می‌کند اما به‌منظور احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی نباید به هویت و شأن اثر تاریخی خدشه‌ای وارد شود.
حجم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید
سرپرست وزارت میراث فرهنگی خبر داد؛

حجم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به علاقه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری، از رسیدن حجم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان خبر داد.
مزاحمان مجتمع‌های اقامتی چطور قانون را دور می‌زنند؟
رقیب غیرقانونی در بازار گردشگری؛

مزاحمان مجتمع‌های اقامتی چطور قانون را دور می‌زنند؟

مقاومت دستگاه‌های دولتی در اجرای قانون ۱۵ ساله، بازار گردشگری را برای بخش خصوصی از جذابیت انداخته است. دستگاه‌های دولتی و اجرایی، مطابق قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین قانون برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه موظف بودند از «ایجاد و اداره مراکز اقامتی و رفاهی» دست بکشند و این مجتمع‌ها را به بخش غیردولتی واگذار کنند. اما به‌کارگیری یک «ترفند مشترک» از سوی دستگاه‌های مالک این مراکز برای فرار از قانون، باعث شده مجتمع‌های دولتی کماکان در نقش مزاحم بخش خصوصی در بازار گردشگری عمل کنند.
93درصد گردشگران خارجی ایران همسایه‌ها هستند
ایران ارزان‌ترین کشور برای مسافرت!

93درصد گردشگران خارجی ایران همسایه‌ها هستند

اثرات کلان اقتصادی گردشگری در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است، به‌طوری که بررسی گزارش 2019 شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) نشان می‌دهد در سال 2018 درآمد مستقیم گردشگری جهان 2849 میلیارد دلار بوده که این میزان سهمی 3.6 درصدی در تولید ناخالص جهان دارد.بررسی گزارش رقابت‌پذیری مسافرت و گردشگری سال 2017 انجمن جهانی اقتصاد (WEF) نشان می‌دهد ایران در شاخص رقابت‌پذیری قیمت‌ها رتبه اول در جهان را دارد.
مقایسه توریسم ایران با ۳ کشور منطقه
معاونت اقتصادی پارلمان بخش خصوصی‌ منتشر کرد؛

مقایسه توریسم ایران با ۳ کشور منطقه

براساس آخرین گزارش رقابت‌پذیری جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۷، امارات متحده عربی و ترکیه به ترتیب با رتبه‌های ۲۹ و ۴۴، دو کشور اول منطقه در بین ۱۳۶ کشور مورد بررسی مجمع جهانی اقتصاد بوده‌اند. همچنین دو شاخص مهم گردشگری شامل سهم مستقیم گردشگری بر اشتغال و تولید ناخالص داخلی بر اساس آمارهای منتشرشده توسط شورای جهانی سفر و گردشگری حاکی از بهبود رشد گرجستان در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است و پیش‌بینی می‌شود این رشد تا سال ۲۰۲۵ افزایش یابد؛ به‌طوری‌که حتی بالاتر از کشورهای امارات و ترکیه قرار گیرد.
درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری با تقویت صنعت گردشگری در کشور
عضو فراکسیون گردشگری مطرح کرد؛

درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری با تقویت صنعت گردشگری در کشور

اولادقباد گفت: امروز با توجه به تمام جاذبه‌های توریستی که در کشور داریم می‌توانیم سالانه حداقل ۷۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار درآمدزایی از صنعت گردشگری داشته باشیم در حالی که درآمد کنونی به یک دهم این رقم هم نمی‌رسد.
نخستین کشتی پیشرفته گردشگری ایرانی به آب انداخته شد
دومین گام در تقویت گردشگری دریایی کیش؛

نخستین کشتی پیشرفته گردشگری ایرانی به آب انداخته شد

نخستین کشتی پیشرفته مسافری و گردشگری، تولید داخلی، با ظرفیت انتقال 220سرنشین با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مدیر عامل منطقه آزاد کیش شنبه شب به آب انداخته شد و به ناوگان حمل و نقل دریایی این جزیره پیوست.
مشتریان جدید ویلاهای شمال
تغییرات عید تا عید در بازار املاک «استان پرسفر»؛

مشتریان جدید ویلاهای شمال

بازار معامله ویلا در شهرهای شمالی کشور با شش تغییر و تحول عمده در فاصله ایام شب عید سال گذشته تا کنون روبه‌رو شده است. تحقیقات میدانی از وضعیت بازار ویلا در شهرهای مهم استان مازندران به‌عنوان پرسفرترین استان کشور در نوروز سال جاری نشان می‌دهد، اولین تغییر افزایش میانگین ۵۰تا ۱۰۰درصدی قیمت ویلا در این شهرهاست. بازار ویلا همچنین در شب عید ۹۸ دچار تغییر فاز نسبت به شب عید ۹۷ شده و بر خلاف سال گذشته که وضعیت رکودی بود، اکنون دیگر شرایط رکودی ندارد؛ هر چند قیمت‌های ویلا به حدی افزایش یافته که حجم معامله در آن همچنان محدود است و بازار را نمی‌توان در فاز رونق توصیف کرد؛ اما در عین حال می‌توان این گزاره را تایید کرد که بازار ویلا از رکود خارج شده است.
خالی ماندن هتل های تهران و تخفیف های ۳۰ تا ۶۰ درصدی
رئیس اتحادیه هتل‌ها و هتل‌ آپارتمان‌های تهران:

خالی ماندن هتل های تهران و تخفیف های ۳۰ تا ۶۰ درصدی

رئیس اتحادیه هتل‌ها و هتل‌ آپارتمان‌های تهران با اشاره به کاهش ۳۰درصدی ضریب اشغال اتاق هتل‌ها در ماه‌های اخیر، گفت: این در حالی است که هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های تهران طی سال جاری، به صورت میانگین، تخفیف ۳۰ تا ۶۰ درصدی را برای جذب مسافران اعمال کردند.
۶۰ درصد ظرفیت هتل آپارتمان‌ها خالی است
استفاده از نیروی انسانی خارجی برای کار در هتل ها ؛

۶۰ درصد ظرفیت هتل آپارتمان‌ها خالی است

تخفیف ۵۰ درصدی هتل آپارتمان‌ها در نوروز ۹۸/ ۶۰ درصد ظرفیت هتل آپارتمان‌ها خالی است، فرخ مهر از تخفیف ۵۰ درصدی برای مسافران نورزی که از ۲۸ اسفند شروع و تا پایان ۱۳ فروردین ماه ادامه دارد خبر داد.
پاشنه آشیل مقاصد جنوبی برای اقامت گردشگران
توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان‌های جنوبی ؛

پاشنه آشیل مقاصد جنوبی برای اقامت گردشگران

به باور بسیاری از کارشناسان گردشگری کلید اصلی توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان‌های جنوبی بهبود زیرساخت‌ها از جمله ساخت اماکن اقامتی است. اگرچه به‌دلیل فصلی بودن گردشگری در این استان‌ها ریسک سرمایه‌گذاری بالاست اما ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی به‌عنوان اقامتگاه‌هایی که سرمایه اولیه کمتری نیز دارند هم برای ورود سرمایه‌گذاران توجیه مناسبی دارد و هم باعث به جریان افتادن سرمایه‌های مردم محلی و بومی می‌شود.
افزایش 20درصدی نرخ هتل ها پیشنهاد می شود
رئیس جامعه هتل داران ایران:

افزایش 20درصدی نرخ هتل ها پیشنهاد می شود

رئیس جامعه هتل داران ایران گفت: نرخ جدید تعرفه های اقامت در هتل ها مهرماه به هیات دولت ارائه می شود که پیشنهاد افزایش نرخ تا 20درصد است .
حرکت نخستین قطار گردشگری داخلی‌ در کرمان

حرکت نخستین قطار گردشگری داخلی‌ در کرمان

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از راه‌اندازی نخستین قطار گردشگری داخل استانی با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، راه‌آهن و یک دفتر خدمات مسافرتی در کرمان خبر داد.
مجتمع گردشگری پتاس خور و بیابانک افتتاح شد
بزرگترین پهنه نمکی؛

مجتمع گردشگری پتاس خور و بیابانک افتتاح شد

مجتمع گردشگری پتاس خورو بیابانک به عنوان بزرگترین پهنه نمکی و اولین معدن شورابه کشور روز شنبه با حضور معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و استاندار اصفهان افتتاح شد
فرمول مقابله با افت سرمایه‌گذاری در گردشگری
کاهش جذب سرمایه به توریسم؛

فرمول مقابله با افت سرمایه‌گذاری در گردشگری

سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری چه از سوی سرمایه‌گذاران داخلی و چه خارجی رو به افول است. کارشناسان گردشگری و صاحب‌نظران در این حوزه به این موضوع اذعان دارند. به گفته آنان پس از برجام اتفاقات خوبی در بخش گردشگری در حال رخ دادن بود؛ اما عوامل داخلی و خارجی پس از برجام و لغو برجام از سوی آمریکا موجب شد تا هیچ‌کدام از پیشنهادهای سرمایه‌گذاری به مرحله عملی شدن نرسد.
پیگیری دوباره
واردات خودروهای گردشگری؛

پیگیری دوباره "واردات خودروهای گردشگری"

دبیر جامعه تورگردانان ایران از به جریان انداختن طرح تهسیل واردات خودروهای مورد نیاز گردشگری که در دولت قبل رد شده بود خبر داد و گفت که در مملکت مسلمانی که به ام القرای شیعه معروف است با این همه محدودیت برای گردشگران خارجی دست کم خدمات خوب بدهیم.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین