سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
غزنی و مزار ویران ابوریحان بیرونی
بدون حتی سنگ نشان!

غزنی و مزار ویران ابوریحان بیرونی

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی؛ از دانشمندان بزرگ اسلامی در علوم حكمت، اخترشناسی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا مقامی ارزنده داشته است. او در سال ۳۶۲ هجری قمری در حوالی خوارزم متولد شده و گفته اند که از این جهت به بیرونی یعنی خارج از خوارزم معروف شده است.
ما اینچنین بزرگانمان را ارج می نهیم!

مخروبه ای در بیابان؛مقبره "امام ابوحامد محمّد غزّالی"...

افرادی هستند که یک سنگ‌ قبر یا نشانه قبر ساده برایشان کافی نیست. آن‌ها باید با ابهت به یاد آورده شوند و استراحتگاه ابدی‌شان یک آرامگاه بزرگ و مجلل باشد؛ یعنی ساختمان کامل و مجهزی که بقایای آن‌ها و گاه گنجینه‌های جهانی‌شان را در یک مزار جای دهد.اما متاسفانه با کم لطفی هایی در این حوزه مواجه می شویم که دل انسان را به درد می آورد. نمونه این مورد قبر امام ابوحامد محمدغزالی در بیابان طوس است که فقط یک مخروبه است !
طراح پارک ساعی در انتظار تاسیس بنیاد، موزه و تغییر نام کوچه محل زندگی‌اش
محقق نشدن وعده‌های داده‌شده به حسین محجوبی ؛

طراح پارک ساعی در انتظار تاسیس بنیاد، موزه و تغییر نام کوچه محل زندگی‌اش

نقاش و طراح پارک ساعی در آستانه 90 سالگی همچنان در انتظار تحقق آرزویی است که از 45 سال قبل همراهش بوده، اما نه تنها وعده ساخت خانه موزه‌اش عملی نشده بلکه نام کوچه محل زندگی‌اش هم تغییر نکرده است.
زندگی نامه خیام نیشابوری
به بهانه ۱۲ آذر سالروز درگذشت حکیم عمرخیام نیشابوری؛

زندگی نامه خیام نیشابوری

شهرت خیام به عنوان شاعر مرهون ادوارد فیتزجرالد انگلیسی‌است که با ترجمهٔ شاعرانهٔ رباعیات وی به انگلیسی، خیام را به جهانیان شناساند. با این حال در مجموعهٔ خود اشعاری از خیام آورده‌آست که به قول هدایت نسبت آنها به خیام جایز نیست.
روایت زنی که با احداث اقامتگاه بوم‌گردی در قشم رویای بچگیش را عملی کرد
کارآفرینی در روستای نقاشه؛

روایت زنی که با احداث اقامتگاه بوم‌گردی در قشم رویای بچگیش را عملی کرد

فاطمه خانگاهِ ۳۵ ساله، برای زنان روستایش و روستاهای دیگر جزیره قشم کارگاه غواصی می‌گذارد و چندسالی است با راه انداختن یک اقامتگاه بوم گردی در روستای نقاشه، به همراه خانواده‌اش میزبان مسافرانی است که به جنوب سفر می‌کنند.
عاشق نبودم سراغ گل نبشته‌ها نمی‌رفتم
گفت‌و‌گو با پروفسور عبدالمجید ارفعی ؛

عاشق نبودم سراغ گل نبشته‌ها نمی‌رفتم

از معدود بازماندگان متخصص زبان‌های خط میخی ایلامی، اکدی و بابلی جهان و تنها دارنده مدرک دکترای جهان در این رشته‌ها به‌شمار می‌آید، سال‌ها شاگردی ریچارد هلک، ایلام شناس و آشورشناس امریکایی مشهور را کرده و از این طریق هم یک عنوان دیگری از این اولین‌ها را از آن خود ساخته، تنها شاگرد زنده یاد هلک. پروفسور عبدالمجید ارفعی، پژوهشگر و متخصص زبان‌های اکدی، بابلی و ایلامی را علاوه بر اینها نخستین مترجم منشور کوروش کبیر از زبان اصلی به فارسی هم می‌دانند. پیش از انقلاب بعد از سال‌ها درس خواندن و تحقیق به کشور بازگشته، با اینکه طی تمام این سال‌ها از امکانی برای انتقال آموخته‌هایش به علاقه مندان در فضای دانشگاهی برخوردار نبوده.
«مارکوپولو»یی که الگویش «چگوارا» بود
به مناسبت روز گردشگری؛

«مارکوپولو»یی که الگویش «چگوارا» بود

سفر کردن لذت بزرگ خیلی از ماست؛ آن هم سفرهایی که پر از ماجراجویی، لحظات ناب و هیجان‌انگیز باشد. اما خیلی وقت‌ها همین‌که به خودمان می‌آییم و می‌خواهیم رویای سفر در سر ‌بپرورانیم، مشکلات و گرانی این روزها تبدیل یه یک سوزن تیز می‌شوند و چند ثانیه‌ای نمی‌شود که حباب آرزوهای بالای سرمان را می‌ترکانند. اما هنوز هم هستند کسانی که دل به دریا می‌زنند و به هر قیمتی که شده غرق می‌شوند در رویا و هدفشان.
قانونی که باستان شناسِ آلمانی برای ایران نوشت
به بهانه درگذشت هرتسفلد؛

قانونی که باستان شناسِ آلمانی برای ایران نوشت

هرتسفلد باستان شناسی جسور، طراح و نقشه کشی ماهر و زبان شناسی خبره بود. افکار و طرح های او در زمینه ی تاریخ، باستان شناسی و زبان شناسی، مطالعات ایران شناسی را وارد مرحله ای تازه کرد.
حضور بانوی ایرانشناس آلمانی
در پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه؛

حضور بانوی ایرانشناس آلمانی

پروفسور هاید ماری کخ، ایرانشناس آلمانی، طی یک تور علمی و پژوهشی در نشست تخصصی پایگاه آیاپیر ایذه شرکت کرد.
کارآفرین برتر گردشگری
دکتر امامی؛

کارآفرین برتر گردشگری

اولین رشته کاری ما هتلداری و رستوران‌داری است؛ به صورت راه‌اندازی و اداره کردن هتل­ها و رستوران­ها. اولین کارهایی که انجام دادیم چند هتل در ماهشهر و اداره کردن رستوران‌های مجتمع پتروشیمی بندر امام خمینی بودند که ۱۸ سال در آن‌جا فعالیت می‌کردیم.
نگاهی به زندگینامه پدر معماری سنتی ایران
محمدکریم پیرنیا پدر معماری سنتی ایران؛

نگاهی به زندگینامه پدر معماری سنتی ایران

«محمدکریم پیرنیا» که به‌علت پژوهش‌های فراوان و تألیفاتش در خصوص سبک‌شناسی و معماری اصیل و سنتی ایرانی به «پدر معماری سنتی ایران» مشهور است، در سخنانی می‌گوید: «شهر ما گنجینه هنر است، هر ویرانه‌اش دفتری است پر از زیبایی، که در برابر چشم شیفتگان هنر گشاده است».
فقدان
هفتمين سال درگذشت دکتر مسعود آذرنوش؛

فقدان "مرد طلایی باستان‌شناسی ایران" 7 ساله شد

«ما در باستان‌شناسی بزرگان زیادی داریم و بزرگان زیادی را نیز از دست داده‌ایم، اما در این میان دکتر مسعود آذرنوش از سایرین متمایز بود، این تفاوت در انضباط، برنامه‌ریزی، مدیریت، نگاه علمی- تخصصی، سخنان، تالیفات، دیدگاه‌ها و اقدامات وی به خوبی قابل مشاهده بود، از سوی دیگر او الگویی مناسب برای باستان شناسان نسل جوان کشور بود که شخصیت علمی نسل‌های پیشین و نسل امروز جامعه را بهم پیوند زده بود.»
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین