site traffic analytics گردشگری - صنایع دستی و هنرهای سنتی
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ایجاد نهادهای ملی و تجاری‌سازی محصولات صنایع‌دستی
حمایت از هنرمندان صنایع دستی؛

ایجاد نهادهای ملی و تجاری‌سازی محصولات صنایع‌دستی

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «در دو سال اخیر درآمدهای عمومی دولت کاهش یافته و بودجه کشور تحت فشار است، اما با کمک دولت و مجلس محترم حمایت‌هایی از این بخش انجام شده است. ما در قالب تسهیلات کم‌بهره همچنان از هنرمندان صنایع‌دستی حمایت خواهیم کرد.»
نمایشگاه چهارمین جشنواره صنایع‌دستی فجر
گزارش تصویری؛

نمایشگاه چهارمین جشنواره صنایع‌دستی فجر

چهارمین جشنواره صنایع‌دستی فجر، از سیزدهم تا بیست و یکم بهمن ماه، در محل موزه ملی ایران دایر است. در این نمایشگاه از ۲۵۰ اثر برگزیده در حوزه‌های تذهیب، ورنی‌بافی، نقاشی‌ روی‌ استخوان، معرق و... رونمایی شده است.
ثبت جهانی شهر و روستا های صنایع دستی ایران به 14 رسید
مونسان وزیر میراث فرهنگی اعلام کرد؛

ثبت جهانی شهر و روستا های صنایع دستی ایران به 14 رسید

مونسان با اشاره به حفظ رتبه برتر ایران از لحاظ تعداد شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی می‌گوید:«ایران با ثبت 11 شهر و 3 روستای جهانی، با مجموع 14 عنوان شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی، مقام نخست را در میان کشورهای جهان دارد.»
صنایع‌دستی زیر سایه آمار کمّی
شهر‌های جهانی صنایع‌دستی؛

صنایع‌دستی زیر سایه آمار کمّی

ایران با ثبت ۳ شهر و یک روستای دیگر در شورای جهانی صنایع‌دستی، از نظر تعداد ثبت جهانی شهر‌های صنایع‌دستی در رتبه نخست قرار گرفت. در حالی که هنوز زیرساخت‌های پذیرش گردشگر، خصوصا در روستا‌های ثبت جهانی در ایران مورد مناقشه است.
ایجاد نمایشگاه های دائمی صنایع دستی برای صنعتگران خراسان جنوبی در برج میلاد و کاخ سعد آباد
پیشنهاد راهبردی وزیر؛

ایجاد نمایشگاه های دائمی صنایع دستی برای صنعتگران خراسان جنوبی در برج میلاد و کاخ سعد آباد

مونسان با بیان اینکه در ترم جدید بناهای تاریخی به بوتیک هتل تبدیل شده است، بیان کرد: این بوتیک‌ها به نحوی تجهیز شده‌اند که از بهترین هتل‌ها نیز ظرفیت بیشتری دارد و مورد استقبال گردشگران نیز واقع شده است.
فرش جزو یکی از سه کالای استراتژیک کشور است
رئیس مرکز ملی فرش ایران:

فرش جزو یکی از سه کالای استراتژیک کشور است

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه فرش جزو یکی از سه کالای استراتژیک کشور است از رونمایی برند جهانی فرش دستباف ایرانی در اکسپو ایران در بهمن ۹۸ خبر داد.
جهانی شدن برای صنایع دستی نان و آب می‌شود؟
ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی؛

جهانی شدن برای صنایع دستی نان و آب می‌شود؟

تاکنون ۱۰ شهر و روستای جهانی در حوزه صنایع دستی به ثبت جهانی رسیده‌اند و سودای جهانی شدن در سایر شهرها نیز به راه افتاده است؛ این در حالی است که به نظر می‌رسد پیش از آنکه سرنوشت این شهرها و صنعت‌گران آنها دارای اهمیت باشد، افزایش آمار تعداد شهرهای جهانی مهم است.
هنر دست ایرانی دیگر مشتری ندارد
بازار بی رمق؛

هنر دست ایرانی دیگر مشتری ندارد

روزگاری استان مرکزی یکی از قطب های تولید فرش دستباف کشور بود که مشتریان جهانی برای آن سر و دست می شکستند، اما امروز همچون بیماری در حال احتضار، می رود که به دست فراموشی سپرده شود.
استارت تولید انبوه صنایع‌دستی
خریدار عمده دست‌سازهای ایرانی؛

استارت تولید انبوه صنایع‌دستی

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در «سمینار تخصصی بسته‌بندی و تجاری‌سازی صنایع‌دستی» از خروج تولید صنایع‌دستی با تیراژ محدود و ورود این حوزه به تولید انبوه در کشور که توسط هنرمندان در روستاها و شهرهای مختلف انجام می‌شود، خبر داد
در حوزه صنایع دستی نوآوری وجود ندارد
سیدمحمد عبداللهی :

در حوزه صنایع دستی نوآوری وجود ندارد

رئیس اتحادیه فروشندگان اشیای قدیمی و صنایع دستی با بیان اینکه فرصتهای طلایی در بازارهای صادراتی از دست رفته است، گفت: در تولیدات صنایع دستی تحقیق، بررسی و نوآوری وجود ندارد و خواسته‌های نسل جدید مورد توجه قرار نگرفته است.
هرگز صنایع دستی از میراث فرهنگی جدا نمی‌شود
پویا محمودیان عنوان کرد؛

هرگز صنایع دستی از میراث فرهنگی جدا نمی‌شود

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هیچ بحث و برنامه‌ای برای جدا شدن معاونت صنایع دستی از این وزارتخانه مطرح نیست. پویا محمودیان گفت: با توجه به اینکه به تازگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل شده است، هیچ بحثی در خصوص جدا شدن معاونت صنایع دستی از این وزارتخانه و الحاق آن به وزارت صنعت، معدن تجارت وجود ندارد.وی افزود: هم‌اینک با برگزاری جلسات کارشناسی در حال تعریف ساختار تشکیلاتی، شرح ماموریت‌ها و شرح وظایف معاونت صنایع دستی به عنوان یکی از ۳ معاونت تخصصی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستیم.
پایان تولید کور صنایع‌دستی؟
تقاضای «مصنوعات هنری ایرانی» از دو محل افزایش یافت؛

پایان تولید کور صنایع‌دستی؟

بازار تولید و مصرف صنایع‌دستی هم از سمت عرضه و هم از سمت تقاضا دچار تحول شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در بازار «مصنوعات هنری ایران» تقاضای خرید و مصرف به دو شکل افزایش یافته است. همزمان در حوزه تولید نیز عرضه کور صنایع‌دستی - تولید بدون توجه به ذائقه بازار- روبه پایان است؛ به‌طوری‌که متولی صنایع‌دستی از حضور تیم‌های طراح، نقاش، گرافیست و بازاریاب در چرخه تولید و عرضه این گروه از مصنوعات خبر می‌دهد. به‌تازگی جوانان برخی از محصولات صنایع‌دستی را جایگزین برخی کالا‌های مصرفی مشابه با برند خارجی کرده‌اند و در میان آنها استفاده از این کالا‌ها را نوعی حسن می‌دانند.
شنبه بازار صنایع دستی خمام
بازار هفتگی گیلان؛

شنبه بازار صنایع دستی خمام

تشکیل بازارهای هفتگی یکی از گنجینه های فرهنگی و اقتصادی گیلان است. یکی از این بازارها « شنبه بازار خمام» است. خمام در ۱۵ کیلومتری شهر رشت و در مسیر راه رشت-انزلی قرار گرفته است.این بازار شنبه ها از ۶ غروب تا ۱۲ شب برپا می شود.اغلب فروشندگان در این بازار زنان هستند که همراه با فرزندانشان به بازار می آیند و صنایع دستی خود را که در خانه بافته اند،در بازار برای فروش می گذارند.
چینی‌ها توانستند؛ چرا ما نمی‌توانیم؟!
آسیب‌شناسی وضعیت صنایع دستی کشور؛

چینی‌ها توانستند؛ چرا ما نمی‌توانیم؟!

یک استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه صنایع‌دستی بر این باور است که اگر چرخه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌درستی کار کند، می‌تواند منجر به ارزآوری بالا در کشور شود؛ این در حالی است که این چرخه در کشور ما یا صورت نگرفته یا معیوب است.
تهدید دست‌بافت‌های سنتی با ذائقه‌‌های بازاری
از محصولات فاخر دیگر اثری نیست؛

تهدید دست‌بافت‌های سنتی با ذائقه‌‌های بازاری

این روزها دست‌بافت‌های سنتی از ترمه گرفته تا دارایی بافی طرح و نقش‌های گذشته خود را همسو با ذائقه مشتری و بازار تغییر داده‌اند و با تغییرات حاصل، کاربردی امروزی، به خود گرفته‌اند. دست بافته‌ها از جمله صنایع دستی مورد علاقه ایرانی‌ها بودند و هستند. در این میان ترمه جایگاه خاصی دارد. پارچه‌ای گران‌بها که از الیاف بسیار لطیف بافته می‌شود و در بیشتر مواقع به نام ترمه یزد معروف است. اصولاً پارچهٔ ترمه به سبب بافت منحصر به فرد و به دلیل تراکم زیاد پودهایش از مقاومت نسبتا مطلوب برخوردار است و در مجموع پردوام تر از بقیهٔ انواع پارچه است. شاید از این جهت است که بیشتر مورد اقبال عموم قرار می‌گیرد.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین