سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
صنعت گردشگری جهان گرفتار بحران
میلیون‌ها شغل در خطر نابودی

صنعت گردشگری جهان گرفتار بحران

بر اساس جدیدترین گزارش «سازمان جهانی گردشگری» (UNWTO)، بحران ویروس کرونا می‎‌تواند آمار سالانه گردشگران بین‌المللی را در مقایسه با سال ۲۰۱۹ با ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش روبه‌رو کند که به این ترتیب، میلیون‌ها شغل در خطر نابودی قرار خواهند گرفت.
گردشگری مجازی پاسخگو نیست
پژوهشگر گردشگری:

گردشگری مجازی پاسخگو نیست

یک مدرس و پژوهشگر گردشگری معتقد است ساختار و شاکله صنعت گردشگری بر پایه جابجایی فیزیکی است و اگر این جابجایی فیزیکی، حذف یا کمرنگ شود تحول بنیادی در ساختار صنعت گردشگری ایجاد می­‌شود و حتی با ظهور کسب­‌وکارهای جایگزین و متفاوت، ممکن است با پیکربندی نوینی از صنعت گردشگری روبرو شویم.
وقفه سه ساله در احیای گردشگری بعد کرونا
تقاضای سفر هوایی تا سال ۲۰۲۳ به شرایط قبل کرونا برنمی‌گردد

وقفه سه ساله در احیای گردشگری بعد کرونا

شرکت‌های هواپیمایی امارات و اتحاد در بیانیه‌ای اعلام کردند که ایرلاین‌های دنیا برای بقای خود به حمایت دولتی نیاز دارند، زیرا ٰتقاضای سفر هوایی تا سال ۲۰۲۳ به سطح قبل از کرونا برنمی‌گردد.
آژانس‌های هواپیمایی هزار میلیارد تومان ضرر کردند
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران:

آژانس‌های هواپیمایی هزار میلیارد تومان ضرر کردند

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران از آسیب دست کم هزار میلیارد تومان به آژانس‌های هواپیمایی در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ در اثر شیوع ویروس کرونا خبر داد.
مردم، به منظور جلوگیری از ورشکستگی صنعت گردشگری رزروها را کنسل نکنند و دنبال دریافت مبالغ خود نباشند
وزیر میراث فرهنگی:

مردم، به منظور جلوگیری از ورشکستگی صنعت گردشگری رزروها را کنسل نکنند و دنبال دریافت مبالغ خود نباشند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مردم درخواست کرد اگر هتل و یا تور مسافرتی را برای تعطیلات نوروز رزرو کرده بودند، به منظور حمایت از صنعت گردشگری و جلوگیری از ورشکستگی آن، سفرها را کنسل نکنند و دنبال دریافت مبالغ خود نباشند، بلکه آن را به تعویق بیندازند. او این قول را هم داد که بعد از کرونا با همین نرخی که مردم سفرها را رزرو کرده بودند، خدمات بدهند.
وضعیت گردشگری در سال 99 چگونه خواهد بود؟
متخصص حوزه گردشگری ؛

وضعیت گردشگری در سال 99 چگونه خواهد بود؟

رحیم یعقوب‌زاده، متخصص حوزه گردشگری، با اشاره به پیش بینی‌اش برای سال ۹۹ گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت به دلیل اینکه دو الی سه ماه اول سال ۹۹ گردشگری در کشور در رکود بوده و پس از آن هم ماه مبارک رمضان است به نظر می‌رسد برای سال 99 گردشگری ایران و جهان مطلوب نخواهد بود.
زیان ۴۰ هزار میلیارد تومانی گردشگری ایران از ویروس کرونا + جدول
خسارات کرونا بر گردشگری ؛

زیان ۴۰ هزار میلیارد تومانی گردشگری ایران از ویروس کرونا + جدول

گردشگری ازجمله بخش‌های آسیب‌پذیر اقتصاد ایران و کشورهای مختلف پس از شیوع ویروس کرونا بوده است. برای برآورد میزان آسیب‌پذیری این بخش از شیوع ویروس کرونا استناد به دو آمار گردشگران داخلی و خارجی می‌تواند تا حدودی رقم آسیب این بخش را مشخص کند.
آمار رسمی تورم در «هتل»ها
هزینه گردشگری در سال 99 ؛

آمار رسمی تورم در «هتل»ها

هزینه‌های مربوط به «تامین محل اقامت» و همچنین «غذا» دو جزء اصلی مخارج سفر و گردشگری خانوارها محسوب می‌شود. هرچند طی یکی دو ماه گذشته، «بنزین» به عنوان جزء سوم در سبد هزینه‌های گردشگری مردم خودنمایی کرده اما همچنان وزن دو جزء اول به لحاظ نسبی سنگین‌تر از هزینه سوخت سفر است.
حذف «گردش و سفر» از سبد خانوار؟
اتفاقی کم‌سابقه در بازار گردشگری؛

حذف «گردش و سفر» از سبد خانوار؟

ا بالا رفتن قیمت بنزین هزینه سفر برای خانوارها افزایش قابل‌توجهی یافته است زیرا برای سفر به نزدیک‌ترین شهر از محل سکونت خود، در چنین شرایطی باید حداقل دو برابر سال گذشته هزینه سوخت کنند. علاوه‌بر آن با وجود اینکه قرار بود افزایش قیمتی را پس از گرانی بنزین در کشور شاهد نباشیم؛ اما با روندی آهسته قیمت اغلب کالاها و خدمات دستخوش افزایش شده که در این میان بازار گردشگری نیز مستثنی نبوده است و حوزه‌هایی همچون اقامتگاه، رستوران، اتوبوس و... با افزایش قیمت مواجه شده است. بنابراین تمامی این افزایش قیمت‌ها بی‌رغبتی افراد برای سفر کردن را به‌دنبال داشت و اغلب خانوارها سفر با خودروی شخصی را از سبد خانوار حذف کرده‌اند.
پرنده‌نگری، درمان ارگانیک استرس
به مناسبت روز ملی پرنده‌نگری؛

پرنده‌نگری، درمان ارگانیک استرس

رفتن به طبیعت و گوش کردن به صدای پرندگان همیشه دل‌انگیز و دل‌نواز بوده، حتی چند سالی است متخصصان به طبیعت درمانی توصیه می‌کنند و ایران با داشتن اقلیمی متنوع از طبیعت و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر به فردی برخوردار است که در این میان پرندگان نقش بسزایی دارند و می‌توان با استفاده از این ظرفیت با رونق صنعت پرنده‌نگری هم چرخ اقتصاد کشور را به حرکت درآورد و هم محیط زیستی سالم و پایدار داشت.
شعار روز جهانی گردشگری گویای چیست؟
تاثیر گردشگری بر توسعه اشتغال؛

شعار روز جهانی گردشگری گویای چیست؟

شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۹، تاثیر عمیق و کم‌نظیر این صنعت در توسعه اشتغال در سطح جهان را می‌نمایاند؛ فرصتی که از نگاه «حسن تقی زاده انصاری» رئیس هیات مدیره جامعه گردشگری الکترونیکی ایران، بخش ناچیزی از آن در کشور ما مورد توجه قرار گرفته‌است.
فرمول احیای اقتصادی بافت تاریخی
یک بررسی به بهانه هفته «میراث‌فرهنگی»؛

فرمول احیای اقتصادی بافت تاریخی

بررسی‌ها نشان می‌دهد ایجاد کاربری معاصر و متناسب با نیازهای امروز، بهبود بازدهی اقتصادی بافت تاریخی را در پی دارد و موجب ورود مجدد حیات و پویایی به کالبد بناهای باارزش خواهد شد و در نهایت مانع از تخریب بناها و بافت تاریخی می‌شود. اگر چه سابقه مرمت و احیای بناها و بافت تاریخی به‌عنوان بخشی از میراث‌فرهنگی در ایران طولانی است؛ اما اقدامات انجام‌گرفته نتوانسته به خوبی در زدودن فرسودگی از این بناها راهگشا باشد و این عامل زمینه تخریب این آثار با ارزش را فراهم ساخته است.
هتل‌های زیرزمینی یا محبوب؟
سرنوشت هاستل‌ها؛

هتل‌های زیرزمینی یا محبوب؟

معاون گردشگری تاکید کرد: «هاستل» در مصادیق تاسیسات گردشگری کشور تعریف نشده است، بنابراین هر نوع فعالیتی با این عنوان، غیرقانونی و غیرمجاز تلقی می‌شود و قابل برخورد خواهد بود.
عیار وعده تثبیت هزینه‌های سفر
پیامد تورم در خدمات گردشگری؛

عیار وعده تثبیت هزینه‌های سفر

علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جدیدترین اظهارنظرش وعده داده که خدمات سفر در روزهای نوروز افزایش نخواهد داشت.
پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری
رییس کمیته گردشگری شورای شهر عنوان کرد:

پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود.
روندهای اقتصاد گردشگری جهان در ۲۰۱۸
فدراسیون جهانی شهرهای توریستی بررسی کرد؛

روندهای اقتصاد گردشگری جهان در ۲۰۱۸

با وجود آنکه در سال ۲۰۱۸ اروپا همچنان یکی از مقاصد داغ برای گردشگران بوده است اما منطقه آسیااقیانوسیه توانسته است در زمینه «نرخ رشد» گردشگران داخلی و بین‌المللی نسبت به چهار منطقه دیگر جهان در صدر قرار بگیرد به‌نحوی که سهم اقتصاد گردشگری نسبت به تولید ناخالص در منطقه آسیااقیانوسیه از ۳/ ۷ درصد به ۶/ ۱۰ درصد افزایش یافته است.
تحلیل وضعیت استارت‌آپ‌های گردشگری ایران
سرمایه‌هایی که در حال از بین رفتن است؛

تحلیل وضعیت استارت‌آپ‌های گردشگری ایران

اشکان بروج با بیان اینکه اکنون شرایطی ایجاد شده که نمی‌توان کار خوب و بد را از یکدیگر تشخیص داد، گفت: بزرگترین چالش ما این است که هنوز بسیاری از افراد متوجه تفاوت بین استارت‌آپ و تجارت الکترونیک نیستند.
فرمول جذب سرمایه خارجی به گردشگری
لزوم سرمایه گذاری خارجی ؛

فرمول جذب سرمایه خارجی به گردشگری

با برگشت تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام بسیاری از امیدها برای جذب سرمایه‌های خارجی به گردشگری که به‌دلیل برجام و لغو تحریم‌ها زنده شده بود، از میان رفت و گویا این اتفاق موجب شد فرآیند جذب سرمایه خارجی با اخلال مواجه شود و به خانه اول برگردد؛ اتفاقی که البته معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث‌فرهنگی آن را نپذیرفته و معتقد است سرمایه‌گذاران گردشگری از ایران نرفته‌اند. این درحالی است که برخی از فعالان حوزه گردشگری بر این عقیده‌اند که میزان سرمایه‌گذاران گردشگری خارجی نه‌تنها کاسته شده بلکه بسیاری از آنها به‌دلیل فشارهایی که آمریکا به ایران و سایر کشورها درباره ارتباط با ایران آورده، از تصمیمی که قبل از برجام‌ مبنی بر سرمایه‌گذاری داشتند، برگشته و انصراف داده‌اند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین