site traffic analytics فرهنگ و هنر - فرهنگ و تمدن
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چرا اظهارنظر اشرف غنی جنجالی شد؟
فارسی و دری یکی است!

چرا اظهارنظر اشرف غنی جنجالی شد؟

سخنان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان درباره «زبان دری» واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ایرانی و افغان در پی داشت.
نسبت به قانون وزارت ارشاد برای فیلم‌ اولی‌ها معترضم
عباس امینی، کارگردان سینما:

نسبت به قانون وزارت ارشاد برای فیلم‌ اولی‌ها معترضم

فیلم سینمایی «کشتارگاه» امسال در بخش نگاه نو جشنواره فیلم فجر حضور دارد و این در حالی است که این فیلم چهارمین اثر عباس امینی کارگردان آن به حساب می‌آید و او با اشاره به قانون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتخاب فیلم‌های بخش نگاه نو تأکید کرد که خود نیز به این قانون برای انتخاب فیلم‌اولی‌ها در جشنواره فجر اعتراض دارد.
لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید
تشدید شکاف‌های اجتماعی؛

لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

در روز‌ها و هفته‌های اخیر بدلیل اتفاقات و وقایع تلخی که رخ داده، عموم جامعه ناراحت و غمگین هستند. در این شرایط معقول و منطقی آن است اصحاب سیاست و رسانه بر اتحاد و همگرایی مردم تاکید کنند و حداقل مدتی از رقابت‌های سیاسی و جناحی که منجر به شکاف و چند قطبی شدن جامعه می‌شود امتناع کنند.
واکنش هنرمندان به اعلام مقصر اصلی سقوط هواپیمایی اوکراین
اعلام رسمی اسامی مقصران؛

واکنش هنرمندان به اعلام مقصر اصلی سقوط هواپیمایی اوکراین

با اعلام علت سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، گروهی از هنرمندان نسبت به این خبر واکنش نشان دادند و با انتشار متن‌هایی جداگانه در فضای مجازی خواستار اعلام رسمی اسامی مقصران این حادثه و عذرخواهی از خانواده‌ها و همچنین جبران خسارات وارده شدند.
«ترامپ» قهرمان برآمده از فاضلاب است
پژوهشگر فلسفه هنر مطرح کرد:

«ترامپ» قهرمان برآمده از فاضلاب است

سیدمهدی ناظمی با بیان این مطلب که «تصویری که از ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور دیوانه و قلدر که هرکاری بخواهد می‌تواند در جهان انجام دهد، ارایه می‌شود، از دست مهندسانش نیز خارج شده»، می‌افزاید: هیچ کشوری به اندازه آمریکا تصویر نیست.
بررسی سابقه رجز، انتقام و کین‌خواهی در شاهنامه فردوسی
آریایی اصیل انتقام می‌گیرد؛

بررسی سابقه رجز، انتقام و کین‌خواهی در شاهنامه فردوسی

برخلاف آنچه ترامپ چند روز قبل توئیت کرد مبنی‌بر اینکه ایرانیان در هیچ جنگی پیروز نبوده‌اند باید به او یادآوری کرد که اتفاقا ایرانیان در اکثر جنگ‌ها پیروز بوده‌اند مخصوصا جنگ‌هایی که به قصد گرفتن انتقام بوده است. این را همه آریایی‌های اصیل می‌دانند.
چپاول‌گران یکی از گوردخمه‌های لانه  طاووس را شکستند
«لانه طاوس» و خطر قاچاقچیان؛

چپاول‌گران یکی از گوردخمه‌های لانه طاووس را شکستند

چپاول‌گران یادمان‌های تاریخی–فرهنگی، یکی از گوردخمه‌های نامدار به «لانه طاووس» در شهر مرودشت را با تجهیزات و دست‌افزارهای حرفه‌ای شکسته و به آن آسیب‌های برگشت‌ناپذیری را وارد آورده‌اند.
کوروش؛ آسوده بخواب، مذهبی‌ها بیدارند...
تقابل میان اسلامیت و ایرانیت؛

کوروش؛ آسوده بخواب، مذهبی‌ها بیدارند...

چندی است که مراسمی با حضور گروهی از مردم در منطقه پاسارگاد تحت عنوان بزرگداشت کوروش برگزار می‌گردد. برگزاری چنین مراسمی هیچگونه سابقه تاریخی در هیچ زمانی از تاریخ بلند ایران و سلسله های پادشاهی متعدد آن نداشته است. حتی پس از پیروزی انفلاب اسلامی و پایان حکومت شاهنشاهی در ایران نیز چنین مراسمی وجود نداشته. تنها در چند سال اخیر است که گروهی به بهانه فتح بدون خونریزی بابل توسط کوروش و آزادسازی یهودیان در آن منطقه، به پاسارگاد می‌روند.
مصائب شیعه در «تنهاتر از مسیح» مرور می‌شود
نمایشی با ۵هزار مخاطب؛

مصائب شیعه در «تنهاتر از مسیح» مرور می‌شود

علی اسماعیلی تهیه‌کننده نمایش میدانی «تنهاتر از مسیح» که ویژه ایام اربعین حسینی در بوستان ولایت اجرا می‌شود درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی سخن گفت.
خودسانسوری جلوی طرح مشکلات مردم را در سریال‌ها می‌گیرد
رامین ناصرنصیر:

خودسانسوری جلوی طرح مشکلات مردم را در سریال‌ها می‌گیرد

رامین ناصرنصیر ضمن بیان اینکه اکنون معیار انتخاب بازیگران میزان فالوئر و شهرت در فضای مجازی شده است، درباره کیفیت آثار نمایشی تلویزیون گفت: ممیزی و خودسانسوری سبب شده تا امروز مشکلات مردم در مجموعه‌های نمایشی بیان نشود. در صورتی که تا مشکلات مطرح نشوند، نمی‌توان آنها را حل کرد.
زبان فارسی نیرومندترین ابزار ایران در کشورگشایی‌های فرهنگی است
مدیر گروه فرهنگ یونسکو-ایران:

زبان فارسی نیرومندترین ابزار ایران در کشورگشایی‌های فرهنگی است

مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو-ایران معتقد است: ادبیات قوی‌ترین و نیرومندترین معیاری است که در جاده ابریشم داریم و سبب برتری ایران نسبت به سایر کشورهای فعال در جاده ابریشم شده است و زبان پارسی نیرومندترین ابزار ایران در کشورگشایی‌های فرهنگی است.
کاهش ۷۵ درصدی سفیران زبان فارسی
اهمیت‌ زبان فارسی؛

کاهش ۷۵ درصدی سفیران زبان فارسی

زبان فارسی برای ما مهم است.»، «ما به زبان فارسی اهمیت می‌دهیم.»، «ما می‌خواهیم زبان فارسی را در دنیا گسترش دهیم.» «اگر به زبان فارسی اهمیت ندهیم، خودمان را نابود کرده‌ایم.» اگر بخواهم بگویم، باز هم می‌توانم؛ از همین جملات فراوان است و تا هر زمان هم که بخواهید با همین جمله‌ها ادامه می‌دهیم. مطمئنا وقتی از زبان فارسی حرف می‌زنیم، از یک چیز ساده حرف نمی‌زنیم، شاید برخی فکر کنند چه لزومی دارد ما آموزش زبان فارسی داشته باشیم، زبان فارسی که ساده است و احتیاجی به آموزش ندارد. این اتفاقا اصلا ساده نیست، زبان فارسی برای ما و خیلی از کشورهای منطقه اهمیت دارد و مطمئنا برای اینکه این اتفاق بیفتد باید برنامه‌ریزی درستی انجام بگیرد و طبق آن برنامه‌ریزی پیش برویم. کارهای زیادی انجام گرفته و کارهای دیگری هم درحال انجام است، در این گزارش که موضوعش زبان فارسی است، می‌خواهیم به بحث کرسی‌های زبان فارسی بپردازیم، کرسی‌های زبان فارسی در‌حال‌حاضر وضعیت خوبی ندارند و به تعبیری دیگر، به شرایط اضطرار رسیده‌اند، این کرسی‌ها، مطمئنا یکی از ارکان گسترش زبان فارسی هستند، اما اگر شنیده باشید در‌حال تعطیل‌شدن هستند یا اینکه به‌طور کل تعطیل شده‌اند. در این گزارش به این موضوع و سابقه اینکه این کرسی‌ها زیرمجموعه کدام نهاد است و چرا باید حفظ شوند، پرداختیم
بسیاری از کسانی که در ایران کنونی زندگی می‌کنند نژاد ایرانی ندارند+ فیلم
مصطفی ملکیان:

بسیاری از کسانی که در ایران کنونی زندگی می‌کنند نژاد ایرانی ندارند+ فیلم

مصطفی ملکیان گفت: بسیاری از کسانی که در ایران کنونی زندگی می‌کنند نژاد ایرانی ندارند و بسیاری از کسانی که نژاد ایرانی دارند در ایران کنونی زندگی نمی‌کنند. مفهوم ایران یک مفهوم اعتباری و قراردادی است و این مفهوم اعتباری و قراردادی را هر جا بنهید ترجیح بلا مرجّح است. جامعه ایران به لحاظ فرهنگی از لایه‌های فرهنگی متفاوت با یکدیگر ساخته شده است. چیزی که تغییر نکرده به معنای این نیست که تغییر نخواهد کرد.
چرا نماد استرالیا کانگورو و شتر مرغ است؟
به عقب برنمیگردیم ...

چرا نماد استرالیا کانگورو و شتر مرغ است؟

کانگورو‌ها و شترمرغ‌های استرالیایی نمی‌توانند به عقب حرکت کنند. به همین دلیل به عنوان نماد استرالیا انتخاب شدند که نشان می‌دهد این کشور همیشه رو به جلو حرکت می‌کند
ریشه‌های خشونت در دنیای توپ گرد
مقصر اصلی بی‌فرهنگی فوتبال کیست؟

ریشه‌های خشونت در دنیای توپ گرد

این روزها فوتبال بهانه‌ای است برای جنگ خیابانی بین خرس‌های جنوب مادرید(کارگران فقیر کارخانه‌های حومه تنه‌ریف که اکثرا هوادار اتلتیکومادرید هستند) و ثروتمندان شمال مادرید که با دیدن چهره نوه پادشاه فیلیپ، بغض کرده و از اینکه پادشاهی جوان و سلامت دارند، خدا را شکر می‌کنند.
تجاوز ممنوع!!!

غربیها دارن میان سمت فرهنگ ما

تو انگلیس از طریق دست دادن با کارمندها انقدر بهشون تجاوز شده که می‌خوان یک قانونی تصویب کنن دست دادن و بغل کردن و دست رو پشت کمر کسی گذاشتن رو ممنوع کنن.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین