site traffic analytics فرهنگ و هنر - تاریخ و هویت
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
استعمار در کشورها؛ از خلع سلاح عمومی تا طبقه ارتجاعی
کتاب دیگری از مصطفی شعاعیان منتشر شد؛

استعمار در کشورها؛ از خلع سلاح عمومی تا طبقه ارتجاعی

استکبار جهانی با پیگیری برنامه خلع سلاح عمومی سلاح آزادی خواهان جهان را ضبط کرده و در مقابل بر میزان اسلحه‌های خود افزوده است. یک عامل دیگر نفوذ استعمار ایجاد یک پایگاه اجتماعی در جوامع است.
ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات واگذار می‌شود | تاریخی که موزه نشد و چوب حراج خورد
تخریب بافت تاریخی تهران ؛

ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات واگذار می‌شود | تاریخی که موزه نشد و چوب حراج خورد

ساختمان تاریخی و ثبت ملی روزنامه اطلاعات در خیابان خیام تهران سال‌هاست که رها شده است. ساختمانی که با توجه محل قرارگیری و اتفاقات تاریخی پیرامون آن یکی از جاذبه‌های ناشناخته خیابان خیام به حساب می‌آید و مسئولان نیز بارها درباره آن وعده و وعیدهای داده‌ بودند. با این وجود این ساختمان در سال‌های اخیر به تدریج در حال تخریب است و از ساخت و سازهای بلند مرتبه اطرافش در امان نمانده است.
ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور
سيد عباس صالحي خبر داد؛

ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با رئیس انجمن زرتشتیان تهران با اشاره به پیگیری شورای فرهنگ عمومی برای ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور، از تصویب این روز در این شورا خبر داد که در حال پیگیری و بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با افشین نمیرانیان با اشاره به تنوع جغرافیایی و طبیعی ایران، گفت: ایران دارای تنوع دینی و قومی است و به عنوان رنگین کمان ادیان و اقوام به شمار می‌آید.وی افزود: ادیان توحیدی در ایران دارای جایگاه با اهمیتی است و دین زرتشت نیز به دلیل اینکه در این کشور متولد شده از جایگاه ویژه‌تری نیز برخورداراست.
آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن
۹۰سال روابط دیپلماتیک؛

آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن

مراسم گرامیداشت نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن شامگاه ۹ تیرماه با حضور معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ژاپن، معاون میراث فرهنگی کشور، غلامعلی حداد عادل، مدیران کل وزارت خارجه و جمعی از سفیران خارجی مقیم تهران در کاخ گلستان برگزار شد.
جشن وساک ویتنام+ تصاویر
تولد بودا؛

جشن وساک ویتنام+ تصاویر

مراسم « روز وساک » یا « تولد بودا » در فرهنگ بودایی روز بسیار مقدسی است، به عقیده بودائیان هر گاه که قرص ماه به کامل‌ترین شکل خود برسد آن روز، روز وساک است.
هويت جامعه ايراني بازنگري مي‌خواهد
یک جامعه شناس:

هويت جامعه ايراني بازنگري مي‌خواهد

دکتر شروین وکیلی،جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار معتقد است ایران حوزه تمدنی بسیار ثروتمند است که دارای کهن‌ترین تاریخ و مرکزی‌ترین جغرافیا (به‌لحاظ ژئوپلتیک) و جمعیتی بزرگ و جوان و تحصیلکرده است که می‌تواند با فهم عمیق مدرنیته، نقد صحیح و برگزیدن بخش خاصی از آن دارای هویتی نیرومند شود.
تخریب نشانه‌های تاریخی هویت‌ساز و برند‌ساز ملی و شهری
یادداشت علی دینی ترکمانی؛

تخریب نشانه‌های تاریخی هویت‌ساز و برند‌ساز ملی و شهری

خانه مادری هوشنگ ابتهاج (سایه)، در شهر رشت، تخریب شد؛ خانه‌ای که هم به لحاظ قدمت تاریخی و هم به لحاظ تعلق آن به یکی از نام‌آوران برجسته‌ی فرهنگی حائز اهمیت فراوان است. «متولیان امر که پیش‌تر قول تبدیل این خانه به " بنیاد شعر و غزل سایه" را داده بودند، در نهایت اجازه‌ی تخریب آن را صادر کردند".یک‌بار دیگر به جای حفظ بنای فرهنگ، کلنگ به پی ان زدند و به جای آبادانی و تلاش برای برندسازی هنری و فرهنگی شهر رشت، یکی از نشانه‌‌های مهم هویت‌ساز فرهنگی آن را ویران کردند.
روح بزرگ ایران را در اسراری که این سرزمین در خود دارد، کشف کردم
آیدین آغداشلو درباره شکل‌گیری مفهوم ایران؛

روح بزرگ ایران را در اسراری که این سرزمین در خود دارد، کشف کردم

من تجربه زندگی در شمال و رشت را دارم ولی زبان مادری من ترکی است و خاستگاه من همه بخش‌های ایران. به همین دلیل است که من همه ایران را گشتم. نه این‌که هویت گم شده‌ای داشته باشم که بخواهم آن را بیابم. همه جای ایران خاستگاه من است. آن بخشی از کارهای من که به یادآوری سرزمین اختصاص دارد، به همان فرهنگ یکپارچه نظر دارد...
سند مهم ۱۳۰ ساله درباره حق کپی رایت در ایران
کپی‌ رایت در ایران وجود داشته است؟

سند مهم ۱۳۰ ساله درباره حق کپی رایت در ایران

طبق سندی که کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران منتشر کرده است، کتاب «روائح المصطفی من ازهار المرتضی» که مولفش مولانا سیدصدرالدین احمدالعلوی‌ الموسوی‌ البوهاری در سال ۱۳۰۷ قمری است، کاملا به این حق کپی رایت اشاره داشته است و در این سند مؤلف به‌ وضوح اعلام می‌کند: «هر کتابی که بر خاتمه او مهر این‌جانب ثبت نباشد، مال مسروق بدانند.»
بازسازی تاریخ زیبایی‌شناسی ایران
نمایشگاه آثار نقاشی پشت شیشه؛

بازسازی تاریخ زیبایی‌شناسی ایران

نمایشگاه «پنجاه سال نقاشی با بهرام دبیری» در نگارخانه سهراب که 23 آذر ماه افتتاح و بهانه‌ای شد برای برگزاری جشن تولد 68 سالگی این هنرمند پرکار که علاوه بر هنرش، وجه روشنفکرانه او نیز همواره مورد توجه بوده است. همان وجهی که بخش عمده گفت‌وگوهای او را اختصاص می‌دهد با مروری بر تاریخ و زیبایی‌شناسی و تحلیل‌هایی درباره فرهنگ و هنر ایران و غرب و مسائل مربوط به آن. چنان‌که در گفت‌وگویی که می‌خوانید هم هر مثال دبیری با اشاره‌ای به تاریخ هنر و معمولاً تاریخ هنر ایران همراه است. بهرام دبیری در آستانه 70 سالگی میراثی از خود به جا گذاشته که علاوه بر آثار متعدد هنری‌اش از نقاشی روی بوم و سفال گرفته تا نمد و نقاشی پشت‌شیشه و... انبوهی از گفت‌وگوها را هم شامل می‌شود که او در آ‌ن ها کوشیده تا تاریخ کهن سرزمینش را واکاوی کند.
نگاهی به همایش «بررسی تحولات ایران از آستانه‌ مشروطیت تا پایان قاجاریه»
ایران در‌ گذار از سنت به مدرنیته؛

نگاهی به همایش «بررسی تحولات ایران از آستانه‌ مشروطیت تا پایان قاجاریه»

درست یکصد و دوازده سال پیش، ایران، محمل و منزلِ انقلابی شد که تغییرات بنیادین بسیاری را تجربه کرد؛ همین که حکومت سلطنتی مطلقه، حتی در کلام و روی کاغذ، به سلطنتی مشروطه تبدیل شد، بدل به مهم‌ترین اتفاق خاورمیانه در دهه اول قرن بیستم شد. ایران، صاحب مجلس شد و حکومت قانون. مردم اما حق انتخاب پیدا کردند که رأی دهند و برگزینند.
ناگفـته‌های زندگی«رحمـــان گلزار»
نیمه پنهان اکـــباتان؛

ناگفـته‌های زندگی«رحمـــان گلزار»

رحمان گلزار همان کسی است که یادگاری عظیم در تهران به جا گذاشته است: «اکباتان». در این گفت‌وگو هم به بسیاری از شایعات در مورد اکباتان، پاسخ می‌دهد.
اسم كوروش را هيچ‌كجا پيدا نمي‌كنيم
سردار نقدي:

اسم كوروش را هيچ‌كجا پيدا نمي‌كنيم

چهره كوروش اين‌قدر كه در اين سال‌ها سياسي شده، احتمالا در دوران زمامداري‌اش نشده بود. پادشاه هخامنشي بعد از دوهزارواندي سال دست‌مايه‌اي براي يك صف‌بندي ميان موافقان و مخالفانش، آن هم نه در عرصه تاريخ، بلكه سياست شده است؛ از دروغين و جنايتكارخواندن كوروش از سوي صادق خلخالي‌گيوي تا «شاه‌جهان» خواندنش از سوي محمود احمدي‌نژاد. از تلاش‌هاي برخي اعضای مجلس فعلي براي نام‌گذاري روز كوروش تا انتقادات چند روز پيش سردار نقدي كه گفته است اسم كوروش را هيچ‌كجا پيدا نمي‌كنيم.
با مدرک تاریخ چه کاری می‌توان پیش برد؟
مشاغل رشته ی تاریخ؛

با مدرک تاریخ چه کاری می‌توان پیش برد؟

دانش آموختگان تاریخ در زمینۀ داشتن مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی قوی بسیار معروف اند و این ویژگی آنها را جهت مشاغل ارتباط محور مناسب می‌کند. مشاغل در بازار، تبلیغات و روابط عمومی برای دانش آموختگان تاریخ مناسب است چرا که آنان دارای فهم ویژه از این امور اند که چگونه وقایع و تمایلات گذشته جامعه و فرهنگ امروز را شکل داده اند و آنها را قادر به تحلیل و پیش‌بینی بازار و اهداف مخاطبان در زمان کنونی می‌کند
چه کنیم هویت فرهنگی فرزندان مان گم نشود؟
10 پیشنهاد به خانواده‌ها؛

چه کنیم هویت فرهنگی فرزندان مان گم نشود؟

چگونه می توانیم به فرزندان خود کمک کنیم تا در میدان مغناطیسیِ شبکه‌های ارتباطی و القائات رسانه ها، ایدئولوژی‌ها و امواج ماهواره‌ها، قدرتِ انتخاب خود را از دست ندهند؟ گُم نشوند؟ و ضمن حرکت با دنیای جدید بی‌اصالت نشوند؟ 10 پیشنهاد ما پاسخ به این پرسش هاست.
پاسارگاد، مقبره کوروش نیست/کوروش جنگ افروز بود نه صلح طلب
شهریار زرشناس:

پاسارگاد، مقبره کوروش نیست/کوروش جنگ افروز بود نه صلح طلب

شهریار زرشناس عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی طی یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، به ارائه تحلیلی از پروژه آلترناتیوسازی از «ناسیونالیسم باستان گرا» در مقابل انقلاب اسلامی پرداخت و نوشت: برخلاف برخی مدعاهای تبلیغاتی(و البته غیر حقیقی) مروجان و هواداران ناسیونالیسم باستان گرا و تبلیغات چی های ماسونی ـ صهیونیستی، سند و گواه متقنی دال بر موحد بودن کوروش در دست نداریم. کوروش ( آنگونه که روایت های راستین تاریخی به ما نشان می دهند) یک مرد نظامی توسعه طلب است که بخش عمده زندگی خود را در جنگ های تجاوزکارانه سپری کرد.
ابهاماتی درباره کوروش
از تولد تا مرگ شاه هخامنشی؛

ابهاماتی درباره کوروش

اغلب مطالبی که درباره زندگانی کورش داریم مربوط به مورخین یونانی است. مورخینی که سال‌ها بعد از کورش می‌زیسته‌ و از کشوری بوده‌اند که صدها فرسنگ با ایران فاصله دارد.
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین