سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در آینه‌ی عبرت «اجاره‌نشین‌ها» باید نگریست
سقفی برای زیستن؛

در آینه‌ی عبرت «اجاره‌نشین‌ها» باید نگریست

«اجاره‌نشین‌ها»فیلمی از داریوش مهرجویی بیش از هرچیز، یک پیش‌گویی از سرنوشت جوامعی است که در آن فردی از افراد جامعه، با ظاهرسازی متکّی به دروغی محکم، آن‌گونه که حتّی خودش نیز باورش شود!، خویش را مالک انحصاری محق جامعه می‌پندارد و خواهان تمکین دیگرانی می‌شود که خودش هیچ مزیّتی بر ایشان ندارد. دیگرانی که بالقوّه مالکان و صاحبان اصیل و واقعی جامعه هستند، امّا راه احراز این مالکیّت را نمی‌دانند. جامعه‌ای متنوّع از کف بازار تا سقف هنر.
باید سردار سلیمانی‌های فرهنگی داشته باشیم
رضا امیرخانی عنوان کرد:

باید سردار سلیمانی‌های فرهنگی داشته باشیم

هروقت توانستیم کنار سردار سلیمانی یک سردار فرهنگی هم در سوریه و در مناطق داشته باشیم، آن‌وقت می‌توانیم این قدرت و نفوذ منطقه‌ای را داشته باشیم. نمی‌توانیم از سردار سلیمانی بخواهیم که شما قسمت فرهنگی را هم عهده‌دار باشید. هرکسی تخصصی دارد.
کرونا، رنسانس دنیا امروز
یادداشت غلامحسین مسعودی‌ریحان؛

کرونا، رنسانس دنیا امروز

به نظر می رسد کرونا شاید صور اسرافیل باشد یا الهامی از کوه حرا یا وحی دیگری از طرف خدا، یا هشداری از سایر کرات و سیارات دیگر باشد برای آحاد مردم جهان خصوصا برای دولت‌ها، پارلمان‌های کشورهای جهان، برای کلیساها و پاپ برای مساجد و روحانیون جهان برای احزاب و طرفداران آن‌ها، برای هنرپیشه‌های هالیوود و سایر سلبریتی‌های جهان، برای تمام سرمایه‌داران و ثروتمندان و مردم فقیر و بیچاره جهان، برای هتلداران و رستوران‌داران جهان برای تک تک مردم در کره خاکی که در روستاها، شهرک‌ها، شهرها، کلان شهرها، جهانشهرها، کشورهای مختلف و قاره‌های جهان در هر شرایطی چه بالا شهرها یا پایین شهرها در کوخ ها یا قصرها یا ویلاها، حتی در جزایر قناری زندگی می کنند؛ برای کرونا فرق نمی کند که تو کیستی!!!
چرا به هوش فرهنگی نیاز داریم؟
توسعه فرهنگی ؛

چرا به هوش فرهنگی نیاز داریم؟

اگر مقداری زمان در کشوری مثل کنیا صرف کرده باشید، چه برای کسب‌وکار، چه انجام تحقیق و چه تفریح، متوجه یک موضوع می‌شوید: وقت‌شناسی برای خیلی از آفریقایی‌ها تقریبا در پایین‌ترین اولویت‌ها است. برای کسانی که طبق هنجارها و عادات غربی بزرگ شده باشند، این موضوع کمی اذیت‌کننده است. در جایی که مردم فکر می‌کنند سر وقت بودن محرک اصلی موفقیت است، خیلی از همکاران آفریقایی اصرار دارند که سر وقت بودن یک مفهوم نسبی است.
راهنمای درمان در جوامع سنتی بر مبنای حمایت از فرد و جمع است
یادداشتی از سیدمجید ناظمی؛

راهنمای درمان در جوامع سنتی بر مبنای حمایت از فرد و جمع است

سیدمجید ناظمی (پژوهشگر فلسفه و سینما) در یادداشت پیش‌رو کوشیده تا معضل این روزهای جامعه را با دقتی فلسفی تفسیر کند. او می‌نویسد: نظام بهداشت در میان قدما بر مبنای حمایت جمع از فرد و پذیرش او بنا شده است اما نظام مدرن آن را به ایزوله کردن فرد و حذف امر جمعی تقلیل می‌دهد.
فرهنگی‌‌شدن ویروس‌کرونا
نقش فرهنگ در کنترل کرونا؛

فرهنگی‌‌شدن ویروس‌کرونا

ظرفیت‌‌های مذهبی و اعتقادی را باید علاوه‌‌بر تلاش‌‌گری مسئولانه و اطلاع‌‌رسانی دقیق به‌‌کار گرفت؛ گودزیلای کرونا‌ از شرق ظهور کرده و شرق زادگاه دین‌‌ها و دین‌‌پرستان است.
تقویت اقتصاد هنر با راه‌اندازی گذر فرهنگ‌وهنر در مشهد
معاون وزیر ارشاد:

تقویت اقتصاد هنر با راه‌اندازی گذر فرهنگ‌وهنر در مشهد

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راه‌اندازی گذر فرهنگ و هنر در یکی از مجتمع‌های تجاری مشهد ابتکار جدید و جالبی در مسیر تقویت اقتصاد هنر و ایجاد بازار فروش برای تولیدات هنری است.
پیاده راه سازی محور شهریار/پهنه رودکی
گزارش تصویری؛

پیاده راه سازی محور شهریار/پهنه رودکی

شهردار منطقه 11 تهران از آغاز فاز دوم احیای پهنه رودکی با اجرای طرح "سنگ فرش پیاده راه شهریار"که از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران و با مشارکت شهرداری منطقه 11 در دست اجراست؛ خبر داد.
قدردانی از تصویب دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن های فرهنگ، هنر و رسانه کشور
در نامه مشترک وزرای کار، فرهنگ و ارشاد اسلامی به رییس جمهور ؛

قدردانی از تصویب دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن های فرهنگ، هنر و رسانه کشور

وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه ای مشترک به رییس جمهوری از تصویب دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن های فرهنگ، هنر و رسانه کشور» از سوی هیئت وزیران قدردانی کردند.
ضرورت راه اندازی ستاد عالی جشن های مذهبی ملی و انقلابی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

ضرورت راه اندازی ستاد عالی جشن های مذهبی ملی و انقلابی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با اعضای ستاد عالی جشن های بهار مهربانی با تاکید بر اینکه راه انداری ستاد عالی جشن های مذهبی، ملی و انقلابی ضروری است، گفت: در شادکامی های اجتماعی نتوانسته ایم فرصت های مناسبی ایجاد کنیم.
توجه به خواسته‌های متولدین ۸۰ از اولویت‌های فرهنگی کشور است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

توجه به خواسته‌های متولدین ۸۰ از اولویت‌های فرهنگی کشور است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ورود دهه هشتادی‌ها به دانشگاه‌ها از مهر ماه سال جاری، اظهار کرد: این 18 ساله‌ها ظرفیت‌های فرهنگی متنوع و خواسته‌های فرهنگی متفاوتی دارند و هر کدام دارای سبک زندگی اجتماعی منحصر به فرد و متفاوتی هستند؛ توجه به این نسل بسیار مهم است و باید به خواسته‌ها و نیازهای فرهنگی آنها توجه کنیم.
جزئیات گفت وگوی اجتماعی دولت
احمد میدری:

جزئیات گفت وگوی اجتماعی دولت

هدف گفت وگوی اجتماعی ترمیم رابطه دولت و مردم است - دولت می‌خواهد با بدنه نظام اجتماعی ارتباط متفاوتی داشته باشد.
پیگیری تأکید رهبری و زمینه‌سازی برای یک تغییر
یک تیر و دو نشان وزیر ارشاد!

پیگیری تأکید رهبری و زمینه‌سازی برای یک تغییر

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی را که کم‌تر از ۱۳ ماه قبل به مدیرکلی فرهنگ و ارشاد مازندران منصوب کرده بود، با معرفی عباس زارع به عنوان جایگزین شالویی در این استان شمالی، شالویی را به عنوان مشاور خود در امور پاسداشت زبان فارسی منصوب کرد.
جلوگیری از ساختمان‌سازی‌های عریض و طویل با نام و نشان‌های فرهنگی
کلانتری مطرح کرد؛

جلوگیری از ساختمان‌سازی‌های عریض و طویل با نام و نشان‌های فرهنگی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: از ستادسازی‌ها و ساختمان‌سازی‌های عریض و طویل با نام و نشان‌های فرهنگی جلوگیری شود.حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در این دیدار با تأکید بر اینکه فرهنگ و مسائل پیچیده و گوناگون پیرامون آن همواره از موضوعات و مسائل بسیار مهم و حیاتی میهن اسلامی است.
فلسفه باشگاه مشت‌زنی است
مهارت باختن؛

فلسفه باشگاه مشت‌زنی است

تاحالا دعوا کرده‌اید؟ آن‌قدر که زیر مشت‌ولگد کسی کشته شوید؟ لابد نه، چون زنده‌اید و دارید این متن را می‌خوانید. دعوای فلسفی چه؟ در مناظره‌ای فلسفی طوری شکست خورده‌اید که تلخیِ شکست را زیر زبانتان حس کنید؟ اگر این شکست را نچشیده‌اید، بد به حالتان. چون، در این صورت، اصلاً نمی‌دانید فلسفه چیست. سقراط می‌گفت فلسفه مشق مرگ است. اما اگر در گفت‌وگویی فلسفی آنچنان ببازید که چیزی برای گفتن نداشته باشید، آن وقت اعتراف می‌کنید که فلسفه نه مشق مرگ، که خودِ مرگ است.
داستان موزه ایران درودی به سرانجام رسید
ایران درودی موزه‌اش را می‌بیند؛

داستان موزه ایران درودی به سرانجام رسید

سرانجام پس از گذشت نزدیک به سه سال و پشت سر گذاشتن کش و قوس‌های فراوان، قرار است روز جمعه (۲۷ اردیبشهت ماه) از سند واگذاری زمین موزه ایران درودی رونمایی و پروژه عمرانی ساخت موزه آغاز شود.
پیروزی فکر بر عصبانیت
یادداشت دکتر سریع القلم؛

پیروزی فکر بر عصبانیت

نزاعِ میان کشورها و افراد ضرورتاً مذموم نیست. آنچه اهمیت دارد اینکه کشوری یا فردی به جمع بندی برسد که باید نزاع کند یا تعامل، کنار بیاید یا حتی عقب نشینی، می تواند سرنوشت ساز باشد. پرسیده میشود: مصداق مناسبی برای این موضوع چیست؟ پاسخ چین و شخص چوئن لای است. بعضی تصور می کنند معمارِ چینِ نوین دنگ شائو پینگ است. در حالی که مطالعۀ دقیق ترِ تاریخِ معاصرِ چین مشخص می کند که فکر، شخصیت و عملکرد چوئن لای از ۱۹۴۹ (زمانِ پیروزی انقلاب چین) تا ۱۹۷۶ (زمانِ مرگ او) به مدتِ ۲۷ سال نه تنها مسیرِ اقتصادی و سیاسی چین را تغییر داد بلکه با موقعیتِ فعلی چین، مسیرِ تحولات جهانی را رقم زد.
آثار برگزیده فرهنگ در سال ۹۷
سال ۱۳۹۷ به ایستگاه آخر رسید؛

آثار برگزیده فرهنگ در سال ۹۷

سال ۱۳۹۷ به ایستگاه آخر رسید و شمارش معکوس برای رسیدن بهار آغاز شده است. امسال هم به روال سال‌های گذشته بسیاری از رسانه‌ها عملکرد حوزه‌های مختلف را بررسی کردند و روی دستاوردها ذره‌بین گذاشتند.در بخش فرهنگی نیز بسیاری از رسانه‌ها نظرسنجی برگزار کردند و نتیجه‌اش را منتشر کردند تا هم به واکاوی بازار فرهنگ بپردازند و هم آثار قابل تامل در یک بازه زمانی یک ساله را به مخاطبان خود معرفی کنند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین