site traffic analytics فرهنگ و هنر - ادبيات و نشر
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مافیای پخش کتاب
فرزین سوری، فعال حوزه کتاب:

مافیای پخش کتاب

«یکی از بزرگ‌ترین مافیاهای کتاب، نه مافیای کاغذ و جوهر و چسب، که مافیای پخش کتابه که اولاً با روش‌های قرون وسطایی اداره می‌شه و باعث می‌شه قیمت کتاب به ترتیب غیر منطقی بالا بره دوماً دقیقاً مثل یه خانواده‌ی مافیایی ایتالیایی اداره می‌شه و تعیین می‌کنه چه کتابایی کجا دیده بشند.
مدیر نشر چشمه:

باید کتاب نادر فتوره چی را بررسی کرد

بهرنگ کیائیان می‌گوید چند اشتباه در کتاب‌ها به ویژه در حوزه‌ی علوم انسانی طبیعی است و بازترجمه‎های برای همین صورت می‎گیرد تا ترجمه‎ها صحیح و صحیح‎تر شوند، باید کتاب نادر فتوره چی را بررسی کرد تا ببینیم اشتباه‎‎ها به چه میزان است و بعد تصمیم گرفت.
تعیین فرمول‌ برای قیمت‌گذاری کتاب، کیفیت را از بین می برد
هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران؛

تعیین فرمول‌ برای قیمت‌گذاری کتاب، کیفیت را از بین می برد

به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، تعیین فرمول برای قیمت گذاری کتاب، کیفیت آن را از بین می‌برد، زیرا می‌گویند عددی به‌عنوان قیمت کتاب تعیین شده است و برای رسیدن به آن، از ویرستاری، نمونه‌خوانی و … چشم‌پوشی می‌شود. نوسانات قیمت کاغذ، بازار کتاب را دچار دگرگونی بسیار کرده است
زنان ایرانی این بازار را قبضه کرده‌اند
رمان های پر طرفدار؛

زنان ایرانی این بازار را قبضه کرده‌اند

اگر از آن دسته افرادی هستید که به محض ورود به کتاب‌فروشی به سراغ قفسه رمان‌های ایرانی می‌روند، حتماً متوجه شده‌اید که این روزها رمان‌هایی روی بورس هستند که تقریباً بیشترشان را نویسنده‌های خانم به نگارش درآورده‌اند.
روشنفکری یا ادای روشنفکری؟
محمود دولت‌آبادی:

روشنفکری یا ادای روشنفکری؟

یادداشت محمود دولت‌آبادی به عنوان میدان‌دار عرصه روشنفکری در ستایش مقام شهید قاسم سلیمانی با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو بود و این سوال را ایجاد کرد که آیا دولت‌آبادی به‌عنوان یک روشنفکر باید در چنین برهه‌ای سکوت می‌کرد یا به بیان دیدگاه‌های سیاسی خود از اتفاقات کشور و منطقه می‌پرداخت.
توصیف سردار سلیمانی در یادداشت محمود دولت‌آبادی
چه سازم به خاری که در دل نشیند؛

توصیف سردار سلیمانی در یادداشت محمود دولت‌آبادی

ایران بار دیگر یکی از فرزندان شایسته خود را با دریغ تمام، از دست داد. شخصیتی که سدّی سترگ در برابر خون‌آشامان داعش برآورد و مرز‌های کشور ما را از نکبت حضور آنان ایمن داشت.
ناشران نگران کاغذ نباشند/ علیه وزارت ارشاد فرافکنی می‌شود
کارگروه تخصیص کاغذ کتاب؛

ناشران نگران کاغذ نباشند/ علیه وزارت ارشاد فرافکنی می‌شود

در نشست کارگروه تخصیص کاغذ کتاب گفته شد، تا تیرماه سال آینده کاغذ داریم و ناشران نگران تامین کاغذ برای نمایشگاه نباشند و کاغذ به صورت آزاد نخرند. همچنین در این نشست از احتمال کاهش قیمت کاغذ هم سخنانی بیان شد.
سردسته کاغذفروشان ممنوع الخروج شد
ممنوع الخروج شدن سردسته کاغذفروشان؛

سردسته کاغذفروشان ممنوع الخروج شد

سخنگوی سازمان تعزیرات: این افراد با مهر و سربرگ حدود ۴۰ نشریه، کاغذ به نرخ دولتی می گرفتند و با قیمت آزاد می فروختند.
ادبیات ما نگاهبان هویت ایرانی است
صالحی:

ادبیات ما نگاهبان هویت ایرانی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اعلام اسامی هیات علمی و داوران جایزه ادبی جلال آل احمد از سوی دبیرخانه این جشنواره، گفت: این جایزه در فرایند فعالیت های خود با رویکرد شفاف سازی، اعتماد سازی را ارتقا می دهد.
شوک‌بزرگ کاغذی در انتظار بازار کتاب
خاک خوردن ۲۰ هزار تن کاغذ نشر؛

شوک‌بزرگ کاغذی در انتظار بازار کتاب

بیش از ۲۰ هزار تن کاغذ مورد استفاده برای ناشران با وجود تامین ارز از سوی واردکنندگان در گمرک بدون ترخیص باقی مانده است؛ اقدامی که یک شک بزرگ برای بازار کتاب را در آینده نزدیک همراه دارد.
مهم‌ترین آثار نویسندگان ادبیات جهان در تبعید
آثار برجسته ادبیات جهان؛

مهم‌ترین آثار نویسندگان ادبیات جهان در تبعید

برخی از مهم‌ترین آثار ادبیات جهان حاصل تخیل و ادراک نویسنده‌هایی است که یا شخصا زندگی در تبعید را انتخاب کردند و یا به اجبار دور از زدگاه‌شان دست به قلم بردند.
کتاب‌های کمک درسی صدرنشین آمار نشر
آمار کتاب‌های منتشر شده در هفت ماه نخست سال ۹۸‌؛

کتاب‌های کمک درسی صدرنشین آمار نشر

شرایطی که تحت تأثیر گرانی‌های ناشی از تحریم بر فعالیت‌های حوزه نشر سایه انداخته منجر به بروز مشکلاتی در این بخش از فرهنگ‌مان شده است؛
وضعیت یک بام و دوهوای صنعت نشر
هجو لغو!

وضعیت یک بام و دوهوای صنعت نشر

«برای من این سؤال مطرح است که بعد از ۴ بار تجدید چاپ، یک کتاب چگونه می‌تواند لغو مجوز شود؟» این سوالی است که مدیر فروش انتشارات مروارید در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها در ارتباط با ماجرای لغو مجوز یکی از کتاب‌های نویسنده زردنویس ترکیه‌ای در داخل ایران، گفته است.
خصوصی‌سازیِ سانسور
عمل به وعدهِ حسن روحاني؛

خصوصی‌سازیِ سانسور

او در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری وعده‌هایی در حوزه فرهنگ مطرح کرد، از جمله اینکه سانسور را بردارد یا دست‌کم آن را به اهلش بسپارد.
جنجالی تازه برای پیتر هاندکه
حاشیه های نوبل ادبیات؛

جنجالی تازه برای پیتر هاندکه

در حالی که از زمان اهدای نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به پیتر هاندکه این عمل با اعتراض روبه رو شده، اکنون پیدا شدن پاسپورت یوگسلاو او، این آتش را شعله‌ورتر کرده است.در آن زمان، هاندکه برای برخی از کتاب‌هایش که نسل کشی مسلمانان بوسنیایی توسط صرب‌ها را انکار کرده بود، مورد نقد واقع شده بود و پس از آن که آمریکا و ناتو در ۲۵ مارس اقدام به بمباران اهداف صرب‌ها کردند، هاندکه با سفر به بلگراد ارتباط خود را با کشور منزوی آن زمان قوی‌تر کرد و به دفاع از اسلوبودان میلشوویچ پرداخت. هاندکه گفته بود: «اگر جنایتکاران ناتو بمباران کنند، جای من در صربستان خوهد بود.»
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین