site traffic analytics فرهنگ و هنر - آداب و رسوم، مراسم،مناسک
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گاوبازی در کلمبیا
بازی با جان!

گاوبازی در کلمبیا

مسابقات گاوبازی در کلمبیا یکی از بدترین مسابقات بین گاوهای وحشی و انسان هاست که همیشه تلفات زیادی به همراه داشته است.
عروسی «پیرشالیار»
آئین های سنتی؛

عروسی «پیرشالیار»

عروسی پیرشالیار یکی از مراسم آئینی سنتی منطقه هورامان کردستان است، که هر ساله با آمدن فصل زمستان دراویش مناطق گرد هم جمع می شوند و جلوی خانه پیر شالیار به ذکر و سماع می پردازند.
جشن بزرگسالی ژاپنی‌ها
برگزاری روز سن؛

جشن بزرگسالی ژاپنی‌ها

ژاپنی‌ها ۲۰ سالگی را سن بزرگسالی می‌دانند و آن را جشن می‌گیرند. آن‌ها با پوشیدن لباس کیمونو که لباس سنتی و رنگارنگ شرق آسیا است در این جشن حاضر می‌شوند.
رسوم شب سال نوی میلادی در کشور‌های مختلف + تصاویر
از آویزان کردن پیاز تا بخت‌گشایی به وسیله خروس؛

رسوم شب سال نوی میلادی در کشور‌های مختلف + تصاویر

شب سال نوی میلادی صرفا با پرتاب توپ و آتش بازی همراه نیست. در فرهنگ‌های مختلف با سنت‌های متفاوتی به استقبال سال نو می‌روند که در این گزارش به تعدادی از غیرمعمول‌ترین آن‌ها در کشور‌های مختلف اشاره شده است.
قاتل «شب یلدا» را بشناسیم!
قاتل شب یلدا؛

قاتل «شب یلدا» را بشناسیم!

سنت‌ها به همین راحتی حذف می‌شود. کم کم یلدا، نوروز، چهارشنبه سوری و .... به پایان خود می‌رسند و زندگی ماشین حساب و کتاب‌دار جای تمام سنت‌ها را می‌گیرد.
آداب و رسوم شب چله را بیشتر بشناسید
شب یلدا؛

آداب و رسوم شب چله را بیشتر بشناسید

شب یلدا تاریخچه و آداب و رسوم مختلفی در شهرهای ایران دارد که در این گزارش به برخی از آنها پرداخته ایم.شب چله یکی از سنت های باستانی ما ایرانیان است که پس از گذشت چندین سال هنوز پابرجاست، اما علت جشن گرفتن شب یلدا را در این مقاله بخوانید.
«شب‌نشینی» چطور به خاطره‌ها پیوست؟
سنت های قدیمی؛

«شب‌نشینی» چطور به خاطره‌ها پیوست؟

در فرهنگ عامه و در شب‌های طولانی پاییز، جای یک سنت کاملاً ایرانی خالی است؛ سنتی که ما را یاد بزرگترها و در کنار آن، گرمای کرسی و تنقلات خاص آن روزها می‌اندازد و ابیات شاهنامه و قصه‌ها و مثل‌ها را برایمان تداعی می‌کند؛ سنتی به نام شب‌نشینی!
تعزیه نه هنر و نمایش بلکه مناسک است
فلسفه وجودی تعزیه؛

تعزیه نه هنر و نمایش بلکه مناسک است

در مناسک ما- به مثابۀ مخاطب- جزئی اصلی از آن به حساب می‌آییم. شبیه‌خوانان و تمامی اجزای تعزیه پیرامون ما گرد می‌آیند و به خدمت گرفته می‌شوند. اصالت از آن ماست و به نوعی ما صاحب عزا هستیم و حرمتی داریم. در اینجا جایگاه مخاطب بر پایۀ اندیشۀ شرقی معین شده و این با تفکر یونانی در مورد مخاطب و پس از گذار به دوره جدید یعنی عصر ظهور کسانی چون شکسپیر متفاوت است.
تكم‌گردانی؛ یادگاری از گذشتگان
مراسم نوروزی منطقه مراغه ؛

تكم‌گردانی؛ یادگاری از گذشتگان

تکم چی به اتفاق همراه خود (توربا چَكن/ توبره کش) وارد روستا شده و از یک سوی ده، شروع به اجرا مراسم می کرد. روستايیان و بچه‌ها دنبال آن‌ها به راه می‌افتادند وبه اتفاق کوچه به کوچه و منزل به‌منزل روستا را می گشتند. تکم‌چی در حالی که بز نمادين چوبین (تَکَه) را می‌رقصاند‌؛ صدا زنگوله و اصابت پاهای ثابت آن به سطح تخته همراه با سرودن اشعار دلنشین، حالت خاصی به نحوه اجرا این مراسم می‌داد.
چهارشنبه سوری دیروز و چهارشنبه سوزی امروز
آیین های نوروزی؛

چهارشنبه سوری دیروز و چهارشنبه سوزی امروز

هر ساله در آستانه ایام نوروز متاسفانه برخی از افراد با به کارگیری موادی که علاوه بر آلودگی صوتی ، خطرات جانی را نیز به همراه دارد خاطرات این شب را تیره می کنند.
شور و حال مردم در آستانه عید
شور و حال نوروز؛

شور و حال مردم در آستانه عید

چه دوست‌داشتني و زيبا بود، دوران كودكي كه مفاهيم و ارزش‌ها در بارِ عاطفي‌شان شكل مي‌گرفتند، و چه زيباتر بود نوروز كه به هنگام تحويلِ سال، با ضربه‌اي همچون ناقوسِ آسمان، به قلبِ ما راه مي‌يافت، تا پاك و پاكيزه، لباسِ عيد پوشيده، كنار سفره هفت‌سين نشسته، به سبزيِ سبزه و زلالي آب و آينه بنگريم و در لحظه‌ي مبارك تحويل سال به دعا و نيايش، رحمت الهي و عشق را براي عزيزانمان و ايران‌زمين طلب كنيم. انگار در نگاهِ گرم پدر و شيريني‌های خوشمزه مادر، دعاهايمان مستجاب مي‌شدند و بر سفره به شادي گسترده شام عيد، رحمت و بركت مي‌باراند.
چهارشنبه‌سوری سرمایه‌ و جشن مردمی است
آداب و رسوم نوروز؛

چهارشنبه‌سوری سرمایه‌ و جشن مردمی است

چهارشنبه‌سوری ازجمله آیین‌های پایان زمستان و‌ به پیشواز بهار رفتن است. کاری پس از خانه‌تکانی و پالایش و کاری پیش از نوروز و آرایش. شبی است که تیرگی و خستگی و آزردگی را به آتش می‌سپردند و با مهر آفتاب نوروز جامه نو بر تن می‌کردند. چنین گردهمایی خویشاوندی شبانه‌ای بیش از آنکه سوزاندن باشد سور و سات اجتماعی است.
چه کسانی به ولنتاین و کریسمس، بیش‌تر از نوروز اهمیت می‌دهند؟
فراموشی سنن ایرانی؛

چه کسانی به ولنتاین و کریسمس، بیش‌تر از نوروز اهمیت می‌دهند؟

عید نوروز، چند هزار سالی است که در میان ایرانیان قدمت دارد. با ظهور اسلام و ورودش به کشور نیز این آیین نه تنها رنگ نباخت، بلکه با صحه گذاشتنش توسط ائمه (ع) بیش از پیش قوت گرفت. به علت همزمانی ایام نوروز با آغاز بهار، روح نشاط و امید و طراوت در بین مردم ساری و جاری می‌شود. اما سالیانی است که با هجوم فرهنگ‌های بیگانه و از بین رفتن خرده‌فرهنگ‌های بومی، نوروز نسبت به سال‌های گذشته، کم‌رنگ‌تر شده است.
بازار در تب و تاب ماهی قرمز
آداب و رسوم نوروز؛

بازار در تب و تاب ماهی قرمز

یکی از میهمانان سفره هفت سین ماهی قرمزبوده که به عنوان نمادی از زندگی است. هر ساله در اسفند ماه فروش ماهی قرمز به منظور استفاده در سفره هفت سین شروع می شود و تا عید نوروز ادامه دارد.
آشنایی با مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان
دانستنی ها؛

آشنایی با مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان

واژه جشن در اوستایی یسن خوانده می‌شود. این واژه اوستایی به معنی ستایش و پرستش است. هدف از برگزاری جشن‌ها در ایران باستان، ایجاد روحیه اتحاد، تمرکزِ نیرو و نزدیکی افراد به هم بوده است.
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین