site traffic analytics فرهنگ و هنر - زبان و قومیت
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فارسی همان دَری است آقای اشرف غنی
سوءتفاهم نسبت «فارسی» و «دری»؛

فارسی همان دَری است آقای اشرف غنی

حرف‌هایی که رییس‌جمهور افغانستان به تازگی درباره زبان دَری و انحصار آن به آن کشور زده، از چند جهت مناقشه برانگیز شد. مناقشاتی که سرآخر گریبان خود او را گرفته است.
تفکیک زبان «فارسی» از«دری»
اشرف افغان، دنبال چیست؟

تفکیک زبان «فارسی» از«دری»

اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان: « افغانستان، مهد زبان دری است. ایران، پهلوی زبان بود. ما زبان و ادبیات دری را انکشاف دادیم. حالا به ما می‌گویند: ایران شرقی. ای برادر! دزدی هم حد دارد. حد دارد.»
ارتباط زبان و شناخت ؛

تاثیر جمله بندی زبان بر تفکر

ارتباط تنگاتنگ زبان و شناخت فراتر از بررسی هایی که تاکنون صورت گرفته است. تیم مطالعات میان رشته ای موسسه پژوهشی ماکس پلانگ آلمان در جدیدترین پژوهش خود، میزان تاثیر زبان مادری بر نحوه تفکر گویشوران و همچنین بر نحوه پردازش، ثبت و به یادآوری اطلاعات در مغز مورد آزمایش قرار داده است.
درنگی در «روز ملی شعر و ادب فارسی»
سالروز درگذشت شهریار؛

درنگی در «روز ملی شعر و ادب فارسی»

بیست‌وهفتم شهریور، سالروز درگذشت شهریار، شاعر بزرگ معاصر، سال‌هاست که به‌عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی انتخاب شده است. این تصمیم، با همت دکتر علی‌اصغر شعردوست، نماینده مردم تبریز در دوره ششم مجلس شورای اسلامی، و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته و چنین روزی در تقویم ایران ثبت شد.
برای واژگانی معادل می‌سازیم که همه‌گیر شده باشند
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی:

برای واژگانی معادل می‌سازیم که همه‌گیر شده باشند

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پاسخ به اقدام گهگاه دیرهنگام این نهاد برای وضع معادل فارسی لغات خارجی گفت: برای واژگانی معادل می‌سازیم که همه‌گیر و مردمی شوند؛ زیرا بعضی از این لغات اصلا وارد واژگان مردم عادی نمی‌شوند.
زبان فارسی، زبان صلح و دوستی است
رئیس بنیاد سعدی:

زبان فارسی، زبان صلح و دوستی است

حدادعادل خطاب به فارسی‌آموزان عنوان کرد: ارتباط خودتان را با بنیاد سعدی حفظ کنید و این رشته را قطع نکنید. مشکلات زبان فارسی خود را از ما بپرسید. شما باید استاد زبان فارسی در کشور خودتان شوید و این فرهنگ آشنایی را رشد دهید.
زبان ایلامی از زبان‌های پیوندی است نه هم‌ریشه و هم‌خانواده زبان عربی
منصور بزرگمهر:

زبان ایلامی از زبان‌های پیوندی است نه هم‌ریشه و هم‌خانواده زبان عربی

کارشناس واحد پژوهش پایگاه جهانی میراث فرهنگی شوش معتقد است: بررسی تمدن‌های کهن نیازمند ارائه منابع تراز اول و جدید به زبان‌های مختلف در حوزه‌ها و علوم مختلف است از این رو بیان موضوعات خاص مانند فرهنگ و زبان دوران ایران باستان نیازمند پژوهش‌های متعدد است.
هر 100روز 7زبان می‌میرد
انقراض زبان :

هر 100روز 7زبان می‌میرد

روی زمین، انسان‌های گوناگون، به زبان‌های متفاوتی صحبت می‌کنند:‌ حدود 7000 زبان! اما بسیاری از آن‌ها بازمانده‌های انگشت‌شماری دارند که با مرگ آن‌ها، ‌آن زبان هم برای همیشه محو خواهد شد، هر 14 روز،‌ یک زبان می‌میرد.
زبان فارسی در خطر است
رضا امیرخانی:

زبان فارسی در خطر است

چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های «کوتاه با داستان» با حضور رضا امیرخانی، سیروس همتی و علی فامیان، و به میزبانی سیدمهدی شجاعی عصر یکشنبه (ششم آبان‌ماه) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
کهن‌ترین ادبیات ایران پس از ورود اسلام؛

رسم‌الخط واحدی برای زبان لکی معرفی می‌شود‌

سرپرست گروه پژوهشی ثبت ملی زبان لکی با اشاره به اینکه این زبان کهن‌ترین ادبیات ایران پس از ورود اسلام را دارد، گفت: رسم‌الخط واحدی برای زبان لکی معرفی می‌شود.
زبان مادری و زبان رسمی
سوءتفاهمات زبانی؛

زبان مادری و زبان رسمی

زبان فارسی میراث مشترک همه مردم و اقوام ایرانی است و سهم اقوام ترک و کرد و بلوچ و...در این زباان و آثار ادبی آن اگر بیش‌تر از دیگران نباشد، قطعاً کم‌تر نیست.
به پیشواز روز جهانی زبان مادری زبان فارسی چه کم دارد؟
روز جهانی زبان مادری؛

به پیشواز روز جهانی زبان مادری زبان فارسی چه کم دارد؟

زبان مادری یا زبان اول زبانی است که کودک از بدو تولد در معرض فراگیری آن قرار می گیرد.کودکانی که در معرض بیش از یک زبان هستند کودکان دو زبانه یا چند زبانه تلقی می شوند. زبان مادری با سرزمین و کشور و زادگاه عجین است هر کشوری و هر منطقه ای و یا هر قومی زبان یا زبان ها و گویش های خاص خود را داراست که زبان مادری آن منطقه و سرزمین محسوب می شود.
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین