site traffic analytics فرهنگ و هنر - فرهنگ عامه
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کرونا؛ حقایق نگران‌کننده و مسئولیت ما
یادداشت محمد مساعد؛

کرونا؛ حقایق نگران‌کننده و مسئولیت ما

به نقل از دکتر محمد مولایی، برادر یکی از کسانی که بر اثر کرونا در قم فوت شده مطالبی را منتشر شده که نکات مهمی در خود دارد. این پزشک گفته تا یک هفته پس از بستری، از برادرش تست کرونا گرفته نشده بوده. او در این باره گفته: با اصرار من از برادرم تست گرفتند که پس از مرگش مشخص شد نتیجه آزمایش مثبت بوده و برادرم بر اثر کرونا فوت شده است.
مردم در عروسی چه آهنگ‌هایی گوش می‌دهند؟
فرهنگ عروسی‌های امروزی؛

مردم در عروسی چه آهنگ‌هایی گوش می‌دهند؟

از نحوه پوشش و آرایش سر و صورتش جوانی معتقد به نظر میرسد. او در حوالی میدان فروسی به پرسش‌هایم پاسخ می‌دهد: «در عروسی‌های ما خبری از رقص و ترانه نیست. مولودی می‌خوانند و دست می‌زنیم. مولودی‌های زیادی هست که می‌خوانند که بیشتر در مدح امامان است. مولودی‌های زیادی از مداحان بزرگ خوانده می‌شود. قسمت زنانه هم خانمی مداح می‌خواند که معمولا دف هم می‌زنند.
پرخاشگر و عجول شده‌ایم
گفت و گو با یک زبانشناس؛

پرخاشگر و عجول شده‌ایم

«فرهنگ» با «میراث فرهنگی» تفاوت دارد؛ اینکه ما نوروز هفت‌سین می‌چینیم یا اینکه تخت‌جمشید داریم و... اینها میراث فرهنگی ما است و ربطی به رفتارهای اجتماعی مردم ما ندارد. ما این میراث را داشته‌ایم. اما وقتی به رفتارهای اجتماعی امروز جامعه رجوع می‌کنیم، با فرهنگی تهاجمی مواجه می‌شویم که «دروغ» و «خشونت» در آن بسامد بالایی دارد.
صدای پای ابتذال فرهنگی بیخ گوش ما
نقدی بر وضعیت خودانتقادی؛

صدای پای ابتذال فرهنگی بیخ گوش ما

وضعیت فرهنگ عمومی کنونی از یک فرافکنی خشونت‌بار و مبتذل نشان دارد که علائمی از فاشیسم و ابتذال فرهنگی را به یاد می‌آورد.
سلفی عجیب با دیگ نذری!
قابل توجه خیلی ها؛

سلفی عجیب با دیگ نذری!

در حاشیه انتشار سلفی های متعدد توسط برخی چهره های شناخته شده در این ایام، محمدرضا میر شاه ولد این کارتون را با تیتر «قابل توجه خیلی ها» در اینستاگرامش منشترکرد.
از «بگم بگم»تا «استخر فرح در انتظارت»
فرهنگ عمومی در تسخیر سیاست؛

از «بگم بگم»تا «استخر فرح در انتظارت»

فرهنگ عمومی ایرانی‌ها با سیاست گره خورده است. این فقط نشانه‌هایی است برای نمایش این پیوند. آیا وضعیت تلفیق فرهنگ عمومی ایرانی‌ها با سیاست طبیعی است؟
چرا اهل نق‌زدن شده‌ایم؟
یک جامعه شناس:

چرا اهل نق‌زدن شده‌ایم؟

نکته دردآور این است که مردمان خسته ای هستیم و ناراضی، چرا ما با وجود اینکه این همه کار در دنیا می‌کنیم، حساب منطقه و غرب را رسیده‌ایم و رادیکالیسم را در منطقه نابود کرده ایم اما چرا خسته و ناراحتیم؟ چرا اینقدر نق می‌زنیم؟ آماده اتفاق هستیم؟ چرا از خودمان قدردان نیستیم؟ این سوال سیاسی نیست .
در مذمت حرف مفت
چرایی یاوه سرایی؛

در مذمت حرف مفت

ياوه يا حرف مفت (Bullshit) در روزگار ما بسيار خريدار پيدا كرده است و ياوه‌سرايي به يك مهارت يا حرفه بدل شده است. هري گوردون فرانكفورت (متولد ١٩٢٩) فيلسوف معاصر امريكايي در جستار كوچكي كه به صورت كتاب منتشر شده، به خوبي به اين نكته متذكر شده و كوشيده ماهيت، علل و مضرات حرف مفت را بيان كند. خوشبختانه اين كتاب با ترجمه خوب محسن كرمي به فارسي ترجمه شده و نشر كرگدن آن را منتشر كرده است.
فرهنگ عمومی در نگاه امام و رهبری
کنکاشی در فرهنگ؛

فرهنگ عمومی در نگاه امام و رهبری

فرهنگ عمومی که فعالیت های اندیشه ای و عادات اجتماعی، تاریخی، سیاسی و رفتارهای روزمره مردم را شکل می دهد، تأثیر مستقیم و غیرقابل انکاری در حرکت جامعه به سمت اهداف و آرمان های خود دارد.
خاله ها و عموهای تلویزیونی ایمنی جنسی را به کودکان آموزش دهند
نکته ای خطاب به سازمان صدا و سیما ؛

خاله ها و عموهای تلویزیونی ایمنی جنسی را به کودکان آموزش دهند

به دنبال انتشار خبر تجاوز و قتل دختربچه‌ای هفت ساله به نام «آتنا اصلانی» و یادآوری آنچه بر «ستایش» و دیگر کودکان جامعه‌مان گذشته بود، بار دیگر بحث لزوم آموزش‌های ایمنی جنسی به کودکان عنوان شد.
تفریحات در ایران، آنچه بود و آنچه ماند
اوقات فراغت مردم در تاریخ معاصر؛

تفریحات در ایران، آنچه بود و آنچه ماند

مفهوم و ارزش زمان در عصر حاضر با دنیای گذشته قابل قیاس نیست. وقت و ارزش آن، از انقلاب صنعتی به بعد بشدت مورد تأکید قرارگرفت.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین