site traffic analytics فرهنگ و هنر - خصوصیات،ارزش های فرهنگی
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پژوهشگر ادبیات چینی پاسخ داد؛

"خفاش، موش، سوسک، سگ، قورباغه"چگونه در رژیم‌ غذایی چینی‌ها قرار گرفت؟!

یک پژوهشگر ادبیات چینی در گفت‌وگویی به این پرسش پاسخ داد که چطور "خفاش، موش، سوسک، سگ، قورباغه" وارد رژیم‌ غذایی چینی‌ها شد؟! ظاهراً پای "ژاپنی‌ها" در این داستان در میان است!
توصیه های شهید سپهبد سلیمانی پیرامون تولیدات فرهنگی
با امضای حاج قاسم؛

توصیه های شهید سپهبد سلیمانی پیرامون تولیدات فرهنگی

احتمالا اغلب آن‌ها که از دور شخصیت حاج قاسم سلیمانی را می‌شناختند، تصور می‌کردند این سردار رشید اسلام و انقلاب، صرفا یک چهره نظامی بود، اما آسمانی شدن شهید حاج قاسم سلیمانی بهانه‌ای شد تا یک بار دیگر چهره او به عنوان شخصیتی چندوجهی و ارزشمند مورد بررسی رسانه‌ها قرار بگیرد؛
فرهنگ سه خطی ما!
کردار و رفتار ایرانیان در عصر حاضر؛

فرهنگ سه خطی ما!

مردمی که دنبالِ گلد کوییست و پنتاگون و شرکت ‌های هرمی مشابه می‌افتند ، یک جای کارِشان لنگ می‌زند . آن جای کار هم اسم‌اش « فرهنگِ شکیبایی » است .
آیا جاستین بیبر هم کودک کار است؟
از معدن زغال‌سنگ تا صفحۀ تلویزیون؛

آیا جاستین بیبر هم کودک کار است؟

یک قرن پیش، تقریباً همۀ کودکان از سال‌های ابتدایی زندگی مشغول کار می‌شدند. از کارگری در مزرعه تا شیفت‌های کاری طولانی در کارخانه و معدن. حالا که به آن دوران نگاه می‌کنیم با خودمان فکر می‌کنیم این حد از قساوت و بی‌رحمی چطور رایج شده بود؟ اما یک سوال: کودکان معصومی که هر روز در تلویزیون، صنعت موسیقی، مد یا کلیپ‌های اینستاگرامی می‌بینیم و آن‌ها هم مجبورند ساعت‌ها درگیر کار باشند، چه فرقی با آن بچه‌های صد سال پیش دارند؟
کار بابک تختی از مدال‌های پدرش باارزش‌تر بود
یادداشت عباس عبدی؛

کار بابک تختی از مدال‌های پدرش باارزش‌تر بود

اگر از بنده بپرسند بزرگ‌ترین افتخار و میراث تختی چیست باید گفت، بزرگ‌ترین میراث او چنین فرزندی است که حقیقت را قربانی منافع و دروغ نکرده است. هر چند خودش در تربیت او نقشی نداشت. به نظرم این اقدام بابک برای جامعه ایران کارسازتر و ارزشمندتر از مدال‌های مرحوم پدرش است.
چرا ابی و مهناز افشار به خاطر استاد جمشید مشایخی، مردم را شماتت می‌کنند؟
بخشی از خاطرات تصویری ما؛

چرا ابی و مهناز افشار به خاطر استاد جمشید مشایخی، مردم را شماتت می‌کنند؟

اساسا احساسی هستیم ما ملت. یکباره جو می‌گیردمان و احساسی می‌شویم. بی تردید جمشید مشایخی بخشی فراموش نشدنی از خاطره تصویری همه ماست. کسی که روی صحنه نقش‌های ماندگاری داشته و قاب تصویرش تا همیشه در یادهای‌مان ماندگار می‌ماند. اما آیا به دلیل فوتش باید همدیگر را شماتت کنیم که مثل چرا به ازای حرف قابل نقدش ، او را تقد کرده‌ایم؟
ادای احترام مردم شیراز به قربانیان سیل
«مهمان‌نوازی» را ثبت ملی کرده‌اید؟

ادای احترام مردم شیراز به قربانیان سیل

مهمان‌نوازی را همیشه جزو خصایص ایرانی‌ها می‌دانیم، خصلتی که در هر زمان و در هر مناسبت و جشنی و حتی حالا که گردشگری بابِ میل ایرانی‌ها و خارجی‌ها شده، نخست با آن به خود افتخار می‌کنیم، اما شاید باید مهمان‌نوازی در زمان بروز سختی‌ در زندگی مردم بیشتر مورد توجه قرار گیرد، به خصوص در جنوب و دیگر بخش‌های کشور که این روزها با سختی لحظه‌ها را می‌گذرانند.
باران آسمان و باران مهربانی مردم ایران
نوروز ۹۸ و دو باران؛

باران آسمان و باران مهربانی مردم ایران

بهار ۹۸ آمد و با خود باران آورد. باران های پرحجم و شدید. و باران سیل به راه انداخت. بخشی از جاری شدن سیل و خرابی های آن، طبیعی ست. و بخشی از آن را ما انسان ها بوجود آورده ایم. با مدیریت های خودانگار و غلط و خودکامه. ما بوجود آورده ایم که سال هاست به خانه و حریم طبیعت و به مادر زمین دست درازی می کنیم. از بس که زیاده خواهیم و سیری ناپذیر از داشتن. انگار که یک شعبه از چاه ویل را در شهوت خواستن های خود تجلی داده ایم.
شیرازی ها مسئولین و سلبریتی ها را غافلگیر کردند
نگاهی به مهمان نوازی مردم شیراز؛

شیرازی ها مسئولین و سلبریتی ها را غافلگیر کردند

شهروندان شیرازی در واقعه سیل دروازه قرآن و منطقه سعدی نه تنها در کمک رسانی سلبریتی ها را غافلگیر کردند بلکه گامی پیش از مسئولان مدیریت شهری برداشتند و پیشگام یاری به سیل زدگان شدند.از سویی حس نوع دوستی و میهمان نوازی شهروندان شیرازی در دقایق نخستین واقعه هنگامی بیشتر جلوه گر شد که مسئول نیک اندیش هتل شیراز که اتفاقاً بیشتر تصاویر ویدئویی اولیه حادثه از پنجره‌های آن ثبت و نشر شد با سخاوتمندی درهای لابی هتل را به روی مردمی که از سیل به دنبال پناهی بودند باز گشود تا با غذای گرم، پتو، حوله، نوشیدنی‌های گرم و آنچه نیاز داشتند از این میهمانان پذیرایی کند و این نیک اندیشی ها به اینجا پایان نیافت و در مسیر هرجا که رستوران و اقامتگاه دیگری بود دستگیر سیل زدگان شدند.
سواد شوخ‌طبعی نداریم
یک روانشناس:

سواد شوخ‌طبعی نداریم

جلال مرادی : ما ایرانی‌ها طنز فرح‌بخش نداریم و بیشتر از طنز برای بیان دغدغه‌ها و ناکامی‌ها استفاده می‌کنیم.
نگذاریم «داعش» را بدزدند!
رشادت هایی که فراموش شد؛

نگذاریم «داعش» را بدزدند!

جای تاسف دارد که هنوز هم ابعاد بسیاری از جنایات وحشیانه داعش و مظلومیت و رشادت رزمندگان جبهه مقاومت برای مردم ما و حتی مردم جهان روشن نشده است.چرا؟! چون هنوز در بعد رسانه و هنر، آثار قابل توجه و در مقیاس مخاطب جهانی تولید نشده است.داعش افول کرده است و همه ما به راحتی، همه چیز را فراموش کرده ایم! گویی خوابی بود تلخ، که به پایانی خوش رسید و باید فراموش کرد!
تعیین یک روز ملی به نام قومیت‌ها یعنی ارج نهادن به فرهنگ اصیل ایرانی
یک نماینده کرد مجلس پیشنهاد داد؛

تعیین یک روز ملی به نام قومیت‌ها یعنی ارج نهادن به فرهنگ اصیل ایرانی

یک نماینده روحانی کردِ مجلس گفت: تعیین یک روز ملی در تقویم سالانه کشور به نام قومیت‌ها یا لباس‌های محلی حاوی این پیام به اقوام و قومیت‌های مختلف داخلی و گردشگران خارجی است که ما ایرانیان برای آداب، سنن و فرهنگ اصیل و کهن خود اهمیت قائلیم و خواهان شناساندن آن به مردم جهان هستیم.
دلایل نام گذاری «محمد کوروش» و «محمد داریوش» از نگاه دو کارشناس
برقراری تعادل میان ملیت و دین؛

دلایل نام گذاری «محمد کوروش» و «محمد داریوش» از نگاه دو کارشناس

چندی پیش سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرده بود که لیستی به عنوان اسامی ممنوعه وجود ندارد و در حال حاضر اسم هایی مانند «محمد کوروش» و «محمد داریوش» مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از پژوهشگران حوزه علوم اجتماعی معتقد است که اگرچه این نوع اسامی نامأنوس هستند و ممکن است عمر کوتاهی داشته باشند اما مورد علاقه مردمی هستند که رویکرد مذهبی و ملی را توأمان دارند و نه تنها تلفیق یک اسم مذهبی و ایرانی با یکدیگر منافاتی ندارد بلکه اتفاق میمونی است.
ترویج استفاده از لباس‌های سنتی عناصر هویتی اقوام را بازمی‌گرداند
ابتکار:

ترویج استفاده از لباس‌های سنتی عناصر هویتی اقوام را بازمی‌گرداند

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به طرح ویژه‌ای در راستای حمایت از لباس‌های سنتی در سطح ملی و سعی معاونت برای ترویج آن در استان‌هایی که زمینه برای این کار وجود دارد، گفت: سعی داریم این طرح را ترویج دهیم و افراد را تشویق کنیم تا از لباس‌های محلی و سنتی حتی در محیط‌های کاری استفاده کنند تا بتوانیم عناصر هویتی اقوام را بازگردانیم.
چادر در سوئیس، موازی کاری در ایران/ فقدان معناسازی در حوزه حجاب
به مناسبت روزحجاب و عفاف؛

چادر در سوئیس، موازی کاری در ایران/ فقدان معناسازی در حوزه حجاب

اوضاع مغشوش مد و لباس و عفاف و حجاب در جامعه مدتی است که سیاست‌های مدیریت فرهنگی کشور را به چالشی جدی فرا خوانده؛ سیاست‌هایی که بواسطه موازی‌کاری و یک بام و دو هوا بودن‌ها تضعیف می‌شوند.
صدور مجوز حضور کارمندان با لباس محلی در محیط کار
در جهت ایجاد نشاط و پویایی جامعه ؛

صدور مجوز حضور کارمندان با لباس محلی در محیط کار

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه در لباس‌ها و پوشش مردم به‌ویژه جوانان باید نشانه‌ای از فرهنگ ملی و هویت ایرانی وجود داشته باشد، گفت: پوشیدن لباس‌های سنتی و اقوام مختلف توسط جوانان باعث نشاط و پویایی جامعه خواهد شد.
تحلیل عباس عبدی از اسامی کودکان تهرانی
تحول نام‌گذاري كودكان تهراني؛

تحلیل عباس عبدی از اسامی کودکان تهرانی

عباس عبدی: يكي اينكه تعداد استفاده از اسامي مذهبي كاهش مي‌يابد، از‌سوي‌ديگر خلوص مذهبی این نام‌ها از طریق تركيب با اسامي ديگر رقيق مي‌شود. درحال‌حاضر ما هيچ نشانه و موردي را نمي‌توانيم پيدا كنيم كه اين خصوصيات نظیر تنوع‌طلبی، زیبایی‌شناسی، غیرمذهبی‌شدن و‌گرایش به خنثی‌شدن و ملی‌شدن و خوانش ساده در زبان‌های دیگر تغيير كند و روندي خلاف آن را در‌ پي داشته باشد.
نخل ها ایستاده می میرند
مهم نیست ریشه ات درخاک است؛

نخل ها ایستاده می میرند

ﺩﺭﺧﺖ ﻧﺨﻞ ﺩﺭﺧﺖ ﻋﺠﯿﺒﯽ ﺍﺳﺖ، وقتی نخلی را می خواهند قطع کنند می گویند بکُشش ﺟﻨﻮﺑﯽ ﻫﺎ بیشتر می دانند ﮐﻪ ﭼﻪ می گویم... ﺗﻮ ﮔﻮﯾﯽ ﺍﯾﻦ ﺩﺭﺧﺖ، ﻧﺒﺎﺕ ﻧﯿﺴﺖ... ﭼﯿﺰﯼ ﺷﺒﯿﻪ ﺑﻪ ﺁﺩﻣﯿﺰﺍﺩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﯽ ﺟﻬﺖ ﻧﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﻭﺍﺣﺪ ﺷﻤﺎﺭﺵ ﺁﻥ همچون ﺁﺩﻣﯿﺎﻥ، ﻧﻔﺮ ﺍﺳﺖ...
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین