site traffic analytics نظامی،انتظامی،امنیتی، ارزشی - دفاع مقدس
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روزی برای قربانیان بمباران شیمیایی سردشت
نماد مظلومیت ملت ایران؛

روزی برای قربانیان بمباران شیمیایی سردشت

سردشت اولین شهر قربانی فاجعه شیمیایی، فقط نماد مظلومیت ملت ایران نیست؛ نماد برخورد دوگانه مجامع بین‌المللی در جهت تامین منافع ابرقدرت‌ها و مستکبران نیز است.
روایت غربی‌ها از عملیات «محرم»
جنگ با عراق؛

روایت غربی‌ها از عملیات «محرم»

پس از عملیات موفقیت‌آمیز محرم، شورای امنیت هم خطر عظیم را احساس می‌کند و برای پیشگیری به فکر چاره می‌افتد و در این باره قطعنامه ۵۴۰ را درباره جنگ عراق علیه ایران تصویب می‌کند.
شهر سقوط کرد اما ایمان رزمندگان هرگز
سالروز سقوط خرمشهر؛

شهر سقوط کرد اما ایمان رزمندگان هرگز

۳۴ روز از مقاومت بی‌امان مدافعان خرمشهر گذشته است و اکنون نیروهای بعثی عراق به ۳۰ متری مسجد جامعه خرمشهر رسیده‌اند. در این شرایط است که فرمان تخلیه خرمشهر صادر شد و عملا این شهر سقوط کرد.
عملیات فروغ جاویدان با تحریک اسرائیل انجام شد
مختاری:

عملیات فروغ جاویدان با تحریک اسرائیل انجام شد

مجید مختاری پژوهشگر تاریخ جنگ معتقد است که اسرائیل عامل اصلی انتقال سازمان مجاهدین خلق به عراق و همکاری با صدام بود. او البته هدف از حضور سازمان در عراق را تنها همکاری با صدام نمی‌داند، بلکه برنامه سازمان را به دست گرفتن قدرت در ایران می‌داند.
گزارشی از یک واقعه شیمیایی در سومار
بمباران شیمیایی؛

گزارشی از یک واقعه شیمیایی در سومار

در روز شانزده مهر ۱۳۶۶، حمله هواپیماهای عراقی به مراکز تجمع نیروها و انبارهای مهمات در منطقه سومار و بمباران شیمیایی این منطقه ۱۰۰ شهید و ۱۳۵۰ مجروح بر جای گذاشت.
نمایشگاه نبوغ فرماندهان مجاهد
خاطرات منتشرنشده شهید غلامی؛

نمایشگاه نبوغ فرماندهان مجاهد

سردار احمد غلامی از مؤسسان لشکر 10 سیدالشهدا(ع) بود. او قبل از دوران دفاع مقدس در کردستان و غرب کشورفعال بود. وقتی جنگ تحمیلی آغاز شد در عملیات‌های مختلف حضور یافت و از فرماندهان حاضر در عملیات‌های فتح المبین و بیت‌المقدس بود. غلامی بعد‌ها تیپ 110 خاتم الانبیا را راه‌اندازی کرد و فرمانده این تیپ شد. وی پس از پایان دوران دفاع مقدس و شروع جنگ سوریه از مستشاران زبده نظامی بود که برای دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به سوریه رفت و درجریان مقابله با تکفیری ها از ناحیه سر مجروح و به کما رفت و پس از مدتی درشهریورماه سال 95 به شهادت رسید. قبل از شهادت خاطرات وی ضبط وبرای انتشار آماده شده است.متن زیر بخشی از خاطرات وی از حوادث کردستان و روزهای اول جنگ است که متن کامل آن به زودی انتشار خواهد یافت.
ارتش از زمین، هوا و دریای ایران چگونه در جنگ ۸ ساله پاسداری کرد؟
خاطرات خواندنی از دفاع مقدس؛

ارتش از زمین، هوا و دریای ایران چگونه در جنگ ۸ ساله پاسداری کرد؟

در گپ و گفت با سه امیر بازنشسته ارتش، امیر بختیاری از عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر گفت و امیر اخگر هم از عملیات‌های نیروی دریایی ارتش گفت که تنها ۶۷ روز پس از آغاز جنگ، صادرات نفت عراق را قطع کرده بود. امیر رمضانی هم خاطراتش در پایگاه هوایی دزفول و شهید بابایی را روایت کرد. دفاع مقدس صفحات ورق نزده و نخوانده زیادی دارد، در این میان شاید ارتشی‌هاناگفته‌هایشان بیشتر باشد،به‌ویژه آنکهنیروی هوایی و دریایی ارتش در زمان جنگ فعال بود و عملیات‌های گسترده‌ زیادی داشت.در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین با سه امیر بازنشسته ارتش،درباره خاطراتشان از دفاع مقدس و حضورشان در عملیات‌ مهم ارتش در دوران جنگ به گفتگو نشستیم.
شهدای دفاع مقدس، قهرمان‌های هالیوود نیستند
تصویر واقعی از جبهه نبرد ایران و عراق به مردم ؛

شهدای دفاع مقدس، قهرمان‌های هالیوود نیستند

سال‌ها بود که هر فیلمی از دفاع مقدس ساخته می‌شد دو ویژگی مهم داشت. فرازمینی بودن تمام رزمندگان ایران و خنگ بودن همه عراقی‌ها. بعد از گذشت از این فاز وارد طنز جنگ شدیم.هنوز تصویر واقعی از جبهه نبرد ایران و عراق به مردم داده نشده است به ویژه برای آنهایی که جنگ را ندیده‌اند و بعد از دهه 60 به دنیا آمده‌اند.
عکس یادگاری«یاران جهان‌آرا»در کنارعکس خودبا این شهید
رزمندگان در عکسی از دوران دفاع مقدس در کنار شهید جهان آرا؛

عکس یادگاری«یاران جهان‌آرا»در کنارعکس خودبا این شهید

تعدادی از رزمندگان که در عکسی از دوران دفاع مقدس در کنار شهید جهان‌آرا حضور داشتند، در کنار تصویر خود در بنری ۳۸ متری با‌ عنوان«یاران جهان‌آرا»، عکس یادگاری گرفتند.
سال ناکامی آمریکا در نمایش مذاکره
روزشمار دو هزار و هشتصد و هشتاد و نه روز دفاع مقدس را بررسی کرد؛

سال ناکامی آمریکا در نمایش مذاکره

وقتی صدام‌حسین بعدازظهر 31 شهریور 59 با بمباران فرودگاه‌ تهران رسما شیپور جنگ را نواخت کمتر کسی گمان می‌کرد جمهوری اسلامی توان مقابله را داشته باشد.
روحانی گفت به درد دوران صلح نمی خوری !
روایت «رفیق دوست» از ادامه جنگ بعد از خرمشهر؛

روحانی گفت به درد دوران صلح نمی خوری !

«محسن رفیق دوست» اولین و آخرین وزیر سپاه پاسداران سال گذشته در گفت‌گویی از روزهای جنگ و ستاد فرماندهی آن گفت. وی در بخشی از این گفت‌وگو به موضوع ادامه جنگ پس از آزادی خرمشهر پرداخته بود.
رضایی مخالف ادامه جنگ بود یا شمخانی؟
روایت یکی از معاونان سیاسی سابق سپاه از ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر؛

رضایی مخالف ادامه جنگ بود یا شمخانی؟

محمد عزلتی‌مقدم، از معاونان سابق اداره سیاسی سپاه، می‌گوید که محسن رضایی مخالف پایان جنگ بعد از فتح خرمشهر بوده است. این در حالی است که رضایی سه سال قبل ادعایی خلاف این را مطرح کرده و مدعی شده بود مخالف ادامه جنگ بعد از آن مقطع بوده است. او در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: «بعد از خرمشهر باید جنگ را متوقف می‌کردیم و وارد خاک عراق نمی‌شدیم... اگر دوباره برگردیم بر سر مرز خرمشهر و بصره حتما می‌گویم که باید فرصت داد. چون اگر این کار را می‌کردیم از بُعد سیاسی می‌توانستیم اکنون به آن استناد کنیم.»
ترویج تفکر بسیجی، راه ساختن آینده ای بهتر
به بهانه هفته دفاع مقدس؛

ترویج تفکر بسیجی، راه ساختن آینده ای بهتر

اگرچه جنگ تحمیلی سال هاست به پایان رسیده؛ اما بدون هیچ شک و تردیدی می توان گفت که این دوران، یکی از طلایی ترین بخش های تاریخ این سرزمین است، چرا که بسیاری از داشته ها و تجربیات ناب کشور در این هشت سال شکل گرفته است.
روایتی از هلاکت «داماد صدام» به دست رزمندگان
سردار یزدی مطرح کرد؛

روایتی از هلاکت «داماد صدام» به دست رزمندگان

«صدام معتقد بود ما مهران را نمی‌توانیم پس بگیریم برای همین داماد خودش را به آنجا فرستاد، فرماندهی تیپ را به او داد و فکرش را هم نمی‌کرد که به دست رزمندگان ما به هلاکت برسد». سردار یزدی از جمله فرماندهانی است که خاطراتش درباره دفاع مقدس را با حس و حال خاصی روایت می‌کند؛ این فرمانده دوران دفاع مقدس که اینک مسئولیت سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ را دارد در مناطق غرب کشور از اوایل جنگ حضور داشته است.او می‌گوید: جوانان ما باید بدانند و بیاموزند که برای رسیدن به اهدافشان باید ایستادگی کنند. حتما جوانان ما در این دوره دیده‌اند که ما مورد تحریم، محاسبه یا بی‌مهری قرار گرفته‌ایم ولی این ایستادگی هم این اقدامات را نقش بر آب کرده و اجازه نداده است دشمنان، کشور و عزت مردم را از ما بگیرند.
ریشه تمام مقاومت‌ها در دفاع مقدس است
سردار حسن‌زاده:

ریشه تمام مقاومت‌ها در دفاع مقدس است

به مناسبت هفته دفاع مقدس قسمت پنجم برنامه گفت‌وگو محور «پلاک» با حضور سردار سرتیپ دوم پاسدار حسن حسن زاده فرمانده سپاه سیدالشهدا استان تهران و از رزمندگان دوران دفاع مقدس در سایت باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شد.برنامه «پلاک» یک گفت‌وگوی رو در روست که قرار است به روایت عملیات‌های مهم دوراندفاع مقدسو نکته‌های ناگفته آن دوران با حضور یک مهمان شاخص بپردازد.
اگر بازرگان و ابراهیم یزدی ۲۰۰ فروند موشک هارپون را تحویل ارتش می‌دادند، جنگ با عراق به هفت روز نمی‌رسید
ناخدا صمدی:

اگر بازرگان و ابراهیم یزدی ۲۰۰ فروند موشک هارپون را تحویل ارتش می‌دادند، جنگ با عراق به هفت روز نمی‌رسید

فرمانده گردان تکاوران نیروی دریایی بوشهر در دوران دفاع مقدس از تصمیم دولت موقت در پس فرستادن محموله موشک های هارپون انتقاد دارد و آن را تصمیم درستی در آن مقطع نمی داند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین