جمعیت سالمندان تا سال ۱۴۳۰ به بیش از ۲۶ درصد می‌رسد
وحید قبادی دانا عنوان کرد؛

جمعیت سالمندان تا سال ۱۴۳۰ به بیش از ۲۶ درصد می‌رسد

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:. اگر امروز جمعیت سالمندان ۱۰ درصد جامعه است در سال ۱۴۳۰ این جمعیت به بیش از ۲۶ درصد خواهد رسید. وحید قبادی دانا‌ (رئیس سازمان بهزیستی کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با سند ملی سالمندی گفت: این سند ملی به منظور ارتقای خدمات‌رسانی به سالمندان کشور و تحقق شعار «فرصت های برابر برای تمام سنین»، رونمایی می‌شود. تشکیل این سند با همکاری سازمان بهزیستی به عنوان متولی شورای ملی سالمندان، سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت به عنوان متولیان دیگر این حوزه نوشته شده است.
سالمندی زمانی برای آغاز دوباره زندگی
هفته ملی سالمندان؛

سالمندی زمانی برای آغاز دوباره زندگی

یک اکتبر، (نهم مهر ماه) روز جهانی سالمندان و یکی از روزهای هفته ملی سالمند در ایران است، کتاب‌های این هفته برای بزرگترهای جامعه و درباره آنها معرفی شده‌اند.
۲۲ درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند
مدیر کل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد:

۲۲ درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان اینکه ۲۲ درصد سالمندان کشور تحت پوشش این نهاد هستند، گفت: عمده مددجویان سالمند کمیته امداد در روستاها ساکن هستند و بیشترین خدماتی که دریافت می‌کنند کمک معیشت ماهانه و حمایت درمانی ‌است.
برای سالمندان چه کردید؟
یادداشت امیرمحمود حریرچی؛

برای سالمندان چه کردید؟

در حال حاضر که در هفته سالمندان به سر می‌بریم لازم می‌دانم به نکاتی اشاره کنم، میانگین طول عمر نقشه ای است که در جمعیت شناسی مطرح می‌شود و در آن جمعیت‌ها را بر اساس رده سنی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند که فاصله سنی آن‌ها با دسته قبل از خودشان 5 سال است. با میزان جمعیت و میزان مرگ و میر آن‌ها، میانگین طول عمر در جامعه را مشخص می‌کنند. فرضا اگر در جامعه ای میزان مرگ و میر اطفال زیاد باشد بر میانگین طول عمر در این جامعه نیز اثرگذار بوده و پایین است. این میانگین زمانی در کشور ما حدود 52 سال بود اما در حال حاضر به 72 سال رسیده است و یکی از دلایل آن هم این است که میزان مرگ و میر نوزادان، اطفال و رده های سنی بالاتر کاهش یافته است. فرضا در مورد زیر یکساله ها که در گذشته 137 در هزار بود امروزه با پوشش‌های سلامت و واکسیناسیون این عدد به زیر 12 در هزار رسیده است. یعنی در گذشته از هر هزار نوزاد که متولد میشدند حدود 137 نفر آن‌ها قبل از یکسالگی میمردند می‌مردند اما اکنون این میزان به زیر 12 نفر رسیده است.
داریم پیر می‌شویم؛ کسی به فکر این همه سالمند در آینده هست؟! ...
بحران سالمندی؛

داریم پیر می‌شویم؛ کسی به فکر این همه سالمند در آینده هست؟! ...

در حالی که جامعه ایران شاهد رشد شتابان نسبت جمعیت سالمندی است و هزینه های سنگین اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی آ‌ینده جامعه ایران را تهدید می کند، هیچ برنامه مشخصی برای پیشگیری از مشکلاتی که بروز آن در آ‌ینده نزدیک قطعی است به چشم نمی خورد.
پدیده سالمندی در ایران در حال تبدیل شدن به چالشی بزرگ است
رئیس سازمان نظام پرستاری:

پدیده سالمندی در ایران در حال تبدیل شدن به چالشی بزرگ است

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور گفت: امروزه با توجه به بهبود شرایط بهداشتی، درمانی و افزایش شاخص امید به زندگی شاهد افزایش رو به رشد جمعیت سالمندان هستیم و این پدیده در حال تبدیل شدن به چالشی بزرگ است.
سن بازنشستگی در ایران افزایش می‌یابد؟
معاون اقتصادی وزیر تعاون توضیح داد؛

سن بازنشستگی در ایران افزایش می‌یابد؟

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حالی سن بازنشستگی در ایران ۵۰ سال است که نیروی کار در آلمان در سن ۶۵ سال بازنشسته می‌شود.
زنگ خطر سالمندی جمعیت ایران به صدا درآمده است
معاون بهداشتی وزارت بهداشت:

زنگ خطر سالمندی جمعیت ایران به صدا درآمده است

علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت در نشست خبری که به مناسبت هفته سالمند برگزار شد؛ با بیان اینکه ایران در ٢٠ سال آینده به سالمند‌ترین کشور منطقه تبدیل خواهد شد، اظهار کرد: این مسئله زنگ خطر و هشداری برای کشور محسوب می‌شود و باید به سمت افزایش جوان سازی جمعیت کشور برویم.
بحران مسکن سالمندان
ساخت و ساز و ترکیب جمعیتی؛

بحران مسکن سالمندان

جمعیت کشور به‌سوی افزایش سالمندان به پیش می‌رود و این واقعیتی است که همه به آن اذعان دارند. به‌ویژه موج جمعیتی سال‌های ۷۰-۱۳۵۵ که اکنون بیشتر آنها در سن کارند، به‌تدریج به خیل سالمندان و کهنسالان کشور افزوده می‌شوند. اما آیا ساختارهای جامعه، اعم از فضاهای اجتماعی و ذهنی یا فضاهای شهری برای استقبال از آن آماده‌اند؟ اگر با کشوری همچون ژاپن مقایسه کنیم، پی می‌بریم که به هیچ‌وجه چنین نیست. و اگر بر این منوال پیش برویم، دست و پا بسته به بحرانی دچار می‌شویم که تا چند دهه گرفتار آن خواهیم بود. برای گذار از چنین بحران بزرگی، لازم است از هم‌اکنون که آن جمعیت در سنین کار و فعالیت است، به تدارک بپردازیم.
۴