سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داد؛

قانون مدیریت خدمات کشوری در ۱۰ سال اجرا دستاوردی نداشته است

مرکز پژوهش‌های مجلس در اظهارنظر کارشناسی درباره «لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری» به مروری بر کلیات لایحه و محورهای تصمیم گیری پرداخت.
امید دستوری نیست؛

چرا رئیس‌جمهور از ناامیدی برخی وزیران گلایه دارد؟

اخیراً آقای رئیس‌جمهور به مدیران خود نهیب زده‌اند که چرا برخی از آنها امیدوار نیستند و در تزریق امید به جامعه کوتاهی می‌کنند.
گفت‌وگو با کارشناسان درباره نداشتن افق مشترک تعریف از تولید داخلی؛

و تو چه می دانی کالای ملی چیست؟

دنیای ما درگیر سوء‌تفاهم‌های عجیبی است. وهمی که اغلب ما درگیر‌ آن هستیم این است که تصور می‌کنیم وقتی مثلاً درباره موضوعی به نام الف یا ب سخن می‌گوییم دیگران نیز همان تصویر ذهنی را از الف یا ب دارند که ما داریم و حالا شما تصور کنید اگر این ناهمگونی تصویرها و نداشتن افق مشترک تعریف در پروژه‌های ملی و راهبردی باشد تا چه اندازه می‌تواند ما را به بیراهه بکشاند.
کرباسیان:

تامین زیرساخت های سنگان،‌ نیاز به تسهیلات ویژه دارد

مهدی کرباسیان که در بازدید از کارخانه ها و طرح های فراوری سنگ آهن سنگان سخن می گفت، تصریح کرد: با ارایه تسهیلات ویژه می توان مشکل تامین زیرساخت این منطقه را در مدت چهار سال برطرف کرد.
برنامه تفکیک وزارتخانه ها؛

پرونده تفکیک وزارت صنعت همچنان روی میز مجلسی ها

لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نزدیک به یکسالی است که به مجلس رفته و منتظر رای نمایندگان است اما آن ها معتقدند ضعف ناشی از تنظیم بازار را نباید با افزایش هزینه های دولت جبران کرد، بلکه باید با تفویض اختیار و کارآمدسازی وزاتخانه مشکلات را برطرف کرد. با این حال پرونده تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان روی میز نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس باز است.
ئیس سازمان بهره‌وری ایران خبر داد؛

رشد سطح بهره‌وری در حد صفر

علی‌اکبر اولیا، رئیس سازمان بهره‌وری ایران در نشست خبری گفت: با وجودی که از برنامه چهارم تا برنامه ششم تاکید شده که ٣٠ درصد از رشد اقتصادی بهره‌وری باشد، اما آمارها نشان می‌دهد که بهره‌وری در طول سال‌های گذشته در حد صفر یا حتی منفی بوده است. او در ادامه یکی از حوزه‌های اصلی تمرکز کشورهای OECD را حوزه بهره‌وری نام برد و افزود در ایران با وجود آموزه‌های دینی به‌دلیل پایه‌ای از مشکلات، توفیق چندانی در زمینه بهره‌وری نداشته‌ایم.

متن تطبیقی قانون مدیریت خدمات کشوری با اصلاحات

متن تطبیقی قانون مدیریت خدمات کشوری با اصلاحات لایحه اصلاح و دائمی کردن مقررات مربوط
میرزایی تشریح کرد؛

مساله مشترک اراضی شهری

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران با بیان اینکه نظام حقوق مالکیت در تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور حل نشده است، مساله بخش بزرگی از اراضی شهری را، فقدان سند مالکیت عنوان کرد.
علی میرزاخانی تشریح کرد؛

الگوی توسعه عدالت‌محور

توسعه یا عدالت؛ کدامیک بر دیگری تقدم دارد؟ این گزاره سوال آشنایی است که بسیار در رسانه‌ها از زبان عده‌ای، حتی در سطوح سیاست‌گذاری شنیده شده است. اما این تا چه اندازه موضوعیت دارد و آیا تحقق عدالت و توسعه توامان ممکن نیست؟
مشکلات مالیاتی تولیدکنندگان؛

ملاحظات مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد

درحال‌حاضر سازمان امور مالیاتی دو نوع مالیات عمده دریافت می‌کند: ۱- مالیات مستقیم ۲ - مالیات ارزش افزوده که البته برای هر دو نوع مالیات در مناطق آزاد پیش‌بینی‌هایی در قوانین شده است. از یک طرف معافیت از مالیات بر درآمد و دارایی موضوع مالیات‌های مستقیم براساس ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد پیش‌بینی شده و از طرف دیگر فعالان اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از پرداخت مالیات ارزش افزوده مستند به ماده ۵۲ این قانون مستثنی شده‌اند.
صادق نجفی خبر داد؛

استخدام ۱۰۰۰ مشاور برای حل مشکل تولید

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از استخدام ۱۰۰۰ مشاور برای کمک به حل مشکل تولید خبر داد. صادق نجفی در برنامه «تیتر امشب» درباره مشکلات واحدهای تولیدی گفت: بخشی از مشکلات تولید همچون مالیات، بیمه و تأمین نقدینگی به‌صورت عام است که بیشتر واحدهای تولیدی درگیر آن هستند.
ماموریت ویژه دولت به مسئولان؛

ذخایر کالاهای اساسی تامین شود

معاون اول رئیس جمهور به وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تامین ذخایر مطمئن کالاهای اساسی ماموریت داد.
دنیای امروز - دنیای دیجیتال ؛

خیریه‌ها نقش تاریخی خود را ایفا کنند

با پیشرفت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در دهه اخیر و کشف و تولید ظرفیت‌های داده‌محور، در ساختار بسیاری از حوزه‌ها تفاوت‌های اساسی ایجاد شده است و کمتر گروه اجتماعی را می‌توان تصور کرد که تحت‌تأثیر این تغییرات قرار نگرفته باشد.
برنامه‌ریزی برای عملکرد متعالی؛

قواعد سر انگشتی دیگر کافی نیست!

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده به‌خاطر رویکردی که نسبت به برنامه‌ریزی فروش و عملیات (S& OP) دارند ارزش زیادی را از دست می‌دهند. آنها از قواعد سرانگشتی به جای روش‌های ریاضی جدی استفاده می‌کنند و از فقدان هماهنگی میان بخش‌های مختلف رنج می‌برند.
بخش خصوصی ارائه کرد؛

دو پیشنهاد برای تکمیل نیمه‌تمام‌ها

بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌‌تمام موجود در کشور مانند کلافی به دست و پای دولت پیچیده و بازکردن این کلاف می‌تواند یکی از گره‌های بزرگ کشور را باز کند؛ طرح‌هایی که هزینه‌های بسیاری سالانه برای نگهداری آن ها پرداخت می‌شود و مستهلک شدن این طرح‌ها تنها بار مالی سنگینی به دوش کشور می‌گذارد.
دانستنی ها؛

۷ خوان توسعه کسب‌وکار که همه مدیران باید دنبال کنند

کسب‌وکارها نیازمند اتخاذ تدابیر و اصول متمایزی در راهبری بیزینس خود هستند تا بتوانند قدرت رقابتی خود را حفظ کنند؛ این نیاز برای کسب‌وکارهای نوپا و مبتنی بر ایده بیش از پیش احساس می‌شود.
درگاه های اینترنتی؛

تصور نادرست سازمان های دولتی از درگاه اینترنتی

از زمان رواج اینترنت در کشور، بحث خدمات اینترنتی نیز مطرح شده است. با اینحال به رغم امکانات بی نظیری که شبکه اینترنت برای دستگاه های دولتی فراهم کرده است اغلب این دستگاه ها نتوانسته اند خدمات خود را در بستر اینترنت به مصرف کنندگان به نحوه مناسبی ارائه دهند. با نگاهی به وبسایت این دستگاه ها متوجه می شویم مشکلات فنی مسبب این موضوع نبوده بلکه درک نادرست و اشتباه از مفهوم درگاه اینترنتی مسبب چنین وضعیتی بوده است.
مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی ؛

قصرشیرین منطقه آزاد می‌شود

مدیر امور مناطق ویژه اقتصادی از احتمال به تصویب رسیدن ۸ منطقه آزاد جدید تا ۱۵ خرداد ماه خبر داد و گفت: قصر شیرین هم به مناطق آزاد پیشنهادی در لایحه دولت اضافه شده است.
اصلاح نظام اداری کشور؛

پیشنهاد تشکیل سازمان ملی مهاجرت

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به طراحی نقشه راه اصلاح نظام اداری کشور، به سازمان امور اداری و استخدامی ماموریت داد تا سازوکاری برای پیگیری مصوبات مرتبط با اصلاح نظام اداری تدوین کند.
با هدف تمرکززدایی؛

تقسیم استان‌ها به ۹ منطقه

بخش خصوصی با هدف تمرکززدایی و توسعه متوازن، پیشنهاد تقسیم‌بندی ۹گانه منطقه‌ای کشور را مطرح کرده است. این پیشنهاد با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های هر منطقه و با هدف توسعه منطقه‌ای کشور به جای توسعه استان‌ها از یکسو و بهبود فضای کسب‌وکار از سوی دیگر، اعلام شده است. به اعتقاد فعالان اقتصادی، در تدوین برنامه‌های کلان باید توسعه منطقه‌ای مدنظر قرار گیرد که در نهایت به توسعه کل کشور منجر شود. بر این اساس در برنامه توسعه منطقه‌ای، سرمایه‌گذاری‌های مشترک، اولویت‌ها، ظرفیت‌ها و مکان‌یابی‌های توسعه مورد توجه قرار می‌گیرد.
صفحه  از ۲۵
نظرات و گلایه ها