سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بخشنامه به کلیه دستگاه های اجرایی؛

راه‌اندازی سامانه مدیریت بورس‌های خارج از کشور

ابلاغ راه‌اندازی سامانه مدیریت بورس‌های آموزشی خارج از کشور (بخشنامه شماره 450135 مورخ 23/08/1397 سازمان اداری و استخدامی کشور).
اهمیت رهبری سازمانی؛

رمز موفقیت در دنیای استارت‌آپ‌ها

جان چمبرز (John Chambers)، مدیرعامل سابق شرکت سیسکو سیستمز، مثل خیلی‌ از انسان‌های موفق دیگر، یک شبه ره صد‌ساله را نرفته است. او در ویرجینیای غربی بزرگ شده و سخت کار کرده تا بر چالش‌های شخصی غلبه کند و به جایگاه ارشدی در سیسکو برسد؛ جایی که یک شرکت تولیدکننده دستگاه روتر (router) را به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی در دنیا تبدیل کرد. چمبرز که حالا JC۲ Ventures را اداره می‌کند، زندگی کاری پر از چالش و درس‌های کسب‌وکارش را در کتاب تازه‌ای با عنوان «اتصال نقطه‌ها: درس‌هایی برای رهبری در دنیای استارت‌آپ» به اشتراک گذاشته است. او در مصاحبه با موسسه وارتون در مورد تعریف خود از موفقیت صحبت کرده است که متن این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم.

عضویت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در انجمن شرکت های صنعت پخش ایران

شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به انجمن شرکت های صنعت پخش ایران پیوست.
ادامه ماجرای تفکیک وزارتخانه‌ها؛

رفاه و تامین اجتماعی از کار و تعاون جدا شود؟

براساس قانون برنامه ششم توسعه، مسئله صندوق هاي بازنشستگي و اشتغال در کنار مسئله آب و محيط زيست و البته توسعه سواحل مکران، اصلي ترين اولويت هاي دولت را تشکيل مي دهد؛ بنابراين دو اولويت از چهار اولويت اصلي کشور مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي است.گستره وظايف، تکاليف و سياست هاي کلان کشور در سه حوزه رفاه، به ويژه بازنشستگي به قدري است که انرژي و توان مضاعفي را از اين وزارتخانه مي طلبد و ساختار کنوني آن به رغم گستردگي که البته منجر به لختي و کندي اين وزارتخانه شده است، ظرفيت لازم را براي تحقق تمامي وظايف محوله در سه بخش رفاه، تعاون و کار و در عين توجه ويژه به اولويت هاي راهبردي کشور ندارد.
کارشناسان اقتصادی:

تمرکزگرایی، سبب گسترش فساد می شود

کارشناسان اقتصادی می گویند: اقتصاد کشور بر اساس تمرکز در تصمیم گیری و اجرا سازماندهی شده و اجازه دخالت نهادهای خصوصی را نمی دهد؛ بنابراین شاهد آسیب های جدی همچون فساد در کشور خواهیم بود.
واگذاری پالایشگاه های کشور به بخش خصوصی ؛

سایه ابهامات بر سر واگذاری یکی از راهبردی‌ترین پالایشگاه‌های کشور

حدود هفت سال پیش بود که خبر واگذاری پالایشگاه‌های کشور به بخش خصوصی منتشر شد؛ اما در این خبر، دو پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) اراک و آبادان از این واگذاری‌ها معاف شده بودند. بحث واگذاری پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) اراک از سال گذشته دوباره در دستور کار قرار گرفت؛ واگذاری که در رأس مخالفان آن، مسئولان استانی استان مرکزی قرار دارند. امام جمعه اراک بر این باور است، عده‌ای می‌خواهند با زور رانت، هدیه و زیان ده خواندن این پالایشگاه، آن را خصوصی کنند
آرمان توسعه کشور؛

تحلیلی بر آرمان توسعه کشور و مسائل مرتبط با آن

به رغم آنکه در حال اجرای برنامه ششم توسعه پس از انقلاب هستیم، اما کماکان از آرمان توسعه به معنای واقعی آن فاصله زیادی داریم.
در اتاق هیات‌مدیره چه می‌گذرد؟

چهار قدم تا تشکیل یک هیات‌مدیره کارآمد

از کجا بدانیم هیات‌مدیره کارش را درست انجام می‌دهد؟ یکی از راه‌های تشخیص، بررسی میزان دخالت سرمایه‌گذاران کنشگر است. اگر هیات‌مدیره کارش را درست انجام دهد، این سرمایه‌گذاران نمی‌توانند در امور هیات‌مدیره دخالت کنند. «دیوید بیتی» از مدرسه کسب وکار «راتمن» می‌گوید: «ظاهرا عملکرد هیات‌مدیره‌ها آنقدر بد است که سرمایه‌گذاران کنشگر به راحتی از این آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و فعالیتشان را گسترش می‌دهند.»
مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت پوشاک ورزشی جهان:

نگاهی به استراتژی‌های موفق شرکت آدیداس

کسپر راستد دانمارکی الاصل، مدیرعامل شرکت آدیداس، یک ورزشکار پرحرارت است که یک بار هم برای تیم ملی هندبال جوانان کشورش بازی کرده است. او در حال حاضر، با شعار «از طریق ورزش، ما قدرت تغییر زندگی را داریم»، آدیداس را به‌عنوان یکی از شرکت‌های جهانی اثرگذار بر زندگی مردم مطرح کرده است.
منبع دائمی توسعه؛

تأملی بر ارتقای بازدهی نیروی انسانی در توسعه اقتصادی کشور

در دوارن معاصر، نیروی انسانی، اصلی‌ترین و ارزشمندترین ثروت و سرمایه هر کشوری محسوب می‌شود و کشور‌های مقتدِرِ بسیاری در جهان، همچون کره جنوبی، ژاپن، آلمان و... بدون برخورداری از منابع زیرزمینی قابل توجه (همچون نفت، گاز، مس، طلا، سنگ‌ها و جواهرات قیمتی و...) با اتکای به نیروی انسانی توانمند، کارا و نخبه، به چنان رتبه‌های برجسته‌ای در نظام اقتصادی جهان دست یافته اند که از آن‌ها به عنوان بازیگران اصلی اقتصاد بین المللی یاد می‌شود. نیروی انسانی به عنوان ارزنده‌ترین سرمایه هر جامعه‌ای، از عناصر تعیین‌کننده در تسهیل روند توسعه اقتصادی کشور به شمار می‌رود.
محسن رضایی:

اگر تحریم‌ها را خنثی نکنیم یعنی مدیریت لازم را نداریم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برجام تابلوی خوبی برای مردم شد، بیان داشت: دولتمردان فرمول عبور از شرایط را پیدا نکرده‌اند.
سرمقاله غلامرضا نوري‌علا؛

شهرِهرت!

شهر هرت، شهري است بي‌نظم و هرکي هرکي و مشوش و درهم که در آن قانون و مقررات حکمفرما نيست. در شهر هرت همه به يكديگر ظلم مي‌كنند و البته همه ادعاي مظلوميت دارند. در شهر هرت فقط بايد دهن كدخدا را ديد. شهر هرت جايي است كه آثار باستاني و ملي‌اش را آب مي‌برد و مديرانش را خواب! رسانه‌ها در شهر هرت فراوانند ولي بايد رسانه‌ي ممدوح و مدهوش حاكم باشند...
فعالیت ضعیف اتاق تعاون؛

اتاق تعاون در شرایط حساس اقتصادی کشور چه خروجی داشته است؟

فعالیت ضعیف این اتاق باعث شده در مراحل حساس دولت هم اعتمادی به این اتاق نداشته و آن را از معادلات خود در برخی از امور حذف کند.
خواندنی های موفقیت؛

روش‌هایی موثر در مدیریت تنش شغلی

در دنیای امروز انسان‌ها با سطح خودفزاینده‌ای از تنش و اضطراب و افزایش عوامل تنش‌زا مواجه هستند. بنابراین لزوم آموزش شیوه‌های جدید مقابله که به فرد اجازه دهد احساس کنترل بیشتری بر احساسات و رفتار داشته باشد، بیش از پیش ضروری است.آن‌طور که پژوهشگر تنش، ریچارد لازاروس می‌گوید: مقابله و مدارا، فرآیند مدیریت و کنترل توقعاتی است که از منابع در اختیار شخص بیشتر است. لازاروس در ادامه می‌گوید که مقابله تلاش‌های شناختی و رفتاری را دربرمی‌گیرد. به گفته لازاروس این فرآیند کنترل و مهار شامل معیارها و ملاک‌های متعددی می‌شود که چند یا همه موارد زیر را دربرمی‌گیرد: آگاهی بیشتر از خود، از موقعیت و از محیط. فرآیند نظم احساسی که او آن را برخورد تسکین‌دهنده می‌نامد و در بسیاری از موارد، سلسله تغییرات رفتاری که آن را مدارا کردن و مقابله می‌نامد، آگهی و فرآیند شناختی را همراهی می‌کند.
لابی برای وزارت؛

جوری که شریعتمداری دوباره وزیر شد

شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) کارنامه درخشانی از خود به جای نگذاشت و عملا نتوانست از کارشناسان نمره قبولی بگیرد.با این حال انتخاب مجدد وزیری با چنین سابقه‌ اجرایی برای وزارت خانه‌ مهمی مثل وزارت کار و رفاه اجتماعی که این روز‌ها این وزارتخانه هم با چالش‌های گوناگونی مواجه است، جای تامل فراوانی را دارد.
صالح نقره‌کار / کارشناس حقوق:

قانون در چرخه بوروكراسي ناکارآمد

مرکز پژوهش‌هاي مجلس اخيرا گزارشي با عنوان «چگونه بوروكراسي ناكارآمد مانع اجراي قانون مي‌شود؟» (شماره 16068- شهريور 1397) منتشر کرده که متضمن تصويري گويا از علل ناكارآمدي و غیر‌اثربخشی ساختار نظام اداري بر مدار حکومت قانون است. اين گزارش ازآن‌رو حائز اهميت وافر است که بر آسيب‌شناسي نهادي و تحليل رفتاري تمشيت امر عمومي در کشور متمرکز است.
محمود واعظی:

۱۳ آبان اتفاق ویژه‌ای نمی‌افتد، شرایط با تدبیر آسان‌تر می‌شود

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی ها خیلی تلاش کردند تا با جنگ روانی اضطراب عمومی به وجود آورند به این معنا که «اگر تحریم شود چه می شود؟» اما مردم ایران امروز متوجه شدند اگر تحریم ها هم اعمال شود اتفاقی نمی افتد.
نحوه برقراری رابطه با مشتری؛

رمزگشایی از احساسات مشتری

وقتی محصول یا خدمتی که ارائه می‌کنید، ویژگی متفاوتی ندارد، چه چیزی برای شما باقی می‌ماند؟ پاسخ ارتباطی است که با مشتریان خود برقرار می‌کنید. برای اینکه تعامل با مشتری بیشتر شود، باید از احساسات مشتری بینشی به دست آورید و آن را به شیوه‌های مختلف مورد استفاده قرار دهید. اما به هر حال، واقعیت این است که کسب‌وکارها هنوز نمی‌توانند احساسات مشتری را به‌ درستی درک کنند و از این بینش برای پیش‌بینی کارهایی که در مرحله بعد باید انجام دهند، استفاده کنند. برای این کار چند مانع وجود دارد.
کارشناسان تحلیل کردند؛

چالش‌های پیش روی چهار وزیر جدید

در شرایط کنونی هر یک از این وزارتخانه‌ها با چه چالش‌هایی رو به روست؟ اگر این چهار وزیر نتوانند چالش‌های پیش روی خود را حل کنند با چه وضعیت اقتصادی رو به رو خواهیم بود؟ در ادامه پاسخ کارشناسان را به این دو سوال می‌خوانید.
روشی فراگیر برای ایجاد ساختار، مدیریت و اداره سازمان؛

آشنایی با متدولوژی هالوکراسی

در رویکرد سنتی، برای توسعه محصول ابتدا برنامه‌ریزی و سپس ساخت انجام می‌گیرد که معمولا آن را «مدل عملیاتی» می‌نامند. تقریبا در همه شرکت‌ها و براساس گونه مشابهی از سلسله مراتب سازمانی، مدیران اجرایی بالاتر از مدیران، و مدیران بالاتر از روسا جای گرفته‌اند و تصمیم‌ها از لایه‌های بالای سازمان به پایین انتقال می‌یابند و فعالیت‌ها در سطح پایین سازمان انجام می‌گیرند. شیوه مدیریت سنتی در این گونه سازمان‌ها با عنوان « فرماندهی و کنترل» شناخته می‌شود که یک زبان مشترک قابل درک را برای تشریح مدل‌های عملیاتی پدید می‌آورد. با این حال شیوه‌های معتبر و جایگزین گوناگون نیز مشاهده می‌شوند که تقریبا تمامی آنها به ایده پاسخگویی اشاره دارند. منظور از پاسخگویی آن است که سازمان باید به شکلی ساخته شود که به سرعت یاد بگیرد و پاسخ دهد. سازمان‌ها با بهینه ساختن خود برای ایجاد جریان آزاد اطلاعات، اشتیاق برای یادگیری و کسب سریع و پی در پی تجربه‌های نو و همچنین سازماندهی شبکه‌ای از کارکنان، مشتریان و شرکایی که در راستای هدفی مشترک انگیزه یافته‌اند، ویژگی پاسخگویی را به دست می‌آورند.
صفحه  از ۳۹
نظرات و گلایه ها