سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ابعاد و میزان فقر در تهران؛

۴۸ درصد خانوارهای فقیر تهرانی هیچ فرد شاغلی در خانواده ندارند

معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران اعلام کرد یکی از مهمترین اسناد پشتیبان برنامه سوم توسعه شهر تهران، سند مربوط به «سند آینده‌نگاری کلان شهر تهران؛ سناریوهای پیش‌رو در افق ۱۴۱۰» است.
استراتژیک‌ترین محصول و ماده غذایی در بین مردم؛

صد بار گفتم با نون بخور سیر شی!

فرهنگ مصرف نان در ایران، آن را به استراتژیک‌ترین محصول و ماده غذایی در بین مردم تبدیل کرده است. در حالی که میانگین سرانه مصرف هر فرد در جهان، 25 کیلو گرم نان در سال است، این عدد در ایران به 160 کیلو گرم برای هر فرد می‌رسد. این موضوع سوژه کارتونی از مهدی عزیزی شد.
کمالی:

دولت برای افزایش آستانه تحمل مردم برنامه مناسبی ندارد

یک روانشناس حوزه خانواده با بیان اینکه دولت برای افزایش آستانه تحمل مردم برنامه مناسبی ندارد گفت: حل مشکلات اقتصادی جلوی بروز آسیب‌های اجتماعی را می‌گیرد.
طلاق برای دریافت مستمری؛

سور ازدواج و طلاق‌های صوری از جیب تأمین اجتماعی

برای رسیدن به پول حرام قانون را دور می‌زنند صوری طلاق می‌گیرند صیغه 99 ساله می‌شوند یا با پیرمرد‌های دم مرگ ازدواج می‌کنند. تعدادشان زیاد نیست ولی کم هم نیستند.
فقر و رفاه ؛

اگر در خانواده‌ای فقیر به دنیا بیایید رئیس نخواهید شد

اگر کتاب «سقف طبقاتی» را بخوانید، می‌فهمید موفقیت هیچ ربطی به شایستگی ندارد.
جلوگیری از سوء تغذیه در مناطق پرآسیب؛

صبحانه ای برای دریا

چشم‌های درشت دختربچه پی کیسه نایلونی است. کیسه خش‌خش صدا می‌کند. کاش چند بسته کیک و بیسکوییت هم داخلش بود. چرا زودتر به ذهنم نرسید؟ بی‌اختیار دستم سمت زیپ کیف دوشی‌ام می‌رود.معمولاً چیزی داخل کیفم می‌گذارم تا به بچه‌های سر چهارراه بدهم. بیشتر وقت‌ها می‌گیرند، گاهی هم نه، به دردشان نمی‌خورد. می‌گویند جایش برایم غذا بخر خاله. همه‌شان به آدم می‌گویند خاله. به همه هم که بگویند، برای من شنیدن اینکه بچه‌ای بهم بگوید خاله، باز هم دلچسب است؛ برای من بی‌خواهر.
محققان دانشکده امپریال لندن؛

چرا پولدارها دیرتر با زندگی خداحافظی می‌کنند؟

بنابر پژوهشی که سال 2018 محققان دانشکده امپریال لندن انجام دادند، اختلاف نرخ طول عمر بین مرفه ترین و محروم ترین اعضای جامعه انگلستان به حدود ۱۰ سال رسیده است. طبق این گزارش محققان، میزان طول عمر زنان در محروم ترین جوامع انگلستان در سال ۲۰۱۶، ۷۸.۸ سال بوده در حالی که این رقم در مرفه ترین گروه ها ۸۶.۷ سال بوده است. در مورد مردان، طول عمر فقیرترین قشر ۷۴.۰ سال و طول عمر ثروتمندترین ۸۳.۸ سال بوده است.
مک کنزی بزوس نیمی از ثروتش را به خیریه می دهد؛

همسر سابق ثروتمندترین مرد جهان، نیمی از ثروتش را می بخشد!

همسر سابق ثروتمندترین مرد زمین اعلام کرد نیمی از ثروتش را به خیریه‌ها می‌بخشد .
دادستان کرمانشاه گفت:

۲سال زندان در انتظار فرزندانی که نفقه پدر و مادرشان را نپردازند

دادستان کرمانشاه گفت: رها کردن والدین نیازمند و عدم تأمین هزینه‌ها و مخارج زندگی آنها ازسوی فرزندان دارای تمکن مالی جرم است و مشمول کیفر قانونی بزه ترک انفاق است.
برخورد پورشه با پراید؛

پسر پورشه سوار را محاکمه نکنید....

برخورد پورشه و پراید تنها یک تصادف معمولی نیست. برخورد دو طبقه است. دوطبقه بوجود اماده از رانت و کار. پورشه حاصل رانت و پراید حاصل کار. پورشه سواری حاکمیت طبقه اشرافی بر طبقه اکثریت مردم مستضعف.
مصائبی که صندوق را زمین‌گیر کرد؛

آیا تامین اجتماعی از پس پرداختِ مستمری بازنشستگان برمی‌آید؟

با یک حساب سرانگشتی ساده مشخص می‌شود که تامین اجتماعی باید ماهانه حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت مستمری حداقل‌بگیران هزینه کند و به گفته‌ی سرپرست معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی، برای پرداخت کل مستمری‌ها – حداقلی و غیرحداقلی- ماهانه به ۹ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. آیا در شرایط فعلی، تامین اعتبار تا این میزان، مممکن است؟
کوچ مزدبگیران به حواشی؛

تاثیرات مخرب شوک ارزی بر "اجاره‌نشین‌ها"

«مالیات بر عایدی سرمایه» که از افزایش قیمت معاملات املاک در هنگام نقل و انتقال از فروشنده دریافت می‌شود و تنها تقاضاهای سوداگرانه را هدف قرار می‌دهد در کنار اجرای قانون مسکوت مانده «مالیات بر خانه‌های خالی» می‌تواند تقاضاهای سوداگرانه در بازار مسکن را کنترل و سرمایه‌ها را به بخش تولید هدایت نماید و زمینه لازم برای کاهش قیمت مسکن را فراهم آورد.
رستم‌وندی خبر داد؛

حاشیه نشینی ۱۱ میلیون ایرانی و مهاجرت معکوس

رئیس سازمان اجتماعی کشور گفت:‌بیش از ۱۱ میلیون نفر در مناطق حاشیه‌‌ای کل کشور زندگی می‌کنند و همچنین ۸ میلیون نفر در بافت فرسوده و تاریخی ساکن هستند.
نماینده مردم رزن در مجلس؛

مجلس تنها می‌تواند از باب نظارت، موضوعات اجتماعی را پیگیری کند

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس از باب نظارت می‌تواند موضوعات اجتماعی را پیگیری کند ولی برای مؤثر بودن، باید دولت آن را از بدنه خود شروع کند.
حال و آینده سازمان تامین اجتماعی؛

خدمات بهتر درانتظار بازنشستگان

«محمدحسن‌زدا» که بعد از درگذشت ناگهانی سیدمحمد‌تقی نور‌بخش، رئیس فقید سازمان تامین اجتماعی به‌عنوان سرپرست این سازمان معرفی شد، در ماه‌های گذشته تلاش کرده ‌برای پیشبرد اهداف یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های کشور با بیش از 40میلیون بیمه‌گذار و افراد تحت پوشش، با سازمان‌ها و نهادهای مختلف روابط عمیقی برقرار کند تا علاوه بر دریافت مطالبات این سازمان، بتواند خدمات بهتری را به بیمه‌شدگانش ارائه دهد.
حسين حقگو / كارشناس اقتصادي:

کوپنی‌شدن و سرمایه اجتماعی

«مك لئود»، سرپرست گروه مشاوران هاروارد، در گزارش خود پس از ترك تهران در سال 1341 از جمله اشتباهات اين گروه را كم‌توجهي به تاريخ، سنت‌ها و فرهنگ و مذهب مردم ايران می‌داند و بخشي از نقد يك كارشناس اقتصادي را در‌اين‌باره مي‌آورد كه معتقد بود گروه مشاوران هاروارد اساسا اقتصاددان بودند، درحالي‌كه «نظريه‌هاي اقتصادي، حتي دقيق‌ترين آنها هنگامي كه در جوامع سنتي به كار مي‌روند، در عمل نارسا و غيرواقع‌بينانه از كار درمي‌آيند و گروه مشاوران هاروارد در ايران، اگر در ميان خود جامعه‌شناس، انسان‌شناس و كارشناس آموزش روستایيان داشت، بي‌شك مؤثرتر واقع مي‌شدند» (برنامه‌ريزي در ايران- مك لئود- 1397).
گزارشی از زندگی روزمره کولبران؛

کولی ۱۰ هزار تومان!

یک دانش‌آموز سال سوم دبیرستان پای درد دل‌های کولبران نشسته و قصه‌های آنها را با قلم خودش روز کاغذ آورده است. روایت‌هایی از زندگی کولبرانی که مصدومیت، همراه همه زندگی آنهاست و رهایشان نمی‌کند.مهدی ۴۰ ساله اهل روستای «تفلی» است و زندگی‌ای با سطح متوسط روستایی دارد. وی چند وقت پیش وقتی که در حال آوردن کول از سرازیری‌های برفی و یخی "تته" بود، کولش را را به پایین دره سر می‌دهد تا خود را آسان‌تر به پایین برساند امّا وقتی متوجه پشت سر خود می‌شود که یک کول دیگر از بالا رها شده و دارد اورا تعقیب می‌کند، دستپاچه شده، روی زمین افتاده و سقوط می‌کند.
بحران طبقه متوسط؛

مگر آمریکا هم فقیر دارد؟

با رونق گرفتن رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره «بحران طبقه متوسط»، «دست‌مزدهای ثابت» و «فقر» بیش‌تر هم خواهیم شنید.
کارشناس رفاه و تامین اجتماعی:

سازمان جهانی کار دولت‌ها را به خاطر دخالت در امور تشکل‌ها تنبیه می‌کند

«علیرضا حیدری» معتقد است: استقلال تشکل‌ها پیش‌شرط شکل‌گیری آنهاست. این استقلال باید نمود داشته باشد؛ یعنی هم در فرایند شکل‌گیری تشکل و هم در فرایند انحلال تشکل.
سازمان حج و زیارت؛

گوشت‌های قربانی حج نصیب کدام کشور‌ها می‌شود؟

سازمان حج و زیارت طرح قربانی برای زائران ایرانی را با هماهنگی بانک توسعه‌ی اسلامی و عربستان انجام می‌دهد، اما سوالی که پیش می‌آید این است که این گوشت‌ها به کدام کشورها ارسال می‌شود.
صفحه  از ۳۱
نظرات و گلایه ها