لایحه بودجه سال ۹۶؛

شش میلیون نفر نیازمند تصمیم مجلس

با آغاز رسیدگی به لایحه بودجه سال ۹۶ در صحن علنی مجلس، به‌زودی تکلیف نهایی بسیاری از حوزه‌های مالی و اجرایی در سال آینده مشخص می‌شود.
اتحادیه کارگران شهرداری تهران؛

فاصله طبقاتی در جامعه غیرقابل انکار است/ مزد با کارشناسی دقیق و براساس قانون تعیین شود

اتحادیه کارگران شهرداری تهران با صدور بیانیه‌ای خواستار تعیین دقیق حداقل دستمزد براساس نرخ واقعی تورم و محاسبات سبد معیشت خانوار شده‌است.
گفتگو با پرویز فتاح؛

بازتعريف معنای فقر

دومين سال رياست سيد پرويز فتاح؛ رييس كميته امداد در حالي رو به پايان است كه در اين مدت، مددجويان امداد هم از فراز و نشيب مشكلات اقتصادي دولت بي‌نصيب نبوده‌اند.
مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری ؛

علت حذف "حق عائله‌مندی" از فیش حقوقی برخی بازنشستگان

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری درباره علت حذف حق عائله‌مندی و اولاد از فیش حقوقی برخی بازنشستگان توضیحاتی ارائه کرد و گفت: آن دسته از بازنشستگانی که دچار مشکل شده‌اند هرچه سریعتر کد ملی افراد تحت تکفل خود را به دستگاه اجرایی زمان خدمتشان اعلام کنند.
در مناطق مرزی غرب کشور؛

پول بدهید، در تهران ابزار شنود، اسلحه و شوکر تحویل بگیرید

مرد سرش را جلو می آورد و به آرامی می‌پرسد:" چیز خاصی مدنظر داری؟ ببین راحت باش، مشکل فرودگاه نداری، خودم هرچی بخوای تهران تحویلت می‌دم، شوکر می‌خوای؟"
مدیر بازارچه مرز تمرچین :

چهار هزار کولبر رسمی داریم

مدیر بازارچه مرز تمرچین گفت: بازارچه مرزی یک محوطه مصور در نقطه صفر مرزی است که به موجب موافقت ریاست جمهور به منظور ارتقاء سطح درآمد سرانه معیشت مرزنشینان و جلوگیری از قاچاق کالا ایجاد شده است.
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری:

تخفیف ۳۰ تا ۵۰ درصدی هتل‌ها برای بازنشستگان/کمک‌هزینه عتبات اعلام شد

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری در رابطه با کمک هزینه بازنشستگان در ایام نوروز امسال گفت: بازنشستگان می‌توانند با مراجعه به دفاتر شرکتهای ایرانگردی و جهانگردی از تخفیف ۳۰ تا ۵۰درصدی هتل‌ها برخوردار شوند.
کوله بری؛

حمل ٩٠ کیلو بار در پنج کیلومتر ٩٠ هزار تومان!

نه زمین کشاورزی دارند نه مرتع، نه نفت و منابع طبیعی. مایه حیات مردم این منطقه مرز است، رزق و روزی و خیر و حتی شر هم. مرزی که اغلب روزی به شهر هدیه می‌دهد و گاهی هم دست و پای شکسته و دیسک کمر؛ اگر جانی در بدن مانده باشد.
مشاغل من‌درآوردی؛ مولود شرایط زندگی امروز؛

من یک نوبت‌بگیر حرفه‌ای هستم!

گذرتان به هر بیمارستان یا درمانگاهی بیفتد، با عده زیادی مواجه می‌شوید که برای ملاقات پزشک یا انجام سایر امور پزشکی در انتظارند. با وجود افزایش چشمگیر تعداد بیماران، بعید نیست ظهور مشاغلی از این دست که شاید حالا کمی غریب به نظر بیایند اما بعدها شاید وقتی از کسی می‌پرسیم شغل‌اش چیست، گلویی صاف کند و بگوید: نوبت بگیر یا همراه بیمار!
عباس رشیدی خبرداد؛

کارت «منزلت» بازنشستگان، «بازنشسته» شد

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: برخی خدمات به دلیل اینکه نیاز به تأمین بار مالی داشت و از سوی دولت و در بودجه سنواتی توسط مجلس تعریف نشد بازنشستگان را از دریافت این خدمات رایگان با کارت «منزلت» محروم کرد.
گزارشی از وضعیت کولبرهای مرز؛

داستان کولبرها ادامه دارد...

کولبر، انگار اسمش را با خودبه یدک می‌کشد؛ کسی که با کول‌هایش بار می‌برد. کسی که باید از کوه‌ها و راه‌های سخت عبور کند تا به مرز برسد و باری را بردارد و برایش 50هزارتومان بگیرد. قصه کولبرها سر دراز دارد. قصه پیر و جوان و زن و مردی که بارهایی چند‌برابر قدشان را روی دوش‌شان می‌گذارند تا بتوانند نان شب‌شان را دربیاورند.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری؛

کاهش 67.7 درصدی قدرت خرید بازنشستگان/ میانگین حقوق بازنشستگان یک میلیون و 450 هزار تومان است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از اختصاص ردیف 10 هزار میلیارد ریالی در برنامه ششم توسعه برای ترمیم حقوق بازنشستگان خبر داد و گفت: به دلیل سیاست‌های غلط اقتصادی قدرت خرید بازنشستگان طی یک دوره‌ای 67.7 درصد کاهش یافته است.
کولبری تجلی فقر ایران است؛

فوق‌لیسانس‌هایی که کولبری می‌کنند!

نزدیک به ١٠ روز می‌گذرد، ١٠ روزی که سخت گذشت؛ سخت برای خانواده‌های ٤ کولبری که در ارتفاعات سردشت، بهمن‌گیر شدند و جانشان را از دست دادند. همان‌ها که کمرهایشان خم شد بس که یخچال و تلویزیون و ماشین ظرفشویی و لباسشویی را بر پشت‌شان بستند و از تپه‌ها و راه‌های سخت بالا رفتند و پایین آمدند و آخر سر هم تن‌های خسته یخ‌زده‌شان با همان کوفتگی، زیر خاک سرد آرمید.
ريشه‌هاي وقوع انقلاب ٥٧:

فراموشي فقرا

در سال ١٣٥٥ ایران، میان کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر نسبت تخت‌های بیمارستانی به جمعیت، رتبه آخر را داشته است. به گمان من کافی است تنها اسامی کشورهایی را که در این مناطق قرار دارند، جلوی چشممان بیاوریم؛ کشورهایی که سال ١٣٥٥ از عقب‌مانده‌ترین کشورهای جهان بوده‌اند، ایران در آن سال میان آنها از نظر سلامت چنین جایگاهی داشته است.
كولبري در سرزمين سماع و بلوط‌ها؛

روايتي از كاروان‌هاي مرگ در پيچ‌و‌خم‌هاي مرز

«برادرم با قاطر بار مي‌برد عراق. بار قاچاق مي‌برد. لاستيك چرخ ماشين سنگين مي‌برد. ساعت چهار صبح رفت روي مين. جنازه‌اش پاره شده بود. سر و صورتش گم شد و نتونستيم پيدا كنيم..».
در سوگ جوانان وطن؛

جویندگان یک لقمه نان در زیر بهمن، لای مین ها

در میان کولبرهایی که جان باختند جوانی به نام علی(دیار) هم بود. در شبکه های مجازی کلیپی از او دست به دست می شود که حس عجیبی دارد. آمیزه ای از اندوه و سرخوشی یک پسر 18 ساله
افزايش شمار بي‌خانمان‌ها؛

زنگِ خطرِ فقرِ وراثتي

زنان کودک به دوش، مردان ساقي، گورخواب‌ها، دختران فراري و نوزاداني بي‌هويت در کنار زندگي گروهي اين افراد در خرابه‌هاي حاشيه کلانشهرها، زنگ هشدار را براي ادامه يک زندگي يکنواخت در سايه فقر به صدا در‌آورده است.
زنگ خطر حاشيه‌نشينی دوبله؛

‌حادترین جلوه فقر در ایران از چه نوعی است؟

به تعبیر ویلیام کوپر: «آزادی‌ هزاران جلوه برای عرضه دارد که بردگان هرچند راضی، از آن بی‌خبرند». وقتی انسان‌ها به حقوق خودشان و کیفیت زندگی‌شان آگاه شوند احساس‌شان و برداشت‌شان از مفاهیم متفاوت خواهد شد.
سخنرانی مصطفی ملکیان:

ضرورت چهره به چهره بودن کمک به فقرا

بخشی از سخنرانی «مصطفی ملکیان»، در جمعیت خیریه غدیه پیرامون عارضه های جمعیت های خیریه ، پاییز ۹۵ به نقل از کانال تلگرامی وی در پی می آید:
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس؛

شیوع تکدی گری نشانه ای از بی تدبیری دستگاه های مسئول

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از شیوع تکدی گری، تصریح کرد: متاسفانه علیرغم جرم قلمداد شدن تکدی گری در کشور، همچنان شاهد شیوع این معضل در سایه نبود نظارت دستگاه های مسئول هستیم.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها