سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نمودار؛

افزایش شدید اختلاف طبقاتی در چهار سال اخیر

نمودار تحولات ضریب جینی در چند سال اخیر
در جهان؛

مشکل گاوهایی هستند که اقتصاد را اداره میکنند!

54 و سودان 42 میلیون گاو دارد،ولی از کشورهای فقیر دنیا هستند!
۴۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی جوانان؛

صدور دستورالعمل پرداخت «وام» اشتغالزایی به جوانان

روز گذشته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در شصت‌ونهمین ستاد ملی ساماندهی امور جوانان درباره صدور دستورالعمل پرداخت «وام» اشتغال‌زایی به جوانان گفت «شرایط بهره‌مندی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان از این تسهیلات این است که آنها به سمت تشکل‌گرایی حرکت کنند». تسهيلاتي تا سقف صد ميليون تومان كه به كار‌آفرينان تعلق مي‌گيرد.
علاءالدین ازوجی/دانش آموخته اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:

نظام وظیفه و بازار کار

قانون خدمت نظام وظیفه چه تاثیری بر بازار کار و اشتغال دارد؟ مطابق قانون نظام وظیفه عمومی، دوره ضرورت دو سال است و تاریخ شروع و پایان خدمت ضرورت در مراحل احتیاط و ذخیره از تاریخ پایان خدمت دوره ضرورت محاسبه می‌شود. مهم‌ترین اهداف خدمت نظام وظیفه عمومی عبارتند از الف- تامین نیروی انسانی جوان برای نیروهای مسلح، ب- ارتقای روحیه وفاداری ملی، درک و احساس مشترک نسبت به منافع ملی، حفظ تمامیت ارضی و آمادگی برای مقابله با تهدیدات امنیت ملی، ج- تقویت روحیه احساس مسوولیت، جامع‌پذیری و قانون‌گرایی در میان جوانان.
وزارت کار اعلام کرد:

عمق بیکاری در جمعیت جوان

جوانان غیرشاغلی که نه مشغول کارآموزی هستند و نه مشغول تحصیل، نوعی از بیکاران خاموش محسوب می‌شوند که جایی در آمارهای رسمی بیکاری ندارند. اما سازمان بین‌المللی کار برای برآورد این بخش از جمعیت جوان، از شاخص NEET استفاده می‌کند. براساس گزارش وزارت کار، این شاخص در نیمه اول دهه جاری روند کاهشی داشته است؛ اما همچنان از نقطه بهینه فاصله قابل‌توجهی دارد؛ به‌طوری‌که از هر یخ جوان ایرانی در سال ۹۵، یک نفر از آنها مشغول به هیچ یک از سه گزینه کار، تحصیل و کارآموزی نبوده است.
هشدار نسبت به کوچ اجباری و تخلیه روستاهای مرزی؛

موج سوم مهاجرت ایرانی‌ها به علت کمبود منابع آبی

چالش‌های محیط زیستی به خصوص مسایل مربوط به خشکسالی و بهره برداری بی رویه از منابع آبی در کشور هر روز عمیقتر می شود و به واسطه آن مسایل و مشکل های بسیاری برای جامعه و دولت به وجود می آید.
روزگار کارگران حمل کیسه آرد و سختی‌های شغلی آنها؛

کیسه‌های سنگین 100تومانی

کامیون کنار نانوایی ترمز می‌کند. چند کارگر با لباس‌های سفید و چروک پیاده می‌شوند و شروع به جابه‌جایی کیسه‌های آرد می‌کنند. نانوایی چندتایی پله می‌خورد و سرکارگر در آن برای تحویل‌گرفتن کیسه‌های آرد ایستاده است. یکی از کارگرها بعد از جابه‌جاکردن چند کیسه، لبه کامیون می‌نشیند، شیشه آب را سر می‌کشد و ته‌مانده آن را روی گردن و بازوهایش می‌ریزد. دوباره بلند می‌شود و کیسه بعدی را روی دوش‌اش جاسازی می‌کند و دوباره پله‌ها و دوباره نفس‌نفس زدن...
مهاجران شکست خوره؛

پیشنهاد دستفروشان برای ساماندهی دستفروشی

شاید این ضرب‌المثل قدیمی تهرانی که می‌گوید «پول در خیابان‌های تهران روی زمین ریخته و تنها کافی است دولا شوی و آن را از روی زمین‌برداری» آن ها را راهی پایتخت کرده باشد اما تنها چیزی که حالا قسمت‌شان شده است دستفروشی در گوشه و کنار شهر از راهروهای مترو گرفته تا پیاده‌روهای باریک خیابان‌های تهران است.
گذران سخت زندگی بازنشستگان؛

جانی که رفته و چشمی که منتظر کمک است/ افزایش دخلی که با خرج‌های امروز نمی‌خواند

روزگار این مردان و زنان دیروز به قدری سخت و کند می گذرد که آنها سرپیری و فرتودگی با انواع کمردردها و پادردها مجبور می شوند برای ایجاد تناسب بین دخل و خرج خانواده، دوباره به بازار کاربرگردند.
طرح ساماندهی کودکان کار؛

قرق چهارراه‌ها توسط کودکان کار و خیابانی و سکوت مسئولان

با گرم‌شدن هوا شاهد حضور قابل‌توجه کودکان کار و خیابانی بر سر چهارراه‌ها هستیم و این در حالی است که قرار بود سازمان‌هایی همانند بهزیستی و شهرداری تهران تمهیداتی را برای رفع این پدیده انجام دهند.
آمار تکان‌دهنده نماینده زاهدان؛

۷۵ درصد مردم سیستان و بلوچستان دچار فقر غذایی هستند

علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب اینکه ۷۵ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان فقر غذایی دارند، گفت: مردم روستاهای این استان آب سالم برای خوردن ندارند، نان ندارند و به لحاظ معیشت از هر نظر که فکر کنید در شرایط نامطلوبی قرار دارند.

غذای‌ گوشت گربه

در اينستاگرام يكي از خبرنگاران صداوسيما، عكس غذاي يك خانواده محروم منتشر شده بود كه آن را شامل گوشت گربه و كلاغ مي‌دانست. او با انتشار شماره كارتي درخواست كمك به اين خانواده و افرادي نظير آن را نيز اعلام كرده بود.
نتایج یک پژوهش؛

نیمی از آمریکایی‌ها قادر به تامین معیشت خود نیستند

نتایج یک پژوهش نشان داد نیمی از آمریکایی‌ها قادر به تامین معیشت خود نیستند.
هزینه سه برابری از منزل تا رستوران؛

صرف هزینه میلیونی برای پهن کردن سفره‌ افطاری در هتل‌ها

با آغاز ماه مبارک رمضان بازار افطاری هم داغ می‌شود و هر کس به در حد وسع و اندازه خود با افطاری دادن سعی می‌کند در ثواب آن شریک شود، ولی نحوه‌ی اجرای یک مراسم افطاری بسته به توانایی اقتصادی افراد متفاوت است.
کاسبی رایج در آرامستان پایتخت موجب کلافگی و عصبیت مردم می شود؛

جولان گدایان سمج در قبرستان

در جامعه بشری هر فردی برای گذران زندگی، کسب و کاری دارد. دکتر، مهندس، کارگر، کارمند، معلم و دستفروش همه و همه به دنبال یک هدف یعنی به دست آوردن پول و تأمین مخارج زندگی هستند. در این میان، مشاغلی در شهر مردگان یا آرامستان پایتخت رایج است و شهروندان به آنها کمتر توجه می‌کنند. افرادی که علی الظاهر خدماتشان را نثار اموات می‌کنند، اما هزینه را از زنده‌ها می‌گیرند.
سازمان گدایان در تاریخ ایران؛

تکدی گری در تاریخ معاصر ایران

کدام بسترهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، پدیده گدایی و طبقه گدایان را در این سرزمین پدید ‌آورده است.
قصه پرغصه مرزداران؛

10 فرمان کلیدی برای حل مشکلات کولبران

بارکشی بر دوش در عصری که روبات‌ها همه کارها را در کشور‌های دور و نزدیک انجام می‌دهند موضوع مستندها و فیلم‌های متعدد شده و برخورد با کولبران موضوع محافل حقوق بشری و فضای مجازی و تحلیل همگانی شده است.
کاریکاتور:

گدایی که با هواپیما سفر می‌کند!

برخی از متکدیان با هواپیما برای گدایی به تهران می آیند!!
تلاش برای داشتن فرزند؛

بازار داغ رحم اجاره‌ای از ٢٥ تا ٤٠ میلیون تومان

داشتن فرزند موضوعی است که برای بعضی از خانواده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. خانواده‌ها حاضرند از انواع داروها استفاده کنند، به مدت طولانی زیر نظر پزشک باشند و... تا بتوانند کودکی را به دنیا بیاورند.
دغدغه های مهندسین؛

درد و دل های یک مهندس بیکار و بی پول

پای حرف مهندسین که بنشینی، دغدغه‌هایی دارند که ارتباط مستقیم با زندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنها دارد.
صفحه  از ۱۸
نظرات و گلایه ها