سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گزارش تصویری؛

نخستین نشست تحلیلی تخصصی "کودکان ایران"

نشست تحلیلی تخصصی "کودکان ایران" در سالن اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد.
پای کودکان محروم هم به فضای مجازی بازشد ؛

کمک به کودکان یا شوی اینستاگرامی؟

آیدا پوریانسب یکی از اینفلوئنسرهای اینستاگرام ، در طول ۵ روز گذشته چند پست در صفحه‌ی خود منتشر کرد. این کلیپ‌ها از رودبار جنوبی و ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان گرفته شده است. او در این کلیپ‌ها کودکان را به صف کرده است و به آنها لوازم‌التحریر، کیف و لباس می‌دهد. اینگونه رفتارها که از سمت بعضی از افرادی انجام می‌شود به نوعی می‌توانند به عزت نفس این کودکان که عکس و فیلم آنها منتشر می‌شود خدشه وارد کند.
صدای اعتراض کودکان شنیده نمی‌شود!

کودکان کار، خشونت‌های جنسی و غیرجنسی را گزارش نمی‌دهند

محمدرضا دهقانی سانیج بر این باور است که در زمینه دفاع از حقوق کودکان کار، ضعف‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی، همپای اجرای ناصحیح قانون، مشکل‌ساز شده است. از اوایل امسال طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان، برای چندمین بار از سر گرفته شد. در این طرح به روال معمول همیشه، به ریشه‌های ایجاد پدیده‌ای به نام «کار کودک» پرداخته نمی‌شود و فقط به کنش‌های سطحیِ پرآسیب مانند «جمع‌آوری» یا «پاکسازی» اکتفا می‌شود. اما چرا علیرغم ممنوعیت قانونی، هنوز با کار کودکان مواجه‌ایم؟
با استناد به برآورد‌های سازمان بین‌المللی کار ؛

وجود 153 میلیون کودک کار در جهان

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی تازه با استناد به برآورد‌های سازمان بین‌المللی کار اعلام کرده است که ۱۵۳ میلیون کودک کار در جهان وجود دارد که ۷۳ میلیون نفر آنها در مشاغل پر خطر مشغول هستند.
جنگ بین مدارس و وزارت؛

گروکشی یک مدرسه از کودک کار

چند سالی است که شهریه‌‌ی مدارس بسیاری از خانواده‌ها را تحت فشار قراد داده. مدارس دولتی به دلیل نداشتن بودجه‌ی کافی، شهریه را در قالب کمک به مدرسه از والدین دانش آموزان دریافت می‌کنند. موضوع شهریه‌ی مدارس حالا دیگر به یک امر عادی تبدیل شده و به نظر می‌رسد، کم کم اصل سی‌ام قانون اساسی از یاد رفته و جنگ بین مدارس و آموزش و پرورش تنها گریبان والدین دانش‌آموزان را گرفته است.
کودکان کار در ایران؛

صاحب چهارراه‌های پایتخت کیست؟

یک خبرنگار، با نفوذ به باند مافیای شیشه‌شور‌ها در یکی از چهارراه‌های پایتخت یک شبِ ۳۵۰ هزار تومان کاسبی کرد. سهیل صدایم می‌زند که بیا؛ جوان خوشتیپی کنارش ایستاده، نزدیک که می شوم جوان خوشتیپ به سهیل می‌گوید که دور شود. با من سلام میکنه و میگه اسمت چیه، میگم یونسم. گفت چرا اومدی اینجا؟ گفتم هیچ چاره‌ای نداشتم برای کار، کمی به ظاهر بهم ریخته و خاکیم نگاه کرد و گفت بچه خوبی هستی، بچه‌ها گفتن مشکل داری؛ وایسا کار کن؛ هرکی ام هرچی گفت بگو بیاد پیش من، این شروع کار متفاوت من بود، قبل از این دیدار وقتی رسیدم سر چهار راه برای کار، سهیل و 12 نفر دیگر من را گرفتند و نگذاشتند کار کنم.
گفتگوی شبانه با دو کودک کار؛

مرگ آهسته رویا در قلب دو کودک کار، یکی ایرانی و دیگری افغان + فیلم

کودکان کار مهم‌ترین قربانی آسیب‌های اجتماعی هستند. این کودکان با آرزوهایی کوچک و بزرگ ناچار به کار اجباری اند و در لابلای حسرت های ناتمام‌شان، خیال های رنگارنگ خود را نقاشی کنند. اما شهروندان به عنوان افرادی که با این قشر از جامعه هر روز درارتباطند چه نقشی در برآورده ساختن آرزوی این کودکان می توانند ایفا کنند؟
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان بوشهر؛

متکدیان از نوزادان استفاده ابزاری می‌کنند

آرزو منوچهری، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان بوشهر، در واکنش به اظهارات چندی پیش مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر مبنی بر اینکه کودکان متکدی در پاکستان به طور حرفه‌ای فلج شده و به مشتریان فروخته می‌شوند، گفت: در بهزیستی اینگونه مشاهدات را نداشته‌ایم، البته شنیده‌هائی داریم که در پاکستان چنین اقداماتی رخ داده است، اما اینکه به ایران فرستاده می‌شوند را تایید نمی‌کنم.
می‌خواهند کار کودکان را قانونی کنند؛

چرا پیمان نامه حقوق کودک در کشور اجرا نمی شود؟

مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که ماموریت نظارت و اجرای پیمان‌نامه حقوق کودک را در کشور برعهده دارد به نظر می‌رسد تا کنون نتوانسته اقدامی بنیادین در راستای حمایت از حقوق کودکان انجام دهد و عملکرد این نهاد چندان هم کارامد به نظر نمی‌رسد موضوعی که منجر به اعتراض محمد لطفی آذر یکی از نمایندگان سمن‌ها شده و او را به نگاشتن نامه‌ای اعتراضی خطاب به وزیر دادگستری واداشت.
استاندار تهران اعلام کرد؛

سلب حضانت از والدین کودکان کار که سه بار پذیرش شوند

استاندار تهران گفت: در مورد بچه‌های ایرانی اگر کودکی بیش از ۳ بار با یک ویژگی پذیرش شود سلب حضانت از خانواده انجام می‌شود و کودک تحویل بهزیستی می‌شود.
دبیر سابق مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک؛

نهادها در طرح جمع آوری کودکان خیابانی منفعت خود را درنظر می‌گیرند

دبیر سابق مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: نهادها در طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان منفعت خود و منفعت اداری را درنظرمی گیرند؛ حال آنکه در این ساماندهی باید حقوق و منفعت کودکان مورد توجه باشد.
تلخی روزگار کودکانِ قربانیِ فقر؛

طرح ساماندهی کودکان کار مغایر با پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک است

«طرح جمع‌آوری کودکان خیابانی هیچ مغایرتی با کنوانسیون حقوق بشر ندارد و اساسا شرایط این کودکان با اصول همان کنوانسیون مغایر است. طرح جمع‌آوری کودکان خیابانی به علت تبعاتی که حضور آنان برای حفظ مسائل امنیتی و سلامتی دارد باید اجرا شود.» این صحبت‌های اخیر محسنی بندپی (استاندار تهران) است که در واکنش به اعتراضات و مخالفت‌های فعالان حقوق کودکان بیان شده است.
رایزنی دیپلماتیک برای کودکان کار؛

برخورد پلیس با باندهای کودکان کار و خیابان

عبدالرضا رحمانی‌فضلی صبح امروز و در حاشیه یکصد و بیستمین جلسه شورای اجتماعی که با موضوع (طرح ساماندهی کودکان کار) برگزار شد، اظهار کرد: موضوع در دستورکار امروز شورا، بررسی گزارش عملکرد دستگاه‌های مختلف در حوزه ساماندهی کودکان کاری که در خیابانها مشغول به کار هستند، بود.
فرماندار تهران:

بررسی خارج از نوبت پرونده خانواده‌های کودکان کار در کمیته امداد

فرماندار تهران با بیان اینکه بهترین راه ساماندهی کودکان کار و خبابان، شناسایی و تحویل به خانواده‌شان است گفت: بنا شده کارهای خانواده‌های کودکان کار که تحت پوشش کمیته امداد هستند، خارج از نوبت پیگیری شود.
کودکان کار: ما را آزاد کنید؛

دارالتادیبی به نام مرکز یاسر

ماجراهای طرح ساماندهی کودکان کار انگار تمامی ندارد؛جدیدترین خبر اما این است که مدیرعامل انجمن حامی از تعدادی فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران درخواست کرده تا همراهش شوند و به سوله‌های نگهداری از کودکان کار در خاوران بروند و وضعیت نامناسب این کودکان را که به‌صورت باندی فعالیت می‌کنند، ببینند و پس از آن وضعیت بچه‌ها را با مرکز یاسر مقایسه کنند.
مشکلات کودکان کار مهاجر؛

از خانه مانده، از خیابان رانده

طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان از ٢٢ خردادماه به خیابان‌ها آمد، چهارراه‌ها، مرکز اصلی‌اش بود؛ هر جا کودکی با فالی یا اسپند و شیشه شوری ایستاده. در کمتر از یک ماه نزدیک به ٢٣٤ کودک از خیابان به قول مسئولان «ساماندهی» شدند و یکراست روانه یکی از سه مرکز بهزیستی شدند؛ یاسر، بعثت و شهدای افسریه.
مسعودی‌فریدمطرح شد؛

آغاز طرح جدید ساماندهی کودکان کار

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از آغاز طرح جدید ساماندهی کودکان کار خبر داد و گفت: ۸۲ درصد کودکان کار غیر ایرانی هستند که به صورت قاچاق یا با ویزای زیارتی وارد کشور شده‌اند.
حسن خلیل‌آبادی شرح داد؛

کودکان کار دوباره به خیابان بازمی گردند/ انتقاد از نحوه ساماندهی

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: ساماندهی کودکان کار و خیابان با قوه قهریه امکان پذیر نیست زیرا پس از جمع کردن این کودکان مجدداً به خیابان بازمی‌گردند.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری؛

افزایش قاچاق کودکان به ایران در ۶ ماهه اخیر

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با تاکید براینکه هیچ کودک خیابابی از اتباع غیرمجاز به تنهایی رد مرز نمی‌شوند، گفت: از میان کودکان جمع‌آوری شده ۱۰ درصد ایرانی و ۹۰ درصد خارجی هستند که بخش اعظمی از آنها توسط باندهای قاچاق وارد کشور می‌شوند.
دغدغه های كودك كار؛

مرکز یاسر، جایی برای نگهداری کودکان خیابانی تهران

اول تيرماه امسال، داريوش بيات‌نژاد، مدير كل بهزيستي استان تهران در رابطه با طرح ساماندهي كودكان كار و خيابان گفت: «ساماندهي كودكان كار و خيابان آيين‌نامه‌اي دارد كه در آن بسياري از سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌ها عضو هستند.فاطمه اشرفي مي‌گويد كه براي نخستين‌بار شايد فرصتي فراهم آمده باشد كه بتوان آمار و تحليلي از نحوه ورود كودكان به ايران و پيوستن‌شان به شبكه كار در خيابان به دست آورد و براي همين نمي‌تواند اين طرح را سراسر به باد انتقاد گرفت.
صفحه  از ۱۷
نظرات و گلایه ها