سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کودکان کار خیابانی؛

صدای کودکان شهر را بشنویم/ کودکانی که حق کودکی ندارند

کودکانی که با قرارگیری در تنگناهای اقتصادی و فرهنگی برای یافتن تکه نانی راهی خیابان‌ها می‌شوند، برای شنیده شدن فریادشان نیازمند بسترهای قانونی و حمایتی بیشتری هستند.
یک آسیب‌شناس اجتماعی:

برخی کودکان کار گرفتار مافیای مواد مخدر هستند

یک آسیب‌شناس اجتماعی گفت: برخی کودکان کار توسط باندهای مواد مخدر معتاد شده‌اند و گرفتار مافیای مواد مخدر هستند.
مشاور وزیر کشور:

کودکان کار بیشتر از بقیه در معرض کودک‌آزاری هستند

مشاور وزیر کشور با اشاره به این‌که کودکان کار بیشتر از بقیه در معرض کودک‌آزاری هستند، گفت: طرح ویژه مراقبت از کودکان کار در آینده‌ای نزدیک اجرایی می‌شود.
حمایت از کودکان کار ؛

کمال‌الملک‌های کوچولوی چهارراهی

تشنه محبت و توجه‌اند و کافی است کمی برایشان وقت بگذارید. آن‌وقت با ساده‌ترین آموزش‌ها می‌توانید از کودکان بی‌آینده خیابان،‌ شاگرد اول و نقاش و فوتبالیست بسازید. جوانان خوش‌فکر شیرازی با همین نگاه، چند سالی است داوطلبانه حامی کودکان کار شهرشان شده‌اند.ماجرا از وقتی شروع شد که گروهی از جوانان تحصیلکرده، باانگیزه و دغدغه‌مند شیرازی دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند برای بهتر شدن وضعیت زندگی در شهرشان کاری کنند. «محمد مسعودیان» مدیر موسسه مردم‌نهاد صبح آفرینش برمی‌گردد به 7 سال قبل و می‌گوید: «هسته مرکزی گروه ما از حدود 10 نیروی جوان تشکیل شده که اغلب فارغ‌التحصیل رشته‌های روانشناسی و علوم اجتماعی هستند.
کودک آزاری چیست؟

چگونه کودک آزاری را گزارش کنیم؟

کودک آزاری در جامعه امروز ما به دلیل حضور پررنگ رسانه بیشتر از گذشته به چشم می آید. اما لازم است تا با این معضل مقابله شود. در فیلم حاضر توضیحاتی ارئه شده است مبنی اینکه چگونه می توان در این راه اقدام نمود.
یادداشت زهرا علی اکبری؛

الگویی برای ارائه خدمات به کودکان کار

امروزه در سراسر جهان کودکان زیادی کار مي‌کنند که کاربسیاری از آنها تمام وقت است. آنها به مدرسه نمي‌روند و زمان زیادی برای بازی ندارند، بسیاری تغذیه و مراقبت مناسب هم دریافت نمي‌کنند. بیش از نیمی از آنها در معرض بدترین انواع کار کودکان قرار دارند، مانند کار در محیط‌های خطرناک، برده‌داری، کار اجباری، فعالیت‌های غیرقانونی از جمله قاچاق مواد مخدر و فحشا و همچنین درگیر شدن درفعالیت‌های مسلحانه.
مسعودی فرید عنوان کرد؛

میزان بالای بازماندگی از تحصیل کودکان‌کار

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور برای حل مشکل زباله‌گردی شهرداری، وزارت کشور و حتی مجلس باید وارد شوند تا موضوع بازیافت زباله در کشور برطرف شود. مسعودی‌فرید در ادامه گفت: ممکن است فکر کنیم این کار ابتدا هزینه‌های زیادی دارد، اما در نهایت به نفع ماست. این در حالی است که متأسفانه نگاه‌مان همیشه کوتاه‌مدت است. موضوع زباله‌گردی در کوتاه‌مدت از سوی شهرداری برطرف می‌شود به‌طوری که پیمانکاران را مجاب کند از کودکان استفاده نکنند. دربلندمدت هم باید تفیک زباله از مبدا انجام شود. این موضوع هم ابعاد اجتماعی، اخلاقی، انسانی و هم اقتصادی دارد. وی در مورد میزان آزاردیدگی کودکان خیابانی نیز گفت: کودکان خیابانی خطر آزاردیدگی بالایی دارند، چرا که این کودکان عمدتا در خیابان هستند و نظارتی روی آنها وجود ندارد. میزان بازماندگی از تحصیل آنها نیز بالاست.
مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان خبر داد:

افزایش کودکان ایرانی زباله گرد طی یک سال اخیر

مدیرعامل انجمن حمایت ازحقوق کودکان گفت: مشاهدات ما نشان می دهد با توجه به گرانی ها و شرایط اقتصادی طی یک سال اخیر تعداد کودکان زباله گرد ایرانی در حال افزایش است.
حسن نوروزی عنوان کرد؛

وادارکردن کودکان به تکدی‌گری جرم است

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه وادارکردن کودکان به تکدی‌گری جرم است، گفت: ممانعت از تحصیل کودکان توسط سرپرست تخلف است. حسن نوروزی در گفت‌وگو با خانه ملت درباره ساماندهی وضعیت اشتغال کودکان و نوجوانان گفت: لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان یکی از لایحه‌های بسیار کاربردی است که حامی کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های مختلف ازجمله به‌کارگیری در اشتغال‌های کاذب به‌شمارمی‌آید.
آموزش کودکان برای پیشگیری از خطرات؛

اینجا از سایه پدر و مادر خبری نیست!

کودکان با والدین معتاد، همواره در آرزوی آرامشی هستند که جز در کتاب‌های داستان و فیلم‌های سینمایی و حرف‌های همکلاسی‌هایشان، هیچ گاه آن را تجربه نکرده‌اند و ممکن است این حسرت در نوجوانی و بزرگسالی با ارتکاب جرایمی چون قاچاق، جنایت، سرقت و... از سوی آن ها خودنمایی کند. حتی اگر چنین رفتاری نیز از آن ها سر نزند باز هم این فرزندان هیچ گاه حسرت و معنای واقعی سایه پدر و مادر را درک نخواهند کرد.
نان آوران کوچک؛

کودکان کار برای تامین معاش خانواده مجبور به کار هستند

کودکان کار داستان طولانی پررنج کودکانی است که به دلایل متعددی از قبیل فقر خانواده، اعتیاد والدین یا مهاجرت‌های داخلی کشور و یا از خارج کشور به فعالیت مشغول هستند و این تصور که باندهای عجیب و غریب کودکان را به کار کردن وادار کرده‌اند اشتباه است.
مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان:

فردا برای حل مشکلات کودکان کار دیر است

مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان با اشاره به مشکلات متعدد کودکان کار و ضرورت پیشگیری از آسیب های جدی، گفت: برای رسیدگی به مشکلات این کودکان، فردا دیر است.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی؛

هشدار سازمان بهزیستی درباره افزایش شمار کودکان کار

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی اعلام کرد شمار کودکان کار خیابان از شش هزار نفر در سال ٩۴ به نه هزار نفر در سال ۹۵ رسیده است و انتظار می‌رود شمار کودکان کار و خیابان پذیرفته‌شده در سازمان بهزیستی در سال ۹۶ به ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر برسد.
یک فعال حقوق کودک:

بحران اقتصادی "خردسالان" را به بازار کار کشانده

هادی شریعتی (حقوق‌دان و فعال حقوق کودک) با اشاره به این آمارهای متناقض و غیرقابل استناد و با بیان اینکه آمارهای رسمی، رقم دو‌میلیون کودک کار را در کشور نشان می‌دهند اما آمارهای غیررسمی از وجود هفت‌میلیون کودک کار خبر می‌دهند، می‌گوید: مساله بسیار مهم، افزایش سریعِ تعداد کودکان کار در ماه‌های گذشته و تغییر بازه سنی آنهاست.
کودکان کار؛

​نخبگان خیابانی

«کودکان کار» داستان پسر بچه ها و دخترکانی است که جبر زندگی آنها را به سمتی کشانده که فرصت ایستادن و فکر کردن به وضعیت خود را نیافته اند ،کودکی برخی پشت چراغ های قرمز رنگ می بازد و خیلی ها هم در بزرگسالی محکوم به عبور از خط های قرمز جامعه می شوند
وضعیت کودکان کار و بازمانده از تحصیل؛

کودکانی که زیر بار زباله ها خرد می شوند

روز جهانی کودک امسال با شعار «آینده را باید ساخت» نامگذاری شده است، اما چه فرقی می‌کند روز جهانی کودک باشد یا اول مهر، یا اصلاً روز جهانی مبارزه با خشونت و آزار کودکان. مهم این است که کودکان کار یا کودکان خارج از چرخه تحصیل دیگر واقعیت زندگی ما شده‌اند. خیلی‌ها درباره‌شان نوشته‌اند و بسیاری هم درباره‌شان گفته‌اند، بویژه این روزها که به‌نام آنها نامگذاری شده است. اما در نهایت آن چیزی که از برخورد جامعه با کودکان باقی می‌ماند، بی‌تفاوتی اغلب مردم نسبت به آنهاست.
میر محمود حریرچی جامعه شناس مطرح کرد؛

کودکان ما یا کودک کارند یا کودک کارنامه

در این نظام آموزشی فقط یک مشت محفوظات به خورد بچه‌ها می‌دهیم. آموزش ما کالایی شده است. کودکان یا کودک کارند یا کودک کارنامه. در این دو تا خلاصه شده است. ما چهار میلیون کودک واجب‌التعلیم داریم که به خاطر فقر از مدرسه رفتن محرومند. آن‌ها انگیزه‌ای برای نحصیل ندارند. در گروه مقابل هم خانواده‌ها تمام کودکی و نوجوانی فرزندان را به خاطر نمره و کارنامه هدر می‌دهند. مگر قرار است فرزندان نهایتا از کجا سردربیاورند؟ نهایتا قرار است به دانشگاهی بروند که آن هم کالایی شده است. در کشور ما نزدیک ۱۰ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار وجود دارد. ۱۰۰ هزار نفر PhD دارند، اما شغل ندارند.
مدیرکل بهزیستی استان تهران خبر داد:

اجرای طرح پیشگیری از ایدز کودکان خیابانی در پایتخت

داریوش بیات‌نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران در مورد طرح حمایت از کودکان کار و خیابان مبتلا به ایدز اظهار کرد: هم اکنون ۲۳ مؤسسه کودک و خانواده در طرح پیشگیری از ایدز کودکان کار و خیابان استان تهران مشارکت دارند و در طول این طرح ۳ هزار و ۳۲۳ کودک کار و خیابان تحت غربالگری و تست قرار گرفته‌اند و حتی در مواردی اقدامات درمانی برای کودکان مبتلا صورت گرفته است.
مدیرکل بهزیستی استان تهران خبر داد:

افزایش کودکان خیابانی خارجی در تهران

مدیرکل بهزیستی استان تهران از پذیرش ۳ هزار و ۲۴۴ کودک کار و خیابانی در ۶ ماهه نخست امسال در مراکز آموزشی- حمایتی بهزیستی خبر داد و گفت: تعداد کودکان خیابانی خارجی نسبت به گذشته افزایش داشته است.
معضل کودکان کار ؛

هشت ساعت کار بی وقفه در خیابان ها و کارگاه های شهر

رییس اورژانس اجتماعی کشور با بیان اینکه تنها ۳۲ درصد از کودکان کار و خیابان ایرانی هستند، گفت: بر اساس دستورالعمل‌ها و شرایط نهادهای حمایتی ۷۶ درصد کودکان کار و خیابان تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی قرار ندارند؛ چراکه عمدتا اتباع بیگانه هستند یا اسناد هویتی ندارند.رییس اورژانس اجتماعی کشور در ادامه‌ ضمن تشریح جزيیات کودکان مورد پذیرش توسط اورژانس اجتماعی توضیح داد: کودکان زیر یک سال ۸.۷ درصد و دو تا چهار سال ۱۶ درصد، از موارد پذیرش شده را در بر می‌گیرند که در مجموع می‌توان گفت ۲۵ درصد از کودکان مورد پذیرش زیر چهار سال سن دارند. همچنین ۶۰ درصد از پذیرش شدگان بین پنج تا ۱۳ و ۱۵ درصد بین ۱۴ تا ۱۸ سال سن دارند.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها