سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مورد عجیب در طرح سامان‌دهی کودکان کار؛

رد مرز کردن ۵۰ کودک مهاجر

مدیر اداره بهزیستی تهران گفت: «بر اساس طرح سامان‌دهی کودکان کار و خیابان، تا آخر این هفته ۵۰ کودک مهاجر بدون مجوز رد مرز می‌شوند.» حرف‌های ضد و نقیض مسئولان بهزیستی در اجرای طرح سامان‌دهی کودکان کار یک پیام بیشتر ندارد؛ «این طرح غیرکارشناسانه و ناقض حقوق کودک است. مهم‌تر از همه اینکه با کودک کار مقابله می‌کند و نه کار کودک».
جزییات طرح ساماندهی کودکان کار؛

طرح ساماندهی کودکان‌کار؛ ۳۰ بار شکست و دوباره اصرار بر اجرا!

طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان سال‌هاست که اجرا می‌شود، هر دوره توسط ان‌جی‌اوها نقد و باز به فراموشی سپرده می‌شود. امسال اما با بقیه دوره‌ها یک تفاوت اساسی دارد؛ یک ان‌جی‌او و یک کلینیک مددکاری در این طرح با بهزیستی همکاری می‌کنند.
معاون بهزیستی کشور:

نیمی از کودکان کار خارجی جمع‌آوری شده اوراق هویتی ندارند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به دور جدید اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: ۵۳ درصد از کودکان اتباع بیگانه‌ای که جمع‌آوری شده‌اند، فاقد اوراق هویتی هستند.
آزاده صمدی مطرح کرد:

در پدیده زباله‌گردی کودکان همه ما مقصریم

آزاده صمدی (هنرمند سینما و تئاتر) در یادداشتی در اعتراض به وضعیت کودکان زباله‌گرد نوشت: «ما به چالش سطل زباله می‌پیوندیم تا اقرار کنیم که در فاجعه‌ی پدیده زباله‌گردی کودکان، همه مقصر و مسئولیم، ما باید به این لشکر کم سن و سال اندوه ثابت کنیم به دیدن رنج‌شان در سطح این شهر پر از دود و گوگرد عادت نکرده‌ایم و نمی‌کنیم.»
گزارشی از چگونگی برخورد با کار کودک؛

طرح جدید ساماندهی کودکان کار نتیجه بخش است؟

طرح ساماندهی کودکان کار همیشه منتقدان سرسختی داشته است. فاطمه اشرفی، مدیر انجمن حامی است که تنها انجمنی بود که در این مورد با فرمانداری همکاری کرده. او در مورد هدف این همکاری که «تعداد کودکان اتباع به شکل غیرعادی رو به افزایش است و تا به حال در مورد قومیت‌های کودکان کار ما فقط می‌دانستیم این بچه‌ها یا ایرانی هستند و یا اتباع، اما در این طرح هدف شناسایی کامل خانواده‌ی کودکان است.»
۵۵ درصد والدین بیمار و بیکار دارند ؛

گزارش وضعیت کودکان کار در ایران

۲۲ خرداد یا ۱۲ ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودک است. بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی کار در سپتامبر ۲۰۱۷، ۱۵۲ میلیون کودک در سنین ۵ تا ۱۷ سال یا تقریبا از هر ۱۰ کودک یکی از آن‌ها ناگزیر به تحمل کار اجباری هستند.
استاندار تهران خبر داد؛

جمع‌آوری ۱۸۹ هزار کودک کار خارجی در تهران

استاندار تهران با اشاره به جمع‌آوری ۱۸۹ هزار کودک کار از اتباع خارجی در سطح استان تهران، گفت: متأسفانه قاچاق کودک از برخی کشورهای همسایه به تهران سیاست گذاری شده است.
کودکان کار ؛

آن سوی دیوار «ساماندهی کودکان» چه می‌گذرد؟

بسیاری از آن کودکانی که پنجه فقر گلویشان را فشرده و برای کار راهی خیابانشان کرده بود، حالا با اجرای طرحی به نام «ساماندهی کودکان کار و خیابان» در مرکزی به نام "یاسر" در جنوب تهران به هم رسیده‌اند.
عیسی فرهادی؛

12 باند سازمان‌یافته کودکان کار و خیابانی در پایتخت متلاشی می‌شوند

عیسی فرهادی عصر امروز در جلسه ساماندهی کودکان کار استان تهران با اشاره به لزوم اقدامات فرهنگی برای ساماندهی کودکان کار اظهار داشت: سال گذشته قرار بود طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان عملیاتی شود و تلاش فراوانی برای اقدامات فرهنگی صورت گرفت اما متأسفانه چند دستگاه پای کار نیامدند.
کودکانی که به جرم فقر دستگیر می‌شوند!

روایتی دلخراش از بازداشت سه کودک کار در تهران

چند روزی است که طرح ساماندهی و دستگیری کودکان کار و خیابان اجرایی شده است طرحی که سی‌امین تجربه را پشت سر می‌گذارد و تا کنون پیامد مثبتی به دنبال نداشته است اجرای این چنین طرح‌هایی مجازات فقرا به جای ریشه کن کردن فقر است.
فعال حوزه کودکان عنوان کرد؛

طرح جمع آوری کودکان کار ۳۰ بار انجام شد و ۳۰ بار شکست خورد

طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان برای سی‌امین بار در سطح شهر تهران آغاز شد و یک سازمان مردم نهاد با نام انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده و یک کلینیک مددکاری با نام موسسه آوای باران در این طرح در کنار بهزیستی و نیروی انتظامی قرار گرفتند تا طرح را پیش ببرند، با این حال انتقادها نسبت به نحوه اجرای کار آنقدر بالا گرفت که چندین نهاد مردمی دیگر به میان آمدند تا اشکالات نحوه اجرای طرح و پیامدهای آن که تاثیری در بهبود شرایط این کودکان و خانواده‌های آن‌ها نداشته را یادآوری کنند.
فقر کودکان لا به لای طلای کثیف؛

اطلاعات دو پژوهشگر و توضیح روابط عمومی بازیافت

امید یک گونی به قد و قواره کوچک خودش به دوش می‌کشد و لابه لای سطل‌های زباله بدون دستکش می‌چرخد، با انگشتان نحیف اما سیاه زباله جمع می‌کند و در گونی مندرسش جای می‌دهد. قد کوتاهی دارد که گاهی از پشت سطل زباله دیده نمی‌شود. از سنش که می‌پرسم می‌گوید: «نمی‌دونم، فکر کنم ده سالمه» اما چهره‎ی کودکانه و جای خالی دندان شیری پشت لبخندش نشان می‌دهد که شش تا هشت سال دارد، از بین صحبت‌هایش فهمیدم همراه پسرهای بزرگ فامیل کمتر از یک سال پیش از افغانستان به ایران آمده‌اند و هر روز هفت صبح از مرکز پسماندی در شهرری با وانت به میدان ونک می‌آیند و آخر شب با همان وانت برمی‌گردند.
مرکز آمار و اطلاعات وزارت کار؛

در دولت روحانی تعداد کودکان شاغل ۲۱ درصد افزایش یافت+ جدول

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار و اطلاعات وزارت کار، در سال ۱۳۹۶ تعداد کودکان ۱۰ تا ۱۷ ساله شاغل کشور ۴۱۰ هزار نفر بوده که از این میزان، ۸۲/۳ درصد پسر و ۱۷/۷ درصد دختر هستند.
چند پرده از زندگی کودکان کار؛

این چهار راه دیگر گلفروش ندارد

به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
اینفوگرافی؛

وضعیت کودکان کار در ایران

بر اساس اطلاعات مرکز آمار و داده‌های راهبردی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در سال ۹۶ در ایران، از کل حدود نه میلیون کودک بین ۱۰ تا ۱۷ سالۀ کشور، حدود ۴۹۹ هزار کودک مشغول به کار بوده‌اند. در همین سال (۱۳۹۶) کار توانمندسازی بیش از پنج هزار کودک توسط سازمان بهزیستی انجام شده است.
امپراطوری مافیای زباله؛

مافیای سه هزار میلیاردی زباله!

تقریبا از بین زباله‌هایی که جمع‌آوری می‌کرد از نرخ چیزی جز کاغذ و مقوا و آلومینیوم خبر نداشت. کار هر روز صبح تا شبش بود. کیسه بزرگ روی کول و لباس چرک و بوی تعفنی که حالا بخشی از هویتش شده بود و قد خمیده‌ای که به آن عادت کرده بود.
متولی ساماندهی کودکان کار کیست؟

برای کودکان کار باید کاری کرد کارستان

روز گذشته در سمینار «مقابله با کار کودک» که همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک در سالن ایوان شمس تهران برگزار شد، آقای پیروز حناچی، شهردار تهران با اشاره به اینکه براساس آمار اعلام‌شده در سپتامبر۲۰۱۷، ۱۵۲میلیون کودک کار در جهان وجود دارد، گفت: از هر ۱۰ کودک یکی ناگزیر به کار اجباری است.
فقر کودکان لا به لای طلای کثیف؛

اطلاعات دو پژوهشگر و توضیح روابط عمومی بازیافت

امید یک گونی به قد و قواره‌ی کوچک خودش به دوش می‌کشد و لابه لای سطل‌های زباله بدون دستکش می‌چرخد، با انگشتان نحیف اما سیاه زباله جمع می‌کند و در گونی مندرسش جای می‌دهد. قد کوتاهی دارد که گاهی از پشت سطل زباله دیده نمی‌شود. از سنش که می‌پرسم می‌گوید: «نمی‌دونم، فکر کنم ده سالمه» اما چهره‎ی کودکانه و جای خالی دندان شیری پشت لبخندش نشان می‌دهد که شش تا هشت سال دارد، از بین صحبت‌هایش فهمیدم همراه پسرهای بزرگ فامیل کمتر از یک سال پیش از افغانستان به ایران آمده‌اند و هر روز هفت صبح از مرکز پسماندی در شهرری با وانت به میدان ونک می‌آیند و آخر شب با همان وانت برمی‌گردند
اینفوگرافی؛

نگاهی به وضعیت کودکان کار در جهان

طبق بررسی یونیسف، در کشورهایی با کمترین میزان توسعه‌یافتگی، از هر چهار کودک بین ۵ تا ۱۷ سال، یک کودک مشغول به کاری است که مانع از رشد او شده و سلامتی‌اش را به خطر می‌اندازد.
افزایش کودکان زباله‌گرد؛

کودکان زباله‌گرد بازیچه مافیای طلای کثیف!

به تازگی مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران با انتقاد از عملکرد شهرداری در رابطه با کودکان زباله‌گرد گفته: «فقدان نظارت دقیق و واگذاری مجوز جمع آوری زباله به پیمانکارانی که کودکان محروم را که برای نان ناچارند کار کنند را به‌کار می‌گیرند، سبب شده تا شاهد پرسه 14هزار زباله‌گرد در تهران باشیم که متاسفانه از این تعداد 4هزار و 700 نفر، یعنی یک سوم این رقم کودک هستند.»
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها