سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
زندگی بر لبه تیغ؛

برشی از زندگی کودکان‌ کار

آخرین نتایج دو پیمایش بهزیستی و جمعیت امام‌ علی درباره وضعیت کودکان کار و خیابان در تهران منتشر شد. براساس داده‌های پیمایش حاضر بچه‌های کار علاوه بر انواع دستفروشی و... در خیابان به کارهای کشاورزی، کارگاهی و کار در خانه دیگران مشغول هستند.
درآمد برای کیست؟

یک روز گردش با زباله‌گردها

این روزها به هر کوچه و خیابان که قدم می‌گذاری، هر چند دقیقه یک بار به افرادی بر‌می‌خورید که تا کمر به داخل مخازن زباله‌ها خم شده‌اند و با لباس‌هایی مندرس با دستانی چرک‌آلود با چشمانی جست‌وجوگر که با سرعت، یک به یک کیسه‌های زباله‌ها را پاره کرده و با دقتی کم‌نظیر به دنبال مواد بازیافتی هستند
بی توجهی آسیب های اجتماعی؛

مداخله غیر‌مسئولانه ممنوع!

شهرداری تهران بر اساس ‌بند 5 ماده 55 قانون شهرداری‌ها مصوب سال 1334 مانند همه شهرداری‌ها مکلف به جلوگیری از تکدی‌گری و ترغیب گدایان به کار و توسعه آموزش عمومی شده است و این قانون مبنای اقدامات مدیریت شهری در بحث آسیب‌های اجتماعی بود، البته در این قانون به تکدی‌گری صرفاً به‌عنوان آسیب اجتماعی‌ای که شهرها در آن دوران به آن مبتلا بودند اشاره شده است، اما این روزها در شهر تهران با مسائل متنوعی مثل کارتن‌خوابی و حضور معتادان متجاهر در پایتخت در حوزه آسیب‌های اجتماعی مواجه هستیم که زندگی شهروندان را با چالش‌هایی مواجه می‌کند و لازم است شوراها و شهرداری‌ها به مسئله آسیب‌های اجتماعی توجه ویژه‌تری داشته باشند، اما این توجه ویژه نباید منجر به مداخله غیر‌مسئولانه و اقدامات شتاب‌زده شود.

تداوم جمع‌آوری کودکان خیابانی تا پایان تابستان

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به توافق این سازمان با شهرداری تهران درخصوص برخورد با آسیب‌های اجتماعی گفت: در این زمینه هفته گذشته جلسه‌ای را با مسئولان شهری داشتیم و به توافقات خوبی نیز رسیدیم.
دانشور مطرح کرد؛

مسئولان حساسیت کافی نسبت به آسیب در حال رشد کودکان کارگر ندارند

یک فعال اجتماعی در خصوص کودکان کار گفت: «در یکی از بندهای لایحه حمایت از کودکان که همچنان تصویب شدن یا نشدن آن بلاتکلیف است برای خبرنگاران و مستندسازان انتشار اخبار گزارش های کودک آزاری مجازات درنظر گرفته شده اما برای کودک آزاران تاکید بر مجازات سنگین وجود ندارد. »
قصه کودکان کار؛

کودکان کار؛ تکاپو در دنیای بزرگترها

نه تیرگی شب، نه سوزسرما و نه آفتاب سوزان و شرجی هیچکدام مانعی برای حضور و تکاپویشان در دنیای بزرگترها نیست، کودکانی که نه در جستجوی زندگی بهتر که در تلاش برای زنده ماندن هستند
معاون شهردار تهران خبر داد؛

تشکیل شورای راهبردی برای حل مشکلات کودکان کار/ شناسایی پیمارانکاران متخلف

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: به شهردار پیشنهاد دادیم که شورایی در شهرداری تهران با حضور همه ارگان و نهادهای فعال در حوزه آسیب های اجتماعی که مسئولیت هم دارند، تشکیل شود.
مصداق دقیق بهره‌کشی!

کودکان‌باربر در بازار به‌وفور دیده‌می‌شوند/ کار ارزان و دردهای گران؛ کسی به فکر کودکان باربر نیست؛

در بازار تهران باید مثل یک دوربین مخفی ساده، پابه‌پای کودکان باربر بازار تهران رفت و قصه نوشت...
روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛

سایه‌های کوتاهی ما بر سر کودکان کار

22 خرداد در میانه این هفته، روز جهانی مبارزه با کار کودکان بود. پدیده‌ای که کشور ما هم سال‌هاست درگیر آن شده است. ما به صورت پیامکی و در شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان «ایران» این پرسش را طرح کردیم که چقدر در طول روز با پدیده کودکان کار مواجه می‌شوند؟ همچنین در سال‌های اخیر فراخوان‌ها و گروه‌های جمعیتی برای کمک به کم‌رنگ شدن چالش‌های این کودکان، آموزش و حمایت از آنها ایجاد شده است. آیا شما عضوی از این انجمن‌ها هستید؟ رویکردتان در برخورد با این کودکان چیست؟ در مورد تجربه‌هایتان برای ما بنویسید. لازم می‌دانیم از مریم سهرابی، همکار افتخاری صفحه خوانندگان برای مساعدت در تهیه بخشی از دیدگاه‌های طرح شده در این گزارش قدردانی کنیم.
روایتی متفاوت از کودکان کار؛

آنها عاشق پزشکی هستند

چقدر خوشحالید؟ منظورم این است که در زندگی تا چه حد احساس شادمانی دارید؟ می‌دانم این سؤال خیلی کلی است. اما لطفاً چند ثانیه به آن فکر کنید. اصلاً خوشحالی شما چطور تعریف می‌شود؟ با خرید خانه خوب یا ماشین لوکس؟ طی کردن مدارج علمی یا مهارت در کسب و کار؟ شاید هم یک ازدواج موفق و داشتن بچه‌های زیبا یا سفرهای جذاب به بهترین نقاط دنیا؟ کدام یک شما را از ته دل خوشحال می‌کند؟ قطعاً هرکدام از این گزینه‌ها می‌تواند دلیل خوبی برای شادی باشد اما آیا تضمین‌کننده آن هم هست؟! چند نفر را سراغ دارید که باوجود به دست آوردن تمام اینها خوشحال نیستند و حتی فراتر از آن، احساس افسردگی می‌کنند.

۴.۵درصد کودکان کار مبتلا به ایدز هستند

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر گفت:هم اکنون در مراکز بهزیستی ۳۸۰۰ کودک و در مراکز متعلق به شهرداری ۱۰۰۰ کودک نگهداری می‌شوند.
70درصد از کودکان کار ایرانی نیستند؛

روزی 11 ساعت کار، ماهی 300 هزار تومان درآمد

آخرین آمار‌ها نشان می‌دهد حدود 11هزار کودک کار و خیابان تحت پوشش مراکز شبانه‌روزی و روزانه سازمان بهزیستی قرار دارند؛ کودکانی که بدون برخورداری از مزایای رفاه اجتماعی همه عمرشان را به فال و گلفروشی بر سر چهارراه‌ها می‌گذرانند تا نان آور کوچک خانواده هایشان باشند. کارشناسان حوزه بهزیستی می‌گویند مشکلات اقتصادی و معیشتی و نبود حمایت‌های اجتماعی از جمله عواملی است که موجب افزایش حضورکودکان کار در کنار خیابان‌ها شده است، به‌طوری که هر ساله با تعطیلی مدارس و آغاز فصل تابستان، تعداد کودکان کار در خیابان‌ها افزایش جدی پیدا می‌کند.
به بهانه روز مبارزه با کار کودک؛

جمع‌آوری کودکان کار تدبیر یا تقصیر

۲۲ خرداد برابر ۱۲ ژوئن روز مبارزه با کار کودک نام‌گذاری شده است. سازمان بین‌المللی کار در سال ۲۰۰۲ با تمرکز بر مسئله کار کودک این روز را نام‌گذاری کرد.
بررسی موانع و راهکارهای حذف بدترین اشکال کار کودک؛

از حوزه‌های کودکان کار و فقر در ایران هیچ آمار رسمی وجود ندارد

روز گذشته به مناسبت روز جهانی لغو کارکودک، نشست بررسی موانع و راهکارهای حذف بدترین اشکال کار کودک برگزار شد.
تاریخچه مختصری از کار کودکان؛

دست‌های کوچک، رنج‌های بزرگ

میلتون فرد ترجمه: مهدی سلیمی اواخر سده ۱۷۰۰ و اوایل سده ۱۸۰۰ ماشین‌های تولیدکننده قدرتمند جایگزین کارهای دستی در امر تولید شدند. کارخانه‌ها همه‌جا شروع به‌کار کردند؛ ابتدا در انگلستان و سپس در ایالات‌متحده. به این وسیله، صاحبان کارخانه‌ها منبع جدیدی از نیروی کار را برای راه‌اندازی ماشین‌های خود پیدا کردند: کودکان. نحوه کار ماشین‌های تولیدی قدرتمند نوین طوری بود که به قدرت بالای جسمانی نیاز نداشت و کودکان می‌توانستند به‌عنوان نیروی کار ارزان‌تر نسبت به بزرگسالان به‌کار گرفته شوند. اما در اواسط سال ۱۸۰۰، کار کودکان تبدیل به یک مشکل عمده شد.
نگرانی از اشتغال کودکان به کارهای زیر زمینی؛

کارشناسان حقوق کودک همزمان با روز جهانی مقابله با کار کودکان بررسی کردند

امروز روز جهانی مقابله با کار کودکان است و کشورمان جزو کشورهایی است که آمار غیررسمی کودکان کار در آن حدود دو و نیم میلیون نفر است. کودکانی که با کار در شرایط سخت خو گرفته و افق روشنی برای آینده‌شان متصور نیستند.
روز جهانی کودکان کار؛

نگاهی به وضعیت کودکان کار در ایران/ آماری از تعداد پسران و دختران کار

کودکان کار هم از مردم شهر جدا مانده و گسسته هستند و هم هر روز درست جلوی چشمانشان حضور دارند؛ کار می‌کنند تا گاهی کمک خرج خانواده باشند یا حتی هزینه اعتیاد والدینشان را پرداخت کنند؛ گاهی مورد آماج خشونت قرار می‌گیرند و گاهی هم در معرض نگاه‌های ترحم‌آمیز شهروندان شانه‌هایشان خم می‌شود.
علی ربیعی عنوان کرد؛

26 هزار کودک تحت پوشش بهزیستی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پوشش ۲۶ هزارکودک در سازمان بهزیستی خبر داد.
روایت محمدعلی جمالزاده؛

تاریخ کودکان کار در ایران

«تاریخ کودکان کار» گوشه‌ای مهم از دگرگونی‌های اجتماعی و اقتصادی یک جامعه، به‌ویژه در گستره‌ معیشت و شغل به ‌شمار می‌آید. «کودکان کار» پدیده‌ای نو در جامعه انسانی است که پیشینه جهانی آن به چند سده اخیر بازمی‌گردد؛ هرچند «واقعیت» این مفهوم می‌تواند پیشینه‌ای هزاران ساله داشته باشد. در ایران مفهوم کودکان کار کمتر از یک سده عمر دارد.
بازنشستگی کودکان از کار در خیابان؛

برگزاری طرح بازنشسته کردن کودکان خیابانی از کار

مدیرعامل «زندگی خوب» از برگزاری طرح بازنشسته کردن کودکان خیابانی از کار در تاریخ ۲۲ خرداد خبر داد و گفت: با اجرای این طرح دیگر کودکان خیابانی کار نخواهند کرد و تحت حمایت مؤسسه زندگی خوب قرار می‌گیرند.
صفحه  از ۱۰
نظرات و گلایه ها