سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
به مدد فضای مجازي و نوع دوستی ایرانیان؛

آرزو براي «میرخان» معنا شد؛ اما هنوز كودكان كار مشغول كارند!

ماجراي «ميرخان» و آنچه براي او پيش آمد، اگر به خوبي مديريت شود، شايد آغازي باشد براي يك تحول اساسي در زندگي همه كودكان كار و اگر بدون نتيجه مشخص رها شود، قطعاً مقدمه اي براي دردسرهاي جديد در زندگي امثال «ميرخان» می شود و از اين به بعد، مافيای پشت پرده اي كه زندگی و مرگ این کودکان را به دست دارند، محدوديت هاي بيشتري در زندگي آنها ايجاد خواهند کرد.
كودکان کار نیازمند قوانین حمایتی؛

قانون ایران در مورد کار کودکان چه می گوید؟

روایت ناتمام کودکان کار موضوعی است که در سال‌های اخیر گستره بیشتری پیدا کرده است. هرچند هرازگاهی سازمان‌هاي مردم‌نهاد و مراکز دولتی و غیردولتی در خصوص آن تصمیماتی گرفته‌اند و اقداماتی انجام می‌دهند.
دشواری بی‌پایان کودکان کار؛

کودکان در شرایط دشوار، اولویت سیاست‌گذاری دولت‌ها نبوده‌اند

چه‌ کسی کودکانی را که هر روز صبح سپیده درنیامده سر چهارراه‌ها حاضر و آماده ایستاده‌اند تا شیشه‌های خودروها را پاک کنند یا با ‌هزار التماس دسته‌گلی به عابران و رانندگان بفروشند؛ شمارش می‌کند؟ این سوال از این نظر اهمیت دارد که هنوز هم دستگاه‌های عریض و طویل دولتی بر سر تعداد این کودکان با یکدیگر به توافق نرسیده‌اند.
روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛

زخم بی قانونی بر تن بی پناه ترین قشر جامعه

روز جهانی مبارزه با کار کودک (12 ژوئن مصادف با 22 خرداد) در اقصی نقاط دنیا گرامی داشته می‌شود. امروز جهان پذیرفته است که کودکان بیشماری در گوشه و کنار دنیا به کارهای سخت و طاقت فرسا – که عموماً نسبتی با روحیه شکننده و جثه نحیف‌شان ندارد- گماشته می‌شوند و از این‌رو به صرافت افتاده تا فکری به حال این کودکان بکند.
شیرین احمدنیا:

بکارگیری 300 هزار کودک در منازعات مسلحانه

یک جامعه شناس با بیان آنکه در حال حاضر 200 میلیون کودک کار در دنیا وجود دارد که 120 میلیون آنها در مشاغل پرمخاطره مشغول به کار هستند گفت: تنها یک مورد از هر پنج کودکی که درگیر در اشتغال است در ازای کار خود دستمزد دریافت می‌کند. این در حالیست که اکثریت کودکان کار بدون مزد و در چارچوب اشتغال خانوادگی‌شان کار می‌کنند.
به بهانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان ؛

از تحلیل «جغرافیای کار کودک» تا معیشت کودکان «زباله گرد»

سالانه ۲۵۰ میلیون کودک پنج تا ۱۴ ساله در جهان از کودکی محروم می‌شوند؛ طبق این آمار سازمان جهانی کار، ۱۲۰ میلیون‌ نفر از آنها وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام‌وقت هستند و اگرچه در دنیای واقعی سهم زیادی از زندگی و کودکی خود نبرده‌اند اما ۱۲ ژوئن همزمان با ۲۳ خرداد را در تقویم با عنوان «روز جهانی مبارزه با کار کودکان» از آن خود کرده‌اند.
مقام مسئول سازمان بهزیستی:

دختران بدسرپرست شناسایی می‌شوند/ فقط یک سوم کودکان کار زیر نظر بهزیستی هستند

رییس گروه امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: دخترانی را که در خانواده‌های بدسرپرست و خانه‌های تیمی زندگی می‌کنند یا والدینی دارند که آنها را به باندهای مختلف می‌دهند، شناسایی و پس از در خانه‌های سلامت نگهداری می‌کنیم.
روزنامه ایران نوشت؛

گزارشی تکان‌دهنده از زندگی کودکان زباله‌گرد

همه‌چیز از مرگ سوزناک احد و صمد آغاز شد. همان دو برادر ناتنی ۷ و ۸ ساله افغان که به دور از پدر و مادر، به ایران پناه آورده بودند و در یک گاراژ جمع‌آوری ضایعات کار می‌کردند تا مخارج خانواده نابسامانشان در افغانستان را تأمین کنند، اما سرنوشت برایشان خواب بدی دیده بود.
زندگی زیرپوست شهر؛

کودکان زباله گرد، نان را به قیمت جان می خرند

گزارشی تکان دهنده از کودکانی که در روز روشن و پیش چشم چند میلیون شهروند تهرانی ، زندگی آینده خود را در دل زباله ها می جویند
مشکلات کودکان متکدی و کار؛

کودکی ام بین تحقیر و التماس گم شد

پنج سالش هم نشده اما فن بیان قوی دارد و صد حیف که این کلمات شیرین کودکانه برای طلب پول بر زبان جاری می شوند؛ فنی که در آن التماس ، درماندگی و نیاز و گاهی متاسفانه حتی دروغ و ریا نهفته شده تا دل مردم به رحم بیاید.
قول بازنشستگی کودکان کار چه شد؟

رییس بهزیستی: شهرداری و قوه قضائیه کمک کنند تا وعده دولت اجرایی شود!

معاون اول رئیس جمهور در حالی با وعده حمایت از فقرا، جمع آوری تمامی کودکان کار را در دستور کار دولت جدید اعلام کرده که هنوز وعده ۹ماه قبل دولتی ها در این خصوص اجرایی نشده است.
رویاهای کودکانه در انتظار تصمیمات مردانه!

قانون حمایت از کودکان کار کی اجرایی می شود؟

امروزه کودکان کار در بسیاری از کوچه و خیابان های استان دیده می شوند. در اطراف فروشگاه های بزرگ، چهار راه ها، پارک ها، ترمینال اتوبوس رانی و ... شاید خیلی از ما ها از روی دلسوزی و ترحم از آنها خرید کرده باشیم.
کودکان کار؛‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

کودکانی که خیلی زود بزرگ می‌شوند

بهره‌کشی از نیروی کار کودک، ریشه در عوامل مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد. معضل بسیار جدی که همه جوامع را تهدید می‌کند موضوع کودکان کار است؛ کودکانی که خیلی زود بزرگ می‌شوند و به جامعه وارد می‌شوند.
کودکان کار، بزرگسالان کوتاه قامت شهر؛

دنیای شیرین كودكي، رویای بر باد رفته کودکان کار

كودك فروشي در شهر صرفا فروختن جسم كودكان به ديگري نيست، كه همين به كار گرفتن آنها در بازار آنهم در اوج دوران كودكي، خود نوعي فروش كودكي و دنياي شيرين آن است كه اين روزها بازارش بسيار رونق نيز دارد.
ماجرای رفت و برگشت‌های وقت‌گیر یک لایحه در سه قوه

زمان برای حمایت از کودکان در مجلس از دست می‌رود

بی‌تردید اطاله رسیدگی به لوایح کودکان و نوجوانان به علت خاص بودن این گروه و ضرورت توجه به حمایت و تربیت آنان به‌عنوان نسل آینده کشور ما را بر آن می‌دارد که در رسیدگی به این لوایح تسریع شود.
رویاهای کودکان و تصمیم مسئولان؛

قانون حمایت از کودکان کار کی اجرایی می شود؟

یک نویسنده و روزنامه نگار با اشاره به وضعیت امروزه کودکان کار می گوید: کارهایی که برخی از این کودکان انجام می دهند در واقع نوعی کار با اعمال شاقه است.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران عنوان کرد:

توانمندسازی خانواده‌های کودکان کار در مراکز بهزیستی و پرتو

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: کودک متکدی هم کودک کار است، باید توانمند سازی خانواده های کودکان را در نظر بگیریم که در مراکز بهزیستی و مراکزی که شهرداری دارد با نام پرتو تحقق پیدا می کند.
واکنش جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان به بيانيه فراکسيون حقوق بشر مجلس

نابساماني‌هاي اجتماعي، کودک کار مي‌آفريند!

جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان به اظهارات سخنگوي کميسيون حقوق بشر مجلس شوراي اسلامي در ارتباط با سازمان‌هاي مردم‌نهاد پاسخ داده است.
دستان مهربان؛

رفتگری که هزینه تحصیل کودکان خیابانی را می‌دهد!

یک رفتگر چینی در سی سال گذشته توانسته مبلغ ۲۵ هزار دلار برای ۳۷ کودک خیابانی خرج کند که بتوانند به مدرسه بروند.
درآمدمان خوب است، تغییر شغل نمی دهیم!

کسب و کار فامیلی سر چهار راه

برای خودشان کاری دست و پا کرده‌اند آن هم وسط شهر؛شغلی که برای شروع نیاز چندانی به پول ندارد. سرمایه‌اش چند بچه قد و نیم قد است و چهارراهی که صاحبش شوند. مالیات هم نمی‌دهند. بیزینس خیابانی که با ارتباط فامیلی و خانوادگی گره خورده است.بخواهید و نخواهید آنها را سرچهاراه‌های تهران می‌بینید. پسر و دختر و زن و مرد هر کدام چیزی به دست گرفته‌اند و لابه لای ماشین‌هایی که پشت چراغ و ترافیک گرفتار شده‌اند می‌چرخند.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها