سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس اورژانس اجتماعی کشور:

کودک آزاری ۸ درصد از مداخلات اورژانس اجتماعی را تشکیل می‌دهد

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: هشت درصد از مداخلات اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است که ۵۰ درصد آن کودک آزاری مربوط به غفلت و بی‌توجهی، ۳۰ درصد از نوع آزار عاطفی و روانی، ۱۵ تا ۱۶ رصد آزار جسمی و سه تا چهار درصد آزار جنسی است.
محل‌های پر آسیب در تهران؛

پاتوق زنان خیابانی کدام مناطق است؟

نتایج پیمایش رصد کیفیت زندگی شهری در تهران نشان می‌دهد برخی مناطق در تهران بیش از سایر مناطق درگیر مشکلات اجتماعی هستند. از تجمع زنان خیابانی گرفته تا سرقت و زورگیری. مناطق 12 ،18 و 17 درمیان مناطق تهران بیشتر درگیر جرم و مشکلات اجتماعی بودند.آسیب‌های اجتماعی درد مشترک همه شهرهای بزرگ در دنیا است. آسیب‌هایی که بر کیفیت زندگی ساکنان این شهر تاثیر مستقیم دارد. در پیمایشی که مدیریت شهری تهران با همکاری یکی از دانشگاه‌ها از کیفیت زندگی شهر تهران انجام داده، به مناطقی که بیشترین آسیب اجتماعی را در خود جا داده‌اند، هم پرداخته شده است.
بداخلاقی‌های کلامی؛

خیالت تخت، فحش نمی‌دم!

شیوع بداخلاقی‌های کلامی و استفاده از الفاظ نامناسب و رکیک در میان نوجوانان، منشا ناهنجاری‌های دیگر اجتماعی محسوب می‌شود.
تداعی ناامنی برای شهروندان؛

چرا از پل‌های عابر پیاده می‌ترسیم؟

پل‌های عابر پیاده عموما تداعی‌کننده ناامنی برای شهروندان است؛ تا جایی که بسیاری می‌گویند حاضریم از خیابان رد شویم و خطرهایش را به جان بخریم اما از پل رد نشویم.
معاون وزیر کشور:

جمع‌بندی طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی کشور تا 2 ماه آینده

معاون وزیر کشور گفت: طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی از دو سال قبل اجرایی شده و تا دو ماه آینده نتیجه کار در گروه فعال این حوزه جمع‌بندی می‌شود و به دستگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم که بر این اساس هر یک از دستگاه‌ها تکلیف خود را می‌دانند.
این‌جا محیط برای آزار امن است!

روایت‌هایی از دل شهر و حس نا امنی در پل‌های عابر پیاده

مزدک دانشور، انسان‌شناس می‌گوید: بیلبوردهای تبلیغی در حاشیه بزرگراه‌ها نیز بخشی از این شهر-فضا فروشی است که آسیب‌های خاص خود را دارد. نصب بیلبوردها در پل‌های عابر پیاده آنها را تبدیل به دالان‌های ترس و خطر کرده است. از آنجا که نظارت و دید مستقیم بر آنها وجود ندارد- به خصوص در ساعات شب - زنان با ترس و لرز از این پل‌های عابر عبور می‌کنند
رییس سازمان امور اجتماعی کشور:

مرگ روزانه هشت تن بدلیل مصرف موادمخدر

رییس سازمان امور اجتماعی کشورگفت: روزانه ۸ نفر به علت سوء مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می دهند.
رصد کیفیت زندگی در حوزه مسائل اجتماعی؛

محل‌های پر آسیب تهران را بشناسیم

نتایج پیمایش رصد کیفیت زندگی شهری در تهران نشان می‌دهد برخی مناطق در تهران بیش از سایر مناطق درگیر مشکلات اجتماعی هستند. از تجمع زنان خیابانی گرفته تا سرقت و زورگیری. مناطق 12 ،18 و 17 درمیان مناطق تهران بیشتر درگیر جرم و مشکلات اجتماعی بودند.
معضلات شهر تهران ؛

ساماندهی دستفروشان به سامان می‌رسد یا خیر؟

پهن کردن بساط دستفروشی از پوشاک و لوازم التحریر گرفته تا لوازم خُرد خانگی در معابر و خیابان های پرتردد یکی از معضلاتی است که امروزه تهران با آن دست به گریبان است.
مفقود شدن لیدا کاوه ؛

همه‌ی شایعات ماجرای گم‌شدن لیدا کاوه

ماجرای مفقود شدن لیدا کاوه دختر دوچرخه‌سواری که که هفته پیش در شهرک غرب گم شده بود، وارد مرحله عجیبی شده است. خودش می‌گوید که او را برای عمل پیوند قلب دزدیده‌اند، اما پلیس این حرف‌ها را رد کرده است و هنوز علت این حادثه مشخص نیست.
روایت زباله‌گردها از الگوی مصرف ایرانیان؛

پسماند شهری، نشانی از صرفه جویی ندارد

زباله‌ گرد جوان می‌گوید: «تا دلت بخواهد بین این زباله‌ ها لباس و غذا پیدا می‌شود، این لباس‌ها را اگر به دیوار دوستی آویزان کنند کسی می‌تواند استفاده کند اما وقتی در سطل زباله می‌اندازند کسی برنمی‌دارد.» به لباس تنش اشاره می‌کند، پیراهنی چهارخانه که حتی یک پارگی هم ندارد، هر چه سیاهی و کثیفی بود هم از سیاهی حاصل کار زیاد با زباله بود، می‌خندد و می‌گوید: «این را از بین آشغال‌ها پیدا کردم.»
مفقود شدن لیدا کاوه و شایعات زیاد؛

عامل گم شدن لیدا کاوه چه بود، پیوند قلب یا جذب فالوئر؟

از هفته گذشته ۴ شایعه مختلف در فضای مجازی در رابطه با علل گم شدن لیدا کاوه منتشر شده است.ماجرای مفقود شدن لیدا کاوه، دختر دوچرخه‌سواری که که هفته پیش در شهرک غرب گم شده بود، وارد مرحله عجیبی شده است. خودش می‌گوید که او را برای عمل پیوند قلب دزدیده‌اند، اما پلیس این حرف‌ها را رد کرده است و هنوز علت این حادثه مشخص نیست.این داستان به ۸ روز پیش برمی‌گردد زمانی که این متن دست به دست بین کاربران فضای مجازی منتشر شد:«لیدا کاوه‌لی از روز جمعه از خانه خارج شده و دیگر از او خبری نیست، اگر از او اطلاعی دارید با این شماره ۰۹۱۲۳****** تماس بگیرید و خانواده او را از نگرانی در بیاورید.»
گفت‌وگو با تقی آزاد ارمکی؛

جامعه پرحادثه و پرسؤال است

«جامعه پر حادثه و پر سؤال» توصیف «تقی آزاد ارمکی»، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران از وضعیت امروز جامعه ایران است. جامعه‌ای که با وجود برخی نارضایتی‌ها و تلاش‌های خارجی برای القای ناکارآمدی نظام و ناامید کردن مردم از بهبود اوضاع، نه به سمت فروپاشی می‌رود و نه استقرار و سامان کامل. طبقه متوسط در این میان اگر چه همچنان موتور محرکه تحولات سیاسی- اجتماعی است، اما تغییراتی در اولویت‌ها و رویکردهایش پیدا شده است. به گفته این جامعه‌شناس، طبقه متوسط از دموکراسی‌خواهی عبور کرده و حالا به دنبال برابری است. موضوعی که نزدیکی آن به طبقه پایین‌تر جامعه را تسهیل کرده است. این البته به معنای موافقت طبقه متوسط با فروپاشی و تحولات اجتماعی تند نیست چنان که در اعتراضات سال ۹۶ خود همین طبقه بود که ترمز اعتراض‌ها را کشید. گفت‌وگوی ما با این استاد دانشگاه تهران را درباره وضعیت امروز جامعه ایران و طبقه متوسط می‌خوانید.
تقی آزاد ارمکی تشریح می‌کند؛

جامعه پرحادثه و پرسؤال است

«جامعه پر حادثه و پر سؤال» توصیف «تقی آزاد ارمکی»، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران از وضعیت امروز جامعه ایران است. جامعه‌ای که با وجود برخی نارضایتی‌ها و تلاش‌های خارجی برای القای ناکارآمدی نظام و ناامید کردن مردم از بهبود اوضاع، نه به سمت فروپاشی می‌رود و نه استقرار و سامان کامل. طبقه متوسط در این میان اگر چه همچنان موتور محرکه تحولات سیاسی- اجتماعی است اما تغییراتی در اولویت‌ها و رویکردهایش پیدا شده است. به گفته این جامعه‌شناس، طبقه متوسط از دموکراسی‌خواهی عبور کرده و حالا به دنبال برابری است. موضوعی که نزدیکی آن به طبقه پایین‌تر جامعه را تسهیل کرده است.
در گفتگو با یک جرم شناس مطرح شد؛

جرم هایی از نوع آپارتمان نشینی/ آسیب های ناشی از طبقاتی شدن تفریحات در جامعه

نجفی توانا گفت : «طبقاتی که در مجموعه های مسکونی کوچک زندگی می کنند معمولا از طبقات فقیر هستند، این در حالی است که بیشتر تفریحاتی که در جامعه وجود دارند برای طبقه متوسط و بالای جامعه هستند. این باعث می شود که این بچه ها نتوانند از تفریحاتی که در جامعه برای مقطع سنی آنها تعبیه شده اند، استفاده کنند. با توجه به چیزهایی که این بچه ها از زندگی تجملی طبقات دیگر در فضای مجازی و سایر رسانه ها می بینند، در آنها نوعی عقده و میل ارضا نشده شکل می گیرد، که در واکنش های رفتاری آنها خود را نشان می دهد. همین باعث می شود که بچه ها دیگر میلی برای انطباق با سایر عرصه های اجتماعی نداشته باشند در نتیجه به سمت اقداماتی گرایش پیدا می کنند که ممنوع هستند تا از این طریق بتوانند شهامت و جرأتشان را به جامعه نشان دهند.»
رحیمی جهان ‌آبادی:

ایران در منطقه بیشترین نزاع‌ خیابانی را دارد

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی افزایش خشونت در جامعه و استفاده از سلاح گرم را ناشی از افزایش مشکلات اقتصادی و روند طولانی رسیدگی به پرونده های مربوط به قتل با سلاح گرم دانست.
نتایج یک پژوهش حاکیست؛

میزان تنبلی ایرانیان از متوسط جهانی بیشتر است

نتایج پژوهش "تنبلی اجتماعی، علل، پیامدها و راهکارها" حاکی از آن است که تنبلی اجتماعی ریشه در خلقیات تاریخی جوامع دارد و میزان تنبلی ایرانیان از متوسط جهانی بیشتر است و تنها کشورهای عربی و آفریقایی هستند که بیش از ایرانیان دچار تنبلی هستند.در این پژوهش سعی شده تا با بررسی تطبیقی نظرات جامعه‌شناسان و روان‌شناسان اجتماعی و با در نظر گرفتن مختصات و مقتضیات اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و ... موضوع تبیین شده و سپس با توجه به همین مؤلفه‌ها راهکارهای رفع این مشکل ارائه شود.
خشونت و آسیب های اجتماعی؛

عوامل خشن شدن یک جامعه چیست؟

یک جامعه شناس ۳ عامل را از مهم‌ترین علل افزایش خشونت در جامعه دانست و گفت: وجود «تضادها»، «تعصب‌ها» و «دشواری‌های معیشتی» با افزایش خشونت در جامعه رابطه‌ای مستقیم دارند.انبری افزود: گاهی افرادی که وارد جامعه‌ای نوین می‌شوند باور‌های سنتی خود را حفظ می‌کنند و نمی‌توانند باور‌های سنتی و جامعه مدرن را همزمان با یکدیگر پیش ببرند، و نمی‌توانند تضاد‌های بین این دو موضوع را مدیریت کنند، در این هنگام مسائل اجتمای رشد کرده و خشونت افزایش می‌یابد.
فقر و بیکاری، دلیل اصلی طلاق نیستند؛

افزایش معلولیت‌های ناشی از حوادث در تهران

مدیرکل بهزیستی شهر تهران در ارتباط با شرایط مددجویان،معلولان تهرانی، وضعیت آسیب‌های اجتماعی و همچنین نحوه واگذاری نوزادن به خانواده‌های متقاضی و دختران مجرد توضیحاتی را ارائه کرد.
حواشی فضای مجازی؛

مطب یا آتلیه عکاسی؟

دندانپزشک است. در صفحه اینستاگرامش عکس هایی با چند بازیگر سینما و تلویزیون، خواننده موسیقی پاپ و برخی سلبریتی های دیگر منتشر کرده است. وقتی میک آپ و استایل پوشش ایشان در عکس ها را نگاه می کنم کمتر می توانم بپذیرم که مکان عکسبرداری کلینیک دندانپزشکی باشد. با خودم می گویم احتمالا یا در همان کلینیک، آتلیه ای برای عکاسی وجود دارد و یا، در یک عکاسی، آتلیه ای ویژه با دیزاین کلینیک دندانپزشکی ساخته شده است.
صفحه  از ۶۱
نظرات و گلایه ها