سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یادداشتی از محمدجواد توکلی؛

مردم بی‌انصاف شده‌اند یا زمانه تغییر کرده؟!

این مسأله را باید برای مردم تبیین كرد كه در شرایط جنگ اقتصادی كنونی، احتكار كالاها چیزی كمتر از دزدی از اموال عمومی ندارد.
گفتگو با موسوی چلک؛

بحرانی به نام شناسنامه‌های سفید

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می‌گوید: هفت درصد جامعه ایران به سن تجرد قطعی رسیده‌اند.
خروج از تهران چقدر جدی است؟

موج جدید مهاجرت در ایران

اخیرا دبیر کارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه مازندران، گفته است: «مهاجرت‌های داخلی در ایران که در حال حاضر به دلیل صنعتی بودن و ایجاد اشتغال به استان‌های البرز و اصفهان صورت می‌گیرد موجب کمبود آب در این استان‌ها شده است و پیش بینی می‌شود جمعیت چند میلیونی در سال‌های آینده به شمال بیایند.»
فرار از نا امیدی؛

تکنیک‌هایی که فشارهای روانی امروز جامعه را کم می کند

تورم، رکود و بلاتکلیفی‌هایی که وجود دارد پایشان را روی روح و روانمان گذاشته‌اند اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود! بسیاری از ما دچار حالت وسواس‌گونه عجیبی شده‌ایم که حتی در شرایط و موقعیت‌های خوب هم حال‌مان خوب نیست! انگار در بهترین شرایط هم که باشیم ترسی در اعماق وجودمان شعله می‌کشد و با نگرانی و اضطراب، خبری تلخ و حالی بد را انتظار می‌کشیم. اما چرا اینطور شده است و در چنین شرایطی برای رهایی از آن‌چه باید کرد؟
مدیرعامل ستاد دیه عنوان کرد؛

3600 بدهکار مهریه در زندان هستند

مدیرعامل ستاد دیه کشور از حبس سه هزار و 600 نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در کشور خبر داد و گفت: شمار این زندانیان به ویژه در سه سال اخیر افزایش یافته و امروز به یک معضل ملی تبدیل شده است.
کانال تلگرامی؛

کم‌کم زیر پای‌مان خالی می‌شود و در آغوش فاجعه بدبخت می‌شویم

محمد فاضلی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، در کانال تلگرامی خود نوشت: «برخی بلاها و مصیبت‌ها قابل مشاهده‌اند و با چشم غیرمسلح هم می‌بینیم که چه بر سرمان می‌آید. این دسته مصیبت‌ها وقتی مشهودتر می‌شوند که سرعت وقوع‌شان هم زیاد باشد. خطر مشهود و سریع آدمی را هشیار می‌کند و به همین خاطر است که علی‌القاعده سم نمی‌خوریم (الا برای خودکشی) چون به سرعت می‌میریم و در میدان جنگ از بیم اصابت گلوله‌ها پناه می‌گیریم.

امکان مداخله مددکاران اجتماعی در کودک‌آزاری‌ها بدون حکم قضائی

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با اشاره به تصویب قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان گفت: در این قانون به نقش مددکاران اجتماعی توجه ویژه‌ای شده است؛ به‌طوری‌که مددکاران می‌توانند در شرایطی که احتمال بروز خطر برای کودکان وجود دارد، بدون حکم قضائی مداخله انجام دهند.
نامه شهردار برای ساماندهی متکدیان؛

کمک به بازگشت آسیب‌دیدگان اجتماعی به استان‌هایشان

شهردار تهران با تأکید بر لزوم نگاه فرایند محور به حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت: همواره اصلاح امور جامعه با حواشی بسیاری روبه‌روست و متأسفانه گاهی حاشیه سازان، اقدامات سازمان‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، اما نباید فراموش کنیم برای حفظ جامعه گاه مجبوریم شدت عمل به خرج دهیم و همزمان مطمئن باشیم که عموم شهروندان پشتیبان ما خواهند بود.
وزیر راه و شهرسازی:

20میلیون ایرانی ساکن محلات فرسوده هستند

وزیر راه و شهرسازی گفت: 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت فرسوده و ناکارآمد ساکن هستند که در کردستان نیز این وضعیت وجود دارد به نحوی که 51 درصد مردم سنندج در بافت‌های ناکارآمد و فرسوده ساکن هستند
نشانه‌های هشدار دهنده خودکشی؛

نشانه های هشدار دهنده خودکشی را بشناسید

خبر خودکشی های اخیر چهره های مشهوری مانند آنتونی بوردن، آشپز مشهور امریکایی این مسأله را در مرکز توجه قرار داده است. اگر تصور می کنید که آمار خودکشی رو به افزایش است، درست فکر می کنید.
اگر آتنا و ستایش می‌دانستند...

آگاهی، تنها راه مقابله با دیو آزار جنسی کودکان

این یک پویش نیست، چالش نیست، کمپین به معنای مصطلح در فضای مجازی نیست؛ این یک کنش است؛ کنشی که هدفش آگاهی بخشی است؛ کنش «پیشگیری از آزار جنسی کودکان» یا همان هشتگ #آزار‌_بس که دوماه است فعالان آن داوطلبانه در شبکه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند به والدین آگاهی ببخشند؛ چرا که «آگاهی والدین، مصونیت کودکان است». این شعار آنهاست. حالا بعد از دو ماه فعالیت پیوسته، بعد از جذب صدها نفر برای فعالیت داوطلبانه و 15 میلیون بار بازدید از محتواهای آموزشی و آگاهی‌بخش #آزار‌_بس، وقتش رسیده تا رو در رو با مردم گفت‌و‌گو کنند.
سید احمد عسکری؛

خراش خشونت اجتماعی بر روح سرمایه اجتماعی

حوادث دلخراش اخیر نه تنها روح جامعه ایرانی را خدشه دار کرد بلکه این خطر جدی را به دنبال دارد که احساس امنیت و اعتماد عمومی را به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های «سرمایه اجتماعی» تضعیف کند.
لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان؛

قانون حمایت از کودکان در پیچ و خم چالش های اجتماعی و فرهنگی

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان پس از گذشت چندین سال بالاخره به صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسید و هم اینک کلیات و نیز شماری از بنده های آن در شور دوم توسط نمایندگان تصویب شده است
آسیب اجتماعی از جنس گدایی؛

بازار «بده در راه خدا» سکه است

پدیده تکدی گری گرچه قدمتی دیرینه دارد اما امروزه با اشکال مختلفی بروز و ظهور بیشتری پیدا کرده که رفع آن نه با اقدامات موقتی که با تدوین قوانین جامع، همکاری جدی متولیان و همراهی مردم امکان پذیر خواهد شد.
افزایش پرخاشگری و باز تولید خشونت در جامعه؛

اوباش یا قهرمان؟!

یازدهم تیر ماه سال‌جاری، درگیری مرگباری بین زندانیان در محوطه زندان رجایی شهر آغاز و طولی نمی‌ کشد که سه زندانی، «وحید مرادی» یکی از افراد شرور پایتخت ، معروف به «عقاب ایران» را با ۵ ضربه چاقو به قتل می‌رسانند.
آسیب های اجتماعی؛

خشونت بازتاب اجتماعی جامعه است

یکی از موضوعاتی که در دهه اخیر در ایران بیشتر راجع به آن صحبت می‌شود و نگرانی در‌مورد آن افزایش یافته است، موضوع خشونت است. تأملی بر آمارهای ارائه شده توسط مراجع قضایی در‌خصوص میزان پرونده‌های مربوط به خشونت در کشور نشان می‌دهد خشونت یکی از سه پرونده دارای فراوانی بالا در حوزه قضایی کشور است.
خروج سرمایه ها؛

این روزها همه از مهاجرت می‌گویند!

روزهای سنگینی است. با دوستان و آشنایان قدیم و جدید که صحبت می‌کنی، اغلب در حال یافتن راهی یا اقدامی برای مهاجرت به کشور دیگری هستند؛ جوان‌هایی از این مرزوبوم که بااستعدادند، تحصیلات خوبی دارند، مهارت‌ها و انگیزه‌های قوی دارند، اما انگار دیدن افقی روشن در فضای سخت، پیچیده و مبهم امروز را کاری بسیار دشوار یا ناممکن می‌یابند.
گفت‌وگو با دکتر عبدالکریمی؛

درغیاب «خرد جمعی»

بر آن شدیم تا در گپ‌و‌گفتی با دکتر بیژن عبدالکریمی، استاد فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی، علت نوع برخورد شهروندان با مشکلات جامعه را ریشه‌یابی کنیم که چرا برخی جوامع چون ما، برای گذر از بحران‌های خود با چالش مواجه می‌شوند و قدرت سیاسی و کارگزاران موفق نمی‌شوند افکارعمومی را با تصمیمات خود همراه کنند. عبدالکریمی بر این باور است که در جوامعی که قدرت سیاسی مانع از شکل‌گیری «خرد جمعی» می‌شود، شرایط بحرانی هم نمی‌تواند افکار عمومی را با خود و تصمیماتش همراه کند.
معضل تکنولوژی هوشمند؛

پرسه‌های خطرناک در دنیای مجازی

براساس آمار واقعی و ثبت شده در مراجع رسیدگی‌کننده بیشترین آسیب‌ها در حوزه فضای مجازی متوجه جوانان است. آن هم به این خاطر که احتیاط لازم را نداشته و گاهی اوقات حتی مقررات را رعایت نمی‌کنند. نباید فراموش کرد جوانان به خاطر حس کنجکاوی و علاقه به کشف ناشناخته‌ها دچار افراط و تفریط می‌شوند و با غرق شدن در فضای جذاب مجازی به بیراهه می‌روند.
افشای هویت آزاردیده گان، ممنوع؛

بندهایی از لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که تصویب شد

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن ابراز امیدواری از تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در مجلس، بر اطلاع رسانی همگانی و سریع این لایحه به مردم و فراهم کردن زیرساخت‌های اجرایی آن تاکید کرد.
صفحه  از ۴۳
نظرات و گلایه ها