سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نزاع خیابانی زنان؛

افزایش نزاع، فصل تلخ جامعه ایران

روند نگران کننده نزاع، فصل تلخ جامعه امروز ایران است، به گفته متخصصان امر، این چالش اجتماعی ریشه در عوامل گوناگون از جمله فشارهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سلامت جامعه دارد و نیازمند بررسی های علمی است.
تغییر ماهیت چهارشنبه سوری ؛

چهارشنبه سوزی یا چهارشنبه سوری

این روزها چهارشنبه سوری به فستیوالی جدید تبدیل شده و خواب از چشمان پدران و مادران ایرانی، مسئولان تامین امنیت و دستگاه‌های امدادی زدوده است و این آئین کهن ایرانی به تهدید روزهای پایانی سال تبدیل شده است.
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس :

حاشیه نشینی محصول مهاجرت بی برنامه است

بیشترین مهاجران به تهران چه کسانی هستند؟ این سؤالی است که البته از دید مردم عادی با جمعیت شناسان کمی متفاوت است. خیلی‌ها فکر می‌کنند استان های محروم و کم برخوردار در رأس این جابه جایی قرار دارند، اما برعکس تصورات ما، استان البرز با 51 هزار نفر بیشترین حد مهاجر فِرِستی را به خود اختصاص داده است. آخرین آمار‌ها در یک بازه زمانی 5 ساله نشان می‌دهد که 517 هزار نفر به تهران مهاجرت کرده و 351 هزار نفر هم از تهران خارج شده‌اند.
در گفت وگو با یک فعال مدنی مطرح شد؛

خودمحوری و رقابت پاشنه آشیل سمن ها است

سازمان های مردم نهاد به ویژه سمن هایی که در حوزه زنان و کودکان آسیب دیده جامعه فعالیت دارند، به دلایل مختلف گاه خود این آسیب ها را تشدید می کنند. یک فعال مدنی می گوید در کنار اوضاع مددجویان، اعتماد اجتماعی نیز تحت تاثیر کژکارکرد طیفی از سمن ها قرار می گیرد.
جنايتخانه پدري؛

سميرا و سمانه از آزارهاي پدرشان پرده برداشتند

«ما به درخواست سمانه و سمیرا، دو دختر مردی خطرناک، به کارخانه‌ای در پاکدشت رفته‌ایم تا زندگی آنها را روایت کنیم؛ زندگی دخترانی که ۲۰ سال آزگار مورد سوءقصد و آزار… قرار گرفته‌اند و با پیگیری مدیر کارخانه حالا رازشان را برملا می‌کنند.»
جعفری؛

حمایت از زنان خشونت دیده در مراکز «خانه امن»

مدیرکل دفتر به آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: به طور کلی ۲۳ مرکز خانه امن در کشور کار حمایت و توانمندسازی زنان خشونت دیده به همراه فرزندانشان را بر عهده دارند.
داستان کوتاه ؛

شهری که همه مردمش دزد بودند

شهری بود که همة اهالی آن دزد بودند. شبها پس از صرف شام، هرکس دسته کلید بزرگ و فانوس را برمیداشت و از خانه بیرون میزد؛ برای دستبرد زدن به خانة یک همسایه. حوالی سحر با دست پر به خانه برمیگشت، به خانة خودش که آنرا هم دزد زده بود. به این ترتیب، همه در کنار هم به خوبی و خوشی زندگی میکردند؛ چون هرکس از دیگری میدزدید و او هم متقابلاً از دیگری، تا آنجا که آخرین نفر از اولی میدزدید.
بازار داغ حاشیه‌ نشینی؛

ترغیب افراد برای سکونت در بافت‌های فرسوده شهر ،تهدیدی برای کلان ‌شهر

بسیاری از کسانی که دیگر توانایی پرداخت اجاره ‌بها در شهر تهران را ندارند، به اجبار به سوی حاشیه ‌نشینی و زاغه ‌نشینی رفته‌اند. این در حالی است که شرایط زندگی در این مناطق هم چندان مناسب نیست و ساکنانش با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.
فحش‌های ناموسی؛

چرا عمه، خواهر و مادر؟

شاید زمانی بیشترین فحش‌های ناموسی را جدا از دعواهای خیابانی می‌شد داخل استادیوم‌های ورزشی شنید اما حالا کار فراتر رفته است و توهین به این سه عضو شریف خانواده‌ها یعنی عمه‌ها، خواهران و مادران بزرگوار و خشونت علیه آنها به شوخی‌های نوجوانان هم رسیده است. این موضوع حتی در فضای مجازی هم شیوع پیدا کرده است و زیر هر پستی با هر موضوعی چند نمونه‌ای از آن دیده می‌شود و حتی خانم‌ها هم از آن استفاده می‌کنند!
مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه:

سالانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار کودک ازدواج می‌کنند

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه با بیان اینکه سالانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار کودک ازدواج می‌کنند، گفت: ازدواج مردان سن بالا با دختران کم سن و سال کودک‌آزاری محسوب می‌شود.
سیدمهدی شجاعی عنوان کرد؛

فساد آحاد مردم، محصول فساد حکومتی است!

سیدمهدی شجاعی در یادداشتی با انتقاد از وجود برخی مفاسد اقتصادی و بی توجهی به معیشت مردم، احساس نا امنی اقتصادی و فساد حکومتی را عامل فساد آحاد مردم عنوان کرد.محصول غارت بیت المال یا بی توجهی به معیشت مردم، فقط لطمه‌ی اقتصادی به مردم نیست.ایجاد هرج و مرج و ناامنی اقتصادی است. ترویج لقمه حرام است و موجّه ساختن آن.
یادداشت حبیب‌الله مسعودی فرید ؛

افزایش حمایت‌های اجتماعی برای کاهش خشم در جامعه

دلایل منجر به خشونت به عوامل فردی و خانوادگی، عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تقسیم می‌شود. در جنبه‌های فردی و خانوادگی ایجاد خشونت، می‌توان به کمبود مهارت‌های زندگی، مهارت ایجاد ارتباط مؤثر، عدم‌مدیریت و کنترل هیجانات و کم بودن مهارت‌های شهروندی اشاره کرد که این موارد از مهم‌ترین عواملی هستند که در مواجهه با مسائل و چالش‌هایی که در بیرون یا درون خانواده روی می‌دهد، ایجاد می‌شود. در واقع نخستین راه‌حلی که در این مواقع به ذهن افراد می‌رسد خشونت‌های کلامی و فیزیکی است.
کارشناسان از اهمیت کنترل خشم در جامعه می‌گویند؛

دماسنج جامعه روی درجه خشم

اعداد و ارقام وضعیت ناخوشایندی را در رابطه با رشد خشونت در جامعه نشان می‌دهند. طبق گزارش سازمان پزشکی قانونی آمار نزاع در 9ماهه اول سال 1397، به 458هزار و 440مورد رسیده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، 7 درصد رشد را نشان می‌دهد. این در حالی است که در 9ماهه سال گذشته، این رقم 428هزار و 370مورد بوده است. آمارها درخصوص خشونت‌های خانگی نیز همچنان تکاندهنده است. چندی پیش رضا جعفری، رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با ایرنا از آخرین پژوهش‌ها در این زمینه خبر داد و گفت:«پژوهش‌های انجام شده در 28استان کشور نشان می‌دهد حدود 60درصد از زنان ایرانی حداقل یک‌بار در زندگی زناشویی خشونت را تجربه کرده‌اند. »
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی خبر داد؛

افتتاح اولین خانه امن غیردولتی ویژه زنان خشونت‌ دیده

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، از افتتاح اولین خانه امن غیردولتی خبر داد و گفت: زنانی که تحت خشونت خانگی قرار می‌گیرند، می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند.مسعودی فرید با اشاره به اینکه اولین اقدام، پیشگیری است، تصریح کرد: خشونت‌های کلامی، غیرکلامی، همسرآزاری، ضرب و شتم و ... از جمله خشونت‌های خانگی هستند که زنانی که تحت خشونت خانگی قرار می‌گیرند، می‌توانند با تماس با سازمان بهزیستی، از حمایت‌های لازم برخوردار شوند.
فروش موی طبیعی زنانه؛

تجارت اینترنتی «زلف‌های‌چون‌کمندش»

پشت‌شان به دوربین عکاسی است با موهای مجعد و پرپشت یا با موهای لخت و مشکی که تا پایین کمرشان رسیده است، بعضی‌هایشان موهای طلایی رنگ شده‌شان را بافته و از سر قیچی زده‌اند و گذاشته‌اند روی گل‌ها و ترنج‌های قالی و از آن عکس گرفته‌اند و بعضی‌های دیگر موهای هایلایت قیچی‌زده‌شان را دسته دسته با کشی ظریف بسته و از سقفی یا دیواری آویزان کرده و عکس‌هایش را منتشر کرده‌اند.
مشکلات اقتصادی ؛

یک زندگی عادی؛ درخواست مردم از مسؤولان

مردم از مسؤولان انظارات عجیب و غریب ندارند. آنها از دولت، مجلس ودیگر نهادها نمی‌خواهند که فیل هوا کنند. آنها فقط یک شرایط عادی می‌خواهند.شرایط عادی هم چیز عجیب و غریبی نیست. همین که مردم نگران ارزش پول خود نباشند. همین که نگران خرید گوشت نباشند. همین که حریص خرید خودرو نباشند، بس است.
قربانیان همیشگی کودک آزاری؛

چالش‌های کودکان ترنسکشوال در جامعه ایرانی

«چرا اینجوری راه میری؟ چرا این طوری حرف می‌زنی؟ پسر که این مدلی نمی‌خنده. این اداها چیه؟ بزنم توی سرت آدم بشی! آدم شو... آدم شو... آدم شو...»
سیدکاظم ملکوتی هشدار داد:

بیکاری‌خطر‌‌ خودکشی را تا 6 برابرافزایش می‌دهد

مدتی پیش حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با استناد به آمار وزارت بهداشت اعلام کرد که حدود 25درصد از مردم به یک یا چند نوع از اختلالات روانی دچار هستند.
میزان میل مردم ایران به خشونت؛

بخش پنجم یافته‌های طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران

نتایج بخش‌هایی از نتایج طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران نشان می‌دهد میل به خشونت در بین مردم ایران کم است.
سیرصعودی رفتار «سیگار» کشیدن دختران نوجوان؛

علم روانشناسی نسبت به تکنولوژی و علوم پایه عقب مانده‌تر است.

مدیرکل مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا با بیان اینکه علوم انسانی به ویژه روانشناسی که از علوم روز محسوب می‌شود، نسبت به تکنولوژی و علوم پایه عقب مانده‌تر است گفت: روان‌شناسان در حوزه فرهنگ، اجتماع، سیاست، اقتصاد و امنیت امروز جایگاه دارند و باید مباحثی مطرح کنند که چند بعدی باشد چراکه اگر بر روی یک بعد فعالیت کنیم قطعاً به نتیجه نخواهیم رسید.
صفحه  از ۵۶
نظرات و گلایه ها