سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
جامعه‌شناس و مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان؛

چرا مسئولیت‌‌پذیر نیستیم؟

مجموعه شرایط از کودکی ما را به سمت مسئولیت‌گریزی سوق می‌دهد. در مدرسه دورویی را به‌خوبی یاد می‌گیریم. این یعنی آغازی بر مسئولیت‌گریزی. رویکرد تحکمی و تک‌گویی، گامی اساسی در تکمیل این فرآیند است. وقتی یک نفر متکلم وحده است و دیگران باید گوش فرا دهند و اجرا کنند، هیچ‌کدام مسئولیتی ندارند، به‌جز آن‌که تنها سخن می‌گوید و او نیز به هیچ‌کسی پاسخ‌گو نیست، چون دیگران شانی برای سوال کردن ندارند.
استاد جامعه‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی:

مسئولان صدای مردم را بشنوند

یک استاد جامعه‌شناسی گفت: مردم دچار دلزدگی اجتماعی شده‌اند و به دلیل عدم گفتگو و تعامل مناسب شاهد افزایش درگیری و خشونت فیزیکی هستیم.
معاون سازمان بهزیستی کشور خبرداد؛

خشونت خانگی؛ علت ۳۰ درصد تماس‌ها با اورژانس اجتماعی

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ٣٠ درصد تماس‌ها با اورژانس اجتماعی تا پایان مردادماه مربوط به «خشونت خانگی» بوده است، گفت: ۵٢ درصد از کودکان خشونت دیده دختر و ۴٨ درصد پسر بوده‌اند
چرخه شایعه؛

به مطالب کذب توجه نکنیم و به انتشار شایعه دامن نزنیم

تجربه‌ ها نشان‌داده است که بیشتر شایعات دارای ساختار و ویژگی‌های مشترکی هستند که حتی توسط افراد عادی نیز قابل شناسایی بوده و می‌تواند در کاهش حجم انتشار آنها تاثیر بسزایی داشته باشد
روایتی از 3 مورد از آسیب‌های اجتماعی در ایران؛

بی‌سازمانی اجتماعی

آسیب‌های اجتماعی نوعی بی‌سازمانی اجتماعی است که به شکل مستمر و فزاینده‌ای ارزش‌های محوری جامعه را مورد چالش قرار می‌دهد که در بستر اجتماعی متأثر از اختلال کارکردی در نظم اجتماعی و نابرابری در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که در عمق، مسائل اساسی نظیر تورم، بی‌کاری و فقر را تولید و در سطح، انحرافات اجتماعی را در حوزه امنیت عمومی بازتولید می‌کند. بررسی وضعیت جامعه و کارویژه‌های نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی در مواجهه با وضعیت موجود، نشان می‌دهد جامعه ایران با وجود نقاط قوت و پیشرفت‌های فراوان در بسیاری از ابعاد، در برخی حوزه‌ها و به‌ویژه در حیطه اجتماعی، با چالش‌هایی اساسی روبه‌رو است که به صورت روزافزونی پیچیده‌تر شده است.
امیدزدایی؛

کدام سیاست‌ها سبب پمپاژ ناامیدی به جامعه می‌شود؟

جامعه ایرانی ناامید است. این جمله را این روزها زیاد می‌شنویم و می‌خوانیم. «امید اجتماعی» مفهومی است که به محور نشست‌ها و هم‌اندیشی‌های مختلف تبدیل شده است. از رئیس‌جمهور گرفته تا نمایندگان مجلس «امید» را دغدغه خود می‌دانند و می‌کوشند «دستوری» آن را احیا کنند. تحلیلگران و اندیشمندان حوزه‌های مختلف نیز قلم به دست گرفته‌اند و تلاش می‌کنند با واکاوی علل ترویج و تشدید ناامیدی، برای جان بخشیدن دوباره به امید به یاری حکمرانی بیایند. تب ناامیدی اما، رو به روز تندتر می‌شود. اختلاف‌نظرها هم کماکان پابرجاست.
رحمانی فضلی:‌

مرگ‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی در شورای امنیت کشور بررسی می شود

وزیر کشور با اشاره به مرگ تعدادی از مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی در هفته‌های اخیر گفت: این پرونده در جلسه آتی شورای امنیت کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
ابراهیم حاجیانی/ پژوهشگر:

تصویر بسته منسجم آسیب‌های اجتماعی

هومن سیدی با هوشیاری و دقت حرفه‌ای و با هنرنمایی نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی، نمایشی جدی را از عمق آسیب‌های اجتماعی و مشکلات فرهنگی و به‌هم‌تنیده در جامعه کنونی ایران به تصویر کشیده و تدارک دیده است.
تنبلی اجتماعی؛

دچار«عقلانیت سیاه» هستیم

بسیاری از جامعه‌شناسان و آسیب‌شناسان اجتماعی در سال‌های اخیر هشدارهای زیادی درباره عدم‌تمایل به‌کار کردن دربخشی از جامعه ایرانی داده‌اند. از نظر آنها نشانه‌های تنبلی اجتماعی دربخشی ازجمعیت کشور خیلی بارز است. استقبال از بین‌التعطیلین، تمایل به استخدام دولتی، استقبال از پشت‌میزنشینی، پایین بودن سرانه ورزش در ایران، بالا بودن میزان تماشای تلویزیون در کشور و... نشانه‌هایی است که از احتمال وجود آفت و آسیبی به نام تنبلی خبر می‌دهد. در این رابطه با دکتر مجید صفاری‌نیا، رئیس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران گفت‌وگو کرده‌ایم تا او به ما بگوید چرابخش مهمی از جامعه ایران دچار خمودگی و تنبلی اجتماعی شده است.
یادداشت سید علی میرفتاح؛

خادمان بي‌جيره و مواجب

تشت رسوايي اكثر اين شبكه‌هاي فارسي‌زبان ماهواره‌اي از بام افتاده. حتي بچه‌مدرسه‌اي‌ها هم فهميده‌اند كه بي‌طرفي و حرفه‌اي‌گري در اين شبكه‌ها شوخي است. ديروز چندتا از بچه‌هاي خوش ذوق تنظيم خبر مربوط به پيروزي ايران را در لاهه، در بي‌بي‌سي فارسي مقايسه كرده بودند با بي‌بي‌سي جهاني. انگار يكي از خبرها را پمپئو تنظيم كرده بود، ديگري را ظريف. بعد از اين قصه خزر و قضيه نفت و ماجراي دلار بعيد است كسي هنوز بر اين اعتقاد باشد كه اين شبكه‌هاي خبري بي‌طرفند و جز حقيقت به چيز ديگري سرسپرده نيستند.
جولان نابسامانی‌ها در متن حاشیه نشینان شهری؛

وضعیت آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه شهر

در آخرین جلسه مسئولان حوزه آسیب‌های اجتماعی با مقام معظم رهبری، حاشیه نشینی به‌عنوان یکی از پنج اولویت آسیب‌های اجتماعی کشور معرفی شد. با این همه، اغلب کارشناسان مسائل اقتصادی را مهم‌ترین دلیل حاشیه نشینی می‌دانند و معتقدند چند برابر شدن قیمت کالاهای اساسی و اجاره بهای مسکن در ماه‌های اخیر باعث افزایش زندگی در حاشیه شهر‌ها و افزایش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد. چراکه حاشیه نشینی کانون اصلی و مهم آسیب‌های اجتماعی است
مدیر کل دفتر هماهنگی و نظارت بر امور جوانان :

سنین 18 تا 36 سال، بیشتر دچار اختلالات روانی می‌شود

کارشناسان از افزایش اختلالات روانی در بین جوانان و نوجوانان خبر می‌دهند. این موضوع حتی باعث شد آنها شعار جهانی هفته سلامت روان را به مشکلات روانی جوانان و عوامل مؤثر در کاهش این اختلالات اختصاص دهند. کارشناسان معتقدند، افزایش قیمت‌ها و مشکلات اقتصادی جوانان را بیشتر از دیگران آزار می‌دهد و همین موضوع باعث بالا رفتن آمار اختلالات روانی می‌شود.
آذرد‌خت د‌اوری/ محقق و پژوهشگر روانشناسی کود‌ک:

د‌وران خرد‌سالی چه نقشی د‌ر آیند‌ه آد‌م‌ها د‌ارد‌؟

نقش د‌وران کود‌کی د‌ر زند‌گی آیند‌ه افراد‌ از مهم‌ترین موضوعاتی است که د‌ر علم روانشناسی به آن پرد‌اخته می‌شود‌. همه اند‌یشمند‌ان و نظریه‌پرد‌ازان روانشناسی با رویکرد‌های متفاوت به د‌وران کود‌کی نگاه ویژه‌ای د‌ارند‌. هیچ روانشناسی را نمی‌توان پید‌ا کرد‌ که به نقش د‌وران کود‌کی د‌ر آیند‌ه افراد‌ توجهی ند‌اشته باشد‌ یا تأثیر آن را ناد‌ید‌ه بگیرد‌.بنابراین رشد‌ روانی د‌ر د‌وران کود‌کی مستقیما د‌ر موقعیت و شرایط بزرگسالی نقش د‌ارد‌.
قرائی مقدم مطرح کرد؛

پیامدهای اجتماعی تبدیل یک شهر به محل تبعید

کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است زمانی که مجرمان به یک شهری تبعید می‌‌شوند، مردم آن شهر به طبع آن دچار حس‌های منفی و نامناسب می‌شوند و فکر می‌کنند که به دلیل بد بودن خودشان است که خلافکارها و مجرمین به شهر آن‌ها تبعید شده‌اند که همین مسئله باعث افزایش جرم و خلاف در منطقه می‌شود.هرچند بر اساس قانون مجازات اسلامی، تبعید رسمی حقوقی و قانونی است؛ اما به لحاظ مفهومی قرار است تبعیدگاه مکانی باشد که محکومان شرایط سخت زندگی را بدون امکانات شهری و خدمات‌رسانی تجربه کنند. بدین ترتیب استان سیستان و بلوچستان باید جایی تلقی شود که نه امکاناتی دارد نه شرایط زندگی با رفاه.
عضو شورای شهر تهران:

باید منتظر سونامی آسیب های اجتماعی باشیم

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه افزایش بحران‌های اجتماعی از پیامدهای قطعی مشکلات اقتصادی است یادآور شد: با توجه به رشد لجام گسیخته نرخ تورم و کوچک شدن سفره‌های مردم، باید خود را برای مواجهه با سونامی آسیب‌های اجتماعی آماده کنیم.
میترا فردوسی/ پژوهشگر مطالعات فرهنگی؛

مترسان دل مترسان دل ز سختی‌های این منزل

ترس جمعی در نگاه اول یک گزاره متناقض به نظر می‌آید. اما تجربه تاریخی نشان می‌دهد که ملت‌ها نه‌تنها ترس جمعی را تجربه می‌کنند بلکه این ترس‌ها در جانشان هم رسوخ می‌کند و کهنه می‌شود و می‌ماند و حتی برخی سازوکارهای زندگی روزمره‌ نسل‌های بعد آنها را هم شکل می‌دهد.
زند‌رضوی، عضو هیات‌مدیره انجمن جامعه‌شناسی ایران؛

پدر و مادرانی وجود دارند که به دلیل اعتیاد شناسنامه فرزندان‌شان را می‌فروشند

از این کودکان فاقد مدارک هویتی همه جا هست. حتی پدر و مادرانی وجود دارند که به دلیل اعتیاد شناسنامه فرزندان‌شان را می‌فروشند. مساله اصلی این است که ما برای موضوع ساز و کار نداریم. آنجایی که این کودکان باید وارد مهدکودک و پیش‌دبستانی شوند فقدان این ساز و کار خودش را نشان می‌دهد. چون ما برای این وضعیت سیستم دیدبانی نداریم، این کودکان «نامرئی» می‌مانند و این «نامرئی» بودن تا بزرگسالی‌شان هم ادامه می‌یابد که می‌تواند به فاجعه منجر شود.
گفت‌وگو با علیرضا شریفی‌یزدی، روانشناس اجتماعی؛

به کمپین مد7/7/97خوش‌آمدید

بررسی دلایل اجتماعی مراجعه برخی از خانواده‌ها برای تولد فرزندشان در تاریخ رند در گفت‌وگو با علیرضا شریفی‌یزدی، روانشناس اجتماعی.
وضعیت متکدیان در پایتخت؛

سرقفلی گدایی روبه‌روی شاه عبدالعظیم چند؟

هر روز تعداد گدایان این شهر بیشتر می‌شود و انفعال مسئولان همچون همیشه مردم را در این مورد هم ناامید کرده است. برنامه‌های طلایی ارائه می‌کنند و شعارهای آنچنانی سر می‌دهند؛ تو گویی آمده‌اند که نه تنها ایران، که همه جهان را نجات دهند اما به عمل که می‌رسیم، مردم همچنان تنهایند و کشور همچنان به حال خود رها شده! تمام هنر مسئولان در طول سالیان این بوده که بنر و بیلبورد هوا کنند که مردم! به گدایان کمک نکنید! اما هرگز نگفته‌اند که اگر مردم کمک نکنند آن دسته‌ای که حقیقتا محتاجند، شب‌ با چه حالی سر به بالین بگذارند؟!
افزایش آمار خودکشی؛

مرگ با اسلحه پس از قرص برنج رتبه دوم را دارد

به گفته مدیرکل اداره بهزیستی ایلام، آمار اقدام به خودکشی در این استان رتبه بالایی دارد زیرا خودکشی این افراد که قریب به اتفاق ، بوسیله اسلحه وشلیک به سر صورت می‌گیرد، همگی منجر به مرگ می‌شود.
صفحه  از ۴۸
نظرات و گلایه ها