سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معرفی ممرکز خیریه فدک؛

یک روز در مؤسسه‌ای که از 250 دختر کم‌توان ذهنی نگهداری می‌کند

در مرکز خیریه فدک 250 دختر کم‌توان ذهنی نگهداری می‌شوند. دخترانی که پیش از آمدن مدیریت جدید مرکز، هر 35 روز یکی از آن ها به دلیل عدم مراقبت‌های پزشکی از دنیا می‌رفت اما در سه ماه گذشته که مدیریت جدید آمده، هیچ‌کدام از دخترها از دست نرفته‌اند.
یک روز با معلولان مرکز حرفه آموزی؛

این بچه‌ها تولید را معنا می‌کنند

معلولان ذهنی این مرکز آموزش‌پذیرهستند و سن آنها بین 14تا 35 سال است. این افراد می‌توانند به سطحی از حرفه‌ای بودن دست یابند که گواهی فنی و حرفه‌ای به آنها اعطا شود. بعد از پایان آموزش به سطحی از استقلال ذهنی در زندگی‌شان دست می‌یابند و آماده حضور در بازار کار و کارگاه‌های تولیدی می‌شوند
طبق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان؛

شرایط استخدامی و پرداخت حقوق به معلولان اعلام شد

رئیس سازمان بهزیستی کشور جزئیاتی از شرایط استخدامی و پرداخت حقوق به معلولان را اعلام کرد.
کودکان اتیستیک؛

تلاش برای درک معقولانه جهان

سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که در دنیا به‌طور تقریبی از هر ۱۶۰ کودک یک نفر به اُتیسم مبتلاست. با وجود اینکه میانگین جهانی شیوع اُتیسم برآورد شده است، گزارشات دقیقی از شیوع آن در کشورهای با درآمد پایین و متوسط وجود ندارد.
به بهانه سالروز تولد جبار باغچه‌بان؛

جبار باغچه‌بان، آموزگار مدرسه سکوت

در روزگاری که داشتن یک نقص عضو مترادف با خانه‌نشینی و طرد شدن از جامعه بود «جبار باغچه‌بان» آموزش ناشنوایان را برعهده گرفت؛ مردی که بیش از یک قرن پیش ثابت کرد افرادی که ناتوانی دارند هم می‌توانند علم بیاموزند و یاد بگیرند و ازحقوق اجتماعی برخوردار باشند.
حقوق معلولان چه می شود؟

شهر برای معلولان دسترس پذیر باشد

پس از تایید لایحه حمایت از حقوق معلولان توسط شورای نگهبان و ابلاغ آن در هشتم اردیبهشت‌ماه سال‌جاری توسط رئیس‌جمهور، انتظار می‌رود به زودی این لایحه در روزنامه رسمی چاپ شده و پس از طی مدت قانونی به‌عنوان قانون جدید مورد استناد قرار بگیرد. برخی فعالان حقوق معلولان معتقدند که در قانون جدید، قانونگذار با تعریف دسترس‌پذیری و الزام شهرداری‌ها و سازمان‌های کشوری به رعایت مناسب‌سازی‌ و دسترس‌پذیری، در تحقق رعایت حقوق معلولان یک گام مهم برداشته است.
زندگی هنرمند معلول؛

بدون بال هم می‌توان پرواز کرد

گزارشی از زندگی هنرمند معلول رحیم عظیمی
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی؛

اعتبار۵ هزارمیلیاردی برای اجرای قانون معلولان/ امسال اجرا نمی شود

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی بااشاره به اینکه برای اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان نیاز به ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار است،گفت: انتظار داریم دولت در بودجه ۹۸ این اعتبار را بدهد.
رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور خبر داد

اعطای نشان دسترس پذیری معلولان و جانبازان به اماکن عمومی و تجاری

رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور از اعطای نشان دسترس پذیری معلولان و جانبازان به اماکن عمومی و تجاری و تصویب لگوی این ستاد خبر داد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور خبرداد؛

خبرخوش برای‌ خانواده‌هایی با دو معلول

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ثبت نام خانواده‌های دارای دو معلول در سامانه بهزیستی،گفت: با توافق صورت گرفته این خانواده‌ها وام ۳۰ میلیون تومانی برای خانه‌دار شدن دریافت می‌کنند.
لوزوم توجه به معلولان؛

محرومیت معلولان از بازدید موزه لوور در تهران

رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان با انتقاد از محرومیت معلولان برای بازدید از موزه گفت: متأسفانه به‌رغم محیط مناسب، به‌دلیل وجود پله‌های متعدد، بازدید از موزه لوور در تهران برای معلولان ممکن نیست.
در گفتگو با سید محمد موسوی؛

از صندلی چرخ دار تا چرخ های صنعت ایران

واژه معلول برگرفته از ریشه عربی عله در تعریفی ناصحیح، اصطلاحاً به آن دسته از انسان هایی اطلاق می گردد که به انحاء مختلف، دارای نقص جسمانی بوده و این نقصان جزء لاینفکی از زندگی این افراد است، به نحوی که مانع بزرگی در دستیابی آنان به درجات متعالی مادی و معنوی به شمار می رود.
تغییر نگاه به معلولیت؛

دیرین دیرین و استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ مردی که نشان داد معلولیت محدودیت نیست، شاید توجه به زندگی افرادی مانند او باعث شود تا نگاه افراد جامعه به موضوع معلولیت تغییر کرده و معلولیت را نشانه ضعف فرد معلول ندانند. دیرین دیرین در این قسمت به شیوه ای طنز به این مطلب می نگرد.
اگر فرزند معلول دارید؛

در کنار او شاد زندگی کنید

قبل از اینکه فرزندتان وارد اجتماع شود باید مهارت‌های اجتماعی را به او بیاموزید تا بتواند در گروه قرار بگیرد ، ارتباط نسبتا مناسبی با دیگران برقرار کند و درصورتی که در اجتماع با برخورد نامناسبی از سوی دیگران مواجه شد بتواند واکنش صحیح و مناسبی نشان بدهد. والدینی که این مهارت‌ها را به فرزندان معلول و غیر معلولشان آموزش ندهند هنگام حضور در اجتماع قطعا مشکلات زیادی برای آنها پیش می‌آید.
تشکل های جامعه معلولان :

با ما برای ما تصمیم بگیرید

مدیرعامل انجمن جامعه معلولان ایران می‌گوید: در خصوص اشتغال برای معلولان مشاغل تلفنچی و اپراتور در نظر گرفته شده است. تعداد زیادی از معلولان با پشتکار فردی و بودجه بهزیستی توانسته‌اند تحصیلات تکمیلی را به بهترین شکل بگذرانند بنابراین چطور سازمان بهزیستی انتظار دارد این افراد به عنوان اپراتور در ادارات مشغول به کار شوند؟
در پی برخود توهین آمیز با یک خانواده دارای معلول ؛

واکنش رئیس بهزیستی به تخریب خانه معلولان ارومیه‌ای

رییس سازمان بهزیستی دستور بررسی ابعاد و دلایل حادثه تخریب خانه معلولان ارومیه‌ای و حل مشکل سرپناه این خانواده را داد .
اولین مدلینگ معلولان در کشور؛

طراحی 50 لباس برای14 نوع معلولیت

این برای نخستین بار بود که 34 مدل مرد و زن معلول روی سن می‌رفتند تا مدلینگ معلولان که حالا یک اتفاق رایج در همه دنیاست، در ایران هم جا باز کند. این مدل‌ها که بیشترشان از ضایعه نخاعی رنج می‌بردند، البته نه برای یک نمایش صرفاً ظاهری که برای تبلیغ لباس‌هایی راه می‌رفتند که پیش از این سختی‌های زیادی را به جامعه معلولان تحمیل کرده بود. برخی معلولان بویژه آنها که به ناچار از ویلچر استفاده می‌کردند، شکایت زیادی از مدل لباس‌هایی داشتند که برایشان محدودیت‌های زیادی به وجود آورده بود.
ایده‌هایی که خاک می‌خورند؛

همبازی هایی معلول برای کودکان

وقتی اسم عروسک می آید ناخود آگاه عروسک هایی با چشمان آبی و موهای طلایی و بسیار جذاب در ذهن تداعی می شود. البته بی دلیل هم نیست از کودکی آن چه که در ویترین مغازه ها، دستان کودکان و میان هدیه های تولدمان دیده ایم عروسک های جذاب و دلنشینی بودند که اوقات کودکیمان با آنها سپری می شد و با این تصویر که همبازی ما باید بی عیب و نقص باشد و هیچ ایرادی نداشته باشد بزرگ شدیم. با ورود به جامعه دریافتیم هستند کسانی که از لحاظ ظاهری تفاوت هایی با ما دارند.
سرشماری معلولان؛

معلولان در سرشماری ‌سال 95 شمارش نشدند!

در سرشماری ‌سال گذشته، معلولان شمارش نشدند و ماموران سرشماری از ساکنان هیچ خانه‌ای نپرسیدند که آیا معلولی در این خانه زندگی می‌کند یا نه. پریسا می‌گوید وقتی مامور سرشماری به خانه آنها آمد، باورش نمی‌شد در فرم سرشماری بخشی به معلولان اختصاص داده نشده باشد: «به مامور آمار گفتم مگر می‌شود نخواهید بدانید چند‌میلیون معلول در کشور وجود دارد؟»
ناشنوایی ؛

وقتی کلمه بی‌صداست

هیچوقت شده بخواهی منظورت را به کسی بفهمانی اما نتوانی؟ بخواهی دکتر بروی، بیمارستان بروی و دردهایت را با پزشکت در میان بگذاری اما نتوانی؟ هیچ فکر کرده‌ای چه وضعیت دشواری است؟ اصلاً یک لحظه هم تصور کرده‌ای اگر گذرت به دادگاه و زندان بیفتد یا یک مشکل حقوقی پیدا کنی اما نتوانی با کسی ارتباط برقرار کنی یا ازخودت دفاع کنی چه احساسی خواهی داشت؟ این مشکلی است که ناشنوایان با آن دست به گریبانند از بچگی تا زمان مدرسه و بزرگسالی.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها