سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اصلاح قانون انتخابات؛

نابینایان هم عضو خانه ملت می‌شوند

اسفند سال‌جاری شاهد برگزاری دوره یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهیم بود. از این‌رو نمایندگان از همین آغازین روزهای سال، کار اصلاح قوانین انتخابات را برای دستیابی به نظام انتخاباتی جامع‌تر و عادلانه‌تر آغاز کرده‌اند. بیستم فروردین که مجلسیان با لباس سپاه در صحن علنی حضور یافتند و شور و حالی انقلابی بر مجلس حاکم بود یکی از تبعیض های به ظاهر قانونی که تاکنون مانع حضور و رقابت یکی از اقلیت‌های جامعه بود از میان برداشته شد. یعنی شرط سلامت بینایی برای نامزدی در انتخابات مجلس. به این ترتیب یک گام به «ارتقای شایسته گزینی» مد نظر رهبر معظم انقلاب که در سیاست‌های کلان انتخاباتی ابلاغ شده بود نزدیک‌تر شدیم. از دگرسو ملحق شدن ایران به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت ایجاب می‌کرد حق مشارکت سیاسی کامل نابینایان فراهم شود.
تصویب قانون حمایت از معلولان ؛

قانون حمایت از معلولان در پیچ‌و‌خم اجرا

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بعد از کش‌و‌قوس‌های فراوان، سرانجام اردیبهشت سال گذشته توسط رئیس‌جمهور ابلاغ و براساس آن دولت موظف شد تا حداقل 3درصد از مجوزهای استخدام‌های (رسمی، پیمانی و کارگری) دستگاه‌های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شرکت‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند را به افراد معلول واجد شرایط اختصاص دهد. اگرچه سازمان بهزیستی بودجه اجرای این قانون را 12هزار و 500میلیارد تومان برآورد کرده بود اما با توجه به تنگناهای اقتصادی که دولت با آن روبه‌رو شده پیشنهاد دولت یک هزار و 100میلیارد تومان برای اجرای این قانون در سال‌جاری است. اکنون حدود 800 تا 900هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، در عین حال حدود یک و نیم میلیون نفر نیازمند خدمات حمایتی و توانبخشی هستند.
گفت‌وگوی با معلولی که خانه اش را ترک نکرد؛

جالی خالی آموزش به افراد معلول در بحران‌

بلایای طبیعی صدمات جبران‌ناپذیری به همه انسان‌ها وارد می‌کند اما در این میان افراد دارای معلولیت صدمه‌های بیشتری می‌بینند. طبق تحقیقات انجام شده ریزش آوار، غرق شدن و عفونت‌ها در بلایای طبیعی از قبیل سیل و زلزله بیشتر از هر چیزی افراد معلول را نشانه می‌گیرد. این را بگذارید کنار انسان‌های سالمی که در همین حوادث دچار معلولیت می‌شوند و طبعاً نیازمند دریافت خدمات توانبخشی و حمایتی هستند. وقوع سیل در چند استان کشور باعث شد تا نگران وضعیت افراد معلول در این استان‌ها شویم و سراغی از آنها بگیریم.
چالش‌ها و دغدغه‌های "اوتیسم"؛

سرانجامِ معافیتِ نظام وظیفه اوتیسمی‌ها

چند سالی است که زمزمه‌های "در خود ماندگی" یا "اوتیسم" به عنوان نوعی اختلال رشدی با رفتار یا کلام غیرطبیعی در کودکان، در جامعه ما شناخته شده؛ اختلالی که در گذشته نه می‌شناختیمش و نه اطلاعاتی درباره‌اش داشتیم، اما حالا آن را اختلالی می‌دانیم که درمان‌پذیر بوده و مبتلایانش آموزش‌پذیرند...
رئیس انجمن سازمان ورزش بانوان معلول مطرح کرد؛

نظرخواهی از معلولان در پروژه‌های شهری

نگاهی گذرا به زیرساخت‌های شهری در پایتخت، حکایت از آن دارد که این شهر برای همه گروه‌های ساکن در آن دسترس‌پذیر نیست. از سالمندان و مادران باردار گرفته تا کودکان و معلولان همه و همه امروز نمی‌توانند به راحتی و به‌دور از هر‌گونه دغدغه در خیابان‌های شهر‌‌ تردد کنند و متأسفانه این وضعیت برای معلولیت‌های شدیدتر، سخت‌تر و عذاب‌آور‌تر است.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:

طرح پیشنهادی پرداخت مستمری به مدت ۳ ماه به سیل زدگان شهرپلدختر و معمولان

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با توجه به شرایط سیل زدگان در شهرپلدختر و معمولان، پیشنهاد داده شده علاوه بر جبران خسارات از طریق ستاد مدیریت بحران، به منظور ارتقاء سطح بهداشتی و پاکسازی منازل مردم و معلولان ۳ ماه مستمری به آنها داده شود.
نماینده مردم تهران:

اختصاص بودجه برای خانواده های دارای دو عضو معلول

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلات کودکان گاهاً از آنها کودکان کار می سازد، گاهی ناگزیر به ازدواج های اجباری و پدیده کودک همسری که نماد بارزی از بازتولید فقر است، می شوند.
راه سفرم را هموار کنید؛

مشکلات معلولان در مسافرت

مسافرت گاه ضرورتی است غیر قابل اجتناب اما اگر حتی به انگیزه تفریح و گذراندن اوقات فراغت هم صورت گیرد دلیلی برای مستثنی کردن معلولان از آن وجود ندارد. به این معنا که نابینایان؛ ناشنوایان و معلولان حرکتی نیز گاه نیاز دارند به تنهایی و به صورت مستقل سفر کنند.
حسین نحوی نژاد عنوان کرد؛

هزینه هر ویلچر معادل حقوق دو ماه یک کارگر است

در ماه‌های اخیر تأثیرات تحریم‌های امریکا علیه ایران و افزایش نرخ ارز مشکلات زیادی برای معلولان ایجاد کرده است به نحوی که زندگی برخی از آنها به‌دلیل افزایش قیمت وسایل و تجهیزات مورد نیاز، بویژه تهیه ویلچر با دشواری‌هایی مواجه شده که ضروری است مسئولان بهزیستی برای حل این مشکلات اقدامات اساسی انجام دهند چراکه خیلی از معلولان در صورت نداشتن این وسیله زندگی روزمره‌شان از روال عادی خارج می‌شود.وی درباره مدت زمانی که یک معلول در نوبت دریافت ویلچر قرار می‌گیرد، اظهار می‌کند: افراد دارای معلولیت بویژه معلولان جسمی حرکتی شدید زیر شش ماه ویلچر خود را دریافت می‌کنند و اگر این پروسه طولانی‌تر شود باید دلیل آن مورد بررسی قرار بگیرد.
مشکلات معلولان در مسافرت؛

راه سفرم را هموار کنید

مسافرت گاه ضرورتی است غیر قابل اجتناب اما اگر حتی به انگیزه تفریح و گذراندن اوقات فراغت هم صورت گیرد دلیلی برای مستثنی کردن معلولان از آن وجود ندارد. به این معنا که نابینایان؛ ناشنوایان و معلولان حرکتی نیز گاه نیاز دارند به تنهایی و به صورت مستقل سفر کنند .از همین رو است که این نیاز در واحد خدمات ویژه ایرلاین‌های داخلی و خارجی با کم و زیاد مورد توجه قرار گرفته از درخواست برای اختصاص ویلچر در فرودگاه که نشانه ای از معلولیت فرد است تا درخواست امکانات پزشکی ویژه و درخواست برای دستیار در برخی ایرلاین‌های خارج از کشور برای افراد نابینا و ناشنوا.
رئیس دانا:

17 هزار معلول پشت نوبت دریافت ویلچر هستند

رئیس گروه تجهیزات توانبخشی و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تامین 17 هزار ویلچر در سال گذشته برای معلولان گفت: حدود 17 هزار نفر پشت نوبت هستند.
رییس سازمان بهزیستی کشور؛

تکمیل پازل گردشگری معلولان

قبادی دانا کار و فعالیت جهادی و نهضت همگانی برای حل مشکلات پیش روی معلولان را یک ضرورت دانست و افزود: در راه رفع مشکلات بیمه، اشتغال، مسکن، درمان و... با بیمه سلامت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، بسیج سازندگی، قرارگاه خاتم الانبیا و... رایزنی کرده ایم و به لطف الهی همکاری و یاری همه جانبه آن‌ها را داشته ایم.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد:

آغاز ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی ویژه معلولان و مددجویان در روستاها

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار واحد زمینی که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داشته برای طرح اقدام ملی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی معرفی شده و تخصیص یافته است، گفت: احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی برعهده بنیاد مسکن است که در حدود ۳۰ هزار واحد زمین را بنیاد معرفی کرده و باقی‌مانده را سازمان ملی زمین و مسکن تامین و معرفی خواهد کرد.
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی:

تخصیص ۱۰ میلیون تومان وام بلاعوض سازمان بهزیستی به خانوارهای دارای دومعلول

رییس سازمان بهزیستی کشور با اعلام این مطلب که در همکاری مشترک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان بهزیستی کشور در احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی ویژه معلولان و مددجویان، ۱۰ میلیون تومان از سوی آن سازمان کمک بلاعوض اعطا می‌شود، گفت: امیدواریم تسهیلات و وام بلاعوض در اجرای این طرح افزایش یابد.
مجید قدمی / رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی:

استثنایی ها زیر چتر بودجه حمایتی

پایان سال است و زمان حساب و کتاب! لازم است ببینیم با منابعمان چه کرده‌ایم و چقدر به برنامه‌هایی که ابتدای سال تعیین کرده بودیم نزدیک شده‌ایم. سازمان آموزش و پرورش استثنایی یکی از سازمان‌های پاسخگو در این زمینه است. به این بهانه به سراغ دکتر مجید قدمی ، رئیس این سازمان رفتیم و در مورد بودجه و برنامه‌های انجام شده سال 97 و چشم‌انداز سال آینده، گفت‌و‌گو کردیم که می‌خوانید.
مشکلات یک قهرمان؛

فهیمه، پروازی به عشق و امید+ تصاویر

فهمیه عباسی متولد هزار و سیصد و هفتاد و یک که به بیماری فلج مغزی مبتلاست. وی حدود ۴ سال است که در رشته ورزشی بوچیا فعالیت دارد. فهیمه در مسابقات قهرمانی اسیا و اقیانوسیه سال 96 و پاراآسیایی سال 97 حضور داشت .
مدیر عامل موسسه محکم ایران؛

پنج هزار کودک با ناهنجاری های مادرزادی در کشور زیرپوشش هستند

مدیرعامل موسسه 'محکم' ایران گفت: پنج هزار کودک با ناهنجاریهای مادرزادی در کشور زیر پوشش خدمات این موسسه قرار دارند.رئیس شورای مشارکت‌ های زنان مجمع خیران سلامت خراسان رضوی نیز گفت: این شورا تاکنون در برپایی 12 همایش با موضوعات مختلف پزشکی مانند هپاتیت، اوتیسم، نقص ایمنی و سرطان‌ های شایع زنان مشارکت و همکاری داشته است. آرزو حیدریان افزود: نخستین همایش ناهنجاری‌ های مادرزادی به همت موسسه محکم و با مشارکت شورای مشارکت‌ های زنان مجمع خیران سلامت خراسان رضوی در 12 اسفند ماه همزمان با سوم مارس روز جهانی ناهنجاریهای مادرزادی در مشهد برگزار خواهد شد.
مدیرعامل انجمن مراکز توانبخشی معلولان هشدار داد؛

احتمال تعطیلی برخی مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان در سال ۹۸

مدیرعامل انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی معلولان کشور با بیان اینکه در سال ۹۶، هزینه نگهداری ماهانه یک معلول و سالمند به حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسید گفت: این رقم در سال ۹۷ به بالغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است که این امر مشکلاتی را برای مراکز ایجاد کرده است
دیدار با «محمدرضا تقی‌زاده»؛

کوتاه‌قامت ترین مهندس و معمار کشورمان

محمدرضا به رغم آنکه کوتاه‌قامت ترین مهندس و معمار کشورمان است؛ در کار خود ایده پردازی و نوآوری‌هایی هم داشته است. او عضو انتخابی رشته «پارا بدمینتون» در تیم ملی کشورمان است. جوانی که کوتاه‌قامتی او نتوانست سد راه موفقیت‌هایش باشد.
زنان معلول از رنجهایشان می گویند؛

من زنم، زنی معمولی اما معلول

دختران معلول به نسبت پسران معلول آزادی‌های کمتری دارند یک پسر معلول براحتی به‌همراه دوستانش بیرون می‌رود یا مثلاً به سالن‌های ورزشی می‌روند اما من دختر معلول باید اول خیال خانواده را از بابت رفت‌وآمدم مطمئن کنم یعنی باید توضیح دهم چه طوری می‌روم و چه‌طوری قرار است برگردم یا اینکه پدر و مادرم را با خودم همراه کنم البته دغدغه‌های خانواده هم طبیعی است اما همه اینها باعث می‌شود که دختران معلول کمتر دیده شوند .
صفحه  از ۲۰
نظرات و گلایه ها