سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس ستاد دیه کشور:

آزادی ۱۳۰ هزار زندانی در سه دهه گذشته

رئیس ستاد دیه کشور با اشاره به وجود ۲ هزار و ۵۰۰ زندانی مهریه در کشور گفت: در سه دهه گذشته حدود ۱۳۰ هزار زندانی با کمک ستاد دیه از زندان آزاد شدند.
به ازای هر زندانی دربند، یک خانواده، بی‌سرپرست می‌شود!

سفره‌ای به وسعت خانواده زندانیان

یازده سال است که عده ای، چراغ انجمن حمایت از خانواده زندانیان را در جنوب تهران روشن نگه‌داشته‌اند و شعارشان یک جمله است؛ خانواده زندانیان را دریابیم.مهرورزان گرد هم آمدند و کاری کردند کارستان. از آزاد کردن زندانی و گرفتن بخشش از خانواده مقتول تا حمایت همه‌جانبه از خانواده زندانیان دربند و کمک به راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی در ندامتگاه زنان.
خدمت به نیازمندان؛

مجازات متفاوت یک متهم رانندگی در تفت

رئیس کمیته امداد شهرستان تفت گفت: مجازات فردی که به اتهام رانندگی بدون گواهینامه به تحمل دو ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، به ارائه خدمت به نیازمندان تبدیل شد.وی تصریح کرد: به موجب دادنامه‌ای که از سوی یکی از شعبه‌های دادگاه کیفری شهرستان تفت به کمیته امداد ارسال شد، مجازات حبس تعزیری فردی که بدون گواهینامه در حال رانندگی بود به انجام ۳۰ ساعت خدمات عمومی رایگان به صورت تدریس دروس فیزیک، شیمی و ریاضی برای دانش آموزان تحت حمایت این نهاد تبدیل شد.
مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان استان یزد، ؛

خطر بزرگی که خانواده افراد زندانی را تهدید می‌کند

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان استان یزد، گفت: تنگناهای مالی، نبود سرپرست و نان آور خانه و برخی از فشارهای روانی و عاطفی جامعه، به شدت فرزندان مددجویان را به سمت جرم و بزه سوق می‌دهد لذا حمایت از این خانواده ها، هزینه نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری اجتماعی اثر گذار است.
مدیرعامل ستاد دیه:

بیش از ۱۳ هزار زندانی بدهکار در زندان به سر می‌برند

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: هم اکنون ۱۳ هزار و ۴۰۰ بدهکار در زندان‌های کشور به سر می‌برند.
همزمان با برگزاری سی‌ودومین جشن گلریزان ستاد دیه کشور ؛

کمک ۴ میلیارد ریالی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند

همزمان با برگزاری سی‌ودومین جشن گلریزان ستاد دیه کشور ویژه‌ی کمک به آزادی زندانیان نیازمند، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، مبلغ چهار میلیارد ریال به این امر خداپسندانه اختصاص دادند.
نوجوانان کانون اصلاح و تربیت سرنوشت خود را بازی می‌کنند؛

داستان واقعی الیور توئیست‌های ایران

روی سن راه می‌روند و قصه زندگی‌شان را می‌گویند، قصه زندگی الیور توئیست‌ها را. نام نمایش هم «الیور توئیست» است اما نه آن نمایش موزیکال پر زرق و برقی که شاید شما هم درباره‌اش شنیده باشید: «محمدرضا هستم. آن روز را از یاد نمی‌برم، همان روزی که زندگی‌ام تغییر کرد.»
رویکرد اصلاحی دادستان کل کشور درباره اعتیاد و مواد مخدر؛

زندان راهش نیست

افرادی که تخلف می‌کنند، باید مجازات شوند؛ ولی راه اساسی مقابله با افراد معتاد، زندان نیست؛ بلکه آسیب‌شناسی این حوزه اهمیت دارد». این بخشی از صحبت‌های دادستان کل کشور است که روز گذشته در همایش دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد؛ موضعی صریح علیه سیاست زندانی‌کردن معتادان. البته حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری پیش‌از‌این هم در‌این‌باره نظرات خود را مطرح کرده بود.
آسیب ازدواج زود هنگام؛

روایت دختر ۲۷ ساله از ۹ نوروز در زندان زنان

۱۷ ساله بود که پایش به زندان باز شد. در بند زنان کنار ٣ زندانی محکوم دیگر. در زندان مرکزی کرمان ٩ سال از عمرش را سپری کرد. به خاطر یک جنایت. مردی ٣٥ ساله را به قتل رساند. خواستگارش بود. مرد متاهلی که زن و بچه داشت. خودش می‌گوید غیر عمد بود اما حکم قصاصش زود آمد. ٩ سال در انتظار اعدام بود که بهمن سال ٩٧، خیرین ٣٠٠ میلیون تومان تقاضای خانواده قربانیان را جور کردند و سارا از زیر تیغ رهایی یافت.
دور باطل زندان؛

دلایل بازگشت دوباره مجرمان به ندامتگاه‌ها

آمارها و ارقام نشان می‌دهد که درصد باورنکردنی از زندانیان آزادشده دوباره به زندان بازمی‌گردند. طبق آماری که پیش‌تر یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس ارائه داد 46 تا 50درصد زندانیان بازگشت مجدد به زندان دارند. شکور پورحسین ضمن ارائه این آمار به خانه ملت گفت: «متأسفانه در کشور هیچ برنامه‌ای برای زندانیان پس از خروج از زندان وجود ندارد و همین امر سبب شده با بازگشت مجدد نیمی از زندانیان به زندان مواجه باشیم.» پیش از این محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری قوه قضایی نیز اعلام کرده بود: «40 تا 46درصد از زندانیان پس از آزادی دوباره به زندان بازمی‌گردند.»
بازدید از زندان‌ها؛

لزوم شفاف‌سازی‌ وضعیت زندان‌ها

موضوع بازدید از زندان‌ها ازجمله مسائلی است که به گفته برخی کارشناسان می‌تواند شرایط بهتری را برای زندانیان به‌وجود بیاورد همانطور که بعد از درخواست تعدادی از نمایندگان برای بازدید از زندان قرچک، به گفته پروانه مافی، نماینده مجلس سازمان زندان‌ها تصمیم به انتقال 40زندانی زن به زندان اوین گرفته که در زندان قرچک به سر می‌بردند.
گزارشی از فروش مواد در زندان؛

دسترسی آسان افراد به کراک در زندان/ قیمت‌ها ۲۰ برابر است

موضوع مصرف مواد مخدر در داخل زندان و نوع ورود انواع مواد مخدر به زندان یکی از موضوعات و معضلات مهمی است که جامعه را تهدید می‌کند. در حال حاضر حدود ۶۵ درصد زندانیان کشور معتاد هستند و اگر هم معتاد نباشند به‌نحوی به مواد مخدر مربوط می‌شوند. امروزه بیشترین افراد زندانی به دلایل مرتبط با مواد مخدر در ندامتگاه‌ها به سر می‌برند، لذا اکثر خانواده‌ها که جوانانشان به هر دلیلی به زندان می‌روند از این بابت نگران می‌شوند که فرزندشان به مواد مخدر اعتیاد پیدا کند؛ چرا که بیشتر زندانی‌ها معتاد هستند و با وسوسه‌های صورت‌گرفته، افراد جدید را نیز به مصرف مواد مخدر سوق می‌دهند.
مدیرکل دفتر اشتغال سازمان زندان‌ها؛

بیش از نیمی از زندانیان کشور سرپرست خانوار هستند

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اشتغال و حرفه‌آموزی سازمان زندان‌ها آمارها نشان می‌دهد؛ زندانیانی که تحت آموزش‌های حرفه‌آموزی در زندان‌ها قرار گرفته‌اند، آمار بازگشت مجدد آنها به زندان‌ها و چرخه جرم بسیار کم است.
رییس سازمان زندان‌ها خبرداد؛

راه اندازی ۲ اردوگاه حرفه‌آموزی و کار درمانی ویژه محکومان مواد مخدر تا پایان امسال

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه سازمان زندان‌ها برای سال جاری ۶۰۰ میلیارد کسری بودجه دارد، گفت: در حال رایزنی با استانداری‌ها هستیم تا بتوانیم ردیف بودجه هر استان را بگیریم و از این طریق با ادارات و بیمارستان‌ها تسویه حساب کنیم.
کانون اصلاح و تربیت ؛

روایتی از «شهر زیبای» کودکان «اصلاح و تربیت تهران»

در انتهای بلوار آیت الله کاشانی، شهر زیبا، کانونی به نام «کانون اصلاح و تربیت تهران» وجود دارد و اولین چیزی که از شنیدن این نام به ذهن متبادر می شود، بچه های شهر زیباست؛ یعنی کودکان و نوجوانان کانون اصلاح و تربیت که در این مدرسه بزرگ می شوند و آموزش می بینند.
وزیر دادگستری:

۵ هزار افغان در زندان‌های ایران و ۲۲ ایرانی زندانی در افغانستان

وزیر دادگستری با اشاره به اجرای موافقت‌نامه انتقال محکومان با کشور افغانستان، گفت: حدود پنج هزار زندانی افغانستانی در ایران داریم همچنین ۲۲ زندانی از اتباع ایرانی در افغانستان هستند.
سرپرست دادسرای ویژه نوجوانان خبر داد؛

معرفی معتادان زیر ۱۸ سال جهت ترک اعتیاد به کمپ‌های خاص نوجوانان

سرپرست دادسرای ویژه نوجوانان با بیان اینکه پدیده بزهکاری اطفال و نوجوانان موضوعی جهانی است که مبتلابه همه کشورها شده است تصریح کرد: افزایش بزهکاری ها و تنوع جرایم ارتکابی کودکان و نوجوانان نه تنها قانونگذاران داخلی را برای مبارزه با آن ناهنجاری ها به تکاپو انداخته بلکه در سطح بین المللی نیز حسب گزارش های سازمان ملل متحد جزو موضوعات مهم فراملی است .وی از معرفی معتادان زیر ۱۸ سال به کمپ ویژه نوجوانان خبر داد و گفت: دیگر هیچ فرد زیر ۱۸ سالی به کمپ های ترک اعتیاد بزرگسالان اعزام نخواهد شد.
عدم اجراي قانون، براي كودكان مجرم؛

بهزیستی به محاکم اطفال و نوجوانان، مددکار نمی‌دهد

جرم‌شناسان در خصوص آثار سوء رسیدگی به جرایم اطفال به صورت غیرتخصصی و همراه با مجرمان بزرگسال و سابقه‌دار بسیار سخن گفته‌اند و از اين رو در قوانين كشورهاي مختلف توجه ويژه‌اي به نحوه رسيدگي به جرايم كودكان شده است. وی افزود قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی در رابطه با رسیدگی به پرونده‌های اطفال و نوجوانان از ویژگی‌های قابل توجهی برخوردار است ولی عملاامکاناتی که باید در اختیار قضات مجتمع اطفال و نوجوانان قرار می‎گرفت، مورد توجه واقع نشده است.
مدیرعامل ستاد دیه؛

برخی جوانان بدلیل عدم توانایی در پرداخت یک سکه راهی زندان شده‌اند

مدیرعامل ستاد دیه با تاکید بر اینکه وضعیت محکومان مهریه بدلیل افزایش قیمت سکه بسیار بغرنج است از ارائه طرح به مجلس برای رفع مشکل این محکومان خبر داد.
ورود ممنوعه‌ها به داخل زندان؛

زخم کهنه‌ای که با قتل «وحید مرادی» دهان باز کرد

در حالی که قوه‌ قضاییه و به‌طور خاص سازمان زندان‌ها سال‌هاست این درد را فریاد می‌زنند اما دولتها نه‌تنها کمکی نکرده‌اند بلکه معمولاً بعد از وقوع چنین وقایعی در زندان‌ها، نقش اپوزیسیون گرفته و منتقد و مدعی کوتاهی در نظارت بر زندان‌ها می‌شوند.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها