سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آدم های دقیقه نودی؛

بی‌نظمی درمان‌شدنی است

یک روانشناس درباره چگونگی برخورد با شلختگی و راه‌های بهبود آن می‌گوید.
بی‌هدفی سبک ماست؛

چرا منظم‌بودن در ایران کار ساده‌ای نیست؟

نگاه یک کارآفرین: ایرانی‌ها در روزمرگی غوطه‌ورند و برای زندگی خود استرات‍ژی تدوین نمی‌کنند.
عبدالرحمن نجل‌رحیم/ مغزپژوه؛

نیاز به خلاقیت مغزی در بحران‌های اجتماعی

در دهه گذشته تلاش مغزپژوهان متوجه چگونگی کارکرد مدارهای مغزی فعال در هنگام خلاقیت شد و مقالات زیادی در این مورد به چاپ رسید (مجموعه سانتیفیک‌امریکن مایند 2014). یکی از نکات برجسته و قابل‌توجه در این زمینه رابطه دامنه تأثیرگذاری خلاقیت مغزی با درجه اجتماعی‌شدن است.
بیمه شدگان مراقب سودجویان باشند؛

تأمین اجتماعی کارت هوشمند سلامت توزیع نمی‌کند

مدیرکل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی ضمن هشدار به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفت: تأمین اجتماعی صدور هیچ‌گونه کارت هوشمند سلامت ندارد.
امان‌الله قرایی‌مقدم/جامعه‌شناس و استاد دانشگاه:

مردم در جامعه اتمیزه، بی‌هویت و مادی‌گرا می‌شوند

اصولا وقتی خودگرایی، خودمداری و خودمحوری در جامعه به دلیل ذهنیت مادی و حسی گسترش پیدا کند و معنویات کم‌رنگ شود یا به‌عبارتی ذهنیت معنوی و شهودی نقش کمتری برعهده بگیرد، اتمی‌شدن یا تنهایی و بی‌کس‌شدن افراد در جامعه یا بی‌هویتی گسترش پیدا می‌کند. این اتفاق، هم در جوامع صنعتی و هم در شهرهای بزرگ کشوری مثل کشور ما امکان دارد، چون شهرهایی بزرگ مانند تهران به دنیای بیگانه‌ها، دنیای تنهایی و بی‌کسی و بی‌هویتی تبدیل می‌شوند. در چنین دنیایی افراد تنها می‌شوند و به‌اصطلاح، اتم و ذره می‌شوند و به حالت روبات درمی‌آیند؛ یعنی افراد نسبت به هم بی‌احساس، بی‌عاطفه و جدا و منفرد می‌شوند.
غربالگری سلامت روان؛

افسردگی و اضطراب؛ بیشترین اختلالات روانشناختی در قزوین

غربالگری سلامت روان که در طی سه سال گذشته صورت گرفته است، نشان می‌دهد که آمار اختلالات روانشناختی بانوان در شهر قزوین به ۵۱۰۴ نفر و در مردان به ۷۴۱ نفر می‌رسد که مهم‌ترین اختلال آن‌ها افسردگی و اضطراب است. این آمار در روستاها نیز ۳۸۱۴ خانم و ۴۹۷ مرد می‌باشد که بیشترین اختلال آن‌ها نیز افسردگی و اضطراب بوده است.
فاطمه صادقی:

اميدوار بودن هميشه خوب نيست

«اعتراض خیابانی در ایران اصلا عجیب نیست، چون سابقه زیادی دارد؛ درواقع فقدانش عجیب است...». این بخشی از نظر فاطمه صادقی، پژوهشگر و فعال حوزه زنان، در پاسخ به این سؤال «شرق» است: «آیا مدل اعتراضی در ایران در حال تغییر است؟».
دکتر علیرضا سفیدچیان؛

عکس پروفایل و رفتارشناسي آن

در فضای مجازی، افراد از "عکس پروفایل" بعنوان شناسه معرفی استفاده میکنند که حاوی یک پیام ذهنی و غیرکلامی است.
سرگردانی یا گمشدگی مسئله این است؛

فکر می کنید در زندگی گم شده اید؟

اگر فکر می کنید از سن شما برای پیدا کردن مسیر زندگیتان گذشته واحساس پير شدن دارید ؛ حتما این تصویر را ببینید !
هلن کلر؛

توده و مسئولیت‌پذیری اجتماعی

تا زمانی که تودۀ مردم برای بهبود حال یکدیگر احساس مسئولیت نمی‌کنند در آن جامعه هرگز عدالت اجتماعی تحقق نخواهد یافت !
دانستنی ها؛

11 نشانه افراد دروغگو

دروغ سنج طبیعی، مهارتی است که با توجه به حالات چهره، نفس کشیدن و پلک زدن طرف مقابل میزان صداقت او در گفتارش مشخص می شود.
در میان صخره سیاسی و دیوار اقتصادی؛

اتفاقات ترسناکی در حال رخ دادن است!

مدیرعامل شرکت کپیتال منیجمنت وضعیت کنونی ایران را ترسناک پیش‌بینی می‌کند و می‌گوید ایران دوران استرس اقتصادی مشابهی را در چهل سال گذشته از سر گذرانده است، اما سختی امروز آنجاست که با وجود تلاش‌های دولت برای اینکه آمریکا را مقصر جلوه دهد، شهروندان دولت را در ایجاد آن مقصر می‌دانند.
امان قرائي‌مقدم / جامعه‌شناس:

براي ايران چه كرده‌ايم ؟

امروز؛ جوانان كمتر رسمي را به رسميت مي‌شناسند. اينک مي‌توان از آن تخطي کرد. آنان از بزرگان و مسئولان سؤال مي‌کنند شما درمورد هويت ملي و ميهني و بزرگداشت ميراث فرهنگي ما چه کرده‌ايد که امروزه از ما انتظار داريد که ما به مليتمان پايبند باشيم؟
گفت‌وگو با رسول صادقی؛

تهران به اندازه هزار شهر دیگر ایران جمعیت دارد

در حالیکه عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است در کشور توان تولید غذا تنها برای 50 میلیون نفر وجود دارد، رسول صادقی، جمعیت‌شناس می‌گوید این مسئله نسبی است و با قطعیت نمی‌توان در مورد آن اعلام نظر کرد
امان‌الله قرائی‌مقدم/ جامعه‌شناس:

تعصبات و تعارضات

شعار‌های تفرقه‌افکنانه گروهی معدود و خودسر در چند بازی فوتبال اخیر و به‌ویژه زیرپاگذاشتن پرچم مقدس کشور که تعصبات و جدایی قومی را سر دادند و تمامیت ارضی کشور را غیرمستقیم مورد حمله قرار دادند، قلب هر ایرانی وطن‌پرستی را به درد آورد.
یک جامعه‌شناس مطرح کرد:

دلیل شهرت این افراد دقیقاً چیست؟

یک جامعه‌شناس با مطرح کردن دلایل شهرت دو چهره علیرضا بیرانوند و مریم میرزاخانی در مقابل شاخ‌های اینستاگرام، تفاوت شهرت این افراد را با یکدیگر مقایسه و تحلیل کرد.
علی غلامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)؛

توضیح استاد دانشگاه امام صادق (ع) درباره گشت ارشاد مردان

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: اگر آقایی لباس غیرمتعارف می‌پوشد، گشت ارشاد باید او را هم راهنمایی کند، البته جذابیت‌های زنانه بیشتر است و نیاز است زنان بیشتر از خود مراقبت کنند.
ایران و لیبی در صدر ثبت‌نام‌های لاتاری؛

دلایل افزایش تمایل خروج از کشور چیست؟

ایران در سال ۲۰۱۶ سومین کشور از حیث تعداد ثبت‌نام کنندگان در برنامه ویزای لاتاری آمریکا بوده است. در این سال ۱.۶ میلیون ایرانی برای دریافت ویزای آمریکا اقدام به ثبت نام در طرح لاتاری کرده‌اند. غنا با ۲.۲ میلیون متقاضی بیشترین جمعیت ثبت نام کنندگان لاتاری را در این سال به خود اختصاص داده است.
بحران فراگیر آتی؛

کاهش توان پرداخت حقوق

کاهش توان پرداخت حقوق از محل کل دارایی ها در صندوق بازنشستگی از 100 ماه در سال 1376 به 7 ماه در سال 1395 فقط یکی از علامت های بحران برای سال های آینده ماست .
صاحبنظران مطرح کردند؛

مهم ترین مسأله امروز جامعه ایران

موضوع، مسأله، بحران و آسیب مفاهیمی که نه تنها هر یک دارای بار معنایی مختص به خود هستند بلکه می‌بایست آگاهانه در جای مناسب هم مورد استفاده قرار بگیرند اما بسیار شاهد بودیم و هستیم که مسئولان بدون توجه به عمق و بسامد سوژه مورد بحث این واژگان را به‌جای هم به‌کار می‌برند که عموماً عمداً یا سهواً یا از اهمیت موضوع کاسته می‌شود یا جامعه را دچار اضطراب کاذب می‌کنند.
صفحه  از ۲۱
نظرات و گلایه ها