سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مغز قدیمی و سرعت عصر جدید!!

با این 12 کار «از سرعت زندگی بکاهیم»

هارتمورت رزا - جامعه شناس آلمانی - در کتاب معروف اش به نام "شتاب اجتماعی" می نویسد که از دوران پیشامدرن تا کنون سرعت جابجایی انسان 100 برابر شده است. سرعت ارتباطات 10 میلیون برابر و سرعت انتقال داده ها 10 میلیارد برابر!
اقتصاد نفتی و فرهنگ کار؛

بنیانیان: ۱۲۰ سال است مرض نفتی گرفته‌ایم/ درس بخوان تا کار نکنی!

حسن بنیانیان می‌گوید: یک مدیریت نفتی در کشور شکل گرفته که هرمشکلی را می‌خواهد حل کند، سراغ رئیسش می‌رود و درخواست منابع تازه می‌کند. ممکن است بگویید این که طبیعی است؛ چون ما خودمان هم بیماری نفتی گرفته‌ایم!
پیرشدن جمعیت ایران؛

۴۰ سال بی‌برنامگی برای جمعیت کشور

سالمند شدن ۳۰درصد از جمعیت کشور تا ۳۰سال آینده حتمی است و با توجه به اینکه سالمندان به بهداشت و مراقبت‌های پزشکی و رفاه بیشتری برای این دوران نیاز دارند، باید مسئولان کشور از حالا به فکر این گروه سنی باشند.
بحران جمعیت در اروپا؛

نرخ مرگ از نرخ تولد پیشی گرفت

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورو استات) اعلام کرد، مجموع جمعیت ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با ۳۰ سال پیش فقط ۸ درصد رشد کرده است.
فرازونشیب‌های جمعیتی در کشور؛

وضعیت نگران‌کننده "جمعیت" در ایران

مشاور عالی وزیر بهداشت با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های جمعیتی کشور و ارائه راهکار برای آن‌ها، گفت: طی ۳۰ سال آینده ۳۰ درصد از جمعیت ایران پیر خواهند شد، بنابراین در حال حاضر باید برای افزایش نرخ باروری ایرانیان برنامه‌ریزی کنیم.
«حاج‌اسماعیل سزاری» ؛

«نگهبان فداکار»ی که «دهقان فداکار» نشد

«کوه ریزش کرد. ریل قطار مسدود شد. طوفان و مه همه چیز را در هم فروریخت. اگر قطار به صخره می‌خورد، در دره سقوط می‌کرد.تصمیم آخر را گرفت، وسط ریل قطار ایستاد. دست‌هایش را صلیب وار از هم باز کرد، قطار با سرعت به او زد. در جا قطعه‌قطعه شد. قطار متوقف شد. جان ۷۰۰ سرباز نجات یافت.او «حاج‌اسماعیل سزاری» یکی از مأموران «ریزش کوه» تونل ۹ و ۱۰ قطار سراسری اندیمشک – دورود بود؛ هیچ رسانه و هیچ کتابی نام او را در سال ۶۴ ماندگار نکرد. این نقطه به دره مرگ معروف است.
جهان پیر می‌شود؛

چشم انداز جمعیت جهان در 2050

به دلیل افزایش امید به زندگی و کاهش باروری جمعیت جهان در حال پیر شدن است و کشورهای بیشتری شاهد کاهش جمعیت خواهند بود.هند در سال 2027بجای چین پرجمعیت ترین کشور جهان خواهد بود.
ساماندهی دستفروشان مصلی؛

پیشنهاد جالب امام جمعه ساوجبلاغ به دستفروشان

امام جمعه ساوجبلاغ: به دستفروش‌ها گفتیم، مصلی از شنبه تا پنجشنبه مال شما، جمعه صبح تا غروب مال ما.
ردشدن می‌کُشد؛

استخوان شکسته و قلب شکسته برای مغز فرقی نمی‌کند

فرقی نمی‌کند بی‌محلی و طردشدن از طرف دوست و آشنا باشد یا یک غریبه‌. حتی خیلی فرقی نمی‌کند این رفتار دلیل جدی و مهمی دارد یا به‌خاطر اتفاقی پیش‌پاافتاده باشد. تنها چیزی که واقعاً اهمیت دارد این است که وقتی کسی را نادیده می‌گیرند، حسابی «دردش» می‌گیرد. اما آیا تاحالا فکر کرده‌اید که این درد دقیقاً چطور دردی است؟ تحقیقات علمی سرنخ‌هایی برای ما دارند: مغز انسان میان استخوان شکسته و قلب شکسته تفاوتی قائل نیست.
احمد عظیمی بلوریان/ استاد پیشین مریلند:

از 25 به 80 میلیون جمعیت

جمعیت ایران در 50 سال گذشته از ۲۵ میلیون به بیش از ۸۰ میلیون نفر افزایش یافته است. از آغاز انقلاب برخورد با جمعیت کشور با دو دید عمده صورت گرفت که ابتدا کاهش جمعیت و سپس افزایش آن دنبال شد. صرف‌نظر از اینکه برای افزایش جمعیت چه توجیهاتی بوده، باید دانست که افزایش جمعیت به چه شکلی بوده و هست. آگاهی از این نکته لازمه برنامه‌ریزی در سطح کشور، برای شهرها و روستاهاست.
مجتبی لشکربلوکی:

دیوارهای بی‌حیا

این یکی از مشکلات زندگی ما ایرانی هاست. دیوارهای بی حیا را نمی گویم، «بی حوصلگی ایرانی» در پرداختن به طراحی جزییات عملی را می گویم.
گفت‌وگو با دکتر حسین باهر ؛

وسوسه زندگی لوکس چگونه در ما شکل گرفت؟

این روزها، داشتن زندگی لوکس و لاکچری به یکی از دغدغدهای جدی قشری از جامعه بدل شده است. جا نماندن از مدهای روز، خرید و پرسه‌زنی در مراکز تجاری و مگامال‌ها، رفتن به رستوران‌های مجلل و... همه به بخشی از دنیای روزمره افراد بدل شده است. در این فضا، شبکه‌های اجتماعی هم با فراهم کردن عرصه‌ای برای به تصویر کشیدن این تجملات، تنور این بازار را گرم‌تر می‌کنند.
ذهن پیرو واقعیت‌ها نیست؛

واقعیت نظر افراد را تغییر نمی‌دهد

کدام واقعیت قادر است نظر ما را تغییر بدهد؟ اکثر ما تصور می‌کنیم ذهن بی‌طرفی داریم و اگر استدلال مخالفی بر مبنای «داده‌ها» و «واقعیت‌های عینی» باشد، نظرمان را بدون لجبازی تغییر می‌دهیم. اما شاید مهمترین واقعیت این باشد که «ذهن صرفاً پیرو واقعیت‌ها نیست» و لجبازتر از چیزی است که اغلب خیال می‌کنیم. با این حساب اگر واقعیت‌ها جواب نمی‌دهند پس چطور می‌شود نظری را تغییر داد؟ حال چه نظر خودمان باشد چه نظر دیگران.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری:

21 میلیون نفر از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: اکنون 26 درصد جمعیت کل کشور معادل 21 میلیون نفر در روستاها ساکن هستند.
حساسیت جامعه نسبت به سلبریتی ها؛

ماجرای رامبد جوان و ستاره اسکندری از زاویه دید ۲ نماینده مجلس

طیبه سیاوشی و پروانه سلحشوری معتقدند که علت حساسیت این روزهای جامعه نسبت به سلبریتی‌ها، دو علت دارد؛ اول رفتار دوگانه‌ای است که آنان از خود بروز داده‌اند و مردم این مسئله را بر نمی‌تابند و دوم شکاف طبقاتی که میان‌شان وجود دارد، برای مردم سخت است.
«مقصود فراستخواه» استاد جامعه شناسی ؛

نظریه عقب ماندگی کارآمد نیست/ بحث خلقیات ایرانی پایه علمی ندارد

نویسنده کتاب «ما ایرانیان» با بیان اینکه رفتارهای اجتماعی در موقعیت ها و شرایط اجتماعی شکل می گیرد، گفت: نمی توان بحث خلقیات ایرانی را به صورتی ذات باورانه پذیرفت و این بحث پایه علمی ندارد.
عادت های خوب عادت های بد؛

یک چیز خوب به اسم "عادت" +روش تغییر عادت بد به خوب

دانشمندان می گویند عادت ها به این دلیل به وجود می آیند که "مغز مرتب به دنبال راه هایی است تا سعی و تلاش را کم و در انرژی مصرفی صرفه جویی کند... طی تحقیقاتی که در دانشگاه تگزاس نورث و پال صورت گرفته، مشخص شده که طی ۱۸ تا ۲۰۰ روز عادت‌ها شکل گرفته و تبدیل به رفتار خودکار ما می‌شود.
مصطفی ملکیان:

جامعه ما ازدحام تنهایی‌هاست

فیلسوفی که از بنیادگرایی، سنت‌گرایی، تجددگرایی و اگزیستانسیالیسم عبور کرده و حالا با نظریه عقلانیت و معنویتش حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. روشنفکری که منتقد روشنفکری دینی است و صراحت لهجه‌اش همانقدر که خیلی‌ها را به وجد می‌آورد بسیاری را هم متاثر و عصبانی می‌کند: «مصطفی ملکیان».
دانستنی ها؛

چه چیزهایی تحت کنترل من است و چه چیزهایی نیست؟

بسیاری از ما در زندگی گیر می کنیم، چراکه روی مواردی در زندگی تمرکز داریم که خارج از کنترل ما هستند. هرچه بیشتر ما این چنین رفتار می کنیم، بیشتر ناتوان می شویم، و بیشتر ناکامی، ناامیدی، خشم و اضطراب را تجربه می کنیم. در مقابل، هرچه بیشتر روی مواردی تمرکز کنیم که تحت کنترل خودمان است، توانمندتر خواهیم شد؛ درواقع می توانیم اقدامات مفیدتری انجام دهیم.
واقعیت‌هایی درباره دروغ؛

آیا انسان‌ها موجودات تقلب کاری هستند؟

از نگاه آریلی، تعدادی تقلبکار بزرگ وجود دارد اما تعداد آنها خیلی کم است و بنابراین این تعداد اقتصاد را به طور کلی تحت تاثیر قرار نمی‌دهند، اما بخاطر وجود تقلبکاران کوچک زیاد، اقتصاد به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
صفحه  از ۳۲
نظرات و گلایه ها