سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مقصود فراستخواه:

80درصد افرادی که از ایران خارج میشوند برنمیگردند!

مقصود فراستخواه، استاد دانشگاه گفت: از هر ده نفری که از کشور خارج می‌شوند تنها 2 نفر خواهان بازگشت به ایران هستند؛ نتایج پیمایش‌ها نشان می‌دهد 78 درصد مردم در زندگی اجتماعی خود تقدیرگرا هستند؛ در حالی که 20-30 درصد علم گرایی در ایران وجود دارد. 34 درصد دانشجویان و 25 درصد غیردانشجویان به نحو بارزی به نظام معرفتی علم باور دارند.
دکتر سیدمحسن علوی‌پور/عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم ‌انسانی و مطالعات ‌فرهنگی:

«جامعه ناامید» چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟

«پاندورا» رسولی از جانب زئوس برای ابنای بشر بود که جعبه‌ای دربسته را برای آنان به ارمغان می‌آورد. زئوس به جدّ سفارش کرده بود که درِ این جعبه نباید گشوده شود. اما پاندورا درگیر وسوسه شیطان شد و با گشودن در جعبه، امکان پخش شدن محتوای آن در جهان را فراهم آورد. محتوای جعبه سراسر فلاکت و بدبختی بود و بیماری و مرگ و شرّ و امثال آن، از جعبه پاندورا بر زمین رواج یافت و بهشتی که تا پیش از آن، موجودات در آن می‌زیستند، تبدیل به عرصه‌ای برای جولان آلودگی‌ها و زشتی‌ها شد. اما این تمام محتوای جعبه نبود؛ در این جعبه چیز دیگری نیز بود که انسان به اتکای آن توانست تاکنون در برابر جهانی سراسر تاریکی و رنج، تاب آورد و زندگی کند و آن چیزی نبود جز «امید»!
توسعه فرهنگی، اقتصادی یا...؟!

کدام توسعه مقدم بر دیگران است؟

عواملی همچون بحران های هویتی و فرهنگی، تعارض میان سنت و مدرنیته، شکاف های اجتماعی، شکاف های نسلی، اسیب های اجتماعی و تعارض های درونی در فرهنگ ایرانی، همچو از خود بیگانگی فرهنگی، ضعف حافظه تاریخی، فقدان یا ضعف نهادهای مدنی، فقدان یا ضعف سرمایه اجتماعی، فقدان یا ضعف مطالعه و استفاده از رسانه های ارتباط جمعی، به عنوان عواملی که دارای زمینه های فرهنگی هستند و در ضعف توسعه فرهنگی موثرند، نقش مهمی در ضعف توسعه اجتماعی در جامعه ایران ایفا می کنند.
شیوه برنده – برنده ؛

تفکر دلفینی چیست؟

دلفین ها نوعی از حیوانات دریایی هستند. این پستان‌داران آبزی باهوش، دارای روحیه همکاری هستند و در ارتباطات خود شیوه برنده – برنده را برگزیده‌اند.
سفری کوتاه با دی جی‌ها؛

ای جان جان جان جان ما آمدیم از بهر نان

«خیلی از جوان‌ها دل‌شان می‌خواهد دی‌جی باشند اما شاید باور نکنید که این شغل سختی‌ها و مشکلات و استرس‌های خودش را دارد. ساعت‌ها باید سرپا باشی و هرکسی هم هر آهنگی را سفارش داد بخوانی و تلاش کنی که جشن از ریتم نیفتد.» اینها حرف علی است. جوان 28 ساله‌ای که 6 سالی است در کنار اجاره دادن سیستم صوتی و نور مجالس به عنوان دی‌جی در عروسی‌ها و تولدها و جشن‌های مختلف برنامه اجرا می‌کند. می‌گوید خیلی از جوان‌ها به خاطر پیدا نکردن شغل مناسب و به تصور اینکه پول در دی‌جی شدن است بدون داشتن سواد موسیقی دی‌جی می‌شوند و بازار این کار را هم خراب می‌کنند.
اثرات رسانه ها بر افکار عمومی؛

نظریه مارپیچ سکوت

الیزابت نوئل نئومان(۱) (۱۹۸۰ و ۱۹۷۳) نظریه ای تأثیرگذار در مورد نقش ارتباطات جمعی در شکل گیری افکار عمومی وضع کرد. برای نئومان، افکار عمومی از تعامل بین افراد و محیط اجتماعی شان نشأت می گیرد. وی اثرات رسانه ها بر افکار عمومی را قوی و قدرتمند می داند، چرا که «سه ویژگی ارتباطات جمعی یعنی تراکم(۲)، همه جایی بودن(۳) و هم صدایی(۴)، در ایجاد اثرهای قوی بر افکار عمومی با هم ترکیب می شوند» (سورین و تانکارد، ۳۹۶:۱۳۸۱). هم صدایی باعث شکل گیری تصویر همسان از موضوعات و رویدادها می شود و بر مواجهه ی گزینشیِ مخاطبان [که در نظریه ی استحکام بر آن تأکید می شد] غلبه می کند.
معنای زندگی در سال‌های منتهی به نُه؛

انجام عجیب‌ترین خل‌بازی‌ها دقیقاً در ۲۹سالگی

بیشترین امتیازات در خیلی از مسابقات ورزشی در آخرین دقایق گرفته می‌شوند؛ در روزهای پایانیِ انجام یک پروژه یا نوشتن یک رساله، بیشترین سرعت و انگیزه را از خود نشان می‌دهیم و چند روز مانده به تولدمان، بیش از همیشه دچار بحران‌های معنایی و افسردگی می‌شویم.هر نقطۀ پایان به ما انگیزه و نیرو می‌دهد تا وضعمان را ارزیابی کنیم و برای نداشته‌هایمان بکوشیم. «پایان‌ها» به شیوه‌های مختلف بر رفتارها و تصمیم‌گیری‌های ما اثر می‌گذارند: از تصمیم برای ترک شغلی که دوستش نداریم بگیرید تا شرکت در یک ماراتن نفس‌گیر.
محمود معتقدی/ شاعر:

من از یادت نمی‌کاهم!

بی‌گمان چشم‌انداز تحولات اجتماعی و فرهنگی در قرون 19 و 20 میلادی در اروپا و جنبش مشروطه در ایران، هرکدام بن‌مایه‌هایی بودند در جهت تحولات مدنی و فرهنگی در جامعه ما. در این رهگذر ادبیات به ویژه شعر فارسی از این منظر با دستاوردهای تازه‌ای همراه گشت.
تاب‌آوری هنگام سختی؛

چطور در شرایط سخت صبورانه رفتار کنیم؟

سختی، رنج و مشکلات جزو جدا‌نشدنی زندگی هستند و افراد با توجه به آستانه تحملشان در برابر سختی‌ها، میزان صبر و تحمل و چگونگی رویارویی‌شان در مراحل سخت زندگی باهم تفاوت دارند. اینکه باور داشته باشیم هر لحظه‌ای که می‌گذرد زمانی از عمر ماست که دیگر بر‌نمی‌گردد باعث می‌شود تمام سعی خود را به‌کار بندیم تا بیشتر از لحظات خود لذت ببریم، قدر آنها را بدانیم و تا حد ممکن نگذاریم با غم و اندوه سپری شود.
تلنگر اخلاقی؛

شایعه و نقش ما در انتشار آن!

هرچند آنچه که می خواهم بنگارم به معنای موافقت با همه آن چیزی نیست که در تصویر پیوست آمده است اما همان را تلنگری می دانم برای فهم اخلاق حرفه ای و تمرکز بیشتر بر آن و نیز ادای هوشمندانه مسئولیت اجتماعی!
پاسخ محمد فاضلی به یک پرسش؛

مردم خود را تقویت کنند

شما در جلسه دیدار جامعه‌شناسان با رئیس جمهوری، گفتید که دولت برای مردم چه باید بکند یا چطور رفتار کند. لطفاً برای ما بنویسید که حالا مردم چه باید بکنند؟ مردمی که در انتخابات مشارکت کرده‌اند و با رأی خود در چند انتخابات مشی منتخب را برگزیده‌اند، اما همچنان با مشکلاتی چون نوسان نرخ ارز و تداوم تنگناهای اقتصادی دست به گریبانند، حال، نقطه امید مردم کجاست؟ سخن گفتن درباره اینکه مردم باید چه کاری انجام دهند، به جهات مختلف دشوار است. اول اینکه مردم یکدست و همگون نیستند تا بتوان همه آنها را مخاطب قرار داد و گفت مردم چه کنند. مردم به دسته‌ها، اقشار و اصناف مختلف تقسیم می‌شوند و هر کدام ظرفیت‌های متفاوتی دارند و بنابراین توصیه به این جمعیت متکثر و متنوع دشوار است.
یادداشت دکتر فردین علیخواه؛

یک ثانیه از لذت فوری تا ملال فوری

برخی از اندیشمندان مطالعات فرهنگی، ویژگی زندگی امروز را « لذت فوری» instant gratification یا به تعبیر دیگری، «ارضاء آنی خواسته ها» می‌دانند. این مفهوم به کم‌تحملی و بی‌صبری افراد برای دستیابی به لذت اشاره دارد و بیانگر آن است که در زندگی امروز به تأخیر انداختن لذت امری ناموجه شده است.
روانشناسی شخصیت؛

آلپورت و شخصیت بالغ و سالم

آلپورت به این نتیجه رسید که در درون فرهنگ های مختلف و گوناگون، مفاهیمی نهفته است که نشان دهنده و بیانگر رفتار سالم افراد می باشند. در نگاه آلپورت سخصیت سالم کسی است که احساس مسئولیت در زندگی نموده و به دنبال بسط و توسعه این ایده مسئولیت پذیر است.
معرفی یک فرد موفق تیموتی اسنایدر؛

چگونه در علوم انسانی چهره‌ای موثر شویم؟

اسنایدر می‌گوید «پذیرش شکست بسیار سخت است، اما هرچقدر انجام این کار سخت را به تأخیر بیندازیم [و اصلاح خطاها و عیب و ایرادهایی را که سبب شکست ما شده‌اند دیرتر شروع کنیم]، اوضاع بدتر می‌شود». شاید برای همه ما که هنوز به هدفی که در ذهن داشتیم نرسیده‌ایم .
جهان سومی ها؛

سی ویژگی جهان‌سومی‌ها از نظر سریع‌القلم

یک استاد علوم سیاسی معتقد است که جهان سومی‌ها اول عصبانی می­شوند، بعد شاید فکر کنند. آنها سوال کردن را افت شخصیتی می­‌شمارند. بارها اشتباهات قبلی را تکرار می‌­کنند و تعداد اشتباهاتشان بسیار بالاست
سید حسن موسوی چک عنوان کرد؛

اشتباهی به نام نگاه امنیتی سیاسی به مسایل اجتماعی

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: با انکار و پنهان کردن آمار مربوط به آسیب‌های اجتماعی هیچ اتفاقی نمی‌افتد؛ سال‌هاست که برنامه ما منطبق بر نیاز جامعه نبوده، چرا که تحلیل درستی از واقعیت جامعه و همچنین جرأت لایه‌برداری از حوزه اجتماعی را نیز نداشته‌ایم. دلیل همه مشکلات کنونی ما، جلوگیری از بیان آسیب‌ها و مداخله به موقع و تخصصی در گذشته است.مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سیاست رسانه‌ای در حوزه آسیب‌های اجتماعی نداریم، گفت: این سیاست‌گذاری رسانه‌ای نیز بر مبنای دانش ارتباطات اجتماعی و بر مبنای شرایط فرهنگی حاکم بر جامعه‌ای بوده که قرار است اخبار آن منعکس شود.
یافته های جدید پزشکی؛

سه زیر مجموعه جدید از افسردگی شناسایی شد

متخصصان در مطالعات اخیر سه زیر مجموعه جدید از اختلال افسردگی را شناسایی کرده و معتقدند که این یافته‌ها می‌تواند به توضیح این که چرا برخی از انواع افسردگی به خوبی به دارو درمانی پاسخ نمی‌دهند، کمک کند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور؛

سبقت تولد پسران از دختران/ وقتی مرگ نسبت به تولد کم می‌آورد

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از افزایش آمار تولد نسبت به آمار مرگ و میر در کشور از سال گذشته تاکنون خبر داد و گفت: در سال جاری تعداد متولدین پسر بیش از دختر بوده است
یک جامعه‌شناس مطرح کرد:

۵میلیون پرونده نزاع در دستگاه قضا

یک جامعه‌شناس با اشاره به وجود ۵ میلیون پرونده نزاع در قوه قضائیه گفت: افزایش مجازات راه‌حل مناسبی برای کاهش نزاع و درگیری در جامعه است.
تهدیدی خاموش؛

کاهش جمعیت و بحران پیری؛ از تدبیر تا تقصیر

کاهش جمعیت بحرانی غیر قابل انکار و متاثر از عوامل داخلی و خارجی بوده و بی وقفه در حال پیشروی و فراگیری است.
صفحه  از ۲۴
نظرات و گلایه ها