سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چند کلام با رئیس جمهور؛

مشکل اصلی فراتر از عملکرد نادرست برخی وزراست

در عرف سیاسی جامعه، نامه سرگشاده برای بیان مطالبی است که قرار است به اطلاع جامعه و برخی از مسئولان ارشد برسد. من قصد چنین کاری ندارم و این‌گونه مفاهیم را در اندازه‌ی یک مقاله به نظر جنابعالی و هم‌وطنانم می‌رسانم.
نسل خارج از متن؛

نوجوانان دهه 80 از‌خواسته‌ها و دیدگاه‌هایشان نسبت به آینده می‌گویند

حرف را در دهانشان مزه‌مزه نمی‌کنند. گاهی خیلی تند در مقابل یک پرسش گارد می‌گیرند و رک، پاسخی تحویل می‌دهند. گاهی حاصل این پاسخ عجولانه، تحلیل کارشناسانه مسائل است؛ طوری که آدم می‌ماند بچه‌ای که تازه قدکشیده چطور از پس حل چنین مسائل پیچیده‌ای برمی‌آید.
مشارکت در سایه جامعه مدنی؛

5راهکار برای تقویت «سرمایه اجتماعی» در جامعه ایران

جامعه ایران دچار برخی مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است که رفته رفته تاب و توان مردمانش را گرفته و می‌رود که تبدیل به برخی بحران‌های ناخواسته شود. از منظر جامعه‌شناختی یکی از مشکلات، فرسایش سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی در لایه‌های گوناگون جامعه است به گونه‌ای که زمینه‌ساز تضعیف روابط و پیوندهای اجتماعی درون گروهی (خانواده، خویشاوندان، همسایگان و...) و برون‌گروهی ( روابط سازمانی، حزبی و...) شده است.
احساس عمومی عدم امنیت؛

چرا به بازسازی اعتماد اجتماعی نیازمندیم؟

حدود هفت سال پیش بنا بر وضعیتی که برای خانه سینما پیش آمده بود و تلاش دولت وقت برای انحلال آن، به اتفاق تعدادی دیگر از مدیران خانه سینما جلسه‌ای با یکی از مسئولان اجتماعی نیروی انتظامی داشتیم. او در این جلسه به نکته قابل توجهی اشاره کرد؛ «ضریب امنیت اجتماعی ایران بالا است و در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر در وضعیت خوبی به سر می‌بریم ولی احساس عمومی دال بر عدم امنیت است.»
دکتر تقی آزاد ارمکی:

احتیاط، جامعه در حال عبور است!

این روزها خیلی از اهالی فکر از کمرنگ شدن مرجعیت‌های فکری – اجتماعی در جامعه‌مان سخن می‌گویند و معتقدند مردم در برخورد با مسائل پیشگام‌تر از رهبران فکری‌شان عمل می‌کنند. این اظهارنظر، پیش فرض ما برای شروع گپ‌وگفتی با دکتر تقی آزاد ارمکی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران بود هرچند که او پیش‌فرض ما را با قاطعیت رد کرد. دکتر ارمکی بر این باور است که مرجعیت فکری- اجتماعی در جامعه ما نه از میان رفته و نه کمرنگ شده است بلکه امروز مردم از مرجعیت‌های گذشته فاصله گرفته‌اند چون مرجعیت‌های تازه‌ای یافته‌اند.
افزایش روستانشینان؛

روند جمعیت روستایی در کشور و استانها

بر اساس سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ کل جمعیت کشور در سال ١٣٩۵ به ٧٩ میلیون و ٩٢۶ هزار و ٢٧٠ نفر رسید که نسبت به سال ١٣٩٠ نزدیک به ۴ میلیون و ٧٧۶ هزار نفر افزایش یافته که نرخ رشد جمعیت در حدود ۱٫۲۴ درصد مثبت طی این ۵ سال داشته است . از این تعداد جمعیت در حدود ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۶۲۵ نفر در مناطق روستایی کشور ساکن بوده که در حدود ۲۵٫۹ درصد جمعیت کل کشور را شامل می شوند .
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خبرداد؛

اجرای طرح «سرشماری اجتماعی خانوارهای ایرانی» از شهریور + جزییات

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از تشکیل «پرونده خدمات اجتماعی خانوارهای ایرانی» برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: بر اساس این طرح که پایلوت آن از شهریور ماه در اسلامشهر آغاز می‌شود، کارشناسان بهزیستی با مراجعه به درب منازل، اطلاعات مربوطه را ثبت و با اجرای سیستم ارجاع، نیازمندان بنابر نیازشان، به دستگاه‌های حمایتی و بهداشتی معرفی می‌شوند.
دانستنی ها؛

۲۰ اقدام شهرها جهت بهبود کیفیت زندگی عمومی

استفاده از نیمکت، درختان، حمل و نقل چند وجهی (multi modal) و غذاهای محلی تنها تعداد محدودی از پیشنهادات آورده شده در راهنمای طراحی شهری است، راهنمایی که توسط مرکز طراحی فعال (Center for Active Design(CfAD)) تهیه شده است.
محمد باقر عباسی پاسخ داد؛

جمعیت ایران چه زمانی به ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید؟

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال با اشاره به این که در مسائل جمعیتی باید صریح بود و وضع حال چنان که گفته می‌شود تیره و تار نیست، گفت: جمعیت کشور در سه دهه آینده به ۱۰۰ میلیون نفر می‌رسد .
برگزفته از کتاب لئونارد شرمن؛

کسب هویت با نوشیدن یک برند خاص

برای بسیاری از مصرف‌کنندگان، خرید یا مالکیت محصولی که نشان تجاری خاصی روی آن حک شده، به مفهوم عضویت در یک گروه اجتماعی مطلوب است. این موضوع به ویژه در مورد کالاها و محصولاتی مصداق پیدا می‌کند که تمایز ملموسی نسبت به سایر محصولات موجود در بازار ندارند، اما باز هم مصرف‌کنندگان آن ها وفاداری شدیدی از خود نشان می‌دهند تا به این صورت ارزش‌ها و جایگاه اجتماعی خود را تقویت کنند. به‌صورت خلاصه، بسیاری از مصرف‌کنندگان آن نشان‌های تجاری را ترجیح می‌دهند که محبوب «هم‌کیشان» آن ها است.
12 مهارت جادویی در زندگی؛

با مهارت های جادویی زندگیتان را زیرورو کنید

بهترین چیزها در دنیا رایگان هستند اما به این معنی نیست که دستیابی به آنها آسان است و به تلاش، عرق‌ریختن و پشتکار نیاز ندارد.
زندگی ،کار، جامعه؛

مرز میان کار و زندگی شخصی کجاست؟

مشاور عزیز، چند هفته پیش در یک مصاحبه شغلی شرکت کردم. شغل مربوطه، معاونت اداری بود. خیلی زود با خانمی که مسوول مصاحبه بود، جور شدم. او یک وکیل است و به دنبال کسی است که دفترش را برایش اداره کند. من تا به حال برای یک وکیل کار نکرده‌ام اما می‌دانم که از پسش بر می‌آیم و یاد می‌گیرم. او از من پرسید: «آیا سوال دیگری از من دارید؟» و من گفتم: «بله. یک سوال دارم.
یک جامعه شناس تشریح کرد؛

اگر مطالبات مردم بی‌پاسخ بماند، چه می‌شود؟

یک استاد ارتباطات می‌گوید: «مشکل این است که مراجع تصمیم‌گیری، مراجع واحدی نیستند. خود دولت باید نظرها و تصمیم‌گیری‌هایی برای گشایش مطالبات اجتماعی داشته باشد اما مرجع تصمیم‌گیرنده‌ای وجود ندارد و تا زمانی که این وضعیت باشد امید اجتماعی تقویت نمی‌شود.»
تاریخ «بی‌راهی» در ایران؛

چرا ایرانیان از ساخت جاده و کشیدن راه گریزان بوده‌اند

گونه‌ای تلخی تاریخی را از یک گفت‌وگو میان شاه ایرانی و پزشک اتریشی می‌توان دریافت؛ یک تلخی دیرینه و پیوسته که روزگاری دراز، این سرزمین و مردمان آن را آزار می‌داد، واپس می‌راند، اما چاره نمی‌شده است. به میانه این گفت‌وگو می‌رویم؛ جایی در یکی از بلندی‌های این سرزمین، به زمانی که «ناصرالدین شاه» به همراه «ادوارد پولاک» پزشک اتریشی دارالفنون و دربار قاجار سوار بر اسبان راهوار ایرانی به کوه و بیابان زده‌اند.
دکتر نعمت‌الله فاضلی:

جامعه ای که با انسداد ارتباطی مواجه است نمی تواند به صلح بیاندیشد

چرا با وجود مسائلی چون تورم، اختلاس و... جامعه نسبت به فیلترینگ تلگرام حساسیت بیشتری نشان داد؟ صلح چیزی جز ارتباط نیست و ارتباط هم چیزی جز صلح نیست، از این رو، می‌توان گفت که «ارتباط» و «صلح» واژه‌های مترادفی هستند. با توجه به این برداشت و تلقی از «صلح» می‌توان سیاست و کنترل ارتباطی را در فضای جامعه به تحلیل نشست.
زندگی معمولی؛

معمولی بودن در زندگی میتواند سخت ترین وضعیت ممکن باشد

امروز فهمیده ام که معمولی بودن شجاعت می خواهد. آدم اگر یاد بگیرد معمولی باشد نه نقاشی را میگذارد کنار، نه غصه می خورد که ماشینش معمولی است، نه حق غذا خوردن در یک سری از رستوران های معمولی را از خودش میگیرد، نه حق لبخند زدن به یک سری آدم ها را، نه حق پوشیدن یک سری لباس ها را
با فرهنگ باشیم؛

فلانی چاق شدی!

آدم‌هایی که وسط مهمانی یک دفعه روی یک نفر زوم می‌کنند شکارش می‌کنند و می‌گویند فلانی چاق شدی
چرا کمپین‌ها در ایران موفق نمی‌شوند؛

«کار گروهی بلد نیستم!»

مروری بر دلایل و زمینه‌های شکل‌گیری کمپین‌های اجتماعی به خصوص در یک دهه اخیر نشان میدهد، اثربخشی کارزارهای اجتماعی در ایران با چالش‌های جدی روبروست.
زندگی به وقت «سیاست»؛

چرا مباحث سیاسی همه جا دنبال‌مان می‌کند؟

این روزها وقتی سوار تاکسی می‌شویم، یا در صف نانوایی می‌ایستیم، یا اگر برای خرید شیر و ماست به سوپر می‌رویم بعید است که با بحث و تحلیل سیاسی از سوی شهروندان مواجه نشویم. حتی در دورهمی‌های‌ خانوادگی‌مان آنقدر که «بحث‌های سیاسی» رد و بدل می‌شود؛ از رمان و فیلم و دغدغه‌های فرهنگی کمتر گفته و شنیده می‌شود. چرا که به‌نظر می‌رسد در جامعه ما، درک تحولات بیشتر از رهگذر «نشانه‌های سیاسی» صورت می‌گیرد و حوزه‌های دیگر برای ما به ساحت‌های فرعی زندگی‌مان بدل شده‌اند.
گزارش سازمان ملل؛

فهرستی از شادترین و غمگین ترین کشورها در سال ۲۰۱۸ +جدول

فنلاند در سال ۲۰۱۸ رتبه اول شادترین کشور جهان را به خود اختصاص داد.
صفحه  از ۱۷
نظرات و گلایه ها