سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یک جامعه شناس:

هنرمندان از اظهاراتی که جنجال آفرین می شود پرهیز کنند

یک جامعه شناس گفت: اگر هنرمندی در درون یک جامعه به معروفیت رسیده فقط بر اساس توانایی هایی که از خود نشان داده است بوده و مردم نیز به همین میزان او را مورد تشویق قرار می دهند و یا حتی به او افتخار می کنند، در نتیجه نباید اظهاراتی را انجام دهند که مقابل مردم قرار گیرند و بهتر است اصول و قاعده ای که در این راستا گفته شد بیشتر مورد توجه این دست از افراد جامعه باشد.
اینفوگرافی شکاف جنسیتی؛

آمارهای شکاف جنسیتی در ایران چه می‌گویند؟

تغییرات شکاف جنسیتی دهه اخیر ایران فاقد روندی ثابت است. طبق آماری که «مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی» منتشر کرده، جایگاه ایران بین کشورهای حوزه سند چشم‌انداز که شامل ۲۵ کشور است، رتبه ۱۸ با رفع ۵۹ درصد از شاخص‌های شکاف جنسیتی است. کشورهای فلسطین، قزاقستان و جمهوری قرقیزستان کمترین و کشورهای یمن، پاکستان و عراق بیشترین شکاف جنسیت را داشته‌اند.
یک جامعه‌شناس:

از جامعه خودخواه انتظار فرزند خواندگی نداشته باشید

امیرمحمود حریرچی، انبساط در فرزند خواندگی کشور را عدم تشویق خانواده‌ها به این امر دانست و گفت: در خارج از کشور مردم تشویق به فرزندآوری می‌شوند چراکه این شکل از پذیرش را به شکل یک فرهنگ در کشورشان دارند. این رفتار به شکلی در کشورهای توسعه یافته پررنگ است که بسیاری از خانواده‌ها تمایل به سرپرستی فرزندی در کنار دو الی سه فرزند خود به شکل همزمان دارند.
بدترین خطاهای تایپی؛

خطاهای تایپی که زندگی آدم‌ها را عوض کرده‌اند

حتماً برای شما هم پیش آمده که موقع چَت‌کردن کلمه‌ای را اشتباه تایپ کنید یا پیامکی را اشتباهی بفرستید و اسباب خنده و تفریح دیگران شوید. اما ماجرا همیشه با مقداری شوخی و خنده یا قدری خجالت‌زدگی تمام نمی‌شود. یک گزارشگر داستان‌هایی را روایت می‌کند که در آن‌ها پیامکی اشتباه یا خطایی تایپی پیامدهای غیرمنتظره و بی‌رحمانه‌ای داشته که هیچ نسبتی با خطای آغازین ندارند. بین همۀ خطاهای تایپ و کلیک کدام مورد فاجعه‌بارترین بوده است؟
تحولات اجتماعی نسل امروز؛

بازار داغ گیاهخواری

گسترش گیاهخواری مانند هر تغییر و تحول اجتماعی دیگری، بر بازارها و آینده کسب‌وکارها هم اثر می‌گذارد؛ اما به‌نظر می‌رسد که این آثار بسیار چشمگیر و پیش‌بینی‌نشده باشند.
انتخاب با ماست؛

چرا گل به خودی؟

انسان امروزی تنها با حرکت چند میلیمتری انگشتان دست از یک کانال به کانال تلگرامی دیگر می‌رود. از یک صفحه به صفحه دیگر، از یک رسانه به رسانه دیگر. حداکثر آزادی در انتخاب.
روایت یک تصمیم؛

انتشار فیلم کودک‌همسری اخیر چه کارکردهایی داشت؟

همزمان با انتشار فیلم ازدواج دختر ۱۱ ساله با پسر ۲۲ ساله در بهمئی در استان کهگیلویه و بویر احمد، بحث داغ دیگری در بین کاربران فضای مجازی درگرفت؛ «انتشار فیلم عقد دختر ۱۱ ساله نقض حقوق کودک بود یا گامی در جهت تحقق حقوق شهروندی؟»
اخلاقی زیستن چه فوایدی دارد؟

هزینه های اخلاقی زیستن

مصطفی ملیکان: پیدایش حکومت های توتالیتر که بر همه جوانب زندگی شهروندان چنگ می اندازند مثل حکومت هیتلر، استالین، پول پت، صدام و .... اگر شما ذره ای سودای اخلاقی بودن داشته باشی، باید با این حکومتها دربیافتی که خطر از دست دادن جان هم هست و آزادی و امنیت انسان به خطر می افتد.
اینفوگرافی؛

شادترین و غمگین‌ترین کشور ‌هر قاره کدام است؟

گزارش جهانی شادکامی به صورت سالیانه از سال ۲۰۱۲ منتشر می شود که به غمگین‌ترین و شادترین کشورها می‌پردازد.
«تبعیض» یک درد مشترک؛

چرا در قفس هیچ‏ کسی «کرکس» نیست‏

ممکن است مردم با فقر کنار بیایند اما تبعیض را قبول نمی‌کنند. متاسفانه در جامعه امروز ایران می‌بینیم که تبعیض در حال رشد است و مردم از آن نگران هستند.
یادداشت دکترمحمد میرزایی؛

جمعیت مطلوب ، جمعیت پایدار

در دوره بعد از انقلاب صنعتی یعنی اندکی بیش از دو قرن اخیر، تغییر و تحولات شگرفی در شئون مختلف زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع شکل گرفته که تحت تاثیر پیشرفت‌های فزاینده تکنولوژی و توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده است. دو بال بنیادین توسعه را می‌توان تعمیم و توسعه «آموزش» و «بهداشت» دانست. ‏
اینفوگرافی ؛

پنج نگرانی اصلی مردم جهان

در این اینفوگرافی با پنج نگرانی اصلی پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی و سهم هریک از این مؤلفه‌ها آشنا خواهید شد.
تقدیرگرایی و محافظه‌کاری؛

بررسی خلقیات اقتصادی ایرانیان در زمانه مشروطه

پژوهشگر جامعه‌شناسی اقتصادی مشروطه یکی از نقاط عطف تاریخ ایران است. زمانه‌ای که آن را می‌توان با بینش‌های متفاوتی دید و ارزیابی کرد. اما نمی‌توان مشروطه را از شرایط اقتصادی پیش و پس از آن جدا ساخت. در واقع این دوران را می‌توان نقطه شروع یا آغاز رسمی پیدایش نهادهای مدرن اقتصادی در ایران دانست. اگر دوران ناصری و اتفاقات ۶۰‌ساله‌ منجر به صدور فرمان مشروطیت را ارزیابی کنیم بدون شک مواجهه با انواع نهادهای رسمی و غیر‌رسمی طبیعی است. از همین‌روست که وقتی قرار است عوامل پیدایش مشروطه و خواسته‌های بست‌نشینان را مورد مطالعه قرار دهیم، عواملی که مستقیما با اقتصاد و مسائل اقتصادی آن روزگار در ارتباط است بیش از سایرین است.
هویت‌یابی جنسیتی؛

پسرا رو ول کنی، می‌خوان همه رو بزنن! دخترا چی؟!

وقتی می‌گیم هویت‌یابی جنسیتی، دقیقا چی داریم میگیم؟! اصلا چه معنی میده که دخترا دختر و پسرا پسر بزرگ بشن؟ اصلا کی گفته بعضی چیزا مال پسراست و بعضی چیزا مال دخترا؟! چرا همه‌اش یه خط‌کش دست‌تونه؟!
در اولین رویداد «بانوی احسان»مطرح شد؛

می‌توانیم حل آسیب‌های اجتماعی را به زنان بسپاریم

مهرداد بذرپاش نماینده مجلس نهم در اولین رویداد «بانوی احسان» (ارائه تجربیات بانوان فعال اجتماعی) گفت: حضور اجتماعی زنان امتداد حضور موثر آنان در دفاع مقدس است. نماینده مجلس نهم گفت: با شبکه‌های کارآمدی که به برکت انقلاب در اختیار بانوان قرار داده شده است، می‌توان مدیریت حل آسیب‌های اجتماعی را به زنان سپرد.
یادداشت فرزین پورمحبی؛

پرستوهای سینه‌چاک و عاشقان یقه‌بسته!

مسئولی که هوش و حواسش جای دیگری است معمولا دل و دماغ هیچ کاری به جز تامین نیازهای اساسی یارو دلدارش را ندارد- چه رسد به تامین کالاهای اساسی مردم!- و تا زمانی هم که این عزیز دل از کف داده به این نتیجه برسد که: «دیگه ناز کشیدن و نازخریدن فایده نداره» دم شتر به زمین رسیده و دست ملت از نخیل کوتاه مانده!
بیکاری و تفاوت دستمزد زنان و مردان در آستارا؛

اینجا زنان روزی 10 هزار تومان حقوق می گیرند

زن دیگر نبش بازار ساحلی کار می‌کند. ماهی 600 هزار تومان می‌گیرد: «ببین خانم دستمزدها اینجا همین است. کسی نباید انتظار بیشتر از این‌ها را داشته باشد. ما خانم‌ها هم آنقدر به این دستمزدها راضی شده‌ایم که دیگر مسلم شده همین است که هست. هیچوقت مردها زیر بار چنین حقوقی نمی‌روند، برای همین هم حقوق‌شان بیشتر است.»
نقض حریم خصوصی؛ الگوی حاکمیت!

چرا افشای فساد جنسی مقامات با حساسیت مردم مواجه می‌شود؟

انتشار اخبار و فیلم‌هایی از فساد جنسی مسئولین در روزهای اخیر نظر جامعه را به خود جلب کرده است، یک بار فیلم علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تبدیل به خبر داغ رسانه‌ها و مردم می‌شود و چند روز بعد فیلمی منسوب به عباس ملک‌زاده شهردار شهر صدرا در صدر اخبار قرار گرفت.
روش های صحیح تصمیم گیری ؛

۶ دلیل تصمیم گیری بد و راه حل مقابله با آن‌ها

تحقیقات نشان داده است که هر انسان معمولی، در هر ساعت از بیداری، تقریبا 2000 تصمیم می‌گیرد. اکثر تصمیم‌گیری‌ها کوچک هستند و به صورت غریزی یا خودکار انجام می‌شوند (تصمیم پوشیدن لباس هنگام صبح، حالا غذا خوردن یا 10 دقیقه بعد و…) اما بسیاری از تصمیماتی که در طول روز می‌گیریم، نیازمند فکر کردن واقعی و دارای عواقب جدی هستند. گرفتن تصمیم‌های خوب به صورت مرتب، مخصوصا در کار، مهم‌ترین عادتی است که می‌توانیم توسعه دهیم. تصمیمات ما بر سلامت، امنیت، روابط و روش سپری کردن زمان و به طور کلی، سلامت ما، تأثیرگذار هستند. طبق تجربیات من از سه مأموریت به عنوان افسر ارتش و از تحقیق درمورد Lead Yourself First، متوجه شدم که طرز فکرهای زیر، برای تصمیم‌گیری خوب، مضر هستند.
یادداشت حسین تقوی؛

تعریف شارلاتانیزم، شما را یاد چه چیزهایی در نظام اداری می اندازد؟

شارلاتان ها کار بدون تخصص و مسیر اشتباهی را که انتخاب کرده اند به شدت و با اعتماد به نفس کاذب دنبال می کنند و دقیقاً » خوب حرف می زنند و خوب عمل می کنند « ولی » کار و عمل خوب انجام نمی دهند " . متن زیر اقدام به تعریف دقیق این واژه نموده و نکته جالب اینکه، مطالعه متن، فورا خواننده را متوجه برخی از آسیب ها و چالش های نظام اداری می کند. لطفا بعد از مطالعه متن بگوئید که شما به یاد چه آسیبی در نظام اداری کشور افتاده اید؟
صفحه  از ۳۴
نظرات و گلایه ها