سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
افتتاحیه به سبک میلیاردرها؛

مراسم افتتاحیه به سبک یک میلیاردر در قلب تهران + فیلم

فیلم پیاده رویی پر از تاج گل در یکی از خیابان های تهران برای افتتاح نمایشگاه، در فضای مجازی دست به دست چرخید.
مهارت های زندگی ؛

10 مهارت گفتگو که همه ما باید یاد بگیریم

ارتباط کلامی شما با دیگران نقش مهمی در به وجود آوردن برند شخصی تان دارد. این ارتباط بر زندگی شخصی و حرفه ای شما تأثیر بسزایی دارد. در این مقاله با 10 مهارت گفتگو که یادگرفتنشان برای همه ما ضروری است آشنا می شوید. هرکدام از این مهارت ها هم در زندگی شخصی و هم در زندگی حرفه ای ما اهمیت دارند. با بهبود بخشیدن مهارت های گفتگو می توانید به سرعت با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید، روی آن ها تأثیر بگذارید و نزد دیگران دوست داشتنی تر و مقبول تر و قابل احترام باشید.
اثر آکراسیا؛

سابقۀ اهمال‌کاری بشر به یونان باستان می‌رسد

مغز ما طوری طراحی شده است که اهمال‌کاری کند، پس برای انجام به‌موقع کارهایمان چه باید بکنیم؟
کاربردهای بوق؛

همه کاربردهای بوق؛ از سلام و خداحافظ تا قتل

به کاربردهای بوق خودرو در طول زمان افزوده ایم و معلوم نیست می خواهد از کجا سر دربیاورد؛ از بوق زدن برای سلام، خداحافظی و خالی کردن ناسزاهایمان بر سر رانندگان متخلف گرفته تا حتی بوق هایی که عامل قتل می شوند.
مشاغل نوظهور؛

ما سنگ قبر را می‌شوییم، شما آنلاین ببین و پولش را کارت به کارت کن

با افزایش مشغله های زندگی و روی آوردن مردم به شهر نشینی شغل های مختلفی بنا به نیاز افراد جامعه به وجود آمده است. شغل هایی که زمانی عجیب به نظر می آمد اما با گذشت زمان دیگر یک امر طبیعی برای برخی از مردم جامعه به شمار می آید.
دلایل کاهش شادی در جامعه؛

سیلی خشونت بر چهره نشاط اجتماعی

شادی و نشاط اجتماعی یکی از شاخص‌های افزایش امید به زندگی در هر جامعه‌ای به شمار می‌آید. به اعتقاد بسیاری از جامعه شناسان بقای یک جامعه با پررنگ بودن نشاط آن جامعه گره خورده است این در حالی است که بر اساس آمارهای پزشکی قانونی، در سال گذشته تعداد ارجاعات نزاع به این سازمان، نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن هفت درصد رشد داشته است و پایتخت در صدر مراجعات معاینات نزاع در پزشکی قانونی قرار دارد.
افراد سمی چه کسانی هستند؟

۱۲ روش افراد موفق برای مقابله با آدم‌های سمی

افراد سمی چه کسانی هستند؟ افراد سمی همان افراد منفی‌باف و بدقلقی هستند که آشنا و غریبه را با زبان تلخ و رفتار مأیوس‌کننده‌ی خود می‌رنجانند. در جمع‌ها بحث‌های بی‌فایده و استرس‌زا راه می‌اندازند و چشم ندارند خوشی دیگران را ببینند. حتی در موارد شدیدتر، چشم دیدن خوشی خودشان را هم ندارند!
کنترل خشم؛

چگونه خشم خود را هنگام رانندگی کنترل کنیم؟

یک روانشناس گفت: در هنگام بروز خشم، می‌توانید با کمک یک نشانه ذهن خود را برای رسیدن به آرامش شرطی کنید.
یادداشت نعمت‌الله فاضلي؛

فرهنگ مدارا، عامل پايداري ايران

امروزه با توجه به وجود رسانه‌ها به‌ويژه شبکه‌هاي اجتماعي، مردم عادي به نيروي بزرگي براي تحول‌خواهي فرهنگي و پويايي اجتماعي تبديل شده‌اند. برخلاف دوره قاجار که روشنگران نوانديش خواهان «ترقي» و «تجدد» بودند و توده‌هاي مردم در برابر آنها مقاومت مي‌کردند، امروزه توده‌هاي مردم نوعي «عامه خلاق» را شکل داده‌اند و «شبکه نيروهاي نوگرا» و نقاد را ساخته‌اند. اين «شبکه نيروهاي نقاد» نقش تعيين‌کننده‌اي در امروز و آينده نزديک ايران خواهد داشت.
مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داد؛

دو گام برای ساماندهی دستفروشان

یک گزارش در مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی عملکرد ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تاکید کرد که با وجود گذشت هفت سال از تصویب ماده و ۳ سال از ابلاغ آیین‌نامه، در مقام اجرا موفق نبوده است. در نتیجه لازم است که برای ساماندهی دستفروشان، به‌عنوان گروه‌های کم‌درآمد اقتصادی، با بهره‌گیری از تجربه دیگر کشورها، راهکارهای دیگری اتخاذ کرد.
وزیر بهداشت:

شیوع افسردگی در کشور بالاست

بارها از دوستانم در سازمان صداوسيما خواهش کرده‌ام که توليدات خود را با پيام‌هاي شادمان‌کننده به جامعه عرضه کنند». وزير بهداشت روز گذشته با بيان اين سخنان از صداوسيما خواست با پخش برنامه‌هاي شاد به ايجاد فضاي شاد در جامعه و همچنين كاهش افسردگي‌ها كمك كنند.
سعید مدنی، جامعه‌شناس مطرح کرد؛

پیامدهای مهاجرت درون‌سرزمینی پس از بلایای طبیعی چیست؟

سعید مدنی، جامعه‌شناس، با بیان اینکه مهاجرت و به تبع آن حاشیه‌نشینی به بنیادی‌ترین مساله کشورها و یکی از جدی‌ترین آسیب‌های اجتماعی بدل شده است، گفت: ناتوانی در تامین معیشت و ادامه بقا، گروه‌های جمعیتی را وادار می‌کند به مناطق دیگر کوچ کنند؛ در نتیجه ما با افزایش سکونتگاه‌های غیررسمی مواجه می‌شویم.در برخی موارد ممکن است وقایع طبیعی مثل زلزله و سیل لزوماً به جابه‌جایی جمعیت منجر نشود؛ به عنوان نمونه در سیل اخیر، در منطقه لرستان، فقط در برخی مناطق مثل پل‌دختر، معمولان و روستای بابازید تخریب جدی خانه‌ها و اماکن مسکونی رخ داد، که در مقایسه با سایر مناطقی که تحت تاثیر سیل قرار گرفته بودند، احتمال جابه‌جایی جمعیت بیشتر است.
اینفوگرافی؛

پر استرس‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

فشارها و مشکلات در هر دورۀ زندگی، از جمله قرار گرفتن در دوران جنگ، مواجهه با کمبود غذا - حتی در کشورهای پیشرفته - و مشکلات ایجاد شده در محیط کار یا نگرانی‌های مالی می‌تواند مثال‌های بارزی برای ایجاد یا افزایش فشارهای روانی و در نهایت شکل‌گیری استرس باشد.
اساتید دانشگاه بررسی کردند؛

سرمایه اجتماعی ظرفیت رها شده

سرمایه اجتماعی چیست؟ نسبت آن با توسعه و وضعیت و کیفیت آن در جامعه ایران چگونه است؟ اینها مهم‌ترین محورها و سؤالاتی است که در میزگرد «ایران» به بررسی گذاشتیم. دکتر رحیم ابوالحسنی و دکتر حجت کاظمی اساتید علوم سیاسی دانشگاه تهران به همراه دکتر وحید محمودی اقتصاددان و عضو هیأت علمی این دانشگاه از زاویه نگاه خود به این سؤال‌ها پاسخ داده‌اند.
پرويز پيران مطرح کرد؛

نيمه پر ليوان در شرایط مصيبت جمعي

غرش طبيعت به‌جان‌آمده از تخريب گسترده و بدون توقف، در كنار سودجويي و زياده‌خواهي به هر شكل و از هر راه، ازجمله نابودي جنگل‌ها و دست‌اندازي به حريم رودخانه‌ها و مسيل‌ها، با مديريتي ناكارآمد و روبه‌رو با فسادي افسارگسيخته، نعمتي گران‌قدر و سخت مورد نياز را به مصيبت جمعي ويرانگري تبديل كرد و شد آنچه كه نبايد مي‌شد. از‌اين‌رو، ايران‌خانم پرغصه ما با غم ژرف ديگري روبه‌رو شد و صدماتي جدي بر پيكرش وارد آمد.
ايده‌اي امروزي براي احياي پيوند انسان با طبيعت؛

باغ‌های اجتماعي

مردمي که در شهر زندگي مي‌کنند، حقي را از شهر و زندگي در آن طلب مي‌کنند که شهر فضاي مناسب براي رشد و تعالي آنها را فراهم کند. زندگي شهري در دنياي امروز موجب قطع پيوند انسان با طبيعت و با اجتماع خود شده است. اما در ميان ساکنان شهرها، علاقه‌مندان بسياري هستند که ريشه روستايي داشته يا به‌لحاظ ماهيت انساني تمايل و اشتياق به پيوند با طبيعت و فعاليت کشاورزي و باغداري دارند که مي‌توانند يک اجتماع محلي با پيوندهاي قدرتمند اجتماعي با يکديگر براساس فعاليت و شيوه زيست مشترک تشکيل دهند.
یادداشت حسين ناصري؛

روزي براي روان‌شناسي

در هر علمي نقاط عطفي وجود دارد که منجر به شکل‌گيري تأثيرات مهمي در آن علم مي‌شود. يکي از نقاط عطف در تاريخ روان‌شناسي، روز روان‌شناسي است که از سال 1387 توسط سازمان ملل مطرح شد. 25 آوريل در ابتدا با هدف اطلاع‌رساني به سفيران سازمان ملل، کارکنان آن و ديگر سازمان‌هاي غيردولتي به‌عنوان روز روان‌شناسي نام‌گذاري شد تا يادآوري شود روان‌شناسي چه خدماتي را به سازمان ملل ارائه کرده است.
چه توصیه‌ای از «خودت باش» بهتر است؟

«خودت باش» توصیهٔ مزخرفی است، چه دختر باشی چه پسر

حدوداً نیمی از عمرم، یک عوضیِ تمام‌عیار بودم. جوانکی با شوخی‌های نچسب و حرف‌های نیش‌دار. دلیلم این بود که «خود واقعی»ام هستم و الکی ادای آدم‌خوب‌ها را درنمی‌آورم. فکر می‌کردم کلاً مشکل از دیگران است. تا اینکه همان‌ها قانعم کردند سری به روان‌پزشک بزنم. آن‌وقت فهمیدم نسخۀ واقعیِ خودم چقدر مزخرف است: اگر خودِ خودم باشم، دوست دارم دائم به استادم توهین کنم، تا لنگ ظهر بخوابم و تمام روز در توییتر بچرخم. واقعاً چرا نباید به تغییر این «خود» فکر کنم؟
افرایش نزاع ایرانی‌ها در ماه‌های اخیر؛

خشمگین‌تر از گذشته شده‌ایم؟ +نمودار

آمار‌های سازمان پزشکی قانونی درباره نزاع که بر اساس تعداد مراجعه به این سازمان ثبت شده نشان می‌دهد آمار دعوا و درگیری از سال ۹۲ تا ۹۶ رو به کاهش بوده، و پس از آن افزایش یافته است. اما چرا با وجود روند کاهشی، ناگهان دوباره خشونت شیب صعودی گرفته؟
ویژگی‌های فرهنگی مردم ایران؛

تحمل در ابهام، ضعف در آینده‌نگری

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به تازگی متنی با عنوان «بررسی شاخص‌های عصب‌شناسی فرهنگ مردم ایران» را که مطالعات آن در اوایل دهه 1390 انجام شده را منتشر کرده است.
صفحه  از ۳۱
نظرات و گلایه ها