سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی ؛

طرح های فناورانه زود بازده در مناطق عشایری و محروم اجرایی می شود

در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی ، طرح های فناورانه زود بازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرایی می شود .دبیرستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی درادامه گفت : این ستاد از طرح های فناورانه زودبازده در مراحل قبل از تولید ، حین تولید و پس ازتولید و ورود به مرحله بازار حمایت می کند تا بتوانند محصولات دانش بنیان تولید کنند و رونق کسب و کار را در مناطق عشایری و محروم اجرایی کنند .
یادداشت علیرضا یگانه؛

امنیت روانی، حق ما مردم است

از جمله حقوق مسلم مردمان جوامع لزوم تامین امنیت آنان توسط حاکمان آن جوامع است. حقی که بر سایر حقوق اساسی و مسلم مردم که بر گردن حاکمان است، سنگینی می کند و بدون وجود آن حصول سایر حقوق کاری عبث، بیهوده و اساسا غیر ممکن خواهد بود. در سایه امنیت است که ظرفیت های یک جامعه تمام وکمال نمود پیدا می کنند و رشد و تعالی آن جامعه در تمام زمینه ها پدیدار می شود. امروزه وقتی سخن از امنیت جامعه به میان می آید، به معنی عام کلمه بلافاصله به فکر امنیت کشور، مرزها و جان و مال افراد یک جامعه در اذهان تداعی می شوند. و اتفاقا امروزه فارغ از سایر جوانب مهم تر امنیت بر این بخش از امنیت که به جای خود مهم و اساسی نیز می باشند، تاکید بسیار می شود.
محمد سالاری عنوان کرد؛

تبعات سرکوب زیست شبانه در تهران

تهران شهری است که در کمتر از نیم‌قرن چند برابر شده و در پهنا و ارتفاع ظرفیت‌های خود را به مصرف رسانده است. جمعیت قریب به ۹ میلیون نفری تهران که در شهری انباشته صبح را به شب می‌رسانند عرصه را بر خود تنگ می‌بینند. از تنگناهای معیشتی که بگذریم فضا هم بر شهروندان تنگ‌شده است. توصیف ساده فضا این است که از سه بعد انسان، مکان و زمان تشکیل‌شده است.در فضای شهر تهران حداقل در میان‌مدت از این سه در دو بعد دیگر نمی‌توان مداخله جدی کرد: نه می‌توان جمعیت میلیونی که از اقصی نقاط کشور به جبر معیشت به پایتخت جذب‌شده‌اند را از آن جدا کرد و نه از عرصه زمین و ارتفاع شهر چیز زیادی باقی‌مانده که آن را به سرانه‌های عمومی بازگرداند.
یادداشت علی ربیعی؛

چند سیخ جگر، شادی، امنیت ملی

پیش از این نیز درخصوص ضرورت نشاط اجتماعی و شادی سخن گفته‌ام. به‌مثابه «توسعه به مثابه آزادی» آمارتیاسن، من معتقدم «توسعه به‌مثابه شادی» مفهومی است که در شرایط ایران امروز، بیش از هر زمان دیگری بار معنایی یافته و ضروری می‌نماید. چندی پیش در میدان کشتارگاه، خودم را مهمان چند سیخ جگر و خوش‌گوشت کردم. دختر و پسر جوانی، با شناختن من، در کنارم نشستند و صحبتی کوتاه شکل گرفت. خانواده پسر، مالک چند رستوران در شمال تهران بودند که پسر آنها را مدیریت می‌کرد. از اداره رستوران که در آن 70 نفر مستقیم و غیرمستقیم کار می‌کردند سخن گفت. در اثنای سخنانش، از نارضایتی و تمایلش به مهاجرت به کانادا نیز صحبت کرد.
مسئول واقعی کشور خودمانیم؛

برای حل مشکلات ایران منتظر معجزه هستیم؟

امروزه در گفتمان اجتماعی و شبکه های اجتماعی تعبیر "مسئولان" به شکل فزاینده ای دیده می شود، مسئولانی که باید در قبال گرانی گوشت، افزایش قیمت خودرو، سکه و ارز، کمبود تخم مرغ و پوشک بچه تا آلودگی هوا، سیلاب، خشکسالی، تامین معیشت شاغلان و بازنشستگان و... جوابگو باشند...
گفت‌و‌گو با مصطفی مهرآیین ؛

تاثیرات متقابل عشق و جامعه

ما پیش از آن‌که بفهمیم عاشقی یعنی چه و چگونه باید عاشقی کنیم می‌خواهیم معشوق دلخواهی باشیم که مورد توجه دیگران قرار می‌گیرد. جامعه و فرهنگ دائم به امیال عاشقانه ما جهت می‌دهند به همین دلیل است که افراد در عصر مدرن روابط سیال و ناپایدار را تجربه می‌کنند. «می‌شوراند، منقلب می‌کند، به رقص و شلنگ‌اندازی وا می‌دارد، می‌گریاند، می‌چزاند، می‌کوباند و می‌دواند.» اینها را محمود دولت‌آبادی در توصیف عشق می‌گوید اما به جرأت می‌توان گفت به تعداد افرادی که تجربه عاشقی دارند تعابیر و توصیفات متفاوتی از این پدیده وجود دارد. این یعنی عشق به عنوان یک پدیده به ظاهر فردی آنقدر با مناسبات انسانی گره خورده که جامعه‌شناسان را واداشته تا به تحلیل ابعاد اجتماعی آن بپردازند.
ترامپیسم ایرانی در راه است؛

چرا اخبار اختلاس برای ما عادی شده؟ پدیده «دموکراتیزاسیون فساد» بزرگترین خطری است که ایران را تهدید می‌کند

ناصر فکوهی، انسان شناس سیاسی و استاد دانشگاه تهران می گوید: گسترش فساد برای من نگران‌کننده‌تر از تمرکز مفروض آن در مدیریت‌های خصوصی یا دولتی است. پدیده فساد مالی و اداری امروز در همه کشورهای جهان حتی کشورهای بسیار توسعه یافته با دموکراسی‌های چند صد ساله وجود دارد. اما کشورهای مختلف بنا بر اینکه تا چه اندازه نهادهای کنترل دموکراتیک در آن‌ها فعال باشند، توانسته‌اند یا نتوانسته‌اند فساد را کنترل و مدیریت کنند.
وزیر کشور:

نشاط اجتماعی در دستور کار دولت

تشکیل کارگروه دائمی «نشاط اجتماعی» در وزارت کشور، خبری بود که دیروز وزیر کشور در حاشیه یک نشست خبری اعلام کرد.
تأثیر مثبت و منفی رفتارهای سلبریتی ها بر جامعه؛

سلبریتی ها باید مالیات فرهنگی بدهند

رد پای سلبریتی‌ها در همه جا دیده می‌شود. فضای واقعی؛ اما این روزها جای خودش را بیشتر به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داده است. برای همین سلبریتی‌ها بیشتر از آن‌که در جهان واقعی ما حضور داشته باشند، رفتار و کنش و واکنش هایشان هر لحظه در دنیای مجازی ما را محصور کرده است. این روزها اخبار خصوصی و گاهی هم عمومی یک فرد معروف و مشهور حتی اگر محبوب نباشد هم، چه بخواهیم و چه نخواهیم بر زندگی ما سایه افکنده است. خیلی‌های ما بیشتر از آن‌که بدانیم، فلان فامیل دورمان چگونه زندگی می‌کند، به خوبی با خبریم که فلان هنرپیشه زن، در چه زمانی چه غذایی خورده، چه سفری رفته و برای کدام آرایشگاه وقت گرفته است!
درد یعنی اطلاعات؛

تنهاشدن درد بیشتری دارد یا گلوله‌خوردن؟

گاهی اوقات ترجیح می‌دهید از درد به خود بپیچید، ولی از یک رابطه بیرون انداخته نشوید.گاهی اگر به ما خیانت شود، دشنام بشنویم، تنها بمانیم، یا داغ عزیزانمان را ببینیم، آنچنان فرومی‌ریزیم که دیگر امید بازگشت به زندگی عادی چیزی بیشتر از رؤیا نخواهد بود. البته در این مواقع اطرافیان سعی می‌کنند ما را با حرف‌هایشان تسکین بدهند. آن‌ها فکر می‌کنند این دردها صرفاً یکسری حالات ذهنی‌اند که با تصمیم و اراده می‌شود آن‌ها را دور ریخت. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد این نوع دردهای اجتماعی دست‌کمی از بیماری‌های جسمانی صعب‌العلاج ندارند.
اکبر قربانی عنوان کرد؛

قرارداد بیمه تکمیلی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی باید شفاف شود

عضو کارگروه درمان کمیته‌های تخصصی هیات امنای سازمان تامین اجتماعی می‌گوید که اگر سازمان تامین اجتماعی به قانون الزام درمان به درستی عمل می‌کرد، بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی از مراجعه به مرکز درمان بخش خصوصی بی‌نیاز می‌شدند.وی با بیان اینکه البته برخی پزشکانی که در مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی کار می‌کنند، تلاش می‌کنند تا بیماران را به بخش خصوصی ارجاع دهند؛ چراکه ذی‌نفع هستند، گفت: این دست پزشکان برای مراکز درمانی بخش خصوصی بازاریابی می‌کنند. در واقع آنها بازاریاب هم هستند. در واقع بخش خصوصی جایِ ثروت‌اندوزی برخی پزشکان شده است.
فردین علیخواه/جامعه شناس:

خب چرا ما نه؟

رابرت مرتون، جامعه شناس امریکایی در سال ۱۹۳۸ نظریه معروف «فشار ساختاری» خود را مطرح کرد. روح انتقادی حاکم بر این نظریه آن است که چرا در جامعه، فرصت های مشروع برای دستیابی به اهداف به شکل عادلانه ای توزیع نمی شود؟ از نظر او همه افراد جامعه باید بتوانند بر اساس استعدادها و توانایی هایشان امکانِ برابرِ دسترسی به فرصت های مشروع را داشته باشند تا به اهداف شان برسند. مرتون این ویژگی را وضعیت مطلوب و نرمال یک جامعه می بیند.
طبق اعلام مرکز آمار ایران؛

اینفوگرافیک وضعیت متولدان دهه ۶۰ منتشر شد

اینفوگرافیک متولدان دهه ۶۰ نشان می‌دهد، ۳۳ درصد مردان هنوز ازدواج نکرده‌اند و تحصیلات ۶۰ درصد آنها دیپلم و پایین‌تر از آن است. نرخ بیکاری زنان این دهه ۳۲ درصد است.
دانستنی ها؛

چگونه انتقاد کنیم؟؟؟

انتقاد کردن و انتقاد پذیرفتن یک هنر است هنری که آموختنی است . اگر طرف مقابل ما کاری کرده که واقعا ایراد دارد چه کنیم؟ چگونه بگوییم تا رفتارش را اصلاح کند و کار به لج و لجبازی نکشد؟
فرهنگ سیاسی ایرانی ها چیست؟؛

استراتژی بقای لاکپشتی انسان ایرانی

در لغت‌نامه مفاهیم علوم سیاسی، یک تعریف سر راست برای فرهنگ سیاسی وجود دارد: «به مجموعه‌ای از نگرش‌ها، باورها و احساسات اکثریت اعضای یک جامعه نسبت به سیاست اطلاق می‌شود که در واقع دربردارنده عقاید اعضای آن جامعه نسبت به مبانی فکری و قواعد رفتاری یک نظام سیاسی است.»فرهنگ سیاسی هر قومی، قابل جدا کردن از سابقه تاریخی و میراث گذشته نیست. همان‌طور که می‌دانید فرهنگ روح یک ملت است که حاصل تاریخ و جغرافیاست. در ایران هم با یک دید وسیع‌تر نگاه کنیم فرهنگ سیاسی ما ریشه در هزاران سال تاریخ و زندگی در فلات ایران دارد. اعتقاد دارم همه ملت‌ها مثل یک موجود زنده هستند و مهم‌ترین غریزه هر موجود زنده بقاست. ایرانی‌ها در طول هزاران سال توانسته‌اند بقای خود را با‌وجود همه مسائل و اتفاقات در فلات ایران حفظ کنند. آنها این کار را به شیوه بقای لاک‌پشت انجام داده‌اند.
بحران کاهش جمعیت؛

ایران؛ در انتظار سونامی سالمندی

از ابتدای دهه ۹۰ بررسی هرم جمعیتی کشور، نشان از کاهش جمعیت و سقوط شاخص های جمعیتی می‌دهد؛ بر این اساس در آینده‌ای نه چندان دور باید شاهد نسلی سالمند و خالی از جوانان باشیم.
جای خالی امید در زندگی؛

چرا دوران گذشته برایمان جذاب‌تر است

برای بسیاری از افراد روزها، زندگی، تفریحات، کالاها، خدمات، سلامتی، خلقیات، دوستان و خویشاوندان در گذشته حالت دیگر و بهتری داشت؛ اما چرا به این‌جا رسیدیم؟
چند روایت درباره فوتبال؛

روزهای جذاب فوتبالی

فوتبال بدون تردید نوعی جادو است. مثل یک حقه شعبده بازی، از کمبودهای آدم در درک واقعیت بیرون از خودش بهره می‌گیرد و بیننده‌هایش را در خلسه فرومی‌برد. فرایندی شبیه به آنچه در هیپنوتیزم رخ می‌دهد؛ آدم انگار هذیان می‌بیند...
آمار‌ سبد فرهنگی خانوار ایرانی؛

مخاطب ایرانی و سبکی تحمل ناپذیر فرهنگ

مرکز آمار ایران گزارشی۶۰ صفحه‌ای از سبد فرهنگی خانوار ایرانی منتشر کرد؛ آماری که سبد فرهنگی خانوار ایرانی در سال 1396 را نشان می دهد و به تازگی بخش های مختلف آن منتشر شده است.
خیزش نشاط اجتماعی؛

نزاع‌های سیاسی مانع نشاط اجتماعی است

یک عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: دعواهای سیاسی و محکوم کردن یکدیگر توسط مسئولان مانع ایجاد نشاط اجتماعی در بین مردم می‌شود.
صفحه  از ۲۸
نظرات و گلایه ها